Tegen taxichauffeur 20 jaar geëist PHILIPS TELECOMMUNICATIE ZAL WERKTIJDEN BEKORTEN MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 GEVOLGEN BESTEDINGSBEPERKING 'Ontslag bij weverij te Neede De directie van de N.V. Pliilips Tele communicatie Industrie heeft zater dag te Eindhov en vergaderd met de gecombineerde ondernemingsraad van haar bedrijven te Hilversum en Huizen. In deze vergadering is mede gedeeld, dat bij deze N.V., die in be langrijke mate is aangewezen op overheidsorders, als gevolg van de huidige economische situatie, waarby de bestedingsbeperking een domine rende factor is-, een aantal maatrege len noodzakelijk is geworden. De di rectie deelde mede, dat een groep van 90 a 130 werknemers, ongeschoolde en geoefende handarbeiders, arbeids mogelijkheden heeft gevonden in de Eindhovense bedrijven van het Phi lips concern. Met de arbeidsinspectie zou overleg worden gepleegd dat voor bepaalde afdelingen, waarby enkele honderden arbeiders zjjn betrokken, een vermindering van arbeidstijd zal worden gevraagd van thans 48 tot 32 uur per week. Een atelier van de PTI te Hilversum waarin ongeveer 50 meisjes werk zaam zijn, zal worden opgeheven. De hierbij betrokkenen zullen echter el ders in Hilversum bij de Philipsbedrrj- ven werkgelegenheid kunnen vinden. De directie heeft voorts medegedeeld, dat zij niet zonder vertrouwen is wat de ontwikkeling op lange termijn be treft, doch zij acht het niet verant woord om de aangekondigde maatre gelen langer uit te stellen, te meer daar nog geen zekerheid verkregen kon worden over de door de PTT en andere overheidsinstellingen te plaat sen orders. Bjj de N.V. ter Kuile en Zonen weve- rijbedryf te Neede Is aan een twintig tal arbeiders ontslag aangezegd. De directie deelde desgevraagd mede, dat een en ander verband houdt met de bestedingsbeperking, waardoor een gebrek aan orders optreedt en het nodig wordt, de produktie in te krim pen. De ontslagen hebben betrekking op mensen in verschillende afdelin gen. Door het bedryf worden thans onderhandelingen gevoerd met het Middelburgse hockeyers verloren van Breda (3-1) De Middelburgse hockeyploeg heeft door een ongelukkige 3—1 nederlaag tegen Breda de kans op het kam pioenschap verspeeld. De wedstrijd stond on hoog peil en vooral de eer ste helft was een prachtige strijd, waarin Middelburg zelfs iets sterker was. Beide ploegen waren verder vol komen aan elkaar gewaagd, maar doelpunten beslissen uiteindelijk de strijd. Door te laat ingrijpen van de hoofdstedelijke verdediging kwam de snelle rechtsbuiten van Breda alleen voor de Middelburgse doelman te staan, waarna hij met een schot in de uiterste hoek de score opende (10). Toen Kalkman even later uit een strafcorner keihard op het Bre dase doel schoot, werd de bal door Fransen (Breda) met de hand vast gegrepen. De hiervoor toegekende strafbully werd door Van Heel onbe rispelijk "benut (11). De aanvallen wisselden elkaar ver volgens snel af en het bleef een ge lijk opgaande strijd. Tot de rust werd er niet meer gedoelpunt. Na de thee werd weer in noog tempo gestart en toen een ogenschijnlijk ongevaarlijke bal in de Middelburgse cirkel kwam. sprong deze op het effectvolle veld over de schoen van de Middelburgse doelman (21). Het gejuich bij de grote Bredase aanhang was niet van de lucht. Van Heel ging nu linksbinnen spe len en Franke midhalf. Uit deze om zetting kwamen echter geen doelpun ten. Wel kwam Breda nog op zeer fortuinlijke wijze aan zijn derde doel punt, zodat' met deze 31 stand het einde kwam. De Middelburgse doel man had kennelijk zijn dag niet op dit effectvolle veld. Een spelmoment uit de wedstrijd VCKMeeuwen, die zaterdagmiddag in Koudelcerke gespeeld werd en die de thuisclub royaal met 73 won. Foto P.Z.C.) Gewestelyk Arbeidsbureau om te trachten hen, die door dit ontslag worden getroffen, aan een andere werkkring te helpen. Dit is het twee de ontslag in de textielindustrie te Neede, daar onlangs by Ter Weene en Zonen N.V. ook reeds ruim twintig arbeiders werden ontslagen. Deze vonden nagenoeg allen elders reeds weer werk. Binnen vijf jaar drie zware V.S.