In maart verschijnt een nieuwe industrialisatienota Pasop voor ZÓ DENKT MEN IN HET BUITENLAND ER OVER KERKELIJK GEMEENTELEVEN DIENT GEWIJZIGD TE WORDEN WALCHERSE LANDBOUWERS MET SUIKERBIETEN IN DE RIJ verkoudheid DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ECONOMISCHE OPLEVING IN ONS LAND Volgend jaar verlaging van de benzine- en olieprijzen (Van onze parlementaire redacteur). Onmiskenbaar is er na de moeilijkheden, die ons land in het afgelopen jaar financieel en economisch heeft ondervonden, enige opleving waar te nemen. Dit was de verheugende strekking van «de economische analyse, die de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, donderdag in de Tweede Kamer gaf ter inleiding van zijn antwoord aan de afgevaardigden, die over zijn begroting voor 1958 het woord hadden gevoerd. De bewindsman staafde zijn be toog met enkele cijfers. De aanvan kelijk ongunstige ontwikkeling van de handelsbalans is tot stilstand ge komen en er is verbetering ingetre den. In de tweede'helft van 1956 en de eerste helft van 1957 bedroeg de stijging -van de invoer 1100 miljoen gulden en de uitvoerstijging 200 mil joen gulden. Het dekkingspercentage daalde met 8 pet. In juli en augustus 1957 steeg de invoer ten opzichte van dezelfde periode van het jaar daar voor met 200 miljoen en de uitvoer met 250 miljoen en in september en oktober 1957 daalde de invoer met 50 miljoen en steeg de uitvoer met 200 miljoen ten opzichte van septem- Advertentie) ber en oktober 1956, waardoor ook het dekkingspercentage gunstig werd beïnvloed. Prof. Zijlstra waarschuwde, dat het evenwicht nog niet geheel is her steld. Wel mag geconstateerd wor den, zo zeide hij, dat de regering con- junctuurpolitiek heeft gevoerd en dat zij diep genoeg heeft ingegrepen om de gunstige verandering te bevorde ren. Hij deelde voorts mee, dat in maart a.s. een nieuwe industriali satienota kan worden venvacht. Aangezien een debat over de in dustrialisatie op dat tijdstip veel meer effect zal sorteren, ging hij nu niet verder op deze zaak in. De benzine- en olieprijzen zullen in maart verlaagd worden. Als de vrachtprijzen verder omlaag gaan, zal deze prijsdaling nog groter wor den door het vervallen van het prijs- egalisatiefonds, dat door de Suez- crisis in het leven geroepen moest worden. De WERKGELEGENHEID. Het ongunstige verloop van de werkgelegenheid in de ontwikkelings gebieden achtte prof. Zijlstra niet van die aard, dat de wederinvoering van de premieregeling overwogen moet worden. Hij beloofde, zich met zijn ambtgenoot van volkshuisves- de ballpen van Üi'likan v.a. ƒ7*30 Swift heeft weinig kans op zege bij Ready In de 2e klas B (Zuid-Holland) van de K.N.K.B. brengt het Mid delburgse Swift zaterdag aan staande een bezoek aan koploper Ready. In het begin van de com petitie verloren de hoofdstedelin gen in eigen huis ternauwernood van de Hagenaars en zij zinnen zeker op revanche voor deze on gelukkige nederlaag. Toch gelo ven we, dat de oranje-zwarten in Den Haag geen puntje rijker zullen worden. Thuis speelt Rea dy sterk en bovendien zal het zijn fraaie positie niet willen verspe len. TWEEDE KLAS B ReadySwift 1 AlgemeneAchilles 1 OlympiaanZwervers 2 HSVDKC 1 ting en bouwnijverheid in verbinding te stellen om na te gaan, hoe in de dringendste nood van gemeenten, die industriehallen willen bouwen, kan worden voorzien. COMMISSIE HUURBESCHERMING. De staatssecretaris van economi sche zaken, dr. Veldkamp maakte bekend, dat de minister van justitie, prof. Samkalden