Geweld was tot dusver onbekend in Indonesiës binnenlandse strijd Zee geeft geheim prijsberoemde schip „Bounty" werd gevonden KLANKBORD ROTTERDAMSE POLITIE STELT ONDERZOEK IN NAAR PUZZELS DINSDAG 3 DECEMBER 1957 PROVINOIAIK. V P ie I' U> S ft O fl H K A M T 8 NA DE AANSLAG OP SOEKARNO Het Wereldgebeuren Door benzinedampen om het leven gekomen In een garage te Schoonhoven is Ie 23-jarige petroleumventer W. den Haak uit Streefkerk door benzine dampen om het leven gekomen. De man is, nadat hij zijn auto warm had laten lopen, bezig geweest met het vullen van bussen. Zijn broe- vond hem enige uren later bewuste loos. Twee geneesheren zijn geruimp tijd bezig geweest de levensgeesten on te wekken De heer Den Hwas ge huwd en vader van een kmd. Wegens vermoorden van joden 15 jaar tuchthuis De rechtbank in Hagen heeft Paul Thomanek, voormalig comma'dant van concentratiekampen veroordeeld tot 15 jaar tuchthuis. Vijf gevallen van dnods'ajr werden bewezen ver klaard. Thomanek had terechtge staan wegens de dood van ruim iOO joodse gevangenen. Tegèn hem was levenslange tuchthuisstraf geeist. Tijdens het proces kwam vast te staan, dat onder Thomanek's bewind ruim 400 joden in de drie kampen in Polen waarover Thomanek het bewind voerde, vermoord waren Thomanek wil in hoger beroep gaan, Tijdstip biedt weinig houvast (Van een medewerker) De aanslag op president Soekarno heeft voor het ogenblik de uitslag van het debat in de algemene vergadering der Verenigde Natie9 en de gevolgen daarvan min of meer naar de achtergrond verplaatst. Het ge weld als wapen in de binnenlandse politieke strijd was tot dusver in Indo nesië in een nagenoeg onbekend verschijnsel. In de hitte van de revolu tie zijn onderlinge geschillen tussen Indonesiërs een enkele maal beslecht door bepaalde figuren, die niet in de smaak vielen van zekere groepen, te doen „verdwijnen" maar dat was een abnormale tijd. Sedert de soe vereiniteitsoverdracht kwamen deze dingen niet meer voor. Er Is eens een poging gedaan om een bijzonder impopulaire minister van justitie met een boni uit de weg te ruimen, maar deze aanslag was op zo kin derlijke wijze geënsceneerd, dat zij wel mislukken moest. Er gebeurde dan ook niets en het hele geval is allang vergeten. Het was in elk geval niet te vergelijken met hetgeen zich zaterdag in Djakarta heeft afge speeld, toen in het hart van de stad handgranaten werden geworpen naar de president en twee zijner kinderen en een aantal personen in zijn om geving om het leven kwamen. Over de dader? van deze poging tot politie ke moord is op liet ogenblik dat wij dit schrijven nog niets bekend, althans niets gepubliceerd. Het bericht van de aanslag zal vooral in hoge mate de aandacht trekken. Zeker niet alleen omdat dit de eerste maal is, dat men in Indo nesië een poging deed met geweld een belangrijke politieke figuur uit de weg te ruimen. Maar vooral ook omdat nog niet zo heel lang geleden een dergelijke aanslag vrijwel alge meen als ondenkbaar werd be schouwd. Soekarno heeft zich, ook in het veld van de binnenlandse po litiek, vele vijanden gemaakt. Maar zijn populariteit was zo groot, dat hij zich vrijwel overal, behalve in de streken waar benden nog frequent opereren, praktisch zonder bescher ming kon bewegen, en dat ook deed. De politieke controversen rond zijn figuur waren naar het scheen trou wens nooit van die aard dat men er de gedachte aan verbond dat zijn le ven op zeker ogenblik in gevaar zou kunnen worden gebracht. Altijd was er natuurlijk de kans, dat een of an dere krankzinnige of een persoonlijk verongelijkte fanatiekeling iets zc ondernemen: aan dergelijke aansla gen zijn in de loop der jaren heel wat minder controversiële figuren in de wereld ten offer gevallen. Maar de aanslag op Tjikini maakt niet de Indruk het fatale spel van een of andere gek te zijn. Het wapen dat de aanvallers gebruikten handgranaten wijst er al dadelijk op, dat men hier te doen moet heb ben met een welberaamd complot. Dit