In Drente wordt hard gewerkt om tot meer welvaart te geraken Amerikaan als monnik in Burma Crème PUFF ƒ4,95 jo mm FISCALE BEHANDELING VAN RENTESPAARBRIEVEN DONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEÜWBB COURANT RUILVERKAVELING EN STREEKVERBETERING Bestedingsbeperking remt de ontwikkeling van industrie Drente is een uitgesproken agrarische provincie en daar er geen woeste gronden meer te ontginnen zijn, ziet men naar andere mogelijkheden uit om de agrarische produktie tóch te verhogen. Van daar dat de woorden ruilverkaveling en streekverbetering schering en inslag zijn in Drente; vandaar ook dat het provinciaal bestuur voor enige jaren de leiding heeft genomen in het samenstellen van grote waterschappen die een geheel stroomgebied omvatten, waardoor de kleine waterschapjes langzamerhand verdwijnen. In een enkel groot waterschap is men inmiddels met de werkzaamheden ter beheersing van de waterstand gereedgekomen, in andere wordt nog hard ge werkt om de toestand in die gebieden zodanig te verbeteren, dat ook in natte jaargetijden geen wateroverlast meer word ondervonden. Voor de ruilverkaveling en in het bijzonder streekverbetering is de aandacht van bijna geheel agrarisch Nederland gevestigd op de ge meente Borger. Vier jaar geleden werd door de bewoners van Borger besloten 'n ruilverkaveling uit te voeren, in 1954 ging de eerste schop in de grond en nu reeds tekenen de verbeteringen die in dit gbied wor den bereikt, zich duidelijk af. Dat heeft de boer moed gegeven het nóg beter te doen dan aanvankelijk in het voornemen lag wilde men eerst 14 km. verharde wegen aanleg gen en 104 km. zandweg, inmiddels zijn de plannen veranderd in resp. Elk jaar kwamen langs de stroom pjes in Drente grote gebieden onder water te staan in verband met het feit, dat de af voer capaciteiten té ge ring bleken te zijn. Weliswaar is de toestand in Drente nog niet overal ideaal, maar overstromingen als de ze komen toch steeds minder voor. Zwart-wit vergrotingen van kleurennegatieven (Van onze Haagse redacteur.) Binnenkort zal het mogelijk zijn om van kleurennegatieven, pittige, scherpe zwart-wit vergrotingen te maken, die in kwaliteit niet onderdoen voor vergrotingen, gemaakt van zwart-wit negatieven l»p bromide-pa pier. In het begin van 1958 komt er namelijk een nieuw soort vergrotings- papier op de markt. Tot tnu toe was de kwaliteit van zwart-wit vergrotingen, gemaakt van kleurennegatieven, niet best. Over het algemeen was het beeld te grauw, terwijl ook de scherpte vaak te wensen overliet. Dit komt, doordat het gebruikelijke vergrotingspapier slechts gevoelig is voor wit, zwart en de grijze tussentinten. Vakfotografe! en amateurs, die van één object zo vel een zwart-wit opname als een kleurenfoto willen maken, moeten dus twee soorten film meenemen, hetgeen in de praktijk neerkomt op het mee •jouwen van twee camera's. Hieraan komt over enkele maan den een einde. De nieuwe soort vergrotingspapier is namelijk voorzien van een panchromatische. dus kleurgevoelige emulsielaag. Met dit papier even gevoelig als bromidepapier zal men bin nenkort van kleurennegatieven zwart-wit vergrotingen van hoge kwaliteit kunnen vervaardigen. A (tvertpvtie koopt IJ reeds voor bij de MAX FACTOR- speclalist T. C. WALCHEREN, tel 5200. Vlissingen Middelburg 64 km. straat- en 44 km. zandweg. Een duidelijke verbetering dus voor de boeren. Werd er in de allereerste plannen geen rekening gehouden met verbetering van madelanden met een slechte zode, thans is reeds een op pervlakte van 300 ha. verbeterd, en met dit onderwerp is men nog lang niet klaar. Belangrijk is in Borger ook, dat tot bedrijfsvergroting kon worden over gegaan, hetgeen mogelijk is gemaakt door het vertrek van boeren naar de N.O.