KAPPIE GLORIEUZE INTOCHT VAN DE SINT IN DE SCHELDESTAD WALCHEREN GEESTDRIFTIGE BEGROETING BIJ LANDING IN DE REGEN MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 P ti O V I N U I A L E Z h U W S COURANT 5 ENORME DRUKTE BIJ KOOPMANSHAVEN HET ZOU misschien overdreven klinken te zeggen, dat Sint-Nicolaa,s nergens zo*n ontvangst wordt bereid als in Vlissingen. Maar in ieder ge val: de ontvangst in de Scheldestad is bijzonder! Duizenden en nog eens duizenden kinderen stonden zaterdagmiddag weer op de kop van de Boule vard de Ruyter en rond de oude Koopmanshaven, toen de Sint hier even na half drie met de gepavoiseerde loodsboot „Rog", arriveerde. Een be- vlagde boot dus, waarop de rode figuur van de kindervriend domineerde en waarop het wemelde van de zwarte pieten! Met die duizenden kinderen en ouderen, die rijendik langs het schilderachtige haventje stonden, was er ook het kranige „Ons Genoegen", dat de handdrukken van de in stem mige kledij gestoken leden van het comité van ontvangst muzikaal on derstreepte met een verve gespeeld „Zie ginds komt de stoomboot", waar op de loodsboot glunder dobberde. Hij wenste Vlissingen in 1958: 30.000 inwoners Eén kolossale Zwarte Piet was er bij, die niet van de zijde van de Sint week de man wellicht, die het grote boek bijhoudt En dan waren er nog tien montere Zwarte Pietjes, die dartel van boot sprongen en met gulle hand allerlei lekkernijen tussen de verza melde Vlissingse jeugd wierpen. Door een metersdikke erehaag wandelde de Sint over het Beurs plein naar zijn prachtige schimmel. Jammer dat het, juist toen St.-Ni- colaas voet aan wel zette, zachtjes begon te regenen. En daar zou het helaas niet bij blijven! Nog door die zachte regen ging de stoet over de Nieuwendijk en de Zeilmarkt in de richting van het stadhuis. Voorop twee politiemoto ren, met in de twee zijspannen even- zovele Pietjes. Daarachter „Ons Genoegen", en tussen de koetsen van de comitéleden St.-Nicolaas en Zwarte Piet I, twee fleurige figuren in rood, zwart en wit. OFFICIËLE ONTVANGST. Boven aan de trappen van het stadhuis stond Vlissingens' burge meester, mr. B. Kolff gereed om de Sint de hand te schudden en hem de gereedstaande stoel aan te bie den. „Voor vele wensen is de hoop op U gevestigd" zo zei de burgemeester In zijn welkomstwoord. Mr. Kolff prees de zeewaardigheid van de kin dervriend en sprak de hoop uit, dat hij ieder jaar bij zijn bezoek aan Nederland Vlissingen niet mag ver geten, zoals de Scheldestad toonde, dat men de Sint na één jaar beslist niet vergeten is! St.-Nicolaas zelf \yag zeer ver rast over deze grootse ontvangst, die hem in de grootste stad van Zeeland ten deel viel. Hij had ook gehoord van de grotg activiteiten van het gemeentebestuur; in het bijzonder van de luisterrijke herden king van de gevierde Vlissingse zee held, Michiel Adriaanszoon de Ruy ter. „U zult deze Michiel dit jaar ze ker ten voorbeeld gesteld hebben aan uw Vlissingse jeugd" aldus St. Nicolaas. „Heeft U zich wel eens Serealiseerd welk een bengel deze [ichiel in zijn jeugd is geweest?" En de Sint vervolgde: „Ik hoop van ganser harte, dat IJ in het afgelopen jaar goed te spreken bent geweest over uw Vlissingse „bengels" en dat zij evenals de Vlissingse Michiel al tijd een voorbeeld zullen zijn voor de jeugd van uw vaderland". De Sint had gemeend ook dit jaar niet met lege handen bij het stadsbestuur te moeten aanko men. De traditionele banketlet ter had de Sint achterwege gela ten; daarvoor in de plaats bracht hij een eetbare drie met vier nul len mee, omdat hij had gehoord, dat cijfers voor het gemeentebe stuur een duidelijker taal