C.N.V. ziet af van algemene loonacties mmöm Foster Dulles: Misschien moeten wij enkele vrijheden opgeven STRIJD TEGEN ONDERGRONDSE ORGANISATIES IN POLEN RUSSEN WILLEN UITGAVE VAN BOEK IN LONDEN STOPZETTEN v DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 M. Ruppert sprak te Amsterdam Maar aan aperte onbillijkheden moet eind worden gemaakt De christelijke vakbeweging is bereid op dit ogenblik af te zien van algemene loonacties en wel omdat een algemene loonbeweging onder de huidige omstandigheden strijdig is met het belang der loon- en salaris- trekkenden en met dat van het volk als geheel. Dit verklaarde de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, de heer M. Rappert, op een gisteravond te Amsterdam gehouden vergadering van de Amsterdamse Christelijke Besturenbond. Een algemene loonbeweging ©p dit ogenblik zou, volgens de heer Ruppert, een opwaartse druk ten aanzien van het prijspeil veroorza ken. Het werkelijke loon zou daarom door een algemene loonbeweging geenszins stijgen, doch integendeel de positie van de loon- en salaris- trekkenden verzwakken. Onze con- currentie-positie zou benadeeld worden, het gevaar van werkloos heid zou reëel worden en de toe stand der „vergeten groepen" zou nog slechter worden. Op deze gronden dient, volgens de heer Ruppert, de christelijke vakbe weging op dit ogenblik af te zien van een aigemene loonbeweging. De verbondsraad van het C.N.V. is daartoe bereid, echter onder enkele zeer duidelijke voorwaarden: Voorwaarden De eerste voorwaarde ls, aldus de C.N.V.-voorzitter, dat deze bereidwil ligheid niet gegeven wordt voor een bepaalde periode (bijvoorbeeld voor het jaar 1958), doch slechts voor de huidige omstandigheden. Zodra deze omstandigheden veranderen, hetzij ten goede (bijvoorbeeld door een be langrijke verbetering van de beta lingsbalans), hetzij ten kwade (bij voorbeeld wanneer de prnzen In on voldoende mate zouden dalen) dan be houdt het C.N.V. zich het recht voor, op haar bereidverklaring terug te ko men. Als tweede voorwaarde stelde de heer Ruppert, dat aan wat hU noem de. aperte onbillijkheden iets moet kunnen gebeuren. Als voorbeeld daarvan noemde hij bepaalde groepen van het overheids personeel. De neer Ruppert had erns tige kritiek op de Wyze, waarop de K.N.A.C.Ook brommers in verplichte W.A.-verzekering De KNAC heeft dc minister van justi tie gevraagd, in het komende wets ontwerp op de verplichte W_A.-verze kering ook de 800.000 bromfietsers in ons land te betrekken. Volgend voorjaar kan de indiening worden verwacht van het wetsontwerp waar bij verzekering tegen wettelijke aan sprakelijkheid verplicht wordt gesteld voor motorrijtuigen. Het is volgens de KNAC nog geenszins zeker, dat daarbij zal worden voorgesteld, be halve de automobilisten en de mo tor- en scooterrijders ook de brom fietsers in de regeling te betrekken. De KNAC acht dit evenwel zeer ge wenst. Inbrekers deden ronde op industr'eierrek (Van onze correspondent.) In de nacht van dinsdag op woens dag is op zes bedrijven op het Vroomshoopse industrieterrein inge broken. Hoewel hier en daar zwaar materieel schijnt te zijn gebruikt, krijgt men op het eerste gezicht toen de indruk, dat nogal amateuristisc» te werk is gegaan. Een kluis in een staalmeubelfabrick moet men met ecu kastsleuteltje en een briefopener te lijf zijn gegaan. Een oude brandkast bij een matrassenfabriek heeft men weten te forceren. Bij een kunstaardewerkfabriek wera 500 gulden ontvreemd en bij een me- taalwarenfabriek ook enig geld. hoe veel was nog niet te zeggen, daar de politie nog niet met haar onderzoek klaar was. Bij de staalmeubelfabrieK heeft men belangstelling gehad voor een microfoon, zodat het niet hele maal