PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaanse en Britse wapens naar Tunesië Op Noord-Beveland vervangen 3 gemalen 8 „natuurlijke" sluizen Amerikaanse straaljager stort neer; vijf Nederlandse militairen gedood BILT Vandaag.. VERWACHT. 200e jaargang - no. 270 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde «n F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.2S per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 nov. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z C.. Middelburg. Bureaus: Vlissmgen. Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 2546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, Lange Vorststraat 83, tel. 2475 (b.g. g. adv. 2234); Oostburg. Nieuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlenkzee. red 24; adm tel. 26 Tragisch vliegongeluk in 't Gooi Een beeld van de ravage op het ter rein van de kolonel van der Palmka zerne te Bussum. Soldaten bezig met het reddingswerk. Ambtenaar De ambtenarenorganisaties in Ne derland voeren al enige tijd een levendige actie voor verbete ring van de salarissen der lagere en middelbare ambtenaren. Zij hebben voor die actie een goede publiciteit weten te verkrijgen in de Neder landse pers, maar het zou toch be paald overdreven zijn, wanneer ge zegd werd, dat die actie diepe in druk heeft gemaakt op het Neder landse volk. Het is zeker niet zó ge weest, dat een golf van sympathie over ons land spoelde. Vermoedelijk op grond van de grote gelatenheid, waarmee hèt Nederlandse volk ken nis nam van de verlangens der la gere en middelbare ambtenaren, heeft dé regering het rustig af laten weten bij de ambtenarenorganisa ties. De ministers zagen de billijk heid van de wensen wel in, maar er was en is geen geld. Dus kan er voor de lagere en middelbare ambtenaren niets uit de bus komen. Het is begrijpelijk, dat de ambte narenorganisaties met deze af wijzing geen genoegen nemen. Zij willen nieuw overleg en dan écht overleg, waarbij een botte afwijzing is uitgesloten. Er zijn herhaaldelijk cijfers gepu bliceerd over de salarissen van de lagere en middelbare ambtenaren, en iedereen, die daarvan kennis nam, zal moeten toegeven, dat die salaris sen aan de lage kant zijn. De staat met wat er aan lagere overheids lichamen bijbehoort is niet zo'n beste werkgever. De kwaliteiten van de staat als werkgever komen eigenlijk alleen maar tot uiting in tijden van laag conjunctuur. Dan zit men als ambte naar vrij goed. omdat men wat min der beducht behoeft te zijn voor werkloosheid, voor salarisverlaging enz. Maar in tijden van hoogconjunc tuur is de overheidsdienst bepaald onaantrekkelijk, omdat salarisverho gingen traag afkomen of geheel uit blijven. Dat klemt vooral nu de overheid niet meer, zoals tot voor enkele ja ren, betere sociale en pensioens voorzieningen biedt dan het particu liere bedrijfsleven. Men krijgt als lagere of middel bare ambtenaar een sober loon men heeft geen snelle promo tiekansen en men heeft ook nog op te tornen tegen een zekere impopu lariteit. De ambtenaar wordt vaak vereenzelvigd met „bergen onaange name paperassen" en men beschouwt hem als iemand, die weliswaar ar beid verricht, doch op een improduk- tief niveau. Grif ziet het grote pu bliek voorbij aan het feit, dat er dui zenden hardwerkende en bekwame ambtenaren zijn, die precies even on misbaar zijn in hun functie als iede re niet-ambtelijke werker. Vandaar dat het niet eenvoudig is om thans voor de gerechtvaardigde verlangens van de lagere en middel- (Vervolg op pag. 8) Veertien gewonden; vlieger weet zich met schietstoel te redden Vijf militairen werden gedood en veertien gewond (van wie één zeer ernstig) toen gisteren op het terrein