spre ken. „Deze cijfers symboliseren de gezonde groei van uw ge meente en Ik spreek de wens uit, dat het inwonertal van 30.000 in de gemeente Vlissingen in het ka mende jaar zal worden bereikt". Eerst had de Sint er nog een vijf de „nul" aan toe willen voegen, maar mede gezien de bestedingsbe- Walcherse VARA- bestuurders bijeen De bestuurders van de Walcherse Vara-afdelingen Arnemuiden, Dom burg, Middelburg, Souburg en Vlis singen, kwamen vrijdag bijeen in „De Gouden Poorte" te Middelburg om te luisteren naar een uiteenzet ting van de heer J. W. Lebon, hoofd bestuurder van de Vara. De vergadering werd begonnen met het optreden van een accordeon duo, waarna door middel van band opnamen en filmstrook een aantal fragmenten van de nieuwe studio- bouw te Hilversum en de nieuwe ra dio- en televisiegids werden gegeven. Aan de heer A. Mommaas te Vlis singen werd namens zijn afdeling dank gebracht voor het vele, dat deze in de loop van 25 jaren voor de arbeidersomroep heeft verricht. Hem werd een rokertje geoffreerd, terwijl zijn vrouw bloemen mocht ontvan gen. De heer Lebon voegde er na mens het hoofdbestuur nog enkele kleine geschenken aan toe. Hierna was het woord aan hoofd bestuurder Lebon om een en ander te vertellen over de groei van de le zerskring van de nieuwe radiogids. De verwachting is, dat dit jaar meer dan 450.000 leden-abonnees bereikt zullen worden. Ook gaf deze spreker nóg een kijkje achtër dq schermen, waarbij hij wees op de tegenwerking welke nog in enkele provincies •wordt ondervonden. Geluisterd werd naar do radiouitzending „Leert uw land genoten kennen", waarin de heer Sl- priaan juist hierop commentaar gaf. Hierna werden uit de vergadering npg diverse vragen gesteld, die de heer Lebon beantwoordde. Soortge lijke vergadering werd ook gehou den te Goes en Ternëuzen. De heer .T. W. Radder, voorzitter van de Middelburgse afdeling, sprak een openings- en een slotwoord vqqr deze geslaagde bijeenkomst. perkingen had hij dit idee laten va renWel is het zijn bedoeling, in de eerstkomende raadsvergadering de cijfers in „Cijferbanket" aan te bieden, in de hoop, dat deze zoetig heid het college van B. en W. en de raadsleden zal inspireren tot het ne men van vele wijze besluiten. Na een dankwoord van mr. Kolff besteeg de Sint zijn schimmel ander maal en voort ging het voor de tocht door Vlissingen. „St. Cecilia" kwam hier de muzikale gelederen verster ken, maar met het stijgen van het aantal muzikanten ging ook de re gen harder stromen... Toch waren tijdens dat natte eerste deel van de tocht door de ganse stad massa's kinderen, die de Sint toejuichten. La ter, nog voor het bezoek aan „Bet- hesda" St. Nicolaas reed met Zwarte Piet te paard het gehele ge bouw rond brak de zon door en werd de „blijde intochte" nog majes tueuzer. Op het Beursplein werd de stoet ontbonden en verdween de Sint in zijn hotel. Hij werd de verdere dag niet meer gezien in de Schel destad. Maar 's nachts is hij op de daken.... WEEKMARKT NU OFFICIEEL Zaterdag feestmarkt te Vlissingen De zaterdagse weekmarkt te Vlis singen zal op 30 november een bij zonder karakter dragen. Op die dag zullen er vlaggen wapperen op de Oude Markt en het zal ongetwijfeld extra vrolijk zijn. Voor die vrolijk heid bestaat een goede reden, want de weekmarkt, die tot nu toe proef- markt was, heeft bewezen levens vatbaarheid te bezitten. Ged. Staten hebben er hun goedkeuring aan ver leend- De leden van de Centrale Vereni ging voor Markt-, Straat- en Rivier- handel hebben nu gemeend, en te recht, om deze eerste officiële marktdag een feestelijk tintje te moeten geven. Bovendien zal op die dag