SLUISWERKEN KOMEN EERST IN FEBRUARI 1959 GEREED WALCHEREN CONTACTAVOND „BESCHERMING BEVOLKING" IN VLISSINGEN MARKTBERICHTEN WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Z1ERIKZEESE RAAD OP EXCURSIE Uitbreiding stadhuis ver gevorderd. In februari 1959 zullen de eerste schepen door de sluis in het haven kanaal van Zierikzee varen. Men zal dan ongeveer drie maanden achter zijn op het bouwprogramma van de sluis. Dit vertelde dinsdagmiddag de heer C. de Boer, opzichter van het ingenieursbureau Witteveen en Bos. tijdens een excursie van B. en W. en de raad van Zierikzee, langs alle in uitvoering zijnde werken in de ge meente. Tijdens de bijeenkomst, die voor afgaande aan de bezichtiging in de directiekeet werd gehouden, deelde de directeur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland, de heer A. J. Argelo mede, dat men enige tijd geleden ge reed is gekomen met het heien van de tien en vijftien meter lange beton- palen waarop de fundering van de sluis aangebracht zal worden. De to tale lengte van alle geheide palen be draagt drie kilometer. Thans is men bezig met het slaan van de stalen damwand van de werk- put. Begin januari hoopt men deze werkput geheel droog te hebben. Hoe wel men waarschijnlijk op het totale werkschema drie maanden achter zal zijn, is toch de verwachting, dat de werkput binnen de gestelde termijn gereed zal komen. RIOLERING. De gemeenteraad heeft naast de sluiswerken ook het tussengemaaltje van het rioleringsplan van Zierikzee in de Westhoek bezichtigd. Dit ge- maaltje is een onderdeel van het gro te rioleringsplan, dat uiteindelijk aangesloten moet worden op de riool waterzuiveringsinstallatie, die aan de Boerenweg te Zierikzee gebouwd zal worden. Tot nu toe heeft men hier voor nog geen goedkeuring gekre gen. Het gemaaltje in de Westhoek staat in verbinding met een zelfde gemaaltje aan de Schuurbeque Boeijeweg. Te zijner tijd zal een der de tussengemaal gebouwd worden bij de Zuidwellebrug en van daaruit zal de hoofdverbinding naar de zuive ringsinstallatie gemaakt moeten wor den. Voorlopig zal de riolering van Zle- P.Z.E.M.-tonelisten brachten amusant toneelspel. De toneelgroep van de personeels vereniging „Ontwikkeling en Ont spanning'" („O. en O.") der N.V. P.Z. E.M. te Middelburg heeft dinsdag avond in het Schuttershof een goede opvoering gegeven van „Verdwijnin gen en verschijningen" door mr. H. M. Planten, een dwaas spel in drie bedrij ven naar „Cottage on the border" van Herbert Mupy. Met dit komische ver haal over de avonturen van twee Am sterdamse commissionairs ln effecten hebben de toneelspelende P.Z.E.M.- personeelsleden hun collega's en de genodigden op deze P.Z.E.M.-familie- reünie enkele kostelijke uurtjes be zorgd. Dit licht verteerbare, amusante en dwaze spel werd op een voor amateurs goede wijze over het voetlicht ge bracht. Er zat ontegenzeggelijk veel vaart in het spel, terwijl de geestige dialogen op frisse wijze over het voet licht gestrooid werden, waardoor er veel en hartelijk gelachen ls. Lo Wondergem en Kees van Hoek waren belast met de hoofdrollen van de twee Amsterdamse effectenhan delaren Thomas Dinges en Theodoor Lamaer. Zij hebben zich op een bij zonder goede wijze van hun taak ge kweten, hoewel de heer Hoek het er een enkele maal wat „te dik" opleg de. Beiden werden uitstekend terzijde gestaan door Riek van Loo, die de vervolgde vrouw Helga Debrovnik op waarlijk uitstekende wijze gestalte gaf, en Mies den Hollander, die een charmante Louca de Vere (zo maar een jong meisje) op de planken zet te. Een rol van formaat werd gele verd door Rien van den Buuse als Bezema, de verontruste echtgenoot. Ook de bijrollen van de dames Ans van den Berge en Joke van Niestho- ven en de heren Martien Vinkc, Har ry van der Welle, Jan Huser en Cor van den Berge waren in goede han den. De regie had de heer C. van Hoek, terwijl