PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT BESPREKINGEN op hoog niveau om Franse verbittering weg te nemen Paragnost G. Croiset beweert: taxichauffeur H. onschuldig Vandaag... DIESEL VERPLETTERD DOOR GOEDERENTREIN: 29 DODEN GOEDE VERWACHTINGEN VOOR VERDERE PRIJSDALINGEN 200e jaargang - no. 272 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 nov. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3548 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Njeuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee, red. tel. 24; adm. tel. 26 Na Brits-c: »_ïise wapenleveranties aan Tunesië 4 Engeland zal initiatief voor ministersconferentie nemen De permanente afgevaardigden van de vijftien NAVO-landen zijn er zaterdagmiddag niet in geslaagd het geschil tussen Frankrijk enerzijds en de Verenigde Staten en Engeland anderzijds naar aanleiding van de Amerikaanse en Britse wapenzendingen naar Tunesië op te lossen. Woensdag zullen de afgevaardigden de kwestie opnieuw bespreken. Van diplomatieke zijde in Londen wordt vernomen, dat de westelijke gro te drie overwegen nog voor de NAVO-conferentie, die op 16 december in Parijs zal worden gehouden, besprekingen op hoog niveau te voeren om de vertrouwenscrisis op te lossen. Engeland zal, aan aangenomen wordt, het initiatief voor een con ferentie tussen de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland nemen. Tijdens deze conferentie zal worden getracht de Franse verbittering over de wapenleveranties aan Tunesië weg te nemen. Naar veruidt zouden de kleinere landen enigzins bevreesd voor een Amerikaamse-Engelse dominering zich over het algemeen op het stand punt van Frankrijk stellen. In het ver leden was het gebruikelijk dat Enge land met Frankrijk overleg pleegde alvorens het de premier naar Washing ton zond. Dit is voor de laatste ont moeting tussen de president van Ame rika en de premier van Engeland niet gebeurd. En ook na de terugkeer van Macmillan, de Engelse premier, heeft er gen Engels-Frans overleg plaatsge had. Zaterdag heeft de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken, Pella, te Rome besprekingen gehouden met de Engelse en de Amerikaanse ambas sadeurs, en ook met de Franse am bassadeur in Rome. Uit diplomatieke kringen wordt vernomen dat de Ita liaanse regering tracht te bemiddelen met het doel de breuk, welke is ont staan te helen. Voor de Amerikaanse en de Britse ambassade in. Parijs stond zaterdag avond een sterke politiewacht, omdat men demonstraties tegen de Britse en Amerikaanse wapen/cndingen naar Tunesië vreesde. De demonstratie van de pas ge vormde rechtse groepering, die zich de partij van de republikeinse patriotten noemt, ging niet door. Nadat de poli tie vertrokken was, verzamelde zich in de buurt van de Amerikaanse am- wordt de Franse wijsgeer en diplomaat prof. dr. Jacques Maritain 75 jaar. p H ...is het honderd jaar geleden p dat de Noorse toneel- en roman- schrijver Gunnar E. R. Heiberg p te Oslo werd geboren. llllllllllllllll Drie doden bij vliegongeluk in Nieuw-Guinea Een Beayer-vliegtuig van de Ne derlandse Nieuw-Guinea Luchtvaart maatschappij I)e Kroonduif is zater dagochtend vijfendertig kilometer ten noordwesten van Merauke neer gestort. Drie van de inzittenden zijn om het leven gekomen. Tot de slacht offers behoren de luitenant-ter-zee tweede klasse Z. W. Mouton en de heren K. Riiigma en H. J. Gouloo- ze. De Engelsman, wingcommander A. P. Mould van de Britse vliegtuig instrumentenfabriek Decca werd ern- stig gewond. Hij is door Papoea's naar Merauke gebracht. Het ongeluk gebeurde tijdens een karteringsvlucht, die in opdracht van de Koninklijke Marine werd uitge voerd. Het vliegtuig had met de rech tervleugel een palmboom geraakt voordat het op het strand neerstort te. Zondagochtend zijn de slachtof fers begraven. Zondagavond is met de Sydney-machine van de K.L.M. van Schiphol naar Biak vertrokken de heer G. Wansbcelt van het bureau Veiligheid van de K.L.M., die een on derzoek zal instellen naar het onge luk. Bij de passagiers bevindt zich ook mevrouw Mould, echtgenote van de enige overlevende. K.N.A.C. wenst wijziging wegenverkeersreglement. Op circulatiepleinen moet rechts worden gehouden, voorsorteren is niet toegestaan. Naar aanleiding van deze recente uitspraak van de Hoge Raad heeft de K.N.A.C. een brief gezonden aan de Commissie Veiligheid