afscheid worden genomen van marktmeester K. van de Buuse en zal diens opvolger de heer K. Steen- aard worden verwelkomd. De kraampjes, die tot nu toe de Oude Markt opvrolijkten, deden dit nooit officieel. Het was slechts een experiment van het gemeen tebestuur. dat iets wilde doen om de binnenstad levendiger te ma ken. Dit experiment is volledig geslaagd. Velen zouden de zaterdagmarkt niet graag missen en de kooplieden zijn van oordeel dat Vlissingen niet de slechtste markt is. Veertig stand houders vinden hier een plaatsje. Het is de bedoeling om aan de markt op zaterdag 30 november ex tra attracties te verbinden. Er ko men vier vijf standwerkers en on der de kopers wordt een duizendtal enveloppen verdeeld, waarvan er een groot aan tal waardebonnen van f 2.50 zullen bevatten. Een jury zal de welbespraaktheid van de stand werkers beoordelen, waarbij echter ook aan andere eigenschappen hoge eisen zullen worden gesteld. De feestmarkt zal 's middags om twee uur officieel worden geopend, nadat eerst om half twee de heer Van de Buuse zal zyn gehuldigd. Wilhelmina's adspiranten gaven jaarlijkse uitvoering. De adspiranten van de Middelburgse turnvereniging „Wilhelmina" hebben het afgelopen jaar weer hard gewerkt en geoefend. Dat hebben de vele ou ders en belangstellenden, die vrijdag avond het Schuttershof bevolkten om zich op de hoogte te stellen van de prestaties van hun kinderen en ken nissen, ondervonden. Het was onge twijfeld het resultaat van maanden lange training, welke inspanning thans gegoten was in de vorm van een keurig opgezette en vlot afge werkte uitvoering, die echter voor de kleintjes en tevens voor de vaak on geduldig door de zaal naar kroost zoe kende ouders wat te lang duurde. De wijzers van de klok waren al een heel eind op weg naar de volgende dag, toen de jongens en meisjes hun oefe ningen afgewerkt hadden. Deze oefeningen mochten overigens gezien worden. Want de jeugdige gymnasten boden met hun leider Kees willeboordse (gesteund d'qor dieps lei ders en leidsters) een propaganda van liest achttien onderdelen, dat een bon te afwisseling vormde van vaardige krachtmetingen, oefeningen van soe- plesse en kracht en van gracieuze be wegingen. De kleuters openden het programma met een genoeglijke reis naar de die rentuin, die de handen van vaders en moeders al direqt op elkaar bracht, evenals de reis rond de wereld van de IA-meisjes. Jóngens I lieten boksprin gen zien, jongens II lange mat, jon gens IH behepdig werk aan de combi natie bank-nngen en jongens IV goe de staaltjes aan de ringen. De ipeisjes IB oefenden met tennishal en brug- de II-tjes tooenden hun vaardig heid op combinatie brugbanken, de IH-tjcs kregen een ver diend applaus voor keurig werk op de brug, de meisjes IV evenzo voor knotsoefening. De meisjes V lieten zien hoe er op de juiste wijze op het paard-trimplin gewerkt wordt, waar na een groepje dames tenslotte enkele vrije oefeningen weggaf. De heer R. van Roo, Wilhelmina's voorzitter, sprak een openingswoord, waarin hij alle medewerkenden dank te voor hun steun alsmede aan het ein de een slotwoord. Een woord van waardering verdienen verder pianiste en accordeoniste, die de pauzes tussen de programmaonderdelen op aangena me wijze „opvplden". Causerie over Berbers voor ,,Oost en West" In de bovenzaal van sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg hield de heer dr. G. de Koning uit Den Haag vrijdagavond een interessante cause rie met lichtbeelden over „De Berbers in het hoge Atlasgebergte" voor de afdeling Middelbun* en omstreken van de Koninklijke Vereniging „Oost en West". Nadat de