Verlangd wordt heropening van bespreking over salarispositie mmoRV Nederlands-Duitse besprekingen verlopen in goede atmosfeer NADERE RICHTLIJNEN VOOR HUREN VAN WONINGEN WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 TWEEDE KAMER BESPRAK SALARIS OVERHEIDSPERSONEEL Voorstel ambtenarenorganisaties moet tot basis dienen (Van onze parlementaire redacteur). Met 51 tegen 77 stemmen heeft de Tweede Kamer dinsdag een motie van de socialistische afgevaardigde, de heer Blom, verworpen, waarin wordt uitgesproken, dat de salarispositie van het overheidspersoneel met uitzondering van de topfunctionarissen een nadere correctie be hoeft en de regering wordt uitgenodigd daartoe strekkende voorstellen bij het georganiseerd overleg aanhangig te maken. Vóór stemden alleen de P.v.d.A., de C.P.N. en de S.G.P. Daarna nam de Kamer zonder hoofdelijke stemming een motie van de heer Weijters van de K.V.P. aan, die de regering vroeg het overleg met de organisaties over de ambte narensalarissen integraal te herope nen op de grondslag van de door die organisaties ingediende voorstellen. Op voorstel van de voorzitter, mr. Kortenhorst, heeft de Tweede Kamer verlof verleend aan de communisti sche heer Gortzak voor het houden van een interpellatie tot de minister van verkeer en waterstaat, mr. Al- gera, over de situatie, die is ont staan, door de afwijzing door de re gering van de herziening van het re glement dienstvoorwaarden voor het spoorwegpersoneel. De Tweede Kamer heeft het eer ste belangrijke hoofdstuk van de rijksbegroting voor 1958 goedge keurd, namelijk dat betreffende bin nenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. De Kamer nam de desbetreffen de begroting zonder hoofdelijke stem ming, doch met aantekening dat de fractie van de C.P.N. tegen was, aan. Tevoren had de Kamer zonder hoofdelijke stemming, eveneens met Ernstig tekort aan verpleegsters in Amsterdam. „Het verpleegstertekort in de ge meenteziekenhuizen van Amsterdam vormt een ernstige bedreiging voor volksgezondheid, arbeidsproduktie en geneeskundig onderwijs, zodat in grijpende maatregelen noodzakelijk zijn tot het opheffen van de ongun stige situatie die de personeelsbezet ting in de gemeenteziekenhuizen ten opzichte van de andere ziekenhuizen vertoont". aantekening, dat de communisten er hun stem aan onthielden, de afdeling bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie aangenomen. Over de afdeling binnenlandse zaken be raadslaagde de Tweede Kamer ver leden week. Over de afdeling bezits vorming heeft zij in het geheel niet gesproken. Het is namelijk de bedoe ling om over de bezitsvorming in het algemeen te debatteren, als het ont- weip-jeugdspaarwet aan de orde komt. Het debat in de Kamer over de afdeling publiekrechtelijke be drijfsorganisatie was zeer gedrukt. Slechts vier afgevaardigden, de heren Hazenbosch (a.r.), v. d. Ploeg (k.v.p.), Den Uyl (p.v.d.a.) en Van Mastrigt (c.h.) voerden over de P.B.O. het woord. Het mi nisteriële antwoord was betrekke lijk kort. Belgische Kamer keurt Europese verdragen goed. De Belgische Kamer van afgevaar digden heeft gisteren niet overweldi gende meerderheid de verdragen voor de Europese Economische Gemeen schap en de Euratom goedgekeurd. De stemverhouding was 174 voor, vier tegen en twee onthoudingen. Tegen stemden de communisten, twee leden van de C.V.P. onthielden zich van stemming. De verdragen moeten nog door de Belgische Senaat bekrachtigd wor den. Tijdens het Kamerdebat over deze verdragen, heeft minister van bui tenlandse zaken Victor Larock be kendgemaakt, dat België tegen 1960 'n industriële kernreactor van 100.000 kilowatt zal bouwen. Er is al een re actor in aanbouw, welke 11.500 kilo watt zal produceren. De minister zei- de dat de elektriciteit, die door de nieuwe reactor zal worden opgewekt, ongeveer een derde zal kosten van de warmte-energie die wordt onge- wekt uit uit de Ver. Staten