PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Mr. LUNS: Resolutie over onderhandelingen met Indonesië onaanvaardbaar „Zeeuwse Voetstappen" in Markiezenhof INDONESIËRS HALEN EIS EN ARGUMENT DOOR ELKAAR MEISJE TE UTRECHT DOOR HAAR VADER NEERGESTOKEN ALARMOEFENING TORENKLOK VOOR 35.000 MILITAIREN 200e jaargang - no. 279 Dagblad, ultgava van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 26 nov. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 5 tel. 2355 4 lijnen (b. g, g. 8546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nleuwstraat 43, tel 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee, red. tel. 24: adm. tel. 26 Verenigde Naties hervatten Nieuw-Gui nea-debat Toen maandagochtend in de politieke commissie der Verenigde Naties het debat over de kwestie Ned. Nieuw-Guinea werd hervat stonden 31 sprekers inge schreven. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in zijn rede de Nederlandse weigering, om over de toekomst van Ned. Nieuw- Guinea onderhandelingen te voeren met Indonesia, herhaald. Hij zette uiteen, dat zijn regering dit standpunt in neemt „omdat te zijner tijd door de bevolking van het gebied zelf over haar toekomst dient te worden be slist". „Als aldus mr. Luns haar keuze zou zijn een vereniging met Indonesia, dan zal Nederland die wens eerbiedigen". Spr. noemde de beweringen over militaire bedoelin gen bij de gezamenlijke Australisch-Nederlandse ver klaring van 6 november „boosaardige verzinsels". „Deze beweringen bevatten geen spoor van waarheid" De resolutie, die bij de politieke commissie is inge diend, waarin wordt aangedrongen op onderhande lingen tussen Den Haag en Djakarta, waarbij de heer Hammarskjöld zijn goede diensten zou moeten ver lenen om deze onderhandelingen te vergemakkelijken noemde mr. Luns „onaanvaardbaar". De Australische delegatieleider de heer R. Walker, aldus de heer Luns, heeft deze ontwerp-resolutie r eeds op bekwame wijze ontleend en de onverenigbaarheid ervan met het Handvest der Ver. Naties aangeg- toond. „De door hem aangevoerde redenen voor de verwerping ervan zijn dezelfde als die, welke de Nederlandse delegatie nopen, er stelling tegen te nemen". „De geachte afgevaardigde van Indonesië (dr. Soebandrio) heeft ver klaard, dat deze kwestie voor Indonesië ernstig is. Ik wens er geen twij fel over te laten bestaan, dat zij ook voor Nederland hoogst ernstig is en wel om verschillende redenen: In de eerste plaats is zij ernstig, omdat hier 'n misleidende poging wordt gedaan de territoriale inte griteit van het Koninkrijk der Nederlanden te schenden door het gebruik van bedreigingen het misbruik maken van gelijke rechten en zelfbeschikking van volkeren als niet ter zake doen de op zij te schuiven. Ten tweede is deze kwestie ern stig omdat een aantal delegaties het standpunt schijnt in te ne men dat de eerbied voor de ver plichtingen, die, voortkomen uit verdragen en andere vormen van internationaal recht, veronacht zaamd kunnen worden en dat een land, dat de nog niet voorgeko men stap heeft gedaan, de we reld mede te delen dat het niet langer gebonden zou zijn aan eni ge overeenkomst, aangegaan met mijn land, dit ongestraft zou kun nen doen en tezelfdertijd onder handelingen eist op basis van overeenkomsten, die 't zelf heeft verloochend. Tenslotte aldus zeide minister Luns is de kwestie ernstig, omdat de Indonesische regering heeft toegestaan, dat buitenlan ders, die in Indonesië wonen en voor wier veiligheid en welzijn de Indonesische regering de volle dige verantwoordelijkheid draagt, zijn gemolesteerd en zij zelfs de lllllllillli||lllllllllllllllllllllllllll!llllllllll!llllillillllill!liliillll!llllillllllllllll De voorgevel van het tnonu- §1 mentele Markiezenhof in Bergen op Zoom, dat ruim een eeuw als kazerne heeft dienst gedaan, maar dat nu weer in eigendom aan de gemeente is teruggegeven en een waardi- g ger bestemming zal krijgen. 