C Nooit tijd om te trouwen OCEANEN VAN GE1D: QnaSSlS vertelt zijn levensverhaal LANDBOUWSCHAP WENST MEER SPREIDING VAN INDUSTRIE KROESJTSJEW: REGIME IN MOSKOU IS STABIEL DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A N l VII Oorlog! Zij kwam op een beslissend ogenblik in het zakenleven van Aristoteles Socrates Onassis, de jonge, ongetrouwde scheepseigenaar met zijn grenzeloze ambities. Zijn eerste grote olie tanker, de 15.500 tonnen metende „Ariston" was in 1938 van stapel gelopen. Het had een sensatie verwekt in scheepvaartkringen. Het was de eerste tanker, die een Griek liet bouwen. Die eerste, zo als later zou blijken, zou veertien jaar lang de zeeën bevaren. „Heel wat mensen in de Griekse scheepvaartwereld dachten toen, dat ik gek was", vertelde Onassis mij, toen hij herinneringen op haalde aan die jaren. Zij beschouwden toen een olietanker zoals wij nu een atoombom: gevaarlijk, te gevaarlijk om mee om te gaan. Maar ik zag de olietanker van de toekomst voor mijde simpelste eenvoudigste vorm van watertransport. En ik wist, hoe belangrijk deze vorm van transport in de toekomst voor ons allen zou worden. Kijk eens rond in de wereld van vandaag en je zult zien, dat ik er niet ver naast was. Ik was er in die dagen zo zeker van, dat ik gelijk had, dat ik in 1939 en 1940 nog twee van die tankers liet bouwen. Maar de oorlog legde de voortstormende jonge Griek aan banden. Zelfs zijn vijanden en hij heeft er de nodige geven toe, dat hij het grootste deel van zijn fortuin gemaakt heeft na de laatste wereld oorlog. Hij hield zelden op met werken, vertelde mij een intieme vriend. Hij wilde kennis vergaren en op de hoogte komen van technische details. Op dat tijdstip was Tina, zijn toe komstige vrouw, een meisje van acht jaar, dat in New York woon de en met poppen speelde. Gedu rende de oorlog en de jaren direct daarna gingen Onassis en Livanos nauw samenwerken. Zij hadden één ding gemeen: een hartstocht' voor de scheepvaart. En terwijl Eugénie en Tina zich amuseerden met hun eigen leeftijdgenoten, kon den papa Livanos en Ari urenlang zitten praten over alle mogelijke aspecten van hun geliefkoosd on- derp. Schepen, niet het andere geslacht, waren Onassis' grote hartstocht. Maar laten wij hem zelf laten ver tellen, op zijn droge manier, hoe hij zijn bruid veroverde. Livanos was woedend, toen Ari de hand van zijn dochter vroeg Toen de oorlog uitbrak had Onassis drie tankers. Een werd door de Noorse regering gerequireerd, de twee andere kon den niet weg komen uit de Oost zee. Toen de twee Oostzee-tankers aan het einde van de oorlog waren bevrijd en in Noorwegen mijn der de tanker vrij kwam, begon ik pas met zaken doen, vertelde hij. Ik had bovendien vier Panamese sche pen, twee tankers en twee schepen voor droge lading. Daarna kocht ik tien Liberty-schepen van de Amerikaanse regering. Gedurende de oorlog en in de di- Door Graham Stanford. reet daaropvolgende jaren in New York leerde Onassis de geduchte oude Griekse reder Stavros Liva nos goed kennen, die zelf een ge zond respect had voor de kennis en de zakelijke successen van zijn jonge landgenoot. En in deze tijd was het ook, dat Onassis' gedachten zich begonnen bezig te houden met de mogelijk heid van trouwen. Mr. Livanos had twee dochters, Eugenie, de oudste en Athina Tina die Onassis het hof maakte en won. Geluk Vandaag wenden alle hoofden zich wanneer zij zich in het openbaar vertonen. In La Gala, in Monte Carlo, in een of ander chic restaurant in Parijs of op de loopplank van hun jacht, met Greta Garbo, altijd volgen nieuws gierige ogen Aristoteles Socrates Onassis en zijn vrouw Tina. Hij: klein, gezet, grijzend haar, al tijd correct, nooit overdreven ge kleed. Zij: jong, mooi, twintig jaar jon ger dan haar man, altijd met een voortreffelijke smaak