B. enW. willen behandeling van begroting 1958 niet uitstellen Imn JZijpe Zeeuwse Almanak Ik geef hem een overhemd in vrolijke cadeau verpakking DE HEER P. J. WAALE WAS 40 JAAR IN DIENST BIJ DE P.T.T. Maison van Westen Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 DECEMBER 1957 VRAAG VAN MIDDELBURGS RAADSLID College acht deskundig onderzoek dienst gemeentewerken gewenst Tijdens de officieuze behandeling' van de gemeentebegroting 1958 door de Middelburgse gemeenteraad vroeg één der leden of de behandeling en de vaststelling van de begroting nu reeds zin heeft, daar toch een juiste béoordeling van de uitgaafposten ten zeerste afhankelijk is van de vraag of -en tot welk bedrag de minister bereid is een subjectieve bijdrage te verlenen. De ervaring leert, aldus dit raadslid, dat nooit wordt verkregen wat gevraagd is, waardoor veelal aan het einde van het jaar tot maat regelen achteraf moet worden overgegaan. De raad verkeert dan in een dwangpositie, omdat op de niet goedge keurde begroting toch allerlei uitgaven zijn gedaan, waarop later be zwaarlijk kan worden teruggekomen. Dit lid meende, dat het behoud van de autonomie der gemeente, van van de rechtmatige invloed van de raad op het beleid en van het besef van eigen verantwoordelijkheid het noodzakelijk maakt dat voor het doen van uitgaven de middelen daar voor aanwezig behoren te zijn, al thans daarover meer zekerheid is verkregen, dan thans bij de vaststel ling van de begroting zal zijn ver kregen. Spreker vroeg daarom of B. en W. het gewenst achtten de vaststelling van de begroting tot bijv. maart 1958 uit te stellen. B. en W. achtten het aannemen van een afwachtende houding echter on gewenst. De ervaring heeft geleerd, dat eerst vele maanden na de aan vang van het dienstjaar bekend is of émmem waterproof Alleenvertegenwoordiger voor Middelburg en omstreken YV. J. CAMPER, Lange Delft 51 Middelburg. JAC. MOURER, juwelier, Havenplein, Zierikzee. en zo ja tot welk bedrag de ministers van Binnenlandse Zaken enz. en van Financiën bereid zijn een subjectie ve verhoging van de algemene uit kering te verlenen. Voor 1958 moet beslist niet worden verwacht, dat deze ministers op een vroeger tijd stip hun beslissing zullen nemen, dan vóór 1 januari 1958, aldus B. en W., die verder nog opmerkten, dat, in dien met de vaststelling van de be groting zou worden gewacht, de in vloed van de raad nog meer zou wor den beperkt, omdat het college dan maandenlang de huishouding der ge meente zou moeten gaande houden zonder te beschikken over door de raad in de vastgestelde begroting verleende kredieten. Over de verdeling van de natio nale woningbouwlening konden B. en W. nog niets meedelen. Voorts werd meegedeeld, dat van de vlottende schuld van f 3.6 mil joen ruim f 3 miljoen voor de wo ningbouw is uitgegeven. Wat be treft de afwikkeling van de storm schade van februari 1953 aan het waterleidingbedrijf is er kans op een behoorlijke vergoeding van de schade. Een lid meende, dat een tariefsverhoging niet toegestaan is. B. en W. antwoordden, dat een tariefsverhoging met een op brengst van f 25.000 voor water nog niet is goedgekeurd. Nu een nieuwe begroting is ingezonden, hebben B. en W. alle vertrouwen, dat de tariefswijziging zal worden goedgekeurd. Een der leden vroeg, hoe het staat met het prijsegalisatiefonds voor gas, daar het gas hier duurder is dan in overig Nederland. Hierop ant woordden B. en W. dat^het onder houd met de minister hierover nog niet heeft plaatsgevonden. Uitvoerig werd voorts gesproken over de begroting voor de dienst van gemeentewerken. Omdat reeds her- VAN TOT NEGENDUIZEND GULDEN. Een autobewaker ln Bergen op Zoom deed zaterdagmiddag een vondst, die niet mis was. Namelijk een portefeuille met byna negenduizend gulden plus alle papieren van de bezit ter, de heer V. S. uit Stavenlsse. De eigenaar kwam even later zeer ver schrikt vragen of de bewaker soms iets van de verloren eigendommen af wist. Dat wist de 'bewakeren hij kreeg een stevige bzeloning..... SNÉLLE WAGENS. Steeds meer kan men lezen