PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „LAIKA" in SPOETNIK IS DOOD Tweede kunstmaan zendt niet meer uit Meisje in brandend huis omgekomen Maatregelen B. en W. Middelburg om begrotingstekort te drukken BILT ZESTIEN MENSEN GEDOOD BIJ OVERVAL IN SAHARA TRIBUNE INGESTORT NA IJSBALLET TE UTRECHT Vand aag, verwacht:. 200e jaargang - no. 266 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; ïr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 nov. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ,3rleven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen. Walstr. tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Langa Voratstraat 83, «al. S475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nieuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee. red. tel. 24; adm tel. 26 Vergif in laatste beetje voedsel „Unita", het orgaan van de communistische partij van Italië, meldt uit Moskou, dat daar zondagavond laat officieel is meegedeeld, dat de hond in de tweede kunstmaan dood is, vergiftigd door het laatste beetje voedsel, dat zij toegediend kreeg. De hond was vergiftigd, zo werd ver der bericht, opdat zij niet een lange doodstrijd zou hebben. Het blad drukte op de voorpagina een grote foto van „Laika" af met een rouwrand en had als kop van het bericht: „Laika" stierf opdat de mens zou vorderen". Radio-Moskou deelde zondagavond in een uitzending mee, dat Spoetnik II geen radiosignalen meer uitzendt. Radio-Moskou meldde voorts dat de telemetrische instrumenten in de tweede aardsatelliet eveneens hun werkzaamheden hebben gestaakt. De Russen deelden mede, dat het programma van wetenschappe lijke waarnemingen door Spoetnik II oorspronkelijk was opgezet op de basis van zeven dagen. Dit programma, aldus de uitzending, is geheel uitgevoerd. Van nu af aan zal de waarneming van de twee de aardsatelliet geschieden door optische instrumenten en door mid del van radiopeilingen. Radio-Moskou sprak in dit verband letterlijk van „medische en bio logische waarnemingen" die voltooid zijn. „Tot het laatste ogenblik toe hoop te men dat „Laika" naar de aarde zou terugkeren. Het bleek echter niet mogelijk te zijn", aldus „Unita". De Moskouse correspondent van het blad, Giuseppe Boffa, meldt dat men zondag in Moskou een beetje be droefd was over de dood van de hond. Maar het wezenlijke doel van het ex periment; het verzamelen van de no dige wetenschappelijke gegevens om vast te kunnen stellen hoe een le vend wezen zich in de ruimte ge draagt, schijnt bereikt te zijn, aldus de correspondent. De sterrenwacht „Duinzicht" te Mon ster heeft zaterdag gemeld niet al leen de tweede kunstmaan te hebben waargenomen, maar op een later tijd- India krijgt van Russen miljoenen krediet Onder een zaterdag te New Delhi gesloten overeenkomst zal de Sowjet- Unie India een krediet van 500 mil joen roebel verstrekken voor de ont wikkeling van de industrie voor zwa re machinerieën en de kolenmijn- bouw in dit land. Het krediet, dat een rente draagt van 21/» z»' af gelost worden in 12 jaarlijkse ter mijnen, waarmee zal worden begon nen in het jaar, nadat de goederen door de Sowjet-Unie worden gele verd. Met behulp van het krediet zal In dia een fabriek- voor zware machine rieën, een fabriek voor optisch glas, een elektrische centrale met een ca paciteit van 250.000 kilowatt, mijn- bouwinstallaties en installaties voor het bewerken van kolen en voor de vervaardiging van kolenmijnmachi nes bouwen. Soebandrio; Militair verdrag tegen Indonesië? Gereformeerde Kerken richten brief tot Maengkom De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft aan de vooravond van zijn vertrek naar New Tork, waar hij de Indone sische delegatie bij de Ver. Naties zal leiden, zondag verklaard: „Ik hoop dat mijn zienswijee onjuist is dat de gemeenschappelijke Nederlands Australische verklaring een militair verdrag vormt tegen Indonesië". Hij voegde daaraan toe: „Maar als de houding van Nederland en Austra lië in die richting zou leiden, zou dat onmiddellijk de houding van geheel Azië tegenover de rest van de Europe se lpndcn, volkomen wijzigen. In een schrijven aan de Indo nesische minister van justitie Maengkom hebben de Gerefor meerde Kerken in Indonesië een beroep gedaan op de overheid om een halt toe te roepen aan wets- schennis en om maatregelen te ne men tegen „symptonen van anar chisme". De brief is ondertekend door de predikanten J. Oranje en prof. J. Verkuyl, als