PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 00K BIJ REGERING enige bezorgdheid over stijgende werkloosheid VRIJSPRAAK in de „moordzaak-Nieuwland" D£ BILT INDIEN NODIG MEER GELD VOOR AANVULLENDE WERKEN .INVITATIE VAN S0ESTDIJK WAS PRACTICAL JOKE PATROUILLES MET H-B0M VLIEGEN BOVEN ENGELAND VERWACHT. 200e jaargang - no. 281 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: O. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.0!) p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 28 nov. '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51,'tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nieuwstraat 43. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstr 2; Zlcrikzee. red lel. 24; adm. tel. 26 Minister Suurhoff verklaart in Tweede Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Suurhoff, heeft woensdagavond bij de behandeling van zijn begroting in de Twee de Kamer, verklaard, dat de regering, bij wie evenals bij de Kamer enige bezorgdheid bestaat, met alle haar ten dienste staande middelen zal proberen de opkomende werkloosheid te bestrijden. De minister kon geen positieve toezegging doen, dat de regering het op de begroting van so ciale zaken Uitgetrokken bedrag voor aanvullende werken met 10 tot 30 miljoen zal verhogen. Als het beslist noodzakelijk is, dan zal hij echter niet aarzelen daartoe over te gaan. De bewindsman, die de zaken niet zo somber inziet als sommige Ka merleden, gaf als zijn mening te kennen, dat het oplopeh van het werk- lozencijfer op zichzelf niet alarmerend behoeft te zijn. Zelfs in de periode van de ergste overspanning op de arbeidsmarkt, was er nog een vrij groot aantal werklozen. Dat is trouwens een normaal verschijnsel, aldus de heer Suurhoff. De minister was niet In staat een prognose te geven van het verloop van de werkloosheid in de naaste toe komst. Wel verzekerde hjj, dat, er yoor werkloosheid van enige omvang vol doende plannen voor aanvullende werken in protefeuille zjjn, vooral als Verhuizen Dï minister voor maatschappelijk werk, heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat er in Nederland rond 60.000 vierkamerwonimgen zijn, waarin slechts één vrouw of man woont en dat er 245.000 woningen van 5 of meer kamers zijn, waarin slechts één echtpaar woont. Wanneer zulke cijfers genoemd wor den, dan is men geneigd allereerst te schrikken en daarna pas te vragen wat die cijfers betekenen. Is het bijzonder, dat 245.000 woningen van 5 of meer kamers bewoond worden door echtparen, die geen inwonende kinderen hebben? Als men bij het tel len van de kamers ook de keuken en een zijkamertje of „kabinetje" voor een vertrek rekent, dan is een woning, die twee kamers en-suite, een slaapkamer, een kabinetje en een keuken bevat al een vijfkamerwoning geworden. En dan is het ook helemaal niet merkwaardig, dat echtparen zon der kinderen weinig geneigd zijn nog kleiner te gaan wonen. Toch zou de minister voor maat schappelijk werk dat graag zien, omdat er dan woonruimte in de 245.000 „onderbezette" woningen zou vrijkomen voor grote gezinnen, en voor jonge mensen, die hopen te trou wen. Daarom zal van 1 december af wat meer subsidie worden gegeven als men een huis geschikt maakt voor dubbele bewoning. Voorts kunnen zij, die een groot huis verlaten om een kleiner huis te betrekken een ruime verhuiskostenvergoeding krijgen. Dit zijn bijzonder toe te juichen maatregelen, waarvoor onze vrouwe lijke minister voor maatschappelijk werk alle eer toekomt. Zelfs als men geneigd is geen groot nuttig effect van de maatregel te verwachten, dao moet er toch zoveel mogelijk propa ganda voor gemaakt worden. Indien men slechts tienduizend ge zinnen in Nederland op deze wijze aan een goede woning helpt, bete kent