-manen Russische plannen voor „mobiel laboratorium" naar de maan Dr. Hans Ziegler, een vooraan staande geleerde die voor het Ame rikaanse leger werkt, heeft zondag verklaard dat. de Verenigde Staten de vorige maand reeds een kunst maan hadden kunnen lanceren, als president Eisenhower zijn toestem ming hiervoor had gegeven. Hij zei voorts: „Wij hebben de kunstmanen, de raketten, de brandstof en de be nodigde kennis, maar de Ameri kaanse regering wil niet dat er een kunstmaan gelanceerd wordt alleen vanwege het feit van het lanceren zelf." Volgens „Astronautics" het orgaan van de Amerikaanse vereniging in zake raketten, zijn geleerden van het onderzoekcentrum van de Ameri-: kaanse luchtmacht te Bedford (Massachusetts) van plan om binnen vijf jaar drie kunstmanen van on geveer 445 kg tot een hoogte van minstens 6.400 km te lanceren. De satellieten zouden alle verschillend zijn. De ene zou bedoeld zijn voor geofysische onderzoekingen, de twee de voor bestudering van de natuur kunde van de zon en de derde voor een studie van kosmische stralingen en nabije planeten. Radio Moskou heeft zaterdag avond gemeld dat Rusland van plan is een „mobiel laboratorium" op de maan te laten landen dat televisie-foto's naar de aarde zal sturen. Wat het tijdstip van uit voering van dit plan betreft, werd gesproken van „in de ko mende vijf of tien jaar". Verklaard werd dat het labora torium op rupswielen gemonteerd zal worden en op een kleine tank zal gelijken. De T.V.-foto's zou den miljoenen T.V.-kijkers in staat stellen het maanlandschap in hun huiskamer te bezichtigen. Ike wellicht mét Stevenson naar Navo-conferentie President Eisenhower zal op 15 de cember in Parijs aankomen ter bywo- ning van de topconferentie van de Navo, die 16 december begint, en minstens tot 18 december in Parys blijven, aldus heeft de perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, zondag bekendgemaakt. Hagerty ver klaarde dat president Elsenhower wellicht nog langer dan 18 december in Parys zal blijven als de besprekin gen dit eisen. In Amerikaanse regerings-kringen vestigde men er de aandacht op dat president Eisenhower er bij de lei der der Democraen Adlai Stevenson adviseur van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, voor kwesties van buitenlands beleid op zal aandringen hem naar de Navo-conferentle te Parys te ver gezellen. De Verenigde Staten hebben een Westduits voorstel, door Von Bren- tano bij zyn bezoek aan Washington met steun van Italië ingediend, om overleg binnen het Navo-verband der Noordatlantische verdragsorganisa tie verplicht te stellen vóórdat men belangrijke besluiten op het gebied van de buitenlandse politiek neemt, afgewezen, aldus is van gezaghebben de zyde in Washington vernomen. Dame had broche van koningin gevonden De broche, die de koningin te Leeu warden verloor, is terecht. Vrijdag avond laat meldde een dame aan de politie in de beurs een broche gevon den te hebben, die inderdaad van de koningin was. De dame had het sie raad gevonden en achteloos in de mantelzak gestoken, niet vermoeden de de grote waarde ervan. Toen zij de oproep van de politie vernam, gaf zij deze direct kennis van haar vondst. Paspoorten van 31 Amerikaanse studenten vervallen verklaard De paspoorten van 31 Amerikanen, die afgelopen zomer naar communis tisch China reisden en zich sedertdien niet meer by de conculaire autoritei ten hebben gemeld zullen vervallen worden verklaard. Van de 42 Amerikaanse „studenten" die het jeugdfestivaJ in Moskou be zochten en doorreisden naar China zijn negen naar de Verenigde Staten ter-uggekeerd, bevindt zich een in Londen en is een op weg naar Was hington. Allen kregen zestig dagen om beroep aan te tekenen tegen de vervallen verklaring van hun paspoorten. Slechts een, de in Londen verblijven de Shelby Tucker, heeft hiervan ge bruik gemaakt. G Twee gemaskerde en gewapende vrouwen, van wie een krulspelden in 't haar had, hebben een overval ge pleegd op een bank in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts. De vrouwen gingen er met ongeveer vijf honderd dollar vandoor. Bij gevechten tussen opstandelin gen en het Cubaanse leger zijn zesen veertig opstandelingen en zeven mili tairen gesneuveld. Erich Ollenhauer, leider van de West-Duitse sociaal-democratische partij, heelt zaterdagochtend in het persinstituut te Amsterdam voor studenten van de politiek-sociale fa culteit van de stedelijke universiteit een lezing gehouden. Deze foto, ge maakt tijdens de rede van de heer Ollenhauer toont v.l.n.r. de heer Ol lenhauer, prof. mr. dr. J. Barents en de heer v. d. Land, hoofdassistent van prof. Barents. Smokkelaar lokte autobotsing uit Bestuurder ontkomen In de nacht van zaterdag op zon dag werd in de kom van Sint-Anna- ter-Muiden een verdacht uitziende auto gesignaleerd. Dienstdoende amb tenaren van de Dienst van Invoer rechten en Accijnzen geboden de wa gen te stoppen, maar de bestuurder voldeed niet aan het bevel. Hierna werd er op de auto geschoten. De bestuurder slaagde er echter in langs een niet-officiëlè weg naar België uit te wijken. Een Nederlandse dienstauto met een tweetal kommiezen probeerde langs een andere kant een tweede „ontmoeting" met de wagen tot stand te brengen, wat hen ook gelukte. Op dat ogenblik had inmiddels óók een Belgische ambtenaar in de wagen plaatsgenomen. De smokkelauto kwam aangereden uit een zijweg tussen Sint-Anna-ter-Muiden en het Belgi sche dorp Westkapelle, juist toen één der dienstdoende ambtenaren uitge stapt was om te posten en de Beigi- De verongelukte commiezenauto sche ambtenaren enige meters verder een versperring op de weg had ge worpen. Ondanks een lekke band pro beerde de smokkehvagen te ontkomen De smokkelaar reed op de wagen met kommiezen in, die een sloot werd in gedrukt. Beide auto's werden bij deze botsing zwaar beschadigd. De chauf feur van de smokkelauto wist zich te bevrijden en te ontkomen. Auto en 990 kilogram koelhuisboter werden in beslag genomen. Een der kommiezen werd licht aan het gelaat gewond. G President Aramburu van Argentinië heeft vrijdag een decreet getekend waarbij amnestie wordt verleend aan Peronistische parlementariërs, die zich nog in hechtenis bevinden op be schuldiging van hoogverraad. Onder de maatregel vallen 92 senatoren en afgevaardigden. Produktie in miinen nam ernstig af De daling van de produktie der particuliere mijnen in het jaar 1956 ongunstiger worden van de geologi- vond haar oorzaak in het geleidelijk sche omstandigheden en het verloop van ondergrondse arbeiders. De kolenproduktie van de staats mijnen is in de eerste drie kwartalen van 1957 circa 240.000 ton beneden de in de overeenkomstige periode van 1956 behaalde produktie gebleven. Dit is een gevolg van een aantal om standigheden, waarvan vooreerst moet worden genoemd het tekort aan ondergronds personeel, dat door het verloop van arbeidskrachten naar omringende mijnbekkens verder is toegenomen. De recente moeilijkheden in de mijnindustrie hebben in dit verband ongetwijfeld eveneens hun weerslag doen gevoelen. Voorts is de sedert mei 1957 inge voerde werktijdverkorting (een vrije zaterdag per maand) van invloed ge weest, alsmede het optreden van de a-griep in het derde kwartaal van dit jaar. Dit deelt de minister