binnenkort een com missie zal instellen, belast met het instellen van een onderzoek in de Croblemen, die samenhangen met het uren door middenstanders van be drijfspanden. Met name zullen de huurbescherming en de speciale be scherming bij onteigening door ge meenten e.d. bestudeerd worden. Wellicht „Nelux"-ploeg in de Tour. ,,1'Équipe", het blad van Tour-baas Jacques Goddet heeft snel en duide lijk gereageerd op de verklaring van de sportcommissie van de K.N.W.U., dat Nederland niet akkoord gaat met een gemengde Nederlands-Deense ploeg in de Tour de Prance, doch zich wil laten vertegenwoordigen door een volledige ploeg van twaalf renners. Het blad suggereert, dat de K. N. W. U. en Kees Pellenaars er wellicht iets voor voelen te combineren met enkele Luxemburgse renners, o.a. Charlie Gaul. ,,Een dergelijke ,,Nelux-ploeg" zal trouwens ook deelnemen aan de Ron de van Spanje", gaat l'Êquipe voort. ,,De Nederlandse wielrenunie heeft evenwel niet om 'n dergelijke oplos sing gevraagd." Bij K.B. is met ingang van 1 de cember benoemd tot burgemeester der gemeente Vollenhove, mr. J. G. Krol te 's Gravenhage. De heer Krol is geboren 12 september 1915 en is commies bij het departement van bin nenlandse zaken. Hij is lid van de Chr. Hist. Unie. Bij K.B. is tevens be noemd tot burgemeester van Papen burg (Gelderland) de heer A. J. A. Baltussen, burgemeester van Appel term. DIESVIERING „KERK EN WERELD" 0 Uit een villa van de voormalige Oos tenrijkse wapenkoning Frltz Mandl te Cap d'Antibes aan de Franse Rivièra zijn dezer dagen vijf kostbare schilderijen, waaronder een Van Dijck en een Bottl- schat op twintig miljoen frank. '200.ooo gulden). Rede dr. J. M. van Veen „Het is vurig te hopen, dat ook de Hervormde Kerk op tijd zijn terri toriaal absolutisme, ook iu de kerk orde, laat schieten de nieuwe vormen van gemeenteleven zowel de nodige ruimte schenkt als integreert, even als de ambtsdragers, die in dienst staan van deze vormen. Wat blijft er, zullen velen vragen, bij een plei dooi voor kerngemeenten over van de reformatorische volkskerk? Nu, in de praktijk is er al weinig van over. En de afbraak gaat nog steeds voort". Zo sprak de directeur van de her vormde stichting „Kerk en Wereld" te Driebergen, dr. J. M. van Veen, woensdag in een rede, gehouden in de Grote Kerk aldaar, ter gelegen heid van de diesviering van genoem de stichting. Dr. Van Veen, het woord voerend over „toerusting tot dienstbetoon", stelde vast, dat de bijdrage van de kerk aan de wereld van vandaag, ligt in de „diakonia", het dienstbe toon. Hij vroeg zich af in hoeverre er in het gemeenteleven structurele wij zigingen moeten worden aangebracht om de toerusting van de gemeente leden tot dat dienstbetoon te ver wezenlijken.'Van groot belang acht te spreker voor de toerusting van de „leken" het vormingswerk in daar toe steeds in aantal toenemende centra, die hij „moderne huizen des gemenen levens" noemde. Maar wil dit vruchten afwerpen, dan dient men in onze maatschappij als ge meente mobiel en veelvormig te zijn. De Hervormde Kerk heeft zich vastgenageld aan het gemeentelijk type van de plaatselijke parochie, maar deze verabsolutering van plaatselijke gemeente is onjuist. Er moet een mobiele gemeente vorming voor bepaalde beroepsgroe pen of vertegenwoordigers van een zelfde sociale groep komen. Daar naast verdienen de oecumenische-, de regionale en landelijke alsook de huisgemeente de aandacht. Men zal de mens van onze tijd als kerk een tehuis moeten bieden op verantwoorde wijze of de kerken komen aan de kant te staan. Deze vragen van de gemeente-structuur zal de Hervormde Kerk in de komen de jaren aan de orde moeten stellen, zo besloot dr. Van Veen zijn rede. I Adver/entte) üw Rheumatische Pijnen wijken voor een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts - iedere das die kleine dosis. ■Waarom er niet morgen reeds mee begonnen Iedere dag verder leven in ondragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen uw hele gestel ondermijnen.