Wijzigingen van verordeningen gaven veel stof tot spreken Zeeuwse Almanak ijf?e ZOUTELANDSE BAKKER MOET VOOR 1 JANUARI VERHUIZEN MOEILIJKHEDEN MELKSLIJTERS BIJ BEDIENING VAN FLATS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 GEMEENTERAAD MIDDELBURG Zelfs 3 amendementen ingediend Voordat de Middelburgse gemeenteraadsleden zich maandagmiddag kon den zetten aan de officieuze behandeling van de begroting 1958, hadden zij tijdens een openbare vergadering nog een korte agenda af te werken, die voornamelijk bestond uit voorstellen over wijzigingen van verordenin gen, onder meer van vermakelijkheidsbelasting, marktgelden, reinigings- en precariorechten. Het betrof hier slechts een zevental punten, maar niettemin heeft deze minimale agenda nog veel stof tot spreken opgele verd, waarbij zelfs nog drie amendementen werden ingediend. De wijzi ging van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting vroeg de meeste aandacht. De heer M. A. L. Hubregtse (p.v.' d.a.) bepaalde zich bij het artikel, waarin bepaald wordt, dat voor volks uitvoeringen en voorstellingen op het gebied van muziek, zang, toneel, kunstdans en ballet, niet gewlnshal- ve gegeven door verenigingen, comi- té's, zedelijke lichamen of stichtin gen, die uitsluitend ten algemene nutte werkzaam zijn en waarvan de toegangsprijs niet meer dan 2. per bezoeker bedraagt en waar geen gelegenheid tot dansen wordt gege ven, ygeen belasting verschuldigd is. De heer Hubregtse was verheugd, dat B. en W. in dit artikel een be paalde verruiming hadden opgeno men door de toegangsprijs te verho gen van 1.50 tot 2.Toch acht te hij deze bepaling voor verschillen de verenigingen van weinig nut, om dat zij uitsluitend voorstellingen ge ven voor de eigen leden. Dus niet ten algemene nutte, zoals B. en W. be doelden. Dit raadslid wenste de be paling „ten algemene nutte" ook te schrappen, in het belang van de ver schillende verenigingen, die in Mid delburg aan cultureel werk doen. Loco-burgemeester J. W. Köge- ler stipte hierbij aan, dat B. en W. zeker niet zonder oorzaak een te gemoetkoming gegeven hebben waar het uitvoeringen betreft, die iedereen kan bezoeken. „Wanneer wij de bepaling „ten algemene nut te" zouden loslaten", aldus de heer KÖgeler, „zetten wij zeker een voet op de verkeerde weg". B. en W. wilden de begrippen volksuit voering en ten algemene nutte niet Advertentie scheiden, omdat anders slechts een deel van het volk bereikt zou wor den. De heer Hubregtse wilde de bepa ling toch schrappen, omdat de vereni gingen alleen voorstellingen geven voor de leden, daar zij voor buiten staanders geen plaatsen ter beschik king hebben. In dit geval meende de heer Kögeler, dat de gemeente te maken krijgt met een gesloten bij eenkomst, die niet ten algemene nut te gegeven wordt en waarvan ook geen belasting geheven kan worden. De voorzitter wenste in geen geval een tegemoetkoming te geven aan een bepaalde groep. Nadat de heer J. S. Hoek (a.r.) had opgemerkt, dat de term ten algemene nutte een fis cale term is, merkte wethouder A. J. Berenpas op, dat het thans niet mo gelijk is om bedoelde uitvoeringen te geven voor 2.zodat de bepaling best geschrapt kon worden. De heer Kögeler hield echter vast aan zijn standpunt, waarna de heren Hubregtse, drs. Th. Westerhout en L. J. Breel (allen p.v.d.a.) een amen dement indienden om het zinsdeel „die uitsluitend ten algemene nutte werkzaam zijn" te schrappen. Geert aanhouding Daar dan alle voorstellingen bene den de 2.belastingvrij zouden worden, had de heer Hoek er bezwa ren tegen, omdat de draagwijdte om fiscale redenen niet te overzien zou