PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERENIGDE NATIES behandelt weer kwestie NIEUW-GUINEA Veerboot „Prinses Beatrix" wel gedoopt, niet te water gelaten NAUWE SAMENWERKING IS OPLOSSING VAN PROBLEMEN 200e jaargang - no. 275 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunot: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adjunet-Koofdred.: O. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 21 nov. '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 88, tel. 3475 (b. g. g. adv. 2234); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee, red, tel. 24; adm. tel. 26 Nederland en Indonesië zetten standpunt uiteen „Indonesisch leger voorbereid op alle eventualiteiten" Brigade-generaal Gatot Subrotort, plaatsvervangend chef-staf van het Indonesische leger, heeft te Djakarta, tijdens een onderhoud met enkele Indonesische journalisten, verklaard dat het Indonesisch leger voorbereid Is op „alle eventualiteiten", welke mochten voortkomen uit het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Van de brigade-generaal werd gemeld dat hij verklaard heeft dat het Indonesische leger „slechts op een bevel van het opperbevel wacht". Hij zou verder hebben gezegd dat het van de regering zal afhangen wat Indonesië doet wanneer de kwestie Nieuw-Guinea niet door de Verenig de Naties wordt opgelost. Terwijl deze ernstige dreigementen in Indonesië werden uitgespro ken is in de Algemene Vergadering het debat begonnen over de kwestie Nieuw-Guinea. De Nederlandse woordvoerder mr. C. W. A. Schürman heeft uitvoerig uiteengezet waarom Nederland het gezag over Nieuw- Guinea blijft handhaven. „Het recht voor zelfbeschikking aan de bevol king van Nederlands Nieuw-Guinea ontzeggen is zo in stryd met de beginselen van het handvest van de Verenigde Naties dat het ondenk baar is dat de Algemene Vergadering ooit zou kunnen toestemmen me deplichtige te worden by een dergelijke schandelijke onderneming". voor en voegde hieraan toe, dat, zon der vooruit te lopen op de beslissingen van de bevolking van de beide delen van het eiland, die zij te zijner tijd zal moeten nemen, deze verklaring uit zicht geeft voor een mogelijke toe komstige ontwikkeling, die een gezon de basis zou leggen voor het bestaan van de bevolking van geheel Nieuw- Guinea in de moderne wereld. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken mr. Soebandrio heeft gezegd dat zijn regering thans wel licht haar laatste appèl tot de Ver enigde Naties richt om te helpen bij het vinden van een oplossing voor het geschil over Nederlands Nieuw-Gui nea. „Het uitblijven van een vreedzame oplossing zou kunnen leiden tot de be ëindiging van de onafhankelijke bui tenlandse politiek". Hij zeide, dat In donesië bereid is een resolutie te aan vaarden, die een goede werkwijze of een instrument schept om beide par tijen bij te staan bij het vinden van een vreedzame oplossing van dit geschil, dat reeds te lang onopgelost is geble ven als een groeiend gezwel in de be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië. Manifestaties Na de Indonesische afgevaardigde kreeg Nederland het woord. „De manifestaties in Indonesië tegen Nederland zijn niet alleen op zichzelf reeds ongepast, doch in dien zij zouden zijn voorbestemd te worden gebruikt als argumenten in dit debat, zouden zij een zeer laakbare en ontoelaatbare poging vormen tot intimidatie van de Al gemene Vergadering, die in goed geweten haar oor niet kan lenen aan een land, dat zijn wil tracht op te leggen door bedreigingen", al dus zeide mr. C. VV. A. Schürman. De Nederlandse vertegenwoordiger las voorts de onlangs verschenen Ne derlands-Australische verklaring over de ontwikkeling van Nieuw-Guinea Ook na de doopplechtigheid bleef de boeg van de nieuwe veerboot hoog boven de werf van J. en K. Smit in Kinderdijk oprijzen, want de prin ses Beatrix" liep (nog) niet van sta pel. Het water ivas te laag. Naast de directeur van de werf, ir. W. van Beelen, verlaat mevrouw M. van PoeljeGoedbloed uit Vlissingen, die het schip doopte, het platform. (Foto P.Z.C.). |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Kouder met opklaringen M (Van onze weerkundige medewerker). f§ De hoge barometerstand, die s ook in ons land wordt waarge- H nomen, getuigt van de aanwe- zigheid van een hogedrukge- bied, waarvan het centrum bo ll ven Polen en West-Rusland is gelegen. Dit