Jan Kuiler viert veertigjarig jubileum als toonkunstenaar Zeeuwse Almanak menu MEVROUW VAN POEUE LIET NIEUWE VEERBOOT TE WATER Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 ZATERDAG AANSTAANDE: Volgend voorjaar groot jubileum concert in Vlissingen DE MIDDELBURGSE toonkunstenaar Jan Kuiler (63) is morgen veertig jaar „in het vak". Althans officieel, want aan muziek doet hij al meer dan een halve eeuw. Als kind zette hij de jongens uit de buurt in marsorde en ging er dan voor staan om de maat te slaan. Deze bezigheid noemde de kleine Kuiler „Morksje-spelen", een vrijmoedige afleiding van de naam Morks, waarvan de drager de vermaarde kapelmeester van de Middelburg se Schutterijniuziek in die dagen was. Er werd dus „Morksje-gespeeld", maar bovendien werd al spoedig de weg gezocht en gevonden op de piano van papa Kuiler, die een begaafd amateur-musicus was. Geen wonder, dat de zoon veel voor de toonkunst voelde. Maar papa was allerminst gesteld op die hevige lief de voor de muziek, die hij tot zijn grote schrik bij zoon Jan ontdekte. Hij vond als onderwijsman de toon kunst een schone hobby, maar te „ge vaarlijk" om er een beroep van te maken. En daarom moedigde hij het pianospel van de jonge Jan aller minst aan, integendeel: soms ging de piano op slot En als Kuiler junior dan clandestien in de nachtelijke uren het sleuteltje uit de vaderlijke broekzak haalde, dan was wat men noemt, de boot aan Maar op de duur had de jonge Kuiler met noten kennis opgedaan in de zangschool en zichzelf geleerde techniek het zover geschopt, dat hij mysterieuze arrangementen kon spelen van ouver tures, zoals „Freischütz" en „Egr mond". Toen hij eens als 16-jarige h.b.s.-er bij een vriend uit een muzi kaal Hilversums gezin logeerde, mocht hij zelfs een zangeres bege leiden. Dat nu werd een keerpunt: „Die jongen is muzikaal" zei de zangeres, „hij moet musicus worden!" Dank zij haar voorspraak en de niet te onder schatten hulp van Kuilers moeder stemde zijn vader er tenslotte in toe, dat hij zou worden getest. Dat ge beurde bij een man, over wie in Mid delburg nog altijd met groot respect wordt gesproken: bij Cleuver, de man die zo enorm veel heeft gedaan voor het Middelburgse muziekleven. Welnu, Cleuver testte Kuiler en verklaarde: „Hij heeft talent en van da dag Een koningsmaal- TUINBOONTJES fuif bhkl met dobbelsteentje» gebakken spek. NEEM BLIKGROENTEN klaar op. tafel 1 kan het ver brengen. Maar dan moet hij met pianospelen van de grond af beginnenVan de grond af: dat kwam er op neer, dat de ouvertures aan de kant werden gezet en dat de zestienja rige Kuiler pianoles ging nemen bij juffrouw Vervenne. Daarna nam Cleuver de jonge man onder zijn hoede en zorgde er voor, dat de beginselen van het vak* hem degelijk werden bijgebracht. „Zet maar in de krant, dat ik een vol bloed Cleuveriaan ben" zei Jan Kuiler ons tijdens het gesprek dat de basis was voor dit artikel, „wat ik van deze eminente man heb geleerd, is werkelijk enorm Toen kwam de tijd, dat de jonge man naar het conservatorium moest. En conservatorium betekende voor Cleuver: „Keulen", want déar was ook hij opgeleid en daar bevond zich de alleen-zaligmakende muziekoplei ding. Dus naar Keulen. Maar het was inmiddels 1913 geworden en het rom melde flink in de wereld, zodat het niet lang meer duurde of Kuiler moest terug, omdat Wereldoorlog I begon. Toen naar Amsterdam, waar in die dagen Julius Röntgen de scep ter zwaaide. Daar studeerde Kuiler bij figuren als Zweers en Van Millin- g'en, daar werd hij klaargemaakt voor piano en viool. Studiegenoten op het conservatorium waren Anthon van de Horst, Spaanderman, Hendrik Andriessen, Ernest Mulder, figuren die later in het Nederlandse muziek leven een grote faam verwierven.' Na het eindexamen met een op treden in de grote zaal van het Con certgebouw met het Concertgebouw orkest werd Jan Kuiler uitverko ren voor de studie voor de „Prix