voorzitter, ar. A. Snethlage, de bijeenkomst, die door vele leden werd bijgewoond, geopend had, vertelde de heer De Koning, dat hij gedurende enige jaren ih Marokko was geweest om geologische onder zoekingen te doen in het Atlasgeberg te, als voorbereiding voor zijn proef schrift. In deze jaren heeft hij ruim schoots de gelegenheid gehad om de Berbers met hun zeden en gewoonten te leren kennen. De heer De Koning gaf vervolgens een kort overzicht van de geschiedenis van Marokko, waar de Phoeniciërs, de Romeinen en Mo hammedaanse godsdienst een grote invloed hebben uitgeoefend op de ont wikkeling van de Berbers, de oor spronkelijke bewoners van Marokko. In 1912 kwam dit Noordafrikaanse gebied onder Frans protectoraat te staan, waarna het land kortgeleden onafhankelijk verklaard werd. Aan de hand van kleurige dia's maak ten de aanwezigen kennis met enige Berbers, verstandige mensen, zonder ontwikkeld te zijn. Typerend voor de mannelijke Berber is, dat hö g"1 geschoren is en een baard draagt vrouwen zijn aantrekkelijk gekleed in kleurige gewaden en zij dragen doorgaans geen sluier. De taal die deze mensen spreken, het „Tash le hait", was voor dq heer De Koning aanleiding hiervan énige bandopna men te maken voor de Vereniging voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek. Ook deze avond liet de spreker enige door Berbers gesproken woor den horen. Eveneens van de primitieve muziek van de stam der Idouzal, bij welke stam de spreker verbleef, wer den enige opnamen gedraaid. Hieruit bleek, dat de Berbers mensen zijn, met weinig artistieke inslag. Na een korte pauze draaide de heer De Koning een film, waarin de door hem behandelde onderwerpen nog eens duidelijk naar voren traden. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND RAAD NIEUWLAND Contact over aansluiting op elektriciteitsnet in polder De raad van Nieuw- en St. Joosland kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester F. S. K. J. Graaf van Randwijck. De gemeente-reke ning 1953 werd voorlopig vastgesteld. Tot gemeente-werkman werd be noemd met 5 stemmen de heer P. Je- ras, een stem werd uitgebracht op de heer J. van Eenenaam en èen op de heer P. J. de Klerk. De gemeentewo ning Wilhelminastraat 15 werd bij lo ting toegèwezen aan P. J. de Klerk. De raad ging akkoord met de door B. en W. voorgestelde wijzigingen van het uitbreidingsplan. Dit plan zal bin nenkort ter visie gelegd worden. Bij de rondvraag vroeg de heer De Jager de mogelijkheid van aansluiting op het elektriciteitsnet in de polder te on- zoeken, nu de P.Z.E.M. daar twee transformators gaat bouwen. B. en W. zegden toe hierover contact met de P.Z.E.M. op te nemen. De heer Pol derdijk informeerde naar de maxi mumsnelheid op de omgelegde Rijksweg. De voorzitter antwoordde dat dit weggedeelte buiten de bebouw de kom ligt, zodat geen max. snelheid aanwezig is. SINT IN SOUBURG Door hemelwater „geteisterd" De intocht van Sint Nicolaas In Souburg zaterdagmiddag was niet be paald glorieus, pe waardigheid van de bisschop, werd namelijk ernstig in gevaar gebracht door een enorme regenbui, die ua lang dreigen juist voor het gezelschap uit Spanje voet aan wal zou zetten, boven de hoofden van Sinterklaas, de zwarte pieten en de jeugdige bewonderaars losbarstte. De kinderen, die reeds uren van tevoren met kloppende hartjes langs de ka naaldijk stonden, waren er evenwel niet minder enthousiast door. Met moeite kon de badmeester van de zwemschool de orde onder de kinderen bewaren, die gespannen in de richting Vlissingen tuurden of daar op het spiegelende water van het kanaal nog geen bootje zicht baar was. Op de Schelde bij