Eisenhower zal geen werk aan anderen overdragen Uitspraak van het Haagse Hof is waarschijnlijk het laatste woord mmom Dag der schande HOOFDCOMMISSARIS VAN BRIGHTON STAAT TERECHT DONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 PKO V l N I ALE ZEEUWSE COURANT 3 „uitstekende vooruitgang•- Verscheidene leden zijn voor aan van NAVO-conferentie doorgi In een doktersverklaring, die gisteravond te Washington is uitgegeven, wordt gezegd, dat president Eisenhower tot dusver uitstekend vooruit gaat. Hij heeft een goede nachtrust gehad. Gisterochtend heeft hij ge schilderd, gepraat met familieleden en met naaste medewerkers. Zelfs heeft hij enkele minuten gesproken, met de koning van Marokko, die een officieel bezoek brengt aan Amerika en enkele staatsstukken onderte kend. De perschef van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat het spreken nog kleine moeilijkheden oplevert, maar veel is verbeterd. De president overweegt niet een deel van zijn werk aan anderen over te dragen. De artsen weten nog steeds niet, aldus de perschef, of de aanval is veroorzaakt door een bloedstolsel of door een bloedvatkramp. De ziekte is lang niet zo ernstig als de hartaanval van september 1955. De spreekmoeilijkheden van de presi dent zijn volgens de dokters geen vorm van verlamming. Een vooraanstaande Amerikaanse neuroloog, dr. Raymond Adams, heeft verklaard, dat er vele voor beelden zijn van mensen, die aan hetzelfde hebben geleden als wat de president nu ls overkomen en die weer volledig hun verantwoordelij ke taak op zich hebben kunnen ne men. Hij noemde als voorbeeld sir Winston Churchill, wiens spraak vermogen, tengevolge van een lich te beroerte in 1953, ook was ge stoord. Op de vraag of de president zijn taak zal kunnen vervullen, zei dr. Adams dat hij gevallen kende van patiënten die op de ene dag geen woord konden uitbrengen en de volgende dag weer normaal kon den spreken. Vice-president Richard Nixon heeft woensdag, bij aankomst in het Witte Bijzonder hoogleraar in kernfysica te Amsterdam Prof. dr. P. C. Gugelot uit Bussum is vanwege het Genootschap tot Be vordering van natuur-, genees- en heelkunde te Amsterdam benoemd tot bijzonder hoogleraar in de kernfysica aan de gemeente-universiteit van Am sterdam. Prof. Gugelot is de eerste hoogleraar die deze functie vervult. tussen Halfweg en Amsterdam De 69-jarige mevrouw S. van der Z.-B. nit Hilversum is bij een hevige autobotsing op de Haarlemmerweg tussen Amsterdam en Halfweg om het leven gekomen. Haar echtgenoot, die de wagen bestuurde, werd door voorbijgangers ongedeerd uit zijn volkomen vernielde auto bevrijd. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Geuzenveld. De heer Van der Z. reed met een snelheid van om streeks 75 80 km een grotere per sonenauto voorbij en belandde dus op de middelste der drie rijbanen. Uit de tegenovergestelde richting reed uit Amsterdam op dit spitsuur een file auto's, waarvan er een met een snelheid van omstreeks 70 km vrij plotseling iets naar links moest uitwijken voor een geheel rechts van de drukke weg stilstaande auto, die pech had. Volgens ooggetuigen zou de wagen uit Amsterdam daar bij met de linkerwielen eveneens op de middelste rijbaan terecht zijn ge komen. De twee auto's ramden elkaar met volle vaart aan de linkervoorzijde. De auto uit Amsterdam maakte een halve slag en kwam tenslotte In de rechter berm terecht, zonder dat de inzittenden enig letsel ondervonden, doch de kleinere auto van de heer Van der Z. kantelde helemaal om zijn lengteas en kreeg toen boven dien nog een hevige duw van de grote Amerikaanse wagen, die en kele seconden eerder door de heer