KAPPIE LEZERS SCHRIJVEN f.Z.C. GOESE NW-BESTUURDERSBOND VIERDE VEERTIGJARIG BESTAAN WALCHEREN ZUID-BEVELAND öt. (\\icolaasactie ALLEEN BIJ AANKOPEN WORDEN BONNEN AFGEGEVEN! ADVERTENTIE-PAGINA'S MAANDAG 18 N EMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRUK BEZOCHTE RECEPTIE Plannen voor eigen gebouw. De Bcstuurdersbond Goes van het N.V.V. heeft zaterdagmiddag en -avond zijn 40-jarig bestaan gevierd met een druk bezochte receptie en een feestavond in de „Prins van Oran je" te Goes. Tijdens de receptie, die o.a. werd bezocht door B. en W. van Goes, voerden tal van sprekers het woord. Zij feliciteerden het bestuur der bond met het jubileum en herin nerden aan het vele werk, dat de Goe- se Bcstuurdersbond voor de arbeiders klasse heeft gedaan. De voorzitter van de Bestuurders- bond Goes, de heer D. van Loon, kon in zijn openingswoord o.m. burgemees ter mr. W. C. ten Kate, de wethouders mr, H. B. Bouwman en J. J. van Mel- le en gemeente-secretaris M. J. Tail- lie welkom heten. De heer Van Loo herinnerde eraan dat vaak onder moeilijke omstandig heden de belangen van de arbeiders in de afglopen 40 jaar werden behar tigd. Spreker wees er op, dat de bond in 1917 startte met 184 leden, verdeeld over 8 afdelingen. Thans bedraagt dit aantal respectievelijk ruim 1700 en 33. Staande werden met enkele ogenblix- ken stilte de overleden kameraden herdacht. De Bestuurdersbond heeft zich Kamerleden vragen aandacht voor Sloeplan en Schelde. In het voorlopig- verslag- over de be groting van het ministerie van volks huisvesting en bouwnijverheid in de Tweede Kamer hebben v erschillende leden de aandacht gevestigd op het Sloeplan, dat onlangs van Zeeuwse zyde werd gelanceerd en daarbij is de vraag gesteld of de minister kan meedelen, of ter zake reeds een stand punt door de regering is bepaald. In dit verband wezen zij tevens op do mogelijkheden tot verdere ontwik keling van het industriegebied langs het kanaal Terneuzen-Gent. De woordvoerders konden zich niet aan de indruk onttrekken, als werd de uitbreiding, voor zover in het wes ten des lands onvermijdelijk, te veel, ja, uitsluitend, gezocht in een verdere directe uitbouw van de randstad Hol land, terwgl toch, met name in het kader van een Westeuropese samen werking, niet slechts de Rijn- en Maasmond, doch ook de Scheldemond als een intrigerend deel van de pri maire toegangen tot West-Europa zal moeten worden gezien. Gewonde Duitse haven arbeider in scheepsruim gevonden. Enkele dagen geleden werd in Bre men (Duitsland) c|e 48-jarige haven arbeider Stauer vermist. Over zijn verblijfplaats tastte men volkomen in het duister en tenslotte berichtte men de schepen, die uit Bremen vertrok ken waren, na te gaan of Stauer zich wellicht aan boord bevond. Ook het Portugese schip „Braganca", dat met een lading stukgoed van Bremen op weg was naar Antwerpen, kreeg de ze boodschap, toen zaterdagavond bij Vlissingen de loods aan boord kwam. De bemanning doorzocht het schip om te zien of er eventueel een ver stekeling aan boord was. Men ont dekte Stauer wel. maar niet als ver stekelingDe bemanning vond hem in één van de ruimen. Hij lag bewusteloos op de grond en had daar reeds twee dagen gelegen. Dokter Sluyter uit Vlissingen, die assisteer de bij het van boord halen van de zwaar gewonde havenarbeider, con stateerde een sehedelbasisfractuur en een bekkenfractuur. Toch was er geen direct levensgevaar. De Duitse havenarbeider werd in het Sint Jo- sephziekenhuis opgenomen. met haar activiteiten ook bewogen op cultureel gebied. Spreker noem de o.a. de Arbeiderskunstkring met zijn ruim 800 leden en de jaarlijkse kinderreisjes met ongeveer 400 kin deren. EIGEN GEBOUW De voorzitter deelde voorts mede, dat thans de mogelijkheid wordt over