PftOVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Geringe invloed van bestedingsbeperking op de werkloosheid Tibor Dery krijgt 9 jaar gevangenis Chr. detailhandelsvakschool voor Zeeland komt te Middelburg BILT ATOOMDUIKBOTEN STRAKS IN DIVERSE NAVO - NATIES Vandaag.. 200e jaargang - no. 269 Dagblad, uitgave van de llrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hootdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week; 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.2S per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 14 nov. '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mtnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 88-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3548 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg. Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee. red, tel. 24; adm. tel. „Financiële dictator" Hofstra Verlaging van grondstoffenprijzen moet worden doorberekend (Van onze parlementaire redacteur) De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Suurhoff, heeft woensdagmiddag in de Tweede Kamer verzekerd, dat niet alle toeneming van de werkloosheid het gevolg is van de bestedingsbeperking. In het al gemeen nam hy niet by voorbaat aan, dat de bestedingsbeperking een veel grotere werkloosheid tot gevolg zal hebben. Wel is enige ontspanning op de arbeidsmarkt ingetreden, maar de vraag naar arbeidskrachten over treft nog altijd het aanbod. De minister wees het verwyt van de ltbenale afgevaardigde mr. Van Leeuwen, dat het gevoerde loonbeleid ln hoofdzaak aansprakelijk is voor de overbesteding af. Hy noemde het onmogeiyk, wat mr. Van Leeuwen wil: dirigistisch zijn in de loonpolitiek en liberaal, wat betreft de belastingen en pryzen. De bewindsman gaf toe dit ge schiedde tijdens de financiële bescliou •wingen over de rijksbegroting voor 1958 dat de werknemers met niet- verdienende kinderen in een moeilij ke situatie verkeren. De regering heeft daarom op verzoek van de Stichting van de Arbeid overleg ge pleegd over in deze stichting gerezen denkbeelden. Dit dinsdag jl. gevoerde overleg had een oriënterend karak ter. De regering zal haar beslissingen nog moeten nemen. Zy zal te zyner tyd een wetsontwerp indienen. Ontwikkelingsgebieden Wat de beduchtheid van enkele afge vaardigden, dat de ontwikkelingsge bieden het zwaarst door de toenemen de werkloosheid uilen worden getrof fen aangaat, zeide de heer Suurhoff dat de regering de overbesteding met globale middelen te lijf is gegaan. Daardoor weet men niet van te voren waar de regeringsmaatregelen het hardst aankomen. Minister Zylstra, hierop aanhakend, deelde mede, dat voor de ontwikke lingsgebieden opnieuw geld is uitge trokken, al wordt ook hier enigszins bezuinigd. In 1956 werd 1 Vz miljoen gulden beschikbaar gesteld en in '57 de helft van dit bedrag. Hierby diene men te bedenken, dat de regering reeds voordien tot de conclusie was gekomen, dat bepaalde beperkingen kunnen worden toegepast, omdat en kele van die gebieden al een zekere graad van ontwikkeling hebben be reikt. Sprekende over de pryzen, zeide minister Zylstra, dat hy onvermy- deliike prijsstijgingen niet. wil uit stellen. Al zullen dus nog wel prijsstygingen volgen h\i geloof de dat zy niet zo groot zullen zyn erkend moet worden, vond hy, dat het prysstabilisatiebeleid als geheel bewezen heeft nuttig te zyn. De bewindsman heeft bespre kingen gevoerd met werkgevers- en werknemersorganisaties, met groothandelaren en met midden standers om tot precisering van de prijsstahilisatie te komen. Er zullen meer besprekingen volgen. Verlagingen van grondstoffenpryzen zullen in de verkoopprijzen moeten worden doorberekend, zo betoogde hij. Met voldoening constateerde