Er komt een bestudering staatscommissie ter van loterijwezen f5.95 BRYLCREEM Jan Olieslagers wéér in de lucht BRYLCREEM JO F18BE LUIT.-GENERAAL TER POORTEN VANDAAG 70 JAAR DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEVW8B COURANT 11 TWEEDE KAMER KEURT BEGROTING VAN JUSTITIE GOED Uit Engeland voor Sinterklaas Nieuw voorstel betreffende bloedproef (Van onze parlementaire redacteur). Nadat de Tweede Kamer woensdagmiddag haar goedhenring had ge hecht aan de begroting van maatschappelijk werk voor 1958, zette zij zich aan de behandeling van de begroting van jusi .ie. Nadat jkvr. Wtte- waall van Stoetwegen (c.h.), mevrouw PloegPloeg (p.v.d.a.) en de heren Vrolijk (p.v.d.a.), Baeten (k.v.p.), Meulink (a.r.), Berkhouwer (v.v.d.), Van Dis (s.p.g.) en Bakker (c.p.n.) en mevrouw LipsOdinot (c.p.n.) het woord hadden gevoerd, kreeg de minister pas om elf uur des avonds gelegenheid om de sprekers in een anderhalf uur durende redevoering te antwoorden. Daarna kon de begroting, aangezien de afgevaardigden met het oog op het late uur niet repliceerden, worden goedgekeurd. Dit geschiedde zon der hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de C.PA. tegen was. In zijn redevoering ter verdediging van zijn begroting kwam de minister tegemoet aan een suggestie van rar. Vrolijk. Hij deelde namelijk mede een staatscommissie te zullen benoemen, die de gehele zaak van het loterijwe zen en de daaraan verwante activi teiten zal bekijken en zal onderzoe ken in hoeverre de geldende wetge ving behoort te worden gewijzigd. Hij had prof. Wiarda, lid van de Ho ge Kaad, bereid gevonden het voor zitterschap van deze commissie op zich te nemen. Met de Kamerleden, die dit onder werp ter sprake hadden gebracht, was de bewindsman het eens, dat er aanleiding is tot bezorgdheid over de puzzelrage. Men heeft deze zaak ook in de ministerraad besproken en daar is besloten om een commissie met brede bevoegdheid in te stellen. Wat de voetbalpools betreft, zeide prof. Samkalden, dat de door de K. N.V.B. tot stand gebrachte concen tratie de zaak gemakkelijker ge maakt heeft, daar anders verscheide ne rechters zich met de zaak hadden moeten bemoeien. En nu al, nu er twee pools bestaan, namelijk die van de KN.V.B en Caritas in het zuiden des lands, blijkt er verschil van in zicht bij de rechters te bestaan. Meting van radio activiteit gewenst (Van onze Haagse redactie) Nederland ligt met West-Europa in een ongunstige positie ten opzich te van de proefterreinen op het noordelijk halfrond, omdat het in het hart ligt van de westenwind gordel en de schadelijke stoffen ons land dus in de retrel snel be reiken. Niettemin moet het gevaar ook hier te lande hoofdzakelijk ge zien worden in de geleidelijke ver hoging van het niveau der radio actieve besmetting van de atmos feer, van het regenwater, van de bodem en van de gewassen, als gevolg van de verdere voortgang der kern-energetische explosies. De verhoging van dat niveau heeft geleidelijk over de gehele aardbol plaats. Het bovenstaande wordt onder ande re gezegd in het zojuist versche nen rapport van de commissie der Nederlandse koninklijke academie voor wetenschappen over de geva ren. die kunnen ontstaan als ge volg van de verspreiding van ra dio actieve produkten door expe rimentele kernenergie-ontploffin gen. In dit rapport wordt uitvoe rig aandacht besteed aan de biolo gische gevaren van radio-actieve besmetting van de atmosfeer en de bodem in Nederland. In dit verband komt de commissie tot de conclusie dat het gewenst is het verloop van besmetting in ons land nauwkeurig te volgen, waar- bij bijzondere aandacht geschon ken moet worden aan de analyse erv-n in menselijk bot. De gerin ge kenn's omtrent het effect van kle'ne radio-actieve deeltjes op het longweefsel noopte de commissie echter voorlopig enige reserve in acht te nemen ten aanzien van de veronderstelling, dat deze radio actieve deeltjes ten enenmale on schadelijk zouden zijn. Er zijn redenen te over, aldus het rapport, om