zijn. De heer A. J. Kaland (c.h.) stelde voor om dit punt aan te hou den tot een volgende zitting' om in tussen de grootte van het bedrag uit te rekenen, voor welk standpunt ook wethouder jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer en de heer L. A. Schenk (v.v.d.) voelden. De burgemeester wilde dit punt echter afwikkelen. De heer Ka- land maakte er een voorstel van uit stel van, dat door de raad met 13 te gen 6 stemmen werd verworpen. Vóór de schrapping van het zinsdeel stem den tenslotte 10 leden, terwijl er 9 tegen waren. Hierna werd het voor stel in zijn geheel aangenomen. Moet ook voor patates-friteskra- MET CHOCOLA In deze rubriek heeft vorige week een stukje gestaan over rijkslcweek- schoolleerlingen, die op excursie in Sluiskil in een „horeca"-bedrijf hun fietsen hadden gestald, doch ver trokken waren zonder de verschul digde gelden af te dragen. Wij schre ven, dat er misschien wel een of an der misverstand in 't spel was ge weest. De genoemde leerlingen be treurden dit misverstand óók. Wat deden zij daarom Zij stuurden de eigenaar van het gedupeerde horeca-bedrijf een brief met excuses en pakten daar wat cho colade bij. HOND HIELD VAN KONIJN EN KIP. De heer D. uit St. Jansteen heeft een pluimveestapel en hij is daar te recht trots op. Onlangs ging hij weer eens naar zijn diertjes kijken. De heer D. schrok. Wat zag hij t Diverse konijnen en kippen lagen dood. Doodgebeten door een of an dere hond. De politie zoekt nu naar die hondom zijn eigenaar de scha de te laten vergoeden. TWEEGEVECHT De man In dat kleine auto'tje trok zich niets aan van de grote stop- streep, die in een der Vlissingse stra ten de voorzichtige inleiding vormt tot een voorrangsweg. De neus van het wagentje stond er brutaal vér overheen en zo kwam het, dat de fietser, die de voorrangsweg bereed, ontijdig van zijn rijwiel moest sprin gen. Dat deed hij vlot, maar hij ont popte zich onmiddellijk als een strijd baar man, die stónd op zijn rechten. Na dreigend zijn vuist tegen de au tomobilist te hebben opgestojten, plantte hij zich onwrikbaar op de straatstenen, vlak voor het auto'tje en weigerde ook maar een stap opzij te doen. Hij stond daar min of meer letterlijk op z'n rechten; op de straatstenen namelijk die hem op dat ogenblik rechtens toekwamen. De automobilist zat het allemaal een beetje verdwaasd aan te kijken en zo voerden die twee daar gedu rende enkele ogenblikken een mo derne (verkeers)-pantomime op. Tot dat de automobilist capituleerde; hij schakelde zijn voertuig in en reed gehoorzaam enkele meters achteruit. 'Eerst toen besteeg de fietser zijn rij wiel en reed triomferend weg. De trotse overwinnaar in een typisch hedendaags tweegevecht i t SUCCESVOL Goudszwaard is een succesvol landbouwer. Deze Sint-Annalander neemt deel aan de bietencampagne en oogstte een zéér grote suiker biet, een biet namelijk van 80 cen timeter lengte. NOG EEN SERENADE Camlel de Jaeger en Emma de Schoolmeester vierden dezer dagen hun gouden bruiloft. Zij wonen IJzendijke en het is niet de eerste maal dat deze maand in die plaats een dergelijk feest wordt gevierd. Versiering, deputatie met ge schenken en een serenade door de muziekvereniging IN AFWACHTING VAN VORST... De IJsclub „Het bosje" uit Sluiskil vierde zaterdagavond een propagan- dafeest in hotel „Meert". A. J. Dour- leijn dankte een iegelijk, die aan de noodkreet van „Het bosje" gehoor hadden gegeven. In afwachting van ijs, danste „Het bosje" een hele, lan ge avond en men had veel plezier. IEDEREEN HEEFT LICHT In Sirjansland tenslotte zijn laatste aansluitingen op het elek trisch net verricht. De