Kleurige herfstverschijningen in het najaarsbos bij Oostkapelle C NIVEA NIVERA SPORT EN WEDSTRIJDEN WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEÜW8E COURANT ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Mosschorpioentjes zijn zeldzaam en slechts enkele mm's groot Met een boswachter als geleide treden we het reeds dunbebladerde en daardoor vrij zonnige bos tegemoet. Wat zouden we hier nog mogen verwachten? De enige redelijke hoop op aardige vondsten betreft slechts de houtzwammen. Deze hebben vaak een kurkachtige samenstelling en zijn dus veel minder afhankelijk van atmosferische invloeden dan de tere bodemzwammen, die nu wel verdwenen zijn. Nu, de houtzwammen zijn goed vertegenwoordigd; aldra staan we vol bewondering voor een oude stronk, waarop honderden elfenbankjes in decoratieve rangschikking sa mengroeien. We bewonderen bovendien de rijke schakering van fijne kleurverschillen op de vlakke hoeden en de gaatjes aan de onderzijde, die de echte elfenbakjes kenmerken. Er komen talloze nagenoeg gelijk gevormde „bankjes" voor, die niet alleen op de hoed andere kenmerken vertonen, maar vooral aan de onderzijde, door het gemis van de sporen- strooiende buisjes laten zien, dat ze tot een heel andere groep van zwam men behoren. Het duurt dan ook niet lang of we hebben al een viertal soorten ge vonden, waarvan er een aan de on derzijde het teken draagt van de veel in de duinen te vinden Judas oren, die op de vlier voorkomen. Weer een ogenblik later staan we voor een reuzen-elfonbank, eigenlijk veel te groot voor die tere wezentjes; de onderzijde is zo wonderlijk in gangen en plaatjes verdeeld, dat men aan zwammen als deze de naam doolhof- zwammen heeft gegeven. door BAREND ZWERFMANS Bleven we met deze vondsten bin nen het kader van het gewone, een interessant en buitengewoon geval levert ons een oude berk op. Flinke grote berkezwammen laten zich langs de gehele stam zien en al deze ze hebben in plaats van de normale gladde rand een golvende gekregen, die de lichtbruine vruchtlichamen met de sneeuwwitte onderzijde op fraaie schelpen doet gelijken. Welk vreemd verschijnsel heeft bewerkt, dat juist die éne boom aan de zwam De aandacht wordt afgeleid door vogelgeluiden; vlaamse gaaien vlie gen krijsend door het hout en als Advertentie) Uw winkelier geeft U zolang de voorraad strekt bij een grote zuinige tube Nivea (11.15)of Nivera (f 1.20) deze bijzonder leuke kinderverrassing we beschermd door het geboomte juist een laantje binnenkijken, zien we enkele mannetjes en vrouwtjes- fasanten zich rustig naar een voe- derplek begeven. Geen bij uitstek zeldzame ontmoeting, maar altijd weer boeiend om de Intense kleu renpracht van deze vogels, vooral wanneer steelse zonnestralen over hun verenpak spelen. Niet ver van deze plaats staan we plotseling ademloos, de sfeer trilt van vele zeer hoge vogel stemmetjes. Dat zijn natuurlijk goudhaantjes, maar wat drijft de ze diertjes, de kleinste van onze inlandse vogeltjes, er toe een aan tal minuten rondom ons te blijven Wel een twintigtal wipt en klimt door de takjes voor ons, achter ons en boven ons, nog ijveriger dan de mezen, maar veel minder opvallend. Ze zijn blijk baar op de trek en druk en druk bezig tijdens een korte pauze de eigenaar van het bos van een groot aantal verstoken vijanden af te helpen. Even plotseling als ze binnenvielen trekken ze weer een sprong van 10 15 m verder. We waden door de varen, raken verward in de prikkeldraden, waar mee de braamstruiken hun stand plaatsen beschermen, worden door de boswachter gewezen op het feit dat de klimstengels van hop en kamper foelie, hoewel ze géén dorens dragen, machtiger wapens bezitten. De diepe spiraalvormig lopende groeven in de stammetjes, waaromheen deze slin