Stad vol lieftallige vrouwen Kamer ongerust over lot van de Nederlanders in Indonesië \Jnassis S OCEANEN VAN GEID: verieli zijn levensverhaal NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 iiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiimiimu inonniiiiiiiiiiiiiiniiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiii^ Ik kan rustig, zonder enige overdrijving zeg gen, vertelt Onassis, dat er geen groter per soonlijkheid in de Griekse scheepvaartwereld is dan mijn vriend, mijn concurrent en mijn schoon vader Livanos. Al was hij jaren ouder dan ik, in die na-oorlog- se jaren zijn wij werkelijk goede vrienden gewor den. En laat ik er meteen bjj zeggen: hij had twee lieftallige dochters in een stad vol lief tallige vrouwen. We konden het best vinden, ondanks het feit, dat hij een uitermate teruggetrokken man was, die buiten zijn huis, zelden met iemand spreekt en zeker niet met zyn concurrenten. Hij ging het gezelschap uit de weg, haatte pu bliciteit, hechtte grote waarde aan een eigen le ven. Ik herinner my, dat ik hem eens vroeg: Waarom hebt U er toch zo'n hekel aan, mensen, die U niet goed kent, de hand te schudden?" Hij zweeg eerst, keek mij toen lang aan en zei: „Iemand de hand schudden betekent niets. Het gaat om de gevolgen". Ik krabde eens op mijn hoofd, nam hem eens van top tot teen op en zei toen „Misschien zit daar wat in. Dochter van reder kent scheepvaart 1 De oudste SOMS gaf mr. Livanos mij les sen over het leven in het al gemeen en gaf hij mij advies hoe een jongeman zich behoort te gedragen. Ik hoor hem nog: „Goed je hebt nu succes. Dat moet ik toegeven. Maar laat Ik je dit zeg gen. Het loopt allemaal op niets uit, als je vrijgezel blijft. Wat is dat voor een leven?" Hij was bijna zestig maar zag er veel jonger uit. Ik was achten dertig. Zij hadden heftige disputen, Onas sis en de zo veel oudere man, maar altijd op een plezierige manier. Onassis kwam met gemeenplaat sen aandragen als tegenargument: Door Graham Stanford. „Wie alleen reist, reist het vlugst", of „Ik ben geen man om te trou wen". En hij vroeg wat voor een echtgenoot een man zou zijn, die nooit veel langer dan een paar da gen in één land is. „Nee", zei hij, ,,U kunt me niet overtuigen, ik ben vrijgezel en ik blijf vrijgezel". Maar heimelijk, bekende Onas sis nu, wist ik, dat hij gelijk had. Ik wist, dat het leven leeg zou worden voor een man alleen. Op dat tijdstip was Eugenie ne gentien en Athina zeventien. IX moet dit goed begrijpen: hij heeft nooit rechtstreeks gezegd, dat zijn dochters een goede partij voor mij zouden zijn. Maar toen ik eens op merkte, dat jonge meisjes te jong voor mij waren, pareerde hij dat onmiddellijk door te zeggen, dat hij een voortreffelijk huwelijk had gesloten met een vrouw, die 23 jaar jonger was. k antwoordde naar ik dacht diplomatiek dat niet ieder een zo veel geluk had als hij. Niettemin: de gedachten aan de vreugden van een huwelijk kwa men mij toch steeds vaker in de gedachten. Athina en ik raakten steeds meer aan elkander gehecht en op een goede dag besloot ik hem een brief te schrijven. Kort gezegd stond daarin: „Hoe zoudt U er over denken, wanneer ik U vroeg om de hand van uw jongste doch ter Onassis zat te schudden in zijn stoel van het lachen. De hel brak los, toen hij die brief kreeg, zei hij. En weet U, aarom Hij had mij zijn oudste dochter toegedacht! Ik zeg altijd, dat hij zelfs in dit soort dingen denkt in schepen. Hij vond het iets vanzelfsprekends, dat je het schip, dat je het eerst te wa ter laat, ook het eerst van de hand doet. Onassis schudde zijn hoofd en stak zijn handen omhoog met een ge baar van quasi-afgrijzen. Weet U, het kostte een jaar van diplomatie van zijn vrouw en van mijzelf om hem er van te overtui gen dat zeker ook de eerste „van de vloot" veilig de wateren van de huwelijkszee zou bevaren. En tenslotte, in december 1946, trouwde ik in New York met zijn jongste dochter. Wij hebben twee kinderen en mr. Livanos had maar al te zeer gelijk, toen hij zei. dat het tijd werd, dat ik afscheid nam van het vrijgezellenleven. Ongewoon Nu was Ari Onassis getrouwd. Maar dat betekende geen rust. Gelukkiger