onwaarschijnlijk is, dat men met radiozendamateurs te doen heef' TE HARD. De 21-jarige mijnwer ker James Hampton is een boete van 25 pond (ruim 250 gulden) opgelegd. omdat hij de mijnpony „Phillip" ge trapt had. Hampton bekende: Phillip had naar zijn smaak „te hard ge werkt" en daarvoor had hij hem met zijn zware laarzen enkele trappen gegeven. Het dier kon vijf dagen niet in de mijn werken door verwon dingen aan zijn poten. Een mijnin- specteur vertelde tijdens de zitting dat Hampton nu ander werk gekre gen heeft, waar hij geen mijnpaar- den tegenkomt. Zijn kameraden heb ben nu al dagenlang geweigerd te gen hem te spreken. MELK. Een drogist in de Engelse slad Nottingham, zeer verdroten door de onbekende die op talrijke ochtenden zijn melkfles leegdronk nadat de melkboer was geweest, maar voordat de drogist wakker was heeft een halve fles melk bijgevuld met water en een sterk laxeermid del. Daarna kon hij een onaange- vepte fles melk oogsten. overheid het georganiseerd overleg pleegt voor haar eigen personeel. Dit contact kan. aldus de heer Ruppert, zelfs nauwelijks overleg genoemd worden. De voorstellen van de bona fide bonden van overheidspersoneel acht de C.N.V.-voorzitter redelijk, waarbij h\j ln het bijzonder aandacht vroeg voor de laagst bezoldigden. Met klem drong hy aan op heropening van het overleg. De heer Ruppert zei tenslotte als voorwaarde voor de bereidverklaring van het C.N.V., dat er zo spoedig mo gelijk iets gebeurt voor de gezinnen met niet-verdienende kinderen. De stijging van de voedingskosten drukt, volgens hem, op deze gezinnen het zwaarst. De heer Ruppert uitte er zijn voldoening over, dat over deze zaak tussen de centrale werkgeversorgani saties en de drie werknemersvakver bonden overeenstemming is bereikt, te weten een tijdelijke verhoging van de kinderbijslag met 10 cent per kind per dag voor degenen, die niet meer dan 96.per week verdienen. Hij Intrekking rijkssubsidie voor „Film en Jeugd". Het „Contactcomité van de plaatse lijke jeugdfilmorganen" uit Amster dam, "s-Gravenhage, Groningen, Leeuwarden, 's-Hertogenbosch, Delft, Eindhoven. Haarlem, Oldenzaal en Utrecht is ongerust over de schrap ping van het rijkssubsidie voor het instituut „film en jeugd". In een brief aan de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft dit comité verzocht het geno men besluit ongedaan te maken of zo te verzachten, dat de in brede krin gen gewaardeerde arbeid van „film en jeugd" voortgang kan vinden. M. RUPPERT hoopte, dat de regering dit voorstel zal aanvaarden en zo spoedig moge lijk een desbetreffend voorstel tot wijziging van de kinderbyslagwet bij de Staten-Generaai zal indienen. Zwarte lonen De heer Ruppert meent voorts, dat de huidige periode van enige ontspan ning op de arbeidsmarkt niet onge bruikt voorby mag gaan In de be drijfstakken, waar *t euvel der zwar te lonen heerst. Deze omstandigheden moeten, volgens hem, worden benut om noodzakeiyke saneringen tot stand te brengen en naleefbare collectieve arbeidsovereenkomsten af te sluiten. INTERVIEW MET WICHA „Twintig spionnen gearresteerd" De Poolse minister van binnen landse zaken, Wicha. heeft in een vraaggesprek met het Poolse blad „Trybuna Ludu" verklaard, dat de Poolse veiligheidsdienst thans po gingen om ondergrondse organisa ties op te richten, bestrijdt. „Sommige politiek en moreel ge degenereerde elementen trachten hun pogingen een vaderlandslie vend tintje te geven door te zeggen, dat zij tegen de Russische bezetter strijden", aldus Wicha. In Warschau verwacht men als ge volg van deze verklaring een krach- Inbreker wilde inbraak plegen in belastinggebouw. De 29-jarige L. van W.. die thans wegens de roofovervallen op de pompstations bii