PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Teksten van verdrag ECONOMISCHE UNIE BENELUX vrijgegeven „Geen toekomst in Colijnsplaat", zeggen vele vissers uit Veere BILT AMERIKANEN LANCEERDEN KUNSTMATIGE METEOREN Vand aag. 200e jaargang - no. 277 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 nov. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen, Wllstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 83, tel. 2475 <b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nieuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljatr. 2; Zlerikzee, red, tel. 24; adrn. tel. 26 Tijdens vergadering interparlementaire raad Vrij verkeer van personen, goederen, kapitaal en diensten De teksten van het op 17 september te New York door de ministers van buitenlandse zaken van België, Luxemburg en Nederland geparafeerde verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie zijn vrijdagmor gen tijdens de vergadering van de raadgevende interparlementaire raad te Brussel vrijgegeven. De Economische Unie voorziet in een vrij verkeer van personen, goede ren, kapitaal en diensten. De onderdanen van de verdragsluitende par tijen zijn bevoegd het grondgebied van andere verdragsluitende partijen binnen te komen en te verlaten. Zy genieten er de behandeling wel ke er voor de eigen onderdanen geldt voor wat betreft: bewegingsvrijheid, verblijf en vestiging, uitoefening van econo mische en beroepswerkzaamheden, met inbegrip van de verlening van diensten, kapitaaltransacties, ar beidsvoorwaarden, aanspraken in zake sociale zekerheid, rechten en belastingen van welke aard ook, het genot van de burgerlijke rech ten alsmede de wettelijke en ge rechtelijke bescherming van hun persoon, hun rechten en nun belan gen. In hun betrekking met derde landen aanvaarden en voeren de partijen een gemeenschappelijk beleid op het ge- Passief Zeeland is thans bezig intensiever met de televisie kennis te ma ken. Geleidelijk verrijzen meer antennes op de huizen en in bijeen komsten van verenigingen mist men trouwe leden, die thans aan de tele visie de voorkeur geven boven de vergader-vreugd. Zal dat straks» erger worden? Zal velerlei verenigingswerk verschrompelen, omdat men liever binnenshuis bij de televisie blijft, dan buitenshuis aan opbouwende vrijetijdsbesteding te doen? Er zijn mensen in Nederland, die deze vraag bevestigend beantwoorden. Volgens ds. G. van Veldhuizen, her vormd predikant in het Rotterdamse district Crooswijk, heeft de televisie een goed deel van zijn jeugdwerk omver gekegeld. Voor bijeenkomsten in zijn wijk- gebouw is bijna geen belangstelling meer. De kinderfilmclub trekt op woensdagmiddagen geen publiek meer. De belangstelling voor amuse mentsverenigingen loopt terug en er moesten uitvoeringen afgelast worden. Door de televisie, aldus ds. Van Veldhuizen, hebben wij de greep op vele kinderen en ouderen verloren. Daarbij komt dan nog, dat vele ge zinnen met het afbetalingsprobleem voor het televisieapparaat worstelen! Het is mogelijk, dat ds. Van Veld huizen het met zijn wijk in Ro'- terdam slecht getroffen heeft en dat men elders nog niet zo diep in de televisiemisère zit, maar ongetwij feld zal de televisie een grote veran dering in de levensgewoonten bren gen. Men weet dat reeds uit de Verenig de Staten en uit Engeland: de tele visiekijkers wórden veel huiselijker. Op zichzelf moet dat voor allen, die zich met jeugdwerk bezig houden een geruststelling zijn. Dat jeugd werk had tweeerlei doel. Het wilde de jeugd van de straat houden en het wilde een positief vormgevend element in hel leven van de jeugd brengen. Welnu, de jeugd en ook de ouderen raken veel meer aan de huiselijke kring gebonden en zij blijven dus van de straat. Maar met he» positief vormgevende element in de jeugdbe weging zit het niet goed Dat kan niet alleen maar van de televisie ko men. Hier zal gezocht moeten worden naar middelen om het jeugdwerk en allerlei verenigingswerk aan te pas sen bij de nieuwe omstandigheden welke door de televisie zijn en wor den geschapen. Uit de verkiezingscampagnes m de Verenigde Staten weet men. dat daar de politieke partijen het zwaartepunt van hun acties reed-; hebben verlegd van de massa-vergade ringen naar de televisie. Ook andere organisaties en voor namelijk