Wegver keer. Daarim wordt gezegd, dat. een vlotte afwikkeling van het verkeer op rotondes thans praktisch onmogelijk is geworden en dat op zo kort moge lijke termijn een wijziging van het wegenverkeersreglement nodig is, die de tot dusverre bestaande en uit ver keerstechnisch oogpunt ongetwijfeld juiste praktijk een wettelijke basis geeft. Aan de commissie wordt ge vraagd, de -nodige stappen daartoe te ondernemen. bassade echter een kleine groep be togers, die borden met zich mee droe gen, waarop stond: „treedt uit de NAVO" en „geen wapens voor de Al gerijnse opstandelingen". Geen parachutisten meer bij middelbare school in Little Rock. De parachutisten van de 101-ste di visie luchtlandingstroepen zijn zater dag voor het eerst sinds zij op 24 sep tember in Little Rock arriveerden, te ruggetrokken van de middelbare school (Central High School), die het middelpunt van de rassenmoeilijkhe- den is geweest. Wel bleef een afdeling van de on der federaal gezag geplaatste nationa le garde van de staat Arkansas in en bij de school gestationeerd. Op het ogenblik zijn er nog 225 man luchtlandingstroepen in Little Rock. Oorspronkelijk waren er 1000. Zwitserse regering koopt Britse straaljagers De Zwitserse regering heeft bekend gemaakt, dat zij het parlement zal vragen om een bedrag van 313 mil joen frank (ongeveer 260 miljoen gul den) voor het aankopen van honderd Britse straaljagers van het type Haw ker Hunter-6. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK Twee beambten in hechtenis By een botsing tussen een diesel- trein en een goederentrein nabij Chantonnay ten zuidoosten van Nantes in Frankrijk zijn zaterdag voor zover tot nu toe bekend is, 29 mensen om het leven gekomen en 21 gewond. De twee treinen zijn op enkel spoor recht tegen elkaar in gereden. De dieseltrein, die uit één wagen bestond, werd gedeeltelijk verpletterd door de locomotief van de goederentrein. In de passagiers- Montgomery trekt zich terug uit actieve dienst. Veldmaarschalk Montgomery van El Alamein, die gisteren 70 jaar werd, heeft medegedeeld, dat hij met ingang van 20 september 1958 aftreedt als plaatsvervangend opperbevelhebber der Noordatlantische strijdkrachten en zich terugtrekt uit de actieve dienst in het Britse leger. De verzoeken aan de opperbevel hebber der NAVO en de Britse rege ring zijn ingewilligd. Montgomery was plaatsvervangend opperbevelhebber der NAVO sedert 1951. Zijn meest spectaculaire over winning in de tweede wereldoorlog was die op de Duitse veldmaarschalk Rommel. Hij joeg de Duitsers over een af stand van meer dan 3000 km van Alexandrië naar Tunes. Montgomery, zoon van een bisschop, droeg tijdens zijn veldtochten een wollen trui, cor duroy broek en zwarte baret. Hij leidde tevens de acties op Sicilië en begon de invasie van Ita lië. In 1944 werd hij bevelhebber van de Engelset roepen die aan de invasie van Frankrijk deelnamen. Hij leverde bij Caen de beroemd geworden tankslag, waarmee de invasielegers uit hun bruggehoofd braken, en versloeg in december van hetzelfde jaar in de Ardennen, generaal Von Rundstadt die daar het laatste offensief van Duitsland begonnen -was. trein zaten voornamelijk arbeiders, die het weekeinde in Roche-sur- Yon, de hoofdstad van de Vendee wilden doorbrengen. Uit het voorlopig'onderzoek is ge bleken, dat de plaatsvervangend sta tionschef, te Chantonneay een uit twee rijtuigen bestaande dieselexpress heeft weggestuurd, voor een goede rentrein, che uit tegenovergestelde richting op hetzelfde spoor naderde, gearriveerd was. De zware stoomloco motief boorde zich diep in het voorste rijtuig van de express. Paul Brunet, de plaatsvervangend stationschef, die de express heeft laten vertrekken en Daniel le Nain, de 47-jarige machinist van de express, zijn gearresteerd. Onmiddellijk werd na het ongeval medisch personeel uit Roche-sur-Yon en Fontenay-le-Comte naar de plaats van het ongeluk gezonden. Twee uur na het ongeluk waren reeds 24 lijken geborgen, doch men kon nog talrijke slachtoffers onder de massa verwron gen staal en aluminium zien liggen. Het was het zesde, en was schijnlijk het ergste ongeluk van de Franse spoorwegen gedurende het afgelopen halfjaar. Op 18 juni kwamen bij Arras 10 §ersonen om het leven, op 19 juli 2 bij Bollenc, op 28 augustus 17 (Engelsen) bij Bar-le-duc, op 7 sept. 26 bij Nozieres-Brignon en op 12 november 13 