Amsterdam en Utrecht en verscheidene inbraken en juwelendiefstallen in Haarlem en de 'hoofdstad gepleegd gevangcn.zit. heeft thans bekend ook van plan geweest te zijn een inbraak te plegen in de kluis van een belastingkantoor te Am sterdam. dit kantoor is gevestigd in bet Bungehuis. Hij bekende zijn voornemens toen de politie bij een huiszoeking in zijn woning een sleutel vond. die opviel door zijn vreemde afmetingen Ge bleken is thans dat van W voor deze inbraak in contact is gekomen met eer. 24-jarige L. van de K. uit Naarden. die in 1955 ontslag nam als Kantoor bediende bij het belastinekantoor- De ze had de sleutel van de kluis zelf nagemaakt en wachtte al twee jaar op de, gelegenheid om zijn plan ten uitvoer te brengen, Samen met Van W„ die hij eind vorig jaar ontmoette, maakte hij een plan. In juni van dit jaar zou de roof worden gepleegd, maar van W. besloot op het laatste ogenblik de inbraak uit te stellen. In dit geval werd uitstel dus afstei H De leider van de Britse La- j§ H bourparty, Aneurin Bevange- M fotografeerd tijdens een ont- vangst door president Eisenho- ioer m Washington. Naar ver- M luidt zou Bevan met de pre- j§ sident gediscussieerd hebben M H over de toestand in het Mid- yj den Oosten en zou hij de pre- M H sident zijn vertrouwen in een nieuwe bespreking tussen Oost en West hebben uitgedrukt. j| tige campagne tegen groepen die zich verzetten tegen de ideologie van de communistische partij. De minister heeft voorts medege deeld, dat functionarissen van de Poolse veiligheidsdienst 20 spionnen hebben gearresteerd, van wie enkelen spoedig berecht zullen worden. Het westen zendt spionnen naar Polen, die vermomd zjjn als gewone toeristen, aldus Wicha. Hoofdbedrijfschap Ambachten tegen kappers- fooienstelsel Het bestuur van het Hoofdbedrijf schap Ambachten heeft gistermiddag ln een openbare vergadering in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad te Den Haag het rapport dat door een commissie was gemaakt over het fooienstelsel in het kappers- bedrijf. na er drie en een half uur over te hebben gesproken, met alge mene stemmen aanvaard. Er werden in het rapport tijdens de bespreking kleine veranderingen aan gebracht. In de conclusies van het rapport wordt zoals reeds gemeld o.m. gezegd dat het een eis van sociale recht vaardigheid is dat de kappersbedien de evenals iedere andere geschoolde vakarbeider van zijn patroon een vol ledig loon ontvangt. Evenals de bedienden recht hebben op het ontvangen van een volwaardig loon hebben de ondernemers recht op het in rekening brengen van zodanige tarieven als noodzakelijk is voor het verkrijgen van een redelijk rende ment. Wateler-vredesprijs dit jaar voor Unicef. Het bestuur der Carnegie-stichting te 's-Gravenhage, belast met de Jaar lijkse toekenning van de Wateler- vredesprijs, heeft voor het jaar 1956 deze prijs toegekend aan het kinder fonds der Verenigde Naties (Unicef), wegens het verdienstelijk streven de zer instelling om de goede verstand houding tussen de volkeren te bevor deren door noodlijdende kinderen overal ter wereld te hulp te komen. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateier Jn le ven directeur der Oranje-Nassau-hy- potheekbank te 's-Gravenhage. die bij zijn overlijden in 1927 zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie- stichting, onder beding, dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan degene, die op enigerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bijgedragen tot het vin- i den van de middelen ter bestrijding van de oorlog. De toekenning geschiedt beurte- lings aan een Nederlander en aan een buitenlander. GESCHIEDENIS VAN RUSLAND In ideologisch opzicht neutraal. De „News