hogedrukgebied ff heeft zich de laatste 36 uur nog versterkt en strekt zich H van Rusland tot boven de Brit- se eilanden uit. Met de ooste- lijke tot zuidoostelijke wind wordt nu geleidelijk iets dro ll gere lucht aangevoerd, zodat de kans op opklaringen groter H wordt. Reeds gistermiddag nam men hier en daar in ons land weer een periode met zonne- schijn waar. Tijdens deze op- klaringen kan in de nacht de II temperatuur dalen en hier en daar is dan ook lichte vorst waarschijnlijk. H Het weer houdt een rustig H karakter en ook de regenkan- sen blijven de eerstkomende s dagen nog zeer klein. De oos- H telijke wind zal hoogstwaar- schijnlijk nog iets koudere lucht aanvoeren, waarbij ook M in Zeeland de kans op lichte M vorst in de nacht en morgen- uren groter wordt. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilH^ Geweigerd De Nederlandse afgevaardigde be toogde. dat de Algemene Vergadering als een politiek lichaam geen uit spraak zal kunnen doen over het eer ste Indonesische punt. dat Nederlands Nieuw-Guinea de jure een deel van In donesië is. Hij herinnerde er aan. dat Nederland heeft aangeboden de kwes tie voor te leggen aan het Internatio nale gerechtshof, maar dat Indonesië dit voortdurend heeft geweigerd. De heer Schürman zeide. dat de herhaalde Indonesische verklaring als zou de toestand in Nederlands Nieuw-Guinea de wereldvrede kun nen bedreigen niet overtuigend heeft geklonken voor de wereld, die zich er goed van bewust is dat volmaakte vrede, rust en orde in Nederlands Nieuw-Guinea heersen en dat er geen wens onder de be volking leeft zich te verzetten te gen de politiek van de Nederlandse regering of zich te onderwerpen aan het vreemde gezag van Dja karta. Resolutie Afghanistan, Bolivia, Birma, Cey lon, Egypte, Ethiopië India, Indone sië, Irak. Jordanië, Libanon, Libië, Marokko, Nepal, Saoudi-Arabië, Soe dan, Syrië, Tunesië en Yemen, hebben een resolutie ingediend. Daarin wor den beide partijen uitgenodigd hun po gingen om een oplossing van het ge schil in overeenstemming met de be ginselen van het handvest der Ver enigde Naties voort te zetten en wordt de secretaris-generaal verzocht de be trokken partijen bjj te staan wanneer hij het nodig oordeelt voor de uitvoe ring van deze resolutie, en aan de der tiende bijeenkomst van de Algemene Vergadering rapport uit te brengen. De afgevaardigde van Cuba ver klaarde niet voor de resolutie te kun nen stemmen. De afgevaardigde van Ceylon zeide aan het eind van z\jn re de, dat West-Irian zeer beslist een deel ls van-Indonesië. Als de Neder landers weigeren het over te dragen, betekent dat, dat. zü trachten hun ko lonialisme, gesteund door geweld, te handhaven, aldus de afgevaardigde van Ceylon. Protest tegen verhoging van omzetbelasting op sigaretten. Enkele honderden leden van de Christelijke bond van sigarenwinke liers hebben gisteren te Utrecht een protestvergadering gehouden tegen 't voornemen van de regering om de om zetbelasting op sigaretten te verho gen. Aan het slot van de vergadering heeft de vergadering een telegram ge zonden aan de leden der Eerste en aer Tweede Kamer, waarin op de Kamer leden een ernstig beroep wordt ge daan de voorgestelde belastingver zwaring in deze vorm niet te aanvaar- Regering volgt met zorg gebeurtenissen in Indonesië Naar aanleiding van de in de Twee de Kamer tijdens het debat over de begroting van maatschappelijk werk gemaakte opmerkingen heeft minis ter mejuffrouw Klompé gisterenmid dag het volgende gezegd „De regering volgt niet alleen met de grootste aandacht, maar ook met zorg de gebeurtenissen in Indonesië en leeft zeer mee met de aldaar wo nende Nederlanders, die onder zulke moeilijke omstandigheden verkeren. Men moet zich wel realiseren, dat de regering van de soevereine staat In donesië volgens de regels van het Volkenrecht de volle verantwoorde lijkheid draagt om de bescherming van de in haar land woonachtige buitenlanders, inclusief dus de Neder landers, effectief te waarborgen. De minister vroeg de Kamer om in het onverhoopte geval, dat zich ern stige gebeurtenissen zouden voor doen, vertrouwen te hebben in de re gering, dat zij het nodige en moge lijke doet". 