Overleg tussen Nederland en Duitsland een dag uitgesteld Radiocursus Openbaar Kunstbezit is groot succes geworden KLAhKbüRD SCHOT VERBRAND BIJ POGING ZIJN HOND TE REDDEN DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEN TELEFOONTJE WAS VOLDOENDE Voornamelijk wordt gesproken over Eems-Dollard kwestie De Nederlands-Duitse onderhandelingen over bilaterale vraagstuk ken zijn maandagmiddag nog niet hervat. De heropening van de be sprekingen. die op maandagmiddag was vastgesteld, werd op verzoek van de leider der Duitse delegatie, professor Erich Kauffman, uitge steld tot vandaag half tien. Van de zijde der Duitse delegatie werd ver klaard, dat het uitstel „om technische redenen" was gevraagd. Van 'Nederlandse zijde werd geen enkel commentaar gegeven. Het uitstel van de besprekingen kwam voor de Nederlandse delega tie volkomen onverwacht. Eerst toen oud-minister J. W. Beijen met de leden van zijn delegatie reeds in de Treveszaal aan de conferentieta fel had plaatsgenomen verzocht professor Kauffman per telefoon vanuit het Kurhaus te Schevenin- gen de eerste bijeenkomst der dele gaties tot vandaag uit te stellen. De Duitse onderhandelaars waren in de loop van gisteren uit Bonn aan gekomen. Er wordt verwacht, dat het overleg tot aan het einde van deze week zal duren. Prof. Kauffman wordt terzijde gestaan door een zestal hoofdambte naren van de ministerie^ van buiten landse zaken en verkeer in Bonn en door drie hoofdambtenaren uit Neder- Saksen. Tijdens Lugubere ontdekking in boerderij te PlaMeld. In de afgelegen boerderij van de vrijgezel Ed Gein te Plainfield in Winconsin (Amerika), waar men zondag het lijk heeft gevonden van een vrouw, dat geen hoofd meer be zat, plus de resten van vier andere vrouwen, ontdekte men maandag nog vijf hoofden. In totaal zijn er nu tien lijken gevonden in de boerderij. Men verdenkt Ed Gein van kannibalisme. De officier van justitie van het dis trict verklaarde dat Ed Gein volgens hem zonder enige twijfel schuldig is aan de moord op de vrouwen en dat hij over voldoende bewijsmateriaal beschikt. Gein heeft, na dertig uur onder vraagd te zijn, tenslotte toegegeven, dat hij de tien vrouwen, wier stoffe- lijke resten in zijn boerderij zijn aangetroffen, „wellicht" heeft ver moord. Hij gaf ook toe „iets te weten" omtrent de lugubere verzameling mensenbeenderen, die in slaapkamer en keuken van zijn boerderij zijn aangetroffen. De politie heeft verklaard, dat Gein heeft toegegeven „verschei dene jaren achtereen" te hebben gemoord. Hij heeft ook bekend uit graven schedels en beenderen te hebben weggehaald. De politie on derzoekt thans opnieuw een aantal tot dusverre onopgeloste gevallen van verdwijningen van vrouwen en kinderen. mist in kanaal gereden: één dode De 19-jarige W. de B. uit Emmer- Compascuum met zijn eveneens 19 jaar oude neef D. de B., reed op een bromfiets van Emmer Compascuum naar Ter Apel. In een bocht is hij, vermoedelijk door de dichte mist, in het kanaal gereden. De bestuurder wist zich zwemmende te redden en op zijn hulpgeroep kwam onmiddel lijk hulp opdagen, doch door de duis ternis kon men niet veel uitrichten. Na schijnwerpers op het water te hebben gezet, kon men na ongeveer een half uur zijn neef uit het water halen. De levensgeesten waren toen reeds geweken. ZEEP. De „doorsnee"-Fransman ge bruikt in een jaar minder zeep dan welke van zijn Europese buren ook en minder dan een-derde van wat een Amerikaan verbruikt. Volgens cijfers uit officiële sta tistieken, koopt een Fransman onge veer 425 gram zeep per jaar terwijl het gemiddelde van een Amerikaan die de reputatie van de „proper ste man" van de wereld