Van der Z. was gepasseerd. De ver nieling van het kleine wagentje was compleet, toen het tenslotte, bijna op zijn kop voortschuivend, rechts tegen een boom opbotste. Het stof felijk overschot van mevrouw Van der V. werd op vele meters van het wrak aangetroffen. Het ongeluk veroorzaakte een ki lometerslange rij van stilstaande auto's op de Haarlemmerweg. Het duurde ruim een uur voor het ver keer weer normaal was. Huis voor overleg met Amerikaanse autoriteiten, verklaard dat thans nog niet kan worden uitgemaakt of hij, in de plaats van president Eisenhower, naar de komende NAVO „topconfe rentie" te Parijs zal gaan. Hij voegde hieraan toe dat het vraag stuk, of hij de NAVO-conferentie zou bijwonen, zich slechts zou voordoen indien besloten zou worden vast te houden aan het oorspronkelijke plan, om deze bijeenkomst er een van staatshoofden te maken. Naar men meent te weten, zijn de regeringen van de V.S., Engeland, Frankryk, West-Dultsland, Italië, Griekenland, Noorwegen en Turkije voor het. laten doorgaan van de top conferentie in december. Inschrijving op schatkistpromessen. Het Ministerie van Financiën deel mede, dat op maandag 2 december 195' ten kantore van de agent van het Mi nisterie van Financiën te Amsterdam de inschrijving zal worden openge steld op schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals ge bruikelijk, groot f 100.000 en worden uitgegeven onder dagtekening van 4 december 1957. Raket voor kunstmaan van V.S. staat gereed De directeur van het Amerikaanse aardsatellietplan „Vanguard", dr. John Hagen, heeft meegedeeld dat de eerste complete proefraket voor het lanceren van een kunstmaan op het proefterrein van Cape Canaveral in Florida staat opgesteld. De kunst maan met een diameter van 15 cm zal pas de dag voor het lanceren worden aangebracht. De proef zal in december worden genomen. Dr. Ha gen zei, geen preciezere tijdsaandui ding te kunnen geven. De Amerikaanse minister van de- fens'e, Neil Mcelroy, heeft meege deeld dat machtiging ls gegeven tot de produktie van de ballistische ra ketten voor middelgrote afstand „Jupiter" en „Thor". De eerste door het leger ontwikkeld en de tweede door de luchtmacht. Men hoopt ze tegen het einde van het volgende jaar voor gebruik in Enge land gereed te hebben. Nieuw licht op Pearl Harbour serie in onze krant GEHEIME inlichtingen, die een nieuw en opzienbarend licht kun nen werpen op de Japanse aanval op Pearl Harbour zijn door een Britse marine-officier verstrekt aan admiraal Husband E. Kimmel. De 75-jarige admiraal, die het bevel had over de Amerikaanse Pacific-vloot ten tijde van de aanval, heeft in New York verklaard: „Ik ontvang nog steeds nieuwe inlichtingen over de omstandighe den rond de aanval. Ik ben er meer dan ooit zeker van, dat presi dent Roosevelt op de hoogte was van de dreigende aanval, maar er voor zorgde, dat het nieuws mij niet bereikte". Admiraal Kimmel beweerde, dat het de bedoeling was Japan tot een aanval op de Verenigde Staten te verleiden teneinde de oorlog te kunnen ingaan op een machtige golf van welgezinde gevoelens van de zijde van het volk. ADMIRAAL KIMMEL was het centrale punt van een bittere controverse, die na Pearl Harbour in de Verenigde Staten woedde. Na de aanval werd hy gepensioneerd en hij is sindsdien Amerika's grootste militaire martelaar genoemd. De controverse over Pearl Harbour is opnieuw opgevlamd na het verbazingwekkende boek, dat elk detail, onthult van de aanval, zo als deze werd meegemaakt door Japanners en Amerikanen. Dit boek, geschreven door Walter Lord, is getiteld „Day of Infamy". Wij hebben ons verzekerd van het recht de inhoud van dit