Kernpunt opvoering economisch beleid: nationale inkomen Mr. De Graaff„Later bewaking inplaats van beheersing der lonen" mmÜKD NA TIEN JAAR STUDIE WERP RADIO-TELEGRAFIST ARTS VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEBUW 8E COURANT 8 BEHANDELING BEGROTING ECONOMISCHE ZAKEN Vraag aart minister: wordt voldoende gelet op prijsverlaging? (Van onze parlementaire redacteur). In tegenstelling tot andere jaren, toen de Kamer ruimschoots de tijd nam om de begroting van economische zaken te behandelen, hebben onze volksvertegenwoordigers zich donderdag bij de bespreking van minister Zijlstra's begroting voor 1958 een opvallende zelfbeperking opgelegd. De bewindsman kreeg speciaal over zijn economisch beleid behalve een aantal goede wenken, enige kritiek te horen. Zo waren de heren De Baart van de P.v.d.A. en Van Leeuwen van de V.VD. het niet met hem eens, dat de voorraadvorming een van de belangrijke oorzaken geweest is van de overbesteding en dus van de verstoring van het financiële evenwicht. Hoe dit zij, nu we eenmaal in een ting de industrie, evenals de tabaks- onaangename situatie verzeild ge- handel, in een moeilijke positie zal raakt zijn, zullen we moeten trach- brengen. De heer Bachg van de K. ten de wegen tot verbetering te vin den. Te dien aanzien was mr. Blaisse van de K.V.P. van oordeel, dat de kern van het beleid van de bewinds man behoort te blijven de opvoering van het nationale inkomen met ver hoging van de export en een positie ve bestedingspolitiek. Zou de minis ter zich niet aan deze richtlijnen hou den, dan vreesde hij een toeneming van de werkloosheid. Ook de heer Van Eysden van de A.R. verlangde, dat prof. Zijlstra een duidelijk pers pectief inzake de export zou openen. Bovendien waarschuwde de socia listische afgevaardigde de heer Baart, dat er een zekere teruggang is in de hoogconjunctuur. Hij spoorde aan tot nauwlettend gadeslaan van de symp tomen, die zich in Amerika voordoen. V rij hand elszone Over het instclleij van een vrij handelszone bleek men verschil lend te denken. Mr. Blaisse ver klaarde. dat de K.V.P. er voor is, doch hij verlangde wel, dat men zou waken tegen een scheeftrek- ken van de verhoudingen. Hier tegenover meende mr. Van Leeu wen van de V.V.D., dat men zich illusies maakt over de vrijhandels zone, ,,die gebaseerd blijkt te zijn op drijfzand". De heer Baart P.v. d.A. informeerde neutraal naar de perspectieven van de vrijhandels zone. Enkele afgevaardigden toonden een duidelijke belangstelling voor de ont wikkelingsgebieden. Zo constateerde de heer Assman van de K.V.P., dat de werkgelegenheidspolitiek en de in dustrialisatie het sociale probleem in die gebieden niet hebben opgelost. Hij wilde weten, wat de minister met de ontwikkelingsgebieden van plan is. De heer Smallenbroek van de A.R. pleitte met name voor maatregelen industrialisatie, tegengaan van de ontvolking van het platteland, be schikbaarstelling van enige miljoe nen uit de woningbouwlening voor de stichting van industriehallen in de noordelijke provincies van ons land. Middenstand De „middenstand" vormde een ge wichtig onderwerp voor enige leden. De heer Van Eysden (a.r.) vreesde, dat de verhoging van de omzetbelas- Ir. Van Lissa Nessel uit Nationale Unie Ir R. C. A. F. J. v. Lissa Neussel te Den Haag is uit de door hem iu '56 op gerichte politieke partij de „Nationale Unie op algemeen christelijke grond slag" getreden, zo deelt hij ons mee. De N. U. beoogde te zijn een partij, waarin Rooms-Katholieken en Pro testanten op gelijke voet met elkaar zouden samenwerken aan het natio naal belang en aldus een einde te