d'Excellence". Maar hij weigerde, want dat zou een nog langere belas ting geweest zijn van het ouderlijke budget en hij wilde nu wel eens zelf verdienen. Door bemiddeling van Sem Dresden kreeg hij enkele lessen en op 23 november 1917 morgen dus pre cies veertig jaar geleden vestigde Jan Kuiler zicfy als musicus te Hil versum. NAAR BERLIJN. Nog datzelfde jaar begon een merkwaardige periode in de loopbaan van de jonge Zeeuwse pianist. Hij kreeg een uitnodiging om een toer- nee door Nederland van 35 concerten te maken als begeleider van de Ita liaanse zangeres Cory Nera. En kort VAN TOT KNAAPJE KREEG „SMOKKELWAAR" De tot nog toe toch wel tamelyk soepele Belgische douane krijgt thans rimpeltjes in het voorhoofd, als men met slechts één pondje Nederlandse roomboter de grens over wil. Ja, de controle wordt streng nu, in '57! En de reizigers weten niet meer hoe ze het hebben. Zoals die Belgische automobi list. die weer naar zyn vaderland wen ste terug te keren met een pondje roomboter bij zich. Maar de douane hield voet bij stuk, zoals dat heet, en de man mocht niet. door met dat pak je boter.... Omdat onze aumobilist het de moeite niet waard vond, zyn „smokkelwaar" weer naar Sluis te brengen, gaf h\j het aan een langs de weg staand jongetje. Die had dus weer een goede dag door de strenge maatregelen van de Belgische douane! NOORDGOUWE'S KIJKKAST Dat is een enthousiast initiatief, dat de hervormde jeugdraad in Noord- gouwe dezer dagen tijdens een verga dering nam! Men besloot tot het aantrekken van een „renteloze geldlening" en aange zien men reeds een gift heeft ontvan gen, zag men zich in staat om over te gaan tot de aanschaf van een televi- SPIT „Spit" is een pijnlijke aandoening, dciar kan men het zonder meer over eens zijn en de vrouw des huizes in dat Goese gezin „wist 't toch wel" om een mode-uitdrukking te bezigen. Zij ging namelijk al enkele dagen onder deze, vaak tot vreemde kron kelingen nopende aandoening ge bukt en bewoog zich maar moei zaam door haar woning. Maar dezer dagen ging het plot seling aünmerlcelijk beter en tot haar vreugde slaagde ze er in zich weer fier rechtop voort te bewegen. Haar vijfjarig zoontje had het hele ziekteproces nauiolettend gevolgd en echt met z'n moeder meegeleefd. Dat bleek vooral, toen mama weer beter was, want toen sprak hij meewarig: Jammer hè mam, dat je weer be ter ben; 't was net zo leuk dat je zo gek deed sietoestel. Heel het dorp zal van de programma's kunnen meegenieten Met het oog op de wat beperkte plaatsruimte, zullen er speciale uren worden gereserveerd voor mensen van verschillende leeftijden, te weten voor de bejaarden, de jeugd van tussen de twaalf en de zestien en de kleuters. De eerste uitzending is aanstaande zaterdag. NOG MEER? De landbouwer A. J. Bolle haalde een enorme suikerbiet uit zijn land. De trots van Sirjansland weegt niet minder dan 3.8 kilo! Zullen er bieten van nog meer gewicht worden ge rooid NOG VEEL MEE&! „Ons Dorpshuis" is een heel beiang- ryk huis in Anna Jacobapokler. Zater dagavond is er een instuif avond: ta feltennissen, sjoelen, dammen en scha ken. En nog veel meer. GISTEREN heeft de pont, die altyd trouw de passagiers van Zype naar Anna Jacobapolder pleegt te varen, verstek laten gaan, en wel des mid dags van twee uur tot half vyf. Hoe het kwam? De telegraaf van de veerboot „Krammer" bleek defect. Dit manke ment had tot gevolg, dat zich aan bel de zijden in Anna Jacobapolder zo wel als in Zijpe lange files auto's vormden. De passagiers van de bus diensten werden overgezet door het bootje van de gebroeders Maas. Om streeks zeven uur kon de „Krammer" de dienst hervatten. na deze reeks kwam het aanbod vas te begeleider van deze zangeres te worden. Hij ging er op in en vestig de zich in Berlijn in dienst van de concertdirectie Robert Sachs. Er volgden goede jaren, jaren van hard werken en studeren bij prominenten van het zo