Minister Calsop departement van o. k. en w. wordt hard gewerkt HEFFING OP GRONDSTOFFEN VOOR MARGARINE VOORGESTELD ZWARE SHAG ORCAM NEDERLANDSE BEVOLKING MOET DOELMATIGER WERKEN UITSPRAAK VAN HAAGSE HOF IS HET LAATSTE WOORD 4 PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT DONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 Ontwerp-omroepwet verkeert in vergevorderd stadium Op het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen is en wordt hard gewerkt. Het is niet juist te spreken over een „trage loop van de departementale machine". Men dient zich te realiseren, dat ten departemente evenzeer als bij het onderwijs zelf een tekort aan voldoen de werkruimte bestaat. Het is bovendien niet juist, dat slechts weinig belangrijke wetten, van dit departement komende, het staatsblad hebben bereikt. Aldus de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, ;mr. J. M. L. Th. Cals in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement, welke memorie hij be gint met een uitvoerige beschouwing over de arbeid van zijn ministerie. In deze bc-chouwing verdedigt de minister zich tegen de opinie van vele leden der Kamer, die in het voorlopig verslag hebben menen te moe ten spreken van een pover beeld van de tot nu toe door de minister ver richte legislatieve arbeid. Minister Cals deelde mede, dat tij dens zijn ministerschap tot nu toe 62 ontwerpen door hem zijn inge diend, waarvan er 46 het Staatsblad hebben beredkt. In zijn memorie van antwoord deelt de minister verder mede, dat het ont werp-omroepwet thans in vergevor derd stadium van voorbereiding ver keert. Over het regeringsstandpunt dat de taak van de wereldomroep pri- mator als een staatstaak moet worden gezien deelt de minister mee, dat ook de radioraad meent, dat de wereldom roep niet uit de luisterbijdrage be hoort te worden gefinancierd. Wat de uitzending van commerciële programma's betreft, delen de staats secretaris en de minister mede, dat dit een punt van overweging uit maakt in verband met het gereedko- Strijd tussen Klaas Boot en Jaap van der Sande. Zondag a.s. worden in de Energie hal te Rotterdam de finales van de Nederlandse turnkampioenschappen voor heren gehouden, waaraan door 15 turners wordt deelgenomen. Deze zijn na selectie op de districtswed strijden en de halve finale voor de eindstrijd aangewezen. Alle prominente turners zijn in dit 15-tal opgenomen en er zal zeer ze ker een felle strijd gevoerd worden om een plaats in het Nederlandse keurkorps, dat gewoonlijk uit 12 man bestaat,, te verwerven. De kamp om de eerste plaats kan dit keer spannend zijn, want Klaas. Boot jr. in de halve eindstrijd heeft slechts een voorsprong van 0.40 p. op zijn rivaal Van der Sande uit Vlis- singen kunnen nemen. Voor de tweede plaats komt ook de jeugdige Jaegers in aanmer king, maar ook Gerrit van Galen en Joost Blits hebben nog een kans om reserve-kampioen te worden. In de ochtenduren zullen 24 jeugd- turners de strijd aanbinden om een plaats in het jeugdkeurkorps. men van het nieuwe zenderpark van Radio-Nederland Wereldomroep en de nodige studio-accommodatie. Daarbij zal zeer zeker ook de vraag of door commerciële uitzendingen de onaf hankelijke positie van de Wereldom roep in gevaar zal worden gebracht een punt van beschouwing uitmaken. De minister deelt ook mee, dat hij thans de plannen tot verbouwing en inrichting van de derde televisie studio „Eltheto" heeft goedgekeurd. „ONDERWIJZERSSPELLING". Minister Cals is geen voorstander van de .onderwijzersspelling". De voorstellen van de zijde van het lager onderwijs tot een radicale vereenvou diging zou tot zulke eigenaardigheden in de spelling leiden, dat de minister deze als niet-aanvaardbaar van de hand moet wijzen, aldus de memorie. De minister acht het raadzaam, af te wachten, in welke mate een voor keur voor de meer moderne schrijf wijzen zich bij het onderwijs en in de vrije maatschappij in de komende jaren zal ontwikkelen. Brandje aan boord van de „Statendam'. In een fankamer aan boord van de „Statendam" van de Holland Amerika Lijn, die aan de Wilhelminakade te Rotterdam ligt, is gisteren brand uit gebroken. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat bij werkzaamheden aan een ijswatertank het isolatiemateriaal, dat gedeeltelijk verwijderd was en op een rooster in de vloer was gelegd, was gaan smeulen en branden. Als ge volg daarvan brandde een eveneens op dit rooster liggende slang van een acetyleenbrander door en liet gas uit, waardoor het brandje werd aange wakkerd. Met behulp van enige schuimblusapparaten en daarna een weinig water werd de brand geblust. De ontstane schade is bijna nihil, al dus de Holland Amerika Lijn. Buitengewone pensioenen worden verhoogd (Van onze parlementaire redacteur.) De pensoenen, die uitgekeerd wor den krachtens de wet buitengewoon pensioen 19401945, zullen worden verhoogd met een tijdelijke toeslag van 3 procent, met het oog op de huurverhoging, die op 1 augustus j.l. is ingegaan. Deze huurcompensatie is gehouden aan een maximum van f 208 per jaar. De Tweede Kamer besloot daartoe woensdagmiddag door de aanneming zonder hoofdelijke stemming van een daartoe strekkend wetsontwerp. De gezamenlijke tijdelijke verho gingen op deze pensioenen zijn nu opgelopen tot 40,6 procent. De nieuwe maatregel zal de schatkist f 380.000 kosten. De Kamer nam voorts zes wetsont werpen aan, waarbij aan in totaal 109 vreemdelingen het Nederlandse staatsburgerschap wordt verleend. PRODUKTSCHAP VEE EN VLEES Minder varkens in opfok De voorzitter van het Pro duktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft op de woensdag te Utrecht gehouden vergadering van het produkt- schap voor vee en vlees medege deeld, dat hij de minister van landbouw de suggestie aan de hand heeft gedaan een heffing te leggen op de grondstoffen voor margarine in plaats van op de slacht, zoals het Landbouwschap de minister heeft voorgesteld. Volgens de heer De Veer gaat de kostprijs van varkens omhoog door de monopolieheffing op yoe- dergranen. Dit veroorzaakt, vol gens hem, vooral moeilijkheden hij de afzet van spek. Daarom acht de heer De Veer het logisch als men een heffing toepast op de concurrerende vetstoffen, in het bijzonder op de grondstoffen vdör margarine. Het produktschap heeft zich uit voerig beziggehouden met het spek- probleem. Er was vergunning ge vraagd om 3400 ton spek uit te voe ren, maar het produktschap kon slechts 2000 ton toewijzen. Het ziet er niet naar uit dat de spekpositie zal veranderen. Het is gebleken, dat ook in Duitsland dat de grootste afnemer van ons spek is een ten dens merkbaar is, die wijst naar een geringere consumptie van spek. De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees deelde voorts nog mede, dat de varkensmarkt een iets gunstiger beeld vertoont. Het aantal dekkingen bedroeg in ojctober 43.000, hetgeen neerkomt op bijna 6000 minder dan in de overeenkomstige periode van '54. In juli 1958 verwacht men 270.000 varkens. De heer De Veer acht het een vérheugend verschijnsel dat de boeren meer beheersing gaan tonen bij de varkensfok, ondanks het feit dat de prijzen op het ogenblik niet ongustig lig gen. Hij hoopte, dat op die ma nier een eind komt aan het var kensoverschot en de daaraan verbonden