Vlissingen was de Sint overgestapt om de tocht door het kanaal verder per sleepboot te maken. Een plotselinge uitroep: „Daar is ie"! verbrak de spanning van het wachten en inderdaad achter de brug was het donkere silhou et van een bootje te zien, dat scherp afstak tegen het helle licht van de zon. De leden van de mu ziekvereniging „Vlijt en Volhar ding" zetten zich in postuur en de schimmel voor de sjees, waar mee Sint Nicolaas na zijn aan komst een rijtoer door de ge meente zou maken, hief de kqp omhoog en spitste de oren. Examen. Voor het derde deel van het notarieel examen is geslaagd de heer J. W. Berjl te Vlissingen. SEROOSKERKE (W.) Raad komt bijeen De raad van Serooskerke (W.) komt morgenmiddag om 4 uur in ver gadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. benoeming lid van de commissie tot wering van schqolverzuim en aan bieding van de gemeentebegroting 1958. Voorts zal een naam gegeven moeten worden aan de straat, die de verbinding zal vormen tussen de Noordweg en de Wilgenhoekweg. KOUDEKERKE Het bestuur van de Stichting „Vebe- na-bos" te Koudekerke heeft besloten de erfpachtcanon van de perceeltjes waarop de zomerwoningen in dit re creatie-gebied zijn gebouwd, welke aanvankelijk was vastgesteld op 75 fier jaar, thans definitief vast te stel en op 125 per jaar. Officiële publikaties VT.ISSINGEN. DRANKWET. B. en W. van Vlissingen; gelet op ar tikel 45 der Drankwet: doen te weten: dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. Gropl, wonende te Vlissingen, om verlof tot de verkoop van alcoholvrije drank (verlof B) yoar gehruik ter plaatse van verkoop voor de beneden-voorloka liteit van het perceel Bellamypark no. 36. dat vanaf heden gedurende twee we ken tegen het verlenen van het gevraag de verlof schriftelijke bezwaren kunnen worden ingediend bij B. en W. voor noemd. Vlissingen, 20 november 1957. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Oude man overleed op straat Zaterdagmiddag zagen verpleegsters van het Juliana-ziekenhuis te Terneu- zen nabij de poort van het kerkhof de ruim zeventigjarige P. de Z. lig gen. De man werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat hij ver moedelijk tengevolge van een hart aanval was overleden. E.H.B.O.-cursus in B.B.-lokaal De vrouwenbond van het N.V.V., afdeling Sluiskil, vergaderde onder voorzitterschap van haar presidente, mevrouw Hendrik?. In haar ope ningswoord sprak zij haar dankbaar heid uit, dat de vrouwenbond ge bruik mocht maken van het B.B.-lo kaal in de oude christelijke school, omdat daar verschillende middelen aanwezig zijn, die de afdeling met haar E.H.B.O.-cursus wellicht nodig zou kunnen hebben. Hierna begon mevrouw Lipjes de Wolf de tweede E.H.B.O.-cursus. En dit is dan de sint toen hij zater dagmiddag in Vlissingenvergezeld van zijn knechten, aan de Koop- manshaven aan land stapte. (Foto P.Z.C.) 49. Het zal zelfs tot de nlet-zo-bijzonder-regelmatir ge lezer van deze verhalen wel zijn doorgedrongen, dat vrees een der eigen schappen is die ih de ka rakterstructuur van een Kappdc niet voprkomen; evenzeer, dat een Profes sor Jodelahiti in zijn nooit aflatende ijver om de we tenschap te dienen, vöör weinig gevaren terug deinst. Maar het monster, waarmee beide onversaag de mannen zoëven aan boord van het jacht waren geconfronteerd wgs yan een verschrikking en eup afzichtelijkheid die zelfs hen het grootste respect in boezemden. Zodanig dat keren naar het kleine vaat tuigje, dus zwommen zij haastig terug naar de vei liger'Kraait De Maal lag. zoals onder de omstandigheden valt te begrijpen, bi] dezf zwemrace enkele lengten voor. De paniek die zich