hi»»" maggi JUIIENNESOEP SS Nieuw scholencomplex te Waarde officieel geopend lijmt koud alle hout! K.L.M. WIL GOEDKOPER OP DE VERENIGDE STATEN VLIEGEN EGYPTISCHE V.V.V.-MAN WAS DAGJE IN MIDDELBURG ABDIJCOMPLEX VOLGEND JAAR MOGELIJK WEER VERLICHT GETAFLEX IIU KOUKUtPUfK ZWARE SHAG ORCAM DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE O O U ti A NT 18 (Advertentie) Per Zilverzakje voor 4 volle ijj, borden AANWINST VOOR HET DORP Openbare en christelijke school wederom onder één dak Het was woensdag feest voor Waarde, want de beide lagere scholen kon den het byna drie kwart eeuw oude gebouw verwisselen voor een fraai, nieuw scholencomplex, dat verrezen is aan de Groene Kruisstraat. Evenals in het oude gebouw zijn de twee-klassige openbare lagere school en de eveneens twee-klassige christelyke lagere school ondergebracht onder een dak. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. Schout kwam gistermid dag de opening van beide scholen verrichten en hy noemde het nieuwe complex een grote aanwinst voor het dorp. De vier lichte ruime leslokalen met de fonkelnieuwe tafeltjes en stoeltjes en de centrale verwarming ma ken het nieuwe gebouw tot een plaats, waar de jeugd van Waarde graag zal vertoeven. Eerst in de openbare en daarna in een der lokalen van de christelijke school, toonden verscheidene sprekers terecht hun vreugde over de totstandkoming van het gebouwencomplex, dat de gemeente met bijko mende kosten op ruim 184.000 kwam te staan. Hoewel de oude school hecht en sterk is gebouwd, voldeed zij niet meer aazi de eisen die tegenwoordig aan het onderwijs worden gesteld. De ramp in februari 1953 heeft uiteinde lijk de genadeslag gegeven, waarna de school werd afgekeurd. Op advies van de inspecteur van het lager .on derwijs in de inspectie Goes, mr. L. G. Wolf, werd de school in 1955 op de urgentieltjst geplaatst. Nadat diverse mogelijkheden voor scholenbouw wa ren besproken, werd besloten de school achter het oude gebouw op een gunstig gelegen terrein t'e laten ver rijzen. Het ontwerp is van de heer C. J. Klap en het complex is gebouwd door aannemer W. M. van Doorn te Krabbendijke. De scholen zijn onder één dak gebouwd, zonder dat zrj even wel van binnenuit voor elkaar bereik baar zijn. Een en ander vertelde bur gemeester A. Lokker tijdens de bij eenkomst van genodigden in een der frisse en ruime lokalen van de open bare school. Tevoren ha<| de burgemeester de vlag voor de sc na de leeiT.ni een welkom ge Nellie W:; gedeputeerd,- van de schooi, deur opende hesen, waar- '•.cnodigden De jeugdi- i e handigde ude sleutel i' 'V deze de In een der lokalen sprak burgemeester I«okker ver volgens een welkomstwoord, waar in hij dank bracht aan allen die by de totstandkoming van het scho lencomplex hadden medegewerkt. Tot slot van zijn toespraak sprak hij de wens uit, dat God's onmis bare zegen zou rusten op het werk dat in deze school in 't belang van het onderwijs en de opv<w(llng van de jeugd van Waarde zou worden verricht. Betekenis Gedeputeerde Schout vestigde er dc aandacht op, dat na de ramp wel zeer duidelijk aan het licht trad dat Waai de een nieuw scholencomplex nodig had. „Het is verheugend, dat beide scholen met een verschil van één uur kunnen worden geopend", aldus spre ker. Hij bracht het gemeentebestuur de gelukwensen over van het provin ciaal bestuur en zich speciaal tot de kinderen richtend verzocht hij hen het meubilair steeds mooi te houden. „Byzonder bly en dankbaar moeten wy zyn, nu het onderwijs in Waarde een nieuw gewaad heeft gekregen", aldus mr. Wolf, de inspecteur van het lager onderwas. ,,Het gemeenschap pelijke oude «schoolgebouw was een der slechtste in deze inspectie en had bovendien nog iets heel aparts en unieks, naineiyk het aangebouwde arrestantenhok. Het geheel had daar door een nóg gevangenisachtiger