Stroom en wind onderschat bij stranding onder Westkapelle Zeeuwse Almanak Uoin een pcreatie ERTSBOOT „VITTANGI" VOERDE STRIKT NORMALE NAVIGATIE BELLAMY HERDACHT TIJDENS BIJEENKOMST IN VLISSINGEN BARKEEPER BRITANNIA WERD NATIONAAL KAMPIOEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 RAAD VOOR DE SCHEEPVAART De kustvaarder „Achilles" was „zo lek als een mandje" De Raad voor de Scheepvaart heeft donderdag: de stranding: behandeld van de Duitse kustvaarder m.s. „Achilles" nabij het noorderhoofd op de Westkappelse zeedjjk in de avond van 14 februari j.l. Tijdens het bergings werk In de vroege morgen van 16 februari kwam de heer M. J. van der HIdde (procuratiehouder van W. A. van den Tak's bergingsbedrijf te Rotter dam), die de leiding had, om het leven toen hij poogde van de kimkiel van de op 7.yn kant liggende „Achilles" die uit de wal was getrokken op het achterdek van het langszQ gekomen bergingsvaartuig „DoIf\jn" te springen. HU kwam in het water terecht en verdronk. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, was ten aan zien van do stranding van de „Achillea" van oordeel, dat het schip tijdens de zeer dichte mist eii het stormachtige weer meer „verlUerd" was dan men aan boord dacht. Ondanks de aan boord genomen voorzorgsmaatregelen heeft men stroom en wind onderschat, en daaraan moet de stranding wor den geweten. De Duitse kapitein gaf in zyn verklaring op, dat het licht, dat men aanzag voor dat van een bepaalde boel, later bleek het vuur van West kapelle te zyn. trokken was aan het strand te zet ten, zei de heer Metz, dat dit te dan ken was aan de schitterende ma noeuvre van de kapitein van de Bel gische sleepboot „Scaldis" tijdens dit stormachtige weer. Het is de mooiste manoeuvre, die ik in mijn zesjarige praktijk bij de raad heb meegemaakt, "zo besloot de heer Metz zijn compli ment aan het adres van de Belgische sleepbootkapitein. De raad zal later schriftelijk uit spraak doen. Het dagelijks bestuur van het zie kenhuis Schouwen Duiveland had een voorstel in deze zin voorgelegd aan de algemene bestuursvergade ring. Hierbij werd voorgesteld „gemeenschappelijke regeling voor het beheer en exploitatie van het ziekenhuis op Schouwen Duiveland' te liquideren en de vaste activa en het restant van de vaste geldlenin gen over te dragen aan de nieuwe stichting. Het algemeen bestuur heeft zich nu op basis van dit voor stel uitgesproken voor nader overleg met G.S. Compliment voor Scaldis"-kapitein yy De hoofdinspecteur wijdde ver volgens een „kritische beschou wing" aan de niet goed afgelopen bergingspoging, het schip moest nJ. weer aan het strand worden ge zet omdat het „lek bleek". „Dit komt gelukkig niet vaak voor", aldus de heer Metz, „omdat in het algemeen gezegd kan worden, dat de resultaten van bergingspogin gen positief zijn". De hoofdinspecteur kwam tot de conclusie, dat blijkbaar bij de beoor deling der omstandigheden, die aan het slepen vooraf ging, het gevaar van de stortstenen met scherpe pun ten, die op circa 12 m afstand van het schip lagen, niet doorzien was door de bekwaamste mensen, die Nederland heeft. Dat het schip, na het vlotko- men niet als een baksteen zonk, weet de hoofdinspecteur o.a. aan het goed geschalkt zijn der luiken. Over de met succes bekroonde po ging het schip nadat het vlotge- Advertentie FISHBITS n baconcréme r.paprikasaus met room n mosterdsaus Vlissinger als getuige De raad hoorde als getuige de ac quisiteur van L. Smit en Co's inter nationale sleepdienst uit Vlissingen, de heer A. Rijnders. Deze vertelde, dat eerst een andere bergingsmaat