-polder en naar boerderijen van domeinen in de provincie Drenthe, ge heel op vrijwillige basis. Hierdoor kon 620 ha. aan nieuwe gebruikers worden toegewezen, een vrij hoog per centage op een ruilverkavelingsge- bied van 4200 ha. Het resultaat is dan ook, dat de allerkleinste boeren bedrijven gaan verdwijnen boerderij en met minder dan 12 ha. grond treft men in dit gebied niet meer aan. Ver wacht wordt dat hier 28 nieuwe boer derijen zullen verrijzen, waarvan reeds 8 werden aanbesteed of in aan bouw zijn. Lukt dit alles in Borger, en daar aan wordt door de deskundigen die hun medewerking aan dit grootse werk verlenen niet getwij feld, dan betekent dit een verho ging van de produktie en dus ver groting van de welvaart. Er zijn meer streken in Drente waar men dit alles wel wil, maar het is nu eenmaal zo, dat men eerst de kat eens uit de boom wil kijken. Wil men evenwel „bij" bljjven, en dat wil men in Drente, dan dient de zaak overal zo rigoreus be wor den aangepakt. Deze werken betekenen evenwel niet, dat de werkgelegenheid op agrarisch terrein wordt gestimuleerd. Integen deel zelfs, en daarom doen alle ge meentebesturen in Drente dan ook hun uiterste best industriën aan te trekken, hetgeen bijzonder goed ge lukt in het zuidoosten van de provin cie. Hier bestond en bestaat trou wens nóg) de grootste werkeloosheid en zodoende moeten er maatregelen worden genomen. Klimaatsverbetering voor industrie vestiging dient er «ülereerst te komen en hoewel daaraan hard wordt ge werkt, toch wordt men teveel geremd door de bestedingsbeperking. De bruggen in dit gebied bijv. zijn nóg lang niet in voldoende mate aangepast bij de verbetering van de wegen, hoe wel ook daarvan beslist niet gezegd Volgens Tass ls ln de Sowjet-Unle een postzegel van veertig kopeken te koop, die is uitgegeven ter gelegenheid van de lancering van de eerste Spoetnik. De ze gel ls blauw en er staat de aarde met de baan van de kunstmaan daaromheen op afgebeeld. kan worden dat men er al ls. Voor het goederenvervoer betekent deze bruggenmisère een grote last post en ook wat het goederenvervoer te water betreft komt Drente ach teraan, gezien het feit dat in de pro vinciën Groningen en Friesland alle kanalen tolvrij zijn, terwijl zulks in Drente slechts van één kanaal kan worden gezegd, n.l. de Drentse Hoofd vaart die door het rijk is over- overname van het Noord Willemska naal door het rijk in behandeling bij het parlement, maar dat heeft nog geen tolvrijheid ten gevolge. De Ho- geveense Vaart is door het rijk ge naast in verband met het feit dat de maatschappij die de exploitatie ver zorgde, zonder geld zat. Ook nu vindt de exploitatie op de oude wijze plaats, zodat de tollen dus ook nog niet zijn afgeschaft. Wat de gevolgen daarvan kunnen zijn Het goederenvervoer te water bijv. gaat meer en meer over Almelo naar Coevorden via een goed, tolvrij kanaal waar schepen van 300 ton kunnen varen. Vla de Drentse niet- tolvr(je kanalen kunnen er slechts schepen komen ter grootte van 120 tot 150 ton. Het is logisch dat hier tegen steeds weer gemopperd wordt door het bedrijfsleven want de goede ren worden daardoor nu eenmaal duurder, maar het heeft nog steeds geen succes opgeleverd. Ook op ander gebied Wil Drente zich graag zelf kunnen redden en zodoen de heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze provincie voor enige tijd het initiatief genomen om te komen tot de stichting van een vakschool voor