dat voor die gezinnen een groot geluk, dat zeker een offer waard is. Dat offer zal voornamelijk gebracht moeten worden door oudere mensen. Zij zijn het, die na het vertrek van hun kinderen nogal eens over een te groot huis beschikken. Meestal is het een huis, dat vóór 1940 is ge bouwd en men krijgt dan het ver schijnsel, dat het groot is en toch tamelijk laag in huur. Van de hui dige nieuwbouw, waarin vele jonge gezinnen huizen moet m het algemeen juist het tegenovergestelde gezegd worden, namelijk dat deze woningen klein en duur zijn. Gemakkelijk zal het niet vallen om oudere mensen te bewegen de hun zo vertrouwd geworden woning te delen met een ander gezin of die woning te verlaten. Vooral dat ver laten, wanneer het betekent de over gang naar een kleiner en duurder huis, zal op een zodanige mengeling vain financiële en gemoedsbezwaren stuiten, dat de verhuizingen schaars zullen blijven. Neen, het is moeilijk aan te nemen, dat de minister voor maatschappelijk werk zo maar tien duizenden huizen voor woningruil of splitsing beschikbaar zou krijgen. Al zulke maatregelen als de boven- omschrevene, hoezeer ze ook zijn toe te juichen hebben slechts be perkte uitwerking, omdat er een een zijdig offer wordt, gevraagd en omdat de waardering voor dat offer wan neer het geen eigen familieleden be treft slechts zou blijken uit amb telijke statistieken. Én die statistieken zijn niet bepaald hartverwarmend. de middelen vrijgemaakt kunnen wor den voor zogenaamd duurdere objec ten. Gewenst zal het zyn een aantal verspreid liggende, kleinere objecten beschikbaar te hebben. Er wordt daarom nog steeds aan voorraadsvor- mlng gedaan, zij het, dat dit niet ge heel zonder moeilijkheden gaat, aldus de heer Suurhoff. Voor de minister aan het woord kwam hadden de Kamerleden Van Vliet (k.v.p.). Van Lier (p.v.d.a.) en Van Dis (s.g.p.) de bewindsman ver weten een te groot optimisme omtrent het toekomstige verloop van de werk loosheid te hebben. De Kamer volstond er niet mede in negatieve zin kritiek te leveren op de houding van de minister. Zij wist zeer positief, wat gedaan behoort te wor den om een dreigend gevaar af te wen den, of althans in zijn gevolgen te be perken. De minister heeft te zorgen, dat hij voldoende aanvullende werken op zijn program heeft staan. Dat hiel den mejuffrouw Ten Broecke Hoek stra (v.v.d.) en de heren Van Vliet (k.v.p.), Biewenga (a.r.) en Van Lier (p.v.d.a.) hem duidelijk onder het oog. Laatstgenoemde ging hierbij het verst en dreigde zelfs met de indiening van een motie. MINISTER SUURHOFF ...-niet zo somber.... Er staat 45 miljoen op de begroting voor aanvullende werken, zo betoog de de heer Van Lier. Dat is, als de werkloosheid toeneemt tot het peil van 1953 of 1954, 10 30 miljoen te weinig. Hü overwoog het vragen van een uitspraak hierover van de Kamer. Nog eert motie Er hangt nog een tweede motie in de lucht en wel van de heer Zwanik- ken van de k.v.p., die ontstemd bleek, omdat minister Suurhoff zich weinig gelegen laat liggen aan de herhaalde uitspraak van de Kamer dat bij de be roepskeuze-voorlichting de voorkeur gegeven dient te worden aan het par ticuliere initiatief. Het is een oud stokpaardje: door de overheid gesub- daarnaast en aanvullend eigen bureaus onderhouden. „Als het antwoord van de minister niet bevredigend is. dan zal ik een mo tie indienen, die niet alleen door de k.v.p. ondertekend zal zijn", zo kon digde de heer Zwanikken aan. Alleen de heer Van Lier (p.v.d.a.) verklaarde, dat hij ten aanzien van de beroepskeuze-voorlicht ing lijnrecht tegenover de heer Zwanniken staat. De loonpolitiek Ook de lonen hadden de belangstel ling van enkele leden. Zo klaagde de neer Van Eibergen (a.r) over net achterblijven van de lonen in het