over mensen, die met boter en andere UITSTAPJE Een hervormd predikant uit Wal cheren, die gistermorgen ergens in het Goese land moest preken, werd bij de kerk afgezet door een vriende lijke relatie-met-een-auto. De domi nee stapte het onvermijdelijke koffertje met toga in de hand het gebouw binnen, waar zojuist de ge meente een lied aanhief. Een schone traditie" peinsde hijzich door het gangpad naar de consistoriekamer begevend, „de gemeente zingt, ter wijl haar voorganger zich gereed maakt tot zijn bediening." Maar in zijn meditatie werd hij gestoord, toen door de deur van de consistorie kamer de kerkeraad reeds de kerk betrad. De predikant ging even op zij, 'knikte de broeders met een ster ke glimlach toe en betrad daarop de kerkeraadskamerteneinde zich het stemmige ambtsgewaad om de schouderen te draperen. Maar het vreemde was, dat er niemand was achtergebleven om hem te begroe ten. En terwijl de dominee de glimlach nog steeds op het gelaat deze wat opvallende nalatigheid, over dacht en zijn togakoffertje opendeed, viel zijn oog op wat. theologische lec tuur óp de kerkeraadslafel. Toen verdween plotseling die glim lach. want die lectuur maakte de dominee één ding ontstellend duide lijk: hij was in het verkeerde ge bouw terecht gekomen, in de gere formeerde kerk! In wanhoop opende hij allerlei deuren. Eén leidde naar het orgel, een ander was die van een kast met bijheb}, een derde gaf toe gang tot de kerk, waar inmiddels de 'dienst was begonnen. Eindelijk werd de uitgang gevonden, waarna in looppas de hervormde kerk werd opgezocht. Waar zojuist een ontstemde ouder ling vaar de telefoon toog om eens te informeren waar de dominee toch bleef. Enfin, daar was-ie dan. Na een gereformeerd uitstapje terug, in het 'hervormde huis. Wie weet is het een begin van kanselruil smokkelspulien de grens over willen en die dan door de strenge optredende Belgische douane worden gesnapt. Meermalen beptaat de „bult" behalve uit smokkelwaar ook uit auto's. Deze in beslag genomen smokkelwagens gebruikte de douane thans als achter volgingswagens, nadat men ze in Gent heeft laten repareren! Dat zjjn in ieder geval snélle wagens STAMPVOLLE ZAAL. Vorige week was het weer een stampvolle zaal in „Americain" te Dordrecht. Daar was n.l, weer een Zeeuwse avond, gehouden door de Zeeuwse vereniging „Luctor et Emer ged. De toneelgroep „Zeelandia" uit Rotterdam bracht het liefdesverhaal ,,'t Was in de Meie" over het voetlicht. De avond was wat in de sprookjes achtige sfeer gehaald: de verlichting was lieflyk en vóór de toneelopvoering klonken de tonen van het carillon van de miniatuur Lange Jan. De Zeeuwse band zorgde letterlek „tussen de be- dryven door" voor gezellige muziek. DUIVEN-MASSAMOORD Een allesbehalve plezier!g-aandoend bericht is dat van die duiven in Axel, die na een afmattende vlucht hun hok niet meer hadden kunnen vinden en in de omgeving van de voormalige open bare lagere school hun toevluchts oord hadden gezocht. Op de daken van die vroegere school en van de belen dende percelen zag men echter steeds meer dode duiven liggen. Van de zes tig bleven er niet zo héél veel meer over. Van gemeentewege werden de dode dieren verwijderd. Vermoedelijk zijn zij het slachtoffer geworden van de daar in het rond staande besproeide gewassen. Voed selvergiftigingTrouwens, ook ve le particuliere duivenbezitters verlo ren hieraan sommige van hun mooiste exemplaren, SPREEUW, GANS WIT Barend Zwerlmans, onze natuur-his- torische medewerker, vernam van de lieer A. C. Visser uit Vlissingen, dat deze dichtbij „Westduin" de duin kant tussen Vlissingen en Koudeker- ke een vlucht van 500 spreeuwen waarnam, waartussenéén gans witte spreeuw vloog. Hij zag het dier op een afstand van 10 meter. Dat is, zo meldt nu Barend Zwerfmans, lang geen alledaags geval haaldelijk én door de raad én door G.S. bezwaren zijn geuit inzake de ze dienst, achtten B. en W. een des kundig onderzoek gewenst. Een der raadsleden merkte op, dat ongeveer 50 pet van de salarispost bestemd is voor het kader; spreker vroeg om de