Chronicle" meldt dat de Russen een poging hebben gedaan om de uitgave van een boek van de Rus sische dichter Boris Pasternak stop te zetten. Volgens het blad is de po ging gedaan „onder voorwendsel dat het hoek herzien moet worden". De Londense uitgeverij Collins, bij wie het boek zal verschijnen, zou ge weigerd hebben op het Russische ver zoek in te gaan. Het verzoek om re tournering van het boek werd gedaan door de 67-jarige dichter zclL Een uitgeversfirma in Milaan, die dit boek deze maand op de markt wil brengen, heeft een soortgelijk verzoek ontvangen, aldus het blad. De direc teur van de Londense uitgeverij zou volgens „News Chronicle" verklaard hebben, dat het duidelijk is dat 'le Russen het boek „©iet mogen". De directeur zal gezegd hebben dat de uitgeverij met het uitgeven van het boek gewacht heeft teneinde Pas ternak op geen enkele wijze in ge- Raffinaderij te Pernis zal produktie verdubbelen. De Caltex petroleum maatschappij (Nederland) N.V. hoopt de produktie- capaciteit van haar raffinaderij te Pernis in de komende twee tot twee en een half jaar te verdubbelen. In het begin van I960 hoopt zij honderd duizend barrels per dag te kunneu produceren. Deze expansieplannen houden ver band met de ontwikkeling van het botlekgebiedde maatschappij krijgt daar een terrein van honderd ha ter beschikking dat hoofdzakelijk ge bruikt zal worden voor de opslag van ruwe aardolie. Met het bodemonder zoek op dit terrein is de maatschappij reeds begonnen. De uitbreidingen omvatten o.a- een tweede destillatie-inrichting voor ru we olie en een tweede „platformer" voor de vervaardiging van een spe ciale soort benzine „plantinum") Vele andere uitbreidingen en verbete ringen zullen de expansie mogelijk moeten make©, zoals vergroting van de opslagruimte voor ruwe aardolie en voor eindprodukten, uitbreidmg van werkplaatsen, steigers enz. De totale investeringen voor deze uitbreidingsplannen (tot 1961) zullen honderdtwintig miljoen gulden bedra gen. vaar te brengen. „Maar nu het boek in Italië zal worden uitgegeven, is er alle reden voor om het ook in Groot Bvittamnië op de markt te brengen, aldus de directeur, die er voorts op wees dat de Russen al een exemplaar van het boek hebben en dus het ma nuscript niet nodig hebben om veran deringen in de tekst aan te brengen. Het boek bevat de weergave van de geschiedenis vam Rusland in de afgelopen 40 jaar, gezien door ie ogen van een gewone man De vertaler van het boek zou volgens het blad gezegd hebben dat de Russen kennelijk bezwaren tegen het boek hebben, omdat het in ideologisch opzicht oeutraal is. Het is een semi-autobiografisch werk, dat gebaseerd is od de stel ling dat de politiek van geen De- tekenis is voor de voornaamste le venskwesties. Verzoek tot verhoging van kinderbijslag voor klein-zelfstandigen. Het Nederlands Verbond van mid denstandsverenigingen heeft zich schriftelijk tot de minister van socia le zaken en volksgezondheid gericht over de compensatie voor de gestegen kosten van 't levensonderhoud in de vorm van een tijdelijke verhoging van de kinderbijslag voor de lager bezoldigde groepen van werknemers. Het verbond verzoekt in dit schrij ven de minister, nu in de Stichting van de Arbeid overeenstemming is bereikt over 't uitbrengen van een ad vies aan de regering over deze com pensatie, een eventueel gelijke maat regel in overweging te willen nemen voor de zelfstandigen die in aanmer king komen voor een uitkering vol gens de noodwet kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Gezien de gestelde inkomensgrens waarbij de kleine zelfstandigen vol gens de bepalingen van genoemde noodwet voor een uitkering in aan merking komen, behoeft het, naar het verbond aanneemt geen