voorkomen", aldus spreker. Mr. Wolf sprak tenslotte de hoop uit, dat de geest en sfeer van het gebouw met het schone uiterlijk zou harmo niëren tot vreugde van de leerkrach ten en leerlingen. Het fraaie nieuwe scholencomplex te Waarde, waarin zowel de openbare als de christelijke lagere school zijn ondergebracht. Foto P.Z.C.). Vervolgens werd nog het woord gevoerd door het hoofd van de school, de heer I. d'Hont, die van zijn grote dankbaarheid getuigde, de voorzitter van het schoolbestuur der christelijke school, de heer C. Goud, de schoolarts, mevrouw J. M. de En- gelsman-Groenhof en de architect, de heer C. J. Klap. Chr. school De opening van de christelyke lagere school geschiedde op dezelfde wijze als de ingebruikneming van de open bare school. De 10-jarige Dina de Leeuw overhandigde de sleutel van hef gebouw aan de heer Schout, na dat de leerlingen tevoren een begroe tingslied hadden gezongen. De heer Goud, voorzitter van het schoolbestuur, opende deze bijeen komst met gebed, waarna hg het een voorrecht noemde, dat in Ne derland bijzonder onderwijs kan worden gegeven. In de huidige tijd is het niet meer mogelijk, dat de ouders veel invloed op het kind kunnen uitoefenen en daarom moeten wij er nauwlettend op toe zien, dat zij goed onderwijs krij gen, aldus spreker. Voorts bracht hij de verschillende Instanties en degenen die nauw by de scholen bouw waren betrokken dank voor hun medewerking en voor het feit, dat de school thans in gebruik kon worden genomen. De heer Schout bracht namens het provinciaal bestuur zijn gelukwensen over. Hij hoopte, dat God rijkelijk zijn zegen zou schenken voor dit onder- wgs en dat de kinderen er voordeel van zouden ontvangen. Mr. Wolf wees er op, dat het onderwijs een die nende taak heeft. Het is schaven en vormen van het Christus zo dierbare kind in dagelijkse zelfbezinning, al dus de inspecteur. Nadat burgemees ter Lokker felicitaties namens het ge meentebestuur had overgebracht spra ken nog de schoolarts, de architect en het hoofd der school, de heer Jobse. LEZING K.L.M.-DIRECTEUR ALER Nieuwe klasse, waarvan tarieven 15 pet. verlaagd worden De K.L.M. treft tlnins voorberei dingen om op do lijnen tussen dc verenigde Staten en Europa een goedkope klasse in te voeren, waar- i van de tarieven 15 lager zullen liggen dan de tegenwoordige. Toepas- s«ng van deze tarieven is mogelijk door een vereenvoudiging van het i vlïegtulginterieur en van de „pan- I try", terwijl bovendien een „milde" 1 verhoging van do „gewone" klasse op het programma staat. Dit deelde de president-directeur van de K.L.M. de heer I. A. Aler, woensdagmiddag mede tijdens een gezamenlijke bij eenkomst te Middelburg van het de partement Zeeland van de Mij. voor Nijverheid en Handel en de Rotary- club Middelburg. De heer Aler be handelde in een belangwekkende causerie een aantal luchtvaartpro blemen. waarbij hij tfteh met name optimistisch toonde ten aanzien vjfn de toekomstige ontwikkeling van dit verkeer. Men vraagt zich af of de evolutie van de laatste Jaren ook in de ko mende tijd ongeremd zal voortgaan. Zo is bijvoorbeeld de omzet van de K.L.M. ook dit jaar weer aanzienlijk vooruit gegaan, zodat in 1957 de 500 miljoen zal worden gepasseerd. Econometristen hebben nu liitgere- kend, dat op de duur het groeiper centage gelijk zal zijn aan dat in andere verkeerssectoren, zo vertelde J de heer Aler. Dit normale percenta- ge bedraagt zeven a acht. Zolang men daar nog boven is voor de K.L.M. bedraagt het thans b.v. ca. vijftien mag men Het was de jeugdige Nellie Water man, die de heer A. Schout, lid van Oeilep. Staten, gisteren In Waarde de sleutel aanbood, waarmede het niéuwe scholencomplex officieel ge opend werd. (Foto P.Z.C.). rekenen op gunstige ontwikkeling van de luchtvaart. Voor 1961 wordt een tweemaal zo grote