VLISSINGSE ZATERDAGMARKT „BESTAAT" NU OFFICIEEL SINT-NIC0LAAS GEESTDRIFTIG IN MIDDELBURG ONTVANGEN I JAN KET0EN-MAN ZAT MET 1 ZIJN HANDEN IN HET HAARI MAANDAG 2 DECEMBER. 1957 PHO V I N I ALB ZEEUWSE COURANT 1 FEEST OP DE OUDE MARKT Wethouder Van Popering sprak het openingswoord. Op het eerste gezicht leek het of wethouder M. A. van Popering za terdagmiddag op de Vlissingse week markt z.\jn best deed om flesjes vlek kenwater aan de man te brengen. Wanneer men echter goed luisterde naar ztyn woorden, dan werd het al gauw duidelijk, dat hij geen middel tje aan de hand deed om vlekken uit een overhemd te halen, maar dat de heer Van Popering het had over de geschiedenis van de Vlissingse week markt, waarby hy in welsprekend heid niet voor de standwerkers op de Oude Markt onderdeed. Het gebeurt niet elke zaterdag, dat een lid van het Vlissingse gemeente bestuur op de markt voor enkele mi nuten de plaats van een standwerker inneemt, we zien er zelfs niet elke week standwerkers. Maar zaterdag was er iets bijzonders aan de hand, wat ook wel bleek ui» de vlaggetjes, die er wapperden en de drukte, die zo mogelijk nóg - o'er was dan op andere zaterdagen De Vlissingse ida;markt js na mely k een officiële markt geworden. Tot nu toe ded/i de huisvrouwen 's zaterdags hun inkopen op een markt die officieel niet bestond. Het was een proef waarvan het resultaat der mate bevredigend was, dat ook Ged. Staten er zich goedkeurend over uit lieten. Dit was reden genoeg om de Oude Markt zaterdag een extra fees telijk aanzien te geven. Men liet vyf standwerkers naar Vlissingen komen om met hun rappe tong de marktbe- zoekers te amuseren. Onder de ko pers en ky'kers werden bovendien een duizendtal enveloppen uitgereikt, waarvan een niet onaanzienlijk aan tal waardebonnen van 2,50 bevat ten. Om drie uur opende de heer M. A. Geen verkeerscursus voor provinciaal personeel Het verbond voor Veilig Verkeer heeft zich tot het college van Ged. Staten van Zeeland en tot de Provin ciale Staten gewend met het verzoek om het daarvoor in aanmerking ko mend personeel op kosten van de pro vincie ter bevordering van de ver keersveiligheid in de gelegenheid te stellen een door dit verbond inge stelde schriftelijke verkeerscursus te volgen. De kosten zouden ongeveer 1500 bedragen. Hoewel G.S. ten volle over tuigd zijn van het nut van een derge lijke cursus voor het provinciaal per- soheel, meneri zij. ï-ekening houdend piet de huidige tijdsomstandigheden, -Uit. financiële overwegingen de pro vinciale stalen te moeten adviseren niet aan dit verzoek te voldoen. Geslaagd volksdans- weekend te Goes. De C.J.V.F., de C.J.M.V. en de V.C. J.C. in Zeeland en West-Brabant heb ban zaterdag en zondag een geslaagd regionaal volksdansweekend gehou den in Goes. Ruim 50 jongeren van de drie organisaties waren naar de Ganzestad gekomen, waar zij onder leiding van mejuffrouw D. Dekker, de heer J. Koster en wika D. E. Hiensch volksdansen cn volkszang hebben be oefend. Het weekend werd geopend door mejuffrouw Dekker, die na het lezen van Jesaja 12 mededeelde, dat de dis trictsbestuurder van de C.J-M.V., de heer Sinke, verhinderd was om aan het weekend deel te nemen. Onder leiding van wika Hiensch werd ver volgens enthousiast gevolksdanst. De dagsluiting werd verzorgd door de heer M. Wesdorp. Zondagmorgen woonde de groep de kerkdienst bij in de Grote Kerk te Goes, waarin ds. J. W.' Coenraad voorging. In de mid daguren werd onder leiding van de heer Koster gezongen. Het weekend werd gesloten door mejuffrouw Dek ker met dankgebed. Geen subsidie voor „Puck" en Zuidelijk Toneel