wapen wijst ook in de richting, waar de autoriteiten ongetwijfeld de daders zullen zoeken. Al zijn het niet noodzakelijk militairen, bij de voor bereiding moeten die toch wel be trokken zijn geweest: handgranaten zijn niet hier of daar te koop, ook niet clandestien Als de daders geen militairen zijn, dan moeten zij toch goede relaties met militairen hebben gehad. Zolang er intussen geen nade re bijzonderheden bekend zijn, blijft men voor een raadsel staan, wie de ze aanslag kunnen hebben onderno men. Ook het tijdstip waarop hij werd ondernomen, biedt weinig hou vast. De spanningen in het land heb ben geen nieuw hoogtepunt bereikt. Zij waren naar het scheen juist op de achtergrond getreden door de actie voor Nteuw-GUinea, die, wat men er ook van zeggen moge, ze ker de eensgezindheid van alle In donesiërs ten aanzien van dit vraag stuk tot uitdrukking bracht. Wat kan dan geleid hebben tot zulke een weerzin wekkende, tegen 't volkskarakter strijdende daad? Men weet vooralsnog niet en kan slechts hopen op volledige opheldering. „Imperialisten' Het lijdt Intussen weinig twijfel of de communistische pers en haar meelopers en ook de fel- nationalistische kranten zullen wel bij voorbaat gereed staan met beschuldigingen aan 't adres van de „buitenlandse kapitalisten en imperialisten". Het valt te voorzien dat de tragische gebeur tenis van zaterdag zijdelings er toe zal bijdragen de felle stem ming tegen Nederland te verster ken. Men behoeft niet te twijfelen aan het voornemen van veel Indonesiërs om aan het conflict met Nederland een eind te maken door represailles tegen de Neder landers en de Nederlandse belan gen in Indonesië. Daarbij zal de vraag, in hoeverre Indonesië daarmee in de eerste plaats zich- zelve treft een rol van onderge schikt belang spelen, of helemaal geen rol. En evenmin het feit, dat de thans nog in Indonesië werkende Nederlan ders in het algemeen sympathiek staan tegenover het land en het volk en bovendien wederom In het algemeen gesproken de Neder landse politiek tegenover Indonesië zeer critisch bezien en dus de beste pleitbezorgers van Indonesië in Ne derland zijn. In de geprikkelde en overspannen atmosfeer te verwach ten zoals de heer Luns blijkbaar doet dat tenslotte de redelijkheid de overwinning zal behalen, getuigt van een zeldzaam optimisme, of misschien moet men zeggen: een vol komen gebrek aan begrip van het geen zijn tegenpartij beweert. Deze situatie is overigens in de botsin gen tussen West en Oost niet zeld zaam: men begrijpt eenvoudig over en weer elkanders instelling, motie ven en reacties niet. Zo krijgt men ook thans de indruk dat men aan Nederlandse zijde alles wil doen om geen brokken te ma ken. Dit prijzenswaardig standpunt heeft alleen waarde wanneer het ge baseerd is op de gedachte, dat men aan de andere zijde niet tot uitersten zal gaan. Wat dit betreft, is er naar onze mening geen grond tot andere dan de somberste verwachtingen. Men heeft de min of meer vagelijk aangekondigde maatregelen nu in geleid met een verbod voor de K.L.M. om in Djakarta te landen, de boy cot van de Nederlanders en een 24 uurs staking in alle Nederlandse be drijven. Dit zijn tenslotte slechts speldeprikken, maar zij houden de spanning op temperatuur. Men mag er niet aan twijfelen, of deze maat regelen zullen door andere worden gevolgd die gevoeliger zullen aanko men. Ofschoon de actie niet tegen indi viduele Nederlanders maar tegen „Nederland" als de boeman zijn ge richt, zijn het uiteraard de aanwezi ge Nederlanders, die de lasten In de eerste plaats dragen. Het is de vraag, of voor de verdrijving van de Nederlandse belangen wel nodig is tot nationalisering van bedrijven over te gaan. In de gegeven omstan digheden zal het iedere Nederland se werker binnen afzienbare tijd wel onmogelijk zijn, het werk voort te zetten en zullen de bedrijven vanzelf hun werkzaamheden moeten staken. Het eerste slachtoffer daarvan zal Indonesië zelf zijn al moet men IN OVERLEG