0 De New Yorkse diamanthandelaar Max Mandere is In Detroit het slachtof fer geworden van een roofoverval. Een onbekende wierp een traangasbom naar hem, toen hij een gebouw wilde binnen gaan en maakte zich meester van een koffer met diamanten ter waarde van een half miljoen dollar. Oneindige ruimte is niet luchtledig „Tass" meldt, dat de Sowjet-Rus- sische geleerde, dr. Jakof Albert, op een bijeenkomst van natuurkundigen in de Sowjet-academie van weten schappen heeft verklaard dat proef nemingen, die konden worden geno men na het lanceren der twee kunst manen, hebben aangetoond, dat de oneindige ruimte niet luchtledig is, doch dat zich in elke kubieke centi meter hiervan verscheidene duizen den gasdeeltjes bevinden. Volgens Albert zal een aantal leer stellingen op het gebied van astro fysica en geofysica moeten worden herzien. SPAAK IN DEN HAAG: Conferentie te Parijs zal van groot belang zijn. De verklaring van Washington, vol gens welke er een aantal problemen bëstwüt die niet meer geregeld kun sten worden door de landen afzonder- Hjk. maar slechts door een onderlin ge zeer nauwe samenwerking, is van een historische betekenis. Aldus ver klaarde de secretaris-generaal van de Navo, Paul Henri Spaak gisteren op een in de rolzaal te 's-Gravenhage gehouden persconferentie. In het verleden is needs vaak be weerd dat Europa zich moe?t vereni gen of sterven, zo zei hij verder, doch dit probleem zal thans niet meer in Europees, doch in Atlantisch kader opgelost moeten worden. Dit geldt niet alleen voor militaire vraagstuk ken maar ook en in het bijzonder voor economische. Spaak verklaarde verder dat hij met de minister-president dr. W. Drees en de staatssecretaris van bui tenlandse zaken, drs. E. van der Beu gel, van gedachten heeft gewisseld met betrekking tot de besprekingen, die op 16 december in Parys door de der Navo-landen zullen worden gevoerd. Deze conferentie zal van groot belang zijn, aldus Spaak, want zij zal een lichaam en een inhoud moeten geven aan de verklaring, die Eisenhower en Macmillan in Washington hebben afgelegd. Spaak zei vervolgens dat zün be sprekingen met de staatshoofden en de ministers der onderscheidene Na vo-landen vooral ten doel hebben te komen tot een soort agenda, die bii de Par ij se besprekingen ter tafel zal komen. Iedere regering zal haar ei gen ideeën met betrekking tot de At lantische conferentie op papier zet ten en Spaak zal hieruit in de vorm van een werkdocument een synthese opstellen. „Wij moeten namelijk op 16 de cember met iets anders uit de confe rentie van regeringshoofden te voor schijn komen dan alleen maar met principes", zo merkte hg op. „Wy zullen wezenlyke resultaten bekend moeten kunnen maken. In ie der geval zyn wy er nu reeds van overtuigd dat in de „nauwe samen werking" waarover de verklaring van Washington spreekt, de oplos sing ligt voor vele problemen." WATER BLEEF 30 CM TE LAAG.. Mevrouw Van Poelje uit Vlissingen wenste schip behouden vaart toe HOEKLOOS ligt nog altyd de nieuwe provinciale veerboot „Prinses Bea trix" op de helling van J. en K. Smit's Scheepswerven in Kinderdyk Want al zei mevrouw M. van Poelje—Goedbloed uit Vlissingen woensdag middag dan ook: „Ik doop U en wens U een behouden vaart" en al spatte er een fles champagne uiteen op de boeg, toch kwam er geen millimeter beweging in het 102 meter lange schip! Maar een verrassing was dat al niet meer voor de tientallen Zeeuwen, die er een lange reis naar Kinder dyk voor over hadden gehad om de veerboot van stapel te zien lopen. Zij hadden zich ai verzoend niet deze teleurstellingWant deze tewaterla ting kon eenvoudig niet doorgaan, omdat het water in de Noord te laag bleef. Een halstarrige oostenwind, die het water naar zee terugstuwde, liet hel water niet hoog genoeg stygen. „Als het maar 25 of 30 centime ter hoger was geweest, had het gekund", verzuchtte ir. W. van Beelen, directeur van de werf. Maar het schip toevallig het dertiende van de vloot van de prov. stoombootdiensten in Zeeland bleef liggen land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, de heren A. Schout. M. J. van Poelje en ir. G. P. M. Dikötter, leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, mr. J. L. Nieuwenhuis, directeur van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland, de heren mr. J. J. R. Schmal, mr. A. de Ruyter, A. C. A. Deeren- berg en mr. T. A. van Dyken, leden van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, Ir. J. H. van der Burgt, hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat, directie Zeeland, en nog vele andere