-En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloedzuiverende organen die nieuwe stimulans geeft, waardoor 't bloed weer jeugdig snel ioor de aderen vloeit (Advertentie) HET WIL TOCH WEL WAT ZEGGEN. dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad - in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonder 1 Een staf van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen - in woord en beeld - in Uw REVUE 'N BLAD WAAR PIT IN ZIT! KERKNIEUWS Gereformerde Kerk Bergen op Zoom honderd jaar Herdenking op 26 november a.s. De Gereformeerde kerk van Bergen op Zoom zal in een feestelijke bijeen komst op dinsdag 26 november in het kerkgebouw aan het Bolwerk het feit herdenken, dat zij op 21 novem ber voor honderd jaar werd geïnsti tueerd. In deze bijeenkomst zal ook het nieuwe orgel in gebruik worden genomen dat zal worden bespeeld door Feike Asma, musicus te 's Gravenha ge. Zondag 1 december zal in de mor gendienst de kerkelijke herdenking van het honderdjarig bestaan plaats hebben. De gereformeerde kerk van Bergen op Zoom telt thans 1074 zielen waarvan 598 belijdende leden. Zij heeft een kerkgebouw aan het Bol werk te Bergen op Zoom en een kerk je in Hoogerheide, dat evenals Halste ren. Huibergen. Ossendrecht. Putte Woensdrecht. Wouw en Moerstraten onder haar ressorteert. De kerk heeft in deze eeuw maar vier predikanten e-ehad. De eerste was wijlen ds. J. M. Romein, die haar diende van 1881 tot 1885. daarna wijlen ds. A. H. v. d. Kooi van 1891 tot 1924, ds. W. M. Ie Cointre. thans te Amsterdam, van '24 tot 1947 en de huidige predikant ds. A. G. van der Stoel deed op 11 septem ber 1947 zijn intrede. Ds. Japchen 45 jaar predikant Zondag 10 februari zal het vijfen veertig iaar geleden zijn, dat ds. E. V. J. Japchen van Putten werd be vestigd als predikant in de Neder lands Hervormde Kerk. Op 10 no vember 1912. deed ds. Japchen zijn 'intrede in zijn eerste gemeente Waarde in de classis Goes. NED. HERV. KERK. Beroepen te Lexmond J. Kruijt te Neder-Langebroek. Aangenomen naar Idaard c.a. G. J. J. Rensink te Dalen. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gorredijk H. Alting te Wijckel. GEREF. KERKEN art 81 Beroepen te Kralingen-Bergsehoek G. Spijker te Bedum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam D. Slagboom .te 's-Gravenzande. (Slot van pag. 1) lukklg nog niet. Maar ook daar moet steevast enkele dagen gewacht wor den. Schipper Piet Westbroek van de kempenaar „Emma" uit Dor drecht, die vandaag naar Sas van Gent vaart met een lading bieten, vertelde het ons gisteren al: „Ik weet nu al dat ik minstens tot woensdag moet wachten om de bie ten in Sas te kunnen lossen. Tegen vrijdag zien ze me dan wel weer te rug in Middelburg"Maar de schippers, die hun vracht naar Din- teloord brengen, blijven nog langer weg, en ook de schepen voor Steen bergen laten nog al eens op zich wachten. Met dat al krijgen de suikerfabrie ken zo'n invasie van bietenschepen te verwerken, dat er op de laad plaatsen in