de heer Iz. A. Lorler voor een goede grime gezorgd had. Decor en tonèelaankleding waren goed. De voorzitter van „O. en O.", de heer J. Huser, heette aan het begin van de avond de leden van de raad van bestuur, de afgevaardigden van zusterverenigingen en verdere geno digden hartelijk welkom. Voorts zet te hij de heer L. Onderdijk lid van de raad van bestuur die kort geleden 80 jaar werd, ter gelegen heid hiervan nog in het zonnetje. Rest te vermelden, dat de avond besloten werd met een gezellig sa menzijn met het revueorkest van Ba by den Toonder, en dat vandaag (woensdag) en donderdag een herha ling van het stuk gegeven wordt. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: S. J. Lievense—Cense, d.; M •J Houmes—Roskam, z M. Deurloo— Groen, d.: E. Sultella—Walsapij. z.; J. Gideonse—Ölree, d.: M. Kempees—v. d. Meule, d c. C. Pattlruhu—Nortler, z.; A Baaij—Kamp. z Alexander—Soewartl, z J. D. Helm—Waage, z.: M. Pouwer- WiSse, d.; G. Goedhart—v. d. Veen, d. Ondertrouwd: W. J. G. Paardekoöper, 29 j, en J. W. Brevet, 27 J.; C, Poppe, 25 j. en J, ReIJnierse, 21 j. Getrouwd: J. H. van de Ven, 74 j. en A. E. de Plaa, 72 J.; W. OUJslager, 38 1. en J. E. Peene, 29 L, A. SmaardljK, 27 j. en M. Onderdijk, 20 J.; B. J. Kokké. 23 J. en C. J. Leijnse, Overleden: A. walraven. 78 J., wedn. J. Oosse: K. Ossewaarde, 59, J,: S. E. C. Janssen, 25 j.; J. M. Tllroo, 71 J., wede. Iz. P. Boone. rikzee uitmonden in de „Zoute Gracht". Tijdens de excursie werd voorts een kort bezoek aan de nieuwe aan legplaats van de provinciale boot, „De val" gebracht. De werkzaamheden vorderen daar gestadig. Men hoopt zeer binnenkort gereed te komen met het plaatsen van de z.g. roldeuren, die de afsluiting vormen van de en tree van „De val" en de verbindings wegen naar Zierikzee. De tocht die per bus werd gemaakt, ging verder door het bouwplan „Mal ta" en langs de toekomstige sport terreinen, die tegenover het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis komen te lig gen. Het is de bedoeling, dat nog dit jaar een beplanting rond deze velden aangebracht zal worden. Tenslotte werd de uitbreiding van het stadhuis in ogenschouw geno men. Aan de achterkant ls een nieu we vleugel voor de secretarie ge bouwd. De opzet is, dat deze nieuwe vleugel over twee maanden gereed zal zijn. Tractor met bietenwagens slipte Ter hoogte van de Centrale Beetwor tel Suikerfabriek te Sfts van Gent slip te een tractor met twee aanhangwa gens, geladen met suikerbieten. De tractor schoof tegen een pilaar van een pulplaadinstafiatie, waardoor de pilaar gedeeltelijk afknapte, terwijl het andere deel van de installatie werd weggedrukt, zodat de wagen doorzakte en de lading suikerbieten op de weg terecht kwam. De bestuur der van de tractor kwam met de schrik vrij. De tractor werd vrij ern stig beschadigd. De technische dienst van de C.B.S. heeft de pulplaadinstal- latie met palen en balken gestut. Botsing in de mist Maandagochtend ontstond ter hoogte van Driekwart bij Sas van Gent een aanrijding tussen een vrachtauto van de meelfabriek „Walzemolen" en een tractor met twee aanhangwagens, ge laden met suikerbieten. De tractorbe stuurder A. J. van W. uit IJzendijke wilde een andere tractor passeren, maar zag tengevolge van de mist de naderende vrachtauto, bestuurd door O. V. uit Westdorpe, te laat. In plaats van te remmen probeerde Van W. nog te passeren. V. kon een aanrijding niet meer voorkomen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, doch zowel tractor als vrachtauto werden beschadigd. „Tussen Lago Maggiore en Gardameer" voor NRV en ZVU Voor de leden van de afdeling Wal cheren van de Nederlandse Reis Ver eniging en die van de Z.V.U. (beide verenigingen verzorgden in samen werking deze avond) werd maandag avond in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg de nieuwe kleurenfilm „Tussen Lago Maggiore en Garda meer" vertoond. Onde regie van C. H. Groen is deze film de laatste zomer opgenomen met Ed. van Ellinckhuy- sen aan de camera, terwijl J. F. van Lunteren de inleiding, de tekst en de muziek bij het geheel verzorgde Het N.R.V.