gekleed, precies passend bij de gelegenheid. Zij samen: twee mensen die duide lijk plezier in eikaars gezelschap, hebben. Nieuwsgierige ogen volgen hen, omdat zij tot de allerrijkste echt- Saren ter wereld behoren. En om- at zij zich kennelijk gelukkig voelen in een internationale wereld waar geluk vaak zeldzaam is. De rijkdom van Onassis is zelf ver diend. Zijn vrouw heeft haar eigen geld, want papa Livanos was al een zeer rijk man, toen Ari zijn eerste stappen zette in de scheep vaartwereld. Eugénie, Tina's oudste zuster is getrouwd met Stavros Niarchos, eveneens miljonair en eveneens re der, die bovendien een van Onas sis' meest geduchte concurrenten is in de race om het bouwen van olietankers. Tot nu toe had Onassis nog geen keer gesproken over zijn persoon lijk leven, over zijn verloving en zijn huwelijk. Maar nu, terwijl hij tegenover mij zat in zijn kantoor te Monte Carlo, vertelde hij me de gehele geschiedenis. Hoe hij, ach ter in de dertig, tot de conclusie kwam, dat succes iets leegs was als ie het met niemand kunt delen, hoe nij om de hand vroeg van Athi na en hoe hij eerst door zijn toe komstige schoonvader was afge wezen. Ook reder Laat mij echter eerst vertellen, welke gebeurtenissen de jon ge Griek ervan overtuigden dat hij in de positie verkeerde, de hand te vragen van een dochter van de miljonair en veteraan der Griekse reders Livanos Een man bovendien, waarvoor iedereen in de schgepvaartwei'eld een heilige angst koesterde. Want deze me neer Livanos was en is nog steeds een bijzonder lastig heer schap. Zelf zoon van een reder diende hij eerst als walknecht, la ter als machinist en ten slotte als kapitein op zijn vaders schepen. Na de zee vaarwel gezegd te heb ben wierp hij zich op de zakelijke kant van de zeevaart en al zijn het vandaag Onassis en Niarchos, op wie de wereld baar ogen heeft ge vestigd, Livanos betekent nog steeds veel in de Griekse reders wereld. Hij was beslist niet het type man, dat onder de Indruk zou komen van zo'n jonge snel opgekomen re der, die het allemaal zo goed wist. Onassis was 31 jaar, toen hij de „Ariston" zelf noemt hij het zijn „supertanker" te water liet. Maar een huwelijk was iets, wat toén nog niet in zijn hoofd op kwam. Ieder uur van de dag en ve le van de nacht waren aan zijn werk gewijd. Mevrouw Onassis voor haar eigen schilderij. m iliumminium Altijd volgen hen nieuwsgierige blikken lliiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll liilliiliiiilillillllillllllllilillllliililinililiillllilil BEVOLKINGSGROEI IN OVERIG NEDERLAND Pleidooi voor afschaffing gemeenteclassificatie Een meer gelijkmatige spreiding der bevolking over ons land zal in de eerste plaats moeten worden bevor derd door stimulering van de vesti ging van bedrijven en overheidsdien sten In gebieden buiten de Randstad Holland. Dit is een van de conclusies waartoe het Landbouwschap is geko men bij zijn onderzoek naar de zijns inziens voor het agrarische deel van ons volk meest gewenste ontwikke ling in dit opzicht. De nota van het Landbouwschap, getiteld „Naar een gelijkmatiger spreiding van de bevol king in Nederland", zal in de open bare vergadering van het bestuur van het Landbouwschap van woensdag 20 november a.s. ter sprake komen. De ze vergadering wordt gehouden in het gebouw van het hoofdprodukt- schap voor akkerbouwprodukten te Den Haag.. De commissie Grondgebruik van het Landbouwschap stelt voor, de no ta, nadat zij is toegezonden aan de bij het vraagstuk betrokken ministers, op ruime schaal te verspreiden. in de inleiding tot de nota wordt o.a. medegedeeld dat het streven naar een meer gelijkmatige spreiding van de bevolking over ons land, van de tweedeling „het westen" en „overig Nederland" uit gezien, zal moeten leiden tot de bevordering van een re latief sterkere groei