uitvoerig betoog om de minister duideliik te maken dat ook deze kleine zelfstandi gen door de stijging van de kosten van het levensonderhoud in dezelfde mate getroffen worden als de in het advies van de Stichting van de Ar- heid genoemde groepen van werk nemers. MEER AFHANKELIJKHEID TUSSEN VRIJE LANDEN Om wedloop met Russen te winnen De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles, heeft dinsdag op een vergadering te Washington verklaard dat het Ame rikaanse volk misschien enkele bijkomstige vrijheden zal moeten opgeven indien het op wetenschappelijk en militair terrein de Russen wil verslaan. Hij pleitte voor een grotere Amerikaanse krachtsinspanning. „Het kan kort duren, het kan ook lang duren voordat de krachten van de vrijheid de overhand hebben en dit grote monolithisch bouwsel dat ons bedreigt, vernietigen", aldus Dulles, die hier aan toevoegde dat Rusland aanzienlijke reserves heeft en onder kundige leiding staat. Het is het streven van de Russische lei ders hun inspanningen te concentre ren op kanalen waarlangs zij geloven de wereldheerschappij te kunnen be reiken. De vraag is of wij hen voorbij kunnen streven en toch de essentiële vrijheden kunnen behouden. Dulles noemde een der vooi-waar- den waarop men de wedloop nog op vreedzame wijze zal kunnen beëindi gen de aanvaarding van een grotere mate van onderlinge afhankelijkheid tussen vrije landen. Dit onderwerp zou op de komende Navo-vergade- ring van regeringshoofden in Parijs nader worden uitgewerkt, aldus Dul les. In een toespraak voor de Ameri kaanse radio en televisie heeft El senhower dinsdagavond gezegd dat de V.S. de Russische altdaging moe ten beantwoorden met het besteden van aanzienlijke grotere bedragen aan nieuwe wapens. Hij legde er voorts de nadruk op dat het programma voor de oplei ding van Amerikaanse geleerden versneld moet worden. Het Wereldgebeuren Egghead In verkiezingscampagnes betitelen republikeinse sprekers hun tegen stander Adlai Ewing Stevenson niet zelden als een „egghead", een „ei-hoofd". En „egghead" is in Ame rika een minder gunstige betiteling voor het begrip „intellectueel". Alleen reeds het bestaan van dit scheldwoord duidt erop, dat er m Amerika sprake is van anti-intellectualisme. En tel kens blijkt, dat die afkepr van de ge leerden en theoretici in de Verenigde Staten wijd is verbreid Men heeft er meer respect voor mannen, die de handen uit de mouwen steken, zoals de voorouders die het eens woeste land ontgonnen en er een vooruitstrevende maatschappij opbouwden. Dat het juist de geleerden waren die de tech nische en andere uitvindingen dedeo waardoor de fantastische ontwikke ling der „nieuwe wereld" mogelijk werd, wordt door velen miskend Ko men zij zo'n ietwat onpraktische en vaak „eigenwijze" immers zelf standig oordelende intellectueel tegen, dan komt vroeger of later dat woord „eihoofd" over hun lippen. Stevenson heeft als democratisch kandidaat voor het Amerikaanse pre sidentschap niet zelden de draak ge stoken met dit optreden van een deel der tegenstanders. Met zün natuur lijke geestigheid en zijn vaardigheid in het taalgebruik had hij veel succes toen hij uitriep: „Eggheads verenigt U ge hebt niets te verliezea dan uw dooiers I" Stevensons taalvaardigheid is hem van pas gekomen in de maan den, dat hij werkzaam was op de redactie van een krant, die eigendom is van zijn schoonfamilie, in zijn ja renlange advocatenpraktijk, als gou verneur van de staat Illinois en.... in de verkiezingscampagnes, die hem weliswaar in 1952 en in 1956 niet het presidentschap opleverden, maar wel blijken van een grote democratische aanhang. En dinsdag heeft hij een verzoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, ingewilligd, om