op te hou den heeft 1500 gram per jaar is. De Nederlander weet te volstaan met 630 gram zeep. een Belg met 705, een Duitser met 780 en een Brit met 1200 gram 's jaars. BONDGENOOT SPOETNIK. De 54- jarige heer John Norlinder heeft zich bij de politie beklaagd. Want op een avond was hij te Rockford, in de Amerikaanse staat Illinois, een dame tegengekomen, in een bar, die hem na enig inleidend gekout voorstelde mee naar buiten te gaan, naar haar auto. Dan zouden ze samen de stad uitrijden, om naar de tweede Spoet nik te kijken. John vond het aanvan kelijk een best idee. Maar hij heeft geen Spoetnik gezien. Alleen de klap gevoeld van een on verlaat die zich achter in de atuo verborgen had, en John buiten wes ten sloeg. De vreemdeling en de vrouw maakten zich, met de auto en 138 dollar in contanten, uit de voeten, na John langs de openbare weg ge deponeerd te hebben. In het eerste stadium van het over leg zullen van Nederlandse zijde aan wezig zijn dr. H. J. Levelt, mr. J. I. M. Welsing en mr. P. W. de Beun van het ministerie van buitenlandse zaken, ir. C. in 't Veld van rijkswaterstaat en de heer G. Hubée van de afdeling water staatsrecht van het ministerie van verkeer en waterstaat. Het accent zal bij dit overleg liggen op de Eems-Dol- lardkwestie. Naarmate dit nodig zal blijken bij de bespreking van dit on derwerp of bij de discussie over ande re punten zullen ook andere Neder landse deskundigen de besprekingen bijwonen, Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat het nieuws over het uitstel van het "overleg in Den Haag nog niet officieel in Bonn was ontvangen. Hij verklaarde niet te weten, waar om de besprekingen voor een dag zrjn uitgesteld. Employé verdacht van verduistering (f 30.000, (Van onze correspondent) De Apeldoornse politie heeft zon dag gearresteerd de 39-jarige Apel doornse boekhouder W. de R.. die wordt verdacht van verduistering ten nadele van de n.v. Remeha-fa- brieken te Apeldoorn, een fabriek die o.a. gietijzeren verwarmingsketels vervaardigt. De verduisteringen be dragen naar schatting 30.000 gulden en zij strekken zich uit over een pe riode van ongeveer 4 jaar. De onre gelmatigheden kwamen aan 't licht bij een accountantsonderzoek. Eerste gestapochef Diels bij jachtpartij gedood. Rudolf Diels, die indertijd de eer ste leider is geweest van Hitiers Ges tapo, heeft zichzelf zondag bij een jachtpartij nabij Diez in West-Duits- Iand per ongeluk doodgeschoten. Zijn geweer ging af toen hij nit zijn auto kwam en hij werd door het schot do delijk getroffen. Diels, die 57 jaar was, werd in 1933 hoofd van de geheime politie der Na zi's. Hij werd benoemd door Herman Göring, die toen premier van Pruisen was en die met Diels' zuster was ge trouwd. Een jaar later gaf hij zijn functie op, omdat hij weigerde dos siers aan te leggen van mensen, die de Nazi's uit de weg wilden laten ruimen. Na hem bouwden Himmler en Heydrich de Gestapo op tot een der gevreesde organisaties in Europa. Tegen het einde van de oorlog werd Diels na onenigheid met Hit- Ier en Göring gearresteerd. Hij trad tijdens de processen in Neu renberg op als getuige k charge. De laatste jaren heeft hij op zijn boerderij bij Hannover terugge trokken geleefd. Schoolverkeersexamen 1958 in heel het land op één dag Het bestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft zich verenigd met het voorstel van de „Commissie Eenheid in de Verkeersexamens", om het schriftelijk gedeelte van het schoolverkeersexamen voor het gehele land te doen houden op dinsdag 11 maart 1958. De afdelingen en consuls van het verbond, alsmede de verkeersonder- wijscommissies zullen zich, zoals