PROVIKCIALE ZEEUWSE COURAHT Bundeling Westeuropese wapenproduktie noodzakelijk geacht Ringdijk in Zandkreek gesloten BILT EISENHOWER NAM DEEL AAN KERKDIENST TE WASHINGTON BOYCOT TEGEN NEDERLANDERS IN OOSTJAVAANSE STEDEN SPAANS TEGENOFFENSIEF IN GEBIED VAN IFNI ASSEN EEN DAG VERSTOKEN VAN ELEKTRICITEIT Vrijdag 29 nov. 1957 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuws* Courant. Directie: F. v. dl Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w, Leertouwer. Adjunet-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.0Q p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 200e jaargang - no. 282 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mmlm. p. advertentie 4.—. Jng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d blad" 25 cent meer. Giro nn 35.9300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslnger), Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nleuwstraat 43, tel, 20; Terneuzen Brouwerijstr 1. Zlcrlkzee red tel 24: adm tel. 26 Nieuws voor NAVO-conferentie: Overleg in Parijs zal in elk geval doorgang vinden De commissie voor defensie van de Westeuropese Unie heeft don derdag aangedrongen op de samenstelling van één programma ten einde de wapenproduktie van de zeven landen-leden der Westeuropese Unie (de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en Groot-Brittannië) te bundelen. In dit programma moeten zowel klassieke als kernwapens zijn begrepen. De commissie verzocht de ministerraad van de Westeuropese Unie aan de topconferentie van de Navo, die in december te Parijs gehou den zal worden, het principe voor te leggen van de regionale samen werking tussen de landen der W.E.U. Op het Witte Huis te Washington is donderdag bekendgemaakt, dat de artsen vandaag nog moeten uitmaken, of president Eisenhower die topconferentie zal kunnen bijwonene. Mocht de president van mening zijn, dat hij niet naar Parijs kan gaan, dan ealhij vice-president Nixon ver zoeken als leider van de Amerikaanse delegatie op te treden. De permanente raad van de Noord- ■tlantische Verdragsorganisatie heeft donderdag te Parijs besloten, dat de topconferentie in december, ondanks Eisenhowers ziekte, zal doorgaan. Wat de voorstellen van de defen- N.S. vermindert aantal goederentreinkilometers met 2500 per dag In het kader van het voortdurend streven van de Nederlandse Spoorwe gen om de. exploitatie te rationali seren, wordt van de zijde der Neder landse Spoorwegen medegedeeld, dat het mogelijk is gebleken door het tref fen van een aantal maatregelen op exploitaticf gebied te komen tot een^ vermindering van het aantal goede- rentreinkilomcters. Deze verminde ring, die ongeveer 2500 treinkilome- ters per etmaal zal bedragen, zal volgens de spoorwegen in geen enkel opzicht schade toebrengen aan de kwaliteit van dc door N.S. geleverde vervoersdienst. Zij is o-m. mogelijk geworden door dc toeneming van de gemiddelde be lading per wagen, waardoor het aan tal wagens dat verwerkt moet wor den en dat mede bepalend is voor de maximale belasting van de goederen treinen, verminderde. De wijziging in de tractïevorm de volledige ver vanging van de stoomlocomotieven door elektrische en dieselelektrïsche locomotieven die het mogelijk maakt zwaardere treinen te doen rij den, heeft eveneens een belangrijke rol gespeeld. De beperking van het aantal goe derentreinkilometers kan volgens de N.S. derhalve niet worden toegeschre ven aan een vermindering van de omvang van het goederenvervoer. Wel is het kolenvervoer volgens de N.S. enigermate teruggelopen. Dit wordt door de N.S. echter niet een gevolg genoemd van een over gang van dit vervoer naar het weg- of watervervoer, maar van een verminderde produktie van de Nederlandse kolenmijnen, alsmede van een verminderde import, met name van kolen over zee. Ten aanzien van het reizigers- vervoer is geen vermindering van het aantal treinkilometers in over weging. sie-eommissie der Westeuropese Unie betreft, wordt nog meege deeld dat men het er over eens werd, dat onmiddellijk een inven taris moet worden opgemaakt van de wapens en de hulpbronnen voor de energievoorziening in de" W.E. U.