hot verloop van be smetting in Nederland nauwlet tend te volgen door meting van de radio-activ.teit in lucht en regen water en tevens bijzondere aan dacht te schenken aan strontium 90 en aan de analySe ervan in voe dingsmiddelen en in het menselijk skelet. Een snelle verbetering van de geneeskundige statistiek in Ne derland daarbij onontbeerlijk zijn. home-dispenser (grote pot, compleet met auto matische spuit) prijs is natuurlijk weer verkrijg baar bij Een ideaal geschenk, zelfs voor de meest veiwende mannen Aan de heer Berkhouwer, die van n vertrouwenscrisis in de militaire rechtspleging, ontstaan door de zaak van de majoor Koopman, had gespro ken, vroeg de minister, of hij dit woord vertrouwenscrisis niet te vroeg had gebruikt en of hij zich niet te veel had laten leiden door publicaties over deze zaak, waarvan de bewinds man zich afvroeg of de achterliggen de motieven zo zuiver zijn als nood zakelijk is om aan de persvrijheid in ons land die inhoud te geven, als waaraan zij behoefte heeft. Hij meen de, dat de publikaties. het gevaar op roepen van beïnvloeding van het oor deel van de rechter. Op de procesvoe ring in de zaak van majoor Koopman op zichzelf wenste de bewindsman uiteraard niet in te gaan. Voorts deelde hij mede, dat een wetsontwerp betreffende de ophef fing van de tijd van oorlog ten aan zien van de militaire rechtspleging zijn departement heeft verlaten. Het ligt niet in zijn voornemen om voor de verplichte W.A.-verzekering een uitzondering te maken voor bromfiet sen. Aan de maatschappij ter bevorde ring van de geneeskunst is voorge steld de bloedproef slechts verplicht te stellen bij aanrijdingen, waarbij iemand gedood of gewond wordt. Hierop is nog geen antwoord ontvan gen. Leidde als KNIL-commandant strijd tegen Japanners Luitenant-generaal (b.d.) H. ter Poorten, de gewezen oDperbevelheb ber van het voormalige Koninklijke Ncderlandsch Indische leger, die in 1942 de strijd leidde tegen de Japan se invallers, wordt vandaag 70 jaar. Luitenant-generaal Ter Poorten is de dertiende Nederlander aan wie op 29 augustus 1911 na een vlucht op een ééndekker Deperdussin het vlieg brevet van de F.AJ. (Fédération Aeronantique Internationale) werd uitgereikt. Het luchtruim was op dat tijdstip niet nieuw voor hem, want reeds in 1909 was hij bnlloncomman- dant toen hij als artillerie-officier studeerde aan de technische hoge school te Delft. Ook nam hij aan een hePnnwedstrijd deel die op 10 maart 1912 in Krefcld werd gehouden. Ter Poorten, die een van onze eerste militaire vliegers is maakte in 1911 de militaire manoeuvres mee en werd kort daarna benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij maakte verder naam door met een Bronckere-tweedekker in ander half uur een afstand van90 km af te leggen. In 1914 werd Ter Poorten in op dracht van de Nederlandsch-Indische regering naar Amerika gestuurd om daar uit te kijken naar een geschikt type vliegtuig voor de militaire luchtvaart. In een achterbuurtje in Los Angeles vond hij een fabriekje dat het beste produkt leverde dat hij toen kon vinden en zo introduceerde het KNIL de Glenn Martins, die later zo beroemd zouden worden. Met deze watervliegtuigen maakte Ter Poor ten de eerste militaire vlucht boven Tandjong Priok. Op 8 februari 1916 maakte nij met een tot landvliegtuig omgebouwde Glenn Martin een proefvlucht doch bij een herhaling daarvan, zes dagen later, stortte hij neer, waarbij zijn passagier, luite nant-generaal Michielsen, om het leven kwam. Na hersteld te zijn keerde Ter Poorten naar de artillerie terug. In 1941 werd hij benoemd tot opperbe velhebber van het KNIL als opvolger van de bij een vliegtuigongeval om gekomen luitenant-generaal Beren schot. Op 8 maart 1942 werd hij ge ïnterneerd. Tezamen met o.a. gou verneur-generaal Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de Amerikaanse generaal dat niemand nog heeft! Speciaal voor Sinterklaas 1957 per „stoomboot uit Engeland" aangekomen - de wereldberoemde Brylcreem in de nieuwe automatische Brylcreem-pomp. Gezond, glanzend en correct haar nu bereikbaar door een simpele druk op de knop Kan het nog gemakkelijker, hygiënischer, zuiniger? Haast u! De voorraad is beperkt! Ttie perfect hairdressing Beecham NederlandN.