opzien barende verhaal aan onze lezers voor te leggen. WIJ VANGEN DEZE WEEK AAN MET DE PUBLIKATIE VAN De drie inzittenden van het H „Avenger", verkenningsvlieg- H tuig van de marine-luchtvaart- H dienst, dat dinsdagmiddag op M dertig mijl ten westen van IJ muiden in de Noordzee is j§ s gestort. De foto toont de drie mannen na hun aankomst in H IJmuiden, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii UNIEKE GEBEURTENIS Schip was gezonken op oud zeilschip. Een Deense duiker heeft een unieke gebeurtenis in de geschiedenis van de scheepvaart ontdekt. Hij heeft name- lijk beweerd dat een Duits schip dat tijdens de Tweede Wereldoorlog ge zonken is, terecht is gekomen op een Fins zeilschip, dat tijdens de Eerste Wereldoorlog gezonken is. Duiker Martin Bngbjerg uit Skagen had vergunning gekregen delen van het 16.000 ton metende Duitse schip Hamm te bergen. De Hamm was in de Tweede Wereldoorlog voor de Noorse kust getorpedeerd, maar met onmid dellijk gezonken. De Duitsers probeer den het schip naar Frederikshavn op Noord-Jutland te slepen maar toen men gevorderd was tot 2 mijl ten zuidoosten van Skagen, zonk het schip. Engbjerg was begonnen de ijzeren romp van de Hamm open te werken, toen hij ontdekte dat het grote schip op een met steenkool geladen oud zeil schip rustte. Bekend was dat een Finse bark, die kolen uit Engeland had gehaald, in deze buurt gezonken was in de Eerste Wereldoorlog, maar alle vroegere pogingen om het wrak :e lokaliseren waren mislukt Bngbjerg heeft nu ook toestemming gekregen de lading steenkool te bergen. Ontslagen bij N.V. Verheul en Werkspoor-Utrecht. De directie van de N.V. Carrosserie- fabriek Verheul te Waddinxveen heeft aan twintig werknemers ontslag aan gezegd wegens een verschuiving in de levertijden van de orders. Omtrent het ontslag is overleg gepleegd met de vakbonden en het gewestelijk ar beidsbureau. Voor de ontslagen werk nemers wordt een andere betrekking gezocht. Na het bijzonder grote aantal opdrachten van de laatste tien ja ren, speciaal op het gebied van rollend materieel, was te voorzien, dat een dergelijke activiteit wel niet ongestoord kon blijven voort bestaan tenzij belangrijke export orders konden worden verkregen, aldus Werkspoor-Utrecht. De concurrentie op de wereldmarkt voor het in de laatste tijd geringe aantal exportmogelijkheden is zeer zwaar. In toenemende mate wordt hiervoor financiering gevraagd. Bo vendien heeft ook de bestedingsbeper king haar invloed op de binnenlandse afzet. Overigens zijn er in de laatste ja ren en voor de toekomstige tijd enkele verheugende tendensen waar neembaar voor nieuwe produktiemo- gelijkheden, waarbij o.a. wordt ge dacht aan de toepassing van kunst stoffen op diverse terreinen en werk zaamheden voor de aardolie- en de chemische industrie. Het zal echter nodig zijn met na me in de sector van het rollend mate rieel het personeel in te krimpen. Zo zullen in ieder geval tot het ko mende voorjaar boven het natuur lijke verloop, dat normaal plaats vindt een ongeveer vijfhonderd man moeten afvloeien. Besprekingen met diverse instan ties zijn en zullen hiertoe worden gevoerd, aldus een mededeling van de directie van werkspoor in verband met de nersoneelssibuatie bij Werk spoor-Utrecht. Steekpenningen van nachtclub aangenomen? In de Zuidengelse badplaats Brighton is een proces begonnen tegen de plaat selijke hoofdcommissaris van politie, de 57-jarige Charles Ridge. en twee van diens medewerkers. De drie po litiemannen worden beschuldigd van het aannemen van steekpenningen van de eigenaar van een nachtclub in Brighton, de „Astor Clnb", in de volksmond ..De Bloedemmer" genaamd