pro- duktie verwacht als in 1955. De K.L.M. neemt thans, wat het in ternationale passagiersverkeer betreft, de derde plaats in, waar bij de eerste plaatsen worden be zet door de Pan American Air ways en de B.O.A.C. Do hoer Aler ging voorts in op de verhouding passagiersvervoer per boot en door de lucht in het trans continentale verkeer, waarbij hij uit eenzette dat zo langzamerhand deze verhouding gelijk is. Nu echter de prijzen van, beide vervoersmiddelen niet meer zo veel verschillen en in 1961 de jet-passa giersvliegtuigen worden afgeleverd, waardoor Amsterdam-New York op 8% uur heen en 7% uur terug wordt gebracht, verwachtte spreker dat de luchtvaartmaatschappijen het groot ste deel van het passagiersvervoer wel voor hun rekening zullen nemen. Tenminste 80 zo schatte hij. Hij meende, dat een verdubbeling van het luchtverkeer in de komende zes jaar zeker verwacht mag worden. Tenslotte ging de heer Aler nog in op de mogelijkheden van het vracht vervoer per lucht, waarbij de K.L.M. thans de tweede plaats inneemt. Hij verklaarde, dat hier de ontwikkeling nog maar juist is begonnen. In de komende 25 jaar zal het vrachtver voer zeker verhonderdvoudigd wor den, zo meende hij. Na deze lezing werd onder leiding van voorzitter ir. J. P. Berdenis van Berlekom een geanimeerde gedach- tenwisseling gehouden. KERKNIEUWS Dl. H. Lanning 80 jaar. Ds. H. Lanning, em. predikant der Geref. Kerken, woonachtig m „Avond rust" te Emmen, zal donderdag, he den, zijn SOite verjaardag vieren. Ds. Lanning werd te Zweeloo (Dr.) geboren en was eerst enkele jaren in het boerenbedrijf werkzaam. Hij studeerde theologie aan de theologi sche hogeschool te Kampen en aan de vrije universiteit te Amsterdam In 1911 -stelde de classis Goes hem beroepbaar en 7 mei van dat jaar werd hij te Baarland in het predik ambt bevestigd. Ds. Lanning was pre dikant te Dwingelo, Nieuw-Weerdinge, Siddeburen en van 1928 tot aan zijn emeritaat in 1943, in Fijnaart. Na zijn emeritaat was ds. Lanning nog acht jaar werkzaam als hulpprediker te Poortvliet, Den Bommel, Stad aan 't Haringvliet, Stellendam en Oud- Vossemeer. Tijdens zijn verblijf te Siddeburen stichtte ds. Lanning in Tjuchem een evangelisatiepost. NED. HERV. KERK Beroepen te Waarder: K. van de 'ooi te Veenendaal; te Lemmer (toe zegging) F. Kuiper té Goënga-Of- fingawier. Aangenomen naar Akker- en Mur- merwoude: R. Dijkstra te Wagen- borge. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-Loos- duinen (vac. J. B. Vogelaar): G. van irnik te Nijmegen en P. C. de Vries te IJselmonae. Beroepen te Groningen (O.) (vac. Vroon)H. van der Wey te Em men; te Broek onder Akkerwoude: W. B. van der Meulen. kand. te Am sterdam; voor Avereest: W. de Graaf te -Almkerk. Beroepen te Souburg (tweede pre dikantsplaats): B. Scholten te Ber gen (N.-H.). CHR .GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam: H. C. van der Ent te Werkendam en D. Slag boom te 's-Gravenhage. Beroepen te Opperdoes: M. Vliet- stra te Eemdijk. Bedankt voor Woerden en voor Zierikzee (tweede pred.pl.): G. J. Buys te Papendrecht GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Hendrik Ido Ambacht L. Kieboom te Lisse en H. van Gilst te Dirksland. MOHAMMED RAB1E OP EXCURSIE „Europa's beste V.V.V.- systeem bestuderen". IN EEN GERENOMMEERD res taurant van de Zeeuwse hoofdstad zat hy achter een glas Hollands bier, dat hij voortreffelyk noemde. Mohammed Rabie, van de „Egyp tian Tourist Administration", de Egyptische organisatie voor het vreemdelingenverkeer, die blykens zijn woorden geheel van staatswe ge wordt gedreven. Mr. Rabie, die deel uitmaakt van een staf van 200 man Egyptische staats-V.V.V.