-landen. Op wetenschappelijK en industrieel «ebied moest dai eveneens gebeuren. De voorzitter der commissie, Roberto Lucifero, verklaarde dat de landen der W.E.U. de hersens hebben gele verd voor de produktie van de mo derne wapens. Hij voegde hieraan toe: Waar men ook loopt in de ge heime wapenfabrieken van de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie, kan men Frans, Dnits, Engels en Italiaans horen spreken. President Eisenhowers gezond heidstoestand blijft volgens het communiqué der artsen uitste kend vooruitgaan. Woensdag schilderde hij aan de hand van igen kleine foto een portret van prinses Anne, de dochter van Groot-Brittannië's koningin Eliza beth. En gisteren heeft de presi dent, vergezeld van' zijn echtge note, de dienst in de Nationale Presbyteriaansse Kerk te Wash ington bijgewoond. Volgens om standers besteeg hij de kerktrap- pen op kwieke wijze. Eisenho-' wers predikant had woensdag aan het Amerikaanse volk verzocht op de nationale feest- en dank dag van gisteren (thanksgiving- day) te bidden voor het herstel van de president. Op het Witte Huis werd. later meegedeeld, dat de president van- da&g naar zijn boerderij in Get- tensburg hoopte te gaan. Hij zal zo nodig op zijn boerderij lei ding geven aan de regeringsza ken. Meegedeeld werd, dat de pre sident niet lijdt aan aderverkal king. Partijsecretaris Kroesjtsjew, pre mier Boelganin en president Wo- rosjilow van de Sowjet-Unie heb ben president Eisenhower tele grafisch een spoedig herstel toe gewenst, meldt radio-Moskou. Ziekenfondspremie 1958 wordt 4,4 pet. Op advies van de ziekenfondsraad en van de Sociaal Economische Raad heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid besloten de pre mie voor de verplichte ziekenfonds verzekering te verhogen van 4.2 op 4-4 Deze verhoging is noodzakelijk door de stijging van de uitgaven der ziekenfondsen. Zoals bekend houdt de werkgever de helft van de premie op het loon van de werknemer in. Het werknemersaandeel van de zieken fondspremie wordt derhalve ver hoogd van 2.1 op 22 NIEUW-GUINEA-CAMPAGNE VOORTGEZET Twee landgenoten in optocht meegevoerd Gisteren zijn uit verschillende delen van Indonesië berichten ontvangen over optreden tegen Nederlandse on- derderdanen en bedrijven. In Soerabaja deelde een woordvoer der van de organisatie tot samenwer king tussen jeugd en militairen mede, dat in de twee grootste steden van Oost-Java, Soerabaja en Malang een „economische blokkade" tegen de Ne derlanders zal worden ingezet. Deze blokkade, die gisteren zou beginnen, noemde hjj een „manifestatie van de "evoelens van de bevolking van Oost- .Java over de stryd voor de terugkeer van Weat-Irlan" (Westeiyk Nie Guinea) Deze actie zal voortduren totdat de algemene vergadering der Verenigde Naties de behandeling der kwestie Nieuw-Guinea zal hebben beëindigd, zy bestaat uit een boycot van de Ne derlanders in restaurants, openbare vervoermiddelen, bioscopen en derge lijke. Tegelijkertijd maakte de woord voerder bekend, dat deze actie door een „tweede golf" zal worden gevolgd, waarbij de blokkade zal worden uitge breid tot hotels, reparatie-inrichtin