van de Palmkazerne te Bussum een Super Sabre straaljager van het te Soesterberg gelegerde 32ste Ameri kaanse Squadron neerstortte. Reeds boven Soesterberg merkte de piloot, Rezk Mohamed, dat in zijn toestel brand was uitgebroken. Aan de man nen in de toren van het vliegveld seinde hij: „Ik ga springen". Hij maakte een behouden landing op het dak van het rusthuis Villa Carla aan de Boslaan te Hilversum. Zijn schietstoel kwam terecht op het dak van een woning aan de Menno van Coehoornlaan in diezelfde gemeente. Het gevaarte boorde zich door het dak en bleef aan de dakgoot bij de keu ken hangen. De 65-jarige bewoonster, mevrouw Edelstein, was juist in de keuken bezig en kwam met de schrik vrij. aangezien, een tweede paviljoen in brand staken. Er ontstond op het terrein en in de kazerne aanvankelijk een paniek, maar ogenblikkelijk daarna liep iedereen uit om te helpen. In allerijl werd de brandweer van Bussum ge alarmeerd. alsmede de brandweer van de mobiele colonne te Crailo en de geneeskundige dienst van de Palm kazerne en de legerplaats Ci-ailo, waardoor onmiddellijk vier artsen en een aantal verplegers aanwezig wa ren. Het is een geluk dat in de onmiddel- Het vliegtuig, dat dus onbemand ver der vloog, kwam enige minuten later brandend neer op het binnenterrein van de Palmkazerne te Bussum. waar het een diep gat in de grond sloeg. De rechtervleugel sloeg een hoek van een paviljoen af, terwijl stukken van het brandende vliegtuig en brandende motoren, die door voor bijgangers voor vuurbollen werden Luitenant-vlieger R, N. Mohamed De vliegenier K. N. Mohamed, eerste luitenant bij de Amerikaanse luchtmacht, afkomstig uit Southamp ton, Long Island, New York, heeft in zijn vliegerscarrière ai meer dan eenmaal een vliegtuig met de schiet stoel moeten verlaten. De eerste keer was zijn vliegtuig onbestuurbaar ge worden boven „De Peel", en toen kwam hij zelf nabij het Julianaka- naal terecht. De tweede maal, kort nadat hij gehuwd was en van zijn huwelijks reis terugkwam, moest hij zijn straaljager boven het IJselmeer la ten gaan. Ook toen kwam hij behou den beneden. En nu deze ramp. Hij trachtte aanvankelijk nog op Soesterberg te landen, maar kon er niet „inkomen", zoals de vakterm luidt. Hij kreeg opdracht naar het IJselmeer uit te wijken en daar zijn toestel prijs te geven. Helaas heeft hij die opdracht niet meer volledig kunnen uitvoeren. Waarschijnlijk is er brand ontstaan en moest hij eer der met de schietstoel het vliegtuig verlaten. De verschroeide reddings boei wijst ook in de richting van brand. Luitenant Mohamed, die in Loosdrecht woont, staat bekend als een vlotte vliegenier, die zijn vak uitstekend verstaat. Hij is reeds drie jaar op Soesterberg. De man is thans opgenomen in 't Gasthuis te Soesterberg ter ob servatie. Een Amerikaans generaal van de luchtmacht is gistermiddag met spoed naar Nederland ver trokken om een onderzoek in te stellen. Nagegaan zal tevens wor den, of er vanmiddag een pers conferentie met deze yliegeni r gehouden kan worden. De slachtoffers Bij het ongeval met de Amerikaan se straaljager te Bussum zijn omge komen de volgende ongehuwde dienstplichtigen wachtmeester G. J. Eenkhoorn uit Kampen, 20 jaar; soldaat eerste klasse P. O. Voshol uit Rotterdam, 21 jaar; soldaat J. A. Daalhuizen uit Odijk, 20 jaar; soldaat J. de Bruin uit Rotterdam, 20 jaar; soldaat J. van Doesburg uit Waardenburg, 19 jaar. lfjke nabijheid van de Palmkazerne de mobiele.colonne is gelegen, troepen die by brand en rampen onmiddellijk ter plaatse kunnen zijn. De Bussum- se brandweer, die eei'ste hulp verleen de, had toevallig woensdag op Soes terberg een instructieles gekregen in het verlenen Van hulp bij