van de brave stuurman had meester gemaakt bij het zien van het monster, deed hem verschillende kortebaan-records om zeep brengen. De Meester, die over de verschansing van co Kraak hing. bezag het tafereel met niet geringe verbazing. Met wijd opengesperde ogen staarde bij naar het snel/.wemmende drietal, dat al spoedig aan boord van de Kraak klauterde. j alie krakende krukassen!" riep hij een Ietwat „Wat bezielt Jullie?" verbrouwereerd. De kinderen werden even stil, maar begonnen te juichen toen de brugge» wachter langzaam de brug open draaide en de motorslccpboot,, West- kapelle" met matige snelheil nader de. Toen begon het te regenen! Vele moeders en vaders trokken zich te rug onder afdakjes of paraplu's, maar Sint en zijn zwarte pieten ble ven moedig aan dek. De stuurhut zou trouwens toch te klein zijn geweest. Ook qp het ent- Vol verwachting klopt ons hart.' Ge spannen keken honderden kinder ogen zaterdagmiddag langs de ka naaldijk in Souburg naar de brug. Wanneer die open ging, zou Sint-Ni- colaas komen. (Foto P.Z.C.) housiasme van de kinderen had de regen geen enkele invloed. Des te meer last had de Sint van het he- hemelwater. Zo zeer zelfs, dat hij na de begroeting door wethouder M. A. van de Putte, zich even moest te rugtrekken in een der badhokjes om zijn toilet te verzorgen. Zijn mijter was zo doordrenkt van de regen, dat deze de neiging vertoonde over de bisschoppelijke ogen te zakken. Na dat Sint Nicolaas echter zijn witte handschoenen uitgewrongen had en zich mopperend had uitgelaten over het slechte weer in Nederland, lacht- te hij weer innemend tegen de kleu ters, die hem aarzelend een handje kwamen geven. Hij stapte in de sjees en met „Vlijt en Volharding" voorop ging het Souburg in. Een bui telende en zingende troep kinderen achter hem aan. Pepernoten strooiend trok de stoet over de brug naar het westelijk deel van de gemeente om tenslotte in „Het Zwaantje" te belanden, waar de Sint nog vele kinderhandjes druk- Automatisering telefoon op Schouwen-Duiveland Op 4 december a s. om én uur zullen de telefoonnetten Nieuwer- kerk, Renesse, Scharendijke en Zierik- zee worden geautomatiseerd, terwijl dan ook de reeds lokaal geautomati seerde netten Brouwershaven, Brui- nisse, Burgh-Haamstede en Dreischor tot het automatische interlokale ver keer zullen worden toegelaten. Bovendien zullen op bovengenoemd tijdstip de aansluitingen van liet tele foonnet Ouwerker deel gaan uitmaken van het net Nieuwerkerk. Te Ouwerkerk zal voor de telefoon dienst het loket worden opengesteld op werkdagen van 9-12; 14-15; 17*2- 18i/>, op zon- en feestdagen geslotenT De loketopenstelling voor de telefoon dienst blijft op de overige kantoren en staions op Schouwen-Duiveland onge wijzigd. De netnummers zijn; Zierik- zee is 01110, Brouwershaven is 01119, Bruinisse is 01113, Burgh Haamstede is 01115. Dreischor is 01112, Nieuwer kerk is 01114. Renesse is 01116, Scha rendijke is 01117. Benoeming bij waterschap Bij K B. is in de provincie Zeeland benoemd tot raad van de polder Wal cheren J. Polderdijk, te Klevers- kerke (gemeente Arnemuiden). Varken veroorzaakte motorongeluk De heer C. H. T. te IJzendijke reed zaterdagavond omstreeks negen uur met zijn scooter over de Ameliadijk m de richting IJzendijke. Zijn echt genote zat op de duo. Plotseling kwam er een varken op de weg, waardoor een aanrijding onvermijdelijk was. De scooter kwam te vallen. De bestuur der blesseerde hierbij de linkervoet en had verder enige ontvellingen. De duo-passagiere kwam er met enkele schrammetjes af. De scooter werd flink beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3