PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Soekarno: „Handel met Nederland stopzetten om „Irian" te krijgen" Stadhuisprobleem in Vlissingen knelt aan vele kanten BILT Boelganin weet niet of „Laika" dood is DRIE EX-LEIDERS VAN POOLSE GEHEIME POLITIE GEVONNIST Vandaag... 99* 200e jaargang - no. 267 Dagblad, ultgava van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS S6 cent per week; 7.00 p. lew.; ïr. p. p. 7.2S per kw. Losse nummert 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 nov. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 56-80, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234); Oostburg. Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2: Zlerlkzee. red, tel. 24; adm. tel. 26 BRITS NOORD-BORNEO BRON VAN SUBVERSIVITEIT Gebouw van Djakarta-club door militairen overgenomen Volgens van de Kleine Soenda-eilanden ontvangen berichten, heeft president Soekarno daar in een redevoering verklaard, dat het Indone< sische volk Nederland kan „dwingen om aan onze rechtvaardige eis ten aanzien van West-Irian gehoor te geven door de Nederlandse belan gen in Indonesië te verzwakken door stopzetting van onze handel met Nederland". Soekarno vervolgde: „Wij zullen de slagader van Neder land in Indonesië doorsnijden. Wij zullen hun economische belangen uit ons land verdrijven, als Nederland onwillig blijft West-Irian aan ons terug te geven". leden, twee Chinese leden, een En gelsman en zeven Nederlanders. Volgens een verklaring van majoor Ali Amangkoe van de staf van het plaatselijk militair commando, aan het persbureau PIA, was de overname van het beheer over het clubgebouw de eerste stap van het militair be stuur in het kader van de huidige ac tie tot bevrijding van West-Irian. De politie in Bandoeng heeft zondag avond 42 mensen aangehouden, die waren betrapt op het schilderen van slagzinnen op de muren van Neder- De eerste dag van de tweede fase der actie tot bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea, welke zondag, op „hel dendag" werd ingezet, is kalm verlo- f<en, en de situatie in Djakarta is rus- ig geweest. Het centrum van de viering van „hel dendag" was de Djakarcaclub, de vroegere Nederlandse sociëteit de „Harmonie", waar redevoeringen wer den gehouden door politieke leiders. De bijeenkomst in de Djakarta-club nam een resolutie aan, waarin de Ver enigde Naties worden uitgenodigd Ne derland als „agressor" te veroordelen en tevens de onmiddellijke overdracht van West-Irian aan Indonesië wordt geëist. Maandagmorgen werd het gebouw, van de Djakarta-club overgeno men door militairen met de bajo net op het geweer en verder uitge rust met machinegeweren. Natio nalistische kringen'beweerden, dat de club een centrum van buiten landse subversieve activiteit tegen Indonesië was. Premier Djoeanda Kartawidjaja die bestuurslid van de Djakarta- club is geweest, legde deze functie neer, toen hij het premierschap op zich nam. Het tegenwoordige be: stuur bestond uit vier Indonesische Mevr. De Calonne-Meister 108 jaar De oudste inwoonster van 's Gra- venhage, en op een na oudste in woonster van ons land, mevrouw J. J. de Calonne-Meister, Laan van Meerdervoort 340' werd maandag 108 jaar. De hele dag heeft men er feest gevierd, en de vele vrienden van mevr. de Calonne hebben haar hun gelukwensen aangeboden. De echtgenote van de burgemeester, me vrouw Kolfschoten-Ferwerda heeft de 108-jarige bezocht en haar bloe men en bonbons aangeboden. landse gebouwen. De daders moesten dezelfde avond nog de muren weer schoonmaken. Ook in Medan werden verscheidene personen wegens het bekladden van muren van Nederlandse gebouwen aangehouden. De militaire commandant van Oost- Java, kolonel Sarbini heeft in ver band met de Nieuw-Guinea-campagne een verklaring doen uitgaan, waarin hij zeide: „Het is onze plicht om de veiligheid van de eigendommen van buitenlandse inwoners van de repu bliek Indonesië te waarborgen". De Indonesische minister voor oud- strijdersaangelegenheden, Chairoel