ma ken aan de politieke verdeeldheid in ons christelijke partijenstelsel. Deze partij nam in 1956 deel aan de Kamerverkiezingen doch zonder suc ces. De heer Van Lissa Nessel is tot de conclusie gekomen „dat de gedach te van de N. U. te vergelijken met die der Duitse C.D.U. onvoldoende weerklank vindt bij het Nederlandse volk, dat zoals bekend sterk „ver zuild" is. Het samenbrengen van Rooms-Katholieken en Protestanten in een politieke partij blijkt niet te verwezenlijken. De jongste ontwikke lingen in de protestant-christelijke partijen wijzen eerder in een tegenge stelde richting". De N. U. overweegt deelneming aan rle gemeenteraadsverkiezing voor Den Haag in 1958. De heer Van Lissa Nes sel is van mening, dat het niet in het belang zou zijn van de toekomstige samenstelling van de Haagse gemeen- t eraad indien de N. U. met een eigen lijst zou uitkomen. Hij zou dus ook uit dien hoofde niet berdd zijn als lijst trekker voor de N. U. op te tre den. XIET WREED. Rechter sir. Syemour Karminski deed in Londen tijdens een echtscheidingsgeval de uitspraak, dat een vrouw die vaatwerk naar haar man gooit, niet beschuldigd kan wor den van wreedheid althans wan neer ze hem niet raakt. DUBBEL OVERBODIG. Inbrekers in Lee's Slacht-af val maatschappij te ^allas zagen het teken over het hoofd Deze safe is open". Zij zwoegden t alle macht om het slot te forceren. Toen dat eindelijk was gelukt, vonden zijn in de safe alleen maar oud pa pier. V.P. sloot h'.erop aan. Hij vroeg, wel ke mogelijkheden de min ster voor de tabakshandelaren ziet, als de omzet belasting op tabak met 3 procent ver hoogd wordt en de winstmarge op si garetten daalt. Overigens was deze afgevaardigde verheugd, omdat thans, nn er publiekrechtelijke be drijfsorganen bestaan, een positief middenstandsbeleid, gericht op struc turele verbetering, mogelijk is. Enige kritiek lag verscholen over wat de heer Peschar van de P.v.d.A. zeide over de prijzen. Niet alleen had deze afgevaardigde er bezwaar te gen, dat de minister zich aan het hoofd gesteld had van de goodwill- commissie van werkgevers, die naar Zuid-Afrika geweest is, maar ook vroeg hij, of een verlaging van de olie- en van de benzineprijs verwacht kan worden, nu de vrachtprijzen da len en het Suez-cönflict, dat tot prijs verhoging leidde, al weer geruime tijd achter ons ligt. De vleesprijzen, zo dacht hij, kun nen omlaag. Het melkprijsbeleid was hem niet duidelijk.' Weer Amerikaans bedrijf naar Almelo Wederom zal een Amerikaanse industrie een dochterbedrijf te Alme lo vestigen. Het is „The Fusite Cor poration of Cincinnati", zo schrij ven B. en W. aan de gemeenteraad. Destijds heeft de „Draper Jac- quard"-breimachinemaatschappij N. V. voor de tijd van drie jaar een industriehal gehuurd, maar deze vennootschap heeft thans de wens te kennen gegeven van de rechten en verplichtingen voortvloeiende uit de met haar gesloten huurovereen komst, te worden ontslagen. B. en W. hebben daartegen geen bezwaren, nu de onderhandelingen met „The Fu site Corporation" tot het resultaat hebben gehad ,dat deze industrie be reid is de met „Draper Jacquard" gesloten overeenkomst over te ne men. Deze gegadigde, weike voorne mens is onderdelen voor elektro technische apparaten te produceren, bereidt thans een Nederlandse vesti ging voor, welke haar rechtsvorm zal vinden in een op te richten ven- noctschao genaamd Fusite N.V. B. en W. stellen de raad voor, tot verhuur van de industriehal aan Fu site N.V. i.o. over te gaan. In de Po-delta staat 15.000 hectare blank De overstromingen in de po-delta breiden zich nog steeds uit. Als ge volg van een