ge bruikelijk, tijdig met de scholen in verbinding stellen. Scholen en plaatsen, waar deze in stanties ontbreken, kunnen de schrif telijke opgaven enz. bij het verbo-ad aanvragen door bemiddeling van ge meentebestuur of politie. In 1957 hebben ruim 190.000 scho lieren aan het theoretisch en prak tisch verkeersexamen deelgenomen met. volledige medewerking van de plaatselijke overheid. Een Schotse edelman, de 35-jarige sir David Moncrieffe, is gisteren om het leven gekomen bij een poging zijn hond te redden uit het als een fakkel brandende familiegoed aan de buitenrand van het Schotse dorpje Bridge of Earn. Door onbekende oorzaak brak gis teren vroeg brand uit in het vijf ver diepingen tellende Moncrieffe House, dat uit 1679 dateert. De eigenaar sir David Montcrieffe rende het snel he vig brandende gebouw uit, maar keerde terug, toen hij ontdekte dat zijn beste vriend, een bouvier, Joy geheten, in het huis was achterge bleven. Brandweerlieden, die hem tegen wil den houden, duwde hij op zij. Joy verbleef in een kamer op de derde verdieping. De brandweerlieden za gen Moncrieffe de trappen opsnellen Hij keerde niet meer terug. Alarmoefening personeel koninklijke landmacht De legerleiding heeft het voornemen om vóór het einde van 1957 een alarm oefening te bevelen voor het onder de wapenen zijnde personeel van de Ko ninklijke Landmacht, zo deelt de le- gervoorlichtingsdienst ons mede Voor deze oefening zal geen perso neel worden opgeroepen, waaraan groot of klein verlof is verleend, en zal geen materieel worden gevorderd. Aan de oefening zal voorafgaan een periode van verhoogde paraa'heii, dat is een toestand waarin de com mandanten hun personeel en mate rieel gereed houden voor de uitvoe ring van nadere 'bevelen. Het lijn-vrachttoestel van de British European Airways op de lijn Londen- Kopenhagen, heeft in de buurt van Kopenhagen een noodlanding moeten maken, waarbij alle inzittenden met de schrik vrijkwamen. Intussen had men aan een andere zijde van het huis Moncrieffe's zus ter Elizabeth, door middel van aan elkaar geknoopte lakens uit haar slaapkamerraam in veiligheid ge bracht. Nadat het vuur geblust was het oude huis brandde vrijwel geheel uit ging men zoeken n^ar Moncrieffe. Men had tijdens de brand een schot gehoord, zodat men veronderstelt dat de edelman zijn hond (die jongen verwachtte) doodgeschoten heeft, toen hij het dier niet meer kon red den. De lijken van Moncrieffe en Joy heeft men in de verkoolde ruïnes niet terug kunnen vinden. Moncrieffe be zat nog twaalf andere honden. De meeste van die dieren zijn gered. „Scholenbouw dreigt volledig te stagneren" Kritiek uit Kamer over controlestelsel. Vele leden der Tweede Kamer wa ren voldaan over de indiening van een kweekscholenplan, maar een der gelijke planmatigheid is huns in ziens evenzeer gewenst voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Opnieuw maakt de me morie van toelichting melding van het voornemen, een aantal onder wijsinrichtingen in het leven te roe pen of te subsidiëren, maar het is alles incidenteel en de schijn van een zekere willekeur is daarbij niet te ontgaan. Vele leden zouden een grote vrij heid bij de bouw van andere dan rijksscholen ten zeerste gewenst ach ten. Deze en ook andere leden zouden gaarne worden ingelicht over ge troffen maatregelen ter bevordering van de bouw van semipermanente lokalen en scholen. Deze leden achtten de scholenbouw van uitzonderlijk belang. Zij ver trouwden er gaarne op, dat de minis ter zal streven naar een zo hoog mo gelijke produktie, ondanks de finan cieringsmoeilijkheden. In aansluiting hierop merkten ver scheidene leden op, dat