-personeel, bezoekt Holland om er het „systeem" van de toeristenorganisaties te bestu deren. Hij verklaarde daarbij on omwonden, dat hij de Nederlandse V.V.V.'s de beste van Europa vond en dat de organisatievorm, die hij hier trof, verre te verkiezen is bo ven die in zijn vaderland, waar al les van „bovenaf" geregeld wordt door het directoraat-generaal voor het toerisme. Mr. Mohammed Rabie durfde zelfs het Nederlandse systeem effectiever te noemen, juist omdat het particulier initiatief zulk een voorname rol speelt en hotellerie en middenstand hetgeen in zijn land niet het geval ls intensief deelnemen, steunen en „een woordje mee spreken". Propaganda In een auto is de heer Rabie nu al weer ettelijke maanden gele den begonnen de noordelijke delen van Nederland te bereizen. Hij vond er de polders en de dijken en bezocht vooral musea, omdat, zoals hij verklaarde, zijn land zo rijk is aan musea. En hg was dan weliswaar gekomen om na zgn te rugkeer in Egypte propaganda voor Nederland te maken, maar toch ook om in dit „koude en regenachtige" land de trom voor het land van bazars en kamelen te roeren. Mr. Rabie had films bij Mr. MOHAMMED RABIE V.V.V.-werkm zich over zijn land, klaar om op ieder gewenst en geschikt moment te vertonen. Maar er werden en M dit door collega's van hem ook p foto's en films gemaakt en opge- nomen van Nederland en zo ook van Zeeland voor vertoning in p Egypte. Egyptenaren, die het kun- nen betalen, zo verhaalde de Egyntische V.V.V.-man, komen p reeds met vakantie naar Holland, p En voor Nederlanders. die Iets van het mysterieuze Egypte wil- s len proeven verhaalde Mohammed p Rabie van de hitte in zyn land en van de regen, die men er vrijwel niet kent. Hij noemde de pyrami- den bij de naam en sprak over de p kunstschatten in musea en oude graven. In januari gaat de heer Mohammed Rabie terug naar ee Egypte. Met een tas vol Hollandse folders. Hij sprak in Holland, zo- als hij zei. slechts over het toeris- me en wilde geen woord horen over „het kanaal". p lllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VERGADERING MIDDELBURGSE V.V.V. Artsen congresseren in 1958 in Zeeland Het ligt in de bedoeling van de V. ViV.-Middelburg om ook in het sei zoen 1958 te trachten het Abdijcom plex te verlichten met daarbij de mo gelijkheid een rondwandeling te maken door de gebouwen. Er is reeds contact opgenomen met de kerkbesturen en de hoofden van de in het complex gevestigde diensten, waarbij als voorlopige data zijn ge noemd: 80 april, 16 en 28 juli alsme de 6, 13 en 20 augustus. Dit deelde de voorzitter van de Middelburgse V.V.V., de heer P. Blaauw, woens dagavond mede tijdens de najaars vergadering van deze vereniging, die werd gehouden in het Nederlands Koffiehuis. De heer Blaauw gaf een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden, die door V.V.V. in het afgelopen sei zoen zijn verricht, waarbij hij met name het succes releveerde van de beide folkloristische dagen en de ver lichting. Ten aanzien van de twee folkloris tische dagen sprak hij zijn grote waardering uit voor de medewerking van de stichting Nieuw Walcheren en de Vereniging Handelsbelang. In het bijzonder gewaagde hij ook van de grote hulp, die bij de orga nisatie was ontvangen van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. De voorzitter van deze vereniging, de Weer Duitse haringvissers in haven van Vlissingen Ook dit jaar hebben Duitse haring vissers Vlissingen weer bestemd als transitohaven voor de haring, die zij vangen in de buurt van de Sandetti- bank in het Kanaal. Vorige week kwam het eerste span de haven van Vlissingen binnen met een vangst van 23 ton. Begin van de ze week voerde zich het tweede span erbij. Alle vier de schepen behoren tot de „Genosaenschaft Heiligenha- fen". Verwacht mag worden dat bin nenkort nog meer Duitse haring schepen naar Vlissingen zullen ko men, gezien do toezeggingen door de „Genossechaft" voor het begin van het haringseizoen gedaan aan Vlis- singse belanghebbenden, die een be zoek aan Duitsland hebben gebracht. Hen werd meegedeeld dat. ruim 30 span Vlissingen als tydelijke thuis haven zal kiezen. Tot dusver hebben de Duitsers nog geen al te beste vang sten gehad. Advertentiel kunstharslijm Ceia-Bever heer P. Brasser, dankte op zijn beurt de Middelburgse V.V.V. voor de pret tige samenwerking. De heer Blaauw was verheugd dat enkele V.V.V.