schappij, zonder succes, had gepoogd het met de stuurboordzijde dwars tegen de wal liggende schip vlot te trekken. Vrijdagavond de 15e was een tros van de Belgische sleepboot „Scaldis" overgebracht en kort na middernacht begon men te trekken eii kivam het schip los. Nauwelijks enige meters uit de wal 'gekomen begon de „Achilles" slagzij over VAN TOT „LIEF". „Lief" is deze kleine historie. Het hertenkamp in Stavenisse kreeg de zer dagen een nieuwe bewoner, na melijk een kraanvogel. Deze kraan vogel was tot nog toe woonachtig in Tilburg, in „Burgers dierenpark". Nu loopt de vogel dus in Stavenisse rond. Tegelijkertijd verdween het jongste hertje van het hertenkamp naar Til burg. En stapt nu rond in .Burgers Dierenpark ZESTIEN JAAR EN OUDER. Wanneer men 16 jaar of ouder is en in Noordgouwe woont, volgt hier een verheugende tijding. Want zaterdag a.s. zal burgemeester N. A van Wijs de officiële opening verrichten van het verenigingsgebouw van de her vormde gemeente aan de Ring in dat BRIEF Vandaag presenteren wij U iets, dat anderen voor ons maakten, een brief namelijk en wel de volgende: ,J7aar aanleiding van uw medede ling in de Reeuwse Almanak" be treffende de burgemeesterlijke taart in een dorp op Zuid-Bevelandbe richten wij U dat de betrokken amb tenaren ter gemeentesecretarie, van dit bericht kennis genomen hebben de, zich op de bewuste dag der ver schijning van uw gewaardeerd dag blad gezamenlijk naar des burge meesters kamer hebben begeven voor een onderhoud. Toen burgemeester deze invasie van al zijn personeel zag, verkeer de hij in de mening dat het hier gold een gezamenlijk optreden in verband met het salarisvraagstuk der middelbare en lagere ambtena ren, doch toen hem uw dagblad werd overhandigd, met de vraag of dit misschien zijn gemeente betrof, ging hem een licht op. Het bleek een schromelijk vergissing t,e zijn ge weest en zonder verdere onderhan delingen werd overeengekomen, dat burgemeester zijn personeel alsnog hun, in een overmoedige bui toege zegde deel der schatten dezer aarde zou doen toekomen. Wij kunnen U intussen meedelen, dat heden al het personeel wederom in des burge meesters kamer verscheen, ditmaal echter op zijn uitdrukkelijk verzoek, waar het een niet minder grote, doch inmiddels kersverse taart in ont vangst mochten nemen als versnape ring bij de koffie. Hetgeen voor ons aanleiding is U dank te zeggen voor uw bemiddeling in deze kwestie". Welke dank wij gaarne aanvaar den.' sympathieke plaatsje op Schouwen. Zaterdag is er dan de instuifavond voor een winterseizoen vol feesten in dit gebouw. Jongeren van welke ge zindte dan ook zijn altijd welkom Wat is er allemaal te doen? Het beste kan men maar gaan opsommenschaken, dammen, kaartspelen, tric-trac, leestafel met kranten en tijdschriften, tafelten nisspel, voetbalspel, II-Ringspelen, knikkerspelen, sjoelbakken. Er is een knutselkamer, er is een cantine met voedsel en vocht, er Is mu ziek. Elke zaterdagavond zijn deze zaken beschikbaar voor Noordgouwse jon geren van zeven uur tot later. Het werkcomité heeft onder voor zitterschap van de heer J. L. G. v. d. Broecke grote activiteiten ont plooid- GROTE VIS. Zeeaal, miniatuurmonster van een meter en vijf centimeter, zes pond een «lf-en-een-halve ons hebben de mosselsphippers gebroeders Kouijzer van de Z.Z. 6 ter hoogte van „De Val" bij Zierikzee uit het ruime sop gehaald. Twee mannen leverden een klein worstelpartijtje met het dier, zo groot, als men in de omgeving van Zierikzee nog nimmer heeft gevangen. KIJKKASTJE DOOR COLLECTE. De „Zeeuwse Collecte" bracht in Kapelle f 