van de bevolking in „overig Nederland". Met de relatief geringere groei van het westen, die gepaard zal kunnen gaan met de stimulering der vesti ging van bedrijven en overheidsdien sten in gebieden bulten de Randstad Holland, wordt èn een algemeen èn een westelijk belang gediend, aange zien ook in de toekomst terreinen aan of in de buurt van diep vaarwa ter beschikbaar moeten blijven. De nota concludeert voorts dat de toeneming van niet-agrarischë be- staansmogelijkheden buiten het wes- j ten aan agrariërs die in de laudhomv - onvoldoende emplooi vinden, een an dere, economisch meer verantwoorde werkkring kan bieden, zonder dat hun Vft»trek i^it dn hifitlhQUW f telijke ontvolking van de desbetref fende gebieden met zich medebrengt. Voorts kan deze bedrijvigheid een gunstige invloed hebben op de wel vaart, de ontsluiting, de aanleg van openbare voorzieningen en op het cul turele leven. Direct en indirect kan dit ook de landbouw ten goede ko men. Een verminderde groei van de be volking in het westen betekent een verlichting van de druk op het al daar gelegen areaal zeer hoogwaar dige cultuurgrond. Een actief decentralisatiebeleid zal, naar de mening van het Landbouw schap, gericht moeten zijn op het be vorderen van de vestiging van indus triële bedrijven in een aantal kernen. Een egale spreiding van deze bedrij ven over een te industrialiseren ge bied acht het Landbouwschap niet gewenst. Over de gevolgen van een beperkt dooreenwonen van agrarische en' niet-agrarische bevolkingsgroepen is onvoldoende bekend. Het Landbouw schap acht een spoedig en diepgaand onderzoek in deze zaak urgent. Afschaffing van het stelsel van ge meenteclassificatie zal in het alge meen aan de ontwikkeling van de ge bieden buiten het westen ten goede komen. Tot het slagen van een actief de centralisatiebeleid zal de regering, naar de mening van het Landbouw schap, een belangrijke bijdrage kun nen leveren door een deel van haar in Den Haag gevestigde apparaat naar een gebied buiten de Randstad over te plaatsen. Aan het vestigen van een nieu we stad in het westen des lands zijn zulke grote bezwaren verbon den, dat van de plannen hiertoe volledig moet worden afgezien. In paats van een nieuwe stad te stichten zullen kleinere, reeds be staande steden moeten worden uit gebreid, aldus het Landbouwschap. Dode en vijf gewonden bij gevecht te Parijs Tijdens een vuurgevecht dat zich zondag te Parijs ontwikkelde tussen leden van de Algerijne Nationale Be weging (M.N.A.) en het Algerijns Bevrijdingsfront (F.L.N.), waarbij de politie tussenbeide kwam, zijn een dode en vijfgewonden gevalen. Een negentienjarige Mohamme daan werd in Pavillion Sous Bois door een andere Mohammedaan neer geschoten. Toen de moordenaar vluchtte werd hij achterna gezet door getuigen van de aanslag. Tijdens zijn vlucht schoot de moor denaar een zevenjarige jongen en een van zijn achtervolgers aan, en liep hij, al rennend, ccn vrouw omver die, vallend, haar arm brak. De politie schoot de moordenaar tenslotte neer, nadat deze nog een derde achtervolger had neergescho ten. Toen de vier gewonden verzorgd waren gingen enkele agenten de moordenaar in zijn schuilhoek, een puinhoop, opzoeken, daarbij geholpen door een paar jongens die hun vriendje hadden zien val len. De moordenaar, zekere Ben Kaddour, werd neergeschoten toen hij zich tegen de politie verzette. U.P-INTERVIEW TE MOSKOU Eerste raket was een „voltreffer". Met de secretaris der Russische communistische partij, Nikita Kroesj- tsjew, hebben wij een langdurig in terview gehad. Dit is het eerste in terview, dat Kroesjtsjew toegestaan heeft aan een in Moskou geaccredi teerde en gevestigde correspondent. Het interview werd voorts in het Russisch gehouden, zonder hulp of tussenkomst van een tolk. Naast uitspraken, dat de