Zeeland soms geen schip meer voorhanden is. Zo was het vo rige week vrijdag in Middelburg. Er was nu eenmaal geen schip en de landbouwers konden hun „peeën" niet kwijt. Maar ook dat had weer nare gevolgen: volgens een bepaald systeem mogen de landbouwers en kele dagen per week een bepaald kwantum bieten aanvoeren, maar ook dat schema is nu in de war ge lopen, omdat enkele dagen de sche pen verstek lieten gaan. Vandaar dat de aanvoer nu volkomen systeemloos geschied en vandaar ook, dat onmo gelijk lange rijen bietenwagens staan te wachten. Nog hoog sterftecijfer te Hirosjima Uit een verslag, samengesteld door radiologen van de universiteit van Hirosjima, is gebleken dat het sterftecijfer van de bewoners van Hirosjima, die zich bij de ontplof fing van de eerste atoombom binnen j een straal van ongeveer 1% km van deze ontploffing bevonden, op het i ogenblik 12 jaar na de ramp i nog tweemaal zo hoog is als elders i in Japan. De meeste slachtoffers sterven aan leukaemie. t Advertentie) 'Neem tïjdtg KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 PHIUrS-ROXANE NEDERLAND N.V. Zeeschepen Al moeten ook in Sas van Gent de schepen wel een tijdje wachten, toch beleeft deze plaats niet zo'n massa le invasie van „kempenaars" als bij voorbeeld Dinteloord. Dat heeft zo zijn redenen. Eén van de belangrijk ste is wel, dat de fabrieken onder ling ruilingen doen: bieten van land bouwers dicht bij Sas van Gent blij ven ln Zeeuwsch-Vlaanderen en bie ten, die gemakkelijker naar andere plaatsen kunnen worden vervoerd gaan naar Dinteloord, Puttershoek of Steenbergen. Maar ook is de stormloop van schepen naar Sas van Gent niet groot, omdat de animo on der de schippers om naar Zeeuwsch- Vlaanderen te varen niet zo groot is. Waarom niet De Middelburgse schipper Pieter Bos van de „Ida" (200 ton), die zelf al drie keer tij dens deze bietencampagne naar Sas van Gent is gevaren, zegt: „De mees ten houden er niet van de Wester- schelde over te steken waar ieder ogenblik zeeschepen achter en voor je opdoemen. Maar voor de Zeeuwen die de Westerschelde kennen is het niet moeilijk", vertelde hij. „Ik steek vap Vlissingen altijd direct de Wes terschelde over naar Breskens en vaar dan langs de binnenree, waar toch geen zeeschepen komen naar Terneuzen". Maar er is nog een reden: de vrachttarieven. Een vrachtje naar Dinteloord brengt namelijk enke le honderden guldens meer in het laadje, maar de reis is dan ook langer. Naar Sas van Gent is het ongeveer vijf uur varen en voor Dinteloord zijn tenminste zeven uur nodig. Aan bieten heeft men overigens nog geen gebrek in Sas van Gent. Zo werd in Middelburg donderdag de „Johanna II" uit Rotterdam (1340 ton) voor Sas van Gent volgeladen. „Maar ze hebben me wel ge smeekt om naar Sas van Gent te varen", vertelde schipper R. Kui pers. die het tenslotte deed, omdat „ik het voor deze prijs kon doen"... Voor 1400 ton moet men nu nog een schip vinden. „Daar kom ik dan wel een keer voor terug", zei schipper Kuipers, die van te voren geen con tract had getekend voor de campag- netijd, maar die particulier vaart. En dat probleem is dan ook weer op gelost. 