wogen om een eigen gebouw te stich ten. Voorlopig moet het nog bij vage plannen blijven. Burgemeester Ten Kate bracht de jubilerende bond felicitaties over na mens het gemeentebestuur van Goes en de districtsbestuurder G. Hoek deed dit namens het boofdlsMlMBr van feat N.V.V. Burgemeester A. Schipper van Krui- ningen voerde het woord namens de Stichting Gezinszorg voor Goes en Omstreken, die nu reeds 6 jaar be staat, 1036 leden telt en 7 gezinsver zorgsters heeft. De heer J W. Gode schalk sprak namens de A.B.V.A. en bood een cadeau onder couvert aan. Vervolgens werd het woord verleend aan de heer A. Buijs, die de gehele ontwikkeling van de Goese Bestuur dersbond van zeer nabij heeft meege maakt. Evenals de heer Ph. Haver- hoek, die na hem namens de afdeling Goes van P.v.d.A. sprak, haalde hij herinneringen op. Tenslotte spraken o.m. nog de heren J. S. Visscher, na mens de raadsfractie der P.v.d.A., C. v. d. Hulle uit Zierikzee, namens de Zeeuwse Bestuurdersbonden, die een enveloppe met inhoud overhandigde voor inrichting van een eigen gebouw, J. W. Lijftogt, namens de Coöperatie Goes en omstreken, N. J. Gubbels na mens de afdeling Goes van de VARA en de heer E. Kerkhove, die 40 jaar geleden de functie van secretaris van de Goese Bestuurdersbond aanvaard de. Des avonds was er voor de' leden en hun gezin een gezellige avond in de „Prins van Oranje". Chr. zangverenigingen vergaderden te Goes. Volgend jaar zangconcours in dorpshuis Krwiningen. De ring Zeeland van de christelijke zangverenigingen, aangesloten bij de koninklijke bond van christelijke zang- en oratoriumverenigingen in Nederland, hield zaterdagmiddag in café „De Opril" In Goes de algemer ne ledenvergadering. De vice-voorzit- ter, de heer P. v. d. VViele heette al le afgevaardigden welkom, in het bij zonder het oudste lid van de ring, de bijna 82-jarige ere-voorzltter Ph. J. Woltering uit Vliisingen. De vice-voorzitter herdacht de in oktober overleden voorzitter, de heer J. J. v. d. Velde uit Wolfaartsdijk. Hierna las de secretaris zijn jaarver slag voor. De rekening van de pen ningmeester sloot met een saldo. De afdeling Westkapelle (zangvereni ging „Looft den Heer") stelde voor om op een zangavond, waar massa- zang wordt beoefend, bij loting eea diligent te kiezen. De vice-voorzitter verklaarde, dat de meeste dirigenten zich niet voor massazang beschikbaar stellen. Toch besloot de vergadering inderdaad voortaan bij loting een dirigent aan te wyzen. De vergadering besloot met algemene stemmen volgend jaar op 10 mei, een groot zangconcours te houden in het dorpshuis te Kruïaiii- gen. Het voorstel van het ringbestuur tot verhoging van de contributiegel- den, werd zonder meer aangenomen. De penningmeester, de heer P. van Belle werd herkozen, evenals de heer J. J. van Dijke. In mei 1958 zal men onder leiding van de Goese musicus A. Kousemaker starten met een di recteuren- of dirigentencursus. Er zijn al acht aanmeldingen binnen; er moeten er twaalf zijn. Tijdens de rondvraag werden aller lei plannen geopperd om de dirigen ten tot grote activiteiten aan te sporen. Op voorstel van de heer Van de Wiele, die men tot voorzitter wilde benoemen, zal het vervullen van deze vacature eerst in de verenigingen worden besproken. MIDDELBURG Gemeente-avond vereniging van Vrijz.