dan ooit te voren in zijn leven stortte deze pionier van de olietanker zich met Het leven was leeg voor een man alleen nieuwe kracht op zijn zaken. Maar toen zijn kinderen werden geboren merkten vrienden, dat zijn leven, misschien voor de allereerste keer, niet volledig werd beheerst door zijn werk. Niettemin, naar norma le maatstaven gemeten, heeft Onassis een hoogst ongewoon hu welijksleven. Het is goed, dat ik de dochter van een scheepvaartman trouwde, zegt Onassis. Haar vader leerde haar onze manier van leven. Mis schien ls die voor iemand anders moeilijk te begrijpen. Van de ene dag op de andere weet Athina Onassis niet, wat haar man gaat doen. Hij weet het vaar nau welijks zelf. Het kan zijn, dat zij op de „Christina" genieten van de mediterrane zon omringd als zij graag zijn door paar intieme vrienden. Donkerbruin verbrand staat Ari op Onassis In zijn luxueus ingericht werkvertrek. de waterski's. Of geniet van de aanwezigheid van zijn kinderen, die hij verafgoodt. Dan, plotseling, komt er een tele foontje binnen van een van zijn kantoren Londen, Parijs, New York, Hamburg, Montevideo en wég is hij, binnen een paar uur. Over een afstand van duizenden mijlen werkt hij dan, leest hij of slaapt hij in een vliegtuig. Dagen of weken is hij dan misschien ge scheiden van zijn gezin. En zij gaan misschien van Monte Carlo ineens naar Parijs. En van Parijs naar St.-Moritz, afhankelijk van 't seizoen en van de vakantie van de kinderen. En als hij terugkomt, brengt hij altijd iets mee voor de kinderen en een geschenk voor zijn vrouw. In 1955 werd Tina aan haar hoofd ge wond, toen de auto, die zij bestuur de, In Zwitserland een ongeluk had. Onassis was op dat ogenblik op reis. Zo vlug hij kon, kwam hij terug en hij bracht een collier van robijnen mee om haar herstel te vieren... Zij beschouwt het nomadenleven van haar man als normaal. Zij heeft het, haar leven lang, van haar vader niet anders gekend. Toch is Onassis niet altijd beze ten van zijn zaken en soms maakt hij zich volkomen vrij om een wens van zijn vrouw te kunnen inwilli gen. Op een keer waren zij samen, lk geloof in Parijs, vertelde een vriend mij. Het was een nare dag, koud en grijs. „Wat zou ik nu graag op de Bermuda's zijn", zei zijn vrouw plotseling. Natuurlijk had Onassis zijn gebruikelijke za kelijke verplichtingen. Maar on- middelijk besprak hij plaatsen in 't eerste vliegtuig en maakte hij zich helemaal vrij. Eens vroeg men Tina, wie de in teressantste man was, die zij ooit had ontmoet. Mijn man natuurlijk, antwoord de zij prompt. Totdat Onassis bekend werd als „De Man, die de Bank van Monte Carlo kocht", was hun privéleven betrekkelijk rustig misschien een van de redenen voor hun vriendschap met Greta Garbo. In het nieuws Vandaag staat de mooie, jonge mevrouw Onassis midden in de schijnwerpers van de pu bliciteit rond haar man. Zij lijkt veel op haar vader en in het begin had zij grote moeite, hieraan te wennen. Nu aanvaardt zij het als een deel van het leven ais vrouw van de man. die of hij wil of niet niet buiten het nieuws kan blijven. Zowel zij als haar man geven de voorkeur aan kleine gezelschappen boven die grandioze festijnen, die onvermijdelijk de publiciteit aan trekken. Gewoonlijk eens per jaar ma ken zij met een groep vrienden een „cruise" op de „Christina". En wanneer toevallig een van die gas ten Greta Garbo ls, wordt hun reis met grote belangstelling door de pers gevolgd. Maar de „Christina" maakt niet altijd alleen maar plezierreizen. Na de aardbevingen in Grieken- ■land bracht zij voorraden naarieen der ernstigst geteisterde eilanden en Tina hielp bij het verdelen van de voorraden. Zij heeft ook voor haar man sche pen te water gelaten. Zij heeft hem geholpen, door begrip te hebben voor zijn wisselende stemmingen, door hem bovenal de achtergrond van het huwelijk te geven, die aan zijn leven ontbrak, totdat: „Mr. Livanos me het huwelijk aanpraat te...." Volgende artikel: Bijna brak een walvisoorlog uit iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM in 'iiinii'Hiiiiiiiiiii;lüüiiii;:, Waakzaamheid van regering gevraagd (Van onze parlementaire redacteur). Er