vanwege de vele vechtpartijen, die de cliëntèle zwarthandelaren en ande re, minder gewaardeerde burgers er met een hardnekkigheid, een betere zaak waardig, leverde. Hoofdcommissaris Ridge zou oog- na het vervroegd arrest in zaak-nieuw land Beroep in cassatie voor Hoge Raad VERKLARING. De 64-jarige Vin cent Calderone uit Norwalk had zijn verklaring achter de hand toen de po litie hem aanhield terwijl hij een nog niet voor verkeer geopend weggedeel te bereed. Als belastingbetaler, zei hij, wilde hij wel eens zien hoe zijn geld besteed werd. BRAND. De politie zoekt naar de dief, die de hal van een hotel binnen rende onder de uitroep „brand, brand". Terwijl de portier zich naar boven spoedde om de haard te ontdekken, verdween de dief met 127.13 dollar uit de kas van de portiersloge. lijkt in deze zaak onmogelijk (Van een juridische medewerker) De uitspraak van het Haagse gerechtshof in de zaak-Nieuwland heeft in sterke mate de aandacht getrokken, niet alleen bij hen die bij de rechtspraak op enigerlei wijze betrokken zijn, doch ook in de kringen van het publiek. Rechtszaken als deze spreken nu eenmaal tot de verbeelding, en net feit dat het Hof zo snel tot zijn uitspraak kwam zal het opzien nog in de hand hebben gewerkt. Zoals gebruikelijk had het Hof immers de uitspraak op een termijn van twee weken bepaald, en geheel onverwacht werd het arrest reeds enkele dagen na de sluiting van de openbare terechtzitting gewezen. Hieraan zal wel niet vreemd ge weest zijn de overweging, dat de opsluiting van een verdachte een einde moet nemen, zodra naar het oordeel van de rechter is komen vast te staan dat het bewijs van het hem te laste gelegde niet is geleverd. Wij zullen ons uiteraard niet bezig houden met de mérites van de uitspraak zeil, die immers slechts voldoende kunnen worden beoordeeld door hen die van alle processtukken, getuigenverklaringen en andere re levante feiten hebben kunnen kennisnemen. Wie niet in deze positie ver keerd heeft is niet bevoegd tot veroordelen of zelfs maar oordelen. Dc vraag rijst nu, of het Gerechts hof het laatste woord gesproken heeft. Is de verdachte thans definitief vrij uit gegaan, of wordt hij nog bedreigd door het zwaard van een hogere uit spraak, die voor hem het lot weer in ongunstige zin kan doen keren? Kan, met name, de Hoge Raad hier nog ingrijpen door, op vordering van het openbaar ministerie, het arrest van het Ilof eventueel te vernietigen? Daar bekendheid met -het strafpro ces in zijn verschillende instanties zeker geen algemeen verschijnsel kan worden genoemd het is bij deze zaak, die het gesprek van de dag is geworden, nog weer eens gebleken is het wellicht niet overbodig om vooraf enkele opmerkingen te maken De strafbare feiten zijn te verdelen in misdrijven en overtredingen De misdrijven kaïn men kortweg en iet wat simplistisch betitelen als de ..zwaardere" gevallen, waarbij men dus aan moord, diefstal, verduistering, enz. kan denken. De misdrijven wor den berecht door de Arrondissements rechtbanken, en de overtredingen - waarvan het niet-brandende achter licht een der proto-typen is, doch die vaak veel ingewikkelder en ernstiger vormen kunnen aannemen door de Kantonrechters. Van de vonnissen van de Rechtban ken kan de verdachte in hoger beroep komen bij de Gerechtshoven. Zo ko men alle misdrijven die in eerste in stantie door de Rechtbank te Mid delburg zijn berecht voor het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. De uit spraken van een Gerechtshof heten „arresten". Ook hiermede behoeft echter een zaak nog niet afgelopen te zijn. Er is immers nog een derde, hogere in stantie, die op haar beurt