meest eenvoudige werkzaamheden te laten verrichten door lager bezol digden. B. en W. betoogden echter, dat vele werkzaamheden, die een voudig lijken, gebonden zijn aan ve le voorschriften, waarvoor een be hoorlijke opleiding vereist wordt. Een ander lid vroeg of er; nu f 35.000 bezuinigd moet worden op deze dienst, wel voldpende werk blijft voor alle ambtenaren en werklieden. Bij niet voldoende kapitaalwerken is de tóp te zwaar. Toch kunnen diverse plan nen nu reeds worden voorbereid, aldus B. en W. Intern is reeds be sloten om in ontstane vacatures niet te voorzien. Hetzelfde lid was van mening, dat de dienst al thans de organisatie verou derd is. Tot slot werd nog meege deeld, dat de bestratihgswerk- zaamheden aan de Segeefsweg en -Singel in 1958 niet kunnen wor den uitgevoerd. Voorts was een lid gebleken, dat de stichting „Middelburgse Zwemin richting" met een groot nadelig sal do werkt. Verhoging van het tarief, gebaseerd op een gunstige overeen komst, is reeds met het bestuur be sproken, aldus B. en W. Bij de behandeling van' dé begro ting voor de Godshuizen vroegen en kele leden naar de mogelijkheid van een betere regeling bij de behande? ling van ongelukken. B. en W. merk ten op, dat er geen G.G.D. is terwijl (A avert entte) Een geschenk voor hem èn voor haar: elke dag een correct, schoon overhemd en toch geen minuut strijken of geen cent wasrekening meer. In effen tinten, fijne streepjes en ruitjes van f 17.90 af. Aaobevoleo door de Ned. Ver, van Huisvrouwen. voorts de gemeente-geneesheer niet kan worden verplicht om 24 uur per dag beschikbaar te zijn. Ook is de ziekenauto niet steeds beschikbaar; daarom is een brandweerauto uitge rust met een brancard. Het blijft een moeilijke kwestie, die met de be schikbare middelen zo goed mogelijk is geregeld, verzkerden B. en W. I|IIIIIIIII!IIIIII!IIII!II!I!IIIIII!IIIIIIIIII!IIII!IIIIIIIIII1IIIII!III!IIIII![|||||||IIIII 1 Paartje stal uitzet 1 l bij elkaar. j H Bij de Vlissin-gse politie kwa- H men de gehele maand november door aangiften binnen van diet- stal Van wasgoed, dat 's avonds p H buiten op de lijn hing. Bij elk- H aar kwamen er een kleine der- jl tig meldingen binnen, doch hoe M intensief de politie ook speur- H de, het gelukte haar aanvanke- §1 lijk niet dit zaakje tot k-laar- heid te brengen- Totdat vrij- H dagavond een politieman in de omgeving van de President Rooseveltlaan een man en een vrouw uit 'een- brandgang zag komen met een tas, die bij een nader onderzoek nat wasgoed bevatte. Het tweetal, een 26- jarige monteur uit Eindhoven, f§ en zijn 38-jarige Vlissingse ver- p loofde,, werden gearresteerd. Toen bij een huiszoeking bijna een autolading textiel werd ge- M vonden, bekende het tweetal de diefstallen te hebben gepleegd. Zij hadden bij hun strooptoch- ten praktisch de gehele stad s m to.t.;opêFa-ti^tp.'rrein genomen.; - s Zaterdag heeft de politie op ji het bureau „uitverkoop" ge- houden. Alle benadeelden kon- s den hun eigendommen ia- s kens, slopen, overals, theedoe- p ken, badhanddoeken enz. p komen uitzoeken. Vrijwel alle p gestolen goederen kwamen te- M recht; de politie hield zelfs nog enkele overhemden en andere stukken textiel over, die ook H van diefstal afkomstig waren, 5| doch waarvan geen bericht van vermissing bij de politie was H binnengekomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De heer P. J. Waale (rechts) de di recteur van het postkantoor Middel burg, vierde zaterdag zijn JfO-jarig jubileum als P.T.T.