moeilijkheden. De markt voor koeien en schapen vertoont momenteel een gunstig beeld. Voort3 werd nog medegedeeld, dat de Franse regering aan verschil lende landen w.o. Nederland de mo gelijkheid heeft geboden om in te schrijven op de levering van 4000 varkens. Agenten van Brixton wonnen voetbalpool. In de Londense voorstad Brixton hebben 77 politiemannen en 1 politie vrouw gezamenlijk in een voetbal- Ëool ruim 430.000 gulden gewonnen. >e held onder de bobbies is de 52- jarige constable William Wood die namens het politionele goksyndicaat de coupon heeft ingevuld. Politie-agente Joan Barbourg, 26 jaar vertelde: „Ik ben van plan nieuwe meubels voro mijn flat te ko pen en de rest gaat naar de bank". Algemeen Nederlands verbond koos nieuwe voorzitter In de gisteren gehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Alge meen Nederlands Verbond te 's-Gra venhage Is dr. J. Schouten gekozen tot voorzitter in plaats van de heer E. H. Bos, die om gezondheidsrede nen zijn functie heeft neergelegd. De heer Bos is in dezelfde vergade ring benoemd tot erelid. Mr. F. G. van Dijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is gekozen tot ondervoorzitter. In het huidige Italiaanse Bolzano of het vroegere Oostenrijkses Bo zen hebben met gummistokken zwaaiende Italiaanse politie-agen- ten een demonstratie uiteen gedre ven voor het hoofdkwartier van de Zuid Tiroolsse volkspartij. De de monstranten probeerden in te bre ken in het kantoor van de Duitsta lige krant ,J)olomiten"het orgaan van de Tirolers, die aanspraak ma ken op de onafhankelijkheid van de voormalige Oostenrijkse provincie. De demonstratie was georganiseerd door de de neo-fascistische partij in Italië. Aanertenttef DOUWE EGBERTS MC „De Zeeuwen" is thans ook autoclub geworden Tijdens do lodenvergadering van de motorclub „De Zeeuwen" te Middel burg is tijdens de behandeling van het voorstel tot statutenwijziging besloten om de naam der vereniging te wijzigen in Motor- en Autoclub „De Zeeuwen". Hierdoor kunnen de leden, die van een motor op een auto zijn „overgestapt" toch lid van de vereniging blijven. Naast de mogelijkheid, dat ook vele nieuwe leden toe zullen treden, bestaat verder de verwachting, dat ook de deelname aan de evenemen ten nog groter zal zijn dan voorheen. De contributie zal voor een auto mobilist gelijk zijn aan die van een motorrijder, evenals het inschrijf- N AJ AARSEFFICIENCYDAGEN Ceen bestedingsbeperking maar bestedingsbeheersing. De Nederlandse bevolking zal niet alleen doelmatiger maar ook harder en beter moeten werken, wil men in Nederland een niveau van wel vaart bereiken, dat in overeenstem ming is met de mogelijkheden, die de hedendaagse wetenschap en tech niek de mens kunnen verschaffen en dat door de Nederlanders alge meen wordt begeerd. Dit verklaar de gisteren ir. J. M. Matthijsen, voorzitter van liet Nederlands insti tuut voor efficiency tijdens de eerste der najaarseffiencydagen te Utrecht. Ir. Matthijsen noemde dit appèl tot intensivering van onze inspan ning eens te meer nodig, nu wij ons, als land, gaan begeven in een avon tuur, dat de Euromarkt is en wat daaraan vast zit. Het schijnt, zo zei hij, dat de politiek in deze aan de economie oplegt wat moet worden gedaan. Volgens ir. Matthijsen kan deze economie voorshands daar maar op een manier op reageren, Luxemburgse Kamer keurt Europese verdragen goed. De Luxemburgse Kamer heeft dins dag met 46 stemmen voor en drie (die der communisten) tegen de ver dragen voor Euratom en Gemeen schappelijke Markt goedgekeurd. De verdragen zijn thans in vier van de zes landen bekrachtigd. geld voor ritten. Wat het