gen. enz. Achttienhonderd militairen aan land gezet „Ei Alam", het dagblad van de Marokkaanse partij „Istiklal", dat vrijwel de enige gezaghebbende bron in de Marokkaanse hoofdstad Rabat is voor beriehten over de strijd in Ifni, een Spaans „eiland" op Marokkaans gebied, meldt dat de Spanjaarden donderdagochtend vroeg een algemeen offensief zijn begonnen ter herovering van de posten, waarvan Marokkaanse gue- rillastrijders zich in hel afgelopen weekeinde door onverhoedse aan vallen hadden meester gemaakt. De „Virgen de Africa", heeft woens dag j.l. 1800 man Spaanse troepen Ifnd 'ligt aan de Atlantische westkust, van Marokko aan wal gezet. Er is een tweede troepentransport in aan tocht. Deze militairen zijn bestemd ter versterking van het garnizoen van Ifni. Volgens „Al Alam" wordt twintig kilometer ten oosten van de stad Ifni hevig gevochten. Het blad meldt ook, dat Spaanse vliegtuigen in het zuiden dorpen heb ben aangevallen, die op Marokkaans gebied liggen. De Marokkaanse premier, kroon prins Moulay Hassan, heeft in een radio-rede tot de natie gezegd, dat hij de koninklijke strijdkrachten bevel heeft gegeven het vuur te openen op elk buitenlands vlieg tuig dat hét Marokkaanse lucht ruim schendt. Volgens de prins zijn enkele „buitenlandse oorlogsvlieg tuigen" reeds door vuur van het koninklijk leger verdreven. Bij het gevecht zijn naar schatting 1200 man ongeregelde troepen van het Marokkaanse bevrijdingsleger deze troepen zijn niet opgeno men in het 30.000 man tellende ko ninklijke leger betrokken. Aan het einde van de tweedaagse besprekingen tussen minister Dulles en koning Mohammed V te Washing ton is een communiqué uitgegeven volgens welke de Amerikaanse hulp verlening, ter versterking van de Marokkaanse economie, zal worden voortgezet. In afwachting van een definitieve overeenkomst betreffende het gebruik door de Verenigde Staten van lucht- bases in Marokko zullen voorzienin gen (appropriate adjustments) wor den getroffen omtrent de legering van troepen op deze bases. Koning Mohammed legde er gedu rende de onderhandelingen de na druk op dat de toekomstige betrek kingen tussen Marokko en het westen voor een groot deel afhankelijk zijn van de wijze waarop wordt tegemoet gekomen aan de wensen van het Al gerijnse volk. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat de eigendommen der Nederlanders en ook hun persoonlijke veiligheid ge waarborgd zullen zijn, en dat van de blokkade zullen worden uitgezonderd geestelijken, doktoren, hospitaalper- soneel, onderwijzers en Indonesiërs van Nederlandse afkomst. Volgens een bericht van radio-Pa- lembang werden in Pendopo, het centrum van de Amerikaanse Stan dard Vacuum Oliemaatschappij, twee Nederlanders door 150 jonge lui in een optocht door het plaatsje gevoerd en aan de autoriteiten uit- feleverd. Zij waren op heterdaad etrapt, toen zij tijdens de vijf mi nuten stilte op maandag jongstle den, aanplakbiljetten met slagzin nen over de bevrijding van West- Irian van een muur scheurden. De beide Nederlanders, wier namen Vliegend ledikant neergestort Donderdag is hel „vliegende ledi kant" het eerste straalvliegtuig, dat loodrecht is opgestegen op het terrein van de Rolls Rovce fabrieken te Hucknall (Engeland) neergestort. De bestnurder is om het leven geko men. De machine stortte neer toen zij boven een stellage vloog waaraan zij was bevestigd. Het „vliegende ledikant" heeft voor het eerst in 1953 gevlogen. Het toe stel rust op vier poten en heeft twee Rolls Royce Nene straalmotoren. Nabij Cataltepe, dicht bij de Turk se hoofdstad, is een C-124 transport vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht