PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Christelijk middelbaar onderwijs in Zeeland groeide sterk uit AANSLAG op president Soekarno mislukt 8 mensen gedood en velen gewond TWEE PERSONEN GEARRESTEERD SUURH0FF: NOG GEEN REDEN VOOR ALARMSTEMMING 200e jaargang no. 284 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; T.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 2 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen. Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of J304): Middelburg, Markt 51, tel. S841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234); Oostburg, Na revolverschot werden vier granaten geworpen President Soekarno is zaterdag ternauwernood aan de dood ontsnapt, toen Hij een school te Djakarta ver liet. Er vielen acht doden, 26 mensen werden ernstig en 19 licht gewond. De meeste slachtoffers vielen onder schoolkinderen, die zich in de omgeving van de presi dentiële auto bevonden. Ook twee leden van hef mo- Maatregelen tegen Nederlanders; Djakarta voor K.L.M. verboden Zondag heeft de overste Dachjar, de militaire commandant te Djakarta medegedeeld, dat de veiligheids-politie twee mensen heeft aangehou den, van wie wordt aangenomen, dat zij betrokken zijn geweest bij de mislukte aanslag op de president. Hij weigerde echter nadere bijzon derheden to geven behalve dat de aanslag „een poging is geweest tot een politieke moord". torescorte kwamen om het leven. Soekarno, zijn zoon Goentoer en zijn dochter Megawati bleven ongedeerd. De granaten kwamen dicht bij hen tot ontploffing. Voordat de granaten werden geworpen werd met 'n revolver geschoten. Zondagmorgen hied de president een radiorede, waarin hij Allah dank bracht voor het feit. dat hij gespaard bleef. Hij deed vervolgens een beroep op het gehele volk en alle organen, die belast zijn met het handhaven van de veiligheid hun kalmte te bewaren en de nationale veiligheid te versterken. De minister-president Djoeanda heeft zondagavond in een nationale radio-uitzending de aanslag op „onze geliefde president een wrede terroris tische daad" genoemd. Hij deed een beroep op het Indonesische volk om de nationale bereidheid en overtuigde wil op dit moment te „versterken omdat wjj ons gesteld zien tegenover Neder lands kolonialisme". De toestand was zondag in Djakarta rustig maar ge spannen. Een woordvoerder van de Indonesi sche regering heeft zaterdag ver klaard. dat als gevolg van de verwer ping der resolutie over Nleuvv-Gulnea door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties maatregelen tegen de Nederlandse economische belangen ln Indonesië worden genomen. Het „Actiecomité" voor de bevrij ding van West-Irian is uitgebreid doordat de ministers van justitie, ar beid, oud-strijderszaken en mobilisa tie van het volkspotentieel zijn toege treden tot het bestuur van deze orga nisatie. Nederlanders in Oost-Java worden geweigerd in winkels, bakkerijen, restaurants, wasserijen, bioscopen en benzinepompen. Zij krijgen slechts beperkte stroom in hun wo ning. Alle arbeiders in Nederlandse on dernemingen kregen de opdracht op 2 december 24 uur te staken. Alle publikaties in de Nederlandse taal en alle films met Nederlandse ondertitels zijn door de Indonesi sche autoriteiten verboden. De Indonesische regering streeft naar spoedige oplossing van het K P.M.-vraagstuk. Het is thans echter nog „te vroeg om te verkla ren welke maatregelen de regering zal nemen met betrekking tot deze Nederlandse scheepvaartonderne ming". De Indonesische regering heeft zondag aan de K.L.M. meegedeeld dat haar vliegtuigen na dinsdag zes uur plaatselijke tijd niet meer te Djakarta mogen landen. De K.L. M. onderhield tot nu toe een dienst De Belgische ambassadeur in Neder land, de heer F. X. J. M. G. baron van der Straten Waillet, heeft zater dag het gerestaureerde Belgen-monu ment op de Amcrsfoortse berg te Amersfoort ingewijd. Foto: het mo nument. van vijfmaal per week van Dja karta op Amsterdam. Deze route bestond sinds 1930. De jaarlijkse