prof. Zijlstra, dat sinds 1945 nog geen wer kelijke teruggang in de economie is voorgekomen. Ér heeft zich slechts een zekere afzwakking voorgedaan, die zich echter herstelde. Ieder is thans gespannen, of dit thans op nieuw het geval zal zijn. Het indexcijfer van het levensonder houd bedraagt thans 118. Gelukkig is er al weer een zekere teruggang (het is 119 geweest). De minister hoopt te kunnen medewerken aan een verdere daling. Voet bij stuk Hoe mild Kamer on ministers by de fi nanciële beschouwingen ook tegen over elkaar stonden, dat neemt niet Een groot deel van de Po-vlakte in Italië is overstroomd tengevolge van de sxvare regenval van de afgelopen dagenxoaardoor de rivier op zeven punten buiten de oevers is getreden. Op deze foto ziet men hoe de be woners van het dorpje Rovigo door militairen met behulp van rubberbo ten en platboomvaartuigen geëvacu eerd worden. weg, dat de K.V.P. voet bh stuk hield. Dat bleek tyd et*» de replieken, toen dr. Lucas van de K.V.P. volhield, dat belastingverhoging niet nodig is en zijn vraag herhaalde, waarom de mi nister niet leent om tekorten te dek ken. Op de defensie-uitgaven kan zeer veel worden bezuinigd, vond de katholieke afgevaardigde, die volop de aandacht trok, toen hy beweerde, dat in minister Hofstra iets van de financiële dictator om de hoek komt kyken en dat hij niet van dictators houdt. Hij en de anti-revolutionaire en chris- telyk-historische afgevaardigden ble ven bezwaar maken tegen het door de heer Vondeling van de P.v.d.A. geop perde denkbeeld om de minister van financiën te machtigen bij algemene maatregel van bestuur wijziging te brengen in de belastingtarieven, zulks ter wille van het voeren van conjunc- tuurpolitlek. Minister Hofstra was van oordeel, dat het probleem ln elk geval belang rijk is en dat naar een bruikbaar systeem moet worden gezocht. De grondwet verzet rich er niet tegen. Afscheidscollege van prof. mr. P. J. Oud. Prof. mr. P. J. Oud zal maandag 25 november om 11.30 uur in de aula van de Nederlands Economische ho geschool zijn afscheidscollege geven, boek over staatsrecht van prof. Oud tot getuige. Deze minister kon niet toezeggen, dat het subsidie op melk in 1958 onver anderd zal worden gelaten. In het ka binet is hieromtrent geen beslissing genomen. Tenslotte deelde minister Suurhoff nog mede, dat vandaag de sociale verzekeringsraad vergadert over de technisch-administratieve aspecten van de verbetering van de kinderby- slag voor bepaalde groepen van de bevolking beneden een zekere inko mensgrens. Vrijdag zal de Stichtinj van de Arbeid weer over deze mate rie vergaderen in tegenwoordigheid van de staatssecretaris van sociale zaken dr. van Rhyn. Spoorwegpersoneel ontstemd: geen herziening salaris De minister van verkeer en water staat heeft, zo deelt de personeels- raad der Nederlandse Spoorwegen mee, het standpunt ingenomen, dat een herziening van het reglement dienstvoorwaarden waarbij de loon- en arbeidsvoorwaarden van het spoor wegpersoneel geregeld zijn, ingaande voor de afloop van de geldigheids duur van de huidige dienstvoorwaar den, (30 juni 1958) niet in overwe ging kan worden genomen. Van dit standpunt, dat nu per dienst order aan het spoorwegpersoneel be kend zal worden gemaakt, heeft de directie aan de personeelsraad mede deling gedaan tijdens een buitenge wone conferentie op 12 november. De personeelsraad heeft, naar hij ons verder mededeelt, met grote te leurstelling en met ernstige ontstem ming kennis genomen van het stand punt van de minister, dat, naar de mening van de personeelsraad in hst kader van het algemeen loonbeleid neerkomt op een exclusieve behande ling van het spoorwegpersoneel. Uit het feit, dat de drie vak bonden voor spoorwegpersoneel op zeer