-trio is er in geslaagd om een uitgebreide vakantie in Noord-Italië in fraaie kleuren op de filmband vast te leggen. Uitliet feit, dat ruim vijf honderd bezoekerB deze filmvoorstelling bij woonden, mag afgeleid worden, dat de N.R.V. en Z.V.U. te Middelburg een grote groep trouwe leden hebben. Helaas was de kwaliteit van de film zelf niet hoog. Zij kwam slechts wei nig uit boven een ansichtkaarten album of een reisbureau-vouwblad. De makers verkeerden blijkbaar in de mening, dat mensen op reis gaan om aardrijkskundige, geschiedkundige of andersoortige kennis op te halen. Die mening is onjuist. Men gaat op reis Aanrijding met bijzonder onaangename gevolgen. Dinsdagmorgen omstreeks tien minuten voor half elf gebeurde op het kruispunt De RuyterstvaatLan- gevieleweg te Middelburg een ver keersongeluk, doordat een personen auto verzuimde voorrang te geven aan een bestelauto. De bestelauto werd bestuurd door mevrouw J. C. K.K. uit Arnemuiden, terwijl de personenauto werd bestuurd door A. C. H. uit Souburg. Voor de echtgenoot van mevrouw K., die voorin naast haar in de auto zat, kreeg deze aanrijding wel bijzonder onaangename gevolgen. Mevrouw K. had haar man juist af gehaald van het ziekenhuis, waar hij énkele weken opgenomen was ge weest wegens een hersenschudding. Tengevolge van de botsing liep de heer K. thans weer een wond aan het hoofd op. waardoor hij ten twee de male naar het ziekenhuis ver voerd moest worden. De beide auto's werden beschadigd. Scheepshellingen: attractie voor toeristen. De bedrijvigheid op en rond de scheepshellingen van „De Schelde" te Vlissingen blykt voor vele toeristen en voor de bewoners van Walcheren iets te beleven. Welnu, de gebo- een grote attractie te z\jn. In de Aag- film bracht geenszins de beleve- je Dekenstraat waar de machtige scheepsrompen tot byna aan de straat reiken, staan dan ook dikwijls vele voorbijgangers te genieten van het bedrijvige beeld. Toen orilangs de fabrieksmuür aan de Aagje Deken straat werd afgebroken om door een nieuwe te worden vervangen, heeft de directie daarom besloten geen hoge muur meer te doen optrekken. Er komt thans een muur van ongeveer één meter hoogte, met daarboven een afscheiding van gaaswerk, zodat de aardige doorkijk van thans behouden blijft. den film bracht geenszins de bel nis van een reis. Doordat ze uit vele losse fragmen ten uit tientallen Italiaanse steden en dorpen was saamgebundeld, moest ook het toelichtende gesproken woord een te grote plaats innemen. Met be hulp van eenvoudige onderschriften haa men dat overvloedige woord zeker tot 25% kunnen beperken. Over de cinematografische slordig heden en haastigheden zou nog wel wat te zeggen zijn (teveel fotografie van achterhoofden, storend voorbij rijden van vrachtauto's en onjuiste keuze van belichting), maar dat wordt aan de filmvervaardigers wel ten goede gehouden als ze beloven de volgende keer beter werk te leveren of ...het werk geheel aan goede cineasten over te laten. Lezing voor huisvrouwen over menselijk karakter Voor de afdeling Middelburg van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen sprak maandagmiddag drs. J. Scheltens over „Het karakter van de mens". De heer Scheltens werd inge leid door mèvr. M. A. van de Boogert- Selhorst, presidente van de afdeling, die er o.m. op wees dat de lezing be schouwd kon worden als een vervolg op de vorige lezing van de heer Schel tens, toen hij o.a. over het psycho technisch onderzoek sprak. Deze keer gaf de heer Scheltens op duidelijke wijze een beeld van de the- orlën, die in de loop der jaren, voor de „karakterkunde"' zqn ontworpen. Zo sprak hij over