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V., Amsterdam werd hij door de Russen in Moekden bevrijd. In 1946 ging luit.-generaal Ter Poorten met pensioen. wright en de Engelse opperbevel hebber Percival, werd hij gevangen fezet in kampen in Mandsjoenje. orea, Formosa en Japan. In 1945 0 In New York wordt een collectie Zwit serse postzegels geveild, die heeft toe- Wain- behoord aan wijlen Alfred Caspaiy. De verzameling geldt als een der kostbaar ste ter wereld en zal naar scnatting meer dan drie miljoen dollar opbren- Zuivel bestsrak bezorging melk in flatgebouwen. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft gisteren in 'n open bare vergadering te 's-Gravenhage enige uren gediscussieerd over de moeilijkheden by het aan huis bezor gen van consumpt'emelk in hoge flat gebouwen. In artikel zeven van de Zuivelver- ordening 1946, verplichte verwerking DEURNE GEURDE NAAR CHAMPAGNE (Van een speciale verslaggever) HET ROOK HEERLIJK, gister middag omstreeks vier uur op het Antwerpse vliegveld Deurne: na melijk naar champagne! Daar zorg de onverschrokken en vitaal madame Olieslagers voor, de wedu we van de Belgische luchtvaartpio nier, die met de pet omgekeerd op het hoofd in een wankel kistje de lucht boven België en Nederland onveilig maakte. Met een fors ge baar goot zij een fraaie zilveren be ker met champagne leeg over de neus van een nieuwe K.L.M. Vis count en tegelijkertijd trok K.L.M.- stewardess mejuffrouw Van Gerner een vlag weg, die de naam van het vliegtuig had bedekt. Hoe die naam luidde? Natuurlijk: Jan Oliesla gers! Met deze naamgeving eerde de K.L.M. deze in de jaren van de Wereldoorlog II overleden lucht vaartveteraan. K.L.M.-directeur Luymes hield bij deze „doop" een toepasselijk toe spraakje, waarbij hy uiteraard enke le Olieslagers-verhalen opdiste. Eén daarvan stamde uit Groningen, waar de Belgische piloot maar niet van de grond kon omdat er teveel wind stond. Dat was vervelend voor de dui zenden Groningers, die wel eens wil den zien hoe Olieslagers „z'n nek ging brekenHet was ook verve lend voor een delegatie ergens uit 't Zuiden van Nederland, die de ver richtingen van de „vligenier" kwam zich omdat men naar een attrac tie voor de plaatselijke winkelweek zocht. „Nou moe-je opschieten Olie slagers" zeiden de Zuiderlingen. „Straks gaat onze trein en als we je niet zien vliegen, dan huren we je niet1" „Awelpeinsde Olieslagers, „ga maar na je trein, maar ga rechts zitten. Dan zal ik zien wat ik voor je doen kan." De delegatie vertrok en ging rechts in de trein zitten. En ter wijl ze dikke sigaren zat te kauwen, verscheen ineens een op gewekte Olieslagers, zittend tus sen z'n touwen en zeildoek, op al lerlei manieren nianoeuvrend met zijn vliegend hakkepufje, opdat de zuiderlingen hem toch maar goed konden zien. Welnu, zjj h"bben liem gehuurd Een andere K.L.M.-autoriteit, de chef-België Vingerhoed citeerde een befaamd Nederlands lied uit dat grij ze luchtvaartverleden: „En als Jan Olieslagers dood is, krijgen wy mis schien. de helft van zijn centen en 't vliegmachienAl deze herinne ringen nu werden opgehaald aan de voet van het monument, dat op het vliegveld Deurne voor de grote Jan is opgericht. En toen men uitgespro ken was. toog men naar het „vlieg machien", de nieuwe K.L.M.