Ged. Staten stellen de Provinciale Staten voor om afwijzend te beschik ken, op subsidie-aanvragen van de to neelgroep „Puck" en de stichting „Het Zuidelijk Toneel." Ged. Staten wijzen 'er in hun voorstel op, dat inwilliging van deze verzoeken niet zou stroken met de tot dusver door de provincie in overeenstemming met de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel werk gevolgde werkwijze. De provincie subsidieert, met uitzonde ring van het Rotterdams Kamer Or kest, niet rechtstreeks toneel- en mu ziekgezelschappen. maar verleent al leen financiële nulp aan die organisa ties van het particulier initiatief, on der wier auspiciën culturele evene menten gegeven worden, zoals de Z.V.U., de verschillende kunstkringen, de departementen van de maatschap pij tot nut van het algemeen en der gelijke. Geschenken voor „Kinderzorg" In de afgelopen week bracht een deputatie van de afdeling Tcrneuzen van de Vrouwenbond van het N.V.V. een bezoek aan „Kinderzorg" te Middelburg, teneinde de St. Nicolaas- geschenken te overhandigen, welke door de leden der afdeling werden vervaardigd voor de meisjes van 14 tot 18 jaar, welke in deze inrichting verblijven. De deputatie, die onder leiding stond van de secretaresse, mevrouw De Zeeuw, werd in „Kinderzorg" ontvangen door de heren Hulst en Stoutjesdijk. Bij de overhandiging der geschenken deelde mevrouw De Zeeuw onder meer mede, dat de da mes der afdeling nog slechts een be perkt aantal daarvan hadden kun-- nen vervaardigen, omdat zij nog slechts sindp korte tijd bestaat. Ver der dankte zij voor de vriendelijke ontvangst. van Popering de feestmarkt officieel van achter een kraampje met vlek kenwater. Onder de toehoorders van de heer Van Popering bevonden zich de wethouders, de heren W. Poppe, en J. Post en de gemeentesecretaris, de heer A. de Beijh die geïnteresseerd luisterden naar hetgeen de wethou der over de geschiedenis van de Vlissingse markt vertelde, over Wil lem III. graaf van Holland en Zee land, die in 1350 de eerste week markt stichtte en over de jaarmark ten in later tijden, die alleen wer den bezocht door de bekende boeren, burgers en buitenlui. Intussen trokken tussen door de kra men de heren J. Moll. J. C. Dert en J. van der Hoeven, die tezamen de jury vormden, welke de standwerkers be oordeelde op welbespraaktheid, be schaafdheid. originaliteit en ver koopkwaliteit. Na lang wikken en wegen kwamen zij tenslotte tot de conclusie, dat de heer H. te Pas, die voor een ogenblik zyn kraam met vlekkenwater ter beschikking van de heer Van Popering had gesteld, de eerste prijs verdiende. De tweede prijs was voor de man met de pa ling, de heer B. Prumper en de derde Voor de heer M. van Gelderen, die met ballonnen manipuleerde. De vierde prys, eveneens een geldbedrag, werd verdeeld onder de heer L. Vonk met reprodukties en de heer C. Kod dewijn, die de markt met een galan- teriekra&m opluisterde. Kwestie-dr. Grootenhuis Agendapunt op algemene vergadering. De agenda voor de algemene vergade- o.m. het punt: „bespreking ontslag dr. Grootenhuis cn het alsnog benoemen van een neutrale commissie". De Kring West Zeeuwsch-Vlaanderen van de dienst heeft zoals gemeld verzocht dit punt op de agenda voor de algeme ne vergadering te plaatsen. Ook van het verzoek van de Kring West-Zuid- Beveland in een agendapunt, gemaakt, namelijk „het ontslag van dr. Groo tenhuis tijdelijk uit te stellen en over te gaan tot instelling van een onpar tijdige commissie van onderzoek". Tijdens deze vergadering zal de be groting voor het boekjaar 1957-1958 worden behandeld. De directeur van de dienst dr. J. Tesink