van economische zaken mede in zijn me morie van antwoord op het voorlopig verslag der commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1958 van de staats mijnen in Limburg. Amerikanen bezitten 60 pet van alle raffinaderijen Volgens het olie-informatiebureau te Londen bezitten de Amerikaanse oliemaatschappijen bijna zestig pro cent van alle raffinaderijen in de ge hele wereld. De totale capaciteit der olieraffinaderijen over de gehele we reld bedraagt 939.895.00 ton, waar van 558.641.000 ton voor rekening komt van Amerikaanse maatschap pijen, 140.709.000 ton voor rekening van Britse en Brits-Nederlandse maatschappijen, 90 miljoen ton voor rekening van het Sowjet-blok, ter wijl het restant van 150.545.000 ton over andere landen is verdeeld. Het grootste deel van de in het bezit van Amerikaanse maatschap pijen zijnde raffinaderijen bevindt zich in de Verenigde Staten, maar Amerikaanse maatschappijen bezit ten voorts nog raffinaderijen in Eu ropa met een totale capaciteit van 32 miljoen ton, in het Midden-Oosten met een capaciteit van 23 miljoen ton en in Latijns-Amerika met een capaciteit van ruim 50 miljoen ton. (Slot vari uag i\ sloten door de caféhouder Pluijmers uit Nieuwland „Ik zou wel een boek kunnen schryven over alles wat er in mijn café over deze zaak is gezegd" en na een korte middagpauze, volgde het requisitoir. Requisitoir drie punten Mr. Zaayer achtte het wettig en over tuigend bewijs in deze zaak geleverd. Hij somde daarvoor drie punten op: 1. De aanwijzing van verdachte door een politiehond by de sor- teerproeven op liet laken, dat om de hals van de vermoorde had gezeten: 2. Het rondvertellen door ver dachte, reeds vroeg in de mid dag na de ontdekking van het drama, hoe de weduwe was aan getroffen. terwijl niemand hem dat had verteld. („Voor my" staat dit punt gelijk aan een buitengerechtelijk bekentenis", aldus de procureur-generaal). 3. Het mislukte alibi- Mr. Zaaijer zette uiteen hoe hy over dat derde punt dacht. „Verdachte moét vóór de misdaad een ander alibi in zijn gedachte hebben gehad, doch het telefoontje van Adriaan Besuyen stuurde de zaak in de war. Aanvanke lijk is H. kennelijk van plan geweest om zijn vrouw te vertellen, dat hij een accu ging verwisselen om in de plaats daarvan de weduwe te gaan vermoor den en dan onmiddellijk terug te ko men en naar bed te gaan. Dat alibi zou moeilijk te doorbreken zijn ge weest. Toen het telefoontje van Adriaan kwam, heeft hy echter van de nood een deugd moeten maken, heeft hij de vrouw vermoord en het lichaam meegenomen, teneinde zich ervan te ontdoen op de terugweg van Vlissingen. Dat lukte evenwel weet niet, want Adriaan Besuyen ging di rect mee terug, omdat de hem beken de dame op het Vlissingse adres niet opendeed. Lou verzon een nieuw alibi, instrueerde dienovereenkomstig zyn echtgenote, maar ook dat ging mis omdat de vrouw door de mand viel". Kalm overleg De procureur-generaal achtte bewe zen, dat deze doodslag na kalm over leg tot stand was gekomen. De dief stal van het geld, nadat het van de bank was gehaald, dwong H. tot moord. De draglinemachinist Jansen had hem by de weduwe verdrongen, hy was bang dat zy naar de politie zou gaan en de logische consequentie was derhalve, dat z\j moest verdwij nen. Mr. Zaaijer meende dat de recht bank H. terecht had veroordeeld, doch verklaarde dat het vonnis ten aanzien van de motivering voor verbetering vatbaar was. Hij concludeerde tot ver nietiging van dit vonnis en vroeg op nieuw veroordeling van H- wegens moord en diefstal lot twintig jaar. De verdediger, mr. P. C. Aariaanse, die H. tot dusver in al diens strafza ken verdedigde, verklaarde dat ver dachte geen man is om een vrouw te vermoorden. „Hij is er te laf voor". Maar bovendien achtte pleiter niet be wezen, dat H. deze