ongevallen met straaljagers. Helaas waren er slachtoffers onder de hier gelegerde manschappen. Op 't moment dat het vliegtuig neerstortte hadden een korporaal en drie solda ten het gebouw verlaten om zich ter aflossing naar de wa^ht te begeven. Allen werden getroffen door vlieg tuigonderdelen en gedood. In pavil joen E., dat door de rechtervleugel van het vliegtuig getroffen werd, had zich juist een wachtmeester er ruste gelegd. En ook deze kwam door het ongeval om het leven. Het vliegtuigongeluk heeft ernstige schade aan de twee gebouwen aange bracht. Deze schade wordt op tenmin ste een ton geschat. Maar naar wij vernemen zal zij bij verder onderzoek nog wel groter blijken te zijn. In beide paviljoens bevonden zich honderd militairen. Wonder boven wonder werden slechts veertien hunner gewond, van wie één, de 21-jarige dienstplichtige wacht meester J. D. F. van Helde uit Enschede zeer ernstig. De meeste f ewonden, merendeels dienstplich- igen die voor de eerste maal zijn opgekomen, hebben brandwonden en shocks. Met ziekenauto's uit J3ussum en Naarden en auto's van de mobiele colonne zijn zij deels naar het Diaconessenhuis te Naar den overgebracht en voor een deel ook naar militaire hospitalen. Op het terrein van de ramp waren onder meer aanwezig minister Staf, de Amerikaanse ambassadeur Philip Young en verschillende Nederlandse en Amerikaanse militaire comman danten. Deelneming De ambassadeur van de Verenigde Staten heeft gistermiddag naar aan leiding van dit ongeluk uit naam van president Eisenhower zijn diep leed wezen en innig medeleven met de fa milieleden van de omgekomenen en van de gewonden uitgesproken. De ambassadeur legde er de nadruk op dat de Amerikaanse luchtmacht een diepgaand onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de ramp. Na de start van Soesterberg, zo ver nemen wfl nader van de zijde van de Amerikaanse luchtmacht, is door een nog onbekende technische storing brand uitgebroken in het toestel van luitenant Mohamed. Toen het vuur zich tot in de cockpit verspreidde en steeds heviger werd. was de vlieger gedwongen het toestel met de schiet stoel te verlaten, na nog vergeefse pogingen te hebben gedaan om het onbestuurbaar geworden vliegtuig in de richting van het IJselmeer te stu ren. Prijzen van Duitse radio's worden aangepast Naar aanleiding van publikatics betreffende de prijzen van radio- en televisietoestellen heeft het hoofdbe stuur van de N.V.R.D. (Nederlandse Vereniging van Radio-Detailhandela ren) medegedeeld dat reeds geruime tijd harer zijds sterke aandrang wordt uitgeoefend op de importeurs van Duitse radio- en televisieappara ten, om de in Nederland geldende prijzen meer in overeenstemming te brengen met de prijzen van dezelfde apparaten in Duitsland. Door enkele importeurs is hieraan reeds gevolg gegeven. Anderen hebben zich in principe met de door de detailhandel beoogde prijsverlaging akkoord ver klaard. Dit wil echter geenszins zeg gen, dat de prijs voor ieder merk met 10 prorent zal verlaagd worden. Immers de grootte van de prijs verlaging hangt af van het verschil tussen de huidige Duitse en Neder landse prijs van een bepaald type en de door ons toelaatbaar geachte prijsverhouding. De prijzen van Nederlandse toe stellen staan geheel buiten dis cussie. Dit houdt dan ook in, dat het niet in de lijn der verwach tingen ligt, dat ook de prijzen van de binnenlandse toestellen in prijs verlaagd zullen worden. Het mag overigens bekend worden geacht, dat het juist de Neder landse industrieën zijn geweest, die enkele maanden geleden nieu we typen televisietoestellen heb ben uitgebracht, die belangrijk lager in prijs zijn dan de voordien geldende prijzen. Kleuter veroorzaakte brand in Hengelo. In Hengelo zijn woensdag twee tot een woning omgebouwde autobussen geheel uitgebrand, doordat een drie jarig kind een petroleumkacheltje om verwierp. Het kind vluchtte naar de ...viert België de dag van de H monarchie. §j ...wordt de Engelse politicus H Aneurin Bevan. leider van de linkervleugel van de Labour- partij, 60 jaar. s ...herdenkt Brazilië de uitroe- ping van de republiek (1889). Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiil Dr. Drees naar Navo-conferentie De minister-president, dr. W. Drees, zal als leider van de Neder landse delegatie deelnemen aan de ministers-conferentie van de Navo- landen, die van 16 tot 18 december te Parijs wordt gehouden. Verder zal de Nederlandse delega tie onder meer bestaan uit de minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M A. H. Luns, de minister voor defensie, ir. C, &taf, en de staatssecretaris van buitenlandse zaken. drs. E, H. van der Beugel. moeder, die in de slaapkamer bezig was. Een buurvrouw maakte de bewoon ster, mevrouw H.. op het vuur attent waarna deze, volkomen overstuur, ia plaats van naar een nabijgelegen boer derij; waar telefoon is, naar de bin nenstad van Hengelo fietste om haar man te waarschuwen, die daar in een bedrijf nachtdienst had. Toen de brandweer uiteindelijk werd gealarmeerd, waren beide auto bussen geheel uitgebrand. De inboe del was geheel verloren gegaan. Het gezin, bestaande uit vier personen, heeft tijdelijk onderdak gevonden m Borne. Fransen „Verbreking van solidariteit" De Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië hebben Frankrijk laten weten, dat zy onmiddellijk symbolische zen dingen wapens naar de republiek Tu nesië een voormalig Frans protec toraat zullen sturen, niettegen staande waarschuwingen en diploma tieke stappen van Franse zyde om dit te voorkomen. De Fransen, die gewei gerd hebben aan Tunesië wapens te leveren omdat deze wellicht in han den van de opstandelingen in het aan grenzende Algerije zouden kunnen vallen, hebben het besluit van de Ver. Staten en Engeland gekenschetst als een verbreken van de Atlanti sche solidariteit. Naar verluidt heeft Tunesië de Ame rikanen en de Britten de verzekering gegeven, dat de wapens niet in han den van onbevoegden zullen vallen. Te Washington en te Londen vreesde men. dat Tunesië zich tot Moskou zou wenden als het geen wapens van het westen kon betrekken. De Britse zen ding, die naar verluidt donderdag avond nog per vliegtuig zou worden VERZILTING (NOG) GEEN RAMP Verbetering van waterleidingen op het eiland wordt miljoenenproject IN ZEELAND knaagt de verzilting steeds verder aan kostbare landbouw gronden. Het is een spookbeeld geworden, dat de Zeeuwse boeren altijd weer vrees inboezemt en in vele delen van Zeeland speelt dit probleem sinds jaar en dag. Zo ook op Noord-Beveland. „Juist op Noord-Beveland", zou de leek zeggen, „want dit eiland wordt aan alle kanten omspoeld door het zoute water". Maar de deskundigen weten wel beter. „Het valt hier nogal mee", zegt de heer O: Hoekstra uit Wissekerke, de hoofdassis tent van de rijkslandbouvvvoorlichtingsdienst op Noord-Beveland. „Van verzilting is op ons eiland nog maar nauwelijks sprake", vertelde hij. „Maar ook hier sluimert het gevaar!" „Om een duidelijke voorstelling te geven zou ik kunnen zeggen, dat de grond van Noord-Beveland op een schotel rust. De bodem van die scho tel is doordrenkt niet brak water", vertelt de heer Hoekstra. Dat zoute water kan steeds verder naar bo ven komen! Daarom is het goed, dat na afsluiting van de Zandkreek drie gemalen voor een perfecte afwatering van het grootste deel van Noord-Be veland zullen zorgen. Niet langer zal het overtollige water dan op „na tuurlijke wüze" geloosd worden. Hoe is de situatie nu nog? Noord- Beveland, een gebied met om en na bij 7000 hé zeer vruchtbare gronden stelt het nog altijd zonder gemalen. Men kan het zonder doen, want N.