PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT VERENIGDE NATIES behandelen vandaag kwestie NIEUW-GUINEA Samenvoeging van legers in NAVO-landen Belfort van Sluis zo mogelijk binnen een maand onder de kap UITSLAANDE BRAND VERWOEST BEHANGSELF ABRIEKEN 200e jaargang - no. 273 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 nov. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlntm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel 2475 (b. g. g. adv. 2234); Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen Brouwerijstr. 2; Zierikzee, red. tel. 24; adm. tel. 26 Amerika onthoudt zich van stemming De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft maandag be sloten vandaag te beginnen met het bespreken van de Indonesische aanspraak op Nederlands Nieuw-Gninea. De Indonesische minister, Soebandrio, die het standpunt van zijn land moet behandelen, is in Washington opgehouden, daar hy gisterenavond een gesprek met Dul les, de buitenlandse minister van Amerika, zou hebben. Volgens inlichtingen uit gezaghebbende Amerikaanse bron bestaat er echter aanleiding te vermoeden, dat minister Dulles tegenover minister Soebandrio de hoop van de Amerikaanse regering uitspreekt, dat deze kwestie in der minne tussen Djakarta en Den Haag zal worden gere geld. In dezelfde kringen geeft men te verstaan, dat de Amerikaanse delegatie, die voor alles onpartijdigheid in deze aangelegenheid wil to nen, zich van stemming zal onthouden. een gevaarlijke oorlog zou kunnen uit breken. Hy verklaarde tevens dat Ne derland een nieuwe agressie voorbe reidt. De officiële woordvoerder van het Indonesisch ministerie van buiten landse zaken Soewito Koesoemowida- go heeft gisteren te Djakarta ver klaard dat de Indonesische regering rapporten bestudeert over een Ameri kaanse samenzwering ter omverwer ping van de Indonesische regering. Uit kringen van de Amerikaanse re gering op deze publikaties is reeds commentaar geleverd. Verklaard werd, dat de berichten gebaseerd zijn op weinig zorgvuldige falsificaties. De Indonesische minister van scheepvaart. Mahammad Nazir heeft maandag verklaard, dat het verdwijnen van de koninklijke Pa- ketvaartmaatschappij uit de Indo nesische wateren binnen niet al te lange tijd zal moeten worden gere geld. De Indonesische Nationale scheepvaart moet worden uitge breid om de taak van de K.P.M. te kunnen overnemen. Gisteren heeft president Soekarno voor een menigte van tienduizenden opgewonden jongelieden betoogd, dat Indonesië zijn kracht moet gebruiken, als de Verenigde Naties er niet in sla gen een regeling te vinden voor het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea. Wij moeten die kracht gebruiken om de Nederlanders uit West-Irian te verdrijven. Indonesische waarnemers merk ten naar aanleiding van deze pas sage op, dat de president niet vol komen duidelijk heeff gemaakt of hij een militaire actie met het woord kracht bedoelt. Volgens mensen, die de president zijn rede in de Indonesische taal hoorden uitspreken, zou hjj daarmee ook „verzamelde energie" bedoeld kun nen hebben. De massabijeenkomst werd vooraf gegaan door een optocht, waarin span doeken werden meegevoerd met op schriften als „Hollanders maak dat je wegkomt uit West-Irian". Maandag vertoonden zich geen Europeanen op straat in de hoofdstad, waar vrijwel alle buitenlandse gebouwen met anti- Nederlandse slagzinnen zyn beschil derd. De Indonesische minister van voor lichting, Soedlbyo, heeft eveneens een opruiende rede gehouden. In een ra diotoespraak zei hy, dat Indonesië ge dwongen zal zyn „de andere weg" te kiezen als de Verenigde Naties er niet in slagen het Nederlands-Indonesische geschil over Nieuw-Guinea ln het voordeel van Indonesië op te lossen. Minister Soedlbyo waarschuwde, dat Selwyn Lloyd over wapens aan Tunesië. Ons besluit om wapens aan Tune sië te leveren is niet in strijd met de Atlantische solidariteit. Het besluit beoogt de belangen van het westen