0 Henri Jolyet, een medewerker van een Frans weekblad, wil de Franse schrijf ster Frangoise Sagan laten vervolgen we. gens smaad. Sagan heelt namelijk een van de figuren uit haar jongste roman „Dans un mois, dans un an" de naain André Jolyet een niet veel voorko mende naam gegeven en deze figuur niet erg gunstig gekarakteriseerd. Bo vendien is Henri Jolyet even oud als André Jolyet. De zich beledigd voelende Henrl Jolyet eist een miljoen frank scha devergoeding. De Algemene Vergadering der Verenigde Naties is begonnen met het debat over Niemv-Guinea, Amerika neemt, zoals het heeft aangekondigd, een neutrale houding aan. De New-York Times bekykt de situatie wat anders dan de Amerikaanse regering. Het blad schryft in een hoofdartikel, dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties niet zal kunnen nalaten rekening te houden met het standpunt van Australië en Nederland, dat Nieuw-Guinea geen politie ke, raciale, of culturele banden met Indone sië heeft en het recht heeft zyn eigen toe komst te bepalen. Het blad vervolgt, met te schrijven. dat Australië en Nederland een gemeenschap pelijke politiek zullen voeren om te voor komen, dat Indonesië onder het mom van anti-kolonialisme zijn eigen kolonialisme zal uitbreiden tot Nieuw-Guinea met als eerste stap het Nederlandse deel en als tweede stap het Australische deel. Daar het regiem van Soekarno, zo vervolgt het blad, de westelijke vorm van democratie afwjjst en de voorkeur geeft aan geleide democratie naar communistisch voorbeeld, zou een dergelijke uitbreiding ernstige ge volgen hebben voor de gehele strategische toestand in d<e Pacific. Het Australische blad „The Sydney Daily" schrijft in een hoofdartikel over de twist vraag tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea, dat Australië wellicht ge rechtigd zou zijn' naar Nederlands-Nieuw- Guinea troepen te sturen, wanneer de Indo nesische regering doorgaat met haar sabel- gerinkel. In het artikel, dat als kop heeft „Halt aan de onzin in Djakarta", wordt verder geschreven, dat Australië niet be- vreesd is voor de Indonesische aanmatiging. „Maar elk gepraat over oorlogshandeling is dom en overbodig. Australië zal stellig nooit de onjuiste en arrogante Indone sische eis ten aanzien van Nederlands- NLeuw-Guinea erkennen, maar dit heeft niets te maken met het al of niet sym pathie hebben voor Nederland. Alles, wat Australië en Nederland bij hun recent overleg hebben gedaan, is het niaken van een afspraak voor wat betreft samen werking in het gestand doen van de con sequenties hunner verantwoordelykheid nl. de bevolking van Nieuw-Guinea zover te brengen, dat zy het land zelf kunnen besturen". Wapens Er zyn ernstige moeilykheden ontstaan in de kringen van de NAVO over het zenden van Amerikaanse en Engelse wapens naar Tunesië. Frankrijk heeft dit ernstig opge nomen en heeft zelfs gesproken van verraad, daar dit land vreest dat de wapenen door gezonden zullen worden naar Algerije, waar het nog steeds vecht tegen de opstandelingen. Het Franse blad „Le Monde" richt zijn kri tiek voornameiyk op Engeland. In een hoofdartikel geeft het blad al3 zijn mening te kennen, dat Engeland er op uit Is, teza men me^ de Verenigde Staten de vrije we reld te lelden, ervan uitgaande dat het bezit van de waterstofbom Londen het recht geeft op een dergelyke positie. Hierby doet Enge land mee aan actie's, waarvan het kan we ten dat deze door de Fransen als byzonder onvriendelijk worden beschouwd. „Le Mon de" komt echter tot de conclusie, dat Enge land en Frankrijk noodzakelijkerwijze ver bonden zullen blijven, omdat dit in hun we derzijds belang is. Volgens het rooms^katholieke blad „Le Croix" zullen de pogingen die de Belg Spaak, secretaris-generaal van de NAVO, in het werk zal stellen om de schade, veroorzaakt door de wapenleveranties, te herstellen, re sultaat opleveren. Het blad twjjfelt