-Hervormden. De Vereniging van Vrijzinnig Her vormden te Middelburg heeft in de kleine zaal van het Schuttershof een gemeenteavond gehouden. Als spreker van deze avond was aanwezig ds. C. A. F. van Stipriaan Luïscius uit Gent, die een interessante causerie hield over het protestantisme in België. Spreker wist zijn gehoor te boeien en werd door een dankbaar applaus be loond. Na zijn causerie beantwoordde hij nog verschillende vragen en gaf nadere toelichtingen. Ds. I. J. van Houte dankte spreker hartelijk voor zijn boeiend betoog. Na de pauze werd een tweetal films vertoond n.l. „Evangelie in Steen", een film over de beeldhouwkunst der Franse kathedra len en „Open Venster" een geluids kleurenfilm over het landschapschil derij in de kunst van Nederland, Bel gië en Frankrijk. Deze films werden ingeleid door ds. Van Houte. Het was een uitstekend geslaagde avond, waaTvoor veel belangstelling bestond. Het openings- en slotwoord sprak de voorzitter der vereniging, de heer L. A. Schenk. Het hoofd van de Amerikaanse Be scherming Burgerbevolking heeft bekend gemaakt, dat een alarmtoestel is vervaar digd voor de huisvrouwen waarmee zij in tijd van oorlog automatisch gewaar schuwd worden voor luchtaanvallen en gevaarlijke radilo-actieve uitstralingen. Het toestel wordt op het llchtnet aange sloten en zou door massaproduktie tegen zeer lage prijs in de handel gebracht kunnen worden. De alarmering geschiedt vanuit een centraal punt door middel van een zwak ke stroom die het alarmtoestel in wer king stelt. Voorstel verhoging Goese Gasthuis-tarieven. De minister van economische zaken heeft goedgevonden, dat de kosten, voortvloeiende uit de per 1 augustus 1957 aan het personeel van ziekenhui zen ep sanatoria toegekende looncom- pelisatie In verband met de huurver hoging, alsmede de kosten welke ver band houden met de verhoging van de prijzen van olie. kolen, melk en melkprodukten, posttarieven enz., met ingang van 1 augustus 1957 in de ver- plecgtarieven worden verdisconteerd. Het Destuur van het Gasthuis te Goes adviseert van de bestaande mogelijk heid gebruik te maken. In verband daarmede stellen B. en W. van Goes de raad voor de verpleegprijzen per patiënt per dag o.m. als volgt vast te stellen: gewone verpleging klas I f 22.10. klas II f 16.95. klas III f 11.15, kinderen beneden 10 jaar f 10 20. De verhogingen variëren van f 0.25 tot f 1.80 per patiënt per dag. Grondaankoop voor uitbreiding Goese haven. B. en W. van Goes hebben thans overeenstemming bereikt met de eigenaren over de verkoop aan de gemeente van diverse percelen, wel- -# Ongeveer duizend inwoners van het stadje Maximo Paz In de Argentijnse pro vincie Santa Fe hebben dé gemeentelijke autoriteiten uit hun ambt ontzet en een nieuwe raad gevormd uit protest tegen een verhoging van de elektriciteitstarie ven. De nieuwe raad heeft het 18-jarlge contract met de elektriciteitsmaatschap pij opgezegd en de Installaties overgeno men. ke vallen onder de toekomstige uit breiding van de haven en de aanleg van een of meer insteekhavens. Het betreft hier percelen die eigendom zijn van de heer P. J. Voorst Vader en consorten te Zeist met een geza menlijke oppervlakte van bijna 4 ha. De centrale commissie voor de ont eigeningsvergoeding heeft de waarde van deze percelen op rond 40.000 getaxeerd. Voorts werd overeenstem ming bereikt over verkoop van per celen welke eigendom zijn van de heer P. J. Voorst Vader jr. te Haar lem met een oppervlakte van ruim 14y2 ha. In totaal dient hiervoor aan de eigenaar ong. 125.000 te wor den vergoed. B. en W. van Goes stel len de raad voor, bedoelde percelen aan te kopen in verband met uitbrei ding van net havencomplex. KOUDEKERKE Raad vergadert 26 november. Dinsdag 26 november vergadert de raad van Koudekerke. Op de slechts zes punten omvattende agenda staan o.m. een voorstel van B. en W. om een grond- en een bouwvoorschot te verlenen aan de vereniging tot verbe tering van de volkshuisvesting in Vlissingen en omliggende gemeen ten, een voorstel betreffende deelna me in de kosten van de aanleg van de traverse Middelburgsestraat— Duinstraat en een voorstel, een sub jectieve verhoging van de algemene uitkering uit liet gemeentefonds voor 1958 aan te vragen. De vergadering begint des middag's om half v\jf. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Feestelijke verwelkoming van St.-Nicolaas. Zelden heeft de aankomst van Sint Nicolaas in Terneuzen zoveel belangstellenden op de been gebracht als zaterdagmiddag het geval was. De sint arriveerde te omstreeks drie uur met de provinciale boot, waar bij hij aan de ponton werd verwel komd door de heren H. H. Westhoff en L. Stolk van de middenstandsver eniging „Terneuzen Klimop". Op het moment van de aankomst werd een groot aantal postduiven losgelaten. Voorafgegaan door de „Harmonie Terneuzen" begaf de hoge gast, die plaats had genomen op een statie wagen, welke de vorm van een stoomschip had en die vergezeld was van een waar leger van Zwarte Pie ten, zich vervolgens naar de Markt. Hier werd hij op de muziekkiosk toegesproken door de voorzitter van „Terneuzen Klimop", de heer W. Bliek, die er daarbij op wees, dat Terneuzen de laatste tijd vele fraaie zaken rijker is geworden, die uiter mate goed gesorteerd zijn en waar het prettig winkelen is. Nadat ook de Sint nog een kort woord had gesproken en de jeugd hem had toegezongen, volgde een rondrit door de stad. Daarbij bracht de sint een bezoek aan het Juliana- ziekenhuis, waar de geneesheer directeur, dokter H. A. Boland en de directrice ter begroeting aanwezig waren en de jeugdige patiënten wer den bezocht. In het rusthuis „Schel- deoord", waar eveneens een bezoek werd afgelegd, werd Sint Nicolaas onder meer namens het bestuur ont vangen door de heer P. Kaan. Bij beide bezoeken werden „appeltjes van oranje" uitgedeeld. Na de rondrit heerste in de bin nenstad nog lange tijd een gezellige drukte. „Vogelbeschermingswacht" gaf filmavond. De „Vogelbeschermingswacht" in het gewest West Zeeuwsch-Vlaande ren verzorgde te Hoofdplaat een film voorstelling. Na een korte inleiding, waarin de voorzitter het doel van de vereniging uiteenzette, werd een viertal kleurenfilms over het Ca nadese vogelleven vertoond. De ver eniging kon in het gewest 15 nieuwe leden inschrijven. De avond, waarop ook nog een verloting gehouden werd, was druk bezocht. Propaganda-avond voor „Vrederust". Te Waterlandkerkje werd een pro- pagandavond gehouden van de ver eniging tot christelijke verzorging van geesteszieken in Zeeland, over de van haar uitgaande psychiatrische in richting „Vrederust" te Bergen op Zoom. De avond werd geopend door ds. Van de Berg, die een duidelijke uit eenzetting gaf van het doel en de" werkzaamheden van de stichting. Hierna werd een kleurenfilm vertoond over de inrichting „Vrederust". Straaljagers. Bij het lezen van uw blad van 15 november j.l. werd ik diep getroffen door het bericht over het gruwelijke straaljagerongeluk boven Bussum. Het zoveelste... Nu komt bij mij de vraag öp: Wie dragen hieraan schuld? De vijf slachtoffers in elk geval niet. En ook hun treurende verloofdes en fa milieleden niet. Wie wel? Waarschijnlijk zal men dit gron dig onderzoeken. Maar ik hoop? dat men tevens een antwoord zal weten te vinden op de vraag, hoe het nog steeds mogelijk is, dat straaljagers blijkbaar het meest kwetsbare en gevaarlijke oorlogstuig boven bebouwde kommen als Bussum (en Eindhoven) kunnen worden aange troffen. Want al is ons land klein en dicht bevolkt, het lijkt me toch niet on mogelijk, dat er nog plaatsen te vin den zijn, waar men met straaljagers kan vliegen, zonder dat beneden tal loze opeengepakte burgers in doods angst behoeven te zitten. Op het IJselmeer, de Waddenzee en de Noordzee bijvoorbeeld zal men heus zoveel bebouwde kommen niet aan treffen. M. G. N. de Pree Ravesteynplein 1 Vlissingen Geen honden in slagerswinkels In het Kon. Besluit van 10 juli 1926, tot uitvoering van de artikelen 19 