bouwbedrijf bij die in andere vak ken. Hij achtte dit te erger, nu er nog altijd spanning Heerst op de ar beidsmarkt. Deze situatie heeft de uitbetaling van zwarte lonen in de hand gewerkt. Deze afgevaardigde verdedigde voorts de vrijere loonvor ming tegenover de terughoudend heid op dit punt van de minister. Hij was van oordeel, dat de vrijere loon vorming niet mislukt is. zoals de bewindsman gesuggereerd heeft. DE BROCHE VAN DE KONINGIN Amersfoortse zwager fopte Friese vindster (Van een correspondent.) Het blijkt, dat de uitnodiging aan de vindster van de kostbare broche van de koningin, mevrouw D. Drost Posthuma, te Leeuwarden, om zater dag samen met haar echtgenoot een bezoek te brengen aan het paleis Soestdijk, berust op een practical joke binnen de familie. De jongste broer van de heer Drost, die een drukkerij te Amersfoort exploiteert, heeft een imitatie van een brief van het kabinet der koningin naar Leeu warden gezonden, toen hij in de kran ten las, dat zijn schoonzuster de vind ster van de broche was, niet vermoe dende, dat de collega's van de heer Drost dit onmiddellijk openbaar zou den maken. Hij had «namelijk nog een tweede brief in petto, waaruit duidelijk bleek, dat de eerste brief een grap was, maar dit tweede schrijven ar riveerde gistermorgen te laat om de publikatie omtrent het eerste te ver hinderen. De brief met de uitnodiging gaf een dusdanig betrouwbare indruk hij was zelfs in Soest gepost dat de heer en mevrouw Drost geen ogenblik hebben getwijfeld aan de authentiteit daarvan. Gezien de belangstelling, die de be richten omtrent het verliezen van de kostbare broche vorige week woensdag tijdens het bezoek van de koningin aan de beurs te Leeuwar den en het terugvinden ervan in het gehele land hadden opgewekt, aarzelde de heer Drost, die onder de Friese journalisten als een uitsteken de en royale collega bekend staat, geen ogenblik om zijn vakbroeders die bij voortduring informeerden naar de stand van zaken, van het nieuws op de hoogte te stellen. Dinsdagavond tijdens een familie bijeenkomst in Harlingen bleek .Ie heer Drost, dat hij ertussen genomen was door zijn broer Johan te Amers foort, die als alle leden van de fa- Keukenpersoneel wint een halve ton Een groep van tien man keuken- personeel van het Holbeinrestaurant te Rotterdam heeft woensdag de prijs van 50.000 in de staatsloterij gewonnen op een heel lot. milie Drost als een practical joker bekend staat. Dat blijkt ook uit de tweede gis termorgen ontvangen brief van „Soestdijk". waarin mevrouw Drost werd uitgenodigd om ook haar zwa gers uit Harlingen en Amersfoort mee te nemen. De heer Drost heeft zich gister morgen onmiddellijk met de com missaris der koningin in Leeuwar den in verbinding gesteld om hem op de hoogte te stellen van deze wending. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, was de koningin al voornemens, mevrouw Drost een attentie te betuigen voor het terugbezorgen van de kostbare ^Jjroche, waaraan zij zeer gehecht was. Het voorgevallene zal, naar wij menen te waten, geen ver andering brengen in dit voorne men. Atoomvliegtuig in Rusland beproefd Binnenkort tewaterlating van atoomduikboot Een door atoomkracht voortge stuwd vliegtuig is met succes in -is Sowjet-Unie beproefd, aldus meldt het persbureau „Nieuw China" on der aanhaling van het Russische tijd schrift „Jonge Technicus". Het ingewikkelde probleem om het gewicht van de uitrusting voor de bescherming der inzittenden tegen atoomstraling te verminderen, is door de Russische geleerden opgelost, aldus het blad. Binnen niet al te lange tijd zullen atoomvliegtuigen met grote snelhe- heid en zonder landing rond de aarde kunnen vliegen. Om het personeel op vliegvelden tegen radio-activiteit te beschermen