'Duideli jk is in 'deze schepping van Antonie Keldermans de „Horizontale architectuur" te =j onderkennen. (Foto P.Z.C.) bevolking heeft aangespoord, de ze gewelddaden te bedrijven. „Het moet voor een ieder duide lijk zijn, dat de Nederlandse re gering niet onverschillig kan staan tegenover ontwikkelingen, die zozeer in strijd zijn met de belangrijkste beginselen van het handvest onzer organisatie. Mi nister Luns wees op de verwarde wijze, waarop Indonesië zijn eis naar voren heeft gebracht. „De eis die Indonesië stelde was, dat Nederland de onderhandelingen over Ned. Nieuw Guinea zal voortzetten en ter ondersteuning van deze eis voerde Indonesië aan - en dat doet het nog steeds - dat Ned. Nieuw Guinea deel uitmaakt van Indonesië. Minister Luns voegde hieraan toe, dat het „zeer belangrijk is tussen eis en argument onderscheid te maken. De reden van deze noodzaak is, dat het Indonesische argument ten aan zien van de soevereiniteit over Ned. Nieuw Guinea een geheel juridische kwestie is, waarin de algemene ver gadering duidelijk niet bevoegd is, terwijl de Indonesische eis tot on derhandelingen over de toekomstige status van het gebied, oppervlakkig beschouwd, zou kunnen worden op gevat als een politieke kwestie, die wèl behoort tot de bevoegdheid van Vechtpartij op straat Een 22-jarig Utrechts meisje Is gis teravond door haar vader met een mes neergestoken en aan de gevolgen overleden. Het meisje, M. de K. uit de Knipstraat te Utrecht, kwam tussen beide toen haar vader, de 60-jarige G. de K. met z(jn schoonzoon, de 24-jari- ge A. van D. voor de woning van De K. aan het vechten was. Van D„ die sinds kort met een doch ter van de K. is getrouwd wilde enige kledingstukken van zijn vrouw halen. Er ontstond tussen Van D. en De K. een twistgesprek, dat ontaarde in een vechtpartij op straat. De K. trok daar bij een mes. waarmee hij zijn schoon zoon verwondde Toen de 22-jarige dochter van De K. tussenbeide kwam, werd zij door hem dodelijk aan de hals verwond. Zij overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. Ook Van D. liep verwondingen op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De K. is in verzekerde bewaring gesteld. Geheimzinnig toestel boven Denemarken. Officieren Aan de Deense luchtmacht en vloot op het eiland Bornholm heb ben aan hun meerderen gerapporteerd dat zij een geheimzinnig luchtvaar tuig hadden gezien, dat zich op gerin ge hoogte met grote snelheid voortbe woog. Nadat het plotseling even had stilgestaan was het met een veelkleu rig schijnsel aan de horizon verdwe nen. Volgens het blad B.T. is ook op en. kcle plaatsen in Jutland het geheim zinnige voorwerp waargenomen. de algemene vergadering". „Indone sië heeft deze twee kwesties door elkaar gehaald, doch het vraagstuk kan niet op zijn juiste mérites wor den geschat, tenzij zij worden ge scheiden". Andere sprekers waren Jose Felix de Lequerica van Spanje, die het ju ridische standpunt van Nederland deelde. Achmed Choukheiri van Saoedi-Arabië en U Thant van Bir ma, die de door mr. Luns gewraak te resolutie steunden en dr. Leonar- 4° Vitelli van Italië, die voorstelde aan het Internationale Gerechtshof te vragen, een uitspraak te doen wat betreft de juridische kant van het geschil. MOEILIJKE BRUGGEN-OVERSCHRIJDING Klemverlofgangers niet opgeroepen Ongeveer vijfendertigduizend mili tairen. deel uitmakend van de vierde parate divisie en het eerste leger korps, nemen thans deel aan de alarm oefening „torenklok III". Het doel van deze oefening, waaraan dus vrij wel alle onderdelen van de Konink lijke Landmacht deelnemen, is in de eerste plaats de doeltreffendheid van de paraatheids-mobilisatie- en concen- tratiemaatrcgelen aan de praktijk te toetsen- De oefening zal zieh voorna melijk in Overijsel en Gelderland en in het bijzonder in de driehoek Al meloHengelo en Oldenzaal afspe len. De troepen vertrekken vanaf de lijn tussen Assen en Oirschot. Gister morgen