vooruit zichten voor de vrede tamelijk gun stig zijn, liet Kroesjtsjew ook ernsti ge waarschuwingen horen. Een derde wereldoorlog zou catastrofaal zijn voor Europa en uitgevochten worden op Amerikaans gebied, aldus Kroesj tsjew. In de naaste toekomst is een bij eenkomst van regeringsleiders van oost en west een „top-conferentie" dus niet waarschijnlijk al meent Kroestsjew, dat dit toch de enige uitweg is uit de impasse. Ruslan en de V.S. zouden in staat zijn, de voornaamste problemen in bilaterale onderhandelingen op te los sen. De eerste, door Rusland gelan ceerde, intercontinentale raket was volgens Kroesjtsjew een „vol treffer" en de Sowjet-Unie kan thans bases in Europa, Afrika en Azië met raketten vernietigen. „Indien de Amerikanen deze aan spraken betwijfelen, laten we dan een vreedzame raketwedstrijd houden, zoals eefl schietwedstrijd met geweren. Dan kunnen ze het zelf zien", zo zeide Kroesjtsjew. De mogelijkheid van zulk een oor log kan niet worden uitgesloten, zo meent Kroesjtsjew. Want hij kan ontketend worden door enkele „krankzinnigen, die men in dwang buizen behoorde te stoppen." Met de verhoop van de eerste kinder postzegels begon maandagochtend in het Haags gemeentemuseum officieel de Kinderpostzegelact.ie-1957Foto de directeur-generaal van de P.T.T. ir. J. D. H. van der Toorn, koopt de eerste kinderzegels van mevrouw Kuipers-Sluyters, de enige nog leven de van degenen, die op deze zegels zijn afgebeeld. Haar vader, wijlen Jan Sluyters maakte n.l. indertijd een jeugdportret van zijn dochter. Het kopje prijkt nu op de 8 cents kinderpostzegel. U personen vonden de dood 'i^c-men, toen een bus die ge vangenen «p hun bewakers vervoerde, slipte in l-.i brand getaakte by Shanja- A1 zou zulk een oorlog dan de dood zijn van het kapitalisme een door het kapitalisme aan de mensheid opgelegde doodstrijd ook de Sow jet-Unie zou verschrikkelijk te lijden krijgen. Sprekend over de binnenlandse toe stand der Sowjet-Unie, kwamen wij op de vraag, of het afzetten van de Molotow-groep en Zjoekow aanwijzin gen zijn van gehrek aan stabiliteit in de Russisehe leiding. Daarover zeide Kroesjtsjew o.m., dat „de kapitalis ten niet kunnen begrijpen dat alleen een krachtig en stabiel bewind zulke radicale operaties kan uitvoeren als 't verwijderen van Molotow, die zoveel jaren lang de belangrijkste man na Stalin was." De opkomst van een nieuwe Stalin, en het ontstaan van een nieuwe per soonlijkheidscultus achtte Kroesj tsjew echter onmogelijk. „Wij hebben ervoor gezorgd, dat een dergelijke „restauratie" niet meer kan voorko- Veteranen in Parijs blokkeerden theater Tweehonderd veteranen van het Franse verzet hebben zondagavond de toegang tot een Parijs1 theater geblokkeerd, omdat er een toneel stuk werd opgevoerd van een colla borateur in de Tweede Wereldoor log, die voor zijn samenspannen met de vijand werd gefusilleerd. De betogers, die de „Marseillaise" zongen en schreeuwden „Les colla borateurs au poteau" (de collabora teurs aan de galg, letterlijk voor het vuurpeloton) werden uiteengedreven door agenten, die kort voordat het scherm voor het stuk op zou gaan, naar het theater werden gebracht. Het stuk, dat op het repertoire stond, heet ,fLa reine de Cesaree(de ko ningin van Cesaree) en is geschre ven door Robert Brasillach. Voordat de politie arriveerde, had den er echter al heel wat vuistge vechten plaatsgehad en enkele be togers hadden een boeket bloemen, die voor de actrice in de hoofdrol, Alice Cocea, bedoeld waren, aan een lantaarnpaal op een nabijgelegen hoek gehangen, v;aar een gedenk steen is aangebracht voor een Fran se verzetsman, die er onder Duitse kogels was gevallen. Kamerkritiek op stijging huren woningwetwoningen. Vele Tweede Kamerleden wensen volgens het voorlopig verslag over de begroting 1958 van