en 19a van de Vleeskeuringswet, komt een bepaling voor, welke de slagers van Vlissingen menen onder Uw aan dacht te moeten brengen. In artikel 9 van dit Kon. Besluit lezen wtf In de in artikel 19 der Wet bedoel de inrichtingen (o.a. vleeswin kels, slachterijen en vleeswaren- fabrieken) mogen honden en katten niet aanwezig zijn. Tegen deze bepaling nu wordt door vele eigenaars van honden gezondigd, doordat zij hun hond wel meenemen ih de slagerswinkel, rechtstreeks te gen het verbod in. De slagers staan hier vrijwel machte loos, want alhoewel zij voor de wet aansprakelijk zijn, kunnen zij het binnentreden van honden niet voorko men. En de ervaring leert, dat de meest vriendelijke terechtwijzing van de klant door deze hoogst kwalijk ge nomen wordt het beleefdste verzoek om de hond te verwijderen heeft als regel tot gevolg dat ook de klant weggaat om niet meer terug te ko men. Het is om die reden èn om de ver scherpte controle vanwege de Vlees keuringsdienst, dat de slagers zich tot de eigenaars van honden wenden met het dringende verzoek zich in acht te nemen, zodat de slagers geen hinder meer ondervinden. Het bestuur der Vlissingse Slagerspatroons Vereniging Contra Commissie van Dertien. De vertegenwoordigers der vereni ging ter bevordering van het Zeeuw se oesterbedrijf „de Zeeuwsche Oes ter", te Yerseke, voor zover zij aan wezig waren, op de, door de Commis sie van Dertien gehouden vergade ring van 11 november j.l., menen dat het na afloop verstrekte commu- Evenals vorige jaren brengt ons blad rond de 8t.-Nicolaas- tijd weer een serie populaire kindervoorstellingen. Vórig jaar leefden duizenden kinderen mee met de avonturen van Krellsje, die naar het eiland Makkedam werd ontvoerd; het jaar daarvoor gold de spanning de wederwaardigheden van Jaquelientje en Brammetje. Twee prachtige namen dragen de kinderen, die ditmaai meespelen. Ze heten Esmiralda en Valentino. Zonnige namen, maar buiten, in de sneeuxo, giert de storm en het gevaar dreigt aan alle kanten. Bet lijkt zo veilig bij het haardvuur in de herberg „Hef Zwarte Schaap" maar... Maar de rest, en hoe nu precies de naam is van het stuk, dat wordt vertoond, blijft nog even een verrassing. De toegangsbewijzen voor deze voorstelling zijn wederom op de bekende wijze te verkrijgen: door winkeliers, die in de P.Z.C. adverteren en deelnemen aan onze actie, worden bon nen uitgegeven. Men krijgt al een bon als men in deze zaken één gulden besteedt. Per aankoop wordt maximaal voor 20 aan bonnen verstre.kt. De winkeliers, die aan deze St,- Nicolaasactie meedoen, zijn kenbaar aan een raambiljet. Op nader bekend te maken tijdstippen wordt voor 10 aan bonnen een toegangsbewijs uitgereikt tegen betaling van het bekende dubbeltje, dat ten goede komt aan een Zeeuws liefdadig doel. Vorige jaren is het wel eens voorgekomen, dat jongelui bij de deelnemende winkeliers, zonder dat zij iets kochten, om bonnen vroegen. Bonnen worden uitsluitend aan kopers afge geven. De ouders doen er dus goed aan, hun kinderen er op te wijzen, dat dit vragen door de kinderen voor de betrokken winkeliers minder prettig is. Ook dit jaar is om zoveel mogelijk kinderen van de voorstellingen te laten genieten een begeleidingsver bod" uitgevaardigd. De voorstellingen kunnen alleen maar worden bezocht door kinderen voor wie het spel immers geschreven is! van 6 tot en met 14 jaar. Om dezelfde reden is bepaald, dat ieder kind slechts één voorstelling mag bezoeken. Aan deze regelen zal strikt de hand wor den gehouden!!!! In Vlissingen worden de bonnen door de winke liers uitgereikt van 21 november tot en met 2 tecember. (n Middelburg en Goes van 23 november tot en met 5 december. Let U in deze periode dus vooral op onze De data der voorstellingen zijn