deze bewinds man bij te staan met zijn beheersing van het woord: hij zal hem helpen bij het formuleren van de Amerikaanse politiek in de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. Overigens komen hierbij nog veel meer problemen aan de orde dan de woordkunst. Hier is het gehele buitenlandse beleid m het geding, een gebied overigens waarop Stevenson geen vreemdeling is. Na zijn verkiezingsnederlaag van 1952 heeft hij een wereldreis van niet min der dan een half jaar gemaakt om zich op dit terrein nader te oriënteren. Maar voordien was hij, om maar en kele voorbeelden te noemen, al mede werker geweest van de ministers van buitenlandse zaken Edward R. Stetti- nius jr en James F. Byrne. De problemen, waarover Stevenson nu, bjj het formuleren van het Amerikaanse beleid in de Navo te maken krijgt, zijn overigens heel anders dan die welke toentertijd de gemoederen bezig hielden. Het gaat er Immers om, de krachte© nog nau wer dan tevoren te bundelen, nu door het lanceren van de Russische kunst maan is gebleken, dat de Amerikanen niet meer prat kunnen gaan op hun (vermeende) technische superioriteit. Dat zij leger, luchtmacht en marine afzonderlijk lieten werken aan raket projecten, was een der gevolgen van deze vergissing. De geheimhoudung van gegevens, die naar nu blijkt bij de Russen allang bekend waren, heeft niet alleen de Amerikanen maar ook de bondgenote© geschaad. Zijzelf zouden immers bij een uitwisseling van technische gegevens tussen de bondgenoten, mede hebben geprofi teerd van de technische „knobbels"* die zich in West-Europa bevinden. En die Westeuropese geleerden zouden verder zijn dan thans, indien zij tel kens impulse© hadden gekregen wan neer nieuwe Amerikaanse vondsten waren overgewaaid. Nu de achterstand aan het licht komt en de optimisti sche verwachtingen betreffende een ineenstorting van het 9owjet-rijk nog niet in vervulling zijn gegaan, barst de kritiek los. Bij burgemeesters- en gouverneursverkiezingen :.n de Ver enigde Staten blijkt, dat de Democra ten het winnen van de Republikeinse partij, waaruit immers de laatste acht jaar de voor dit alles verantwoor delijk te stellen ministers zijn gere kruteerd. Het zou verklaarbaar zijn geweest, wanneer Stevenson als lei der van de oppositiepartij de regering met de brokken had laten zitten en in het troebele water had gevist. Het pleit echter voor zijn begrip voor Je ernst van de toestand, dat hij ook zij© hoofd wil gebruiken om aan een noodzakelijk herstel bij te dragen. Zijn „eihoofd". En de veraotwoorde- lijke autoriteiten zijn het al erover eens, dat zulke „eggheads" nu meer dan ooit nodig zijn. Op 1 december een V.S.-kunstmaan Marine spreekt bericht van maatschappij tegen Een woordvoerder van de maatschap pij te Kedlands in Californlë, die de drietrapsraket voor de Amerikaanse kunstmaan maakt, heeft gisteren meegedeeld dat op 1 december in Florida een Amerikaanse satelliet zal worden gelanceerd. HU verklaarde, dat deze mededeling afkomstig was van het ministerie van marine, dat met het project belast i». Een woordvoerder van de Amerikaan se marine verklaarde later echter ln Washington, dat er nog geen vaste datum is bepaald voor de proef met de eerste Amerikaanse kunstmaan. Hij verwees naar vroegere verklarin gen van president Elsenhower en ho ge functionarissen, dat de Ameri kaanse kunstmaan ln de loop van de cember de lucht in gaat ADLAI STEVENSON verenigt U De minister van justitie, Samkal- den, geeft in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over de begroting va© zijn ministerie voor 1958 te kennen, dat hij bereid is het reizigersverkeer met Duitsland te verruimen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3