Freud's leer, de leer van het „persoonlijk onhewuste", die zegt dat de vroeger opgedane erva ringen van de mens van grote invloed kunnen zijn op zijn wijze van denken en handelen en dat de sexuele factor, de voornaamste drijfveer is voor zijn daden. De heer Scheltens wees er op dat deze theorie sterk eenzijdig is, evenals de theorie van Adler, die zegt, dat de handelwijze van de mens voort komt Uit zjjn wil om „de macht te hebben" en de theorie van Jung, die leert, dat er een „collectief onbewus te" is. Een grotefe waarde kende spreker toe aan de leer van de Hongaarse psychiater Szondi. Zijn theorie, de zogenaamde „hoodslotanalyse" is ge richt op de erfelijkheid. Een grote strijdvraag is en blijft altijd, zo zei drs. Scheltens. in hoeverre de mens door zijn milieu en in hoeverre hij door erfelijke factoren wordt beïn vloed. Bij de familie Bach meren deels grote musici was beïnvloe ding door erfelijke factoren duidelijk. Een emigrant echter kan in zijn nieu we vaderland een totaal ander karak ter krijgen als gevolg van het nieuwe milieu waarin hij zich bevindt. Volgens de Szonditheorie wordt het karakter van de mens bepaald door de wisselwerking van twee krachten, de ik-verruiming, de drang om de buitenwereld op te nemen, zodat de tegenstelling dan vervalt, en de 'k- inperking, de drang om te trachten zich zelf te zijn en storende invloeden van buiten-af te weren. Door middel van proeven, verband houdende met deze theorie kan men tot een vrij nauwkeurige analyse ko men van het karakter van de proef persoon. Na de pauze ging de heer Scheltens iets uitvoeriger in op de verschillende methoden, die men aan kan wenden om lemandê karakter te doorgronden. Gezellige avond voor gedetineerden. De gedetineerden in het Huis van Bewaring te Middelburg kregen maandagavond een gezellige avond aangeboden ln een der zalen van het gebouw. Deze bijeenkomst was geheel belangeloos georganiseerd door de r.-k. reclassering, die onder meer de belangeloze medewerking had verkre gen van de heer J. M. Jellema. Deze vertoonde een aantal aantrekkelijke goocheltrucs, waarbij hij meermalen de hulp Inriep van zijn toehoorders, hetgeen vanzelfsprekend hogelijk ge waardeerd werd. Voorts werd eveneens belange loos medewerking verleend door de circa 20 man (en vrouw) sterke mondorgelvereniging van de buurt vereniging „Nieuw Middelburg". Twee jeugdige leden van dit clubje gaven daarbij nog een nummertje ten beste. De uitvoerenden ontvingen aan het einde van hun optreden een ver diend hartelijk uppluus. Aardrijkskundig Jeugdcentrum. Het Aardrijkskundig Jeugdcen trum geeft op 12 en 13 december a.s. in de Schouwburg te Middelburg zijn eerste voorstelling in het seizoen 19571958. Er zullen dan enkele geografische films vertoond worden. De heer Jobse nam afscheid van „De Broederband" Na een diensttijd van bijna 49 jaar heeft de heer J. W. Jobse, kruide niersbediende bij de coöperatie „De Broederband" te Middelburg, in ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, in een bij zondere bestuursvergadering af scheid genomen van dit bedrijf. De voorzitter, de heer S. de Graaf, prees de vlijt, die de heer Jobse steeds aan de dag heeft gelegd. De heer De Graaf bood de scheidende een enveloppe met inhoud aan; me vrouw Jobse werden bloemen geof freerd Namens het personeel bood ver volgens de heer A. de Pagter de ge pensioneerde een elektrisch scheer- apparaat en een rokertje aan. Van een personeelsdeputatie mocht me vrouw Jobse andermaal bloemen in ontvangst nemen. Tenslotte sprak de heer Jobse e endankwoord. Televisietoestel voor zusters in gasthuis. Zoals bekend heeft dr. J. J. Okker tijdens de bezichtiging van het ver nieuwde gasthuis te Middelburg aan de zusters een televisietoestel aange boden. Dr. Okker deed dit niet alleen namens de specialisten zoals werd gemeld maar ook namens de huis artsen. O.- EN W.