bewoners van de Dillingsweg kunnen op lange win teravonden de krant des te beter le zen KORT. EN VEILIG In verband met de vandaag in deze rubriek reeds eerder gesignaleerde bietencampagne wordt in de omstre ken van Sirjansland druk gebruik gemaakt van de nieuwe weg door het Dijkwater. De vrachtwagens met bieten wor den over deze weg naar de fabrieken gereden. Vooral vanuit de richting Dreischor kan men er veel gemak van ondervinden kort en veilig is de nieuwe weg. I Advertentie/ MENU VAN DE DAG men staangeld worden betaald wil de de commissie van financiën weten bij de behandeling van de wijziging op de verordening van marktgelden. De burgemeester betoogde, dat naast het marktgeld (berekend naar de op pervlakte) ook staangeld (recht om die plaats in te nemen) betaald moet worden door houders van bedoelde kramen. De heer Hubregtse stelde voor om een bepaling op te nemen, waarin voor het innemen van een vaste standplaats recht betaald moet worden en bijv. deze plaats toegewe zen wordt op grond van historische rechten. De burgemeester meende, dat hier belangrijke verschilllen zou den ontstaan, omdat de rechten af hankelijk zijn van de plaats, die in genomen wordt. Te Jaag Ook de verhoging van de preca riorechten bracht de tongen in be weging. Verschillende raadsleden .meenden, dat B. en W. de heffin gen voor bepaalde objecten te laag gesteld hadden. Zo vond de heer M. Wattel 25 voor de weegbrug te laag. Hij achtte verdubbeling gemoti veerd, terwijl dit raadslid verder 10 per jaar voor het hebben van een benzine-, water-, licht-, olie- of der gelijke pomp helemaal niet aan de hoge kant vond. Ook de heer Breel was het in dit opzicht met de heer Wattel eens en haalde er zelfs nog het recht voor het plaatsen van ta feltjes, banken en stoelen bij. Wet houder L. J. van 't Westende was het met de heer Wattel eens, maar was bevreesd voor een willekeurige toe passing. Ook het recht voor tafeltjes en stoelen zou mén drastisch kunnen verhogen, meende de wethouder. „Maar waar blijft dan de maatstaf?", vroeg hij zich af. Geen verhoging De heren Wattel, Hoek en A. J. Schot (s.g.) dienden hierop een amen dement in, waarin voorgesteld werd om de rechten op een benzinepomp of ZZIliWEElR voor een goed geschenk Vraag deskundig advies aan de juweher-horloger. te verhogen van 10 op 25 en die van de weegbrug van 25 op 50. De heer Kögeler wees er op voordat gestemd werd dat er een relatie moet blijven bestaan tussen wat de gemeente doet er wat zij er voor vraagt. Voorts moest men zich volgens de burgemeester losmaken van de rede nering welk bedrijf wél en welk niét florissant is. De posten werden niet verhoogd, want slechts de heer J. Meliefste (a.r.) viel zijn fractiegeno ten bij. Veertien raadsleden waren tegen. Het voorstel werd tenslotte aangenomen met de stem van de heer Wattel tegen. De heer Kaland was het niet eens met de verhoging van de leges op de bouwvergunningen. De gemeentelijke bemoeiingen worden hier ruimschoots betaald door de stichtingskosten, meende dit raadslid, dat de leges voor de bouwvergunningen op het oude tarief wilde handhaven. Nadat hier uitvoerig over gesproken was d» heer I. van Loo (p.v.d.a.) viel de burgemeester bij door te verklaren, dat de dienst van gemeentewerken waardevolle adviezen aan de bou wers geeft bracht de heer Köge ler het amendement van de heren Kaland, mr. P. van Empel (c.h.) en Meliefste in stemming. Het werd ver worpen met 14 tegen 4 stemmen (ook de heer Schenk was voor hand having van het tarief). Bij de behandeling van de ingeko men stukken deelde de heer Kögeler mee, dat B. en W. besloten hebben om de nieuwe