gerplanten zich hebben gewonden, bevestigen met klem, dat deze overi gens zo schone planten in staatszijn bomen en takken in hun gi-eep te wurgen. We passeren nog merkwaar dig frisse bundelzwammen en vinden een stronk, die voor de helft in be slag genomen werd door zo'n groep zwavelkopjes, terwijl de andere helft bleef gereserveerd voor tientallen bij- eengoeiende paddestoeltjes uit de groep van de mktzwammen. Een lange tijd, bij het passeren van drukker belopen paden vinden we niets vermeldenswaardigs. In een greppel treffen we afgevallen eikebladeren met groenrood ge kleurde gallen, maar even later staan we voor een ontbladerde eik, met ronde knikkergallen aan de takjes, terwijl we daarnaast twee exemplaren van de minder be kende aardappelgal aan één takje ontdekken. Geven de genoemde ronde gallen elk slechts één gal- wesp, de aardappelgal levert er verscheidene, die niet eens tot de zelfde soort behoeven te behoren. Onze exemplaren hebben, dat is duidelijk te zien aan de verschil lende breedten van de openingen, waaruit de galwespen zijn ont snapt, minstens aan twee soorten het leven geschonken. Merkwaar dig is, dat de ene soort, zowel als de andere een voorkeur had voor het beleggen van één der zijden van de knop, waaruit de gal is ontstaan. Vreemd, silhouet Nog even staan wij stil bij een prachtige groep van kurkiepen. Eén ervan toont over nagenoeg het ge- hèle -oppervlak de korte maar hoog- opstaande kurkribben, die deze iep zijn bijzonder karakter geven. Een zeldzaam fraaie verschijning. Dan voert de weg ons weer van de meer open duinrand, waar een reus achtige haas ons pad kruist naar het bos terug. Het vinden van een aantal koolzwarte, halve bollen tegen abelenstronken levert nog een pretti ge sensatie. Ook deze, bijna geheel uit zuiver^ koolstof bestaande, har de voorwerpen zijn zwammen, die op de breuk prachtige iriserende groéi- ringen vertonen. Onder het zoeken in de schemering geraken we onge merkt onder de rustbomen van fa- santen, die met veel geraas opvlie gen; tussen de donkere komeetach tige langstaarten zien we een vreemd silhouet, een roofvogel, die zich even op een tak neerzet om poolshoogte te nemen ten opzichte van de rustverstoorders. Even, maar tbch lang genoeg om de lichte veer- kransen om de ogen te zien, waar door de vogel zich doet kennen als een bosuil. We vinden het prettig, dat deze bijzondere vogel nog meer plezier toevoegt aan onze reeds zo geslaagde tocht. We mogen vooral niet mopperen, gezien de vele toegif ten naast de te verwachten hout zwammen. De grote verrassing van deze na- jaars-bostocht volgt echter pas thuis (waar we de meegenomen buit nog eens inspecteren) in de vorm van een enkele mm's groot spinnetje, dat we op een paddestoel achteruit zien kruipen, zoals een krab dat doet. Zou hetJawel, de lange dunne „voorpoten" dragen kleine schaartjes. Dan is het dus een mosselschorpioen tje, het eerste dat we in Zeeland vangen. Ook in Brabant hebben we er vroeger nooit meer dan één gezien. De oogst van het najaar valt dus bij zonder mee en dan hebben we nog niet eens over de bessen gesproken of over de slijmzwam, die nog in het kruipstadium verkeerde. Of over het heerlijke van het in het bos zelf zijn, waar het vroege schemeren doortrok ken is van een sfeer van intimiteit, die men nergens elders aantreft. Gerestaureerde kerk van St.-Anna ter Muiden in december in gebruik HET VERSTILDE St.