te beschermen en niets belet de Fran se regering om zelf wapens aan Tu nesië te leveren, aldus de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Sel wyn Lloyd in een rede die hij maan dag in het Lagerhuis hield. Hij verklaarde dat Tunesië als on afhankelijk land recht heeft op wa pens teneinde zichzelf te kunnen ver dedigen. Lloyd betreurde het meningsver schil, dat gerezen is tussen de Britse en de Franse regering over de Britse levering van een symbolische voor raad wapens. Wind en regen hebben nu nog vrij spel tussen de naakte spantendie aangeven, waar het dak op het Bel fort van Sluis zal komen. De restau ratie vordert en nog voor het begin van de winter, binnen een maand dus, wil men liet in de oorlog ge troffen gebouw onder de kap heb ben om binnen door te kunnen wer ken.' (Foto P.Z.G.) Amerikaanse satelliet wordt in januari gelanceerd. Dr. John P. Hagen, directeur van het Amerikaanse ruimtesatellietpro- gram, heeft gisteren verklaard dat het misschien mogelijk zal zijn de eerste volledig uitgeruste Amerikaan se satelliet in januari te lanceren, twee maanden vroeger dan volgens het oorsrponkelijke schema. Hagen zeide dat als de proeflance- ring van een satelliet van 15 centi meter volgende maand een volledig succes is, van een tweede en derde proef zal worden afgezien en getracht zal worden onmiddellijke de vol met instrumenten gestopte satelliet van 50 centimeter te lanceren. Een woordvoerder van het „Project Vanguard" legde uit dat met een vol ledig succes bedoeld wordt dat de drietrapsraket, het separatiemecha nisme en de proefsatelliet functione ren zoals gehoopt wordt. De proef satelliet moet dan een baan om de aarde gaan beschrijven. Hagen wilde niet zeggen op welke dag in december de proef satelliet van 15 centimeter gelan ceerd zal worden. Hij merkte op dat moeilijkheden bij de voorbe reiding altijd uren of dagen ver traging kunnen veroorzaken. Volgens Radio-Moskou Is ln de So:v- jet-Unle een camera ontworpen waar mee 32 miljoen beelden per seconde kun nen worden opgenomen. PLAN VAN EISENHOWER EN MACMILLAN: Op de komende N.A.V.O.-conferentie in Parijs zal een revolutionair, door Engeland en de Verenigde Staten gesteund plan ter tafel worden gebracht. Volgens dit plan zullen de strijdkrachten der aangesloten landen, althans ten dele, samen worden gesmolten. Dit houdt in echter, dat de N.A.V.O.-landen een deel van hun soevereiniteit zullen moeten prijsgeven. Deel van soevereiniteit moet worden prijsgegeven. Het plan, gebaseerd op de „doc trine' van de in evenwicht zijnde collectieve strijdmacht", wordt thans door de militaire deskundi gen van de N.A.V.O. bestudeerd. Het zou naar voren zyn gekomen op de recente ontmoeting van president Eisenhower en de Engel se premier Macmillan, in Wash ington. Na zyn terugkomst uit de Verenig de Staten merkte Macmillan voor zichtig op, dat de leden van het Noordatlantisch bondgenootschap wellicht iets van hun nationale zelf standigheid zouden moeten prijsgeven ter wille van een sterkere westelijke defensie. Van officiële zijde in Londen is verklaard dat de samensmelting der strijdkrachten geenszins tot de kleine landen beperkt zal blijven. Het plan gaat er van uit dat slechts weinige landen in staat zijn een effec tieve en alles-omvattende strijd macht, bestaande uit leger, marine, luchtmacht en afdelingen met geleide projectielen op de been te houden, te meer als men alle onderdelen van de strijdkrachten op de modernste wijze wenst uit te rusten bijv. met kern wapens. De details van het plan zyn nog ge heim, zy worden thans ln de Noordat- lantische verdragsorganisatie bespro ken. Van bepaalde landen zouden marine en luchtmacht moeten worden samen gevoegd. Dat het gehele plan een aan- zieniyke financiële besparing bete kent is zonder meer duidelyk, aldus United Press. Twee mijnwerkers waren vijf dagen opgesloten Vijf dagen geleden zijn twee West- duitse mijnwerkers door een steen storting in een mijn te