vergunning, die de K.L.M. het recht geeft vijfmaal per week in Djakarta te landen zou op 31 december aflopen. De K.L.M. stelt uiteraard alles in het werk om de gevolgen van deze be slissing voor de passagiers zoveel mo gelijk te beperken. Maatregelen zijn genomen dat passagiers, post en vracht voor Djakarta te Singapore of Bangkok met andere maatschappij en kunnen worden doorgevoerd en- soortgelijke regelingen zullen worden fetrorfen voor het vervoer uit Djakar- a. De Standard-vacuum oil co. heeft bevestigd, dat zij de olie-exploratie op Sumatra heeft gestaakt en enkele van haar overzeese exploratiedeskundigen uit Indonesië naar andere Aziatische gebieden zal verplaatsen. De leider van de exploratie- en produktiewerkzanmheden der maatschappij, H. Gibson, deelde mede, dat de maatregel genomen werd, omdat van de Indonesische regering geen toestemming ver kregen Kon worden voor de explo ratie en ontwikkeling van nieuwe concessiegebieden. PRESIDENT SOEKARNO aanslag mislukt Hammarskjöld in Midden-Oosten De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjöld, is zon dag in Amman aangekomen voor be sprekingen met de Jordaanse regering over de spanning aan de grens tussen Jordanië en Israël- De heer Ham marskjöld zal eveneens besprekingen voeren in Jeruzalem en Damascus. Hij wordt op 8 december in New York te rug verwacht. De aanleiding van zijn reis is de gespannen toestand aan de Jordaans- Israelische grens. Ook zullen bespre kingen worden gevoerd over de be schuldiging van Jordanië dat 't hoofd van de Uno-toezicht-organisatie, kol>, nel Byron T. Leary, niet onpartijdig zou zijn. Een Israëlische militaire woord voerder heeft te Tel Aviv meege deeld, dat Jordaniërs in de nacht van zaterdag op zondag een Israë lisch dorp, 25 kilometer ten zuid westen van Jeruzalem, zijn binnen gedrongen en daar handgranaten in huizen hebben gegooid. De wach ters van het dorp, die hulp kregen van een grenspatrouille van de po litie, dreven de groep gewapende Jordaniërs over de grens terug. Raket van Spoetnik zou ondergegaan zijn Prof. A. Lovell, de directeur van het grootste Engelse observatorium, heeft zondagavond de mening uitgesproken dat de raket waarmee spoetnik I in dertijd omhooggeschoten is, eindelijk is ondergegaan. „Eerlijk gezegd gelo ven wij niet, dat de raket nog bestaat" aldus prof. LovelL Sinds vrijdag heeft men tevergeefs naar het gevaarte uit gekeken. Expeditieschip kwam in aanvaring met ijsschots Het Engelse expeditieschip „Shack- leton", van 1100 ton, dat door een aanvaring met een grote ijsschots zwaar beschadigd is, is gedeeltelijk gerepareerd door de eigen beman ning. en heeft koers gezet naar de haven van Zuid-Georgie, een eenzame basis, in het zuiden van de Atlan tische Oceaan. Het walvisschip „Southern Lilv" dat zaterdagmiddag bij de „Shackle- ton" kwam, en aanvankelijk gemeld had dat het schip zinkende was, heeft gisteren naar Londen geseind dat de „Shackleton" een goeae kans heeft om de haven te bereiken. Hondenliefhebbers in Rapallo aan de Italiaanse Rivièra zullen een mo nument voor de Russische ruimte hond oprichten. President Tito van Joego-Slavië heeft het voornemen, zijn nevenfuncties ministerpresident en secretaris der communistische partij neer te leg gen. De president heeft zondag geconfe reerd met de vice-president Kardelj en Rankovic en men meent te weten, dat Tito'B voornemen, anderen te belasten met de ambten van ministerpresident en partijsecretaris het onderwerp van gesprek was. Tito zelf zou in zulk een geval dus al leen het ambt van president houden. Hij is 65 jaar oud, lijdt aan een lever kwaal en wordt door spit geplaagd. Als president zou hij het hoogste ambt behouden en zou hij bij eventuele in terne geschillen kunnen bemiddelen en interveniëren, 't Officiële Joegoslavi sche persbureau „Tanjoeg" heeft zon dagavond gemeld, dat president Tito thans een medische behandeling en kuur ondergaat op het eiland Brioni, in het noordelijke gedeelte van de Adriatische zee. WERKGELEGENHEID IN ONS LAND Wel