hoge vloed in de Adri- atische zee zijn in de nacht van woensdag op donderdag weer enkele dijken van plaatselijk belang bezwe ken, waardoor zeventig huizen in het water zijn komen te staan. In de afgelooen dagen is steeds meer land overstroomd. Thans staat reeds 15.000 hectare blank. MET 11.000 VLIEGUREN Aandacht voor med'sche vraagstukken bij vliegen. Kiassc ii. ut: 1111 u goed gevolg zijn ar Gemeentelijke Unlvi sterdam. Bijna tien j De K.L.M. radio-telegrafist eerste klasse R. de Wit deed gisteren met artsexamen aan de 1 versit e it- van Am- tien jaar heeft de heer De Wit, dié reeds in zijn jeugd het beroep van arts als zijn ideaal be schouwde, naast zijn normale werk zaamheden als telegrafist, medicij nen gestudeerd. Op 1 oktober 1936 kwam hij bij de K.L.M. in dienst als aspirant-radio- telegrafist. Gedurende de Tweede Wereldoorlog was hij bij het Provin ciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord- Holland werkzaam. Na de oorlog kwam hij terug bij de K.L.M. en werd in januari 1948 radio-telegrafist eerste klasse. Toen begon hij ook daadwerkelijk aan de studie, waar aan hij reeds jaren zijn hart had ver pand. Nadat hij het kandidaatsexamen met goed gevolg had afgelegd, wist de K.L.M. dat - de heer De Wit het met zijn studie ernstig meende en kreeg hij de volle medewerking bij zijn verdere studie. Hij werd altijd zo op de routes ingedeeld, dat hij ge legenheid tot studeren overhield en Deze foto laat zien hoe arbeiders in Cairo een zeven verdiepingen hoog flatgebouw gewoon met een dik touw omtrokken na slechts betrekkelijk weinig werk f§ hebben verricht ter ondermijning van het gebouw. Het flatgebouwdat men hier met veel geraas ineen zien storten, stond vlak bij het blok flats, dat vorige maand in elkaar stortte, waarbij 27 mensen het leven verloren. Beide bouwwer ken behoorden aan dezelfde eigenaar, die nu in een rechtszaak is gewik keld, omdat hij ondeugdelijke mate rialen heeft doen gebruiken bij de bouw. De bewoners van de flats, wel ke nu toorden gesloopt, werden direct na de ramp met het eerste gebouw geëvacueerd. ook tentamens en examens kon af leggen. De heer De Wit, die 11.000 vlieg uren heeft, gaat de K.L.M. niet ver laten. Hij zal zich gaan bezighouden met algemene medische vraagstuk ken die het vliegen betreffen. Tij dens zijn studie heeft hij zich reeds beziggehouden met fysieke proble men van het vliegend personeel, als mede met het samenstellen van voed- selschema's. De heer De Wit was de vlucht- produktiegroep ook reeds behulp zaam bij het samenstellen van de werk- en rusttijdenregeling voor het vliegend personeel. Oeververbinding bij Rotterdam kost 45 miljoen. De „Werkgroep Oeververbinding Rotterdam" van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft, een in terimrapport over de oeververbinding by Van Brienenoord, 'n eilandje_ ten zuiden van Rotterdam, aan de minis ter van verkeer en waterstaat aange boden. De oeververbinding zal bestaan uit een brug, die de langste van Neder land zal worden. Zij is nodig voor de doortrekking van rijksweg 16 van Dordrecht- naar Rotterdam over een afstand van zeven en een halve kilo meter, welke doortrekking op haar beurt onderdeel is van de aanleg van een complex van snelverkeerswegen van Rotterdam uit en om de stad heen. In het thans aangeboden rapport worden de kosten van de brug ge raamd op 45 miljoen gulden. Op de rijksbegroting - voor 1958 is een be drag van twee miljoen gulden uitge trokken voor de aanvangswerkzaam- heden. De totale lengte van brug plus toeteidingswegen wordt 1640 me ter. Er komt een vaste overspanning van 290 meter met