zullen turbinestraalmotoren voor het opstijgen worden gebruikt Wanneer een grote hoogte is bereikt gaat men over op atoomkracht, aldus „Jonge Technicus". De door atoomkracht voortgedreven Russische ijsbreker „Lenin" zal bin nenkort te water worden gelaten, al dus schrijft een correspondent van het Russische blad „Nieuws uit Mos kou" dit schip, dat 134 meter lang en 27 meter breed zal zijn, zal een jaar lang kunnen varen zonder brand stof in te nemen en ijs van meer dan twee meter kunnen breken. Woensdag is de nieuwe brug H over de Nederrijn bij Rhenen H officieel door de secretaris- M H' generaal van het ministerie van verkeer en waterstaatmr. H A. H. C. Gieben, opengesteld. Op de bovenste foto ziet men hoe mr. Gieben met een fak- H kei het bellekoord van de y§ nu buiten gebruik gestélde pont verbrandt. Op de onder- H ste foto een grote groep rui- n ters op de nieuwe brug na de openstelling. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Tankschip „Purfina" in Suezkanaal vastgelopen Het 8819 ton metende tankschip „Purfina" is woensdag in het Suez kanaal tussen Suez en Ismailia ten gevolge van een motordefect aan de grond gelopen. De „Purfina" maakte deel uit van ven konvooi dat in noordelijke rich ting doorvoer. Vaartuigen, die acffter de „Purfima" kwamen konden ook niet verder. Twee sleepboten zullen trachten het tankschip los te krijgen. GROTE KOPPEN IN BRITSE BLADEN: Storm van protesten bij Labour-oppositie Selwyn Llovd, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft giste ren aan het Lagerhuis onthuld er ging een schok door de vergadering dat Amerikaanse vliegtuigen echte waterstofbommen bij zich hebben, als zij vanaf Engelse bases op patrouille- vluchten uit zijn. Hij verdedigde dit ten sterkste als „volkomen juist", teneinde een „zeke re mate van paraatheid" te handha ven. Deze erkenning van Lloyd, ge daan in antwoord op een spervuur van vragen door leden van de La- bourpartij, verwekte een wilde storm van protesten bij de oppositie. Op een vraag van de labourman Aneurin Bevan of zulke vliegtuigen inderdaad waterstofbommen meevoe ren, antwoordde Lloyd: „Ik zie er niet tegeuiop op deze vraag te ant woorden, dat zij dit doen". Hij verzekerde echter, dat, als een vliegtuig, dat een atoom-wapen mee voerde, neer zou storten, er geen ge vaar zou zijn voor een atoom-ontplof fing- Deze erkenning van Lloyd explo deerde in enorme koppen op de voor pagina's van de late edities der Lon- dense avondbladen. Zelfs de laats;? bulletins over de ziekte van president Eisenhower werden daardoor op de achtergrond gedrongen. Verwacht wordt, dat die erkenning in Engeland een politieke storm zal ontketenen. HET HAAGSE GERECHTSHOF heeft gistermorgen tien uur de taxi-chauffeur Laurens II. uit Nieuw- en Sint-Joosland vrijgesproken van de hem ten laste gelegde moord op de weduwe Sien K.-R. Het Hof is tot deze vrijspraak gekomen wegens gebrek aan bewijs. H., die deze opvallende uitspraak met dezelfde onbewogenheid aanhoorde, als enkele maanden geleden, toen de rechtbank te Middelburg hem tot 20 jaar veroordeelde, werd onmiddellijk uit het Haagse Huis van Be waring ontslagen en arriveerde in de loop van de dag in zijn woon plaats. Deze vrijspraak betekent de slot akte in deze geruchtmakende kwes tie, die in de loop van het afgelo pen jaar bekend werd als de „moordzaak-Nieuwland". Nadat de politie aanvankelijk tot de overtui ging kwam, dat de dood van de vrouw met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid een gevolg van zelfmoord was, werd kort daar na de taxichauffeur H. gearresteerd. Na een uitvoerig onderzoek werd hem moord, subsidiair doodslag, als mede diefstal ten laste gelegd. Tijdens een zitting van de Mid delburgse Arrondissementsrecht bank tijdens welke zitting H. zijn onschuld bleef volhouden eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van 12 jaar we gens doodslag. De rechtbank evenwel meende, dat deze dood slag met voorbedachten rade was gepleegd en veroordeelde H. we gens moord op Sien K.