verbinding tussen de Nassaulaan en de Zacharias Jansen- straat de naam Llpperheystraat te geven. Op een vraag van een der raadsleden aan wie de straat zijn. naam te danken heeft, zei de burge meester, dat Lipperhey de naaste me dewerker was van Zacharias Jansen. VOLGENS CONTRACT MET POLDER WALCHEREN „PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVELBESPREEKT NEEM BLIKGROENTEN te 4 /fS Waarop toto* Nieuwe bakkerij kan dan onmogelijk gereed zijn. BAKKER Van de Vreugde uit Zoutelande ziet de toekomst voors hands maar somber in. Zijn bakke rij aan het Kerkplein moet wijken voor de kustverdediging. Daarmee wordt een algemeen belang gediend en daarom zette de heer Van de Vreugde enkele jaren geleden zyn naam onder het contract met de Polder Walcheren, dat de bakkerij per 1 januari 1958 ontruimd moest zijn. Er was toen immers tijd ge noeg om een andere te bouwen.,.. Het is met die tijd een beetje tegen gevallen. Bakker Van de Vreugde kreeg een perceel toegewezen, even eens aan het Kerkplein. Daarop stond nog een huis, het perceel Kerkplein 8. Maar dat zou door de gemeente wor den aangekocht en worden afgebro ken. En met dit onderdeeltje van de weg, die voor bakker Van de Vreugde naar een nieuwe bakkerij leidde, heeft het bitter tegengezeten. Langdurig waren de onderhandelingen tussen de gemeente en de Bredase eigenaar. Toen men het eindelijk eens werd, was de Zoutelandse gemeentekas leeg Bakker Van de Vreugde kon niet bou wen. Ook niet, toen ln mei van dit jaar het plan voor de bouw gereed was, hij de vergunning in huls had en de bouw was aanbesteed en gegund. Het per ceel nummer 8 staat nog steeds on aangetast aan het Kerkplein en zelfs gistermiddag was bakker Van de Vreugde er nog niet mee op de hoogte. dat Zoutelande voor de aankoop van het perceel inmiddels over gelden kan beschikken en de acte aanstaande donderdag zal worden gepasseerd. Voor de afbraak en voor de bouw van de nieuwe bakkerij rest dan nog amper een maand. Het is logisch, dat de heer Van de Vreugde z(jn nieuwe bakkerij niet vóór 1 januari a.s. zal kunnen betrekken. „Inbakken" bij een plaatselijke col lega is onmogelijk, want de heer Van de Vreugde is de enige broodverkoper in Zoutelande, die in de gemeente zelf bakt. In het contract staat het hard: 1 januari 1958 moet de bakkerij ont ruimd zijn. De belangrijkste vraag voor bakker Van de Vreugde is uiter aard: wat zal de Polder dóen De heer Van de Vreugde heeft er al over gedacht, zich elders als hakker te vestigen. Er zjjn voldoende bakke rijen te koop, maar hU heeft het, se dert zjjn vestiging in 1946 in het bad- Jdaatsje, uitstekend naar de zin. En lat zal zo hoopt men In Zoutelande ook In sQn overwegingen tot uiting komen. Misschien dat er voor bakker Van de Vreugde nog een oplossing wordt- gevonden. Het polderbestuur zal zich over deze subtiele zaak ern stig beraden, maar dat er, ln het raam van de werkzaamheden aan de ver sterking van de zeewering nog een uttstel voor bakker Van de Vreugde te verwachten is. kan zo zonder meer zeker niet worden gezegd. Vier Vlissingse melkslijters kregen reeds een hartaanval Het Produktschap voor Zuivel zal in een openbare vergadering op woensdag 20 november te Den Haag de problemen bespreken die zich voor doen bij het bezorgen van consump- tiemelk in „hoogbouw"-flats. Uit een rapport blijkt dat de bezwaren tegen het bezorgen van consumptiemelk in de z.g. „hoogbouw" zijn: kleine om zetten, hoge kosten en grote moeilijk heden om geschikte bezorgers te vin den. In de praktijk blijken de z.g. goe- derenliftjes slechts ln geringe mate uitkomst te bieden. Over deze kwestie