opleiding van winkel personeel in de detailhandel. Nü is men in Drente praktisch aangewe zen op Groningen, waar reeds een dergelijke school bestaat en Zwolle, waar een school in oprichting is. Inmiddels hebben de christelijke middenstandsverenigingen en an dere organisaties in Drente het initiatief genomen om tot de stich ting van een christelijke vakschool te geraken. Wel heeft men nog getracht een compromisschool tol stand te brengen, maar ook dat is niet mogen gelukken. Vast staat, dat de provincie Drente gezien het inwonertal, slechts recht heeft op een „halve" school, zodat er zeker geen neutrale én een christe lijke school kunnen komen. Met één school zal Drente nog moeite ge noeg hebben. De schoolstrijd is ont brand de Drentse middenstand en alles wat daarmede te maken heeft, is erg nieuwsgierig wat het uiteinde lijk resultaat zal worden. De toestand van de landerijen na ruilverkaveling en waterbeheersing. Advertentie Gunstige gang van zaken bij N.V. Philips Vooral goede verwachtingen van televisie-afzet De gang van zaken is gunstig, zo deelt de N.V. Philips gloeilampenfa brieken te Eindhoven mede in een overzicht der resultaten van het derde kwartaal 1957. De omzet ls ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1956 met 20% gestegen. De omzet is in het derde kwartaal, evenals in het eerste halfjaar groter dan de geplande. Op grond hiervan verwacht de directie dat de stijging van de omzet over het gehele jaar 1957 niet veel zal afwijken van de stijging in 1956 ten opzichte van 1955, die 18% bedroeg. De export uit Nederland verloopt volgens de planning, hij is procen tueel minder gestegen dan de omzet. Het aantal werknemers in de wereld is toegenomen. In Nederland is het aantal werknemers gedaald. Het be draagt 58.500 per 30 september 1957 tegenover 59.000 aan het einde van 1956. Over de gehele linie heeft zich een stijging van de omzet voor gedaan, doch het percentage van de toeneming is zo hoog gewor den speciaal dank zij de omzet in televisietoestellen en onderde len. Ook de verwachtingen ten aanzien van de televisie-afzet zijn bepaald gunstig en deze verwach ting is gebaseerd op een markt analyse in diverse landen. De omzet op televisiegebied heeft derhalve een belangrijke stimu lans gegeven aan het percentage van de algemene omzetvermeer- dering. Van de bestedingsbeperking heeft men bij Philips nog niets gemerkt, althans niet in de duurzame ver brui ksartikelen, dus de z.g. niet- overheidsartikelen. In de andere arti kelen daarentegen, welke liggen op het gebied van de telecommunicatie, heeft de bestedingsbeperking zoals bekend in belangrijke mate haar in vloed uitgeoefend. Het stoffelijk overschot van de schilder Diego Rivera is in de ,,r> tonde der beroemde mannen" te Me xico bijgezet. Er was grote belangstel ling. Vakopleiding bouwbedrijf telt 7000 leerlingen. De stichting Vakopleiding Bouwbe drijf heeft thans voor de eerste maal in haar ruim tienjarig bestaan in haar leerlingstelsel het aantal van 7000 leerlingen bereikt. Het leerling stelsel dat een tweejarige praktijkop leiding met aanvullend theoretisch onderwijs in een aantal belangrijke vakken van het bouwbedrijf omvat, telde in 1949 nog slechts 1260 leerlin gen. Gestadig is dit aantal gestegen. De opleiding kan worden bekroond met het rijksnijverheidsdiploma. Tot dusverre is aan bijna 11.000 jongelui, die deel hebben genomen aan de opleiding in het kader van het leerlingstelsel, dit diploma uitgereikt. Een Amerikaan, die ln de grote stad geboren en getogen is, leeft thans tevreden als boed dhistisch monnik in de landelijke