boven de Hoven troont, te weten de Hoge Raad. Het lijkt dus, of de verdachte en met hem het vervolgend orgaan, het openbaar ministerie, dat ongeveer dezelfde beroepsmogelijkheden heeft steeds weer „hoger op" kan gaan, en inderdaad leeft bij velen de ge dachte, dat zij het nog eens bij de Hoge Raad kunnen proberen wanneer zij bij het Gereohtshof niet „aan hun trekken" gekomen menen te zijn. luikend hebben toegestaan, dat de club veel langer open bleef, dan vol gens de wet was toegestaan. Hy zou in het algemeen %*eel te lankmoedig zijn opgetreden in verband met voor vallen in de club. Er staan ook twee burgers, namelijk een buffethouder en een beroepswed der, terecht. De Noorse echtgenote van Allan Roy Bennett, eigenaar van de nachtclub, die reeds voor verschil lende feiten met de politie in aan raking is geweest, verklaarde woensdag, toen zij als getuige werd verhoord, haar man gewaar schuwd te hebben tegen het om kopen van politiemannen. Een andere vrouwelijke getuige is er mede bedreigd dat zij „met een scheermes behandeld" zou worden, indien zij haar getuigenis zou afleggen Zij werd onder po litiebescherming naar de rechts zaal gebracht. Er bestaat grote belangstelling voor dit proces. Er zijn grenzen Hetis echter duidelijk, dat er grenzen zijn aan de gulheid, waarmede de wet mogelijkheden van beroep aan verdachten toebe deelt. In wezen is dan ook de laatste mogelijkheid, die van de gang naar de Hoge Raad, het zg. beroep in cas satie, slechts een beperkte. De Hoge Raad gaat immers niet, zoals het Hof, nogmaals de gehele zaak aan een nieuw onderzoek onderwerpen, doch hij is daarbij aan strikte grenzen gehouden. In het algemeen mag hij. minder belangrijke gevallen daarge laten, alleen beoordelen of de wettea op de juiste wijze zijn toegepast door de lagere rechtscolleges. Zo zal de Hoge Raad een arrest van een Gerechtshof kunnen vernietigen, wanneer uit dit arrest blijkt dat het Hof by zijn beoordeling van een ge val is uitgegaan van een onjuiste uit legging van een wetsartikel Ondanks de wijsheid, die men Hoven, Recht banken en Kantonrechters niet mag ontzeggen, kan dit vooral bij wets teksten die twijfel openlaten nog wel eens voorkomen, en geen wet is nu eenmaal zo volmaakt dat zij nooit twijfelpunten doet rijzen. Het kan dus gebeuren, dat het Hof een bepaalde uitleg geeft aan een wetsartikel en op grond van die uit leg b.v. meent dat de handeling zo als die aan een verdachte is ten las te gelegd onder het bereik van dit artikel valt en dus strafbaar is. Daartegenover kan nu de Hoge Raad oordelen dat de betreffende wetsbe paling anders moet worden uitge legd, met het voor de verdachte pret tige gevolg, dat zijn handeling niet daaronder valt, zodat hij niet straf baar is. Voorbeelden hiervan zijn er natuur lijk te over- In de delictsomschrij ving van het begrip „diefstal" ko men bv, voor de woorden „wegnemen (Vervolg op pag. Het Wereldgebeuren Ziek Voor welke zonde moet deze ar me mens boeten, dat' men hem president van de Verenigde Staten heeft gemaakt?" Dat vroeg een van Eisenhouwers vrienden zich af na de triomfantelijke zege in de presidentsverkiezingen van 1952. Hiermee gaf deze vriend te kennen, dat hi1 zo'n benoeming eerder als een straf dan als een onderschei ding zou beschouwen. En hij had gelijk: de verantwoordelijkheden waarmee de eerste man der Verenig de Staten is belast, kan men moeilijk overschatten. Iemand heeft er eens op gewezen, dat de Amerikaanse president over de middelen beschikt om deze aarde in een rokende ster te veranderen.... In het bewustzijn van deze macht heeft Eisenhower zich ertoe gezet, een vredes-president te