heeft men advies gevraagd van de „consumptiemelk- commissie" van het produktschap. welke een oriënterend onderzoek heeit ingesteld in een dertiental gemeenten, waaronder ook Vlisslngen. Bij dit onderzoek in de Schelde- stad, dat werd ingesteld naar aan leiding van een klacht van de „Vlis singse Melksiy tersvereniging", blijkt dat de bediening in de vele flats van drie en in sommige geval len zelfs van vier verdiepingen, ernstige moeilijkheden oplevert. Het rapport vervolgt: „In het verle den ls er namelijk nogal wat te doen geweest bij de bezorging aan een flat, waar een agent van politie woonach tig was, die zich met een beroep op de verordening van het produktschap nadrukkelijk op 't standpunt stelde, dat de melk boven moest worden be zorgd." Men heeft in Vlissingen daar om gestreefd deze bediening „boven" te laten geschieden, temeer „omdat in Vlisslngen een zeer goed lopende sa neringsregeling is en de melkhandel De oogstfeestcollecte in de Neder lands Hervormde Kerk te IJzendijke bracht 235.— op. Mist stagneerde de veerdiensten. DE MIST, waarin Zeeland gisteren gehuld was, deed ook weer zijn in vloed gelden op het bootverkeer. Vooral de veerdienst Vlissingen Breskens ondervond veel stagnatie. De eerste vaart van Breskens werd pas om vijf minuten voor negen uit gevoerd. Ook de rest van de dag vielen er verschillende boten uit; des avonds was de dienst van kwart over vijf tot tien minuten voor half negen ge stremd. Intussen vormden zich te Breskens vijf lange rijen wachtende auto's. De „Dordrecht" en de „Prins Hen drik", op de lijn PerkpolderKrui- ningen hebben aanmerkelijk minder stagnatie ondervonden. Alleen de bo ten van half twee 's middags en van tien voor half acht 's avonds moes ten in de Kruiningse veerhaven blij ven liggen. Op de lijn TerneuzenHoedekens- kerke moest de tweede dienst in bei de richtingen 's morgens vervallen. Van de dienst ZierikzeeKatseveer liet alleen de eerste boot verstek gaan. By Zierikzee deed zich echter een ander incident voor, waardoor de veerpont van vijf uur uit Zierikzee niet verder kwam dan de haven, verband met het afgaand water wilde de om half vijf uit Katseveer gearri veerde veerboot onmiddellijk terugke ren. doch het havenkanaal voor de sluisbouw bleek geblokkeerd te zijn. Toen later de doorvaart weer vrij was, was het water reeds te ver vallen, zodat de veerboot moest 1 ven liggen. Zodoende kon ook dienst van half zeven uit Katseveer niet worden gevaren. „Bruinisse" bevestigt breuk met Commissie van Dertien Het bestuur van de Bruinisser vis- sersvereniging „Algemeen Vissersbe- lang" zond een schrijven aan het be stuur van de Vereniging tot Behar- tiging tier Zeeuwse Visserijbelangen („Zevibel") met het verzoek de be langen van de vereniging, tot dusver behartigd door de z.g. Commissie van Dertien, over te nemen. Zoals bekend heeft de Bruinisser vereniging met deze Commissie ge broken, om de houding aangenomen na en tijdens het Deltadebat in de Tweede Kamer. Daarom is een af schrift van dit schrijven gezonden aan alle leden van die Kamer; aan alle bestuursleden van het Produktschap voor Vis en Visproduktcn en aan de Stichting van de Nederlandse Visse rij, terwijl ook aan alle andere vis sersverenigingen in Zeeland een der gelijk schrijven ls uitgegaan. De Bruinisser leden, die precies we ten wat er op de vergadering, die zij als afgevaardigden hebben bezocht, ook door anderen is gezegd en ge daan, hebben zich verwonderd over 't communiqué dat over deze vergade ring aan de pers is verstrekt. De voorstelling alsof alleen de Brui nisser afgevaardigden van mening verschilden met het bestuur