geïm porteerde steenkool. De Lu*-imburgse Kamer van volksvertegenwoordigers is giste ren met het debat over de Euro pese verdragen begonnen. MINISTER WITTE AAN GEMEENTEBESTUREN Dit is de conclusie van een com missie ad-hoc onder voorzitterschap van de Amsterdamse wethouder voor het ziekenhuiswezen, de heer A. in 't Veld. De commissie beschouwt haar voor stellen omtrent salarisverhoging en het bereiken van een beter begrip tussen verplegenden en geneeskun digen als haar voornaamste en te- veris meest Ingrijpende suggestie De stand gekomen met rlJksiteun op Udllltil ,,Ant tjon hflcphilflt' Verhoging beperken tot strikt noodzakelijke. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft aan de ge meentebesturen enige nadere richt lijnen gegeven voor berekening der huurprijzen van na-oorlogse wo ningwetwoningen. De minister ver trouwt, dat door deze nadere richt lijnen de nodige uniformiteit in de vaststelling van die huurprijzen wordt verkregen, en dat de verho gingen worden beperkt tot hetgeen strikt noodzakelijk is om evenwich tige huurverhoudingen tot de oude re woningen tot stand te brengen. Het betreft hier woningen, tot commissie doet een groot t „jn de besch,kkingin „vermin- afutbevelingen op het gebied van de d de bljdragen „o^mg^etbouw arbeidsvoorwaarden, die in bijzondere iq-n 1QJ-n f, n f _n 7Q mate gelden voor het acadenlcch zie- jfJ» Men adviseert onder meer de me-deze woningen wordt verhoogd, zal dische studenten gedurende enige d^^em^ddeld^huur- maanden als loerlinsr-verDles'endenmet de gemiddelde huur- SïaekÏÏhuiS XSSS prijs v1an,.vi<!r!c"3'!''are."°"..°gf.°:.br Dit kan wel een bijdrage leveren tot j horende tot de categone waarvan de vermindering van het verpleegsters- huren op grond van de gewijzigde tekort, en dla.s. arts 'n beter begrip h«™et per 1 augustus 1957 met 25 geven van het welk van de ver- P^ent zijn verhoogd. pleegster. Verder beveelt de commis-1 dle vergelijking zal lekening sie een aantal maatregelen aan totmoeten worden gehouden met de het. werven van verpfegend perso- J™»™»"* te «VÏÏP. 'S neel. Amerikaanse atoomwapens naar NAVO-landen. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, verwacht, dat op de Navo-topconfe rentie in Parijs zal worden gesproken over opslag van atoomwapens en aan leg van bases voor het lanceren van geleide projectielen in Europa. De Verenigde Staten zullen echter geen woningen, die onder meer tot uiting komt in woongerief en ligging. Aan de gemeentebesturen wordt overgelaten te bepalen op welke wijze zij de woningen het beste kunnen vergelijken. Zij kunnen dit bijvoorbeeld doen door com plexen nieuwe woningen te verge lijken met complexen vooroorlog se woningen. Ook kan toetsing plaatshebben aan een complex vergelijkbare woningen, waarvoor steun is verleend op voet van de beschikking woningwetbouw 1948. Naast deze methoden van recht enkei Europees Navo-land dwingen in streekse vergelijking kunnen gemeen- ten ook aan de hand van normen te stemmen met de atoomwapens of de bouw van lan- voor huren per eenheid van opper- ceerterrein op haar gebied. i vlakte of inhoud langs indirecte weg De onderhandelingen hierover zou- tot vergelijking komen. Deze normen den vermoedelijk in de eerste plaats moeten dan worden afgeleid uit de door generaal Norstad. de Navo-op- gemiddelde huurprijzen van verge- perbevelhebber in Europa, gevoerd worden. Gedacht wordt aan overeen komsten gelijkend op het akkoord van Bermuda, dat de Verenigde Sta ten in maart met Engeland gesloten hebben. Dulles merkte in dit verband op, dat de in Engeland opgeslagen atoomladingen het ..technisch bezit" van de Verenigde Staten zijn geble- VRIJHEID. „Andere vrouwen zijn vrijer dan Ik ben; zij zijn ge scheiden of weduwe". Dat zei me vrouw Maryvonne Daniel (50) te Versailles tot de man met wie zij 27 jaar getrouwd was. Zij trachtte het weduwschap te bereiken door brand te stichten terwijl