-R. tot een gevangenisstraf van 20 jaar. Vorige week diende deze zaak in beroep voor het Haagse Hof. De procureur-generaal eiste opnieuw 'n gevangenisstraf van 20 jaar, waarna het Hof de uitspraak bepaalde op 6 december. Dinsdag echter werd on verwacht bekend, dat het Hof de uit spraak had vervroegd en liad vast gesteld op woensdag j.l. Na het bekend worden van dit be richt werden allerlei veronderstellin gen geuit over het „waarom" van deze vervroegde uitspraak, waarbij twee mogelijkheden werden overwo gen, namelijk terugverwijzing van de zaak naar de Middelburgse rech- ter-commissaris voor een nader on derzoek op bepaalde punten met name werd hierbij gedacht aan het onverwachte optreden van de getui ge Willem G. en voorts werd als tweede mogelijkheid „vrijspraak" geopperd. Dit laatste evenwel werd algemeen slechts als een theoreti sche kans beschouwd. Gistermorgen evenwel is gebleken, dat het Hof inderdaad tot vrij spraak heeft besloten omdat het bewijsmateriaal niet voldoende was om tot een veroordeling te komen. PARAGNOST Men zal zich herinneren, dat vori ge week enige opschudding werd verwekt doordat in deze zaak de pa ragnost Croiset werd geraadpleegd, die ontkende dat H. iets met deze moord te maken zou hebben en daar bij een signalement gaf yan een man, die naar zijn mening de wer kelijke dader zou zijn. Het is ons gebleken, dat de politie onmiddel lijk na het bekend worden van deze feiten volledigheidshalve en niet om dat men meende, dat verklaringen van de paragnost een nieuw licht op de zaak wierpen, naar de juistheid daarvan een onderzoek heeft inge steld. Daarbij bleek, dat het signa lement in zoverre onjuist was, dat kenmerken van twee personen door elkaar werden gehaald en op één man waren geprojecteerd. De politie heeft echter geen enke le aanwijzing kunnen vinden, dat een van beiden Iets met de misdaad te maken zou hebben, zodat de mededelingen van Croiset als van geen waarde worden beschouwd. Met dit arrest van het Haagse Hof dat niet nagelaten heeft in brede kring opzien te wekken, is de „moordzaak-Nieuwland" waarschijn lijk afgedaan. Er zijn geen redenen om aan te nemen, dat op welke wijze i dan ook een onderzoek zal worden geopend of heropend. (Een juridische medewerker belicht op pagina 3 enkele aspecten van de ze uitspraak)« Pech en geluk Voor de tweede maal is de §1 Deense radio gisteren met een H 1| serie programma's begonnen, die „de 64.000 kronen" heten. Het zijn vraagprogramma's. H Cost Soeren Pryds, een boer §j uit TulleboelJe, won meteen de H eerste avond de hoofdprijs al. =1 64.000 kronen. H Dat was precies de waarde waarop de notaris in Tuileboel- le de laatste keer Pryds' huis geschat had. En dat was voor Pryds pret- f§ tiger dan hij zelf wel wist. want op het ogenblik dat hij zeker was van zijn hoofdprijs H brandde in Tulleboelle zijn huis H af. De vier man beroepsbrand- weer van Tulleboelle konden §e de 'brand niet aan. en de vrij- willigers die anders bijspringen s waren niet beschikbaar omdat ÊI heel het dorp aan de radio zat, en naar Pryds luisterde. Als er geen belasting af gaat M H heeft Pryds nu net genoeg om zijn huis nieuw te laten zetten.. TïïuiuiuiiiiuuuiuiJiwmiiiniiuiiiimiiuiiiiiiwimimuuiiiiuiuiRiiBtiüü WEINIG VERANDERING. Droog weer en over het algemeen veel bewolking. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in' temperatuur. ZON EN MAAN 29 november Zon op 8.24 onder 16.36 Maan op 13.07, onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1