voorlopig als volgt vastgesteld: VLISSINGEN: woensdag 4 december in het „Concertgebouw". MIDDELBURG: zaterdag 7 december in het „Schuttershof". GOES: zaterdag 14 december in de „Prins van Oranje". v^vwwvw^wv^^wwwwvv^vwvv^wv^/ww niqué zoals het in de pers is versche nen niet geheel juist i3. Uitdrukkelijk is door hen stelling genomen tegen de steeds door de commissie gevolgde werkwijze. Over de betoonde ijver en de gelegde con tacten was men wel tevreden. Reden te meer om de zogenaamde ommezwaai en de daarbij gevolgde methode te betreuren, daar deze alle reeds verkregen goodwill in één slag heeft vernietigd. Vandaar ook het ge opperde idee. in een of andere zin de commissie zodanig te reviseren, zo dat, liefst onder een andere naam, voortgegaan kan worden deze good will alsnog te consolideren. Hoewel men volgens genoemd communiqué sceptisch staat tegen- 43. Het onfrisse drietal dat er met de schatkist van door was gegaan had een kleine voorsprong kunnen nemen; het Jacht was ze ker niet langzaam te noe men. Maar, zoals de gere gelde lezer van deze ver halen bekend zal zijn. üe sleepboot Kraak beschikt naast een uiterst kundige bemanning over sterke mo toren. Het zal dan ook geen verwondering wekken dat de Kraak al spoedig op het jacht begon ln te lopen. Het laatste zette, op enige afstand uit de kust van Lutjewleroog, koers naar het noorden. Het was de kleine maar sluwe leider aan boord van het jacht niet ontgaan dat de Kraak de achtervolging had ingezet: op zijn ge zicht was een bezorgde frons verschenen. „Ze zijn dus al ontsnapt", concludeerde hij. „Wlmplel Haal uit die motor, wat er- ui zit! Ze zitten acnter ons aan!" ..Geen nood, chef!" schreeuwde de forse roer ganger terug. „Wij zijn veel wendbaarder dan zij. Desnoods verbergen we ons op Lutjewieroogl" HIJ erp een ongeduldige blik op de kist, die r ont daan van het zeewier, op het dek stond. „Maak lie ver die kist eens open!" „Ja, vooruit, chef", viel de Schrale hem bij. „Ik wil die schat nu wel eens zien". De chef, die zelf in feite even nieuwsgierig was ais zijn twee kornuiten, besloot, aan hun verlan gen toe te geven. HU stapte gewichtig op de kist toe. bukte zich en rukte aan het deksel, dat na enig wrikken meegaf. Met een ruk schoot het dek sel omhoog.... over de proeven in het Veeregat, meenden de vertgenwoordigers der kleine kwekers deze niet absoluut te mogen afwijzen. Echter geheel ge scheiden van de schaderegeling en onder verantwoordelijkheid van de Staat en het Rijkslaboratorium. Algehele schadevergoeding moet echter in de eerste plaats zijn gere geld., M. J. NOLET. JAC. POELMAN. H. J. ZUYDWEG. Rusland wil Olympische winterspelen van 1964. In Moskou is bekendgemaakt dat Rusland op het LO.C.-cóngres, dat in het voorjaar van 1959 in München wordt gehouden, zich met alleen voor de zomerspelen, doch ook voor de Olympische winterspelen van 1964 kandidaat zal stellen? De russen noemen Moskou Leningrad en Serdlowsk als de steden, die aan de voorwaarden voor het organiseren van winterspelen voldoen, doch ma ken niet duidelijk hoe aan de door de internationale skifederatie gestelde eis van een parcours van 3,5 km. leng te met een hoogteverschil van 900 meter tegemoet kan worden rekomen. Geen gevecht tussen Klijssen en Turpin. Op advies van de nationaal techni sche commissie heeft het hoofdbe stuur van de Nederlandse boksbond besloten de Amsterdammer Piet Klijs sen geen toestemming te geven om op 2d november a.s. in New Castle tegen Randolph Turpin te boksen. Het besluit is genomen na de neder laag. die Klijssen een week geleden in Berlijn legen de Duitser Dieter Wemhoner heeft geleden. De scheids rechter intervenieerde toen ten gun ste van Wemhoner.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7