heerst ongerustheid over 't lot van de Nederlanders in Indonesië, nu de Indonesische regering steeds dreig ender taal laat horen en de opgerui de bevolking zich niet ontziet duidelijke demonstraties tegen onze land genoten op touw te zetten. In de Tweede Kamer hebben verschillende leden dinsdagavond by de behandeling van de begroting van maatschappeiyk werk uiting aan die on gerustheid gegeven. De lieer De Graaf van de K.V.P. zeide erop te ver trouwen, dal de regering maatregelen zal treffen voor de in nood verke rende Nederlanders in Indonesië. Bij voortgang van de agressieve handel wijze van de Indonesiërs wordt de eigen Nederlandse verantwoordelyk- heid jegens de Nederlanders, die in Indonesië in een onhoudbare toestand komen te verkeren, benadrukt, zo zeide hy. Hy maande de regering aan op alle gebeurlijkheden voorbereid te zyn, opdat lyf en goed van onze land genoten worden beschermd. In geiyke geest spraken ook enige andere afgevaardigden. Het woord voerden by maatschappeiyk werk de dames Ten Broecke Hoekstra (v.v.d.), HeromaMeilink (p.v.d.a.) en Lips Odinot (c.p.n.) en de heren Verberk (k.v.p.), Van de Wetering (c.h.). De Graaf (k.v.p.), Daams (p.v.d.a.), Kikkert (c.h.) en Fokkema (a.r. De heer Daams diende een amende ment in, dat ecn Pro memorie -post bedoelde te maken van alles wat thans op de begroting wordt aange vraagd voor de gezinsoorden en de internaten van probleemgezinnen. Hij vond, dat deze zaak veel te sterk door het departement is opgevoerd. In weerwil van de kritiek, die van socialistische kant is uitgeoefend verleden jaar nog door mevrouw Ploeg Ploeg is voor 1958 weer 200.000 meer aangevraagd dan voor 1957, waardoor het totaalbedrag tot byna een miljoen is opgelopen, zo hield hy minister Klompé voor. Hy wenste, dat hier weer van een expe riment gesproken kan worden. Trou wens ook de heer Kikkert vond, dat de bewindsvrouwe met de woonoor den wel wat ver gaat. Wat de gerepatrieerden betreft, was men van oordeel, dat maatschap pelijk werk zich dient te beperken tot de bevordering van de aanpassing in Nederland en eventueel tot de men tale voorbereiding van hen, die nog wensen te repatriëren. Vol lof was men over het aandeel van het minis terie in de opneming van de gere patrieerden in het Nederlandse ar- beldsprooes. Ten aanzien van de Ambonezen waren er verschillende verlangens over de onderbrenging van deze men sen. Vooral echter drongen mevrouw HeromaMeilink en de heren De Graaf en Fokkema aan op de opne ming van Ambonezen in de com missie voor de Ambonezenzorg. Uiteraard heeft men niet kunnen nalaten over verzuiling van het maatschappeiyk werk te spreken. Mevrouw HeromaMeilink waar schuwde daartegen, doch de heer Kik kert zei, dat zij spoken zag. Voor het slagen van liet maatschappelijk werk is het nodig, vond de heer Ver berk. dat het op ïevensbeschouweiyke basis wordt verricht. Men drong aan op een duidelijk overzicht van door het departement verleende subsidies en op een wette- lyke regeling van de subsidieverle ning. Jaar gevangenisstraf geëist tegen Drutens raadslid. De officier van justitie bij de recht- band te Arnhem, mr. W. Ellens, heeft dinsdag tegen de 34-jarige bakker G. M. te Druten, lid van de gemeen teraad aldaar, een jaar gevangenis straf en ontzetting uit het passieve en actieve kiesrecht geëist, wegens het plegen van zedenmisdrijven en het afleggen van een meinedige ver klaring inzake een arbeidsgeschil. Voor laatstgenoemd misdrijf stond ook terecht de compagnon van M., de 33-jarige banketbakker J. N. M. van W., eveneens te Druten. De of ficier eiste tegen deze verdachte vijf maanden gevangenisstraf. Jeugdbondsorgaan gaf Deltanummer uit. De Nederlandse jeugdbond voor natuurstudie (N.J.N.) heeft een Del tanummer van zijn orgaan „Amoeba" uitgegeven, waarin door leden van de bond prognoses zijn gegeven van de te verwachten wijzigingen in de na tuur door de uitvoering van de Deltawerken. Volgens dit Deltanummer zullen de afdammingen een grote verarming van onze zeewierenflora ten gevolge hebben. De beroemde schorrenbe groeiingen in 't Deltagebied zqn on herroepelijk ten dode opgeschreven. Bepleit wordt de reservering van en kele gebieden om de veranderingen te kunnen bestuderen. Textielfabriek ontslaat 42 arbeiders. Bij de N.V. Nico ter Kuile en Zoon. textielfabrieken te Enschede, is aan 42 arbeiders ontslag aangezegd. Bij deze N.V. is een gebrek aan orders ontstaan, waardoor de pro- duktie moet worden ingekrompen. Met het arbeidsbureau wordt onder handeld om de betrokken arbeiders bij andere bedrijven te werk te stel len. Publieke loterij of besloten vereniging? De adv.