haar echt genoot sliep. Maar de verlangde „vrijheid" als weduwe verkreeg zij niet: zij kreeg acht jaar gevange nis. VEER. Charles R. Barmlett was zo vol vuur aan het jagen op een inbreker in zijn warenhuis, dat hij toen hij meende de boef te zullen raken in het dijbeen schoot van een politieman, die hem bij de jacht een handje hielp. lijkbare vooroorlogse woningen en van vergelijkbare woningen van de regeling 1948. In de aldus vast te stellen normen dienen dan kwalitatieve verschillen tussen de voor- en naoorogse wonin gen tot uitdrukking te worden ge bracht. Bij een 'toenemende grootte van de woningen zal een zekere ver mindering in de normen noodzakelijk zijn. Bij het optrekken van de huren tot de gemiddelde huurprijs van verge lijkbare woningen kunnen verhogin gen van minder dan 25 cent per week achterwege blijven. De huurprijzen na vergelijking ontstaan, kunnen op '25 cent per week naar beneden worden afgerond. Vele gemeentebesturen hebben in de afgelopen maanden reeds voor stellen voor verhoging gedaan en de voorgestelde verhogingen aan de huurders in rekening gebracht. In dien daarbij gemeenten zijn, die op grond van de nadere richtlijnen me nen dat met een geringere verhoging kan worden volstaan, kunnen zij reeds voorlopig tot terugbetaling van het verschil overgaan. Onvoorzichtig lassen oorzaak van brand. Een nader onderzoek heeft uitge wezen, dat de brand, die maandag 't bedrijf van de N.V. Behang selfabriek Sanders te Delfgauw in de as heeft gelegd, niet is ontstaan door kort sluiting, doch door laswerkzaamhe- den, welke in de fabriek werden ver richt. Bij t lassen zijn vonken terecht gekomen in een ongeveer twintig me ter lange droogkamer. waar het be hangselpapier een droorgbeharideling ondereaat. Het vuur vond in dit be hangsel voedsel en breidde zich daar door snel uit. Door de enorme voorraad papier blijven de resten zeer lang nasmeu- len. De Pijnackerse brandweer was nog op het terrein van de brand aan wezig voor de nablussing, welke nog wel enige dagen zal duren. Omtrent de schade kon de directie nog niets met zekerheid meedelen. Er worden echter bedragen genoemd, die een miljoen gulden overschrijden. Aantal leden vakbonden sinds januari gedaald. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor Statistiek had 't N.V.V. op 1 juli 1957 491.410 leden, tegen 406.040 op 1 april en 500.332 on 1 januari, de K.A.B. resp. 411.441, 410.572 en 411.991, het C.N.V. resp. 217.382, 217.145 en 215.956 en de N.V.C. resp. 12.501 12.560 en 12.471. Op 1 juli 1956 had 't N.V.V. 489.041 leden, de K.A.B. 407.010 en het C.N.V. 212.024 leden. De gezamenlijke vak bonden geven per 1 juli 1957 in verge lijking met 1 januari 1957 een daling van het aantal leden te zien van on geveer 8000. In vergelijking met 1 juli 1956 is het totale ledenaantal echter ongeveer 12000 groter. De Nederlandse balletdanseres Beatrijs Vitringa, werkzaam s bij het Kurt Jooss Ballet te ij Düsseldorf, vertoeft voor een jj j| maand in Den Haag, waar zij H onder leiding van de Ameri- kaanse oefenmeester Martin Blair in het Catshuis Sorgh- n vliet in Den Haag oefent. iiillllll!llllll!!lllllllllll!IIIIIIIIIIII!llillllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllll!lll!ll Vonnis tegen Amerikaanse sergeant in Japan Een Japanse rechtbank heeft de Amerikaanse sergeant William Gi rard. die beschuldigd werd van dood slag op een Japanse vronw, voor waardelijk veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met een proeftijd van vier jaar. Op 30 januari van dit jaar werd de Japanse vrouw getroffen door een stalen staaf, die door Girard uit een granaatwerper was afgevuurd De vrouw was schroot aan het ver zamelen op een militair schietterrein. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse leger in Tokio Girard thans na verloop van veer tien dagen naar de Verenigde Staten kunnen terugkeren tenzij de verde diging of het openbaar ministerie in hoger besoep gaat Novotny president van T s j echo-Slowakij e. De eerste secretaris van de Tsjecho- Slowaakse communistische party. Antonin Novotny, is dinsdag gekozen ♦ot president van Tsjecho-Slowakfle. De Nationale Vergadering wees No votny eenstemmig aan tot opvolger van Antonin Zapotocky. Radio-Praag meldde, dat Novotny eerste secretaris van de party zal blijven. Het Wereldgebeuren OVERLEG IN DEN HAAG „Eems-Dollard-kwestie zal kunnen worden opgelost De Nederlandse en Duitse delegatie hebben gisterenochtend in de Trèveszaal in Den Haag besprekingen gevoerd over de tussen Neder land en Duitsland hangende bilaterale vraagstukken. Na afloop van de ochtendvergadering, die tot ongeveer half één duurde, zeide prof. Kaufmann, de Duitse delegatieleider, in antwoord op vragen van jour nalisten ervan overtuigd te zijn, dat de Eems-Dollardkwestie zal kun nen worden opgelost. Hy deelde verder mee, dat de besprekingen in goede atmosfeer verlopen. Het is echter niet te verwachten, dat dit „sleutelvraagstuk" reeds deze week een oplossing in defini tieve vorm zal bereiken, zeide hij. .Het zal echter worden opgelost wat de grondslagen betreft". Prof Kaufmann deelde voorts me de, dat deze week ook de vraagstuk ken van financiële aard met mr. Bey- en zullen worden besproken. Een ge mengde Nederlands-Duitse commis sie heeft tot vorige week acht dagen in Bonn besprekingen gevoerd en de resultaten daarvan zullen in de loop van deze week in Den Haag worden behandeld. Prof. Kaufmann zeide over deze uitgebreide materie geen verde re mededelingen te kunnen doen. „Er is een verheugende vooruitgang", zei de hij slechts. Mr. Beyen, die enige tijd later dan prof. Kaufmann en de Duitse des kundigen de Trèves-zaal verliet, deel de mede, dat de commissie in de mid dag een door West-Duitsland ter ta- fintona, een dorp in Noord-Ierland \eeft afscheid genomen van zijn paardetram. De tram gaat nu naar h. i museum en het paard .flick" zal door dierenvrienden worden aange kocht. fel gebrachte schets zal bekijken waarin de belangrijkste onderdelen van het Eems-Dollardvraagstuk zijn verwerkt. Hy zeide met nadruk dat het hier geen officieel voorstel van Duitse zjjde betreft. Wat het werk van de gemengde 1 Nederlands-Duitse commissie betreft, die de afgelopen week in Bonn finan ciële vraagstukken heeft besproken, zeide mr. Beyen, dat van beide zijden is vastgesteld om welke kwesties het j gaat. Het raamwerk ls zogoed als ge reed en de besprekingen lcomen thans in het stadium van het vaststellen van bedragen, die op korte termijn aan de wederzijdse regeringen zullen kunnen worden voorgelegd. Op een vraag naar bijzonderheden over de financiële kwesties zeide hij slechts: „Het gaat om een hele reeks i van punten." Over de kwestie van de grens- 1 gebieden zeide mr. Beyen. dat in dien er schot, komt in het berei ken van een oplossing voor de Eems-Dollardkwestie. Nederland bereid zal zijn de „praktische zij- den van dit vraagstuk te doen be- kijken." Vandaag zullen mr. Beyen en prof. Kaufmann weer met de we derzijdse deskundigen bijeenko men. Verrassing Mitselaarszoon Antonin Novotny heeft zich al jarenlang danig geweerd in de politiek. Al op 16-jarige leeftijd (dat was in 1921) trad hy toe tot de communistische partij in Tsjecho-Slowakije. Hij was zon actief lid, dat men hem al zeven jaar later met leidende posten in de partij belastte. Tijdens zijn onder grondse strijd In de periode der Duit se bezetting werd hij gearresteerd. Toen de Gestapo hem eenmaal te pakken had, liet zij hem niet meer los. Novotny was in die periode niet aan één plaats gekluisterd. Maar van de diverse oorden waarheen men hem transporteerde zag hij niet veel meer dan de gevangenissen en de concen tratiekampen. Na de oorlog vatte hij de draad van zijn loopbaan in de communistische hiërarchie weer op. Het duurde niet lang of hij werd se cretaris van het