-SOUBURG Zwemvereniging heeft tekort en verhoogt contributie De Souburgse zwemvereniging hield maandagavond in het badhuis een le denvergadering, die matig bezocht was. Uit het verslag over 1957 van de penningmeester bleek, dat de zwem vereniging over dit jaar een nadelig slot heeft van f 2500,Nadat hier over was gediscussieerd, werd op voorstel van de heer W. Buijs besloten de contributies tot f 6,te verhogen. Ook werd een voorstel aangenomen om de prjjs van een douchebad met vijf cent te verhogen. De vergadering stond onder leiding van de heer F. W. Meijers, de voorzitter. Intocht St.-Nicolaas Op zaterdag 23 november a.s. zal St.-Nicolaag Souburg met een bezoek vereren. De goede Sint komt per stoomschip, begeleid door een aantal van zijn knechten. De plaats van aankomst is „De zwemschool", waar de Sint rond drie uur wordt verwacht. Aan elk kind, dat een bon heeft, wordt een verrassing uitgereikt. Aan de zwemschool aan de kinderen die woonachtig zijn in de volgende stra ten van Souburg: Kanaalstraat, Spoorstr., Bermweg, Koopmansvoet pad, Braamstraat. Hudsonstr., Dijk— straat, Poortugaalstraat. Van de zfwemschool gaat de Sint, voorafgegaan door de muziekvereni ging „Vlijt en Volharding" naar het plein bij de Marnixschool alwaar de kinderen, woonachtig in West-Sou burg. die een bon hebben eveneens een verrassing krijgen. Vandaar gaat de stoet via Kanaal straat en Paspoortstraat naar het Oranjeplein waar de kinderen woon achtig in dé straten: Middelburgse- Stfaat, Oranjeplein, Middenhofsingel, Zeelandiaplein, Beciusstraat, HaaTcs- berglifistraat, Paspoortstraat, Rit- themsestraat, Emmastraat, Burcht straat. eveneens tegen inlevering van een bon, een verrassing wordt uitge reikt. Vervolgens gaat de Sint via Rit- themsestraat, Burchtstraat. Vlissing- sestraat, naar „De Zwaan" waar de kinderen, woonachtig op de Nieuwe- weg. Vlissingsestraat, Buteuxstraat, De Deckerestraat, Wilhelminastraat, Julianastraat. Beatrixstraat. Zeewijk- singel, Putwijkstraat. V. Turnhout straat, P. Louwersestraat tegen inle vering van hun bon een verrassing krijgen. Dat de organiserende commissie zulk een royaal gebaar kan maken is te danken aan de winkeliersvereni ging „Nemidso" en aan een lijstcol- lecte die de Souburgers ls aangeboden Officiële publikaties MIDDELBURG. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op dinsdag 3 decem ber 1957, des voormiddags te 9.00 uur, ge legenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken in het Me disch Centrum, EIgenhaardstraat 2. F.r wordt ln het bijzonder de aandacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest geschikte voor inen ting moet worden beschouwd. Voor een Juiste vermelding in de vac cinatiebewijzen van de namen en geboor tedata der kinderen Js het gewenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt medegebracht. Middelburg, 15 november 1957. Rens van Dorth bood talrijk publiek vlotte revue aan. In zijn openingswoord tot de ..Con tactavond". die de „Bescherming Be volking" dinsdagavond in het Con certgebouw te Vlissingen aan leden heeft aangeboden, legde burgemees ter mr. B. Kolff vooral de nadruk op het feit. „dat er vanuit het oosten nog steeds gevaar dreigt en de B.B, daarom onmisbaar is." Nadat hij de aanwezigen h&d opgèWekt nog méér activiteiten voor de B.B. te ontplooi en, wenste hjj hen een genoeglijke avond toe. Deze „genoeglijke avond" werd met veel vaart en verve ge bracht door het radio-revue gezel schap van Rens van Dorth. In het programma., waarin conférences en sketches, zang, dans en muziek elk aar afwisselden, vielen vooral de con férences op, waarmee Rens van Dorth zelf zijn talrijk publiek wist te boeien. Ook de charmante Ellis van Norden bracht haar nummers „Van kunst met grote „K" en „Gamin de Paris" vlot en soepel over het voetlicht én évenals de andere medewerkenden bracht zij haar auditorium