zijn. Dat de ontwapeningsonder handelingen met de Russen niet het minste resultaat hebben opgeleverd kan men in elk geval niet aan Ei senhower wijten. Misschien is zijn bewind tot dusver zelfs zozeer op het bereiken van een regeling met de Sowjet-Unie gericht geweest, dat mede daardoor van het Witte Huis geen bevelen uitgingen, om aan de concurrentie van leger, luchtmacht en marine een einde te maken en ze met alle macht te doen samenwerken aan gezamenlijke kunstmaan- of ra ketprogramma's De Russische spoet niks hebben de Amerikanen echter uit hun dut gerukt. De militaire macht van de Navo, die Eisenhower zelf in Parijs als opperbevelhebber heeft ge diend, werd echter steeds uitgebreid, en dat was ook een manier om de vrede te beveiligen. Het was de be doeling, om nu. na de spoetnikschrik in december op een „topconferentie" in de Franse hoofdstad de Navo-ge- lederen nog hechter aaneen te slui ten. De ziekte, waardoor Eisenhower maandag werd getroffen, zal onge twijfeld haar weerslag hebben op dit Parijse overleg. Het doel zal natuur lijk met dezelfde ijver en goede be doelingen worden nagestreefd. Maar men zal Elsenhower node missen. Van Eisenhower is bekend, dat hij de hoge functie voornamelijk vervult om zich in dienst te stellen van zijn land. Persoonlijke aspiraties hebben natuurlijk vooral de eerste keer dat hij zich als ver eerd oorlogsheld bereid verklaarde, het kandidaatschap te aanvaarden, een rol gespeeld. Maar vorig jaar, toen zijn hartaanval van september 1955 en de spoedoperatie, die hij in juni 1956 moest ondergaan wegens een verstopping in het darmkanaal, ln de overwegingen moesten worden betrokken, heeft de president wel moeite gehad met zijn jawoord tot de Republikeinen. De Republikeinse partij wist, dat zij alleen met zo'n. nog altijd populaire kandidaat als Eisenhower de overwinning zou kun nen behalen. Maar niet alleen die partij heeft een rol gespeeld bij Ei senhowers beslissing. Al is aan een geheim diner met partij- en rege ringsfunctionarissen uiteindelijk de beslissing gevallen, toch valt te ver wachten dat Eisenhower oprecht van mening was, zijn land en de wereld met aan te blijven nog nuttige dien sten te kunnen bewijzen. Of die verwachting nog kan wor den vervuld, is een vraag waarover zelfs de meest des kundigen zich nog niet hebben uitge sproken. Maar de grote aandacht, die aan Eisenhowers gezondheidstoe stand wordt besteed, bewijst wel hoezeer de Amerikanen en „de rest van de wereld" zich ervan bewust zijn, dat Eisenhowers persoonlijkheid bepaalde garanties biedt, die men van een opvolger niet zonder meer verwacht. Vice-president Nixon, die overigens reeds behoorlijk is „inge werkt" door de president zelf, mag zich niet in zo'n algemene bewonde ring verheugen als Eisenhower. Van daar, dat aan die foto's, schemati sche voorstellingen enzovoort welke het publiek bij elke ziekte een in druk moeten geven van Eisenhowers ziektebeeld, een waarde wordt ge hecht die ver uitgaat boven de be langstelling voor de president zelf Vandaar, dat de beurskoersen zulke grote schommelingen vertonen bij elke wijziging, die zich in de gezond heidstoestand van de president voor doet. Een merkwaardige situatie, waaruit wel blijkt, van hoe groot be lang het is, wie er in het Witte Huis woont. Zo is ook te begrijpen dat men hoopvol kennis neemt van be richten als die van gisteren: „dat de president na bijna onafgebroken tien uur te hebben geslapen, uitgerust is ontwaakt. Dat hij woensdagochtend is opgestaan, een bad nam. zich schoor en vervolgens normaal ont beet EISENHOWER .„algemeen medeleven...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3