geschiedde de alarmering. Vannacht zouden de troepen onder moeilijke omstandigheden een twee tal bruggen over de IJsel overschrij den, teneinde zich voor deze rivier te concentreren. De oefening „toren klok" heeft een meer technisch dan tactisch doel, zo werd een aantal jour nalisten op een persconferentie mee gedeeld, en er zal dan ook geen schot worden gelost. Tanks zullen niet aan de overschrijding van de IJsel deelne men, doch zullen wel bivakoefenin gen houden. Vliegtuigen doen even min aan de oefening „torenklok III" mee. De zevenduizend kleinverlofgan- gers zijn deze keer niet opgeroe pen, doch het ligt wel in de bedoe ling, indien deze oefening slaagt, dat zij bij een volgende gelegen heid aam een dergelijke oefening zullen deelnemen. Met deze oefe ning is een extra uitgave van drie honderdduizend gulden gemoeid, een bedrag, dat naar werd mede gedeeld, van tevoren is begroot. Minister Staf zal waarschijnlijk vandaag een bezoek aan de oefe ning brengen. De broche, die H.M. de Koningin woensdagavond in de beurs te Leeu warden hxtd verloren, werd door me vrouw D. Drost-Posthuma gevon den. In de loop van vrijdagnacht werd de vondst door haar echtge noot aangegeven bij de politie. Op de foto ziet men mevrouw Drost- Posthuma. Rotterdam verwelkomde 20.000ste schip. Toen kapitein M. J. Teunissen uit 's-Gravenhage gisteren om even 1 uur met zijn schip, de „Pieter S", de Rot terdamse Waalhaven indraaide, hoorde^ hij tot zijn verwondering de radio-' nieuwsdienst zeggen, dat zijn schip het 20.000ste was, dat dit jaar de ha ven van Rotterdam was binnengelo pen. Een delegatie van de stichting „Ha- venbelangen" bood de katpitein een gebrandschilderd raam aan, de haven van Rotterdam als poort van Europa voorstellend. De kapitein zelf kreeg een zilveren sigarettenkoker met inscriptie. De gezagvoerder, die anderhalf jaar op dit schip vaart, had 3000 ton Wa- lesantraciet naar Rotterdam gebracht. Vorig jaar kwamen 21.239 schepen de Roterdamse haven binnen en het totale zeegoederenverkeer bedroeg toen 70.4 miljoen ton. Dit jaar ver wacht men ongeveer 22.200 schepen met een totaal zeegoederenverkeer van 73.5 miljoen ton. BERGEN OP ZOOM KREEG CULTUURBEZIT TERUG Schepping van Antonie Keldermans bleef in redelijk goede staat IN HET MARKIEZENHOF te Bergen op Zoom regeert sinds en kele weken 'n nieuwe heerser en zijn naam is „kilte". Deezlfde kilte die oppermachtig is in verlaten landhuizen en kastelen en die slechts ademen kan in vochtige verblijven, waar de deuren knarsen in hun scharnieren en waar de wind spookachtig door holle gangen en zalen blaast. „Hé, hoor ik nou voetstappen op de bovenverdieping?" Gemeente-archivaris C. Slootmans houdt zijn schreden in. Op een toch tige hoek van de in een grauwe schemering gevangen gangen blijft hij staan. Het hoofd luisterend geheven. Maar 't blijft verder stil en de ar chivaris vervolgt zijn tocht door het nieuwe en toch al eeuwenoude bezit van de gemeente; het Markiezenhof, in de vijftiende eeuw gebouwd door Antonie Keldermans. Een monumentaal bouwwerk in de ware zin des woords, eertijds het verblijf van in hoogheid gezeten heren, de laatste honderd jaren echter schromelijk misbruikt als.... kazerne! Het Markiezenhof kazerne! Men was met deze toestand in de loop der vele jaren vertrouwd geraakt, maar in feite betekende het heilig- chenncs. Een schepping van Kelder- mans als kazerne; ge moet U als op rechte Zeeuw eens indenken, dat het Middelburgse raadhuis nog tot voor enkele weken als verblijfplaats zou hebben gediend voor een bataljon infanteristen Een waar schrikbeeld, dat gelukkig geen werkelijkheid is geworden, maar in Bergen op Zoom weten ze et- van mee te praten! Daar diende Kel- dermans' schepping wel tot huisves ting van militairen en in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog zelfs Tijdens een overstroming te Miami in de Amerikaanse jf staat Florida steeg het water in de straten