inschrijf geld betreft: ook niet-leden zullen hetzelfde bedrag verschuldigd zijn als de leden, mits zij lid zijn van een andere erkende motor- en/of auto club. Op deze avond werd verder beslo ten om de contributies voor het ko mende jaar ongewijzigd te handha ven. Nadien weiden nog verschillen de wedstrijdideeën besproken. Een voorstel om de statuten zodanig te wijzigen, dat evenementen op ka lenderzondagen geoorloofd zouden zijn, vond bij de aanwezigen geen instemming. Wel kwam men over een de leden hierin vrij te laten, zo dat zij zonder bezwaar op zondag bij een andere vereniging kunnen deelnemen. Hoewel de MAC „De Zeeuwen" dus niet het predikaat christelijke vereniging voert, zal zij op kalenderzondagen (nog) geen rit ten organiseren. Tot slot van de vergadering werd men het er over eens om de ver- keerscompetitie van de KNMV dit jaar met extra energie aan te pak ken. Dit om de verkeerskennis van de leden zover mogelijk op te voeren en in de competitie een zo goed mo gelijk resultaat te behalen. In het restaurant van het stadion „De Vliert" in Den Bosch heeft Gerrit Schutte dinsdagavond de Gerrit Schulte-trofeede wissel- prijs voor de beste Nederlandse wiel renner van het jaar, uitgereikt aan de wereldkampioen sprint professio nals, Jan Derksen. Deze foto laat zien hoe Derksen (links) zijn prijs ontving uit handen van Schulte. Aanklachten wegens autobusboycot ingetrokken De staat Alabama heeft een groot aantal aanklachten ingetrokken, die verband hielden met de boycot van de plaatselijke autobusdienst door -ie negerbevolking van Montgomery uit protest tegen de rassenscheiding Van het besluit van de staat profi teren 89 negers, die wegens deelne ming aan de boycot in staat van be schuldiging waren gesteld, en drie blanken, wie ten laste was gelegd dat zij bomaanslagen hadden gepleegd, nadat na de boycotactie de rassen scheiding in de bussen was opgehe ven. Echtpaar te Winschoten 65 jaar getrouwd Het echtpaar F. Keijer en H. Keijer—Smidt, te Winschoten, is zondag 1 december 65 jaar getrouwd. De heer Keijer is nu 85 jaar, zijn echtgenote 84, beiden zijn nog ge zond. Het echtpaar had elf kinderen, waarvan er 10 nog in leven zijn. (Slot van pag 3) van enig goed". Valt nu onder „goed" ook elektriciteit? Een verdachte, die zich aan het „wegnemen" van elek triciteit had schuldig gemaakt. be weerde door middel van zijn advo caat dat „goed" taalkundig betekent „stoffelijk goed", en ging in cassatie beroep bij de Hoge Raad, omdat hij ten onrechte door het Hof veroor deeld zou zijn. De Hoge Raad achtte echter de uitlegging van het Hof juist uiteraard tot bevrediging van het algemeen rechtsgevoel en bekrach tigde het arrest van het Hof. Zou de Hoge Raad hierover anders heb ben gedacht dan had hij het arrest van het Hof gecasseerd, vernietigd. Beperkte taak Uit dit alles blijkt dat de Hoge Raad een beperkte taak heeft. Daar de arresten van dit college in het algemeen door de lagere rech ters plegen te worden gevolgd, ziet men hier dus een stelsel ontstaan, dat bijdraagt tot de zo hoog nodige eenheid in de rechtspraak. Een ge heel nieuwe behandeling van een zaak mag men in beginsel niet verwachten, de vraag of een feit terecht of ten onrechte als bewezen werd aange merkt, zal in het algemeen aan de Hoge Raad voorbijgaan, en menig verdachte heeft dan ook zijn verwach ting in dit opzicht vaak te hoog ge spannen. Het openbear ministerie heeft van zijn kant ook de bevoegdheid om van arresten van de Hoven beroep in cassatie aan te tekenen. De wet zegt echter, dat cassatie van uitspraken, inhoudende een vrijspraak, niet mo gelijk is. Terwijl een verdachte