buitenwijken van de Burmese stad Rangoon. Anuruddha, zoals William Pulley uit Chicago zich nu bijna een jaar noemt, heeft Amerika zowel in geo grafisch als in sociaal en filosofisch opzicht wel heel ver achter zich gelaten. Hij geeft toe, dat hij nog niet vol doende van de wereld vervreemd is, maar hij zegt dat zijn vergeeste lijking steeds verder gaat. Anuruddha blijkt alle ontberingen, die zijn nieuw leven meebren gen, te hebben aan vaard, uitgezonderd het Burmese voedsel, dat hem ziek maakt en hem om andere maaltijden deed vragen en verder het hete, vochtige kli maat, dat hij een zware beproeving vindt. Slechts een heel scherp opmerker zou de Yan kee (zijn eigen uitdruk king) tussen de honder den andere boeddhisti sche monniken in hun gele pijen in de straten van Rangoon kunnen ontdekken. Hij is we liswaar iets groter dan de doorsnee-Burmees, maar zijn schedel is kaal geschoren en zijn huid donkerbruin ver brand door de felle zon. Zijn pij is, net als bij de Aziatische monniken, over één schouder ge drapeerd en hij draagt een paraplu om zich te gen regen en zon te be schermen. William Pulley werd in 1901 te Chicago ge boren, bracht daar zijn jeugd door en werkte later op het postkantoor in die stad. In 1943 kocht hij 'n boerderij bij Three Rivers in de staat Michigan, waar „zijn boeddhistisch leven be gon". Hij trouwde des tijds met een meisje uit Indiana, welk huwelijk kinderloos bleef. „Wij besloten destijds in de beste harmonie om uit elkaar te gaan", vertel de Pulley aan een cor respondent van The New York Times. „Ik schonk haar al onze be zittingen. Ik w'.it wal ik wilde, nai .JijK dalgcnu wat mjjn gedachten ver vulde, persoonlijk le ren kennen". Anuruddha woont in een klein, ascetisch ge meubileerd kamertje op de tweede verdieping van het Dhammaduta College. Een deur geeft toegang tot een balkon netje, waarvan men een prachtig uitzicht heeft op het golvende land schap. Eén wand van het kamertje wordt in beslag genomen door 'n goedkoop bed met ccn dunne, harde matras. Zijn verveloze bedelnap en de grote elektrische ventilator vormen de enige wandversiering. De eerste zes maan den in Rangoon bracht Anuruddha in medidatic door. „Dat was niet be paald gemakkelijk", ver telde hij. „Het is een vreemd iets: hoe langer men mediteert, des te minder slaap heeft men nodig. We kregen op dracht slechts vier uur in een etmaal te slapen maar als men met me diteren voortgaat komt men tot de ontdekking dat men steeds minder behoeft". Anurud- dlia vertelde dat hot Burmese voedsel hem bijna twintig kilo had doen afvallen. Het voe dingsprobleem is (heel werelds) opgelost, toen hij een Indiase kok ont dekte, die maaltijden weet te bereiden die het midden houden tussen Engels en Japans voed sel. Waarom ging William Pulley tot het boeddhis me over en leeft hij als een monnik in Burma? „Ik werd er als het wa re altijd toe gedwongen om godsdienstige en fi losofische studiën te gen elkaar af te wegen en dan mijn keuze te bepalen", verklaarde hij, „Ik wil graag meer van de levenswetten weten. Ik leef welis waar als boeddhist, maar verwaarloos de wetenschap niet". Pul ley wil trachten uit te vinden of sommige fa ses van het boeddhisme dienstbaar gemaakt kunnen worden aan de toegepaste psychologie. Met het oog hierop hoopt hij naar verschil lende Europese hoofd steden te reizen om dit onderwerp met psycho logen, psychiaters en opvoeders te bespreken. NATIONALE WONINGBOUWLENING Rente wordt gerekend bij inkomen. Naar aanleiding van de vraag hoe onder de huidige wetgeving en juris prudentie de fiscale behandeling van de door de