van de stad ruim M 15 cm. Het verkeer werd ge- H heel ontwricht ondanks het feit dat er verschillende auto's tegen de stroom in probeer- m jf den te „roeien". ilHIIIIIII!lillll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIHIIl:l!llllli KLM-vIiegtuig Phoenix bij lesvlucht beschadigd De superconstellation van de K.L. M. de- PH-LKF met instructeur E>- ser wilde maandagmorgen voor een lesvlucht starten van baan 14, welke bij de hangars van Schiphol begidt en tot vlakbij de rijksweg Amsterdam Den Haag loopt. De start moest door tot nu toe niet bekende oorzaak wor den onderbroken en bij het krachtig remmen sprongen twee banden van de wielen van het landingsgestel. Der tig meter van het verharde gedeelte af kwam de „Phoemx" tot stilstand. Alleen de propellerbiaden van de lin ker binnenmotor zijn beschadigd. De Rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in, waarna de PH-LKF naar een der hangars zal worden gesleept. Soebandrio: misschien verbreking betrekkingen De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio heett, tijdens een onderhoud met een groep Latijns-Amerikaanse V.N.-afgevaar- digden gisteren tc New-York ver klaard, dat een Nederlandse weige ring om te onderhandelen over de kwestie Nieuw-Guinea, waarschijnlijk zou leiden tot een volledige breuk in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. En deze verbreking der betrekkingen zou misschien gepaard gaan met een nationalisering van de Nederlandse belangen in zijn land. De Indonesische minister van han del, professor Soenard.io, heeft het maandag te Djakarta .natuurlijk" ge noemd, dat de Europese handel in ie Indonesische exportprodukten naar West-Duitsland (Hamburg) zal wor den verlegd, in het geval Indonesië de handelsbetrekkingen mei Neder land zouden verbreken. De vraag ;s, aldus de minister, of de Duite zaken lieden bereid zijn de Indonesische produkten naar andere landen te dis tribueren, zoals Nederland de laatste jaren heeft gedaan. Om klokslag twaalf uur gister middag werd in Djakarta alle ac tiviteit onderbroken, toen de ge hele bevolking het werk neerleg de. om zich gedurende vijf minu ten te „concentreren" op de Indo nesische aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea. van talloze uit Zeeland afkomstige militairen. Nog in 1939 immers be stond het in Bergen op Zoom gele gerde veertiende regiment infanterie voor tweederde uit Zeeuwen, die in de nu verlaten verblijven van het Markiezenhof ongetwijfeld menige voetstap hebben liggen. Maar nu, na ruim honderd jaar, heeft het leger dan afstand gedaan van deze historische gebouwen; in een plechtige bijeenkomst heeft de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, het Markiezenhof offi cieel aan de gemeente Bergen op Zoom teruggegeven. Stadsarchivaris Slootmans heeft de sleutels en men had moeilijk een beter sleutelbewaarder kun nen vinden. ^Lang en hardnekkig heeft hij geijverd voor de „her verovering" van dit bezit, waar van hij de geschiedenis kent als geen ander. Men hoeft in zijn te genwoordigheid het woord „Mar kiezenhof" maar te lispelen en een gestage woordenstroom vloeit uit 's heren Slootmans mond; da ta en feiten kabbelen dan voort „in schier eindeloze deining" en voor de liefhebber valt er dan heel wat belangwekkends op te tekenen. Cerberus.. Als een ware Cerberus waakt hij nu over het bouwwerk, waar nog maar zo kort geleden de dreunende stap van de soldatenschoen dagelijks gehoord werd. „Hé, hoor ik nou voetstappen op de bovenverdieping?" De heer Slootmans is werkelijk een beetje geschrokken, want dat mag nu niet meer. Zonder zijn voorkennis mag, nee kan (in theorie) niemand het Markiezenhof meer betreden en (Vervolg op pag. 11) VERWACHT. WEINIG VERANDERING. Vrij veel bewolking maar droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN 27 november Zon op 8.21 onder 16.38 Maan op 12.22 onder 22.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1