neergestort. Drie van de acht leden tellende bemanning werden ge dood, drie anderen werden gewond. ipg niet bekend zijn, worden door 'de politie voor nader onderzoek aangehouden. In een telegram aan de centrale re gering in Djakarta drong de jeugd van Pendopo cr op aan, dat zij het land zullen worden uitgezet. Het linkse dagblad „Sin Po" in Dja karta heeft donderdag gemeld, dat het Indonesische ministerie van ver keer de concessie aan de KLM voor het onderhouden van de dienst op Dja karta, die de volgende maand afloopt, niet zal verlengen. De Indonesische regering zal vol gens hetzelfde blad maatregelen ne men met betrekking lot de .scheep vaartonderneming, die het inter-insu- laire verkeer in Indonesië verzorgt, de Koninklijke Paketvaart Maatschap- PÜ- Naar de „Sin Po" bericht, heeft de Indonesische regering besloten, het verzoek van de KPM voor een niaan- deiykse transfer naar Nederland van 2 i/j miljoen gulden af te vvyzen. BRAND IN TRANSFORM ATORENGEBOUW Petroleumlampen en kaarsen werden te voorschijn gehaald (Van onze speciale verslaggever) Een ontploffing in het schakelstation van het provinciaal elektrici teitsbedrijf Groningen, staande te Assen naast het fabriek-complex Stork-Pompen heeft voor een laaiende brand in dit gebouwtje gezorgd en het resultaat daarvan is, dat alle stroom, zowel voor de bedrijven als voor de woningen in Assen is uitgevallen. In dit gebouwtje bevonden zich twee tanks, ieder gevuld met ongeveer 3.000 liter olie, waarin de regeltransformatoren hangen voor koeling, zodat een steekvlam, die donderdagmorgen om precies 5.40 uur uitsloeg, gretig voedsel vond in de olie. In een minimum van tijd ontstond een laaiende vlammenzee. Urenlang is de brandweer In touw geweest om te redden wat er te redden viel. Enorme massa's water werden tegen het gebouwtje gespoten, maar men kon niet verhinderen, dat er verschillende barsten ontstonden, zo dat gevaar voor instorting tijdens de brand niet denkbeeldig was. Om 11.30 uur was de brand pas geblust. De schade wordt geraamd op f 300.000. De gevolgen zijn voor Assen zeer ernstig: in geen enkele woning brand de licht en alle bedrijven stonden stil. Kaarsen en petroleumlampen werden tevoorschijn gehaald. Dê leerlingen van de scholen te Assen werden naar huis gezonden, omdat de oliestook- installaties niet meer gebruikt kon den worden. Naast Assen zaten ook de gemeen ten Smilde, Rolde en Norg zonder stroom. Weer licht Om bijna half tien 's avonds hadden de technici van laagspanningsnetten in Groningen hef weer zóver, dat er een noodverbinding tot stand was ge komen. De lampen in de woningen gingen weer branden. De straatlan taarns eveneens. Assen herademde, De hotels in Assen hebben grootste moeite ondervonden om de in deze plaats vertoevende reizige. van spijzen te voorzien. De bioscopen waren gesloten. De winkels waren reeds erg vroeg dicht, want het valt Vierhonderd kubieke meter mijnsteen De ringdijk in dc Zandkreek bij Katseveer, die zoals bekend, wordt aangelegd voor de bouw van een sluis in dc oostelijke d3m van liet Drie- Eilandenplan, is donderdagmorgen omstreeks 11 uur gesloten. Vorige week werden dc voorbereidende werkzaamheden voor deze vlot verlo pen dichting verricht en werden de benodigde zinkstukken op hun plaats gelegd. Gistermorgen omstreeks 7 uur werd bij hoog water de laatste bak mijn- steen in het gat gegooid De koppen van de ringdijk aan beide zijden van het sluitgat waren inmiddels met mijnsteen versterkt én toen het wa- ter eenmaal in de richting van de '.''o begon te vloeien, begonnen een twintigtal werklieden cn drie drag lines niet de dichting van het