korte termijn in een ge combineerde hoofdbestuurs verga dering bijeen zullen komen om zich over verdere concrete stappen te beraden, blijkt dat deze niet zullen berusten in deze afwijzing, aldus de personeelsraad. President Zapotocky te Praag overleden. President Antonin Zapotocky van Tsjecho-Slowakye is woensdagocht end vroeg overleden, aldus heeft radio Praag meegedeeld. De president, die 72 jaar is geworden, werd negen da gen geleden ln een sanatorium opge nomen wegens hartstoornissen. Zapotocky, die zijn loopbaan als steen houwer sleerling begon, keerde aan het einde van de tweede wereldoorlog uit een Duits concentratiekamp naar zijn land terug, waar hij achtereen volgens hoofd van de revolutionaire vakbeweging, premier en president werd. In de officiële bekendmaking van het centrale comité der communistische partij en de regering wordt gezegd, dat de toestand van de zieke dinsdag avond laat tijdelijk verbeterde, maar vervolgens door stoornissen in de bloedsomloop zo slecht werd, dat de president om vijf uur overleed. Hrj was opgenomen in „Sanops". een kliniek te Praag welke gereserveerd is voor regerings- en hoge party- leiders. Andere Hongaarse schrijvers eveneens gevonnist Het Hongaarse hooggerechtshof heeft woensdag de 63-jarige Tibor Dery, bekend Hongaars schryver, tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld, „wegens het leiden van een organisa tie tot omverwerping van het be wind". Drie andere vooraanstaande schryvers, die met Dery hadden sa mengewerkt in de periode vóór het uitbreken van de opstand in oktober van het vorige jaar, kregen gevan genisstraffen variërend van zes tot anderhalf jaar. De 57-jarige schryver Gyula Hay, die ook toneelstukken op zyn naam'heeft staan, werd veroordeeld tot zes jaar, omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan dezelfde activiteit als >ery. De dichter Zoltan Zeik, die 51 jaar is, kreeg drie jaar, de ongeveer veertigjarige journalist Tibor Tardos kreeg wegens agitatie tegen de be staande orde anderhalf jaar gevan genisstraf. De vonnissen werden in een bericht van één zin door het Hongaarse pers bureau bekendgemaakt. Het was het eerste officiële bericht dat de vier schryvers, allen voormalige leden van de communistische partij, voor het gerecht waren gebracht. Waarnemers beschouwen hen als de belangrijkste Hongaren, die tot dusver in verband met de opstand terecht hebben ge staan. Hun vonnissen worden „betrekkelijk mild" geacht, in vergelijking met die, welke zijn geveld over minder belang rijke figuren. Genoemde waarnemers zien hierin een versterking van het gerucht, dat de regering heeft beloofd clementie met de gearresteerde schrijvers te zullen betrachten, op voorwaarde dat hun collega's de „stil zwijgende staking", die zij na het neerslaan van de opstand zijn begon nen. beëindigen. BIJEENKOMST IN PALAIS CHAILLOT Pleidooi voor instelling Noordamerikaanse sector (Van 'n speciale A.N.P.-verslaggever) Uit gesprekken In de wandelgangen van het Palais Chaillot waar de con ferentie van Navo-parleimentsleden wordt gehouden, valt op te merken dat men zich thans naar het schynt in militaire kringen in de Verenigde Staten vertrouwd maakt met de idee dat ook andere zeevarende mogend heden, die deel uitmaken van de Na- vo, op langere of kortere termijn zul len beschikken over atoomduikboten als de Amerikaanse Nautilus. Deze onderzeeboten en aangenomen mag worden dat ook de Nederlandse vloot deze zal krijgen zouden dan worden uitgerust met lange-afstands- raketten, die van onder water zouden kunnen worden afgevuurd. Men ontveinst zich intussen niet dat ook de Russen over onderzeeboten beschikken die in staat rijn geleide projectielen af te vuren op Ameri kaanse schepen, en dat het aantal hiervan voortdurend toeneemt. Tijdens een lezing, die de Amerikaanse ad miraal Jeraut Wright, opperbevel hebber der Atlantische vlootstrijd- krachten woensdag voor de parle mentsleden der Navo-landen heeft ge houden, wees hij erop dat een der voornaamste taken der Amerikaan se marine tr in bestaat deze aanval len onmogelijk te maken. Admiraal Wright legde er de nadruk op dat de wordt prins Charles van Engeland 9 jaar. M wordt de bekende Neder- landse toneelspeler Louis A. van Gasteren 70 jaar. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Russen wat hun vloot betreft sedert 1945 van de zevende plaats naar de tweede plaats zijn geklommen, en thans zelfs de eerste plaats bekleden wat de bouw van nieuwe schepen be treft. De Russen hebben thans de grootste vloot van duikboten, die de wereld ooit heeft gekend. De Navo-strydkrachten beschikken echter over een indrukwekkend ant woord op de dreiging van Russische onderzeeboten ln de vorm van een zeer doelmatige apparatuur voor de opsporing op lange afstand en wa pens met een grote vernietigende uit werking. CANADESE MENING Naar Reuter meldt heeft Charles A. Cannon, lid der Canadese afvaardi ging verklaard te menen dat de V-S. en Canada in geval van oorlog „mo gelijk in groter onmiddellijk gevaar zullen verkeren" dan West-Europa. „De Russen zouden wel eens kunnen beginnen met Noord-Amerika aan te vallen, in een poging Canada en de Verenigde Staten reeds direct zoveel mogelijk buiten gevecht te stellen. In dien dit min of meer gelukt zou zyn, zouden zij de nog vrije Europese lan den kunnen binnenvallen en een po ging kunnen wagen ook Groot-Brit- tannië te bezetten Zij zouden dit kun nen doen met eenheden, voorzien van de gebruikelijke bewapening, zonder het risico te lopen van een vernieti ging der Sowjet-Unie door aanvallen met kernwapens", aldus Cannon. Hij pleitte in dit verband voor het. in stellen door de Navo van een Noord- Amerikaanse sector, waarin Europese landen zouden bydragon aan de ver dediging van Noord-Amerika. Het aantal gepleegde misdrijven in Engeland heeft het afgelopen jaar een sinds 1952 ongekende hoogte be reikt. In 1956 werden 479.710 mis drijven bestraft, tegen 428.085 in het voorafgaande jaar, aldus heeft het Engelse ministerie van binnenlandse zaken meegedeeld. SAMENWERKING MIDDENSTANDERS EN BEAMBTEN Opleiding van jonge mensen tot volwaardige middenstanders De christeiyke middenstandsvereniging en de christelijke beambtenbond ln Zeeland hebben opgericht de stichting Christeiyk Detallhandelsonderwys ln Zeeland, die gevestigd Is te Middelburg. Deze stichting, die bestaat uit vertegenwoordigers van beide organisaties, stelt zich ten doel het christeiyk detallhandelsonderwys ln Zeeland te bevorderen. Men tracht dit doel in de eerste plaats te bereiken door het stichten van een chr. detailhandelsvak school te Middelburg. De Zeeuwse hiofdstad Is als vestigingsplaats gekozen, omdat deze gemeente ln het centrum ligt van het zakenleven ln Zeeland en daar dus de meeste kans van slagen biedt. Voorzitter van de stichting is de heer Jac. Allewyn jr. te Middelburg, secretaris de heer J. P. Ventevogel te Vllsslngen en penningmeester de heer C. Verton te Middelburg. De bedoeling van de school is om jonge mensen op te leiden tot vol waardige middenstanders. De oplei ding is gedacht voor jonge mensen van 12 tot 16 jaar en is bedoeld als dagcursus. Het leerplan Is er op ge richt, dat degenen, die van deze school komen, volledig zyn Ingesteld op de praktyk van het zakenleven. Alle vak. ken worden ook met dit oogmerk ge geven; de talen bijv. zullen worden onderwezen in de eerste plaats ln de conversatiesfeer, daarnaast ook in de grammaticale sfeer. Andere vakken, zoals geschiedenis, aardrijkskunde