Saleh, heeft in een toespraak voor het legioen van oud-strijders ter gelegen heid van „heldendag" betoogd, dat Brits noord-Borneo de basis is van subversieve operaties, van waaruit buitenlanders trachten in ons land verwarring te stichten door het smok kelen van valse bankbiljetten in Indo nesië. De minister wekte de oud-strij ders op om hun vroegere kracht en eenheid te herwinnen en klaar te staan om toe te treden tot een brigade van stoottroepen, die naar de grens gebieden tussen Brits Noord-Borneo en Indonesisch Borneo zou moeten worden gezonden om deze subversie ve activiteit te verhinderen. FOLTERINGEN GEWROKEN Totalen gevangenisstraffen; eenenveertig jaar de De statige patriciërswoning aan Houtkade te Vlissingen, die nog steeds dienst doet als stadhuis, maar zo langzamerhand wel erg ver loren raakt op de terreinen van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde"... (Foto P.Z.C.) Drie voormalige leiders van Poolse geheime politie zijn tot in to taal 41 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het vonnis werd, na een pro ces met gesloten deuren, dat acht weken heeft geduurd, geveld door 'n districtsrechtbank van Warschau. Roman Romkowski, voormalig vi ce-minister voor de openbare veilig heid, die belast was met de leiding van de gevreesde geheime politie, kreeg vijftien jaar, Jozef Rozanski, die de leiding had bij het onderzoek van rechtszaken, die door de tiende afdeKng van het ministerie van jus titie werden behandeld, en die met het toezicht belast was op „het den ken en de politieke zuiverheid" van de leden der Poolse communistische partij, werd tot veertien jaar veroor deeld en Anatol Fejgin, een andere hoofdambtenaar van de tiende afde- jjg ling, kreeg twaalf jaar gevangenis straf. De gevelde vonnissen waren de maximumstraffen, die de Poolse wet voor de vergrijpen, waarvan de be klaagden waren beschuldigd, kent. Romkowski èn Fejgin waren in april 1956 gearresteerd. Men meent, dat gedurende het proces enkele bijzonder opzienbaren de getuigenissen over het optreden der geheime politie in Oost-Europa zijn afgelegd. De drie veroordeelden hadden een aantal personen van hun vrijheid doen beroven. Zij hadden onderge schikte leden der geheime politie er toe aangezet, geweld en martelingen toe te passen, om arrestanten „be kentenissen" te ontlokken; Romkowski en Rozanski hadden persoonlijk gevangenen gefolterd. Leon Wudzki, lid van de controle commissie der Poolse communisti sche partij, heeft in een toespraak, waarvan de tekst is gepubliceerd, verklaard dat Rozanski zelf gevan genen de nagels van hun vingers heeft afgetrokken. Rozanski liet ook gevangenen in het hartje van de winter met koud water overgieten, waarna zij in de vrieskoude buiten moesten staan. Nederlands schip liep vast op Deense kust Het Nederlandse motorschip „Bella - trix" uit Delfzijl, metende 281 brt, is gistermorgen vastgelopen aan de westkust van Jutland in de Tannis- baai van Uggerby. De kapitein van de „Bellatrix" heeft gisteravond een aanbod van een Deen se reddingsboot, hem en zijn beman ning aan boord te nemen, afgeslagen. De storm,- die gisteren overdag woed de, was toen gaan liggen. Het magische medium televi- H sie s gisteravond, bij de s H proefuitzending van de Goese M H televisietoren, in volle glorie §1 vele Zeeuwse huiskamers bin- nengestroomd. Huiskamers, waarin men de mensen nog p treft in de oude dracht van de p streek, zoals hier in de huis- p kamer van de familie Sander- p p se in Koudekerke. Voor de p omroepster Karin Kraaykamp bleef het uiteraard verborgen, maar als men de technische meritus eens wat naïef terzij- H de legt, dan zoumen kunnen denken, dat zij wat verwon- p derd tussen haar tweekoppige p publiek doorblikt (Foto P.Z.C.). p lllllllllllllllllllllllllllllllllllllU Vier kleuters werden in kelder opgehangen De Canadese politie heeft in de kelder van een huis in de voorstad van Toronto maandag de stoffelijke resten gevonden van drie meisjes van vier, drie