bij laag water ongeveer 18 meter brede gal. Geleidelijk verdween een hoe veelheid van 400 kubieke meter mijn- steen in het gat, alvorens het geslo ten was. De drie draglines hebben ge durende de middaguren de westelijke dijk van de ringdijk, waarin het stroomgat was, met zand verstevigd en verhoogd. Toen het om zes uur hoog water was, was ook dit karwei van Deltadienst zuid van de rijks waterstaat tot een goed, einde ge bracht. Dc volgende taak is het weste lijk gedeelte van de ringdijk van een bekleding te voorzien, welk werk ongeveer twee tot drie we ken zal duren. Men zal het water De ringdijk bij Kats in de Zand kreek is dicht. Honderden tonnen mijnsteen verdwenen in het sluit gat, waardoor de bouicput (links bovenj hermetisch afgesloten werd. (Foto P.Z.C.) uit de bouwput wegpompen tot een stand is bereikt van 1.60 N.A.P. In de put, die 6ï4 meter diep is, blijft dan nog ongeveer vijf meter diep water staan. Pas wanneer volgend jaar de sluis wordt gebouwd, zal men de door de ringdijk omsloten bouwput droogma ken. De ringdijk in de Zandkreek, die al verbonden is met het eiland Noorri- Beveland, is ongeveer 300 bij 120 me ter. De te bouwen sluis wordt 135 bij 20 meter. niet mee zaken te doen bij kaarslicht. Nu wordt er ha-rd aan gewerkt om de noodverbinding te vervangen door een definitieve. Het hoofdschakelsta- tion moet weer in orde gebracht wor den. De voorziening van de bedrij ven eveneens, kortom er is veel werx te doen voordat de schade, veroor zaakt door deze brand, weer volledig hersteld zal zijn. De foto toont het transformatorhuis tijdens het blussingsiverk. Noorse reders annuleren bouworders in Engeland De Britse scheepsbouwmaatschap pij Short Brothers te Sunderland heeft annuleringen van orders ont vangen van Noorse reders voor twee motorschepen van 12.500 ton. Vol gens een functionaris van de maat schappij werden als reden opgege ven de moeilijkheden, die de Noor se reders ondervinden bij de finan ciering van de bouw van nieuwe schepen buiten Noorwegen. Schrijfster M. S. Scharten- Antink overleden. De Nederlandse schrijfster Margo Sybranda Everdina SchartenAntink te Florence, waar zij na de dood van haar man. de letterkundige C. Th. Scharten, woonde, is woensdag over leden. Mevrouw Margot Scharten—Antink werd in 1869 in Zutphen geboren. Zij debuteerde reeds op twaalfjarige leef tijd in de Bergen op Zoomse Courant, die een roman van haar als feuilleton publiceerde. Later schreef zij „Catherine" (1899), „Van scheiding en dood". „Angelina's huwelijk". „In den vrijen Amerikaan" en het zeer bekende „Sprotje". In 1908 verscheen de eerste roman, die iin samenwerking met haar man, Carel Th. Scharten, tot stand kwam. nl. „Een huis vol menschen". Daarna schreven zij „De vreemde heerschers" (1911), „Julie Simon" (1913), „Typen en curiositeiten" (1917) en ,,'t Geluk hangt als een duiventros" (1919). De thans op 88-jarigè leeftijd over leden schrijfster woonde achtereen volgens te Heerenveen, Dóetinchem, Bergen op Zoom, Leiden en Zwolle. Zij werkte enige jaren samen met haar echtgenoot in Parijs en in 1909 vestig den de Schartens zich in Italië. Op 31 augustus 1939 zijn haar ver diensten voor onze letteren erkend met de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje- VERWACHT. ZWAAR BEWOLKT. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige wind tussen west en noord west, later tussen noordwest en noord. Later in het noordoosten van het land iets kouder, elders weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 30 november Zon op 8.26 onder 16.35 Maan op 13.27. onder 0.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1