-ambtenaar. Na mens het personeel in het district werd de jubilaris gelukgewenst door de heer L. L. Wolters, de adjunct-in specteur. Foto P.Z.C.). Breskense kustvaarder „David" kreeg aanvaring Bij ingang van Kielerkanaal. Vrijdagavond is het Nederlandse mo torschip „David" (409 ton) van de re derij „Willem Beukelszoon" uit Bres- kens, bij de westelijke toegang tot het Kielerkanaal in aanvaring gekomen met het Westduitse motorschip „Caro- la" (293 ton). De Duitse sleepboot „Bugssier VIH" heeft de „David'1 die op weg was naaf de Oostzee, naar de sluis van Bruns- büttelkoog gesleept. f Het schip maakte wat water in de voorpiek, doordat de boeg werd be schadigd. De „David" zal in Kiel wor den gerepareerd. Verwacht wordt dat hiermee een week gemoeid zal zijn. De „Carola" moest aan'de grond wor den gezet. De kapitein van dit schip brak een been en is in een ziekenhuis opgenomen. V.V.D. vergaderde in Goes. Zaterdagmiddag werd in „Centraal-, te Goes de algemene ledenvergade ring gehouden van de Centrale Mid delburg van de V.V.D.die onder lei ding stond van de heer L. A. Schenk te Middelburg. De vergadering be sloot, dat de V.V.D. bij de aanstaan de verkiezingen voor de Provinciale Staten in de zeven districten in Zee-: land zal uitkomen met kandidaten lijsten, waarvan de vier bovenste plaatsen zullen worden ingenomen door vier dezelfde personen in wisse lende volgorde. De definitieve 'samen stelling van de lijsten zal nog nader bekend worden gemaakt. (Advertentie) GROTE BELANGSTELLING Directeur van postdistrict Middelburg jubileerde. Onder grote belangstelling heeft de heer P. J. Waale, de directeur van het postdistrict Middelburg, zaterdagmiddag tjjdens een receptie ln hotel „De Burg" te Middelburg zijn 40-jarig jubileum als P-T :T-ambtcnaar gevierd. Uit alle delen van Zeeland en west Noord-Brabant., het ambtsgebied van de heer Waale, waren pesterij-, telegrafie- en telefoonmensen naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen om de jubilerende directeur geluk te wensen. Hoewel deze nog maar twee jaar ln het postdistrict Middelburg als directeur werk zaam was bleek wel, dat de heer Waale zich in die korte tyd al uitstekend ingeburgerd heeft. Hetgeen ook niet zo verwonderlijk was, omdat de jubila ris reeds eerder in Zeeland werkzaam was, namelyk b(j het telefoondistrict Breda, waartoe ook deze provincie behoort. ambtsgebied hebben. Ir. Diks hoopte, dat die samenwerking tot in lengte van dagen bestendigd zou blijven. Namens het gehele in het postdis trict werkzame personeel werd het woord gevoerd door de adjunct-In specteur, de heer L. L. Wolters, die betoogde, dat de heer YVaale immer een-' open óog heeft voor de belangen van zyn personeelsleden. Van het per soneel kreeg de directeur een prachti ge antieke hangklok, alsmede vyf bor den van Chinees porselein. De heer Waale toonde zich met deze cadeaus buitengewoon Ingenomen. De heer Waale mag zich er op be roemen alle dienstonderdelen bij het staatsbedrijf der P.T.T. te hebben doorlopen. Na zijn opleiding enz. werd hrj voor het eerst in Almelo als direc teur geplaatst van het post- en tele graafkantoor. Vandaar vertrok hij naar Amsterdam, waar hij adjunct-di recteur werd, vervolgens naai- Zwolle, waar hij eveneens adjunct-directeur was, en van deze plaats naar de Zeeuwse hoofdstad, waar hij een aan stelling als districts-directeur kreeg. Als eerste spreker beklom één der hoofddirecteuren van de posterijen in Den Haag, de heer F. A. Hofman, de katheder om namens de directieraad de gelukwensen over te brengen. Spreker wees op de voortreffelijke staat van dienst, van de heer Waale, die immer naar genoegen van de di rectie de belangen van het bedrijf ge diend heeft, aldus merkte de heer Hof man op. Tot slot reikte de hoofddirec teur de oorkonde uit voor 40-jarige dienst. De lieer K. van Everdingen sprak vervolgens als voorzitter van de P. T-T.-kamer voor Zeeland, die vo rig jaar is opgericht. Het is een in stituut, dat bemiddeld bij het over leg tussen de gebruiker van de P.T.T. en de dienst zelf. De heer Van. Everdingen stipte aan, dat er in dit korte tijdsbestek van een jaar bijeenkomen reeds een pretti ge verstandhouding was gegroeid, waarvoor liij de jubilerende postdi recteur hartelijk dankte. Ir. It. Diks, de directeur van liet te lefoondistrict Breda, memoreerde de samenwerking tussen de directeuren van da beide districten, die hetzelfde PRETTIGE ADVIEZEN. De directeur van het post- en tele graafkantoor te Breda, de heer J. d'Hond, sprak als voorzitter van de vereniging van hogere PT.T.