825.op. Men heeft toe stemming gekregen dit bedrag in de eigen gemeente te houdenEr i» een goede reden. Men wil namelijk in het bejaardenhuis „Pomona" een televisietoestel plaatsen en om dit „kijkkastje" te kunnen betalen mag Kapelle zijn eigen centjes houden. MEER RIJKDOM Naast dan die f 825.is er nog enige rijkdom in Kapelle. Meer dan goud Het echtpaar A. Ganseman Nousscs vierde onlangs Zijn 55-jarige bruiloft. Vrienden en kennissen fe liciteerden 't echtpaar. bakboord te maken. Tien twintig minuten na het vlot komen, zo ver telde de getuige, ging het schip lang zaam op zijn kant liggen. Na over leg met de heer v. d. Hidde gaf de getuige met de lamp een s.o.s. sein, bestemd voor de „Dolfijn", met het verzoek aan de sleepboot door te ge ven de „Achilles" zo snel mogelijk aan het strand te zetten. „Uit lijfs behoud" heb ik dit verzoek gedaan. De getuige zei, dat de heer v. d. Hidde van de scheepshuid was afge gleden en met zijn hoofd tegen een boeiing was terecht gekomen. On middellijk waren in deze donkere stormachtige nacht reddingspogin gen ondernomen, die helaas zonder succes waren gebleven. Toen het schip tegen het strand aan was ge dreven, nadat de sleepboot de tros had losgegooid, was de getuige met de wippertoestel van boord gehaald. Op een vraag van een der leden van de Raad verklaarde de getuige dat hij meende, dat het schip op lek kage was nagekeken voor met af slepen werd begonnen. Als tweede getuige werd gehoord de expert van de scheepvaartinspec tie te Vlissingen, de heer G. G. A. de Ruiter. Deze verklaarde, dat hij de kapitein van de Achilles" had ge wezen op het gevaar van de stort stenen als het schip vlot zou worden getrokken. Het lek aan bakboord vooruit zo bleek later In het dok was volgens zijn onderzoek ont staan tijdens het afslepen ln de be wuste nacht, want er ltep een spoor precies naar de stortstenen. Een werker Naar aanleiding Van vragen van een der raadsleden over de positie aan boord van de eerste getuige en diens order aan de sleepboot, merkte de heer De Ruiter ou. dat de heer Rijnders de actieve praktische mede werker van de heer v. d. Hidde was geweest. Hij is een „werker". Het bewuste lid van de raad had er n.l. zijn be vreemding over uitgesproken, dat de heer R., die z.i. een administratieve taak heeft, aan het bergingswerk had deelgenomen. Ook al zou hij geen verzoek tot de sleepbootkapi tein hebben gedaan, dan zou deze toch de tros hebben losgegooid om te voorkomen, dat de „Achilles", die zo lek was als een mandje, midden in het Oostgat zou zijn gezonken. „Als ik de leider van het bergings werk was geweest, had ik het schip laten zitten. Het fa buitengewoon hachelijk geweest. De Scaldis heeft zelf de grootste moeite gehad om uit de kust te blijven". De getuige merkte nog op, dat er niet voldoende zwemvesten waren geweest; de heer v. d. Hidde had er geen om, de heer R. wel. Enige maanden na de stran ding is hei schip door een Duitse maatschappij geborgen. fAdvertentie ct to in zijn klasse! OP OUD WRAK GESTOTEN „Steeds nieuwe zandbanken" De Raad voor de Scheepvaart heeft donderdag een onderzoek ingesteld naar de stranding van de Zweedse ertstanker m.s. ,|vlttangl" bij het Roeiershoofd op de rede van Vlissin gen op 18 februari j.l. De expert van de scheepvaartinspectie te Vlissingen, de heer ti. G. A. de Ruiter, werd als :etulge gehoord. Deze verklaarde, dat iet schip circa 300 meter uit de wal op een oud wrak was gestoten, dat nu wordt opgeruimd. Honderden schepen z\jn er voordien overheen ge varen. Het moet een scherp voorwerp zyn geweest, want de scheepshuid