-Anna ter Mui den is een imposant bouwsel rijk, de toren met de Ned. herv. kerk, die herinneren aan het grootse verleden van het plaatsje. Monumentenzorg heeft het geheel vrijstaande complex onder haar hoede genomen en bij de thans voltooide restauratie de gebrui kelijke zestig procent van de Kosten bijgedragen. Het ls een monument een indruk, die nog versterkt wordt, als men thans het interieur van de gerestaureerde kerk ziet. ie kerk zal volgende maand, decem ber, In gebruik worden genomen als de bestelde luidklok is gearriveerd. Het fraaie eikenhout van het kerkin terieur waarop een ontsierende witte verflaag was aangebracht heeft zijn oorspronltgelijke Kleur te ruggekregen. Het orgel ls geheel ge reviseerd en voorzien van een elek trische aandrijfinrichting. Prachtig is de nieuwe preekstoel, die in de kérk. werd geplaatst. (Foto P.Z.C.) Geheimen lagen op straat. Een motorrijder heeft maandag in het Londense West-End een bruine leren tas gevondenwaarin docu menten zaten over een geheime ra ketmotor. Hij heeft de tas netjes aan de po litie overgedragen, nadat hij gezien had dat een der papieren het op schrift droeg: geheim mag al leen in een dubbele, gesloten envelop verzonden worden". De documenten waren afkomstig van het ministerie van bevoorra ding dat belast is met de ontwikke ling van nieutoe wapens en liet. plaatsen van militaire contracten bij particuliere ondernemingen. Hoge functionarissen van het mi nisterie proberen nu na te gaan hoe die tas op straat kwam te liggen. Vermoedelijk is zij uit de bagage ruimte van een auto gevallen. Aantal eerstejaars met tien procent gestegen Uit voorlopige cijfers van het Cen tree! Bureau voor de Statistiek blijkt dat zich medio oktober bij de geza menlijke universiteiten en hogescho len 5350 eerstejaars studenten had den laten Inschrijven tegen 4850 een jaar tevoren, een stijging met 10 pet derhalve. Bij de meeste faculteiten nam het aantal eerstejaars studenten toe, fn het bijzonder bij geneeskunde (22 pet.), technische wetenschap (19 pet) en letteren en wijsbegeerte (16 pet). Een daling gaven te zien; godgeleerdheid (8 pet.), tandheel kunde (20 pet.), diergeneeskunde (16 pet.) en „politieke en sociale wetenschappen (11 pet), terwijl het aantal bij wis- en natuurkunde ge lijk bleef. 9 Tientallen vrijwilligers hebben te Kawasaki in Japan hun leven gewaagd om meer dan 250 kinderen van twee tot vijf jaar uit een brandend weeshuis te redden. Vele kinderen waren boven in het gebouw door het vuur in hun slaap zalen opgesloten. Zij werden uit het raam geworpen in de armen van politie agenten op de begane grond of in pro visorische springzeilen. In de ruïne van het gebouw heeft men de verkoolde lijk jes van twee kinderen gevonden. Speciale correspondentie. Sinterklaas 1957 studeert letteren Reeds van verre zagen wij, dat Sint Nicolaas een geletterd man was. Van onder zijn sneeuwwitte tabberd, links en rechts van onder zijn vuurrode mantel staken heel verleidelijk punt jes van boterlètters. Hoe hij het alle maal kon torsen, was ons een raad sel. Overigens hing rond de goedhei lig-man een weldadige geur die ken merkend ls voor de fijnere banket bakkerijen. „Sinterklaas", begonnen wij heel timide, „slechts een paar woorden, wij zijn van de pers!" „Na tuurlijk", gaf de eeuwenoude bis schop grootmoedig toe. En in het daarop volgende gesprek bleek de goede Sint een geletterd man in de meest letterlijke zin van het woord, maar voorat een kwali teitskenner. Hij vertrouwe ons on der meer toe, dat hij alleen maar ROOMBOTERletters wilde hebben, zoals al zijn duizenden voorgangers trouwens. Maar de studies in de let- tereh van de goed-heilig-man strek ten zich verder uit. Enthousiast ver telde hij ons, dat hij letter voor let ter het hele prachtige roomboteral- bum „De Bonte Droom van het Cir cus" had uitgespeld. „Fantastisch boeiend, zelfs zo spannend, dat Ik het in één adem heb uitgelezen!" was het literair bescheid van de goede Sint. „Avonden achtereen heb ik ge noten van die komische, maar ook dieptragische mensenlevens, de won dere circussensaties van alle eeu wen!" De goede Sint werd