-initlatieven in 1957 zo goed hadden aangeslagen, doch hij wees er met nadruk op, dat voort zetting en verdere uitbouw van deze nieuwe zaken in de toekomst veel geld zullen vragen. In dit verband deed de heer I. M. van Houte,- secretaris van de Ver lichtingscommissie van V.V.V., een dringend beroep op de aanwezigen en over hun hoofden heen op de Mid delburgse burgerij, om met name 't verlichtingswerk geldelijk te steu nen. Deze zomer had men in dit op zicht minder prettige ervaring, doch desondanks zal men over enige tijd proberen gelden in te zamelen. Wil dit werk voortgang hebben, dan is het nodig dat het financieel wordt gesteund. Tijdens deze vergadering werd ook nog het woord gevoerd door de directeur van de Provinciale V.V.V., de heer G. W. Oskamp, die o.a. mededeelde, dat begin ok tober 1958 de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Genees kunde haar congres in Zeeland zal houden. Medegedeeld werd voorts nog door de heer Oskamp dat de volgende ver gadering van de Propaganda-Centra- le Walcheren, die in Veere zal wor den gehouden, voornamelijk gewijd zal zijn aan het probleem van de au-- tocampings op Walcheren. Over dit onderwerp werd ook nu door de le den van de Middelburgse V.V.V. uit voerig van gedachten gewisseld. In dit verband werd onder meer gewe zen op het ontbreken van een goede bewegwijzering op Walcheren. Al deze zaken zullen in Walchers V.V.V. -verband nader worden bestudeerd. Dan en oócz Nieuwe kinderserie „Sprookjes in beeld" „Sprookjes in beeld" is de Neder landse editie van Junior Illustrated Classics (New York), waarin aloude sprookjes in woord en beeld nieuw le ven wordt ingeblazen. Eén werkje be vat een sprookje, dat met zijn fel gekleurde tekeningen tot de verbeel ding van de jeugd spreekt. Niet al leen bekende sprookjes zoals de Rattenvanger van Hameien, De Ge laarsde Kat, Sneeuwwitje en de Ze ven Dwergen en Roodkapje beho ren tot deze voor kinderen bijzonder aantrekkelijke serie, maar ook verha len als „Koning Mldas", „Rapoensel" en „De Stuiversprins" zijn in boek vorm uitgegeven met veelkleurige, prachtige platen. Stuk voor stuk zijn het boekjes, die alle jongere kin deren gaarne in hun bezit willen heb ben. Mevrouw De Casembroot koopt eerste kinderzegel Maandagmorgen 18 november a.s. om tien uur zal mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz de echtgenote van de commissaris der koningin, in het postkantoor te Middelburg de eerste' zegel kopen van de verkoop van kinderzegels ten bate van het misdeelde kind. Jaarvergadering hervormde mannenvereniging. Dezer dagen hield de hervormde mannenvereniging te Colijnsplaat haar jaarvergadering in de zaal van de kleuterschool, onder leiding van de voorzitter ds. F. Joh. Veldman. Na schriftlezing en gebed heette de voor zitter de aanwezigen welkom, inzon derheid ook de leden van de hervorm de vrouwengroep, die voor deze avond waren uitgenodigd. Hierna volgden de verslagen van de secreta ris en de penningmeester, die beiden blijk gaven van groei der vereniging. De heer J. v. Gilst leidde vervolgens een Bijbelbespreking in, waarna werd gepauseerd Het tweede deel van de avond werd gevuld met enkele bij dragen van de leden, en 'n hersen gymnastiek onder leiding van de voorzitter. Na het zingen van Gez. 148 1 sloot ds. Veldman deze bij zonder goed geslaagde jaarvergade ring met dankgebed. DOUWE EGBERTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9