was over een grote afstand open ge scheurd. In zijn conclusie over deze schade- varing merkte de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, onder meer op, dat de „Vittangi", toen deze door het Oostgat in de rich- Zangersbond vergadert te Goes De Zeeuwse zangersbond „Zang ver edelt" houdt zaterdag 16 november in „De Lanbouw" te Goes haar jaarver gadering. Er zal o.m. gesproken wor den over het zaalconcours Jn 1958 en over het solistenconcours. male navigatie had gevoerd. Het schip had een zeer grote diepgang. Maar met de kaart in de hand kon kapitein en loods niets gebeuren. De hoofdin specteur wees er onder meer nog op, dat er telkens nieuwe zandbanken ontstaan en de bankeh zich ook ver- Slaatsen. „Men moet altyd op zyn oede zijn". Het is een cumulatie van twee fei ten geweest, het schip had een grote diepgang en het was laag water. Vast staat zo besloot de heer Metz dat aan deze schadevaring noch de loods noch de gezagvoerder enige schuld treft. De raad zal later schrif telijk uitspraak doen. LEZINGEN, ZANG EN DECLAMATIE „Van behoeftig man tot bekend vaderlander" In de doopsgezinde kerk te Vlis singen is donderdagavond in een sfeervolle bijeenkomst aandacht ge schonken aan het feit, dat de dichter Jacobus Bellamy tweehonderd jaar geleden in de Scheldestad werd ge boren. Op 12 november 1757 kwam hij als zoon van een huisknecht ter wereld in een huis in het later naar hem genoemde Bellamypark. Bella my heeft vijfentwintig jaar in Vlis singen gewoond, was er bakkers knecht en schreef er tevens de eers te serie gedichten, waarmee hij „van een behoeftig Vlissinger tot een be kend vaderlander werd", zoals bur gemeester mr. B. Kolff het gister avond zei. Nadat de burgemeester zich met een welkomstwoord tot de aanwezi gen had gericht, vertelde hij iets van de „voorgeschiedenis" van de her denking. „Ondanks het park, dat naar hem werd genoemd, is Bella my voor vele Vlissingers slechts een va'ge figuur. Niettemin meenden wij, dat wij de tweehonderdste geboorte dag van een Vlissinger als Bellamy, niet onopgemerkt voorbij konden la ten gaan". Hierna hield mejuffrouw dr. H. C. M. Ghljsen uit Domburg haar lezing over „Het leven van Bellamy". De spreekster schilderde het boel end décor van het achttiende-eeuwse Vlissingen, waarin de jonge Vlissin ger zich meer en meer op het dich ten toelegde en tenslotte met steun van stad- en streekgenoten in staat werd gesteld theologie te studeren. Mejuffrouw Ghijsen verhaalde over zijn leven als student-op-kamera en van zijn liefde voor Francina Baane. Na haar causerie droegen twee leer lingen van de christelijke kweek school ln Middelburg gedichten van Bellamy voor. Mejuffrouw P. C. W. Kok declameerde het gedicht „Aan Vlissingen" en de heer A. C. Dour- leijn Bellamy's bekendste vers, ge titeld „Roosjen". Mejuffrouw F. Ch. Fregeres zong twee getoonzette ge dichten van Bellamy, te weten „Aan de maane" en „De vrijheid waakt". Hierna volgde een korte pauze, waar in de aanwezigen in staat werden gesteld een kleine expositie van prenten, boeken en bundels van en over de Vlissingse dichter te bezich tigen. De tentoongestelde kunstwer ken kwamen uit het archief van de gemeente Vlissingen. PROF. SMIT. Hierna sprak prof. dr. YV. A. P. Smit, hoogleraar aan de rijksuniver- Sociale problemen in het Delta-gebied Minister Klompé deelt ln hanr me morie van antwoord aan de Tweede Kamer mede, dat de structurele ver anderingen in het watersnoodgebled 1953, waar thans de Deltawerken worden uitgevoerd, baar byzondere aandacht hebben. Reeds haar ambtsvoorganger gaf destyds opdracht