Kassei van de buitenwereld afgesloten. Gisteren zijn zij weer aan de oppervlakte ge bracht, moe, maar verder weinig ge schokt. Direct na de storting, die over een lengte van 20 meter de schacht waar in zij 45 meter onder de grond werk ten afsloot, had men een dunne buis door de steenhoop gedreven, waar door men de beide opgesloten kom pels Richard Kail, 49 jaar, en An ton Plihal, 26 jaar voedsel, water en verse lucht toevoerde. Ze kon den echter geen droge en warme kle ding krijgen. Vorig jaar december hebben twee mijnwerkers in de Ruhr tien dagen lang opgesloten gezeten, 700 meter onder de grond. Zij kre gen echter elektrisch licht en boe ken toegevoerd, ook door een ver versingsbuis. HET „SNEEUWDE" IN DELFT Schade nog niet bij benadering aan te geven. De fabriek van de N.V. Sanders, behangselfabrieken te Delfgauw, is gisteren tot de grond toe afgebrand. Alle voorraden zijn veroren gegaan. Zowel de oude fabriek als de op 26 november van het vorig jaar geopen de nieuwe fabriek is in de as gelegd. Stukken verbrand papier dwarrelden in Delft neer, zodat veel mensen aan vankelijk dachten, dat het sneeuwde. Miljoen ambtenaren in Frankrijk in staking. Ongeveer een miljoen Franse amb tenaren zullen vandaag voor 24 uur het werk neerleggen om eisen voor een hoger salaris kracht bij te zet ten. De spoorwegen en de gas- en elektriciteitsbedrijven zullen niet bij de actie zijn betrokken, maar wel de watervoorziening. De eisen van de betrokkenen over treffen aanzienlijk hetgeen de rege ring blijkens haar financiële voor stellen voor de ambtenaren wil doen. Men verwacht o.a. stagnaties bij de P.T.T., de douane en het lucht verkeer, dit laatste door de staking van het personeel van de veiligheids diensten op de vliegvelden. Ook houdt men rekening met het wegblijven van een groot deel van het personeel van scholen en ziekenhuizen. Het is de derde grote staking in ruim een maand tijd. Op zestien ok tober staakte het personeel in de elek triciteitsbedrijven, waardoor het ver voer en het werk in de fabrieken werden verlamd. Een week later kwamen het vervoer, de uitvoering van openbare werken en het werk in de metaalindustrie vrijwel geheel tot stilstand. De brand is ontstaan door kort sluiting als gevolg van het springen van een T.L.-buis. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat toen de brand weren van Delfgauw en Delft arri veerden, de fabriek in lichter laaie stond. Met zeven stralen op de motor spuiten werd het vuur bestreden, doch men kon niet voorkomen, dat de fa brieksgebouwen tot de grond toe af brandden. In verband met het seizoen lagen er zeer grote voorraden behang op geslagen, welke alle verloren zijn ge gaan. Dit is de derde maal, dat het bedrijf van de firma Sanders door brand is verwoest. De eerste maal gebeurde het in mei 1940 in Rotter dam en de tweede maal in 1945 te Arnhem. De schade is zeer groot, maar nog niet bij benadering te schat ten. Het bedrijf is verzekerd. Commissie wordt uitgebreid Een Britse woordvoerder heeft maandag te New York medegedeeld dat de Verenigde Staten, Groot Brit- tannië en Frankryk hebben inge stemd met een voorstel, dat voorziet in een uitbreiding der ontwapenings commissie van de Verenigde Naties met de vertegenwoordigers van veer tien landen, namelyk Argentinië, Australië, België, Brazilië, Birma, Tsjecho-Slowakye, India, Italië, Tu nesië, Zuid-Slavië, Egypte, Mexico, Noorwegen en Polen. Een Italiaan, die zichzelf „zeer arm'" noemt, heeft 230.000.000 lire (1.400.000 gul den) in een voetbalpool gewonnen. s Toen de „Titanic" in 1912, na een botsing met een ijsberg in de diepte verdween, was ge- zagvoerder J. G. Boxhall (rechts) als vierde stuurman |f eee een van de drie officieren die H de vracht hadden. Hij is de eni- g| ge van de drie, die de ramp H overleefde en verkeert daar- door in de gelukkige omstan- f§ ff digheid, als technisch adviseur s M te kunnen optreden in de En- §f gelse Pinewood-studio's bij het