amusementsverenigmgen, zagen zich teruggedrongen tot een be perkter terrein. Zo zal het ook in Nederland gaan. De verenigingsactiviteiten zullen ver minderen en het zal niet eenvoudig zijn om de waardevolle resultaten van dat werk volledig te handhaven. Met name niet de prikkel tot zelf standig oordelen en bewust samenwer ken. De moeilijkheid is, dat de tele visie de mensen zo passief maakt. Zij ondergaan alleen maar, zonder dat ze door eigen activiteit iets bereiken of zelfs maar een goed-doordachte keuze maken. Het is ondoenlijk de televisieklok terug te zetten Men zal zich moeten aanpassen, maar een grote waaxzaam- heid is wel geboden, anders zou de televisie meer verlies dan winst be tekenen bied van de buitenlandse handel en de daarmede verband houdende betalin gen, sluiten zy verdragen en overeen komsten inzake de met de buitenland se handel verband houdende betalin gen gemeenschappelijk of parallel. In de slotbepalingen wordt onder meer gezegd, dat Nederland zich het recht voorbehoudt in de verdragen en overeenkomsten, bepalingen in te las sen, die van belang zijn voor Surina me, de Nederlandse Antillen en Neder lands Nieuw-Guinea. Het verdrag wordt gesloten voor een tijdvak van vijftig jaren. Overgang Aan het verdrag is een overgangs overeenkomst toegevoegd. Wat het onderling handelsverkeer betreft is ieder der partijen bevoegd de beperkingen op net vrije handels verkeer te handhaven welke op het ogenblik van inwerkingtreding van het Unieverdrag van kracht zijn. Het comité van ministers stelt de lijst de zer beperkingen vast en schaft deze geleidelijk af binnen een tydvak van ten hoogste 5 jaar. Landbouw Ten aanzien van de landbouw wordt in de overeenkomst gesteld, dat de harmonisatie van het landbouwbeleid wordt verwezenlijkt binnen een tijd vak van ten hoogste vyf jaar. Een tiental artikelen van de overeenkomst, die betrekking hebben op de nog be staande beperkingen, wordt afge schaft, naarmate de harmonisatie van het landbouwbeleid wordt verwezen lijkt, onverminderd het aan de land bouw van Luxemburg verleende bij zondere regime. Een werkgroep on derzoekt jaarlijks in de herfst de voortgang in deze harmonisatie en stelt het programma voor het volgend jaar vast. Over de minimumprijzen wordt onder meer gezegd dat deze door de commissie voor landbouw, enz. worden vastgesteld op basis van de kostprijzen, verhoogd met een pas sende winstmarge. Om de vastge stelde minimumprijzen te waarbor gen worden heffingen vastgesteld, welke gelijk zijn aan het verschil tussen de overeengekomen mini mumprijs en de prijs franco grens. Tenzij door het comité van mi nisters anders beslist, worden deze heffingen door het uitvoerende land geheven. Het totale bedrag van de heffingen, wordt na afloop van ieder kwartaal gelijkelijk tus- Nederland en de Belgisch- economische unie Luxemburgse verdeeld. Vervoer drie jaar schaffen de part yen geleide lijk de kwantitatieve bepalingen af in zake: het goederenvervoer over de weg en het ongeregeld reizigersver- voer over de weg tussen hun grondge bieden, het ongeregelde reizigersver- voer over de weg vanuit het grondge bied ener partij naar derde ianden. SNELHEID S3.000 KM PER UUR Enige zweven nog door interplanetaire ruimte. Het Centrum voor wetenschappe lijk onderzoek van de Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat Amerikaanse geleerden in de nacht van zestien op zeventien oktober alu minium meteoren in de oneindige ruimte hebben afgeschoten, die een hoogte van ongeveer 85 kilometer hebben bereikt. De kunstmatige meteoren hadden de vorm van kogeltjes. Zij werden, met een snelheid van 53.000 kilome- wordt fimspeler jaar. EN MORGEN is het 325 jaar geleden dat M de beroemde Nederlandse wijsgeer Baruch Spinoza te Amsterdam werd geboren. n IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM ter per uur, gelanceerd door middel van een „Aerobee" raket die werd afgevuurd vanaf de lanceerbasis der luchtmacht in Nieuw-Mexico. Daar volgens wetenschappelijke schattingen een voorwerp een snel heid van 40.000 km per uur moet hebben om de invloed van de zwaar tekracht op te heffen, zouden min stens, enige van de kunstmatige me teoren nog door de interplanetaire ruimte moeten vliegen. De Amerikaanse natuurkundige Maurice Dubin, die aan het pro