een structuuranaly se samen te stellen. In het najaar van 1953 kwam deze gereed. De speciale initiatieven van de provinciale stich tingen voor maatschappelijk werk en verscheidene samenwerkingsorganen met betrekking tot de sociale aspec ten van de structuurveranderingen, zullen, zo mogelijk, financieel worden gesteund. Eveneens stelde haar ambtsvoorganger de werkgroep in, om de sociale aspecten van de ruim telijke ontwikkeling van Zuid-West Nederland nader te Dezien. Aan deze arbeid nemen de provinciale, planolo gische diensten deel, de opbouworga- nen, de betrokken provincies en amb tenaren van Rijksdienst voor het Na tionale Plan en het Ministerie van Maatschappelijk Werk. Inmiddels Is een nader rapport over de sociale structuur verschenen, terwy'l een rap port over de mogeiyk te verwachten sociale problemen van dit gebied op korte termy'n gereed zal komen. Secretaris W.K.A.-Zeeland nam na 9 jaar ontslag. Naar wij vernemen heeft de heer Charles Helrman te Hulst ontslag genomen als provinciaal secretaris van het WKA-Zeeland, zulks wegens gezondheidsredenen. De heer Helrman heeft vanaf de oprichting van het WKA in Zeeland (begin 1948) onafgebroken, deze functie bekleed. Hil was de stuwen de kracht in de afdeling Zeeland. siteit te Utrecht, over „De literaire gestalte van Bellamy". De heer Smit zette uiteen, dat er aan het ta lent van de dichter niet getwijfeld behoeft te worden en dat men zijn werken zeker niet moet onderschat ten. Maar dit talent is in feite nooit helemaal tot ontplooiing kunnen ko men, want toen Bellamy op 29-jarige leeftijd overleed was hij juist niet verder gekomen dan een poging om boven zijn jeugdpoëzie uit te komen. De spreker noemde de drie hoogte punten uit het „literaire leven" van de Vlissinger: zijn eerste gedichten op veertienjarige leeftijd, zijn toe treden tot het Haagse genootschap „Kunstliefde spaart geen vlijt" en dan de overgang tot de niet-rijmen- de poëzie. Hierna volgde een be spreking van de drie bundels van Bellamy, „Gezangen mijner jeugd", „Vaderlandse gezangen van Zelan- dus" en „Gezangen". De eerste bun del werd in Vlissingen geschreven, de tweede was aan Vlissingen opge dragen maar ook in de derde speelde zijn Vlissingse verleden een grote rol. De eerste twee uitgaven vielen zeer in de smaak, maar in de laat ste bundel werd hem een „teveel aan ernst" verweten .door een toenter tijd voornaam criticus. Maar jutst 1n de gedichten uit deze bundel poog de Bellamy uit te komen boven zijn jeugdpoëzie. Hij wilde niet minder dan een volkomen nieuwe dicht kunst en het is niet onwaarschijn lijk, dat hem dit wel was gelukt, als hij niet zo vroegtijdig op 11 maart 1786 was overleden, aldus spr. Burgemeester Kolff sloot de bij eenkomst met een dankwoord aan de medewerkenden. KUNST Salzburger Marionetten theater SCHOUYYBURG, MIDDELBURG HET vermaarde Salzburger Mario nettentheater gaf gisteravond onder auspiciën van de Z.V.U. in de Mid delburgse Schouwburg een voorstel ling van Johan Strauss' beroemde „Fledermaus", een voorstelling, die ook ditmaal een groot succes werd voor de „poppenspelers" van dit zo voortreffelijke theater. Opvallend veel zorg was besteed aan kostuums, decors en belichting, drie elementen, die zorgvuldig en met groot raffine ment op elkaar waren afgestemd, terwijl voorts de poppen met grote virtuositeit werden bespeeld. Er werd door dit alles een magnifiek kijkspel verkregen, dat vanzelfspre kend grote indruk maakte en het publiek aan het slot. van de avond noopte tot een hartelijk applaus. In de eerste plaats waren de draden, Toch was de illusie