zal voorts een overzicht geven van de werkzaamhe den in het afgelopen verslagjaar. De vergadering wordt vrijdag 13 decem ber a.s. gehouden om 1.30 uur in de „Prins van Oranje" te Goes. Algemene vergadering Z.L.M. Op 16 december a.s. te Goes. De algemene vergadering van de Z. L.M. wordt gehouden op maandag l(i december aanstaande des middags om 1.45 uur in de „Prins van Oranje" te Goes, De agenda bevat onder meer de volgende punten: openingsrede voorzitter, behandeling begroting 1958 en contributievaststelling 1958 Tijdens deze vergadering zal dr. J. Linthorst Homan, raadsadviseur in algemene dienst, spreken over het on derwerp: „Euromarkt, vrijhandelszone en de landbouw". - MET BIJNA 100 ZWARTE PIETEN Geef ons een nieuwe burgemeester" vroeg wethouder Berenpas. Niet met vyf, maar met byna honderd zwarte pieten heeft Sint Nico laas zaterdag-middag zyn intocht gemaakt in Middelburg! Voor dit gro te aantal zorgden de leden van het tamboers- en pyperkorps „Juliana", die niet roetzwarte gezichten en helgekleurde pietenkragen in de stoet van de oude bisschop meemarcheerden. Dit enthousiasme van de tam boers, hoornblazers en pypers werkte aanstekelyk, want met grote geestdrift heeft het Middelburgse jonge volkje zyn weldoener verwel komd. Duizenden jongens en meisjes zongen by het flatgebouw aan de Rouaansekaai waar de Sint arriveerde reeds een half .uur voor aankomst de kou weg niet Sinterklaasliedjes, (laarbij gesteund door de muzikanten van het Middelburgs Muziekkorps, die deze middag verster king hadden gekregen van de drumband van „Ons Genoegen" uit Vlis singen. Even na twee uur kondigde het ge juich van de kinderschare en trom petgeschal van zes herauten de komst van de langverwachte aan en enkele momenten later draaide de „Lady Constance" de Spijkerbrug door. Met dit vaartuig, belangeloos ter beschikking gesteld door de heer D. Child van de „Yacht Holidays Ltd." maakte de Sint het laatste deel van de tocht uit Spanje. Terwijl de kinderen uit volle borst het lied van de stoomboot zongen, werd de Sint aan boord van de „Lady Con stance" verwelkomd door de leden van het hoofdstedelijke Sint-Nico- laascomité. Omringd door een. groot aantal kinderen begon vervolgens 'n triomftocht door de stad, waarbij de Sint en het comité -ezeten waren ih een open landauer, terwijl twee zwarte pieten te -^ard' er naast re den. Dc Vlissingse drumband en het Middelburgse Muziekkorps openden de stoet, terwijl „Julinana" hem sloot. De kinderen, die in het zieken huis werden verpleegd, zaten of stonden met. hun neuzen tegen de ramen gedrukt toen de Sint daar j tydens zijn tocht een kort bezoek bracht. Evenals bij het ouilelie- rienliui* in Klein/Vlaanderen le verde» (1e zwarte pieten duur manden vol lekkernijen af. Toen ging het op ljet stadhuis aan, waar Sint Nicolaas namens liet gemeentebestuur verwelkomd werd door wethouder A. J. Beren- pas. Met glinsterende oogjes keken de kinderen, die in het ziekenhuis te Middelburg verpleegd worden van achter de ramen naar St.-Nicolaas, die tijdens zijn bezoek aan de Zeeuw se hoofdstad deze kinderen met een aantal lekkernijen verraste. Foto P.Z.C.). Burgemeester De heer Berenpas kenschetste dé Spaanse bisschop als een vrijgevig man en dankte hem in de eerste plaats voor zijn bezoek aan de kin deren in het vernieuwde ziekenhuis en aan de bejaarden. „Wij hebben veel wensen", aldus vervolgde de wethouder", maar zul len ze niet aan U voorleggen, omdat het zo bijzonder moeilijk is zo te w-r- vullen". Maar één wens wilde de wethouder toch gaarne vervuld zien, namelijk het bezit van een nieuwe