voortreffelijke Berlijnse muziekleven, van concerten door heel Duitsland, in Danzig, Stettin, Ko ningsbergen, Stuttgart, Miinchen, enz., concerten met voortreffelijke kritieken, kortom een leven volbe langwekkende ervaringen. Vijf jaar lang werkte Kuiler in het Duitsland van na de eerste wereld oorlog, om tenslotte in de twintiger jaren terug te keren naar Middel burg. ZEELAND. Hier begon een totaal andere werk kring, waarin met name de pedago giek een rql ging spelen. Hij kreeg vele leerlingen en werd dirigent van koren in Vlissingen en Middelburg, o.a. „Hosanna", waarmee o.a. „Mes sias" van Handel en Bachs „Weih- nachtsoratorium" werden uitgevoerd. Voorts richtte hij de Vlissingse Or kestvereniging op, een instelling, die nog onder leiding van Kuiler werkt en jaarlijks concerten geeft; In 1947 stichtte de jubilaris in Vlissingen met medewerking van enkele anderen de Vlissingse Oratoriumvereniging op, die de laatste jaren van zich deed spreken o.a. door uitvoeringen van de „Mattheus-Passion", de „Johan- nes-Passion", Brahms „Ein deutsches Requiem", enz. Voorts is sinds 1950 Kuiler dirigent van het Middelburgs Mannenkoor en ook leidt hij met zijn .-eti fit! Nef voor deze belangrijke bespreking 'n pracht van een opkomende verkoudheid. Ik nam twee 'ASPRO's en... wèg verkoudheid, wèg hoofdpijnJ 'ASPRO' helpt direct, is onschadelijk en irriteer» de maog niet! Luister naar ons programma „Herhaling op verzoek", op RADIO LUXEMBURG (208 m) iedere zondagmorgen 10.45 uur. WATERSTAND NU HOOG GENOEG.. Tweede officiële daad. Donderdagmiddag omstreeks vyf uur was dè waterstand van de Noord al zover gestegen, dat op dat tydstip in Kinderdijk de nieuwe Zeeuwse veerboot „Prinses Beatrix" te water kon worden gelaten. Zoals bekend, werd het schip woensdagmiddag wel gedoopt door mevrouw M. van Poelje- Goedbloed uit Vlissingen, maar we gens de te lage waterstand kon toen de stapelloop niet doorgaan. Nauwelijks vier en twintig uur la ter was de gelegenheid dus wel gun stig en mevrouw Van Poelje, die be loofd had om de boot ook van sta pel te zien lopen, hield woord. Voor de tweede maal verrichtte zij giste ren dan ook een officiële daad op de werf van J. en K. Smit. Nu drukte echtgenote de Middelburgse zang school van de Koninklijke Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk". Voor de oorlog gaf hij in „Britannia" in Vlissingen liederenavonden met o.a. Jo Vincent en Tom Denijs. Kort na de oorlog gaf hij op verzoek van de Z.V.U. instructieve pianoavonden. Kuiler is voorts docent aan de r.h.b.s.- en van Middelburg en Vlissingen. Als componist vestigde hij de aandacht op zich door liederen, een Kerstora torium en enkele kindercantaten. Hij leidde met succes vele kandidaten op voor de staatsexamens voor muziek, alsook voor de toelatingsexamens van Nederlandse conservatoria. Hij was ook geruime tijd dirigent van een dameskoor in Middelburg. Bij de oprichting van de Zeeuwse Muziek school werd Kuiler tot waarnemend directeur benoemd. Morgen dus zal het veertig jaar geleden zijn, dat deze Zeeuwse mu sicus zijn carrière begon. Men Is thans bezig met de voorbereiding van een huldiging, die evenwel tot het volgend voorjaar is uitgesteld. Dit uitstel houdt verband met een jubi leumconcert, dat april 1958 zal wor den gegeven in Vlissingen en dat ge zamenlijk zal worden verzorgd door de Vlissingse Oratoriumvereniging, de Vlissingse Orkestvereniging en het Middelburgs Mannenkoor. Het programma vermeldt o.a. BafJjS „Magnificat", Brahms „Alt-rliapso- die", en Mozarts „Kronungsmesse". Voor de organisatie is een werkcomi té opgericht, terwijl de oprichting van een ere-comité in voorbereiding is. Advertentie Dun, breed, soepel, hard? 13 mogelijkheden! 