Kapitaalschaarste oorzaak van ontslagen in Utrechtse industrie klankbord j Ringdijk in Haringvliet zal vandaag worden gedicht A.R.-V00RZITTER REAGEERT OP UITLATINGEN K.V.P.-C0NGRES DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 „WIND EN WATER DIENENDE": Vier miljoen kubieke meter zand en 300.000 kubieke meter klei verwerkt De ringdijk» die de N.V. Haringvliet een combinatie van vier aanne mingsmaatschappijen in het Haringvliet heeft gebouwd, zal vanmid dag worden gesloten indien wind en water niet voor „onvoorziene om standigheden" zorgen. Gistermiddag was de opening in de dijk nog on geveer dertig meter breed en stroomde het water er met een snelheid van twee meter per seconde door. Vanochtend omstreeks kwart voor acht dit is voor de kentering begint men aan de sluiting en als de plannen volgens verwachting verlopen zal bij laag water, omstreeks één uur, het gat gedicht worden. De klei komt dan even boven het wa ter uit. Om ongeveer half drie hoopt men de dijk op anderhalve meter te hebben, waarna er menselijkerwijs gesproken niets meer kan gebeu ren, ofschoon nog wel de gehele dag gewerkt zal moeten worden om het sluitstuk te verstevigen. km lengte. Tot september werkte men met twee asfaltmolens met een gezamenlijke produktie van 600 ton per dag. Toen kwamen er twee installaties bij en liep de pro duktie op tot 1.000 ton per dag. Op het ogenblik is reeds mate riaal teruggetrokken van dit kar wei dat is ontworpen door rijks- Dit gebeurt door aan de binnen kant van de dijk, achter de kleilaag, een „zandprop" te spuiten. Grote ho pen zand üggen aan weerskanten van het gat klaar om na sluiting, met aan elke zijde twee bulldozers, op de klei laag te worden geschoven. Men zal zoveel materieel inzetten als ter plaatse, gezien de ruimte, mogelijk is. Het zal evenwel nog tot ongeveer maart duren voordat de gehele dijk, die ongeveer 18 miljoen kost, afge werkt en gereed is. Daarna kan aan de binnenzijde het water worden weg gepompt en is de werkput voor de bouw van het sluizencomplex gereed. Wie dit zal bouwen is nog niet be kend, omdat de aanbesteding nog niet is geschied. Eind februari j.l. is men in het Ha ringvliet, ongeveer vijf kilometer uit de Icust bij Hellevoetsluis .begonnen aan de bouw van deze ringdijk, waar binnen een sluizencomplex zal verrij zen. Is dit eenmaal verwezenlykt, dan kan de ringdijk weer worden verwij derd. Het sluizencomplex zal deel uit maken van de toekomstige dijk tus sen de eilanden Voorne-Putten en Goeree-Overfiakkee. Na een aanloopperiode van onge veer een maand kwam er schot In het werk en begin april stak het eerste hoopje zand boven water uit. Hieraan was de bouw van een werkhaven in Hellevoetsluis voor afgegaan. Het werk verliep vlot, hoewel het slechte weer op 25 au gustus, 12 en 24 september, om enige data te noemen, veel schade aan de noordwestelyke hoek heeft toegebracht. Enige malen werden gaten geslagen in het asfaltdek op de dijk. Desondanks is men hoog uit veertien dagen later aan de sluiting toe dan aanvankelijk was geraamd. In totaal heeft men vier miljoen kubieke meter zand verwerkt, 300.000 kubieke meter klei ge wonnen bij Klundert en vorige week donderdag bleek, dat reeds 50.000 ton asfalt gemaakt en ver werkt was, 'n hoeveelheid, genoeg voor 'n 10 meter brede weg van 100 Nauwe rokken in Berlijn. s In Duitsland zullen het vol- if H gend jaar nauwe rokken sterk H in de mode zijn. Tweederde p van de modellen, die in West- Berlijn geshowd werden had- ff den een nauwe rok. De wijde- H H re modellen waren in hoofd- p p zaak bestemd om in de zo- f| p mer gedragen te worden. Alle s H modellen waren korter dan in p voorgaande jaren. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii POST GEFLEST. Briefverkeer per fles tussen het Duitse eiland Sild en het Deense eiland Fanoe blijkt vlugger te gaan dan de gewone ver zending per P.T.T. Grethe Matthesen uit Fanoe vond donderdag twee fles sen met brieven op net strand. Ze wa ren daags tevoren bij Sild in zee ge worpen. Had men van de diensten der P T T. gebruik gemaakt, dan zouden de brieven twee dagen onderweg ge weest zijn. ARBEIDSVITAMINEN. De politie in Kolding op Jutland arresteerde twee jongelieden die hun zoveelste flat aan het leeghalen waren. Zij had den de komst van de politie niet op gemerkt omdat ze de radio hadden aangezet op een arbeidsvitaminen programma. waterstaat en een onderdeel vormt van de Deltawerken. Toen echter alles in vol bedrijf was, hadden de vier maatschappijen voor dertig miljoen gulden aan kranen, bak ken, zuigers, sleepboten, vracht auto's en wat er meer aan te pas is gekomen, aan het werk. Het gat, dat nu op het punt staat gesloten te worden, bevindt zich aan de noordoostelijke kant van de dijk. Per getii passeert hier anderhalf mil joen kubieke meter water, zo werd becijferd. Tegen de ringdijk aan heeft men ln zee een dijk gelegd, die aan drie kan ten een werkhaven van 150 bij 500 meter omsluit. De ringdijk is ter plaatse verbreed en zal plaats bieden aan een haventerrein van 80 bij 600 meter. Na sluiting zullen in de werkput een paar zuigers, een baggermolen en een sleepboot, nodig om de büüienzy- de van de djjk op profiel te brengen, achterblijven. Nog eenmaal zal de dijk worden opengegraven om dit mate riaal er weer uit te laten varen, maar hiermee wordt gewacht tot het weer in het voorjaar gunstig is. Het werk Is dan nu, op de dichting en het afwerken na, gereed. „Het was een prachtig, maar moeilijk karwei", zeggen de bouwers, „ieder, die erby betrokken was, van hoog tot laag, heeft hard gewerkt". ,,Geen anti-papisme, doch behoud van protestants-christelijke invloed" De voorzitter van de Anti-Revolu tionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft maandagavond tijdens een bij eenkomst van de Arjos, afdeling Am sterdam, In een praatje over de hui dige situatie in en om de A.R.-party, gereageerd op de uitlatingen van de K.V.P.-voorzitter mr. Van Doorn op het congres van deze party met be trekking tot de samenwerking der protestantse partijen. Amerikaan dupeerde Nederlandse jachtbouwers. Een exportcombinatie van zes Ne derlandse jachtwerven, die reeds ge durende enkele jaren schepen bou wen iii opdracht van particulieren in de Verenigde Staten, is in moeilijk heden gekomen doordat een Ameri kaan die als tussenpersoon optrad bij het afsluiten van de bouwopdrachten onregelmatigheden moet hebben ge pleegd bij de afwikkeling van ter mijnbetalingen. In ons land bestond al geruime tijd argwaan ten opzichte van deze agent. De voorzitter en de secreta ris van de exportcombinatie zijn daarop naar Amerika gereisd om de zaak te onderzoeken. Gebleken is aldus de secreta ris dat de Amerikaan de ter mijnbetalingen, die de opdrachtge vers, zoals bij de jachtbouw gebrui kelijk, telkens doen als de bouw van hun schepen bepaalde stadia heb ben bereikt, achterhield of niet op tijd afdroeg. Tegenover de Nederlandse ex portcombinatie verklaarde hij dan 't geld van de opdrachtgevers nog niet te hebben ontvangen, terwijl dit in werkelijkheid wel het geval was. Met deze affaire, die thans onge veer een jaar loopt, zouden aan zienlijke sommen gelds zijn gemoeid. De grootte van deze bedragen kon door de secretaris van de export combinatie niet worden medege deeld. Evenmin is bekend wie van beide partijen de schade zal dragen, aangezien onderhandelingen tussen de opdrachtgevers