burgemeester. „Als IJ in de contreien van Den Haag komt, wilt U dan mis schien uw invloed doen gelden, zodat er spoedig weer een burgervader aan het hoofd van het gemeentebestuur staat?", zo vroeg de heer Berenpas. Sint Nicolaas vertelde in zijn dankwoord, dat hij graag in Mid delburg komt, vooral omdat er zulke mooie oude dingen staan. Alleen vond hij hot spijtig, dat dc.toren van het stadhuis nog niet klaar is. Men had de Sint echter verzekerd, dat het niet lang meer zal duren, terwijl ook de Marktmeester Van den Buuse nam afscheid Cadeaus van kobplieden en collega's. Zaterdag, de dag, waarop de Vlis singse weekmarkt een officiële markt is geworden heeft de heer K. van den Buuse te Vlissingen, markt- en haven meester, zyn functie neergelegd en overgedragen aan zyn opvolger de heer K. Steenaard. De dienst gemeen tewerken nam zaterdagmorgen in in tieme kring afscheid van de heer Van den Buuse. die de pensioengerechtigde Ieeftyd heeft bereikt. De heer J. C. Dert, chef van de administratie ge meentewerken, prees in de woorden, waarmee hy zich tot de heer Van den Buuse richtte, diens vriendschap en collegialiteit. Ook de heer J. Moll, directeur van gemeentewerken sprak in deze geest tijdens het meer officiële afscheid in de raadzaal, waarbij allé gemeen teambtenaren aanwezig waren. Hij noemde de scheidende marktmeester een goed ambtenaar, voor wie geen arbeid te veel was en op wie nim mer tevergeefs een beroep werd ge daan. Dat de marktmeester inderdaad een zeer gewaardeerde figuur was, bleek wel uit de hartelijké wijze, waarop vrijdagavond oud-collega's .en vrienden, van de gemeentewerk- 'plaats afscheid namen. Zij boden de heer Van den Buuse een ets en een sigarendoos aan. Namens burge meester en wethouders en alle ge meente-ambtenaren werd de markt meester een enveloppe met inhoud overhandigd, terwijl mevrouw Van den Buuse bloemen kreeg. Hierna voerde de heer J. C. Constandse het woord, die namens de Algemene Bond van Ambtenaren de heer en mevrouw Van den Buuse een bloem stuk aanbood. Tenslotte namen alle aanwezigen met een handdruk af scheid van hun vriend en collega. Zaterdagmiddag bleek hoe ge zien de heer Van den Buuse ook bij de marktkooplieden was, want tijdens een bijeenkomst in café Van Sabben. waar behalve het be stuur van de afdeling Middelburg van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhan- del ook de secretaris van het hoofdbestuur van deze vereniging, de heer H. Schouten uit Rotter dam, de commissaris van politie te Vlissingen. de heer C. van der Mark. wethouder M. A. van Pope ring. dc c'~cf van het marktwezen tc G~~ J. M. Meijer, de rlirc-- - -•o'-nicwclt®" dc heer J. Moll, de chef van de admi- niki. - heer C. Drit. de marktmeester N van Middelburg, de heer N. C. van Oost en de nieuwe marktmeester van Vlissingen, de heer K. Steen- aard aanwezig waren. De secretaris van de Vereniging voor de Markthandel, de heer M. A. Don ker, bood daarbij de scheidende een rookstandaard aan namens de koop lieden uit Middelburg, Roosendaal, Bergen op Zoom en Zeeuwsch-Vlaan- deren. De - heer Schouten dankte de heer Van den Buuse voor hetgeen hij in liet belang yan de marktkooplieden heeft gedaan. „Er bestaat bij ons wel eens zoiets als vrees", zo sprak de heer Schouten, „wanneer er een marktmeester weg gaat, want niet Iedere marktmeester is zo objectief als dhr. Van den Buuse, die de mentaliteit van de marktkoop man zo goed begreep. Hij sprak ten slotte de hoop.uit, dat ook de opvolger van de heer Van den Buuse goed met de marktkooplieden zal kunnen sa menwerken. Rondwandeling St-Nicolaas De buurtvereniging „De Posthoorn te Vlissingen organiseert heden maandag)avond. yan 7 tot 8 "uur een rondwandeling-door de stad met St.