- Beveland ligt grotendeels op een hoogte rond N.A.P. en uitgebreide gebieden „stijgen" zelfs ongeveer 1 meter boven dit Nieuw Amsterdamse Peil uit Daarom kan het overtollige wa ter heel simpel worden uitgesla gen: via een aantal sluizen, die bij eb automatisch opengaan, stroomt het „teveel" in de Zandkreek of in de Oosterschelde. Maar er is één groot nadeel in dit systeem van sluizen, die met „zoute en zoete deuren" werken op de eb- en vloedstroom: bij opkomend water stromen er kubieke meters zout water naar binnen voor de slui zen zich weer gesloten hebben. „Rampzalige gevolgen heeft dat nooit genad", zo kan de heer Hoek stra de pessimisten geruststellen. Er Is overigens nog een andere zout infiltratie: de zoute kwellen. „Soms zie je in de sloteu, die dicht langs de zeedijken lopen, het zoute water als witte vlokken omhoog dwarrelen", vertelde ons de heer M. W. van Arenthals, dijkgraaf van het waterschap Oud- en Nieuw Noord- Bevelandpolder. „Maar ook dat heeft nauwelijks invloed op de kwaliteit van de landbouwgronden", zo is zijn mening, Hoe dichter men bij de rand van 't eiland komt. hoe meer zout er van zelfsprekend in het slootwater zit. De (vrij zeldzame) incidentele gevallen van schadelijke zoutwerking doen zich dan ook vooral aan de rand van het eiland voor. Maar dan nog alleen in een zeer droge tijd als de felle zon (Vervolg op pag. 8) gestuurd, zou uit 350 machinepistolen en zeventig brenguns (lichte machi negeweren) met munitie bestaan. Volgens Amerikaanse kringen zal Amerika 500 geweren en 50.000 pa tronen sturen. Op de Parijse markten ontstond, als een gevolg van de moeilijkhe den waarvoor de Fransen zich zo wel op binnenlands en buitenlands gebied zien geplaatst, een sterke vraag naar goud. Deze ontwikke ling vormt niet alleen een weer spiegeling van de spanning tussen Frankrijk enerzijds en de Ver. Sta ten en Engeland anderzijds, maar ook van de vrees voor nieuwe sta kingen als gevolg van het wets voorstel tot verdere versobering en voor nieuwe belastingen, dat donderdag'door de Nationale Ver gadering in behandeling is geno men. Naar premier Gaillai-d in de wandel gangen van het parlementsgebouw heeft verklaard, zal premier Macmil- lan van Engeland volgende week een bezoek aan Parijs brengen. TrumanKroesitsjew moet eens overkomen De Amerikaanse oud-president Truman heeft donderdag verklaard, dat hij indertijd Stalin driemaal voor een bezoek aan Amerika had uitgenodigd, doch dat de communis tische dictator niet gekomen was. Truman geloofde niet dat het kwaad kon als Kroesjtsjew de Ver. Staten zou bezoeken. Hij zei dit op een geïmproviseerde persconferentie in New York, waar hij donderdagochtend een bezoek bracht aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjöld. Volgens hem „maakt de volke renorganisatie het goed'. Men moet er rekening mee houden, dat het een lang proces is om een dergelijke we reldorganisatie even doelmatig als een plaatselijk bestuur te laten func tioneren. Hij meende, dat men „geduldig moet zijn, naar het standpunt van an deren luisteren, het eigen standpunt duidelijk moet maken en dan een com promis moet zien te bereiken. Dat i» de enige manier", zei hij. AANHOUDEND KOUD Droog en aanhoudend koud weer met veel bewolking maar ook enkele verspreid voorkomende opklaringen. Overwegend matige oostelijke wind. ZON EN MAAN.* 16 november Zon op 8.03 onder 16.50 Maan op. 1.13 onder 14.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1