-generaal bij de Hoge Raad mr. Loeff, nani gisteren conclusie in de zaak van H. H. voor de kan tonrechter te Heerlen gedagvaard wegens het organiseren van een voetbalpool, uitgaande van de „Na tionale Caritasvereniging." Zowel de kantonrechter te Heerlen als de rechtbank te Maastricht sprak de verdachte vry van de ten laSte ge legde overtreding der loterywet. De officier van justitie heeft hier na cassatie aangetekend. De advo caat-generaal zeide, dat al stond de voetbalpool alleen open voor leden (28.000) dit niet wegneemt, dat men by een zo uitgebreide kring kwakjk kan spreken van een „besloten ka rakter". Hij concludeerde tot vernietiging van het vonnis, dat hy geen zuivere vrijspraak achtte, en tot verwqzing der zaak naar het gerechtshof te 's- Hertogenbosch, De Hoge Raad zal op 17 december uitspraak doen. De beweging „Jonge Natie" in Frank rijk heeft de ontruiming geëist van Ame rikaanse bases in dat land. Voorlopige cijfers afbetaling 1956 Het Centraal Bureau voor de statis tiek beschikt thans over voorlopige cyfers betreffende de verdeling m 1956 van de afbetalingsomzet van af betalingsmagazijnen over een aantal groepen van artikelen. Uit de cyfers blijkt o.m. dat verge leken met 1955 het aandeel van de afbetalingsomzet van televisietoestel len in het totaal is gestegen van 2,6 pet tot 5,6 pet. en dat van artikelen voor woninginrichting en huisraad is toegenomen van 21,4 pet tot 24,6 pet. Hiertegenover kan een daling worden geconstateerd van het aandeel van de omzet in textielgoederen (van 36,2 pet tot 32,7 pet) radio's (van 7,5 pet tot rit), motorrpwielen (van 3,1 pet 3 pet), rijwielen (van 4,2 pet tot 3,2 pet) en bromfietsen (van 2,6 pet Dinsdagmiddag heeft zich in de ha ven van Amsterdam een ernstig or. geluk voorgedaan, toen een kraan i. een overslagbedrijf tegen een mas van het Costaricaanse schip ,JPalm\ ta", dat daar met erts geladen la< reed, waardoor de mast afbrak en r een van de arbeiders terechtkwam De man werd zwaar gewond wegge bracht. De foto geeft een beeld van het Costaricaanse schip met de afge broken mast tot 1,8 pet). Voorts bhjkt dat de kassastorting (eerste betaling) voor alle groepen van artikelen over geheel 1956 in het algemeen het wettelijk verplichte be drag reeds nadert, of^hoon het des betreffende voorschrift eerst sedert 18 juni 1956 van kracht is. In som mige gevallen biykt de eerste betaling reeds thans hoger te zijn dan het wet telijk verplichte minimum. Zo vindt men bq de motorrqwielen een eerste betaling van 42,5 pet (wettehjk mini mum 35 pet) en bii kleine muziekin strumenten 26.9 pet (minimum 20 -x:t). Reiziger zonder armen kree? r"bewijs Maandag heeft Hans Lundqvist, een handelsreiziger uit SkeUeftea, Noord-Zweden, zijn rijbewijs gekre gen. En dit zou niets bijzonders zijn als het hier niet een chauffeur be trof, die geen armen heeft. Toen Lundqvist acht jaar was kwam hij in aanraking met e>-n ho'ers-pannings- kabel, en zijn heide nr nen moesten worden geamputeerd. Hij wist zich aan te passen en werd handelsreizi ger. Naarmate zijn connecties zich uit breidden werd het dringerder nodig, een auto aan te schaffen, en tenslot te ontwierpen Lundqvist en een gara gehouder een besturingsinstallatie die aan de handelsreiziger is aange past. Lundqvist hanteert de bestu ring en de versnellingsbak met zijn beiae voeten en met schouders en kin bedient hij gas, rem. richtinwijzers en lichtschakelaars. De auto is door de autoriteiten geïnspecteerd en men heeft Lundqvist toen toestemming gegeven tot het afleggen van een rij proef. Dat die slaagde blijkt uit het feit dat hij een rijbewijs heeft ge kregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5