- Nicolaas en twee Zwarte Pieten. De sig.naaiafdeling van de harmonie „Óns Genoegen" zal de Sint vergezel len. De route is als volgt: Vanaf het sluiswachtershuisje Ka naalstraat, Van Speijkstraat, Grave- straat. Hendrikstraat, Simon Stevin- straat, Marinestraat, Óranjedijk, Oran jestraat, Emmastraat, Hendrikstraat, Stenenbeer, Wilhelminastraat, Zell- markt, Walstraat, Nieuwstraat, Groe- newoud, Lepelstraat, Oude Markt, Kerkstraat, Bellamypark, Spuistraat, Coosje Buskenstraat, Betje Woltf- plein. Na afloop zal de Sint in café Ki- viet voor de bezoekers een korte „receptie" houden. Ring Walcheren V.U. hield vergadering te Middelburg In het geref. jeugdgebouw te Mid delburg vergaderde de ring „Walche ren" van de Vrije Universiteit onder leiding van de ere-voorzitter, de heer P. Boon sr. van St. Laurens. In de plaats van ds. W. J. Meister, die naar Boechout in België vertrok, werd bij acclamatie tot voorzitter benoemd ds. J. C- Streefkerk te Veere, De heer Ka lisvaart algemeen-vertegenwoordiger van de V.U.. deed mededelingen over de vergadering van de directeuren met de provinciale vertegenwoordi gers en wekte voorts op tot voortdu rende actie. Het aantal leden en donateurs stygt bestedingsbeperking van geen in vloed zal zijn op de afbouw. Tevreden Tot slot richtte Sint Nicolaas zich nog speciaal tot de kinderen, waar over hij erg tevreden was. Het had overigens niet veel gescheeld of hij was met lege handen naar dc Zeeuw se hoofdstad gekomen, vertelde de Sint. Hij had namelijk van verschil lende hurgemecsters het verzoek ontvangen om hun geld te lenen, om dat de gemeentelijke kassen leeg zijn. „Voor zover mogelijk zal ik die burgemeesters helpen, maar de wen sen van de Middelburgse kinderen komen op de eerste plaats", verze kerde de goedheiligman tot slot. In de Burgerzaal kreeg hij een kopje thee (met een rietje) aangebo den. Omstuwd door zijn jeugdige vrienden reed de Sint tenslotte naar de Loskude, waar hij plotseling was verdwenen. Maar donderdag komt hij vast en zeker weer terug uuiiiiiiiiiiiuiiimuuiiiiuiiiuiuiiiimiiiiiiiiiiiiiuiiimuuiiiiuiiiiiiiiiiuumiiutuuiuiiimiiiuuiuiuuiiiiuiiiiiiiiuiuuiiiiiiiiiiiuiuuuiiuijiiiiiiiiiiii^ P.Z.C.-KINDERVOORSTELLINGEN Maar nu is alles tip-top in orde DE JAN KETOEX-man zit lelyk met zijn handen in het haar Gelukkig dat het plaatje al weer enkele dagen geleden werd ge maakt. Toen was het nog maar zo-zo of de geestelyke vader van „De Bende van Jan Jvetoen" de zaak op tyd voor elkaar zou krij gen. Want men zat bij de uitge breide voorbereidingen heus wel eens met de handen in het haar Maar nu, twee dagen voor de eerste opvoering, is alles tip-top in orde en kan meneer De Graaf rustig zijn handen uit het haar halen. Woendag 4 december gaat het doek op in de Vlissingse concertzaal voor de prèmiere van „De Bende van Jan Keton, 's zaterdags daarop, 7 dec., wordt het stuk opgevoerd in het Middelburgse Schuttershof zaterdag 14 de cember is de laatste P.Z.C-kin- dervoorstelling in de „Prins van Oranje" te Goes. Jan Ketoen staat zogezegd te po pelen om met z'n bende de hut in het sparrenbos te verlaten en de richting in te slaan yan de herberg „Het Zwarte Schaap". Men lette nog even óp de volgende punten Om zoveel mogelyk kinderen van de voorstelling te laten genieten is er een „begelei dingsverbod" de voorstellin gen kunnen alleen worden be zocht door kinderen van 6 tot en met 14 jaar. Om dezelfde reden is bepaald, F dat ieder kind slechts één Aan deze regelen zal strikt de hand