MET OFFICIER VAN JUSTITIE Begrip zwendel wordt ernstig benaderd De Rotterdamse politie stelt in overleg met de officier van justitie, mr. H. van Buuren op het ogenblik een onderzoek in naar puzzels, die de laatste tijd in verschillende bladen zijn verschenen. Zoals bekend hebben eerst bedrijven prijsvragen het licht doen zien en hun voorbeeld is gevolgd door particulieren. Grote bedragen worden in het voor uitzicht gesteld, aldus de politie, en ook verliezers kunnen nog voor prij zen in aanmerking komen Daarnaast, gaat volgens de advertenties ook geH naar liefdadigheidsinstellingen, maar welke bedragen deze in handen krij gen, wordt niet gepubliceerd. De po litie zegt verder bij beschouwing van enkelé puzzels te hebben vastgesteld, dat het begrip zwendel ernstig wordt benaderd. Gezien de onlogische manier van beredeneren, die de samenstellers aanvoerden bij het beantwoorden geannonceerd. In de pot bleef 780. want de puzzel had geen goede ant woorden opgeleverd en f 2030.— werd voor salaris en onkosten gebruikt. Hoewel dus f 780 in de pot aan wezig was werd de volgende puzzel aanlokkelijk gemaakt door het bruto- bedrag van f 3Q00.vet te vermelden, zo zegt de politie* NA 167 JAAR Met deze tekening, formaat 18 bij de gestelde vragen, was het on- 22 centimeter, heeft de Enschedese mogelijk een juiste oplossing te ie-1 gemeente-ambtenaar B. E. Akker- ven Zodoende konden een grote ma„ de Geraert ter Borchprtje van nol" vormen waardoor het deel- I de 0verl,Sel jjeioonttSl. De „pot" vormen waardoor het deel- Mr a t ut 1/t/HH.IV Vl/t J WG IWHfiCTK X/C nemen aantrekkelijk moest worden- iie bestomI d»c, p. o^en, gemaakt, aldus wees het onderzoea -A'. uit. Grote bedragen werden bovendien genoemd, doch men vertelde er niet bij, dat dit het brutobedrag was, waar nog een groot gedeelte aan onkosten, verdiensten e.d af moest Bij wijze van voorbeeld zegt de po litie nog, dat bij een onderzoek naar voren was gekomen, dat van een oe- drag van f 3000, f 190 naar liefdadige instellingen ging. Dit is ongeveer öVi procent en niet 20 procent zoals werd ff. Middelbroek en de schilders Jan Wiegers en Jan van Heel, was van mening dat het door Akkerman in gezonden werk uitmunt door ernsti ge, duidelijke en zeer persoonlijke zeggingskracht en door grote zuiver heid. Onder de critici is nogal wat verwondering ontstaan door deze jury-uitspraak. In elk geval kan men zeggen, dat de f 1000 die de prijs winnaar nu verkrijgt, een welkome aanmoediging kan zijn voor verdere ontwikkeling in de richting van schilderkunstig vakmanschap. Muiters hadden het schip in 1790 in brand gestoken en laten zinken VIJF WILDE MINUTEN. Een Londense koekjesfirma verspeelde za terdag 1217 pond sterling in vijf mi nuten. Zij liet namelijk een groepje van negen kinderen los in Londen's grootste speelgoedzaak, Hamley's, met de opdracht dat de kinderen alle speelgoederen hun eigendom mochten noemen waarop ze binnen een tijdsbe stek van vijf minuten kans zagen de hand te leggen. Kampioen werd de zevenjarige Richard Doyle, die voor 270 pond aan spullen bijeen graaide, waaronder een werkdoos van 45 pond m golfclubs in zakformaat. Geen der kinderen zag evenwel kans bij het voorwerp te komen dat ook binnen hun bereik was gezet: een elektrisch •oortbewogen race-auto van 120 pond sterling. De schade wordt gedragen •loor MacDonald's beschuit- en knk- abriek en een damesweekblad. WAT ZE ZEGGEN. De voorzitter an het Britse Lagerhuis: Kortheid i een onderdeel van een goede rede, xt binnen het bereik van leder onzer gt". Carl Oechsle. plaatsvervangend ïdermtuister van handel in de Ver- nigde Staten: „Er Is niets mis in Amerika, dat een miljoen kooplieden niet kunnen genezen". Bij Hamburg kwam gloeiend voorwerp neer Griepje de schade, die Nederlandse belangen lijden, niet, verwaarlozen. Geheel af gezien daarvan, blijft de ontwikke ling van de verkonding tussen Ne derland en Indonesië een tragedie van de eerste orde. Die ontw'kkeling speelt in de