en twee jaar. De kin deren waren opgehangen. Een vierde meisje van zes maan den was ook opgehangen, maar gaf nog tekenen van leven. In zorgwek kende toestand werd ze naar een ziekenhuis vervoerd. De slachtoffertjes heetten Maureen, Eileen en Katleen, de jongste Mary Jo. De politie onderwierp de ouders in aanwezigheid van een priester aan een verhoor. Later werd de moeder in staat van beschuldiging wegens 'moord gesteld. Haar man is de voor aanstaande Canadese rechtsgeleerde Melville o'Donohue. De staatscourant bevat een beschik king van de staatssecretaris van so ciale zaken, waarbij toestemming wordt gegeven voor overwerk in broodb^kkerijen, waarin tevens koek, chocolade of suikerwerken worden vervaardigd, in de periode van 18 no vember tot en met 4 december en van 16 december tot en met 23 december alsmede op 30 december. Het over werk mag maximaal 2 uren per dag en 12 uren per week duren. ...vertrekt een Belgische ex- p H peditie naar het Zuidpoolge- bied, om daar, in het kader H van het geofysisch jaar on- p derzoekingen te verrichten. P iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii f RECEPTIE IN ZWEEDSE AMBASSADE Men stelde „te technische" vragen De Sowjet-premler, maarschalk Boel ganin, heeft maandag op een receptie op de Zweedse ambassade in Moskou ter gelegenheid van de verjaardag van koning Gustaaf in een gesprek met fournaiisten gezegd, dat Laika, het hondje in de tweede spoetnik „zondag toen de laatste signalen ontvangen werden", nog leefde. De Russische ge leerde Skobeltsin, schudde echter zijn grijze hoofd toen de journalisten hem vroegen of Laika nog in leven kan zijn. Boelganin zei, dat zondag nog be richten over polsslag, hartslag en bloeddruk van de hond ontvangen zijn. Op de vraag waarom dit niet in het officiële communiqué van zondag was bekendgemaakt ant woordde de premier: „Wij zetten niet alles in die communiqués. Wij willen niet teveel herrie maken over de hond". Voorts verklaarde hij, dat maandag geen berichten van de tweede spoetnik zijn ont vangen. De vraag of er plannen zijn om Laika levend naar dc aar de terug te brengen vond hij „te technisch". Op de vraag of er nog meer/spoetniks zouden volgen ant woordde hij: „Nu zijn de Amerika nen aan de beurt". Dr. John Hagen, leider van het Ame rikaanse „Vanguard"-satellietproject heeft maandag op een persconferentie Overleg arbeidsvoorwaarden bij de Ned. Spoorwegen In tegenstelling tot andersluidende berichten in de pers deelt de perso- neelraad van de Nederlandse Spoor wegen het overlegorgaan van dit bedrijf mede, dat tijdens de con ferentie van de directie van de N.V. Nederlandse Spoorwegen en de per- soneelraad op 9 november j.l. het overleg over het verdere beleid met betrekking tot de arbeidsvoorwaar den van het spoorwegpersoneel is voortgezet. Dit beraad leidde er toe, dat tegen het einde van deze week een definitief standpunt kan worden verwacht. WACHTEN OP NIEUWBOUW (I) Schromelijk gebrek aan ruimte remt de arbeidsprestaties EEN AANZIENLIJK aantal jaren reeds sinds 1819 zetelt het stadsbestuur van Vlissingen in de statige patriciërswoning aan de Houtkade, maar zelfs anderhalve eeuw administratieve en bestuurlijke beslommeringen hebben de sfeer uit de dagen van weieer nooit hele maal kunnen verdrijven. Die sfeer straalt ambtenaren, raadsleden en bezoekers nog altijd tegen uit de rijk geornamenteerde, witte plafonds; uit de in vergulde lijsten gevatte spiegels in raad-annex trouwzaal en uit de stemmig betimmerde trappenhuizen. Het interieur van het stijl volle bouwwerk, met zijn vele gangen en gangetjes, portalen en onver wachte doorgangen heeft zijn „huiselijkheid" nooit helemaal verloren. Deze huiselijkheid paste misschien uog wel in de gezapige rust van de ne gentiende eeuw; ln de huidige tijdsom standigheden echter, nu ook het ge- meentebestuurlijk apparaat een om vangrijk en ingewikkeld apparaat is geworden, Is een streng-zakelljke sfeer verre te verkiezen boven die ge moedelijke huiselijkheid. Dat