om begrijpelijke redenen geen cassatie van een vrijspraak zal wensen, tenzij om redenen van wetenschapsbeoefe ning, die men meestal niet mag ver wachten, is dus ook voor het open baar ministerie in deze gevallen be roep in cassatie uitgesloten. De kous af Hiermede lijkt dus voor de ver dachte in de zaak-Nieuwland „de kous af". Er schuilt echter nog (een (klein) addertje in het gras, De onmogelijkheid van cassatie geldt n.l. alleen, wanneer het een zg. „zuivere" vrijspraak betreft. Houdt het arrest van het Hof een z.g. onzuivere vrijspraak, of een z.g. bedekt ontslag van rechtsver volging in, dan is wél cassatie voor het openbaar ministerie mogelijk. Dit vereist enige toelichting. Een verdachte wordt, summier gezegd, vrijgesproken wanneer het feit, da', is ten laste gelegd niet is bewezen. Hij wordt ontslagen van rechtsvervolging als het feit weliswaar is bewezen, maar niet strafbaar blijkt, omdat het niet binnen de wettelijke grenzen va'.i het delict valt of omdat de dader zelf niet strafbaar is, b.v. wanneer hij niet toerekeningvatbaar is. Het kan nu gebeuren, dat het Hol de verdachte in hoger beroep vrij spreekt, maar daarbij waar het oordeel van de Hoge Raad b.v. is uitgegaan van een verkeerde uitlegging van een woord, dat zowel in de tenlastelegging als in de wet voorkomt. In dat geval zou het Hof, wanneer het van een andere, juiste uitlegging van dat woord was uitgegaan, wellicht niet tot een vrijspraak maar tot een ont slag van rechtsvervolging zijn geko men. Men pleegt dan te zeggen, dat het Hof niet op de grondslag van de tenlastelegging heeft beraadslaagd en beslisit, hetgeen wettelijk is voorge schreven. Wij hebben dan niet meer te maken met een „zuivere" vrij spraak. Op deze moeilijke vragen zui len wij hier niet verder ingaan, doch wij volstaan met te constateren, dat alleen in een dergelijk geval aan het openbaar ministerie nog een beroep in cassatie iin de zaak-Nieuwland zou openstaan, althans in theorie. Het is immers vaste regel, dat de onjuiste uitlegging van het Hof uit de tekst vain het arrest zelf moet blijken, wil cassatie langs deze weg ook in feite mogelijk zijn Wanneer het Hof dus in zijn arrest volstaat met de overweging dat het wettig en overtuigend bewijs niet is gele verd, dan kost het weinig moeite zich voor te stellen dat de aankn> pingspunten voor een op te bouwen „verkeerde uitlegging" en dus voor cassatie illusoir worden. Daarvoor is het arrest van het Hof dan te sum mier in zijn overwegingen. Het is ons (nog) niet met zeker heid bekend of het Hof inder daad met deze algemene termen heeft volstaan, dan wel daar nog verdere overwegingen en argumenten aan vastgeknoopt heeft. Zeer waar schijnlijk is, dat het arrest inderdaad nauwelijks meer inhoudt dan dat het wettig en overtuigend bewijs naar het oordeel van het Hof niet is gele verd. Dit is immers gebruikelijk en ook de korte tijd, waarbinnen het Hof met zijn arrest is gereedgekomen kan een aanwijzing in die richting zijn. Het ziet er dus naar uit, dat de uitspraak inderdaad een definitieve is en dat het doek over deze zaak, al thans wat de thans vrijgesproken verdachte betreft, is gevallen. Immers, volgens de wet kan nie mand later wederom vervolgd wor den wegens een feit, waarover te zijnen aanzien onherroepelijk door de Nederlandse rechter is beslist. En dit laatste is hier gebeurd! Herziening van de thans gewezen uitspraak is niet mogelijk, omdat deze revisie al leen in bepaalde, In de wet omschre ven gevallen denkbaar is, en een uit spraak, houdende vrijspraak, valt hieronder niet, gesteld al, dat zich een aanleiding tot revisie zou