14 kn. gouden pen Duurzame P<»7r-iridium penpunr Praktisch, gemakkelijk vulsysieem Veilighcidscbp tegen verlies Van 17.90 tot 27.50 r*7 'I tegen slljlago ven de penpunt. De heer J. Kuiler. (Advertentie) Bromfietser ernstig gewond na botsing met auto. Donderdagmiddag omstreeks half vier is op hél kruispunt Olmenlaan Selsslngel (Griffioen) te Middelburg een verkeersongeluk gebeurd, tenge volge waarvan de bromfietsbestuur- der F. W. uit Koudekerke vr(j ernstig gewond in het ziekenhuis moest wor den opgenomen- De bromfietser kwam van de Seis- binnenbrug en reed in de richting van de Langevieleslngel. Juist in de bocht bij de Olmenlaan naderde een vrachtr auto uit de richting Langevielesingel. Deze auto werd bestuurd door J. F. uit Westkapelle. Een botsing was onver mijdelijk. W. kwam te vallen en liep vermoedelijk een gecompliceerde beenbreuk en een hersenschudding op. Op advies van dokter W. W. Stevens werd de onfortuinlijke bromfietser naar het ziekenhuis overgebracht. De bromfiets werd zwaar bescha digd, terwijl de vrachtauto slechts lichte beschadigingen kreeg. De poli tie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. zij een knop in, waardoor een touw werd doorgeleden, die de laatste be letselen wegnain. Vrijwel direct begon de 102 me ter lange veerboot te giyden en op hoge snelheid kwam de „Prin ses Beatrix" met een duik in de golven terecht. Langzaam richtte het schip zich weer op en kwam even later geheel tot stilstand. Ook de heren M. J. van Poelje, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, mr. J. L. Nieuwenhuis, dh-ecteur van provinciale stoombootdiensten in Zeeland en ir. J. H. van der Burgt, hoofdingenlur-directeur van de rijks waterstaat, directie Zeeland, zagen deze grootste veerboot, die tot nu toe in Nederland gebouwd is, van de helling lopen. „Plan" wordt vandaag geborgen. Zondag naar Antwerpen. De mannen van Van der Tak's Ber gingsbedrijf te Rotterdam zyn er donderdagmiddag een dag eerder dan aanvankelijk werd aangenomen in geslaagd de in de Blezelingse Ham in de Westerschelde gezonken Duitse kustvaarder „Plan" onder wa ter recht te zetten. Hedenochtend zal de „Plan" worden gelicht, waar na het gat in het schip provisorisch zal worden gedicht. Wanneer er geen kink in de kabel komt, wordt het schip zondagmórgen naar Antwerpen gesleept. In verband met het feit. dat men de lading wol van de „Plan" wil redden, mag de wol niet langer dan 48 uur aan de openlucht worden bloot gesteld. Zou dit langer duren, dan bestaat er goede kans, dat de lading zou gaan broeien. Ingebruikneming T.V.-zender Goes. Ter gelegenheid van de officiële In gebruikneming van de zender in de televisietoren te Goes zal de Neder landse Televisiestichting een specia le uitzending verzorgen, die voor een deel zal bestaan uit rechtstreekse reportages over Zeeland. De televisie sectie van de N.C.R.V. is belast met de samenstelling van het programma, dat wellicht een folkloristische in slag zal krygen. De ontslagkwestie- dr. Grootenhuis. Kring TholenSt.-Philipsland achter Stichtingsbestuur. De kring Tholen en St.-Philipslaiul van de „Provinciale Gezondheidsdienst vour Dieren in Zeeland" heeft zich vrywel in zyn geheel geschaard ach ter het bestuur van deze dienst inza ke de ontslagkwestie dr. G. Grooten- huis. Zoals bekend waren er moeilijkhe den gerezen tussen de adjunct-direc teur van de gezondheidsdienst, dr. Grootenhuls en het stichtingsbestuur, die hebben geleid tot het verlenen van eervol, doch Ongevraagd ontslag van deze functionaris met ingang van 1 januari 1958. De kring, die donderdagavond ln St.-Maartensdijk vergaderde onder voorzitterschap van de heer A. L. Ha- ge, steunde aanvankelijk het voorstel van de kring West Zeeuwsch-Vlaan- deren om het bestuur te verzoeken een punt toe te voegen aan de agenda voor de algemene vergadering, op 13 december a.s. in Goes, namelijk „be spreking ontslag dr. Grootenhuis". Na een uitvoerige verklaring van de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer Jac. P. Lindonbergh te 's-Heer Arendskerke, besloot de kringverga dering met 19 tegen 3 stemmen en 8' onthoudingen, het voorstel van de kring West Zeeuwsch-Vlaanderen niet te steunen. Men schaarde zich vrijwel eensgezind achter het door het stich tingsbestuur in deze gevoerde beleid. Begrafenis prof. G. Wisse. De teraardebestelling van het stof felijk overschot van prof. G. Wisse zal a.s. zaterdagmiddag om 2 uur te Doorn geschieden na afloop van een rouwdienst in de herv. kerk aldaar. Daarin zal voorgaan prof. J. J, van der Schuit, rustend hoogleraar te Utrecht. Z.V.U.