een bssculebrug. die een doorv aartbreedte van 50 meter toestaat. De onderkant van de brug zal volgens het rapport in 't midden 24 meter boven het waterpeil komen en de bovenkant 70 meter. De basculebrug is geprojecteerd wegens het feit. dat opstrooms van de brug zeeschepen worden gebouwd en gerepareerd, die niet onder de vas te overspanning door zouden kunnen. De toelei dingswegen tot de brug zullen vierbaanswegen zijn, op de brug zelf komt een zesbaansweg Het is namelijk volgens het rap port zo, dat alleen het grote ver keer van de toeleidinarswegen ge- zal maken. Voetgangers. wc'-siHers en bromfietsers zullen gelijkvloers naar de brug gaan en daar van roltrappen gebruik moe ten maken, die hen naar de over spanningen voeren. De brug hoopt men in 1962 klaar te hebben. Volgens een publikatie van het En gelse departement van industrieel on derzoek zijn drie op de vijf bedrijfslei ders in Engeland „van onderaf" begon nen. Het Wereldgebeuren Zwenking Tot dusver had Francisco Fran co y Bahamonde n mmer een goed woord over voor de Rus sen. Maar als er één land is. waar de spoetniks als „diplomaten" succes hebben, dan is het wel de staat, die Franco als „caudillo" aanvoert. Se- I dert de Russen kunstmanen oplaten, wordt namelijk door de vroegere vechter tegen alles wat „links" is en door de streng gecensureerde Spaan se pers openlijk lof toegezwaaid aan de Sowjet-Unie. En de Verenigde Staten, die dank zij een verbond met Franco in staat zijn, in Spanje mili- taire bases erop na te houden, heb- I ben ernstige kritiek te verduren. „Hoja de Lunes", een krant die nauwkeurig door de censuur wordt bekeken voordat ze ter perse gaat, schreef onder meer: „Het lanceren I van de eerste aardsatelliet door de Sowjet-Unie houdt een ernstig pres- I tigeverlies in voor de Verenigde Sta ten. die verslagen zijn door de Rus- Isische geleerden nadat er een fabel achtige propagandacampagne op touw was gezet over het lanceren I van de eerste Amerikaanse kunst- nrZZt I maan in het voorjaar van 1958. Het nissen wachten aan de poort d Amerikanen van een mijn in Muirkirk (Schotland), waar een onder grondse explosie plaats heeft gevonden. Twee mijnwerkers kwamen om het leven; vijftien anderen werden van de buiten wereld afgesloten en konden ondanks de heldhaftige pogin gen van de redders niet meer tijdig gered worden. Dit is de ernstigste mijnramp tn Schot land sinds 1950. Na begrafenis werd natrouloog geschonken (Van onze correspondent) Na afloop van een begrafenisplechtig- he'd heeft zich in de buurtschap De Wïersse onder de gemeente Ruurlo een betreurenswaardige vergissing voorgedaan in het sterfhuis. Bij het schenken van een glaasje kregen twee huurlieden O. en G. O. natron- loog. O. ledigde het glaasje. G. O. discipline voor nodig om nam een teugje, voelde een branden de pijn in zijn mond en spoelde de vloeistof uit. Toen werd de vergissing bemerkt. O. werd onwel, zodat de dokter gehaald moest worden, die hem naar het zie kenhuis te Lochem liet overbrengen. Hij is aan de beterende hand. In de Achterhoek worden de noaber- plichten nog altijd in hoge ere gehou den. Buren dragen bij een begrafenis zou goed zijn, als de Amerikanen zich de les ter harte namen die de Russen hun hebben gegeven, voor taan afzien van hun sensationele propaganda en de huid niet verkopen voordat de beer geschoten is". Ook in eigen persoon heeft de Spaanse d!r-tator ervan blijk geven, dat hij ondersteboven is van die kunstmanen. In een redevoe ring die hij onlangs hield heeft hij betoogd, dat Stalin een aantal flinke en belangrijke besluiten had geno men, toen hij op het eind