al spre kende hoe langer hoe geestdriftiger en vertelde ons in vertrouwen, dat hij zélf duizenden exemplaren van dit unieke album had besteld. Volgt U dit excellente voorbeeld in het kie zen van het leukste Sinterklaasca deau. Het ls een boeiend en afwisse lend verhaal verlucht met talloze pentekeningen, vele kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circus kenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Koop het bij uw room- boterleverancier voor slechts 2,50 of bestel het rechtstreeks bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rem bours. De bijbehorende plaatjes ont vangt U GRATIS voor rijksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem niet alleen voor de zondag, maar ook voor Sin terklaas een pakje extra! POLITIERECHTER MIDDELBURG OUDE MAN DWONG LEVERANCIER OM VOOR AKKOORD TE TEKENEN „En nu tekenen, of anders kom je niet levend weg Voor de politierechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda. moesten zich maandagmiddag verantwoorden de 69-jarige Staf van den B. uit HontenLsse en diens echtgenote, mevrouw M. J. P. van den B.-H. De oude man had zich op de 9e oktober j.l. schuldig gemaakt aan mishandeling van de vader van de elektricien W. uit Hulst, en deze vervolgens gedwongen een rekening voor voldaan te tekenen, toen deze de rekening voor een aangebrachte schakelaar in de woning van verdachte kwam aanbieden. De echtgenote van verdachte was medeplichtig geweest by deze mishandeling. In het begin van dit jaar had W. jr. een schakelaar bevestigd en stuurde enkele weken later een rekening van 6,90. „We hebben helemaal geen rekening ontvangen", vertelde mevrouw Van de B. tegen de politierechter. Mr. W. K. H. Dieleman, de raadsman, ging uitvoerig na. hoe Van den B. tot zijn handelwijze gekomen zou kunnen zijn. „Deze mensen reageren anders dan wij, veel heftiger", zei mr. Die leman, die overigens geloofde, dat zij hun hartstocht evengoed ten goede aanwenden. Overigens vond pleiter W. ook een wonderlijke figuur, omdat hy over bijna 7 veel drukte gemaakt heeft. Mr. Dieleman betoogde, dat W. zich inderdaad bedreigd gevoeld heeft. Hij geloofde echter niet, dat Van den B. de Hulstenaar zou willen vermoor den voor zes gulden. Tenslotte ver zocht mr. Dieleman om clementie voor zijn client, omdat deze al ruim 5 we ken in de gevangenis doorgebracht had. Mr. Sieperda veroordeelde de 69-jari- ge Staf van den B. tenslotte tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 5 weken met aftrek, terwyl mevr. Van den B. veroordeeld werd tot be taling van een geldboete van 100. Er werd dus niet betaald en op 10 mei stuurde W. een aangetekende brief met een copie van de rekening. Die stuurde van den B. terug. ,,'kWist niet wat er in zat", verdedigde hij zich. Toen volgde weer een gewone brief met de rekening en vervolgens kwam W. sr. verschillende malen pra ten om het geld in handen te krijgen. Op de 9e oktober kwam h\j weer. Zo dra hy over de rekening begon, begon mevrouw Van den B. tegen hem op te spelen. Haar man die in een ander vertrek werkzaam was, kwam vervol gens binnen, pakte W. bij zijn kleren, duwde hem tegen de muur, waarbij W. een hoofdwond opliep. Toen legde Van den B. de rekening op tafel met het bevel tot W. „En nu teken je voor voldaan of anders kom je hier niet levend weg". Aanvankelijk ontkenden de twee ver dachten, maar op de duur gaven zij de feiten toch toe. De officier, mr. J. L. Andreae, stipte aan, dat de reke ning onder pressie door W. getekend was, waarby de vrouw het spel mee gespeeld heeft. Mr. Andreae ging het niet om het bedrag, maar op de wijze, waarop Van den B. én zyn vrouw W. onder druk gezet hebben, nadat zij hem mishandelden. Tegen Van den B. eiste dc officier 2 maanden met af trek (hij was reeds