gemeentebe sturen en schoolbesturen er niet in slagen tegen het door de regering vastgestelde rentegamma gelden te lenen voor scholenbouw. Financiering door middel van kort geld is verbo den. De scholenbouw dreigt ten ge volge van de omstandigheden vrijwel volledig te stagneren. Er is op de begroting voor 1958 een groter vo lume uitgetrokken voor scholenbouw dan In 1957, maar wat baat dit, in dien er geen geld is om te bouwen? Er móeten op korte termijn maatre gelen worden getroffen, zoals nu ook voor de won'ngbouw is geschied. Het stelsel van controle op scholenbouw, waar drie a vier min'steries aan te pas komen, be hoeft naar de mening van deze leden dringend vereenvoudiging en klaarheid. ONTWAPENINGSCOMMISSIE Rusland verwerpt het Westerse voorstel. Rusland heeft gisteravond de plan nen, die door het Westen onderling ivaren goedgekeurd, voor het uitbrei den van de ontwapenings-commissie tot op 25 leden verworpen. Alhoewel carnaval 1958 nog in n H een ver verschiet is, zijn de voorbereidingswerkzaamheden M reeds in volle gang. Een kijkje in een „koppenatelier" in f§ H Maastricht, waar men de oude koppen repareert en nieuwe ij ontwerpf. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Politie leverde met drie negers vuurgevecht Te Clanton, in de Amerikaanse staat Alabama, hebben sheriffs en politie-agenten zondag een vuurge vecht geleverd tegen drie negers die zich in een hnis verschanst hadden. Zaterdagavond werd een blanke uit een hinderlaag neergeschoten. De po litie, geholpen door een goede 150 blanken, sloeg daarna een beleg rond de woning waaruit geschoten was. Na een gevecht, dat lange tijd duurde, en waarbij de politie traan gas gebruikte en de negers in het huis zich met hagelgeweren verzet ten, slaagde men er tenslotte in tot de woning door te dringen. Een ne ger, die handenvol hagelpatronen in een koelkast stopte, werd gearres teerd, een andere neger die "met een jachtgeweer bij zich onder een bed lag, deelde dat lot. Buiten de woning werd de derde neger nëfergeschoten toen hij, met een jachtgeweer bij zich, uit het huis vluchtte en recht in enkele salvo's van de politie liep. De toestand in Clanton deed terug denken aan de dagen van het wilde westen. Zodra het eerste nieuws over de hinderlaag uitgelekt was, zag men overal blanken lopen met gewe ren. Het feit, dat de politie uit nabije gemeenten spoedig het werk van de vrijwilligers overnam, voorkwam het lynchen. Koninklijke subsidie voor zes jonge schilders Op voordracht van de jury voor de koninklijke subsidie voor vrije schil derkunst heeft Hare Majesteit de Ko ningin een studiebeurs toegekend aan de volgende jonge schilders J. Hi'lenius. Amsterdam mej. Han Mes- Koog a'd Zaan J. W. Öoster- kerk. Doetinchem A. Forth, Rotter dam W. den Ouden, Amsterdam en A. J. Veldhoen, Amsterdam. Volgens een verslag van het gemeen tebestuur van de stad Sjanghai, dat ge publiceerd is fci het blad „Wen Hoe! Pao" neemt de bevolking van de stad per maand gemiddeld met 78.000 zielen toe Tegen het eind van september had Sjanghai 7.250.000 inwoners, 1.170.000 meer dan in juni 1955. Verwachting voor tweede cursus: honderdduizend inschrijvingen Op de tweede radiocursus van de stichting Openbaar Kunstbezit, die op 17 januari begint, hebben nu reeds ruim 45.000 personen inge tekend. De verwachting is dat men de 100.000 zal halen en tenminste 90 van de 78.000 abonees op de eerste cursus ook voor de tweede zal inschrijven. Indien inderdaad dit enorme aantal zal worden be reikt betekent dit, dat vier miljoen reprodukties van kunstwerken over ons land zullen worden verspreid, zo deelde de voorzitter der