bij Esquelbeck, bij Duinkerken. De Franse minister van vervoer Edouard Bonnefous heeft zondag ver klaard, dat rigoureuze maatregelen genomen zullen worden om de veilig heidsnormen der Franse spoorwegen te verbeteren. De minister zeide, dat hij zonder dralen de bevindingen zal bekend maken van het onderzoek naar deze treinongelukken. Botsing tussen auto en motor eist 2 doden. Op de rijksweg MaastrichtVaals zijn zaterdagavond een Duitse perso nenauto en een Nederlandse motor met grote snelheid tegen elkaar ge botst, toen de personenauto een met bieten geladen vrachtauto wilde pas seren. De tegemoetrijdende motor werd door de bestuurder van de per sonenauto te laat opgemerkt. De bestuurder van de motor, de 23- jarlge S. uit Noordbeek en van de auto werden op slag gedood. De uit Nijmegen afkomstige verloofde van S. werd ernstig gewond. De Duitse mej. M. K., die in de auto zat, werd even eens zwaar gewond. Tijdens gevecht op straat overleden. (Van een correspondent.) in de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer half twee, heeft op de Haagweg in Breda een vechtpartij plaats gevonden, waarbij de 46-jarige H. K. uit Breda, werd gedood. De 23- jarige J. L. uit Breda is gearresteerd. Hij heeft IC. een slag met de blote vuist gegeven, welke zo hard aan kwam, dat K. een schedelbasisfrac- tuur kreeg en op straat overleed. De mannen verkeerden onder drankin vloed. K. kreeg een woordenwisseling met zijn 23-jarige zoon, na een café bezoek en L. bemoeide zich daar toen mee. Dit had een gevecht tot gevolg. O Een autobus met vijftig inzittenden Is in de omgeving van Klagenfurt ln de Oostenrijkse provincie Kariivthië door de leuning van een brug gereden en m een kanaal terechtgekomen. Door een geluk kige samenloop van omstandigheden, in het bijzonder door de vlot verleende hulp, kwam geen der inzittenden om het leven. Twintig personen werden licht ge wond. ZIJLSTRA IN MEMORIE VAN ANTWOORD: Prijsstabilisatiebeleid kan nog niet vervallen. Aan de hand van de wereld marktprijzen wordt voortdurend nagegaan in hoeverre verlaging van de prijzen van eindprodukten redelijkerwijs kan worden verlangd. Bij de stijging van de grondstoffen- prijzen in het verleden heeft de mi nister van economische zaken, prof. Zijlstra, zich slechts met zekere prijsverhogingen kunnen verenigen onder de uitdrukkelijke voorwaar den van prijsverlaging bij het weer teruglopen van de grondstoffenprij zen. Dit deelt de minister mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Met het aanvaarden van deze voor waarde, zo vervolgt de minister, heb ben in die gevallen betrokkenen een verplichting op zich genomen. De mi nister vertrouwt er op, dat de bedoel de prijsverlagingen tot stand kunnen komen zonder gebruikmaking van for mele prijsmaatregelen of concurren- tiebevorderende maatregelen. Als het niet het geval zou zijn. zal hij niet aarzelen van dit wapen gebruik te maken in die gevallen, waarin hij in zijn verwachtingen zou worden teleur gesteld. Op het ogenblik vraagt de dalende beweging van de prijzen van plantaar dige vetten en oliën, koper, lood, zink, staalschroot, rubber, aardolie en wol in dit opzicht de aandacht. Overleg vindt thans in verschillende van deze branches plaats en de minister heeft goede verwachtingen, dat op korte termijn verdere prijsdalingen zullen plaats vinden. De minister is van oordeel, dat het nog niet waarschijnlijk lijkt dat de noodzaak van het prijsstabilisatiebe leid reeds op zeer korte termijn zor komen te vervallen- Als echter dat ogenblik zal zijn aangebroken, zai met name door middel van het me- dingmgsbeleid de verstarring van het kosten- en prijspeil moeten worden tegengegaan. Russische en Noorse deskundigen heb ben gezamenlijk een program opgesteld voor de bouw van waterkrachtcentrales in de grensrivier Paats-Pasvikely. De Russen zullen drie centrales bouwen, de Noren een. NIEUWE WENDING IN MOORDZAAK-NIEUW LAND? Moord zou gevolg van chantage-dreiging zijn Naar wjj vernemen is In de afgelopen week de bekende Utrechtse parag nost Gerard Croiset geconsulteerd in de geruchtmakende Nieuwlandse moordzaak, die vrijdag aanstaande voor het Haagse Gerechtshof zal dienen. En het sensationele van deze consulten is, dat Croiset tot tweemaal toe de stellige verzekering heeft gegeven, dat de taxichauffeur Lou H. uit Nieuw- land die zoals bekend in eerste instantie tot 20 jaar werd veroordeeld niets met deze zaak heeft uit te staan. De moord op de weduwe S. K.