en de exportcom binatie nog gaande zijn. Stappen zijn ondernomen om de agent in Amerika in rechte te doen aanspre ken. Tevens zullen de jachtenbou- wers contact opnemen met het mi nisterie van economische zaken. De K.NA..C. heeft maandagochtend op de boulevard te Scheveningen au tomobilisten in de gelegenheid ge steld de snelheidsmeters van hun auto's te controleren. De K.N.A.C. verstrekt aan de automobilisten een bewijs waaruit blijkt hoe hoog de snelheidsmeter aanrvijst bij een wer kelijke snelheid van 50 lcm per uur. Dr. Berghuis zei met name ver baasd te zijn over de opmerking van mr. Van Doorn, dat het anti-papisme nog voortbestaat. De K.V.P. bezigde deze opmerking naar aanleiding van een communiqué over het samengaan van de A.R. en de C.H.U., in Den Haag, waarin gezegd wordt dat zij „hun plaats en nun karakter willen handhaven tegenover een groeiend rooms-katholicisme". Wat hier gezegd wordt, is naar de mening van dr. Berghuis niets nieuws. Ook hij heeft op het laatst gehouden partijconvent gesproken van een ster kere relatie tussen de beide protes tants-christelijke politieke partijen, dan tussen de A.R. en de K.V.P. Dui delijk is op dit convent als centrale gedachte gesteld, dat het na de ver kiezingen van 1956 moet gaan om het behoud van de protestants-christelij ke invloed in Nederland, zo zei de A. R.-voorzitter. In de strijd hiervoor wil de A.R. naast de C.H.U. staan, want het gaat immers om de doorwerking der reformaties tegenover de invloed van het rooms-kathollcisme. Toen heeft de K.V.P.-voorzitter geen pro test laten horen. Hoe kan hg dan nu een plaatselijke samenwerking van de twee grote protestantse partijen met anti-papisme bestempelen, zo vroeg dr. Berghuis zich af. „Mocht er ooit voedsel worden ge geven aan het anti-papisme in ons land, dan zal de A.R.-party daar niet bij zijn, want de A.R.-partij is in we zen ami-papistisch". Smirna, de tweede stad in groot te van Turkije, krijgt een nieuwe haven. Het complex wordt gebouwd door een Frans-Nederlandse combi natie en zal, naar men hoopt, vol gend jaar in gébruik worden geno men. Een overzicht van het werk. Mislukte roofoverval in wijnhandel: 2 arrestaties. Twee Amsterdamse jongelui, de 18-jarige J. M. en de even oude J. J. G-, die op 4 november uit het rijksopvoedingsgesticht te Amers foort zijn ontvlucht, bevinden zich in arrest, onder ernstige verdenking betrokken te zijn geweest bij de mis lukte roofoverval in een slijterij in Amsterdam op woensdag 6 novem ber. Tegenover de politie hebben de jongelui, die beiden ter beschikking van de regering zijn gesteld, toege geven dat zij de opzet hadden ge had de winkelier te beroven en voorts, dat zij van plan waren ge weest een roofoverval te plegen op een radiohandel. Ontploffing aan Ierse grens: vijf doden. Bij een ontploffing, die gisteren 'n huis aan de Ierse grens verwoest heeft, zijn minstens vijf personen om het leven gekomen. Men ver moedt, dat een zesde slachtoffer nog onder het puin ligt. Tussen de res ten zijn zes machinegeweren gevon den. Het huis ligt op het grondgebied van de Ierse republiek, niet ver van Newry in Noord-Ierland, waar on langs leden van het buiten de wet gestelde Ierse republikeinse leger aanslagen gepleegd hebben. De po litie meent, dat een bom in het huis per ongeluk is ontploft. Maandag is de driejarige jongen J. J. M. uit de Harstenhoekweg te Sche veningen overreden door een H.T.M.