herhaalde lijk tot een ovationeel applaus. „Piet- je-Patje-Poe" en „The doll-story" waren de artistiek meest geslaagde programmapunten. Minder goed was Van Dorth's persiflage op de moder ne poëzie, maar verder kan men niet anders zeggeh. dan dat het gezel schap voor een uiterst plezierige avond heeft gezorgd. Wij noemen hier o.m. nog het acrobatenpaar „The al- banos", de goochelaar Pascepy en de uitstekende begeleiding van Cas Oosthoek. De commandant van de B.B. in Zeeland, mr, L. A. Kakebeeke en de plaatsvervangend commandant, de heer A. D. O. C. Fokker van Craye- stein van Rengerskerke, de commis saris van politie in Vlissingen, de heer C. van der Mark en tal van plaatselijke .autoriteiten woonden de ze avond, die geopend Wérd door het plaatselijk hoofd van de B.B., de heer A. Rorjje, bjj, Na afloop van de revite bleven ve len nog dansen op muziek van de „Marineband." Hedenavond vindt een herhaling plaats. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Aanvoer ln totaal 2452. Weektotaal 4341. Vette koeien en ossen 300; gebruiksvee 800; vette kalveren 120; graskalveren 211; nuchtere kalveren 487; varkens 136; big gen 37; paarden 40; veulens 3; scha pen of lammeren 313; bokken of géiten Prijs ln cents per kg ie kw. 2e kw. 3e kw. 290—305 280—280 250—260 280—310 260—480 230—250 Vette koelen Vette kalveren Slachtpaarden 220 210 193 Graskalveren Nuchtere kalveren Biggen Schapen Lammeren Kalf koeien Melkkoeien Vare koelen Vaarzen Pinken Vette koelen 110 100 90 105 90 80 1ITS 975 300 1175 975 900 >50 700 100 860 750 500 560 460 350 iets korter, han del flauw, prijzen als gisteren; vette kal veren aanvoer iets meer, handel vlot, prijzen constant; graskalveren aanvoer even kleiner, handel stug, vooral me» hoger in prijs; nuchtere kalveren aanvoer even minder, handel redelijk, goed prijs houdend; biggen aanvoer korter, handel kalm, prijshoudend; slachtpaarden aan voer klein, handel matig, prijzen let3 stijver; schapen en lammeren aanvoer kleiner, handel goed, prijshoudend; kalf- koelen aanvoer matig, handel stil, prij zen als vorige week; melkkoeien aanvoer matig, handel stil, prijzen als vorige week; vare koeien aanvoer kleiner, han del kalm,prijzen onveranderd; vaarzen en pinken aanvoer korter, handel traag, prijzen als vorige week. VISMIJN TE VEERE. 19 november. Aangevoel-d 1112 kg hèn- delsgarnalen 111—121; 139 kg schar 58—65. 4 kg bot 57—61; 125 kg wijting 40—501 45 kg rog 37—46; 6 kg kabeljauw 24; 26 kg kg ongesorteerde vis 56—59. VLISSINGEN Processie-vrijheid Voor de afdeling Vlissingen van de Prot.-Chr. Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, sprak kape laan J. C. M. Jespers, aldaar, in het Maarten Luther-huis, over „Proces sievrijheid". Kapelaan Jespers wees er op, dat ook uit de Bijbel voorbeelden van processies de rondtocht met de Ark, en die om Jericho bekeüd zijn. Spr. merkte voorts op, dat de processies voor de R.-K. Kerk niet van zó wezenlijke betekenis zijn, dat de kerk deze niet zou kunnen missen. Nochtans wordt de proces sie wel zeer op prijs gesteld. Uitvoerig ging spr. in op de prak tijk van de processies, zoals hij deze in Noord-Brabant heeft leren ken nen. De R.-K. Kerk kan er geen vrede mee hebben, dat er slechts proces sievrijheid is ln die gemeenten, waar deze vrijheid reeds in 1848 bestond. Deze toestand acht spreker in strijd met de vrijheid van godsdienst, Zo als deze in onze Grondwet is neer gelegd. Bij de discussie, waaraan ook de plaatselijke predikant ds. Y. van der Schoot deelnam, werd er onder meer op gewezen, dat in de processie naar rooms-katholieke Opvatting, „het al lerheiligste" feestelijk wordt rond gedragen, terwijl verondersteld wordt, dat ook andersdenkenden hieraan eerbied, mogelijk zelfs in de vorm van knielende aanbidding, be tuigen. Hier wordt de openbare weg, anders dan bij straatprediking of bij een