van de Commissie van Dertien, acht men in flagrante strijd met de werkelijkheid. Geslaagd Examens te Den Haag scheepswerktuigkundige, diploma A, de heer C. de Plaa, te Midde [delburg. aldaar dus geen klachten wil heb ben", aldus het rapport. Omdat zich bij vier melkslijters hartaanvallen hebben voorgedaan, zodat deze melkslijters van de dokter de raad hebben gekregen naar ander werk uit te zien, begint men op het standpunt van „boven bedienen" terug te komen. Het is begrijpelijk, dat de thans nog gezond zijnde melkhandelaren vrezen dat ook hen zoiets overkomt. Derhal ve zoeken zij naar een oplossing, die z.owel de consumenten als de slijters bevredigt, zo besluit het rapport Dag van haaien en haring. s" Jongstleden zaterdag is een h H imposante dag voor de Bres- g kense visserijwereld geworden! s g Een dag met buitengewone H vangsten. Er werd een record- g aanvoer van niet minder dan H 540 ton haring bereikt! Dat is H niet gering. Maar als men nu weet, dat de UK 244 zaterdag g de haven binnenvoer met aan s H boord een reuzenhaai van 2300 kilo, kan men zich voorstellen, waarom het zaterdag een bul- ten gewone visdag was. De- s zelfde boot haalde ook nog drie kleinere renzenhaaitjes uit het ruime sop, die nog geen 1000 H kilo per stuk wogen, maar toch H niet direct tot de „kleine'jon- g gens" mogen worden gerekend, g g Al dit vissenvlees werd naar de s puffabriek vervoerd, g Verder viste de UK 244 g ff schip van de gebroeders Bos g g nog een haringhaai op. En g g vooral voor dit dier was grote belangstellingvan de zijde g g van de conservenfabrieken, g want een haringhaai schijnt 'n g delicatesse te zijn. Maar de ge- g broeders Bos hadden toch niet g alleen reden tot lachen. Want g hun net was stuk. Dank ztf de s haaien Belfort van Sluis. (Slot van pag. 1) sel op de Markt zijn oude luister heeft herkregen. Bewonderenswaardig is ook de liefde, die de restaurateurs voor het herstel van het veertiende eeuwse bouwwerk hebben. Als het tijdstip daar is, dat de steigers worden weg gehaald, zal het Belfort opvallen door zijn voorname soberheid. Im mers, bij de vrij ingrijpende restau ratie van rond de laatste eeuwwis seling had men neo-gotische invloe den „ingehaald", waardoor de go tiek uit de vroege middeleeuwen geweld was aangedaan. Het gebouw komt dus oorspronkelijker uit de chaos te voorschijn... De grote kelderruimte onder het Belfort met prachtige gewel ven is reeds gerestaureerd. De dienstvertrekken van het ge meentehuis zullen op de eerste verdieping worden ondergebracht. Beneden krijgt het Belfort één grote zaal, die als burger zaal, trouwzaal en als raadzaal dienst zal doen. Aan de zijde van het Marktplein wordt een bijgebouw geplaatst, waarin toiletten, centrale verwar ming en het archief worden opgeno men. Een ander verschil met de toestand van voor de oorlog is nog, dat het gebouw nu geheel vrij zal komen te staan, waardoor het nog fraaier zal uitkomen. Het zal een stadhui» worden, Sluis waardig. Zoveel mo gelijk en nog meer dan voor het bombardement herbouwd in de trant, zoals de onbekende bouwmeester het in 1375 moet hebben opgeleverd. {Advertentie) VANDAAG Mlddelburg-EJectro: ..They can't hang me", 8 uur, 14 j. Hotel De Burg: Bazaar Tesselschade- Arbeid adelt, 11—17 uur. Nederlands Koffiehuis: Plaatselijke raad van Na tionale Vrouwenraad, 8 uur. Schut tershof: P.Z.E.M.-voorstelUngen, 8 uur. Vlisslngen-Alhambra: „Anattaala", 7 en en 9 uur, a.l. Luxor: „Vrouwen ln het Kremlin", 8 uur, 18 J. Concertgebouw: Contactavond B.B., Goes-Grand: „De zoon van Slnbad", uur, 14 J,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2