echter of hy spoedig succes zal hebben tegen de onverzoenlijkheid van loonden en Washing ton, die de Franse reacties alleen maar „be treuren". De onafhankelyke Parisien Libere schryft dat Amerika en Engeland, door Tunesië tegen Frankrijk fe steunen, zich inlaten met een politiek die verdacht veel gelijkt op de politiek welke Frankrijk Indo-China heeft doen verliezen. Geen partij Alle Londense bladen betreuren het geschil, dat door de wapenlevering aan Tunesië in de boezem van het Atlantische Verbond is ontstaan. Zij onthielden zich over het alge meen van party kiezen. De „Times" zegt dat de stem van Frankryk inderdaad als van overwegend belang beschouwd moet worden by het uitstippelen van de westerse politiek in Noord-Afrika. Maar Tunesië is een onafhankelyk land, dat zich tenslotte wel eens gedwongen kon voelen van elders wapens te betrekken, wanneer het deze niet uit het westen kan krijgen. De Fransen kunnen nu wel aanvoeren, dat de regerings-crisis de afdoening van deze zaak heeft vertraagd, maar de kwestie der wapenlevering moet snel en op vriendschap pelijke wijze worden opgelost. Engeland en Amerika hebben slechts ge handeld, omdat Frankryk door binnenlandse oorzaken de handen gebonden voelde, al dus de „Times". Vriend De „New York Time^" merkt op dat pre sident Bourguiba een vriend van het wes ten is en zijn land in het gebied van de vrye wereld wil houden. Het zou een ernstige slag voor de democratische mo gendheden zyn, aldus het blad, wanneer Tunesië zijn politiek op Rusland ging richten of zich van het westen zou los maken. Frankrijk zou zelf daar de na werking van ondervinden. „The New York Herald Tribune" heeft in een hoofdartikel verklaard, dat in de huidi ge noodtoestand in de Amerikaanse defen sie volledige samenwerking van de beide grote politieke partijen en hun leiders een absolute noodzakelijkheid is. In dit verband had „The New York Herald Tribune" veel waardering voor de uitnodiging van Eisen hower aan Adlai Stevenson, de voorman van de democraten, om hem te betrekken in de hogere Amerikaanse politiek. De verklaring welke over deze uitnodiging door het hoofdbestuur van de democratische party is uitgegeven achtte het blad een stap in de goede richting. Al werd er by aangetekend, dat het in twijfel trekken van Eisenhowers ernst en vastberadenheid, vol komen overbodig was. V erontwaardiging In Japan is men verontwaardigd over het geval van de Amerikaanse soldaat William Girard, die door een Japanse rechtbank tot drie jaar voorwaardelijke gevangenisstraf is veroordeeld wegens dood door schuld. Hy had een Japanse vrouw, die hulzen opraapte op de schietbaan, die hij bewaken moest, in de rug geschoten. De Japanse openbare mening schynt te heb ben verwacht, dat Girard wegens manslag veroordeeld zou worden en dan een zware straf zou hebben gekregen. De twee groot ste Japanse kranten, de „Mainichi" en de „Asahi", bestempelden in de hoofdartikelen de straf van Girard als te laag en sugge reerden dat het voor deze 22-jarige soldaat goed zou zyn als hij een tijd doorbracht in een Japanse gevangenis. De „Yomiari", in grootte de derde krant van Japan, verklaarde in een hoofdartikel, dat het vonnis ln het licht van de politieke overwegingen voldoende is, daarmee uiting gevend aan het gevoelen dat de rechter, die Girard veroordeelde, zleh met tact gered heeft uit een situatie die al direct na Gi- rards arrestatie ln Amerika op het politieke vlak waa getrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13