districtsbestuur in Praag, de Tsjechische hoofdstad on der welker rook hy (te Letnany) in 1904 was geboren. Een paar jaar la ter kreeg hy een zetel in het politie ke bureau der party. Op de bovenste sport van de partij stond hy al in '53: toen benoemde men hem namelijk tot eerste secretaris. En met name in Rusland, waar Nikita Kroesjtsjew thans die functie bekleedt, blijkt wel dat zo'n secretaris de man is, die de touwtjes in handen heeft. Inmiddels was Tsjecho-Slowakije by de snelle revolutie van 1948 achter het IJzeren Gordijn ge trokken. De communististen hadden daarna een overheersende positie in het land gekregen; de andere partyen werden ontbonden of zoals de so ciaal-democratische tot een fusie met de communisten gedwongen. Novotnv's invloed beperkte zich dan ook niet tot de partij, maar strekte zich ook uit op het gebied van de re- geringspolitiek. Hij behoefde zich daarmee sinds 1954 niet slechts ach ter de schermen te bemoeien: in dat jaar werd hij namelijk lid van het parlementspresidium. Novotny's benoeming tot president van de Tsjecho-Slowaakse volks republiek kwam gisteren ook voor „politieke waarnemers" als een verrassing. Men had verwacht, dat niet hij, maar Siroky, de premier, zou worden uitgekozen om de vacature, ontstaan door het overlijden van Za potocky. te vervullen. Siroky immers is niet, zoals Novotny, een Tsjech, maar een Slowaak. De laatste twee presidenten, Gottwald en Zapotocky, waren Tsjechen. En men had ver wacht. dat de communisten zich nu zouden houden aan de ongeschreven regel, volgens welke telkens na twee Tsjechen één Slowaak voor het hoog ste post in het land in aanmerking komt. Maar blijkbaar heeft men bij al het andere ook die regel na de revolutie van 1948 overboord ge gooid. Bedriegen de tekenen niet, dan kan Novotny zich nu meer nog dan tevoren een machtig man noemen. Niemand heeft het gewaagd tegen zyn benoeming tot president te stemmen. Het centrale comité van de communistische party besloot, hem op de bijeenkomst van de nationale vergadering, die gisteren werd gehou den, voor te dragen voor de hoge functie. En alle 353 leden gingen met zyn benoeming akkoordSiroky zelf. die ongetwijfeld wist dat de Slo- waken het op prijs zouden stellen wanneer aan hemzelf de eer van het presidentschap werd beschoren, had tevoren ervoor gepleit, „de leiding van de partij en de leiding van de staat in één man te verenigen en zo de suprematie van de partij in het le ven van de natie te onderstrepen." Novotny kan nu in zijn land niet ho ger klimmen. De vereniging van par tij- en staatsleiding in één hand is zelfs in communistische landen een zeldzaamheid. Deze gang van zaken zal wellicht de ontevredenheid van 't naar democratie verlangende volK nog groter maken. Maar naar de ge voelens van het volk wordt in een volksdemocratie niet ge\Taagd. No votny zal tevreden zijn, als de com munistische party en haar „veilig heidsdiensten" hem steuen. Spaak brengt bezoek aan ons land. De secretaris-generaal van de Noordatlantlsche Verdragsorganisa tie, Paul Henri Spaak, is gisteren te gen 8 uur in Den Haag aangekomen voor een driedaags bezoek aan ons land. De heer Spaak heeft reeds de Verenigde Staten en Engeland be zocht en dit is zijn eerste bezoek in zijn functie van secretaris-generaal aan Nederland. ANTONIN NOVOTNY ...kan niet hoger... Protest van katholieke sigarenwinkeliers. De Nederlandse Katholieke Bond van Sigarenwinkeliers heeft op een gisteren te Utrecht gehouden vergade ring haar grote ongerustheid uitge sproken over het bij de Tweede Ka mer ingediende wetsontwerp tot ver hoging van de omzetbelasting op si garetten met drie procent. Deze ver hoging kan volgens de bond beteke nen, dat de sigaretten per pakje ge middeld met 10 cent verhoogd moeten worden, omdat ook over de verhoog de omzetbelasting 62 procent accijns zal moeten worden betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3