-ambte- naren, waarvan de heer. Waale thans ook 40 jaar lid was. De heer d'Hond herinnerde aan de prettige adviezen, die de heer Waale immer.gaf en nog geeft, Mej. W. H. O. Kloevëkorn, de maatschappelijk werkster van de P.T. T. in Zeeland, zei het bijzonder op pr^s te stellen, dat de jubilerende directeur altijd een open oog heeft voor de maatschappelijke en sociale belangen van het personeel. Namens het postdistrict Amster dam en tevens namens de collega's wenste de heer P. J. van Dal sen de heer Waale geluk. Tot slot sprak dc heer R. Kieftenbelt, die uit Almelo naar Middelburg was gekomen om de heer Waale te teilciteren. De hoer Waale sprak een dankwoord tot alle sprekers, waarna vélen van de gelegenheid gebruik maakten om de heer Waale en zijn familieleden te fe liciteren. Arbeider te Sluiskil door as gegrepen en gedood Tijdens bedrijfswerkzaamheden op de A.C.Z. te Sluiskil is zaterdagmiddag omstreeks half vier de 57-jarige trans portarbeider K. H. uit Sluiskil om het leven gekomen. Hij werd ln de silo van de cokesfabriek door een draaien de as gegrepen en werd hierbij vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Vlissinger te Heerlen aan ongeval overleden In de nacht van donderdag op vrij dag is in het St. Joseph-ziekenhuis te Heerlen op veertigjarige leeftijd overleden de heer H. van de W. uit Vlissingen, die in Heerlen voor de Kon. Mij. „De Schelde" werkzaam was bij de steenkolenmijn „Emma". De heer Van de W. heeft daar tij dens zijn werk een ogenschijnlijk slechts klein ongeval gehad. Hij stootte zijn hoofd. De heer Van de W. ging daarna gewoon naar zijn pension, doch moest, toen hij zich daar onwel voelde, naar het St. Jo seph-ziekenhuis overgebracht wor den, waar hij donderdagnacht om? streeks kwart voor drie is overle den. Oud-Vlissinger dodelijk verongelukt. Te Rotterdam is op 47-jarige leef tijd overleden de heer A. C. B., die te Vlissingen was geboren en opge groeid. De heer B„ die bouwvakar beider was, verongelukte vorige week zaterdag tijdens zijn werk te Zwijndrecht. Hij liep daarbij een ernstige schedelfractuur op, aan de gevolgen waarvan hij donderdag? nacht is overleden. In afgelopen week meer dan miljoen kg haring in Breskens aangevoerd. In de afgelopen week is aan de gej meentelijke vismijn te Breskens meer dan één miljoen kilogram haring aan gevoerd. De vangsten, voor de Belgi sche kust gedaan tussen de West- en de Noord-Hinder, waren enorm. Een span met de TX (Texel) 4 liep een keer met 52 ton haring de haven van Breskens binnemJHet ruim van .-de TX 4 was reeds vol, toen de laatste trek werd binnengehaald. De haring werd toen aan dek uitgestort een laag van ruim een halve meter dikte. De spannen TX 2 en 32 en TX 36 en 37 vingen de afgelopen week totaal respectievelijk 75 en 84 ton. Er lig gen thans circa 30 spannen in de ha ven van Breskens. Abortus Bang-besfrijding op Schouwen-Duiveland Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor om met ingang van 1 januari aanstaande de vastgestelde verordening bestrij ding -abortus Bang onder het riindvee op Schouwen-Duiveland in te trekken. Een verzoek hiervoor is door het col lege ontvangen door de stichting „Provinciale Gezondheidszorg voor Dieren in Zeeland". Het is namelijk de bedoeling van het Landbouwschap om met ingang van 1 januari 1958 de verordening bestrijding abortus Bang van het Landbouwschap in werking te doen treden. Deze verordening geldt thans reeds voor Tholen en Walche ren, (Advertentie) Wie een koopt, koopt gemak en perfectie Geen minuut meer strijken, geen cent wasrekening meer. Elke dag een schoon over hemd. De ideale dracht voor elke man (en een uitkomst voor zijn vrouw I) Verkrijgbaar in effen tinten, fijne streepjes en ruitjes. Van (7.90 tot 21.5a/ LANGE VORSTSTRAAT 102 GOES VANDAAG Vlissingen Alhambra: „Kleren jnaken de man", 7 en 9 uur, alle leeftijden: Luxor: ,,De dodende mantis", 8 uur, 14 Jaar. Middelburg Electro: „Kleren malcen oe man", 7 en 9.15 uur, allo leeftijden: Schouwburg: „Gervaise", 8 uur, 18 Jaar, Goes Grand: „Via las Vegas", 8 uur, 14 Jaar^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2