vertegenwoordigers van de Gereformeerde Kerken in Indonesië, gedateerd 3 november en gepubliceerd in het nummer van zaterdag van het blad der Gerefor meerde Kerken. Prijsverlaging olieprodukten Naar de in Nederland werkza me oliemaatschappijen hebben me degedeeld zullen de dagprijzen van gasolie, autogasolie, huisbrandolie -I en -II en dunne stookolie met ingang van maandag, heden, met lrper 100 liter worden ver- stip tevens een onbekend voorwerp. Ook in Nederland werd het ondefi nieerbare radiosignaal ontvangen. Tass heeft zaterdagmiddag medede lingen gedaan over de beide kunst manen. Op 9 november had de eerste kunstmaan 94.72 minuten nodig om een omwenteling te maken. Elke 24 uur doet de satelliet er 2.94 seconden minder over, aldus Tass. De tweede satelliet doet er per dag 2.3 seconden minder over om rond de aarde te cirkelen. De tweede kunst maan heeft voor een omwenteling om de aarde 103.52 minuten nodig. Haar grootste hoogte is 1.650 km. Zij daalt veel langzamer dan de eerste kunst maan. Petroleumkachel omgevallen Bij een felle brand, veroorzaakt door een omgevallen petroleumka chel is zondagavond in een huis aan de Molensteeg te Franeker een acht jarig meisje, Jannie van der Meulen in de vlammen omgekomen en heeft een twintigjarige jongeman G. Bon- nema zeer ernstige brandwonden op gelopen. Hij is in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis gebracht. De familie Van der M. zou van daag haar intrek nemen in de wo ning en bracht er nog het een en ander in OTde. De twintigjarige zoon G B., uit het eerste huwelijk van de vrouw, was ziek en lag in bed in een der slaapkamers waar een petroleum kachel stond. De andere vier kinde ren speelden in het huis. Bij het verplaatsen van het ka cheltje is het onderstuk er van omgevallen. De uitstromende pe troleum vatte vlam en stroomde zelfs de trap af. In een ogenblik tijds brandde het huis van voren naar achteren als een fakkel. Het achtjarige dochtertje J. van der M. heeft toen geen uitweg meer kunnen vinden, hoewel men haar nog voor een raam aan dë achter zijde heeft gezien, en haar toe riep er uit te springen. NIEUWE FRONT VAN REBELLEN Olie-exploitatiegroep reed in hinderlaag en zes Mohammedaanse burgers vermist. Het is de eerste aanval sinds de lei ding van de Algerijnse opstandelingen elf dagen geleden een „Sahara-front" aankondigde om te verhinderen dat Frankrijk daar olie wint. De onstandelingen hebben het vuur op de kolonne geopend uit een hinder laag. De prospectieploeg reisde in tien auto's die over een lengte van 20 km verspreid reden. De ene na de andere auto derd onder vuur genomen. Zes auto's zijn op het slagveld achter ge bleven De inzittenden van twee ervan hebben te voet een oase bereikt, waar zij door helikopters werden opgepikt. Een half dozijn andere overlevenden Bovendien worden twee Jiiurpftese^gin Simimoen aangekomen Franse vliegtuigen en patrouil les zoeken het westelijke deel van de Sahara af naar een bende op standelingen die vier dagen geleden een oiie-prospectieploeg heeft aan gevallen. Zestien leden van de ploeg zijn om het leven gekomen, te weten ze ven Europese burgers en negen le den van het Vreemdelingenlegioen. Na de blussing vond men het ge heel verkoolde lijkje. De zieke jon geman. wiens kleren in brand ston den, is door het raam aan de achter zijde naar beneden gesprongen en werd deerlijk verbrand bij buren bin nengebracht, waarna hij naar het zie kenhuis te Harlingen werd vervoerd. De vader, S. van der M-, die met een hand door een raam had gesla gen moest e.veneens naar het zie kenhuis worden gebracht, omdat zijn polsslagader door de scherven was doorgesneden. Een elf-jarig meisje moest zich redden door aan de voor zijde van het huis uit een raam te springen. Het huis brandde geheel uit. Kobaltdief nog niet gevonden De Leldse politie is er nog niet In geslaagd dë dader in te rekenen van de diefstal van de loden pot met staafjes radio-actief kobalt uit het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden. Het Is vast komen te staan dat deze loden pot, die vrijdag bij een opkoper van oude materialen werd aangetroffen daar sinds twee november heeft gelegen. Toen werd de pot aangeboden door iemand die zich uitgaf als Leidcnaar, maar deze is vermoedelijk niet de dader van de diefstal geweest en heeft te goeder trouw dit brok lood te koop aan geboden. Ook de handelaar in oude materialen bleek geheel te goeder trouw. De loden pot