H vervaardigen van de film )rA night tot remembergewijd s aan de Titanic-ramp. De foto toont gezagvoerder Boxhall §f H met de acteur Jack Watling M s (links), die in de film de rol s H van „vierde" Boxhall gaat spe- len. s lliiiiiiilliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiii Blikseminslag trof drie hutten: 18 doden Door blikseminslag in drie hutten in het Emboeboela-district bij Dur ban zijn achttien mensen gedood, on der wie zeven kinderen. De hutten brandden geheel af. Een vertakkende bliksemstraal trof twee hutten die 400 meter van elkaar stonden. Een vrouw en vijf kinderen werden in de ene hut gedood, vier mannen en twee vrouwen in de an dere. Bij een andere inslag 9 km ver der, vonden vier volwassenen en twee kinderen de dood. JANTJE WACHT AL 13 JAAR.... Bouwsel krijgt oorspronkelijke luister en - wellicht - carillon JANTJE VAN SLOS wacht nog steeds, maar hard (en hoog) werken de mannen, die het eeuwenoude Belfort van het stadje restaureren. Op de hoogste punten van het dak zitten zij, ze kijken over heel Sluis en timmeren en zagen aan de spanten van de overkapping. Met man en macht werkt momenteel de aannemer, de fa. D. Huurman uit Delft, om het door oorlogshandelingen gehavende Belfort nog voor de winter onder de kap te krijgen. Zo mogelijk dus als het weer meewerkt binnen een maand. Want dan kan men doorgaan met binnenwerk en doorgaan met het streven, de restauratie in 1960 te voltooien. Jantje van Sluis wacht nu alweer 18 jaar. Hij wacht vanaf het moment, dat hij in oktober 1944 geblakerd en met gebroken ledematen in het puin aan de voet van het gebombardeerde Belfort werd gevonden. Twee jaar na zijn val was hij door de hand van een beeldsnijder uit Brugge weer geheel hersteld. Nu staat hij in de hal van het nood- gemeentehuis en blikt naar boven, naar de plaats, waar hij vóór het geweld met zijn hamer de hele en halve uren sloeg. Jantje krijgt daar twijfelt niemand meer aan zijn eerherstel en een nogal uitge breide assistentie. Uit de burgerij is zoals bekend de „Stichting Carillonfonds" op gericht, welke stichting een be drag van dertigduizend gulden bijeen hoopt te brengen voor een ,ruim dertig klokken tellend ca rillon yoor het in 1375 gebouwde Belfort. Gezien de welvaart, die er momenteel in Sluis heerst, mag men verwachten, dat de bur gerij van het herrezen Sluis dit bcdag zal opbrengen. Het zal een schitterend blijk van gemeenschapszin zijn, als men be denkt, dat de restauratiekosten hier is dus sprake van oorlogsschade die één miljoen gulden bedragen, geheel door de overheid (90% Staat en 10% gemeente) worden gedragen. En een carillon zal ongetwijfeld weer z'n gunstige invloed hebben op het nog steeds toenemende toeris- tegenbezoek... Het Belfort van Sluis, het enige van Nederland was voor de oorlog, zonder carillon, al be roemd. Oude bestemming Er leeft „iets" onder de burgerij voor het oude Belfort, dat steeds als stadhuis heeft dienst gedaan, welke bestemming het na de voltooiing van de restauratie weer zal krijgen. Men voelt het zo, dat de herbouw van Sluis eigenlijk pas he'emaal klaar is, als ook het markante >ouw- (Vervolg op pag. 2) Deze foto laat zien hoe de 38-jarige Schotse dierentemmer Alex Kerr de 2 jaar oude en plm. 150 kg wegende Bengaalse tijger ,J3egum" op zijn schouders draagt tijdens een repeti tie van het nieuwe nummer, dat hij zal vertonen in het Bertram Mills circus, dat rond Kerstmis zijn optre den in Engeland weer begint. De fo to werd gemaakt in de winterverblij ven van het circus te Ascot in het graafschap Berkshire. Tijdens de voorstellingen zal Kerr deze stunt tel kens herhalen, gekleed in gala-kos tuum, compleet met hoge hoed. VERWACHT.. OVERWEGEND DROOG. Overwegend droog weer met op ve le plaatsen mist of laaghangende be wolking. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 20 november Zon op 8.10 onder 16.45 Maan pp 6.30 onder 16.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1