aanleiding voor waakzaamheid De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. Suurhoff, heeft zaterdag in het televisiejour naal een verklaring afgelegd over de invloed van de bestedingsbeperking op de werkgelegenheid. „We hebben ten aanzien van de bested'nx-beper king geen keus gehad", aldus de mi nister. „Hadden we het niet gedaan, dan zou er een groot gevaar voor inflate hebben bestaan met oplopen der -"prijzen on andere funeste gevol gen „waarvan in de eerste plaats de woningbouw en de export de dupe zouden z\jn geworden, wat dan ook werkloosheid ten gevolge zou hebben gehad." Eisenhower weer naar Washington President Eisenhower zal vandaag van zijn boerderij in Gettysburg naar Washington terugkeren, waar hij eventueel een kabinetszitting zal bij wonen. Men meer dat hij voornemens is de komende NAVO-,.topconferentie" te Parijs bij te wonen, tenzij hem dit door zijn voornaamste dokter, generaal-majoor Snyder, volstrekt verboden zou worden. Beslissend zal ten deze zijn hoe de president zal reageren op een hervatting van zijn ambtsbezigheden. De minister zei, dat wat nu tijdig en weloverwogen is geschied anders in veel sterkere mate ook zou zijn gebeurd. De invloed van de beste dingsbeperking op de werkgelegen heid was tevoren slechts globaal te schatten, zo verklaarde de heer Suur hoff. De uitwerking op de diverse bedrijfstakken was bij voorbaat niet zo te regelen, dat er een evenwicht op de arbeidsmarkt zou ontstaan. De minister wees er hierbij op, dat het evenwicht reeds verbro ken was. doordat er een tekort van ongeveer 150.000 werknemers was. Er is, zo voegde hjj daaraan toe, sprake van een evenwicht by een werkloosheid van 3 wat in ons lamd neerkomt op 100.000. De laatste cyfers zjjn daar nog een heel eind onder en voor 'n alarm stemming vond de heer Suur hoff dan ook geen enkele aanlei ding. De minister zei het te betreuren, dat de kranten tegenwoordig élk ont slag met. wat hy noemde, „geweldi ge chocoladeletters", publiceren. „We moeten we op onze hoede zijn", zo zeide hy, „en we kunnen het volgen de doen: a. we kunnen een deel van de werk lozen opvangen op werken van aan vullende werkgelegenheid. b. Misschien Is het mogelgk de be stedingsbeperking hier en daar terug te draaien." De bewindsman voegde hieraan toe, dat ons land een goede werkloos heidsverzekering heeft, zodat men de mensen door de moeilijkheden van de eerste tyd wel heen kan helpen. Hy concludeerde, dat er alle aanlei ding tot waakzaamheid is, maar niet tot gealarmeerdheid. JAARVERGADERING TE GOES Mettertijd stichting van nóg twee scholen? Sinds op 1 september 1947 in Zeeland werd gestart met het christelijk middelbaar onderwijs, is het aantal leerlingen sterk toegenomen. Ruim tien jaar geleden waren er slechts enkele tientallen leerlingen, doch thans bezoeken ongeveer 600 leerlingen het Christelijk lyceum voor Zeeland te Goes en de Christelijke H.B.S. voor Walcheren te Middelburg. Het lerarenkorps breidde zich in die periode uit van 15 tot 66. Het chris telijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs heeft hiermede wel bewezen recht van bestaan in Zeeland te hebben. Aldus deelde de voor zitter van deze schoolvereniging, de heer J. Laport, zaterdagmiddag mede tijdens de in Goes gehouden jaarvergadering. De heer Laport sprak de verwach ting uit, dat in het volgende decen nium het aantal leerlingen nog ver der zal stijgen, zodat wellicht een derde en een vierde school in Zeeland kunnen worden gesticht. De vergadering werd geopend met het zingen van psalm 06 vers 5, waarna de heer Laport de eerste 11 verzen van Mattheus 18 las. Nadat hij vervolgens was voorgegaan in gebed, gar de voorzitter een kort overzicht van de afgelopen tien jaar. Aan mej, A. G. de Graaf, die bin nenkort naar elders za4 vertrekken, werd dank gebracht voor het vele werk. dat zij als secretaresse voor de directeur heeft gedaan. Als blijk van waardering bood voorzitter La port haar een klok aan. Leerlingen van de tweede en derde klas van de Middelbare