voordoen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft dus het Gerechtshof zo niet in deze zaak dan toch ten aanzien van de thans vrijgesproken betrokkene In derdaad het laatste woord gesproken. door intenser, dit is harder en doel matiger en dit is weer knapper en beter, te werken dan wij tot nu toe deden. Een klein land als Nederland, aldus de heer Matthijsen, komt niet uit zich zelf voor te liggen in een com binatie met enige grotere landen, waaronder West-Duitsland met een zo ambitieuze en arbeidszame bevol king. Nationale gevoelens zullen, volgens hem, binnen deze Euromarkt niet op stel en sprong verdwijnen. Dit avontuur, aldus de heer Mat thijsen, waarvan de politici ons voorhouden, dat het einde ervan voor ons allen goed afloopt, legt het Ne derlands instituut voor efficiency op het ogenblik een vernieuwde inspan ning op om de bedrijfsproduktivi- teit te verbeteren. Het doelmatiger werken noemde de heer Matthijssen een kwestie van organisatie en van mechanisatie, die haar consequente toepassing vindt in automatisering. Is een goede organi satie meestal niet verbonden met kostbare investeringen, mechanisatie en automatisering zijn, volgens hem, slechts te bereiken met aanwending van kapitaal, dat door besparing verkregen wordt. Voor iedere nieuw aan te stellen werkkracht moet in de bedrijven gem. 25.000 worden geïnvesteerd. Hiervoor zijn besparingen nodig en of wij nu leven in een kapitalistische of communistische samenleving: er moet worden bespaard, zo zeide de heer Matthijsen. De leiders in dit land zullen, naar de mening van de heer Matthij sen, de moed moeten kunnen op brengen het woord bestedingsbe perking zo snel mogelijk te ver vangen door het begrip beste dingsbeheersing. Bestedingsbeper king noemde hij even kleurloos en richtingloos als het woord en be grip uit vroeger jaren, dat het vervangen wil: bezuiniging. Het begrip bestedingsbeheersing, met inzicht en met moed gehan teerd, zal Nederland kunnen lei den uit de moeilijke situatie, waarin het ondanks goedbedoel de waarschuwingen, is terechtge komen. ~üan en oeez in: biimpim Vriend en vijand in de kolonie. Paul van 't Veer betoogt op het eind van zijn bock „Vriend en vijand in de kolonie" (verschenen bij De Arbeiderspers te Amsterdam) dat naar zijn mening de soevereiniteit over gebieden als Nicuw-Guinea het best kan worden overgedragen aan de Verenigde Naties. „Het zal een overdracht moeten zijn met de voor waarde dat Nederland het beheer houdt en zijn eigen afspraken over samenwerking met Indonesië en an dere landen kan maken". Nu reeds moet een bepaalde termijn worden gesteld, een datum waarop Nieuw- Guinea de gelegenheid zal krijgen, zijn keus te bepalen." Een opvatting, die in het parlement is verdedigd door enkele leden van de P.v.d.A. en daar veel verzet ont moette en die ook niet gedeeld wordt door alle P.v.d.A.'ers, om van ande re partijen te zwijgen! Maar 'voordat Van "t Veer zich met dit punt van actuele politiek inlaat, heeft hij „vriend en vijand" op on derhoudende manier bezig gehouden met het probleem van de kolonisatie ln het algemeen, met de verwante problemen van rassentegenstellin gen, discriminatie, assimilatie, acul- turatie, verwesterse Aziaten en ver- oosterse Europeanen enz. Hij be perkt zich hierbij niet tot de Ne derlandse overzeese gebieden, maar haalt voorbeelden aan uit de gehele wereld. Het is wel duidelijk, dat hij van deze vraagstukken da nige studie heeft gemaakt. Winterhanden 1 en wintervoeten, een jaar- 1 lijkse kwelling! Jeuk en pijn verdwijnen snel met Kloosterbalsem "geen goud ao goed" J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 4