persoonlijkheden uit Zeeland en Zuid-Holland. En dus doopte mevrouw Van Poelje, de echtgenote van het lid Tergend langzaam is de ochtend en de middag voor de mensen op de werf in Kinderdyk voorbygegaan. Voortdurend was er de spanning of het water hoog genoeg zou stygen, want men wist het al lang: door de oostenwind zou het een dubbeltje op zyn kant wordenOm drie uur, toen vrywel alle genodigden al waren gearriveerd, hoopte men nog, maar luttele minuten later moest definitief de beslissing vallen: geen tewaterla ting! Maar de doopplechtigheid ging door. Want per slot van rekening waren vrywel alle genodigden gekoriien; de commissaris van de koningin in Zee van Gedeputeerde Staten van Zee land, de „Prinses Beatrix". Voor de plaatselijke harmonie „Apollo" was deze doopplechtigheid aanlei ding om het Zeeuwse volkslied te spelen. De laatste beletselen bleven echter op hun plaats. „Maar ik kom terug om de boot van stapel te zien lopen", beloofde mevrouw Van Poelje Overtreft alles In een zaal van het opvallend mo dern ingerichte kantoorgebouw van de werf zijn daarna nog vele toespra ken gehouden. Natuurlyk klonk er teleurstelling in de woorden van ir. W. van Beelen, directeur van de werf, „maar we hopen, dat binnenkort het weer zo gunstig is, dat we de „Prin ses Beatrix" het ruime sop kunnen laten kiezen", zei hy. De heer Van Beelen was bijzonder erkentelijk voor opdracht. deze „Dit werk overtreft alles, wat tot nu toe door J. en K. Simt gemaakt is", vertelde hy en hy richtte byzon- dere woorden van dank tot de ont werper, ir. I'. H. Groot van het bu reau voor scheepsbouw van de werf. Ook herinnerde hy er aan, dat er voortdurend een nuttig overleg is ge weest met de provinciale stoomboot- dienst, met de rijkswaterstaat in Zee land en met het bureau scheepvaart. „Wij zijn doordrongen van de noodzaak om dit schip voor de zo merdienst op de lyn Vlissingen Breskens in de vaart te brengen", zo zei de heer Van Beelen nog, (Vervolg op pag. 13) Tijdens een werkbezoek, dat H koningin Juliana woensdag aan H Leeuwarden heeft gebracht, be- f§| H zichtigde zij o.a. een coöpera- II H tieve condensfabriek, waar zij H werd rondgeleid door de hoofd- directeur van de fabriek, ir. J. H B. Ritzema van Ikema. Op de II foto ziet men het gezelschap H in de afdeling waar melkfles- sen worden gereinigd. M iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii iiiiiiiiiiiiii Prinses Beatrix brengt bezoek aan de West. Prinses Beatrix zal volgend jaar op uitnodiging van de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antil len een bezoek aan deze rijksdelen brengen. Om met de verschillende as pecten van de samenleving kennis te maken, zal het bezoek de gehele maand februari in beslag nemen. De prinses zal als een der passa giers van een gewoon lijntoestel der K.LJÜ. op 1 februari uit Nederland naar de Nederlandse Antillen ver trekken en op de 3e in Willemstad aankomen. Het verblijf op de Neder landse Antillen zal tot 17 februari duren. Op die datum vangt het be zoek aan Suriname aan. Op 3 maart wordt de terugreis naar Nederland eveneens per K.L.M.-vliegtuig, aan vaard. De secretaris-generaal van de N.A.V. O., Paul Henri Spaak, is dinsdagmid dag in Den Haag aangekomen voor een driedaags bezoek aan ons land. Bij zijn aankomst op het station Hol land Spoor vi Den Haag werd hij begroet door staatssecretaris drs, E. van den Beugel. Rechts dr. N. van Kleffens, de Nederlandse permanen te vertegenwoordiger bij de N.A.V.O. Engeland levert Italië atoomcentrale Binnenkort is do officiële bekendma king te verwachten van een Italiaan se opdracht aan de Engelse industrie om in Italië een atoomcentrale te bouwen. De kosten worden geraamd op 160 miljoen gulden, en de centrale zal van het type zijn dat in Calder Hall is gebouwd. Bov endien verwacht men de aankondiging dat nit Japan een soortgelyke order ontvangen Is. De netto-produktie van de centrale die aan Italië zal worden geleverd is 300 megawatt Calder Hall produ ceert 70 megawatt en het pluto nium dat vrykomt zal door Engeland van Italië worden teruggekocht. AANHOUDEND RUSTIG 'VEER Droog weer met plaatselir linke opklaringen. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. Overwegend z.vva" ke wind uit oostelijke richtingen. ZON EN MAAN 22 november Zon op 8.13 onder 16.43 Maan op 8.53 onder 17.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1