-lezing in Middelburg over „Toneel en Publiek". Voor een bijzonder aandachtig ge hoor hield Jolian van der Woude, cri ticus en schrijver, gisteravond onder auspiciën van de Z.V.U. een lezing over „Toneel en publiek", gevolgd door een discussie onder leiding van de heer B. A. van Verre, in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg. Na een welkomstwoord van de heer K. F. Broekens, voorzitter van de werkgroep Middelburg der Z.V.U., begon de heer Van der Woude zijn causerie met het noemen van enkele essentiële facetten van het toneel. Zo wees hij er op, dat hier sprake is van een sterk gestructureerde kunstvorm, waar diverse factoren op van invloed zijn, zoals tekst, het feit dat men deze kunst als een totaliteit moet brengen, regie, interpretatie en de reactie van het publiek. Vooral op de ze laatste, vaak onderschatte factor, ging de sperker iets dieper in en hij' poneerde zelfs de stelling, dat „to neel bestaat bij de gratie van het pu bliek". Deze stelling illustreerde hij met enkele sprekende voorbeelden. Vervolgens sprak de heer Van der Woude over het naar zijn mening on juiste gewicht, dat vooral litterair ingestelde critici en dat zijn de meesten hechten aan de tekst, die bepaald lang niet altijd hoofdzaak is, aldus spr. In dit verband noemde hij nog de zogenaamde „tweede dia loog": datgene, wat bij een goede opvoering échter het gesproken woord kan spreken. „Wat maakt een stuk goed?", zo vroeg de heer Van der Woude zich hierna af en hij kwam daarbij tot de volgende eisen, waar een stuk aan moet voldoen het conflict moet „draagwijdte" heb ben, moet de handeling als het ware opdringen, de personages moeten van formaat zijn en de tekst dient van goed gehalte te zijn. Een goede op voering hangt, zo betoogde de heer Van der Woude, af van de herschep ping tot een totaliteit, de regie, keu ze van het stuk, rolbezetting, presta ties van de acteurs en van de reac ties van het publiek. Bij het punt „rolbezetting" voegde spr. een uiteenzetting over de huidige toneelconstellatie in ons land, waarna hij nog de regie en enkele uitgespro ken speelstijlen (Wiener Burgthea ter - Shakespeare-opvoeringen in Stratford on Avon) belichtte. Ook sprak hij over de „vierde wand-experimenten"; gunde hij zijn publiek enkele interessante kijkjes achter de schermen van het vader lands toneel, wijdde hij een enkel woord aan de kritiek en gaf als slot conclusie, dat goed toneel neerkomt op het overbrengen via de tekst van de opgeroepen emotie. Met een geanimeerde discussie kwam een einde aan deze voor de toneelliefhebbers instructieve bijeen komst. (Advertentie g-j geeft de (nieuwe) toon aan t Alle beroemde KIENZLE eigen schappen rijn in deze kleine ele gante wekker verenigd. Maar bovendien Is dit klokje verrijkt met het nieuwste KIENZLE- patent: Piano-Forte tweeklank (wekt luid en fel of zacht en melodieus) Stijlvolle fantasie-wekkers. modern, smaakvol en „op de minuut" reeds vanaf 13.05 Vader Tijd vertrouwt op Kiomlt! VANDAAG. Middelburg Electro: en schiep de vrouw", 7 en 9.1S uur, 18 jr.; Schouw burg: „Schuld en boete", 8 uur, 18 jr.; Schuttex-shof: Uitvoering adspiranten „Wllhelmina", 8 uur; Gouden Poorte. „Vergadering Varawerkers, 8 uur; De Vergenoeging: Vereniging „Oost eri West" en Middelburgse IJsclub, 8 uur. Vlissingen Alhambra: „Het congres danst", 7 en 9 uur, a.l.; Luxor: „Nora'B offer", 8 uur, 14 jr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2