-R. zou zijn gepleegd door iemand, die bij het vooronderzoek niet is genoemd en niet is gehoord. De consulten met Croiset z\jn gehouden in het Instituut voor parapsycho logie van de Rijksuniversiteit te Utrecht en stonden onder leiding van de hoogleraar in de parapsychologie, prof. dr. W, H. C. Tenhaeff. Het gehele verloop van de enige uren durende consulten is op de band vastgelegd. Het. initiatief tot het raadplegen van Croiset werd zeer onlangs geno men door een Vlissings echtpaar, dat via de reclassering contact had met het gezin H. te Nieuw en Sint-Joos- land. Dit echtpaar was van mening, dat de taxichauffeur I-I. niet in staat moet worden geacht tot het plegen van een moordaanslag, in welke op vatting het zich gesterkt voelde door een psychiatrisch rapport, dat in deze zaak over H. was uitgebracht. Zij meenden, dat de taxichauffeur terecht ontkende en achtten het een plicht al les te doen om de eventueele onschuld van H. te bewijzen. Doordat zü wel hadden bijgewoond zochten zij contact met deze hoogleraar met ais gevolg, dat zij in de gelegenheid werden ge steld onder zijn leiding Croiset te con sulteren. Na de opmerkelijke resulta ten van dit onderhoud stelde het echt paar zich onmiddellijk in verbinding met de beide verdedigers van H., mr. P. C. Adriaanse en mr. W. F. P. Kurtz, die op hun beurt in de afgelo pen week een uitvoerig gesprek had den met prof. Tenhaeff en de met hem samenwerkende paragnost Croiset. Opnieuw verzekerde Croiset met grote nadruk, dat H. in geen enkel opzicht iets met de moord uit te staan had. Wie de daad dan wel ge pleegd had Croiset gaf een vrij nauwkeurige beschrijving van een man van middelbare leeftrjd, die de vermoorde 's nachts omstreeks één k twee uur zou hebben bezocht. De vrouw zou gezegd hebben, dat zy geld nodig had en zou de man daarom hebben gevraagd. Toen hij weigerde het te geven, zou zy ge dreigd hebben de echtgenote van de man in te lichten, waarop een .(Vervolg op-pagj 2). Meisje gestikt tijdens brand te Amsterdam. Een twintigjarig meisje is zaterdag door verstikking om het. leven geko men bij een felle brand, die de twee bovenste verdiepingen en de zolder van een oud perceel in de Barendsz- straat in Amsterdam in korte tijd volkomen verwoestte. Ook een hond is in de vlammen omgekomen. De brand ontstond even na één uur op de tweede verdieping van het perceel Barendszstraat 63, waar de bewoner, de 44-jarige kelner N. G. Chee Ting een brandend petroleum kacheltje bijvulde met het laatste restje uit een oliekan. De gevolgen van het bijvullen waren ontstellend; een hevige steekvlam deed de olie vlam vatten. In 'n oogwenk verspreid de de brandende olie zich ove'r de vloer en spoedig stond de verdieping in lichterlaaie. De familie van het slachtoffer dacht dat het meisje niet thuis was. De foto geeft een beeld van het brandende huis en de blussende brandweerlieden. In Kerkrade In de Kokelestraat te Kerkrade is zondagmiddag de 37-jarige mej. Ca- tharina Wolters doordat naar kleren in brand raakten om het leven geko men. Toen huisgenoten op haar hulp geroep kwamen aangerend, bleek zij "eds te zijn overleden. Doordat de mrdeur op slot was kon men niet lelijk binnenkomen. Russen bauwen in Siberië „geleenbastad". De Sowjet-Unie bouwt in Siberië een „geleerdenstad" voor 20.000 pro fessoren en studenten ten dienste van wetenschappelijk speurwerk op het gebied van de atoomenergie, automa tic, straalmotoren en raketten, aldus heeft een vice-voorzitter van de Sow- jet-academie van wetenschappen, professor Michail Lawrentjef. zater dag in een uitzending van Radio Moskou meegedeeld. De eerste 1000 tot 2000 geleerden zullen zich volgend jaar in de nieuwe stad vestigen, die in de omgeving van Nowosibirsk zal verrijzen. Het bou wen van de stad zal volgens profes sor Lawrentjef ongeveer drie iaar vergen. Hij hoopte echter, dat het in stituut voor wiskunde en dat voor kernfysica binnen een jaar geopend zullen kunnen worden. VERWACHT. OVERWEGEND DROOG. Overwegend droog weer met plaat selijk mist maar ook verspreid voor komende opklaringen. Zwakke tot matige wind voornamelijk tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 19 november Zon op 8.08 onder 16.46 Maan on ö.ll onder 15.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1