van de Tweede Wereldoorlog de Amerika nen ertoe preste kernenergie-gehei men aan Rusland bekend te maken en bepaalde, dat de onderwijspro gramma's zodanig gewijzigd moes ten worden, dat in de toekomstige Russische behoefte aan atoomgeleer den kon worden voorzien. Politieke eenheid, continuïteit, autoriteit en discipline zijn zaken van doorslag gevende betekenis", aldus Franco. In het oude Rusland zou deze techni sche ontwikkeling niet mogelijk zijn geweest. „Er is politieke eenheid en discipline voor nodig om tot grote daden te komen. Dit alles had niet kunnen gebeuren in landen, die ver deeld zijn en geen orde kennen". de baar grafwaarts en verenigen zich later in het sterfhuis met de genodig den voor een broodje met koffie en een glaasje. De schenker, een buur man. heeft een verkeerde fles gepakt. Nu moet men niet denken, dat de rechtsradicale dictator plotse ling een aanhanger van het Sowjetsysteem zou zijn gewor den. Maar wel voelt hij zich gedron gen, een neutraüstischer koers te va ren dan tot dusver het geval was. En dan wordt die koerswijziging al leen bepaald door al of niet bestaan de verschuivingen in het machts evenwicht, die Franco meent te con stateren. Ook in de Tweede Wereld- waarin zich natronloog bevond, een oorlog heeft hij zo'n zwenking ver scherp bgtend middel, dat onder an dere door schilders wordt gebruikt. Vier miljoen Amerikanen werkloos tegen eind februari. Het Amerikaanse ministerie van ar beid heeft berekend, dat tegen eind februari volgend jaar ongeveer 4 mil joen Amerikaanse werknemers zon der werk zullen zijn gekomen. Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is op het ogenblik 2,5 miljoen. CENTRAAL SOCIAAL WERKGEVERSVERBOND BIJEEN Bezwaren tegen C.N.V.-advies over het ploegenstelsel „Ik zou het jaar 1958 gebruikt willen zien voor een hernieuwd beraad over ons Nederlandse loonpolitieke systeem, waartoe misschien een door minister Suurhoff aangekondigd voorontwerp van wet aanleiding zal kunnen geven. Ili geloof te mogen stellen, dat in overgrote meerder heid de in het C.S.W.V. verenigde werkgevers voor de eervolgende ja ren een systeem van loonpolitiek acceptabel en ook gewenst achten, dat niet veel verschillen mag van dat hetwelk wy vandaag kennen. Naarmate wij dan verder geleidelijk naar meer evenwichte verhoudin gen toegroeien zal de loonbeheersing tot een loonbewaking met soms incidentele interventies kunnen worden afgezwakt". Aldus de rede die de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, mr. F. H. A. de Graaff, gisteren in het Kurhaus te Scheve- ningen op een bijeenkomst van het verbond zou houden. Daar mr. De Graaff door ziekte was verhinderd, werd zijn rede uitgesproken door ir. F. K. T. Beukema toe Water, lid van het dagelijks bestüur. Wij zijn erin kunnen slagen, aldus de ze toespraak, ook na de internationale opwaartse loonontwikkeling van de laatste zes jaren het nominale loon— kostenpeil, in vergelijking met de an- lere Westeuropese landen, aan de la- je kant te houden. Wij hebben daar bij zeker niet de indruk een indruk ie door enkele statische onderzoe- ingen op dit gebied wordt gevestigd, dat het welvaartspeil van bljvoor- eld de Nederlandse handarbeiders, ïitgedrukt in reëel loon plus sociale lorzieningen, ten achter zou staan ij dat van landen met hogere nomlna- !e loonkosten. Het is van het grootste belang dat Ne derland. als betrekkelijk jong indus- t.rieland toetredend tot de Europese Economische Gemeenschap, een voor- I zich tig beleid blijft voeren met be- Binnen het raam van de economi sche moeilijkheden zal steeds op een prioriteitsschema moeten