optocht, bestemd voor een gods dienstoefening sacraments-proces- sie), welke tegen de overtuiging van andersdenkenden ingaat. Kapelaan Jespers ontkende dat bij een processie van andersdenkenden eerbiedige medewerking gêëlst wordt. Met een beroep op de ver draagzaamheid pleitte spreker voor opheffing van het processie-verbod. De avond stond onder leiding van de voorzitter der afdeling, de heer H. W. Zwagerman, die een inleidend en een slotwoord sprak. Hij dankte kapelaan Jespers hartelijk voor zijn voordracht. Na diens slotwoord had nog een geanimeerde bespreking plaats over enige andere onderwerpen. C. O. oogstte succes In het „Concertgebouw". Zondagavond gaf de C. O. een onderafdeling van de K.A.B. in het Concertgebouw te Vlissingen haar eerste ontspanningsavond van dit seizoen. Voorzitter P. Wanst sprak een welkomstwoord, waarna hij niet zonder nog enige propa gandistische woorden te hebben ge sproken de verzorging van de ver dere avond overgaf aan het bekende cabaretgezelschap van Jan van Ostade. Dit gezelschap bracht het pu bliek een uiterst gevarieerd pro gramma, zodat de lachsalvo's elk aar opvolgden. De conferences van Pierre van Ostade kwamen vlot over het voetlicht. Henny de Klerk fiield tijdens haar optreden voor en na de pauze het publiek in de ban van haar stem. Jan Ombergen's soe pele pianospel oogstte eveneens veel succes. De leider van het gezelschap die tevens de teksten schreef Jan van Ostade. bracht zijn pro grammapunt mimiek, voordracht en vioolspel, met veel verve. Nadat een donderend applaus was opgegaan voor „Pietje, de schooljongen" een Brabahtse creatie van Jan van Ostade en de finale 't programma had besloten, dankte voorzitter Wanst het gezelschap. Vélèh bleven hierna nog enige tijd dansen op mu ziek van „The heartbreakers". St.-Nicolaas in de Scheldestad Zaterdag 30 november wordt ln het „Concertgebouw" te Vlissingen het jaarijkse St -Nicoaasfeest voor kinderen gevierd. De organiserende buurtvereniging „De Posthoorn" heeft het „Fako Ster"-cabaret ver zocht aan dit feest mede te werken. Voorts zal St. Ntcolaas voor de kin deren van 2 tot en met 4 jaar een receptie houden, waarbij zij uit han- i den van de Sint een versnapering I zullen ontvangen. VEILING GOES. 19 nov. Export en Industrieveilln?. Cox's Orange Pippin, H 80-85 120, H 75-80 123, H 70-75 108—127, H 65-70 107—121, H 60-65 97-110, H 55-60 84-96, H H 61-71. Aanvoer 10 ton. Golden Delicious, H 80-35 106—112, H 75-80 100—115, H 70-75 100—116. H 65-70 86-102, H 60-65 69-91, H H 61-69. Aanvoer 50 ton. Laxton Superbe, H 75-ao 81, H 70-T5 88. H65-70 82. H6 0-65 67. H II 58. Lomb. Calville, H 80-90 78. H 70-80 81, H 60-70 70—72, H II 57. Zoete Eringaard, H 65-75 75—79. II 55-65 65-68, H II 55. Jona than. H 80-85 82. H 75-80 87, H 70-75 87— 88, H 65-70 77-78, H 60-85 70-71, H H 57. Aanvoer 46 ton. Goudrelnette, H 95-100 83, H 85-95 92. H 75-85 93. H 65-75 81-82, H H 64, keuken 70—71. fabriek 64. Aanvoer 40 ton. Doyenne du Cornice, H 80-85 157—163. H 73-80 157—162, H 70-75 15Z-166, H 65-70 144—154. H II 125. St. Remy, H 75-85 76— 77, H 65-75 77, H II 70. Gleser Wildeman, H 60-65 80-81. H 65-60 72—77, H II 61-67 Rlelperen. H 60-65 75, H 55-60 66. H II 52. Legipont, H 65-75 125, H 5-65 123, H H 8S. Verpakt fruit: Doyenne du Cornice, H 85-90 13*r-162. H 80-85 161—166, H 75-80 185—170. Gewone velling: Cox'a Orange Pippin keuken 80—95, fabriek 61—71. Jonathan, keuken 61—72, fabriek 56-65. Golden De licious, keuken 70—89, fabriek 58—67. Zoe te Ermgaerd. keuken 69, fabriek 51—60. Lombarts calville, keuken 64—70. St. Re my, keuken 66—72, fabriek 68. Doyenne du Comice, keuken 131—137, fabriek 125— 128. Comtesse de Paris, keuken 104—106, Gieser Wildeman, keuken 71—74, fabriek 56-61. BEURSBERICHT GOES. 19 nov. Granen en peulvruchten: Rode tarwe, basis 17% vochtf 26f 27.25. Witte tarwe, Idem f 27—f 27.75. Gerst, idem