ondervindt men in Vlissingen nu al jaren lang, dag in dag uit. Het kleine legertje ambtenaren voert een vaak vermoeiende, dagelijkse strijd tegen da ongemakken van een ta be krompen behuizing, tegen het onge rief van een wel fraai, maar sterk verouderd gebouw, dat zelfs niet meer bij benadering voldoet aan de eisen, die aan een raadhuis van een stad als Vlissingen gesteld dienen te worden. „Het ruimteprobleem knelt Inder daad", zo verklaarde ons de burge meester, mr. B. Kolff; „er zitten te veel mensen bij elkaar en bovendien wordt men vaak gehinderd door het lawaai van de scheepswerf. Daarnaast Is er dan nog het bezwaar van de ex centrische ligging". Als haringen.... Het ruimteprobleem knelt bijna let terlijk! Een korte rondwandeling over de afdelingen leert bijvoorbeeld, dat vrijwel alle ambtenaren bijeen gepropt zitten als haringen in de gebruikelijke ton. In vele gevallen zijn de vertrek ken niet, of bijzonder moeilijk te ven tileren en op vrijwel alle afdelingen ook kampt men met gebrek aan ar chiefruimte. Dit alles remt zonder meer de arbeidsprestaties. Voor de aan de voorzijde van het gebouw gele gen vertrekken o.m. dat van de ge meente-ontvanger en van de registra- |llllllinillllllllllllllllinillllllllllllllllllllllltllllllllllll!ltltllllllllllllH Het stadhuisprobleem in Vlis- |f H singen knelt al jaren aan vele kanten. Het gebouw aan de Houtkade is te klein geworden en vormt bovendien f§ p een ernstige belemmering |j voor een logische uitbreiding p van de N.V. Kon. Mij. „De p p Schelde". Beide facetten van dit probleem belichten wij in p een tweetal artikelen, waar- p van vandaag het eerste p p over het ruimteprobleem ten p H stadhuize gepubliceerd wordt. tuur geldt bovendien het. bezwaar van het lawaai, dat geproduceerd wordt op de terreinen van ..De Schel de", die het raadhuis zo goed als in sluiten. „Het voeren van een telefoon- Vervolg op pag. 2) in Washington verklaard, dat de Ver. Staten een goed gecoördineerd pro gram moeten opstellen om een mens in een raket de wereldruimte in te zenden en levend naar de aarde te la ten terugkeren. Eerst zullen echter proeven moeten worden genomen met dieren. Een raketdeel dat een mens zou kunnen bevatten, zou zo groot als een klein vliegtuig moeten zijn, met vleugels om een geleidelijke daling naar de aarde mogelijk te maken. Dr. Hagen kon niet zeggen, wanneer men zover met de ontwikkeling zou zijn. Men zal over een reusachtige ra ket moeten beschikken met een kracht die veel groter is dan wat op het ogenblik ter beschikking staaf. Dr. Hagen meende, dat men hiervoor scheikundige brandstof zou kunnen gebruiken en dat men niet op kern energie behoeft te wachten. ENERGIEBRONNEN Alexander Zarhin, een in de Sowjet- Unie opgeleide Israëlische geleerde, heeft tegenover een medewerker van het Israëlische dagblad „Haaretz" verklaard dat de Russen mogelijk magnesium hebben aangewend in de brandstof der raketten, waarmede de twee kunstmanen werden afgescho ten. Prof. Rlagonravof, een van de voor naamste geleerden van het Russische program voor de lancering van aard- satellieten. heeft maandag te Mos kou meegedeeld, dat de Russen wer ken aan een project voor de directe omzetting van licht en warmte in elektrisch vermogen. Het officiële Zuidslavische blad Borba heeft maandagavond geschreven dat het uit officiële bron in Moskou had vernomen dat het Russische ruimte hondje in zijn laatste voedsel op 8 november een sterke dosis opium had toegediend gekregen, waaraan het was overleden. Een door het Amerikaanse departe ment van defensie vrijgegeven foto van een „Thor" projectiel, kort na de start van de reis naar het heelal. De „Thor' is een luchtmacht-raket, ontwikkeld door de Douglas vlieg- t ui g fabrieken. VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN Overwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN ALAAN. 13 november Zon op 7.58, onder 16.54 Maan op 22.40 onder 12.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1