Bank voor Nederlandsche gemeenten uitgegeven rentespaarbrie- ven 1957 in het bezit van een particu liere belegger zal zijn, deelt het mi nisterie van financiën het volgende me de: Bij verkoop van een rentespaarbrief zal, in verband met het arrest van de Hoge Raad van 3 oktober 1957 in zake de obligaties Vlaardmgen, moeten worden aangenomen, dat de verkoper een schadeloosstelling wegens het derven van rente ontvangt welke op de voet van art. 36 van het besluit op de inkomstenbelasting tot zijn inko men behoort. Deze schadeloosstelling wordt, mits gegeven over meer dan één jaar rente, op verzoek belast naar het bijzonder tarief van art. 43 van het besluit (2040 procent). Het bedrag van de schadeloosstel ling kan niet voetstoots worden ge steld op het verschil tussen de koers van de rentespaarbrief op het tijdstip van verkoop en de nominale waarde Vooraf zullen wijzigingen in de koers van de hoofdsom moeten worden ge ëlimineerd. De koper van de rentespaarbrief kan 'hetzelfde bedrag als ko9ten van verwerving in de zin van art. 14 van het besluit op de inkomstenbelasting in mindering brengen op zijn inkomen over het jaar waarin de aankoop plaats vindt. Het bedrag dat bij aflossing van de rentespaarbrief boven de oorspronke lijke nominale waarde wordt uitbe taald, behoort tot het inkomen van de gene die alsdan houder van de rente spaarbrief is. Gelet op de fiscale ge volgen bij verkoop van de rentespaar- brieven heeft de minister van finan ciën goedgekeurd, dat dit bedrag op verzoek va/n de belastingplichtige eveneens wordt belast naar het bij zonder tarief van art. 48 van het be sluit op de inkomstenbelasting, mits de houder van de rentespaarbrief op het tijdstip van aflossing langer dan ge durende drie hieraan voorafgaande jaren onafgebroken bezitter daarvan is geweest. Dit is in hoofde ook van belang voor hogere inkomens die door de rentetoevoeging hoger zou den worden aangeslagen, maar door toepassing van art. 48 een gunstiger regeling verkrijgen. Voorts zij nog opgemerkt, dat per sonen die in een belastingjaar naast loon uit dienstbetrekking niet meer dan f 200.andere inkomsten hebben genoten in het algemeen niet voor een aanslag in de inkomstenbelasting in aanmerking komen, indien hun inko men t 6900 of minder bedraagt en zij niet langer dan één maand twee dienstbetrekkingen naast elkaar heb ben vervuld- Tien personen gearresteerd bij nikkel-affaire In samenwerking met de controle dienst van het ministerie van econo mische zaken heeft de Rotterdamse recherche klaarheid gebracht in een zaak waarbij voor een verkoopwaar de van 40.000.aan nikkel werd gestolen uit 'n entrepot aan de IJsel- haven. Het onderzoek, dat gerui me tijd heeft geduurd, leidde tenslot te tot de arrestatie van tien verdach ten. De bijna twee ton gestolen nikkel, die tenslotte tegen redelijke prijzen aan een Amsterdamse firma bleek te zijn verkocht, kon niet in beslag ge nomen worden. Gedeeltelijk was zij reeds verwerkt. 3 Dinsdagmiddag is het 3-jarig meisje reetje Winters ln de vijver langs de Spoorslngel te Wolvega te water geraakt en verdronken. In Washington is een subcommissie uit de Amerikaanse seriaat begon nen met een onderzoek naar de ach terstand welke de V.S. al of niet zou den hebben opgelopen bij Rusland op het gebied van raketten en ge leide projectielen e.d. Deze foto toont dr. Edward Teller, (midden), de „va der" van de waterstofbom in gesprek met (links) Edwin Weisl en (rechts) senator Lyndon B. Johnson, respec tievelijk hoofd-adviseur en voorzitter van de subcommissie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5