gram voor het geofysisch jaar deelneemt, was van mening, dat er „ongeveer 98 zekerheid" bestaat, dat dè meteoren inder daad nog door de ruimte vliegen. In dat geval zouden zij verder zyn gekomen dan de Russische kunst manen. Koningin verloor gouden broche met diamanten. Tijdens haar bezoek aan Leeuwar den heeft koningin Juliana een gou den broche verlóren. De recherche heeft een onderzoek ingesteld, maar vooralsnog zonder resultaat. Het is 'n gouden broche bestaande uit twee over elkaar geplaatste sterren, die voorzien zijn van vijf punten. Het sie raad is bezet met diamanten en bril- ianten. Het vermoeden bestaat dat de .oningin de broche verloren heeft in het beursgebouw of in de onmiddellij ke omgeving daarvan. Vliegboot verongelukt, bemanning is gered. Tijdens een oefening starten en lan den op het Haringvliet t»\j Middel- harnis is gisteren een Martin Mari ner vliegboot van de Koninklijke Ma rine verongelukt en gezonken. De bemanning is gered. Volgens ooggetuigen zou het vlieg tuig bij een landingsmanoeuvre plot seling hebben moeten uitwijken voor een Moerdijkse vissersboot, waar door de staart te vroeg met het wa teroppervlak in aanraking kwam en afknapte. Met een harde klap, die tot ver in de omtrek was te horen, is het toestel toen in het water gekomen. De bemanning, die zich op de vleu- f^els van het toestel voorlopig in vei- igheid had gesteld, werd spoedig aan boord genomen van een aantal vis sersboten. Later zijn de geredde bemannings leden overgezet op een veiligheids vaartuig van de marine, de P 816. Geen van de bemanningsleden van de vliegboot heeft letsel opgelopen. Esso bouwt raffinaderij in Botlekgebied. Ruim 180 miljoen gulden zal de Esso Nederland N.V. investeren in de bouw van de raffinaderij, die in 1960 in bedrijf zal worden gesteld aan de derde petroleumhaven in het Bot lekgebied te Rotterdam, die 'n capa citeit zal hebben van 4.500.00Ö ton pér jaar. De raffinaderij zal aan 500 arbeiders werk bieden. Engels koningspaar in maart naar Nederland De koningin van Engeland en Noord-Ier land en de hertog van Edin burgh hebben de uitnodiging van ko ningin Juliana en prins Bernhard aangenomen tot het brengen van een staatsiebezoek aan Nederland op 25, 26 en 27 maart 1958. Het is de eerste maal dat een En gels koningspaar een staatsiebezoek aan Nederland zal brengen. In 1950 hebben koningin Juliana en prins Bernhard een staatsiebezoek i Londen gebracht. Vrijdagochtend is op een van de wer ven in de Amsterdamse haven de 39.000 tons turbinetanker „Rein" door de boxewers aan een Noorse rederij in Tromsö overgedragen. Boven: terwijl de vlag van .de scheepsbouwmaat schappij werd gestreken, ging de re- derijvlag in top. Onder: nadat de di recteur van de scheepsbouwmaat schappij, de heer A. Gaasterland, de tanker had aangebodennam reder Svexdrup met een korte rede het schip in oyitvangstV.l.n.r. de heer Sverdrup, de heer A. Gaoster ypd, kapitein Sorensen, reder Buil en eer ste machinist Möller. Twee soldaten door schot getroffen: één overleden. Bij aflossing van de wacht in de legerplaats Oirschot is gisteren door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, de dienstplichtige huzaar 1ste klasse G. J. Middeldorp, afkomstig uit Doe- tinchem, behorende tot het 425ste esquadron zware tanks, met een ge weer in de buik geschoten. Zijn toe stand is erstig. Hij is opgenomen in het binnenzièkenhuis in Eindhoven. En op de schietbaan Waalsdorp te Den Haag werd de dienstplichtige wachtmeester W. Hollander uit Hil- legom, behorende tot de 178ste afde ling zware Luwa in Den Haag, bij het nazien van een pistool, dat wei gerde, in de buik geschoten. Hij is aan zijn verwond •en overleden. VL1SS1NGEN, BRESKENS, ZOUTKAMP OF DEN OEVER? Huybrecht: „Nog maar drie jaar tijd om garnalenvissers om te scholen" „LIEVER NIET NAAR COLIJNSPLAAT!" Dat stellen vele vissers uit Veere voorop, als zy de vraag voorgelegd krijgen, wèt te doen, als bin nen enkele jaren het Veeregat met een dam zonder sluis hermetisch afgesloten wordt. Want veel verwacht men niet van Colijnsplaat als vis- sershaven en wie eèn gesprek met de vissers begint over de „uitwijkmoge lijkheden" voor de boten, die nu nog Veere als thuishaven hebben, krijgt eerder de plaatsnamen Vlissiiigen, Breskens, Burgh-Sluis, Schevenlngen