daad heeft ge pleegd. Niemand heeft H. het huis van de weduwe zien of horen verlaten, nie mand in de straat heeft maar een au to gehoord. Daarom geloof ik aller minst aan het lugubere verhaal van het lijk in de taxi tijdens de nachtelij ke tocht". Pleidooien Het enige bewijs zou de sorteerproef met de politiehond zyn, doch daaraan hechtte de verdediger weinig waarde, want het was naar zyn mening hele maal niet vreemd, dat er lucht van H. aan het laken was. Verdachte kwam er immers vaak genoeg. Mr. Adnaan- se gaf toe, dat H. tijdens de behande ling van deze zaak steeds had ge draaid, maar niettemin ontbreekt eik wettig bewijs. Met name is niet ko men vast te staan, dat hier een moord is gepleegd. „Indien het Hof bewezen acht dat H. Sientje K. om het leven zou hebben gebracht, dan zou men hoogstens tot doodslag kunnen ko men5'. meende pleiter. Mr. Kurtz, de tweede verdediger, meende dat zelfmoord nog steeds niet uitgesloten moet worden geacht. Ook hij betwistte de waarde van de sor- teerproeven en voorts ging hu in op de waag of H. had geweten noe de vrouw was aangetroffen. Hy laakte de houding van de arts van Nieuwiand en meende dat. zowel via het dokters huls als vla het huis van wachtmees ter Tellier, kan zijn uitgelekt hoe de vrouw op net bed lag. Vervolgens bracht mr. Kurtz de con sultatie van dc paragnost Croiset ter sprake en legde de banden over waar op deze consulten zijn opgenomen. Tenslotte meende pleiter dat de zaak teruggewezen diende te worden naar de rechter-commissaris voor een na der onderzoek inzake de betekenis van Willem G. in deze zaak, waarby dan tevens een onderzoek mogeiyk ware naar de juistheid van de verklaringen die Croiset had afgelegd. Mocht net Hof daarop niet willen ingaan, dan meende pleiter, dat vryspraak diende te volgen. Op een vraag van een der raadsleden deelde mr. Kurtz nog mede dat Croiset zeer bepaald een dader had beschreven. i „Paragnosten-kwestie" De procureur-generaal ging daar na nog in op de „paragnostenkwes- Begrafenis prof. G. Wisse Onder buitengewoon grote belangstel ling is zaterdagmiddag te Doorn het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. G. Wisse, in leven rustend hoogleraar der theologische school van de Christelijk Gereformeerde Ker ken te Apeldoorn. Aan de begrafenis ging een rouw dienst vooraf, die met net oog op de grote belangstelling in het hervormd kerkgebouw werd gehouden. Voor de kansel stond de kist opgebaard. De dienst werd geleid door prof. J. J. van der Schuit, emeritus-hoogleraar aan de Theologische school te Apeldoorn, die sprak over Openbaring 7 vers 13a De hoogleraar besloot zijn toespraak met het uitspreken van een gebed van de nu overledene, gevonden in diens nagelaten papieren. Hierna trok de lange stoet naar de dodenakker. Aan de geopende groeve werd eerst het woord gevoerd door ds. L. S. den Boer, christelijk-gereformeerd predi kant te 's Gravenhage-west en presi dent-curator van de theologische school te Apeldoorn, welke hij verte genwoordigde tezamen met de secre taris van net curatorium, ds. J. C. Maris uit Santpoort. Namens het col lege van hoogleraren der theologische school en ook namens de hoofdredac tie van het officiële orgaan der Chris telijke Gereformeerde Kerken. „De Wekker", sprak prof. W. Kremer uit Apeldoorn, ds. VI. G. van Smeden uit Utrecht-Zuid sprak namens deputaten naar artikel 13 der kerkenorde van de generale synode der Christelijke Ge reformeerde Kerken. Ds. H. A. L. v. der Linde uit De Bilt maakte zich de tolk van de vele vrienden, die de nu overledene ook had in de Gerefor meerde Kerk n. Ds. J. A. Smink, predikant van de Gereformeerde Gemeente onder het kruis te 's Gravenhage voerde het woord als persoonlijke vriend. Dr. ir. R. H. Borkent te 's Gravenhage sprak namens de stichting „Spaanse evan gelische zending", die het werk onder de verdrukte protestanten, door prof. Wisse aangevangen, thans voortzet, laatste spreker was het lid der Twee de Kamer ds. P. Zandt, voorzitter van de Staatkundig Geroformeerde partij, die hy vertegenwoordigde met ir. C. L. van Dis, eveneens lid der Tweede Kamer. Aan het einde van de plechtigheid zong men gemeenschappelijk psalm 63 vers 10. Namens de familie heeft de heer G. A. Wisse uit Voorburg, een kleinzoon van de overledene, voor de belangstelling dank betuigd. Werkgroep havenverkeer reactorschepen opgericht Er is opgericht een werkgroep, die zal bestuderen hoe de voorschriften voor de zeevaart in havens en ha venmondingen zal moeten worden aangepast aan het gebruik van kern energie bij de voortstuwing van schepen. Voorzitter van deze werkgroep is de heer W. L. de Vries, directeur- generaal van de scheepvaart. Voorts hebben in de werkgroep zitting: de heer W. R. van der Ben, raadadvi seur bij het directoraat-generaal voor de scheepvaart, de heren F. van LJsseldijk, J. Krol en mr. S. Glazen- berg, respectievelijk hoofd van de afdeling zeescheepvaart, chef-bureau koopvaardij en hoofd van de afde ling zeehavens van het directoraat- generaal voor de scheepvaart, de he ren J J. L. Willinge en J. van Lier, rijkshavenmeesters Zuid en Noord, de heer T. Veerman, inspecteur-ge- heraal van de scheepvaart, ir. J. J. Hopmans, hoofdingenieur-directeur van het rijksinstituut voor de zui vering van afvalwater, ir. A. K. W. Unger en ir. S. H. Ringma, hoofd ingenieurs A van de rijkswaterstaat in de arrondissementen Nieuwe Wa terweg en Noordzeekanaal, ir. N. Th- Koomans. directeur van het haven bedrijf van'de gemeente Rotterdam, de heer L. J. Goslings, havenmeester te Rotterdam en ir. N. Snijders, hoofdingenieur-directeur van de dienst havens en handelsinrichtingen van de gemeente Amsterdam. Er zal ook een vertegenwoordiger van de Reactor Centrale Nederland in de werkgroep zitting hebben. G Het Sowjet-persbureau Tass meldt, dat een grote hoeveelheid industriële uitrus ting voor het kernfysisch laboratorium te Caïro uit Leningrad is verzonden. G De Wereldgezondheidsorganisatie signaleert een duidelijke teruggang van de Aziatische griep, nadat de ziekte drie maanden heeft gewoed. G In Frankrijk zullen dit jaar 147.000 woningen gebouwd worden. In 1956 werden er 210.000 vervaardigd. tie". Hy vond dit een aangelegen heid van principiële aard. „Ik be weer geenszins, dat alles van pa ragnosten onzin is, maar ik heb te gen de vorm, die hier is gebruikt, ernstige bezwaren. Een paragnost kan een tip geven bij een onderzoek, maar dient bui ten de strafprocessuele zaak te blijven. Wat de verdedigers nu vra gen is gevaarlijk, omdat het onver enigbaar Is met de functie van een strafrechtsprekende rechter. Het is immers de taak van de rechter, om te oordelen op grondslag van het hem overgelegde bewijsmate riaal. Derhalve behoort het Hof zelfs niet van deze banden kennis te nemen"', aldus mr. Zaaijer. Hy wees er op. dat er vele strafzaken zyn met een ontkennende verdach te, doch dan wordt er toch nooit een paragnost by gehaald. „Er zjjn geen helderzienden geraadpleegd in de zaak van de Berkelse arts. Ook niet in de zaak van majoor K., waarover zoveel onzin wordt ge schreven- Waarom dan in de zaak- H. wel Het zou betekenen, dat de strafrechtpleging zou worden ver laagd tot een soort magisch bedryf onder seml-prlmitieve omstandig heden uitgeoefend", aldus de pro cureur-generaal. Na de dupliek van de verdedigers sprak Lou H. zijn laatste woord. Het was precies vijf uur. toen hij een korte op schrift gestelde verklaring oplas, culminerend in de uitroep: „Met Gods hulp zal Ik komen, waar ik behoor. Ik ben onschuldig!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11