Meisjesschool zongen vervolgens enkele liederen, onder lei ding van de heer J. Rijn. De jaarverslagen van de secreta ris, de penningmeester, het curato rium, de commissie van toezicht, de rector van het Christelijk lyceum voor Zeeland en de directeur van de Christelijke H.B.S. voor Walcheren werden zonder op- af aanmerkingen goedgekeurd. In de plaats van de heer A. Arend- se werd tot lid van de commissie tot het nazien der rekeningen benoemd de heer J. A. Prins te Vlissingen. De bestuursleden, mej. W. C. de Vries en de heren A T Catrman, C. Duve- kot Lzn., A. A. Los, C. de Putter en S. Wisse werden allen herkozen. Het lerarenvrouwenzangkoor zong vervolgens onder leiding van de heer J. Rijn, enkele liederen waarna drs H. J. van Alphen, directeur van de Christelijke H.B.S. voor Walcheren, een referaat hield over het onder werp: „Contact met de ouders". CONTACT. Spreker ving zijn causerie aan met er op te wijzen, dat men mo menteel midden in het probleem verhouding school-ouders zit. Na dat hij had geconstateerd, dat de belangstelling van de ouders steeds geringer wordt, gaf hij een overzicht van de opbouw van het onderwijs gedurende de laatste eeuwen. Drs. Van Alphen wees er op, dat men onmogelijk een schei ding kan maken tussen onderwijs en opvoeding. Daaruit vloeit dus voort, dat een contact tussen de ouders en de school van het groot ste belang is. Wij zijn er zeer mee gebaat, als we weten uit welk milieu het kind komt, zo zeide spreker. De ouder avond noemde hij een belangrijk ont moetingspunt om dit contact te be stendigen. Het gaat er dus om de ouders in het milieu te brengen, waarin leraren en leerlingen dage lijks werken. Het individueel contact tussen ouders en leraren komt dan vanzelf tot stand, omdat de leraren spreekuren hebben. Na dit met veel aandacht gevolgde betoog van drs. Van Alphen. volgde cr een geani meerde bespreking. Voorzitter La port sloot daarna de vergadering met dankgebed. Zaterdag is de viering van het acht ste lustrum van de Wageningse vrouwelijke studenten vereniging be sloten met een luisterrijk gevierde boerenbruiloft. De foto laat zien hoe het bruidspaar, dat door een ere haag volkomen in stijl het stadhuis verliet, nog tijd vond voor een har telijke zoen. Geen Duitse steun voor Engels leger De Wcstduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft zijn staatsie- bezoek van drie dagen aan Engeland moeten uitstellen wegens een aanval van griep. De kanselier zou bespre kingen hebben gevoerd met de Engel se premier Macmillan. Verwacht wordt, dat de kanselier over onge veer tien dagen zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten, zodat hij de Navo-confercntie te Parijs zal kun nen bijwonen. De Duitse minister van buitenland se zaken dr. Heinrich von Brentano zal wél naar Engeland gaan. Hij zal met de Engelse bewindslieden spre ken over de plannen voor de aan staande Navo-topconferentie en vraag- DR. ADENAUER niet naar Engeland stukken die verband houden met het handhaven van Britse troepen in Duitsland. Inmiddels heeft de Westduitse bondsregering Engeland er van in kennis gesteld, dat zij niet van plan is na 31 maart 1958 nog fi nancieel bij te dragen in de kosten van het instandhouden der Engelse Navo-strijdkrachten op Westduits gebied. De bondsregering wil Engeland op een andere wijze behulpzaam zijn bij de financiële instandhouding van he: Engelse leger op het continent. Zij wil namelijk grote hoeveelheden mi litaire uitrusting m Engeland kopen. Zweden zal met ingang van 1 janu ari de kinderbijslag voor kinderrijke gezinnen verhogen van 290 tot 400 kronen per jaar. Ook de bijdragen voor studerende kinderen zullen ver hoogd worden. WEINIG VERANDERING. Droog en zonnig weer, maar in het noordoosten van het land enige over drijvende wolkenvelden. Overwegend zwakke wind. Middagtemperaturen het vriespunt. ZON EN MAAN 3 december. Zon op 8.30 onder 16.33 Maan op 14.35 onder 4.10 President Tito wil nevenfuncties neerleggen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1