gedetineerd vanaf 14 oktober) en tef een boete van 11 en zijn echtgenote 1 of 20 dagen. Radarinstallatie volgt Russische kunstmaan. De Technische Hogeschool van Mas sachusetts, Verenigde Staten, heeft 'n radarinstallatie ontwikkeld waarmee men twee weken lang reeds de (twee de) Russische aardsatelliet volgt. De installatie heeft 49 miljoen dollar ge kost aan ontwerp, ontwikkeling en bouw. en is primair bedoeld als het prototype van een defensief radar systeem tegen satellieten en geleide projectielen. De installatie, die zeer krachtig ls en een bijzonder grote actieradius heeft, is door de Technische Hoge school van Massachusetts cn door het leger gezamenlijk ontwikkeld, als on derdeel van de defensiemaati-egelen welke worden voorbereid in Verband met geleide projectielen, raketten, en aardsatelliet.cn. Men zal de installatie onder andere kunnen gebruiken voor het via de ra dar bestuderen van meteoren en het noorderlicht. Landbouwschap wil abortus-bang bestrijden Het Landbouwschap is voornemens de besmettelijke veeziekte abortus- bang grondig te gaan bestrijden. Deze ziekte berokkent de betrokke nen jaarlijks een schade tussen de 19 en de 26 miljoen. Het Land bouwschap zal in zijn eerstvolgende vergadering oen ontwerp-verorde- ning bespreken, waarbij heffingen worden opgelegd ter bestrijding van de ziekte. Deze heffingen zullen al leen worden gevraagd van de hou ders van niet-abortus-bang-vrije vee beslagen en dienen ter financiering van bestrijdingsmaatregelen. Zij zul len worden terugbetaald indien het beslag binnen een bepaalde tijd abortus-vrij wordt. Men ziet af van het verplicht afmaken van besmet vee. Deze laatste maatregel zou als sluitstuk van de thans te voeren ac tie kunnen worden genomen ten op zichte van die veehouders, die niet op andere wijze te saneren te be wegen bleken. Te zijner tijd zal het houden van rundveebeslagen die niet abortus-vrij zijn, moeten worden ver boden. 9 Een rechtbank in Wenen heeft zeven personen veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van drie maanden tot vijt jaar wegens diefstal van bijna 200 ton benzine uit een leiding van een raffinade rij bij Wenen. Bejaarden wensen hogere AOW-uitkeringen De in het Centraal Orgaan samen werkende organisaties samenwer kende bonden van ouden van dagen en gepensioneerden hebben zich tot de minister van sociale zaken en volksgezondheid gewend met het verzoek de uitkering van de algeme ne ouderdomswet te verhogen, om dat de kosten voor het levensmidde- lenpakket zijn gestegen. Gevraagd wordt, of de minister bij eventuele verhoging van de A.O. W. bij de gemeentebesturen erop zou willen aandringen de verhoogde uit kering niet af te trekken van de aan vullende steun van gemeentewege. Tenslotte wordt aangedrongen op verhoging van de huurcompensatie voor bejaarden, omdat blijkt dat in veel gevallen de huurverhoging de daarvoor gegeven compensatie niet onaanzienlijk overtreft. 9 Te Helsingoer (Denemarken) is de grootste veerboot van Europa te water gelaten. De boot. die voor de dienst tus sen Tielleborg (Zuid-Zweden) en Sass- nitz (Oost-Dultsland) bestemd ls, kan 40 goederen- of passagierswagons, dertig auto's en duizend passagiers vervoeren. De boot komt begin volgend jaar in de Atleet Allonsius tiende De atleet Aug. Allonsius uit West- dorpe werd in de volkscross „Le Soir" goede tiende. Een prachtige prestatie na een week ziekenhuis te Gent nam hij zonder training aan de strijd deel. Zwemmers van „De Schelde" worden weer (kring) actief Promotie en degradatie amateurs voor '57-'58 De promotic- en degradatieregeling voor het seizoen 1957-'58 (amateurs) is thans bekend gemaakt: De kampioenen van de le klas A, B en C (amateurs) spelen een gehele com- Setitie om het kampioenschap van