niet compleet. In de eerste plaats waren de draden, waarmee de poppen werden bespeeld, opvallend zichtbaar, maar bovendien en vooral hierdoor maakte deze voorstelling niet de indruk van een afgerond geheel was er een hin derlijk verschil tussen de zang- en de spreekstemmen. Elk ogenblik, waarop de muziek overging op par lando kreeg de toeschouwer luis teraar is in dit verband wellicht be ter de vervelende indruk, alsof hij uit een ruime muziekstudie met een gering, maar niet onprettig galmeffect. abrupt in een kleine spreekstudio werd gezet. Een onple zierige ervaring, die wellicht voorko men had kunnen worden door een zorgvuldiger opnemen van de spreekstemmen. Dit had dan dienen te geschieden onder (vrijwel) de zelfde omstandigheden als die, welke bij muzlek-opname golden. Dan zou inderdaad een eenheid zijn verkre gen. Helaas was de illusie van een heid tussen woord, toon en beeld dit maal niet volledig. De muzlpk werd „geleverd" door het Weens Philharmonisch Orkest en het koor der Weense opera, als mede door een select gezelschap so listen. Dirigent was Clemens Krauss. Als gewoonlijk was de Schouwburg geheel bezet. de K. Advertentie De blonde Corlne Rottschiifer uit Am sterdam, miss Europa 1957, heeft donderdag avond in Krasnapols- ky te Amsterdam de wisselbeker als eerste prijs van de door de Nederlandse Barten dersclub georganiseer de zevende nationale coektailcompetitie uit gereikt aan de barkee per van „Britannia" uit Y'lisslngen, de heer G. J. van Duyn, voor diens cocktail „Golden YVitch". (Gouden heks). De vele distillateurs, die elkaar als juryle den afwisselden, wezen tenslotte na een „dead heat" de „Golden Witch" als de beste aan, nadat zij in twee dagen tijds van clrsa 680 cocktails hadden iproefd. Er waren ditmaal 71 Met de cocktail „Golden Witch" barkeepers, die aan de competitie deelnamen. De kampioen van het vorige jaar, de heer G. Laanen uit Den Haag, en de kampioen van de cocktailcompetitie, die de Scandinavian Arii- nes begin van dit jaar uitschreef voor haar poolvlucht, de heer R. Klijndijk uit Amster dam, werden ln de eer ste twee ronden uitge schakeld. In de finale plaatsten zich tenslotte vier bar keepers. Hun cocktails werden door de jury als volgt bekroond: C. J. van Duyn, Vlis singen. 15% punt; C. Voskuilen, Den Haag, 15 punt; J. van Ber- kel, Amsterdam, 14% punt en P, J. de Via- 14 ser, Rotterdam, punt. Na tien minuten vond er een na-selectie plaats van de cocktails der eerste twee en hoe zeer smaken kunnen verschillen moge blij ken uit het feit, dat precies dezelfde Jury toen de cocktail van de heer Van Duyn 16% punt en die van de heer Voskuilen 15 punten waardig keur den, zodat de laatste met de tweede prijs naar huls ging. Derde en vierde bleven de he ren Van Berkel en De Visser. De kampioenscock tail van dit Jaar „Gol den Witch" is als volgt samengesteld: een der de deel Strega, een derde deel Bacardi Rum, een zesde deel Amer Picon en een zesde Vermouth-wit (Advertentie VANDAAG. Middelburg Electro: „Een stad gast door de hel", 7 en 9.15 uuri 18 Jr.; Schouwburg: „De avonturierster van Beiroet", 8 uur, IS Jr.; Nieuwe Keric: Orgelconcert Kenneth Goodman, 3 uur; Gouden Poorte: Massakamp schaakvereniging „Middelburg", 7.S0 Vlissingen Alhambra: „De baby-»lt- ters van de marine", 7 en 9 uur, a.l.; Luxor: „De onschuldige verrader", 8 uur, 14 Jr. Goes - Grand: „Brigitte, het meisje van Place Plgalle", 8 uur, 14 Jr.: Prins van Oranje: Vergadering a.r.-klesver- enlglng, 7.30 uur; Schuttershof: Bltv- dingsavond B.B., g uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2