- bus en gedoöd. Op de weg Tilburg-Breda onder Rosmalen is maandag een auto-onge luk gebeurd, waarbij de heer E. van Zoggel uit Berlicum om het leven is gekomen. Een 26-jarige Japanse kunstschil der heeft een ongewoon kerstcadeau tje naar koningin Elizabeth gestuurd: vier met landschapjes beschilderde rijstkorrels. Ook president Eisenho wer wordt met een dergelijk cadeau bedacht. Navo-rapport over „desintegratie" De militaire commissie van het Navo- parlement heeft maandag in Parijs 'n rapport behandeld dat werd uitge bracht door de Belgische en Neder landse leden, volgens welke de Navo- strijdkrachten op het vasteland van Europa „in toenemende mate desinte greren" en „de Sowjetdreïging niet kan worden afgewend door atoom bommen in Engelse en Amerikaanse handen." De tegenstelling tussen Westeuropese afgevaardigden enerzijds en de verte genwoordigers van Engeland en de Verenigde Staten anderzijds zou der mate groot zijn geweest dat het rap port niet werd aanvaard. Vandaag be gint in het Paleis de Chaillot de jaar lijkse conferentie van 180 parlemen tariërs uit de vijftien Navo-landen. De militaire commissie zou hebben be sloten de slotbehandeling van het rap port uit te stellen tot drie Amerikaan se militaire deskundigen Üe conferen tie hebben toegesproken. In het rapport, opgesteld door lui tenant-generaal H. Calmeyer en de Belg Arthur Gilson, wordt in het bijzonder de Engelse defensie beperking, in het kader waarvan de 70.000 man Engelse troepen in Europa met twee maal 13.500 man worden verminderd, gekritiseerd. „Koste wat kost moet de desinte gratie der landstrijdkrachten tot staan worden gebracht", zo zeggen beide deskundigen. Vijf smokkelaars van cigaretten aangehouden. Na een auto jacht door de stad is de Rotterdamse politie er in ge slaagd vijf mannen te arresteren, die verdacht worden van smokkel van sigaretten. De" 37-jarige losse .werkman R. J. van E. kop men het eerst aanhou den, aan ae kant van de rijksweg bij ÏJsselmonde, nadat hij uit de ach tervolgde auto was gestapt. In de omgeving vónd men een zak met 3200 Amerikaanse sigaretten. Deze zak had tevoren de argwaan van de agenten gewekt, toen zij er van E. mee in een auto zagen stap pen aan de Waalhaven. Men zette daarop een achtervolging in. De 34-jarige chauffeur J. van A., en de 38-jarige koopman G. K„ werden later met de auto in de omgeving van Ridderkerk aangetroffen. Mensen op wachtgeld of ontslagen in metaalsector De Konlnklyke Deinka-slaalfabriekeii n.v. te Utreeht lieeft, zoals ge meld, aan de arbeidsinspectie vergunning gevraagd in haar afdeling vvalserij tijdelijk een werktijdverkorting tot 24 uur per week te mogen toepassen. Deze maatregel wordt door de directie van de Demka noodzakelijk geacht met liet oog op de sterk toegenomen voorraden halffabrikaten en gereed produkt. Het betreft hier ruim 300 arbeidskrachten, die, wanneer de arbeidsin spectie en de bedrijfsvereniging hiertoe vergunning verlenen, op wachtgeld zullen worden geplaatst gedurende de tijd dat zy niet werkzaam zijn in de fabriek. De wachtgeldregeling loopt volgens de wachtgeld- en werkloos heidswet gedurende acht weken. Gistermiddag zijn er besprekingen gevoerd tussen de directie enerzijds en de vertegenwoordigers van de drie metaalbewerkersbonden anderzijds. Van dd zyde der vakbonden heeft men begrip voor de door de directie aangevoerde argumentering voor de ze werktydsverkorting. De ijzerhan del had de gewoonte grote stockvoor- raden aan te leggen, die evenwel thans driemaal minder zijn dan vroeger het geval was. Een en ander is het ge volg, zo deelde men ons van vak- bondszijde mede, van de schaarste aan geld. De arbeidsmoeilijkheden houden volgens de vakbonden geen verband met de bestedingsbeperking, doch voornamelijk met de kapitaalschaar ste. Men neemt in de kringen van de ijzerhandel een afwachtende houding aan. De levertijden door de metaalin dustrieën zyn aanzienlijk bekort, waardoor men geen grote voorraden