enz. worden vooral van de economi sche kant onderwezen. De startda tum van deze nieuwe school is nogi niet bekend, maar het stichtingsbe stuur hoopt er in 1959 mee te kunnen beginnen. Allereerst zal men echter een noodzakelykheidsverklaring van het gemeentebestuur nodig hebben. In verband met de uitbreiding van de leerplicht heeft men van de zijde van het departement een rap port uitgegeven, uitgebracht door een staatscommissie over het mid- denstandsvakonderwys. De chris telijke middenstandsbond heeft naar aanleiding hiervan in samen werking met de chr. beambtenbond een studie-commissie ingesteld. Het is namelyk gebleken, dat er dringend behoefte bestaat aan een gedegen opleiding voor midden standers, die vooral aangepast is aan de praktyk. Geregeld overleg Er bestaat thans geregeld overleg met het departement enerzijds en de drie samenwerkende middenstands bonden anderzijds (deze laatste in sa menwerking met de werknemersorga- (Vervolg op pag. 2) Een overzicht van de vergaderzaal in het Palais de Chaillot te Parijs, waar parlementsleden van vijftien N.A.V.O.-landen bijeen zijn om te vergaderen. De voorzitter van deze zitting is onze landgenoot J. Fens. RUSSEN HADDEN BEPAALD i „Laika" had in spoetnik een week te leven Professor Wladimlr Tsjernigowskl, lid van de medische academie der Sowjet-Unie. schreef gisteren in „Het nieuws uit Moskou", dat volgens de plannen de hond in de Spoetnik een week in leven zou blijven. Dit Is de eerste schriftelijke verklaring waarin de dood van „Laika" wordt bevestigd. De Russische pers heeft echter geen enkele byzonderheid verstrekt over de manier waarop de hond is gestorven. Radio-Moskou heeft woensdag, in antwoord op de vragen van Russische luisteraars, verklaard dat het moge lijk is instrumenten en dierlyke pas sagiers van kunstmanen naar de aar de terug te brengen, „doch dat is thans nog niet de bedoeling". In de binnenlandse uitzending van radio-Moskou werd gezegd dat men er reeds eerder in geslaagd was die ren en instrumenten, die met raket ten omhoog werden geschoten, behou den op de aarde te doen terugkeren. Dit geschiedde door middel van een speciaal soort valscherm, „en iets dergelijks kan ook met dieren en in strumenten in de kunstmanen ge schieden". Na 'n toelichting over de wijze, waar op dit zou kunnen geschieden, ver volgde radio-Moskou: „Dit is welis waar nog zeer moeilijk, doch het is uitvoerbaar In de toekomst zal het waarschijnlijk mogelijk zrjn de bewe gingen van de kunstmaiyi draadloos te leiden. Hierdoor zullen de kunst matige aardsatellieten niet slechts langer blijven bestaan, doch het zal ook mogelijk worden ze, wanneer dat nodig is, naar de aarde terug te ge- 'riden," aldus radio-Moskou. Kunstenaars protesteren tegen beperkingen. In een brief aan de raad van mi nisters heeft het bestuur van de Ne derlandse federatie van beroepsver enigingen van kunstenaars geprotes teerd tegen „een aantal ingrijpende bezunigingen" op de begroting voor 1958 van de afdeling kunsten van het ministerie van O. K. en W. Door deze beperkingen worden de beeldende kunstenaars buitengewoon zwaar getroffen, zo zegt het bestuur. Het schrijven besluit met de minister raad in overweging te geven of de voorgestelde bezuiniging op het ge bied van de scheppende kunst, ad f 176.000, d.i. 0.015 pet van de geheie betrokken begroting in het geheel der bestedingsbeperking een zodanig be lang betreft, dat deze moet worden gehandhaafd. VERWACHT. VRIJ KOUD Droog weer met veel bewolking, maar later enkele verspreide opkla ringen. Overwegend matige oosteiyke wind. Weer Iets lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 15 november Zon op 8.02 onder 16.51 Maan oponder 13.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1