of zelfs Oostmahorn (Friesland), Zoutkamp (Groningen) en Den Oever (Noord-Holland) te horen, dan ColynsplaatVoor de vissers heeft Co lijnsplaat geen toekomstmogelijkheden", zegt de heer L. J. A. Huybrecht, voorzitter van de visserljverenïging „Draagt Elkanders Lasten." Maar waarom dan niet? „Om dat ook Colynsplaat als thuisha ven voor de uit Veere verdreven vissers geen blyvende oplossing biedt", vertelt de heer Huybrecht, „want als de vissers zich een maal in Colijnsplaat gevestigd hebben, duurt het immers ook geen twintig jaar meer voordat de Oostersehelde met een dam, weer zonder sluis, wordt afgesloten,... En waar dan naar toe?" „Bovendien is de huidige haven van Colijnsplaat volkomen ongeschikt om alle vissersvaartuigen op korte ter mijn al op te vangen", vindt de heer Huybrecht, die ook weinig vertrou- sershaven en werkhaven bij Colijns plaat. „Dat zal moeilijk samengaan en bovendien wordt men er dan dage lijks aan herinnerd, dat binnen af zienbare tjjd ook Colynsplaat weer opgegeven moet worden.'1 Negatief Welke oplossing is er dan wel voor de vier Veerse, de achttien Arnemui- dense en de acht Thoolse vaartuigen, die Veere als thuishaven hebben? „De vissers, die nu voornamelijk van de garnalenvangst leven, zouden omgeschakeld moeten worden voor de kustvisserij", verklaart de heer v0 Huybrecht. „Maai- zal daar iets van wen heeft in een combinatie van vis- komen?", zo vraagt hy zich af, „want HUYBRECHT geen toekomst er zijn tot nu toe voor Veere en de vissers alleen nog maar negatieve feiten bekend. Het wordt nu zo lang zamerhand wel tijd om aan de toe komst te gaan denken." De werkelijk heid is namelijk, dat volgens plan 't Veeregat in 1961 afgesloten wordt. (Vervolg op pag. 5) KORTE PREDIKATIE GOD MET ONS f „....indien de Heer met ons is, waarom is dit alles ons dan overkomen f" (Richteren 6, vers 13). „God met ons", is dat wel meer dan een vrome, maar zinloze kreet t De wereld met zijn massagraven, «n concentratiekampen met -:ijn communisme en kapitalisme. Iaat immers wel anders zien! Als God met ons ia, moet dat toch te zién zijn f Ja, dat vindt, de Here God zelf ook. Israël wordt telkens door Bedoëi- nenstammen overvallen en leegge roofd. Dan grijpt God in. In de ge daante van een passerende vreemde ling voert Hij een gesprek met Gi deon. ,J9e Heer is met U."', zo luidt zijn begroeting, maar Gideon scham pert: Ach wat, als d6 Heer met ons is, waarom is dit alles ons dan over komen f" Dan antwoordt de Heer: „Ga heen in deze uio krachtin de kracht van dit geloof, dat, als Ik met U ben, dit zichtbaar moet zijn. Het moet te zien zijn, ook mi, als God met ons is. Maar waar wij dit zeggen als een beschuldiging aan Gods adres, zegt de Here God dit als een beschuldi ging tégen óns, omdat wij het niet geloven, het niet waar laten zijn, dat Hij met ons is. Want God is met ons; in Jezus Christus is Hij tot ons gekomen. De ze is de Immanuël, dat is „God met ons". Willen wij mét God zijn, dat is de vraag! Dan wordt dat zichtbaar. Mét God wordt één armzalig mannetje tot een onoverwinnelijk sterk leger. Zónder God een sterk leger tot één armzalig mannetje (Richt. 6:16). Zó, met God verslaat Gideon met een handjevol getrouwen de zwaar bewapende overmacht van woestijn piraten. (Richt. 7.). Klein en bang zijn wij zonder God. Maar waar wij ons door Hem laten vergezellen ontvangen wij nieuwe krachten, openen zich nieuwe uit zichten en wordt telkens een nieuw begin mogelijk. Dan geloven we niet in het bestaan van ongrijpbare jeugd, van onuitroeibare veten en een ón- bekeerlijk Rusland. De Heer is met U'. Gelóóf hetlaat het waar zijn, én het zal zichtbaar icorden. Want ver gezeld door de wereldoverwmnaar Jezus Christus zult U de machten van deze wereld', de machten van haat, jaloezie, leugen en angst, van egoïsme, materialisme en welk an der „isme" ook, overwinnen. Dit im mers ia het wat de wereld overwint: ons geloof! Kloosterzande. K. Verbeek. VERWACHT... NOORDWESTELIJKE WIND. Wisselende bewolking met enkele buien, voornamelijk in de kustpro vincies. Normale temperaturen voor de tijd van het jaar. Matige tijdelijk krachtige wind tussen noord en west, ZON EN MAAN 24 november Zon op 8.17 onder i6.40 Maan op 10.42 onder 19.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1