wor den gelet voor de wensen op het sociale terrein, vergezeld van kos- toond In de herfst van 1940 had hij in Hendaye een ontmoeting met Adolf Hitler. Daar kwam een even tueel medestrijden van Spanje ter sprake. Tot een Spaanse bijdrage aan de Duitse agressie (die dan op Gibraltar moest worden gericht) is het niet gekomen, maar het was dui delijk dat Spanje in die eerste oor logsjaren niet echt neutraal was. Pas na de geallieerde invasie in Noord-Afrika (op het eind van 1942) begon Franco een politiek van abso lute neutraliteit erop na te houden, een verandering van koers die hem echter ..let bewaarde voor de na-oor- logse boycot door de vrije wereld. M'sschien acht hij het nu op derge lijke opportunistische gronden nut tig. het tot nu toe gevoerde pro- Amerikaanse beleid te herzien. Wil hij ook nu weer bijzonder neutraal worden, dan zal hij echter nog tot 1963 moeten wachten, want pas dan kan het contract met de Amerikanen worden verlengd of opgezegd. En wie weet, hoe dan de situatie op het poli tieke, strategische en techn'sche schaakbord weer in het voordeel van het westen veranderd is ranco ziet in de Russische we tenschappelijke successen een aanleiding om nog eens een F e stelsel. Een geheel misplaatst plei dooi, want in Spanje heeft zijn auto ritaire bewind tot du ver tot niet veel anders gediend, dan om daar de Mid- de'eeuwen in stand te houden. Maar MV.'U.V ,\.i uu, nuo tenramingen. Het vraagstuk - der I het meest betreurenswaardig nivellering in de lonen diende vol gens mr. De Graaff in de komende tijd ernstig de aandacht te trek ken, temeer omdat het verschijnsel de stimulans tot scholing en ver hoogde inspanning wegneemt. Ernstige bezwaren voerde hij aan te gen het advies van het C.N.V., dat een verdere uitbreiding van de pioegen- arbeid diende te worden tegengegaan. Het werken In ploegendienst behoort bij de handhaving van onze concur rentiepositie. „Ik ga ermede akkoord, dat getracht wordt de sociale nadelen van de ploegenarbeld zoveel mogelijk te ondervangen. Beperking of afschaf fing hiervan zouden, ik herhaal dit, zeer ernstige gevolgen kunnen heb ben". Sociale aspecten E.E.G. In de middagbijeenkomst werd de aandacht gericht op de sociale aspec ten van de economische integratie in Europa. Een deskundige uit Duits land, een uit Frankrijk en ir. J. W. R. Thomson, vice-voorzitter van het C.S.W.V., belichtten de situatie in hun land. Ir. Thomson betoogde onder meer: „Ook in een geïntegreerde Eu ropese Economische Gemeenschap zal de Nederlandse volkshuishouding een grote mate van zelfstandigheid behou den. Daarin zal steeds waakzaamheid geboden zijn voor de vitale Nederland se sociale en economische belangen. is het dat hij nog steeds het belangrijkste aspect van de westerse democratie gewoonweg negeert: de levensvoor waarde die vrijheid heet. Dictator FRANCO ...nieuw geluid... Dit brengt mede dat een voortge zette industrialisatie met grote zorg zal moeten worden nage streefd, waarvoor een van de eer ste voorwaarden blijft het behoud van een economisch verantwoord peil van lonen en priizen. Dan al- welvaart en de werkgelegenheid leen. zo besloot ir. Thomson, zal de bovendlen vast ln tegenstelling tot d: in ons land ook in een geïntegreerd gevaarlijke vloeibare Amerikaanse raket- Europa verzekerd zijn te achten", brandstof. Volgens de News Chronicle wil En geland de Verenigde Staten een geleid luchtdoelprojectiel verkopen, dat ..beter is dan Iets anders dat tot dusver in Ame rika Is vervaardigd. „Het Is de „Thunder, bird". De brandstof van deze raket U

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3