meer behoeft te hebben, in de kring van de Utrechtse metaalindustrie ver wacht men dat de vraag zich zal her stellen. waardoor weer sprake zal zijn van een normaal produktieproces. De moeilijkheden van thans zyn echter van dien aard, dat er ingrij pende maatregelen moeten worden genomen. Enkele maanden geleden heeft de Demka 50 personen in de gelegenheid gesteld overgeplaatst te worden naar het Hoogovenbe- drijf te Velsen. Van deze 50 kon slechts een achttiental worden ge plaatst. De rest werd of afgekeurd Suurhoff nog geen alarmtoestand Minister Suurhoff meent, dat het op dit moment zeker nog niet de t'u'd is om de alarmklok te laten luiden met het oog op gebrek aan werk. Mag dan al vergeleken met 31 oktober 1956 het aantal werk loze mannelyke Arbeiders verdub beld zijn, de vraag is nog zeer groot. Een jaar geleden maakte 't aantal werklozen (hierby de te werk gestelden op aanvallende werken inbegrepen) een cijfer van 20.700 uit, thans zyn het er 40.800. Het aantal aanvragen om manne lijke werkkrachten is nog altyd 43.000. Daarnaast is de aanvraag voor vrouwelijke arbeidskrachten nog enorm groot: 1 oktober jJ. 30.300, een aantal dat zesmaal zo groot is als het aanbod. Houdt de minister rekening met deze cijfers, dan is hij de mening toege daan, dat nauwelijks van werk loosheid sprake kan zijn. Er is slechts sprake van een voelbaar teruglopen van het tekort van werkkrachten, zodat, met uitzon dering van bepaalde gebieden, nog niet gesproken kan worden van een alarmtoestand ten opzichte van de werkloosheid. Deze mededelingen zijn gistermiddag door minister Suurhoff gedaan by de opening van de nieuwe rijks- werkplaats voor vakontwikkelii Het Wereldgebeuren Twee burgervaders Max Brauer is ongetwijfeld in zijn nopjes. Zijn sociaal-demo craten hebben immers bij de zondag gehouden verkiezingen voor het Hamburgse stadsparlement de absolute meerderheid behaald. En men mag verwachten, dat Brauer nu de burgemeestersplaats weer za! innemen, die hij vier jaar geleden moest afstaan aan de christen democraten dr. Kurt Sieveking» Een merkwaardig en dynamisch man met een bewogen levensloop zal nu dus opnieuw aan het hoofd staan van de stad. welker wederopbouw hij in na-oorlogse jaren met Ameri kaans élan had geleid en gestimu leerd. Brauer had zijns ondanks alle ge legenheid gekregen, om die Amerikaanse vitaliteit in zich op te nemen. Als burgemeester van Altona (bij Hamburg) behoorde hij in 1933, bij Hitiers machtsovername, tot de mannen die naar het buiten land vluchtten. Hij vestigde zich in de Verenigde Staten, waar hij een baan kreeg als deskundige op het punt van Duitse aangelegenheden in de Amerikaanse arbeidersfederatie A.F.L. Op dienstreis voor die organisatie verbleef hij na de oorlog in Ham burg. Daar kwam hij tot de ontdek king „Amerika heeft me niet no dig, Duitsland wel". En hij bleef. Het Amerikaanse staatsburgerschap liet hij schieten en op zeker ogen blik werd hij weer burgemeester, nu niet van een voorstad, maar van Hamburg zelf. En bij het uit de grond stampen van nieuwe woon blokken ontbrak het niet aan zijn luidkeelse adviezen tot de bewo ners van een stad die al „oud" was toen New York nog tot het woeste domein van Indianen behoorde: „In Amerika doen ze dit zo en zo". Hij nam ook geen doekje voor de mond, wanneer hij zijn partij soms bekri tiseerde: „dit is oppervlakkig socia lisme, geleid door gemeenplaatsen, zich uitputtend in theorie..." Zoals gezegd: op zeker ogenblik, in 1953, werd Brauer bij ver kiezingen verslagen, ondanks zijn verkiezings-redevoeringen waar bij hij op het nieuwe Hamburg wees en uitriep: „Dit heeft mijn bestuur gedaan. Ik ben van plan te blijven". De christen-democraat