stichting, prof. dr. J. G. van Gelder, op een persconferentie mede. Een enquête over de verspreiding der abonees, heeft uitgewezen, dat deze niet beperkt is gebleven tot de steden waar de grote mu sea zijn, maar juist ook daar waar er geen zijn. Vijftig procent woont in gemeenten met minder dan 100.000 inwoners. Meer dan 500 scholen zgn geabonneerd op de cursus, waarvan het grootste deel in Limburg en Noord-Bra bant. Ook honderden Nederlanders, in Australië en Canada, en verder bui tenlandse musea zijn lid geworden van de stichting. De Sticusa over weegt ook de West in dit werk te be trekken en de voorbereidingen hier toe zijn reeds in een vergevorderd stadium. Ook in het buitenland heeft de cursus de aandacht getrokken, van België tot in het Midden-Oosten, en zo bleek uit de correspondentie der Stichting daarover wordt over wogen of men iets dergelijks tot stand kan brengen. Getracht wordt in de tweede cur sus een grote verscheidenheid te brengen door reprodukties op te ne men van alle soorten kunstwerken en van alle tijden. Behalve de con frontatie met het kunstwerk beoogt de stichting het museumbezoek door het. zien der reprodukties te stimule ren. Prof. Van Gelder zeide de indruk te hebben, dat als gevolg van de eer ste cursus ongeveer 30.000 personen tot museumbezoek zijn gekomen. De combinatie van woord (toelichting) en beeld (reproduktie) is uniek en uit de grote belangstelling voor de eerste en de intekening op de tweede cursus is het sprookje, dat het Nederlandse volk geen gevoel heeft voor kunst naar het rijk der fabelen verwezen, zo concludeerde do voorzitter. Bij de samenstelling van de eerste cursus heeft men zich beperkt tot het werk van Nederlandse kunstenaars. Bij de nieuwe is ook werk van Vlaam se kunstenaars in Nederlandse mu sea opgenomen, en het ligt in de be doeling, dit bij de derde cursus uit te breiden tot werk van Franse. Duitse en Italiaanse kunstenaars. Prins Bernhard heeft zich als voor zitter van het zijn naam dragende fonds met een persoonlijk woord tot het Nederlandse volk gericht naar aanleiding van de tweede radiocursus van de stichting Openbaar Kunstbe zit". Prins Bernhard De prins schrijft: „Uit de voorlopige statistiek van 'n door het Prins Bernhardfonds inge stelde enquête Is gebleken, dat er nog grote groepen der bevolking zjjn die onvoldoende werden bereikt en die vaak door gebrek aan voorlleh- ting te weinig open staan voor de Het Wereldgebeuren Geen revolutie De spoetnik is onze grote gealli eerde en wij kunnen de Kussen niet dankbaar genoeg zijn, dat zij deze hebben gelanceerd. Als wij op .e oude manier zouden doorgaan, zou den wij óf onze wasmachines óf spoet niks moeten opgeven." Paul-Henri Spaak, secretaris-generaal van de Noordatlantische verdragsorganisa tie, SDrak deze woorden verleden week, net vóórdat de Amerikanen en de Engelsen „symbolische" wapen- voorraden naar Tunesië stuurden. Men heeft wel eens van Spaak gezegd dat hij niet alleen als politicus, maar ook als conferencier of als zakenman een succesvolle loopbaan had kunnen beleven. Als zakenman vooral omdat hii beschikt over een bijzonder soort welsprekendheid, die het mogelijk maakt om „waren" aan te prijzen- In de afgelopen jaren hield hij zich. als Belgisch minister van buitenlandse zaken, vooral bezig met het „aanprij zen" van versterking der Europese economische eenheid. En toen de ver dragen voor Euromarkt en Euratoom gereed waren gekomen voor parle mentaire behandeling in de diverse betrokken landen, kon men zeggen dat dit mede was gebeurd onder in vloed van Spaaks bruisende stuw kracht en door de manier, waarop hij het verdrag had „verkocht". Eenmaal