het departe ment van volkshuisvesting en bouw nijverheid de minister geluk met het aantal van 80.000 in 1957 gereedge komen woningen, dat zij het bewijs van een fundamenteel juiste politiek noemen. Hieruit kan het Nederland se volk moed putten om de bestrij ding van de woningnood onversaagd voort te zetten. Zij vragen met be trekking hiertoe de minister naar de vermoedelijke vermindering van het woningtekort' in de naaste toekomst. Thans gereedkomende woningwet woningen in de grote steden doen een nettohuurprijs van omstreeks 20.per week, op het platteland worden al huren van omstreeks 15 gesignaleerd, en dit dan nog bere kend op de basis van een kapitaal rente van 4% pet. Van andere zijde werd gewezen op het adres van de woningbouwvereniging „Onze Woon gemeenschap" aan de raad der ge meente Rotterdam. De in dit adres gesignaleerde stijgingen werden wel zeer frappant genoemd: in 1956 wer den voor de vereniging drie- en vier- kamerwoningen met een huurprijs van gemiddeld 11.en bejaarden woningen van nog geen 9.per week opgeleverd. De in 1957/1958 op te leveren woningen, respectievelijk bejaardenwoningen, zullen echter een huur moeten opbrengen van ge middeld 21.respectievelijk 15.50 en 17.50 per week. Men achtte duidelijk, dat deze ge stegen prijzen mede te wijten zijn aan de overspanning op de bouw markt en de kapitaalmarkt. Vele leden wierpen de vraag op, wat de minister heeft gedaan om deze overspanning te verminderen en daardoor een redelijker prijszet ting te bevorderen. Jonkheer gedroeg zich als een roofridder (Van onze correspondent). De 30-jarige jonkheer Van O. me taalarbeider van beroep, die trouw plannen koesterde, heeft zaterdag middag een poging gedaan om zijn nieuwe home onder de rook van Lo- chem in te richten op een manier, die hem waarschijnlijk nog lang zal heu gen. Hij bracht een ongewenst bezoek aan een landhuisje dat binnenkort zal worden betrokken door mejuf frouw De Leeuw, directrice van het rijksinternaat voor sociale jeugdzorg, het Westerflier. Zij had reeds ver scheidene stukken huisraad naar dit landhuisje laten overbrengen. Deze inboedel was een welkome prooi voor de jonkheer, die door het openschui ven van een raam zich toegang ver schafte tot de woning en daarna alles meenam, wat er van zijn gading was. Met een fiets, zwaar beladen met glaswerk, sierkannen. potten en pan nen, trok hij naar zijn huisje bij Lo- chem. een afstand van 13 kilometer. De jonkheer heeft voorlopig zijn winterverblijf aan de Markstraat te Almelo betrokken. Binnenkort: 60 km voor vrachtauto's (Van een correspondent). Binnenkort zal het in Nederland voor vrachtauto's met aanhangwa gens zijn toegestaan hun nioxïmum- snelheid, buiten de bebouwde kom, op te voeren tot 60 km per uur. De li miet voor het maximum was tot nu toe gesteld op 50 km. Deze verbete ring is te danken aan een verzoek tot wijziging van het wegenverkeers reglement, dat door enkele Kamers van Koophandel is gedaan aan de mi nister van verkeer en waterstaat, nyr, Algera. Op dit verzoek heeft de minister geantwoord, dat de verlangde wijzi ging van het reglement in een yerge- Di* meegedeeld op een bijeenkomst van de Kamer van koophandel en fabrie ken voor oostelijk Noord-Brabant te Eindhoven. De secretaris-wethouder, drs. F. Gijzeis, deelde op deze vergadering tevens mede, dat enkele Brabantse Kamers van koophandel aan de P.T. T. verzoeken hebben gedaan om de overbelasting der automatische tele foonnetten op te heffen. Vooral in grotere steden als Eind hoven en Breda, heeft deze overbelas ting ernstige vormen aangenomen. De betrokken Kamers hebben, een vroeger gedaan voorstel herhaald, om telefoneren tegen goedkopere avond tarieven in te voeren, zoals dat in het «■rftjhMtfffllana reeds bestaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7