eerste plaats de com munisten in de kaart en kan zeer verstrekkende gevolgen ook op inter nationaal gebied met zich meebren gen. De tijd om zich daarover een oordeel te vormen is echter nog niet gekomen. Was de president zaterdag door moordenaarshand gevallen, dan zou de centrale figuur in dit drama zijn weggenomen. Men zou echter ver keerd doen te menen, dat daarmee de Nieuvv-Guinea kwestie van de baan zou zijn geweest, ai zouden de tegenstoIPngen misschien 'n min der onverzoenlijk karakter hebben aangenomen. Rhein - Mam-verbinding met TEE-tremstel Met Ingang van maandag is de Trans Europ Expresse verbinding ,Rhein-Main" Amsterdam-Frank fort/Main vise versa met een TEE treinstel van de Duitse bondsspoor- wegen gaan rUden inplaats van met een gewoon dieseltreinstel, zoals dat tot nu toe gebeurde. Hierdoor is het comfort in deze relatie voor de TEE- reiziger belangrijk verbeterd. In verband met een verbetering van het verioarmingssy6teem in 't Rijks museum te Amsterdam is de Nacht wacht" naar een andere zaal overge bracht. Daartoe werd het schilderij uit de lijst gehaald en via een nood- luik in de Museumstraat neergelaten, vanwaar het transport verder op wai- gentjes ging. Nog een ander aantal schilderijen van Rembrandt, diens school, Vermeer, Terborgh en De Hoogh toerd naar andere zalen ge bracht. Op de foto een beeld van het nachtelijk transport. In de nabijheid van Hamburg is zon dagavond een roodgloeiend voorwerp van ongeveer 50 cm in diameter uit de hemel op aarde komen te vallen. Volgens Inwoners van de dorpen Grossmoor en Klein Moor .waar het voorwerp neerviel, was het voorwerp gloeiend rood. Het kwam op drassig terrein terecht waar het een diep gat maakte en vervolgens een zilverige kleur aannam. Na drie uur graven heeft Tien maandagmiddag het zoe ken naar het geheimzinnige voor werp gestaakt. Van bevoegde ztfde werd medege deeld, dat men door peilingen heeft kunnen vaststellen dat het voorwerp van metaal, doch zo goed als zeker geen meteoorsteen Het beroemdste wrak van de ge schiedenis, de „Bounty" van kapitein Bligh, is gevonden. Nadat het 167 jaar op de bodem van de zee gelegen heeft, is het wrak ontdekt door een ervaren diepzee-fotograaf, Lois Mar den. aldus de „National Geographic society" in Washington. Het wrak blijkt te liggen in de on stuimige ..Bounty Bay" bij Pitcairn Island in het zuidelijk deel van de Stille Zuidzee. Tot Marden's expedi tie behoorde een afstammeling van de leider der muiters der Bounty. Fletcher Christian. Deze nazaat van 'n opstandige zeeman is de 21-jarige Tom Christian. De „Bounty" ligt op 10 meter diepte. Destijds, op 23 januari 1790, staken de muitende matrozen van de Boun ty hot schip in brand en lieteD het zinken, om hun schuilplaats te ver bergen. Midden op zee hadden zij immers tevoren kapitein Bligh en de genen die hem trouw gebleven waren in een open boot weggestuurd. Daar op waren ze met de Bounty naar Pitcairn Island gevaren. Marden heeft de Bounty gevonden toen hij een reportage op het eiland maakte, waar de nazaten van de muiters grotendeels nog wonen. Bij een onderwatertocht door de baai zag hij plotseling een oneffenheid in de bodem, met zand bedekt. Er wa ren wonderlijke uitsteeksels te zien. die geleken on versteende wormen 'Het bleken spqkers te zijn van de Bountv. Vroeger heeft Parkin Chris- j tian dë acht er-chf erkleinzoon van muiterkapitein Christian, reeds het roer van de Bounty gevonden even eens in de baai. Dat was in 1933. De bewoners van Pitcairn hadden weinig hoop. dat Marden zijn on derzoekingstocht tot- een goed einde zou brengen. Het water in de baai staat bekend als gevaar lijk en de nazaten der muiters waren er vast van overtuigd, dat Mardpn het er niet levend af zou brengen. De Duitse bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer is door grieperlg- heid verhinderd, morgen naar Londen te reizen om daar een staat- siebezoek af te leggen. De Bonnse au toriteiten hebben zich, na het bekend