federland. De nummers laatst en voorlaatst degraderen naar de 2e klas. De kampioenen van de 2e klas A en B van de districten Zuid I en Zuid H spelen in een groep van vier een ge hele competitie om twee plaatsen in de le klas. De nummers laatst van de 2e klas A en B degraderen auto matisch naar de 3e klas. De kampioenen van de derde klas A B, C en D spelen in één groep een gehele competitie om twee plaatsen in de 2e klas, terwijl de nummers laatst van de derde klas A, B, C en D auto matisch naar de vierde klas degrade ren. De kampioenen van de 4e klas E, F. G en H spelen in één groep een ge hele competitie om twee plaatsen in de derde klas, terwijl de nummers laatst naar de resp. afdelingen degra deren. De promotie uit de afdeling naar de 4e klas K.N.V.B. wordt" in overleg met de betrokken afdeling ge regeld. In de reserve eerste klas ae- fradeert nummer laatst naar de res. e klas. De kampioenen van de reser ve tweede klassen A en B spelen een gehele competitie om één plaats in de res. eerste Klas. terwijl de nummers laatst naar de res. derde klas degra deren. De kampioenen van de res. derde klas A, B :en C spelen in één groep een halve competitie om twee plaatsen in de res. 2e klas terwijl de nummers laatst automatisch naar de afdeling degraderen. De promotie van de afdelingen naar de res. 3e klas van de K.N.VB. wordt geregeld in over leg met de resp. afdelingen. Nederland en de Tour de France 1958. Dinsdagavond is in het bondsbureau van de K.N.W.U. een bespreking ge houden van de sportcommissie met Kees Pellenaars, meer speciaal wat betreft de Nederlandse deelneming aan de Tour in 1958. De sportcommissie heeft besloten aan Jacques Goddet, directeur van de Tour, te berichten dat de K.N.W.U. op het standpunt staat, dat Neder land door een volledige ploeg moet worden vertegenwoordigd. De K.N.W.U, is namelijk van me ning dat zij een ploeg op de been kan brengen, die sterker is dan een team dat in combinatie met Denen zou kunnen worden gevormd. Aan Pellenaars ls gevraagd weder om als ploegleider op te treden. In overleg met hem zal een ploeg wor den aangewezen, ongeacht de fabrie ken waartoe de renners behoren. De kring Zeeland van de K.N Z.B. hield dezer dagen een buitengewone algemene vergadering in Breskens In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mee. dat de heer Koene tijdelijk het secretariaat zal waarnemen tot de algemene vergadering in het voorjaar dit namelijk in verband met het ver trek van ae heer P. Slabber. Verder heette de voorzitter de bondsafge- vaardigde, de heer Berringa. van har te welkom. Het belangrijkste agenda punt van deze middag vormde de be spreking van de agenda voor de bui tengewone algemene vergadering van de bond, die in Utrecht gehouden zal worden on zaterdag 23 november a s. De heer Berringa gaf hierop de nodi ge toelichitng. Als afgevaardigde voor deze vergadering wérden geko zen mej. C. Sturm en de heer Van Bokstael. De afgevaardigde van de zwemvereniging „De Schelde" uit Terneuzen deeld tijdens deze bijeen komst mee, dat de leden het volgende seizoen weer aan de activiteiten van de kring hopen deel te nemen. (Nagekomen advertentie). Heden overleed, zacht en kalm, na een gedul dig gedragen lijden, onze innig geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder CATHARINA BALJEU, weduwe van IZAAK HUBREGTSE, op de leeftijd van ruim 87 jaar. Wissingen J. M. HUBREGTSE. J. HUBREGTSE— MULDER. S. J. HUBREGTSE— DE NOOIJER. J. DE NOOIJER. Beverwijk J. HUBREGTSE. J. HUBREGTSE— CASTRICUM En kleinkinderen. Vllssingen, 19 november 1957. Verk. Quakkelaarstr. 189. Liever geen bezoek. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 22 november a.s. des namiddags 1 uur vanaf het sterfhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13