worden gehouden. De gang van zaken is bekend ff winkeliers, die in de P.Z.C. adver- teren en deelnemen aan dé Sint 3 Nicolaasactie kenbaar aan de ff Jan-Ketoen-raambiljetten ver- f| strekken reeds bij aankoop van 3 één gulden een bon. Het bestede 3 bedrag wordt naar beneden af ge- |g roDd. Per aankoop wordt maxi- 3 maal 20.aan bonnen uitge- reikt. Voor 10,aan bonnen wordt op onderstaande adressen en tydstippen tegen betaling ff van een dubbeltje een toegangs- ff bewijs verstrekt. Die dubbeltjes s komen als vanouds weer ten goede s aan een Zeeuws liefdadig doel. 3 - De bonnen worden door de win- keiiers in Vlissingen tot en met ff vandaag, maandag 2 december, uitgegeven. In Middelburg en Goes gaat de uitreiking nog door tot en met donderdag 5 december. Bonnen worden al leen aan kopers afgegeven 3 voorstelling mag bezoeken. Uitreiking toegangsbewijzen VLISSINGEN: dinsdag 3 december van 2 tot 5.30 uur in de zaal van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond in de Dr. Stavermanstraat (naast de r.-k. kerk). SOUBURG EN HAVENDORP: dinsdag 3 december van 11.30 J tot 12.30 uur in het consultatiebureau, Havendorp 598 (bij de speeltuin). j| MIDDELBURG: vrijdag 6 december van 2 tot 5.30 uur in a „Mercurius", Koepoortstraat. ff g GOES: zaterdag 7 december van 2 tot 5.30 uur in de „Prins g If van Oranje". v 3 Illllll!lll!lllllllllllllll!lllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||j!llll||||[|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllll!!llllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH| geregeld, maar ook de uitbouw en de exploitatiekosten vergen grotere be dragen. Uit de verslagen van de plaat selijke comlté's en correspondenten stond dit keer Vlissingen in de be langstelling omdat, méde door de ijver van de correspondent, de heer J. M. Akerboom, het contributiebedrag met meer dan 1000.per jaar steeg. De afgetreden correspondent van Sou burg, de heer H. M. van de Putte, werd bij monde van de heer Kalisvaart ge feliciteerd met het feit. dat hy 50 jaar onafgebroken correspondent van de V.U. was geweest, eerst te Ritthem en daarna te Souburg. Als bewijs van erkenteiykheid werd hem namens het V.U .-bureau het gedenkboek 1955 van de V.U. aangeboden. Door enkele le den van het Provinciaal Comité zal de ledenwerfactie op Verschillende plaatsen worden voortgezet. Het getal spaarsters in de busjes actie gaat regelmatig omhoog, dank zij de toegewijde arbeid van tal van dames. De vergadering werd ook bijge woond namens de provinciale Vrou- wen-V.U.-actie door mevrouw Van Donkvan de Velden te Goes. Wegenonderhoucisfonds heeft nadelig slot van 110.000 Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor om de jaarstukken van het provinciaal we- genonderhoudsfonds over 1956 vast te stellen. De balans vermeldt per 31 de cember 1956 in activa en passiva een bedrag van 1.860.989,23. De reke ning van baten en lasten bedraagt to taal 1.170.183,60 met een nadelig saldo van 110.037,23 over te bren- ;en naar de kapitaaldienst. De in- :omsten en uitgaven van de kapitaal- dienst over 1956 bedragen 995.916,15 (Nagekomen advertenties). ,/Elk geschenk heeft z'n eigen bekoring" Echter een nuttig en blijvend geschenk wordt dubbel gewaardeerd, en daaraan voldoen onze artikelen stuk voor stuk Alles op te noemen is ondoenlijk, doch onver schillig wat U op RIJWIEL-, BROMFIETS- of MOTORGEBIED mocht wensen, wij kunnen U helpen. Zie onze etalages, cn U slaagt. ïfl. J. Jeremiasse Oostwal 21 Goes Lederen en bromfiets- kleding in grote verscheidenheid en kleur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 15