dr. Kurt Sieve- king volgde hem op. een talentvol lid van een oud Harnburgs geslacht, die jarenlang als juridisch deskundi ge in de stadssenaat een bijzondere plaats had ingenomen en van wiens adviezen niet alleen de eerste na oorlogse burgemeester Petersen, maar ook Max Brauer een dankbaar gebruik maakten, totdat hij in 1951 naar Stockholm ging als consul-g;- neraal, een functie die hij later voor die van gezant verwisselde. Sieve- king is een geboren magistraat; men bewondert in hem vooral ook de kunst om in het ambtelijk en be stuurlijk apparaat de juiste man op de juiste plaats te zetten. En nie mand betwijfelt, dat hij zelf ook als burgemeester „op zijn plaats" was. Sinds 1953 heeft zich in het Ham burgse stadsparlement zo het een en ander gewijzigd. De co alitie van de drie „burgerlijke" par tijen de Christen-Democratische Unie, de Vrije Democratische Par tij en de Duitse Partij) welke 62 van de 120 zetels in het parlement be zette, viel uiteen en voerde in de af gelopen weken ook niet gemeen schappelijk de verkiezingscampagne. Dat was mede een gevolg van een wijziging in de Hamburgse kieswet, die door de socialisten met mede werking van de Vrije Democratische Partij was doorgevoerd en tengevol ge waarvan elke partij, die min stens vijf procent van de stemmen zou behalen, er zeker van kon zijn dat haar stemmen niet „weggegooid" zouden zijn. Vooral voor de kleine Duitse Partij vormden de nieuwe spelregels een aanleiding, om de ei gen positie ook bij toekomstige coalitie-besprekingen te verstevi gen en op eigen houtje in het strijd perk te treden. De socialisten lever den nu dus strijd tegen een ver deeld front, en dat kon hun alleen maar ten goede komen. De Hamburgse verkiezingen zul len hun weerslag hebben in de Westduitse Bondsraad: daar komen nu immers drie socialisten Hamburg vertegenwoordigen zodat bondskanselier dr. Konrad Adenau er net niet de meerderheid van twee derden kan halen, die hij nodig heeft voor de goedkeuring van een wets voorstel dat betrekking heeft op de grondwet. Wat Hamburg zelf betreft: daar zal niet veel veranderen. De socialis ten hebben al vóór de stemming ge zegd, dat zij voor een „brede basis" zijn. Het is niet uitgesloten, dat zij in de toekomst de regeringsverant woordelijkheid zullen delen met libe ralen en- of christen-democraten. In elk geval moet worden aangenomen dat de patriciër dr. Sieveking als hij in Hamburg blijft wederom 'n steunpilaar zal zijn voor de „man uit het volk" Max Brauer. of voelde er niet voor in dit bedrijf te gaan werken, waardoor zij el ders werk moesten zoeken. Met het oog op de huidige moei lijkheden heeft de directie van de Demka de vakbonden laten weten, genoodzaakt te zyn op korte ter mijn wederom vergunning aan te vragen, aan een nog niet bepaald aantal werknemers ontslag te ver lenen. Bij de Koninklijke Demka Staalfa brieken te Utrecht zyn plus minus 2000 personen werkzaam. Naar wij vernemen zijn ook moeilijkheden ge rezen by Werkspoor N.V. te Utrecht. Hier zit het knelpunt vooral in de af deling wagonbouw en de orders voor de spoorwegen. Een Argentijnse order is reeds enkele maanden geleden af gewerkt en is niet opgevolgd door een tweede order van die zijde, zoals aan vankelijk werd verwacht. Men heeft evenwel nog geen ingrij pende maatregelen genomen. Wel zyn bij de Utrechtse elektro- metaalindustrle (E.M.I.) 50 mensen ontslagen. By Gispen staalmeubelfa- brleken te C'ulemborg zijn eveneens arbeidskrachten wegens verminde ring van de produktie afgevoerd. Ve le kleinere metaalindustrieën in de provincie Utrecht overwegen even eens ontslag voor een deel van hefc personeel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5