worden van dit nieuws, gehaast om mee te delen dat Adenauers griep geen „diplomatieke ziekte" is. De bondskanselier betreurt het zeer. dat hij niet vóór de grote topconferentie van de Navo, die deze maand wordt gehouden, met hooggeplaatste Britten kan praten. Naar zijn mening zou zo'n onderhoud een goede voorberei ding zijn geweest voor de Parijse con ferentie, ale immers ook zelf al met tijdgebrek te kampen zal krijgen. Er zou Adenauer veel aan gelegen zijn geweest, wanneer hij de opvattingen van de Engelsen had kunnen verne men over een nauwer wederzijds po litiek beraad in het kader van de At lantische gemeenschap. Doordat het resultaat van de besprekingen te Pa rijs tussen de Britse en Franse pre miers, MacMillan en Gaiilard. niet be paald om te juichen is geweest, was er misschien voor de „E'ropcaan" Adenauer nog extra goed werk te doen geweest. Maar niet getreurd. In zijn plaats stuurt hij naar Londen dr. Heinnch von Brentano, de mi nister van buitenlandse zaken, die wei eens als zijn toekomstige opvolger wordt bestempeld. Ook Von Brentano staat bekend als iemand, die niet al leen omdat het nu eenmaal in het ver drag staat, maar ook uit innerlijke overtuiging ijvert voor het welzijn van de Navo. Het is misschien een be zwaar, dat niet hij, maar dr. Adenauer m de eerste plaats de dienst uit maakt, wanneer belangrijke vraag stukken, ook van buitenlandse poli tiek, aan de orde ztfn. Maar als „twee de man" kan von Brentano toch be langrijke invloed op het overleg oefe nen. Het was ongetwijfeld Adenauers ivens, dat weer eens opnieuw de kwes tie van de financiële bijdragen in de .tosten van de Engelse Navo-strild- krachten op Westduits grondgebied aan de orde werd gesteld. Maar Von Brentano heeft het beleid mee-uitge- stippeld. De Duitse regering heeft, zoals gemeld, aan de Engelsen laten weten, dat zij na 31 maart van het volgend jaar niet meer bereid is, om voor dit doel in haar schatkist te tas ten. Wel wil de Bondsregering Enge land op een andere manier behulp zaam zijn bij de financiële instand houding van het Engelse leger op het continent. Zij wil namelijk grote hoe veelheden militaire uitrusting in En geland kopen. A! met al kan Von Brentano erop rekenen, dat zijn weg in T onden niet over rozen zal gaan. Zoals Engelsen en Fransen onderling van mening verschillen over de politiek in Noord-Afrika, zo zijn Engeland en Duitsland het niet met elkaar eens over de Duitse vergoeding in de Brit se troepenkosten, een probleem dat ook in vorige jaren al eens de aan dacht van de ool'ticj ln de beide lan den heeft opgeëist. Misschien zou Von Brentano ln stilte wenden, dat hij een klein onschuldig griepje had opgelo pen. desnoods een „diplomatiek" ziek- tetje. Maar zelfs wanneer hij snipverkouden is. zal hij de reis moeten aanvaarden. Het zou té vreemd zijn als twee belangrijke Bonners in Londen ont braken. Von Brentano zal in Londen een voorbeeld kunnen geven van hoe het straks zou moeten met de door hem in Washington bepleite „onder linge politieke afhankelijkheid". Zo als bekend, was Dulles niet bereid in te stemmen met Von Breritano's voor stel. dat de ledenlanden ln de Navo het onderling eens moeten zijn, voor dat zij belangrijke politieke besluiten nemen. In de praktijk van T onden,, deze week. en van Parijs, half deze maand, zal blijken of en zo ia. ln hoeverre dit ideaal van onder'inge af hankelijkheid thans in praktijk kan wprdon gebracht. Vooralsnog ziet het er echter naar uit. dat op de Parjjse topconferentie vooral resultaten zullen worden ge boekt wat betreft de bundeling van de wetenschappelijke mogelijkheden in de diverse leden-landen. Zo'n bundeling zou riet alleen het wetenschappelijk onderzoek in de Navo-landen kunnen bevorderen, maar ook veel dubbel werk kunnen voorkomen. Uit economisch én poli tiek oogpunt zou zo'n samenwerking ten zeerste toe te juichen zijn. DR. HEINR'i H VON BRENTANO al is hij snipverkouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5