-Viscount, die gezagvoerder De Haas spe ciaal voor dit doel naar Antwerpen had gevlogen. Een fles mocht natuur lijk niet op de neus van de blinken de vogel worden stukgeslagen en daarom werd afgeweken van het be kende ceremonieel zoals dat bij de scheepsbouw gebruikelijk is. Maar al léén met gieten van champagne over 'n vliegtuig was madame Olieslagers er nog niet: zij kreeg bovendien het lidmaatschap aangeboden van de exquise luchtvaartclub „Skipper of the Flying Dutchman", waarvan o.a. ook madame Blériot en prins Bern- hard deel uitmaken. Vervolgens kreeg zij een fraai model van de Ph- VIE en tenslotte moest zij natuurlijk haar „eigen" vliegtuig grondig be zichtigen. Toen al die feestelijkheden achter de rug waren, gingen de Nederlandse gasten weer snel aan boord, waarna de vier Bolls Royce motoren de „Jan Olieslagers" met zijn last licht en vaardig naar Schiphol terugbrachten. Deze Viscount is er één van de ne gen, die in de loop van de winter- dienst op het Europese luchtnet van de K. L. M. in gebruik worden geno men. Na een snelle klim gaat het toestel over het algemeen op grotere hoog ten vliegen dan de huidige machines. Daarom kan dikwijls, ook op de kor te afstanden, waarbij dit tot nu toe niet steeds het geval kon zijn, „boven het weei" gevlogen worden. In het nieuwe type motor bevinden zich slechts roterende onderdelen, waardoor praktisch geen trillingen optreden. Bovendien is het geluid in de passagierscabine minder dan in toestellen met zuigermotoren. De Vis count heeft grote ovale ramen, de grootste van alle vliegtuigen tot dus ver, die niet alleen een goed uitzicht bieden, doch tevens de lichtinval gun stig maken. De cabine is voorzien van een druksysteem, waardoor de luchtdruk kunstmatig op die van een hoogte van 1600 m. wordt gehouden, ook wanneer het toestel op 6000 m. vliegt. De Viscount 800 biedt plaats aan 57 passagiers in de toeristenklasse of aan 38 passagiers in de toeristen klasse. gecombineerd met 15 passa giers in de eerste klasse Volgeladen kan het toestel, zonder een tussenlan ding, een afstand van 900 km. afleg gen. De negen Viscounts van de K. L. M. worden allen genoemd naar lucht vaartpioniers, hoofdzakelijk van Eu ropese afkomst. Onder deze namen treft men ook die van de Griekse mythologische figuur Daidalos aan en van het grote Italiaanse genie Leonardo da Vinei. Daidalos was de eerste vliegende mens. geboren in de gedachtenwereld van de oude Grie ken. Leonardo da Vinci was zijn tyd ver voorui* met zijn studie over de aerodvnamiea Or> 17 december wordt een ..doopvluoht." naar Rnn-.e gemaakt met deze „Leonardo da Vinei." van melk, staat, o.m. dat slijters zo mede verwerkende bedrijven welke zich bezighouden met de bezorging van consumptiemelk aan consumonr ten, verplicht zijn deze bezorging da gelijks op de gebruikelijke wyze aan huis te verrichten. Na de discussie besloot het be stuur deze kwestie voor te leggen aan. de wetgevingscommissie. De commis sie zal in de eerstvolgende openbare vergadering met drie voorstellen ko men een voorstel tot intrekking van het gehele artikel van de verorde ning: een voorstel tot wijziging van het artikel, zoals het bedrijfschap dit adviseert en een voorsbei tot hand having van het artikel. Nederlands-Luxemburgse ploeg naar Ronde van Spanje. Pellenaars zal met een gecombi neerde Nederl.Luxemburgse ploeg van tien renners deelnemen aan de Ronde van Spanje-1958, die van 30 april tot èn met 15 mei wordt gehou den. Waarschijnlijk wordt de samen stelling: 7 Nederlandse en 3 Luxem burgse renners. De laatste besprekin gen daarover worden op 3 december a.s. te Milaan gehouden. Wellicht zal Pellenaars met een dergelijke com binatie ook starten in de ronde van Italië (18 mei8 juli 1958). DuitslandZweden (10). De 17e landenvoetbalwedstrijd die tussen Duitsland en Zweden te Ham burg werd gespeeld, is geëindigd in een 10 overwinning voor Duits land. De Tunesische president Habib Bourguiba is gisteren in de Marok kaanse hoofdstad Rabat gearriveerd. Hij zal er twee dagen confereren met koning Mohammed V Het Algerijnse probleem zal de hoofdschotel van het gesprek vormen. Prijs compleet 5.95 nieuwe vullingen altijd voorradig a 3.95 Andere Brylcreem geschenken: Potten 1.40 en 2.05 Tuben I.-, 1.50 en 1.85 Uw elektro-installateur zal U goorne volledig inlichten over RAAMVENTIIATOREN afsluitbare tochtklep. leef en werk in ITHO zuivere lucht!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13