f 25—f 29.50, Haver, basis 15% vocht f 19 f 23.50, Kleine groene erwten f 28—f 35. Schokkers f 48—f 58. Bruine bonen f 40— f 62, Karwljzaad f 80—f 65. Slaglijnzaad f 38—f 42. Blauwmaanzaad f 100—f 136. Aardappelen. De prijs van klelaardap- pelen bedroeg heden: Bintje, 35 mm opw., binnenl. sortering f 8—f 9.50. Al pha, Idem f 6—f 9. Furore, idem f 13— I 14. Meerlander, Idem f 11.50—f 12. Deze prijzen gelden per 100 kg, gele verd aan de sorteerinrichting, sorteerkos- ten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden f 2.15 per 100 kg, gezond gewas. Stro. De prijzen waren voor: Tarwestro, draadgeperst af bedrijf per ton f 45—f 50. Gerstestro, idem f 55—f 60. Erwtenstro, idem t 70—1 75. Uien. De prijs van uien bedroeg 1112 cent per kg, onafges taart en droog pro- dukt, geleverd aan de sorteerinrichting Vlas. Goede kwaliteit gerepeld vlas 22 —27 ct. per kg, afwijkende kwaliteit 15— 22 ct. Goede kwaliteit ongerepeld vlas 13 —23 ct per kg, afwijkende kwaliteit 12— 18 ct. Eieren. Eieren noteerden t 2.50 per kg. EIERNOTERING GOES. Bericht van handelaren: kippeêieren 14 cent, poeljeëieren 10 cent. Feestavond van „Brigdamme" Met medewerking van de „Molen krakers" uit Veere gaf de toneelver eniging „Brigdamme" uit St. Lau rens een opvoering van het blijspel „Daar was laatst een meisje loos". Het stuk werd op goede wijze ten tonele gebracht en de spelers deden vele lachsalvo's opgaan. MELISKERKE Benoeming ambtsdragers Te Meliskerke had de verkiezing plaats van ambtsdragers van de Ge reformeerde Kerk. In de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer P. Brasser als ouderling, werd benoemd de heer A. Jobse. Ouder ling J. Kodde werd benoemd in de plaats van ouderling A. Polderman. Als diaken werd gekozen R. Krijger in de plaats van diaken W. Wisse. DOMBURG Gemeenteraad vergadert. De gemeenteraad van Domburg komt donderdagavond a.s, om acht uur in het gemeentehuis in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt onder meer de aanbieding van de begroting voor 1958. Verdef zijn er onder meer voorstellen tot verpach ting en pachten van grond, wijziging van de I.Z.A.-regeling voor Zeeland en de benoeming van een bestuurslid van de instelling voor Sociale Zorg. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Raad vergadert De raad van Nieuw- en Sint Joosland vergadert op woensdag 20 november, des avonds te 20 uur. De volgende punten zullen worden behandeld Vaststelling pensioensgrondslagen j Voorlopige vaststelling gemeentére- kening 1953 Benoeming gemeente werkman Verhuring gemeente-Wo ning Wilhelminastraat 15 Bespre king herziening uitbreidingsplan. OOSTKAPELLE Toneelavond „Onder Ons". Vorige week gaf de toneelclub „Onder Ons" te Oostkapelle in het verenigingsgebouw een zeer geslaag de opvoering van het toneelspel in drie bedrijveh „Levensschaduwen" Onder regie van de heer A. J. de Broekert werd dit ernstig spel van Joh. van Eekelen uitstekend ver tolkt. Naast een vlotte vertolking van de hoofdrollen was het succes mede te danken aan een goede bezet ting van de bijrollen. Het vereni gingsgebouw was geheel gevuld. Za terdagavond a.s. zal „Onder Ons" een liérópvoering geven te Vrouwenpol der ter gelegenheid van het 10-ja- rig bestaan van de muziekvereni ging „Ons Genoegen" aldaar. N.C.L.B. vergaderde. De afdeling Oostkapelle van de Ned. Clir. Landarbeidersbond kwam in algemene ledenvergadering bij een onder leiding van de heer W. Geldof. De heer Minnaard uit Kloe- tinge sprak ovér diverse belangrijke zaken; o.m. de „Wcrkclassificatie" en „Wacht- en Werkloosheidswet" en over diverse door de bond gevoer de acties. Er was voor deze verga dering goede belangstelling en er volgde een levendige bespreking. De afdeling besloot o.m. weer toe te treden tot de Chr. Besturenbond Sêrööskerkè eü ómStreken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 15