vervulde Spaak tijdens de onderhande lingen over de Europese economische gemeenschap* in letterlijke zin de rol van verkoper: toen het ging om de vraag of men de Afrikaanse gebieden van Frankrijk in de economische unie zou opnemen. Er werden toen dadels, Algerijnse wijn, sinaasappels en ba nanen uitgestald, en Spaak kreeg, zo als men het wel eens plastisch uit drukt, de lachers op de hand. toen hij vol vuur de voordelen van het „opne men" dezer waren aan zijn collega ministers aanbeval. Juist voordat vorige week de moei lijkheden tussen Frankrijk ener zijds over de Brits-Amerikaanse wapenleveranties aan Tunesië begon nen paste Spaak dus de Russische kunstmanen toe in een redevoering, waarin hij pleitte voor nauwere poli tieke samenwerking tussen de landen van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie. Algemeen was men het aan beide zilden van de oceaan inmiddels al in DrinciDe erover eens, dat het we tenschappelijk onderzoek van de lid staten gebundeld moet worden en dat Amerika zijn atoomgeheimen aan de bondgenoten kan toevertrouwen nu is gebleken, dat dit al lang geen gehei men meer voor de Russen zijn. Maar ;5naak wilde deze nauwere samenwer king nu ook uitbreiden tot 't politieke terrein. Overigens geen nieuwe ge dachte: een commissie van wijze man nen heeft daaraan al eens een uitge breide rondreis en een lijvig rapport gewijd, nadat de Suezkwestie vorig jaar grote tegenstellingen binnen de NAVO had teweeggebracht. Snaaks streven was gericht op een bepaling, dat „een gecoördineerde bui tenlandse politiek verplicht wordt ge steld". Dit zou. zo zei hij, „het begin zijn van een revolutie ih de historie der diplomatie". Suoetniks hebben echter niet zo'n diepe indruk gemaakt in het ge allieerde kamp. dat het inderdaad zonder slag of stoot is gekomen tot zo'n onberispelijke westelijke diplo matieke samenwerking. In Frankrijk zrjn de poppen aan het dansen, nu de Amerikanen en de Engelsen wapens sturen naar Tunesië, een land, dat de ze wapens eigenlijk van Frankrijk diende te betrekken en dat ze daar al lang geleden had besteld, maar ze niet kreeg omdat de Fransen vreesden, dat de Tunesiërs een deel van deze wapens ter hand zouden stellen aan de Alge rijnse rebellen. Van hun kant vonden de Amerika nen en de Engelsen, dat met wapen leveranties aan Tunesië niet langer kon worden gewacht omdat deze nieu we staat anders wellicht de zijde van Egvpte of zelfs van Moskou zou kie zen. TT:t dit iurident blijkt, hoe moeilijk het is om de door Spaak voorgestelde „revolutie in de nistorie der diploma tie" uit te voeren. De belangen en op vattingen van de westelijke bondgeno ten loper, immers vaak op grond van eeuwenoude tradities zo ver uiteen, dat een verplichte coördinatie moeilijk te verwerkelijken zal zijn. Vastgesteld moet echter worden, dat Soaak gelijk heeft, wanneer hij „meer overleg en meer coördinatie"- aan prijst. PAUL-HENRI SPAAK ....weet te „verkopen" schoonheid van de kunstwerken die onze musea zo rijkelijk bevatten. Vandaar dat ik, nu het begin van de tweede jaargang der cur sus in zicht is, als voorzitter van het Prins Bernhardfonds, dat ook zijn deel aan de voorbereiding van dit belangrijke werk heeft bij gedragen. U graag opnieuw op wek om U als deelnemers voor 't nieuwe jaar aan te melden. De vreugde, die U op deze wijze aan ons openbaar kunstbezit zult be leven zal U ongetwijfeld ook dit keer niet teleurstellen, integen deel", zo besloot Z.K.H. zijn woord ter aanbeveling. De minister-president, dr. W Drees heeft gisteren een kort woord over de zender Hilversum I gespro ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5