was. gedeeltelijk ge sloopt. neergelegd in een hoop oude rommel. De radioactieve straling zou onaf geschermd hebben kunnen wer ken indien niet bij toeval de pot ach ter een stapel loden buizen, die de straling hebben afgeschermd, terecht was gekomen. Na verwijdering van het gevaarlijke materiaal zijn geen sporen van radio-activiteit meer in het bedrijf aangetroffen. Wegens het grote gevaar voor de gezondheid van zichzelf en van zijn naaste omgeving, adviseert de politie degene, die de pot te koop heeft aangeboden aan de handelaar in oude metalen, zich zonder uitstel met de politie in verbinding te stellen. Hij zou te vens belangrijke aanwij'zigingen kunnen geven bij het vinden van de dader, die ook, zolang hij nog niet is ingerekend, een gevaar voor zijn directe omgeving kan blijven opleveren. Vliegtuig met 44 mensen vermist Vliegtuigen en schepen zoeken nu al dagenlang naar een passagiers vliegtuig van de „Pan American Airways", dat vrijdag tussen San Francisco en Honoloeloe verdween. Er zijn nog geen sporen van het toe stel gevonden. Het had 36 passagiers en een bemanning van acht aan boord. foto, welke juist is vrijgegeven door de officiële instanties in de V.S. toont de raket, „Jupiter C" op de lanceerinrichting (links) en even later in de vlucht (rechts). Tijdens een kort geleden in Cape Canaveral genthnen proef, waarbij men erin slaagde het neusstuk terug te vin den. Dit stuk werd tijdens een rede van president Eisenhower voor de Amerikaanse-televisie aan de kijkers getoond. Ijzergieterij ontslaat 64 arbeiders Wegens vermindering van werk zaamheden heeft de directie van de ijzergieterij N.Vf Vulcanus te Vaas- sen aan 64 arbeiders ontslag aange zegd. Hierbij zijn arbeiders die reeds talrijke jaren bij dit bedrijf werk zaam waren. Verscheidene gepen sioneerden die nog in dienst waren, gaan per 1 januari daadwerkelijk met pensioen. De ontslagen zijn gegeven na voor afgegaan overleg met de vakbonden, verklaarde de directeur, drs. C. Blaauw te Vaassen. De vermindering van werkzaamheden vindt zijn oor zaak in de bestedingsbeperking, zei- de hij, die via een sterke verminde ring in opdrachten (onder andere van de overheid) op het bedrijf terug slaat. In de ijzergieterij N.V. Vulcanes werkten ongeveer 600 personen. DERTIEN MENSEN LICHT GEWOND Prinses Margriet was twee minuten tevoren vertrokken Dertien mensen werden gewond, toen zaterdagavond direct na het slot van de voorstelling van het ijsballet van Maxi en Ernst Baier in de Jaar beurshallen te Utrecht, een opgang die toegang geeft tot de tribunes verzakte en de aansluitende zijkanten van tri bunes meesleurde. Er ontstond geen paniek. De G.G.D. rukte met groot materiaal uit en ver voerde de niet ernstig gewonde slacht offers naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis en het Diakonessenhuis. 6 mensen, die slechts enkele kneuzin gen en schrammen hadden opgelopen, konden na verbonden te zijn het zie kenhuis direct verlaten. Later In de nacht konden de overige zeven ge wonden ook naar huis worden ver voerd. Ook zij hadden slechts lichte vervvondigen opgelopen. Een persoon brak een been, een ander een arm, de verwondingen van de overige slacht offers van dit ongeval kwamen neer op kneuzingen en licht letsel aan hoofd en benen. NIEUWE LASTEN VOOR BURGERIJ Voorgestelde wijzigingen beogen vermindering tekort met f 400.000 EIND AUGUSTUS bood het college van B. en W. van Middelburg de raad het aanvankelijke ontwerp aan van de gemeentebegroting voor 1958. B. en W. deelden toen mee, dat dit ontwerp moest worden gezien als een beeld van datgene, wat het college voor de huishouding van de gemeente nodig achtte; het ontwerp vertoonde een tekort van 618.514,04. B. en W. bereid den de raad er toen reeds op voor, dat 't zonder meer duidelijk was. dat in dit ontwerp nog tal van wijzigingen behoorden te worden ondergebracht, die een aanzienlijke verlaging van het tekort beoogden. Het college heeft deze wljzigigen thans aangebracht en in het voorstel tot goedkeuring van deze gewjjzigde ontwerp-begroting van de algemene dienst voor 1958 schrijven B. en W.: „Wij zijn er na veel moeite in geslaagd het tekort met ruim 400.000 te drukken". De hiertoe genomen maatregelen be staan voor een deel uit het geheel of gedeeltelijk niet uitvoeren van overi gens noodzakelijke werkzaamheden en investeringen. Terzake van het on derhoud van de gemeente-eigendom- men is een bedrag van ruim 34.000 geschrapt. Deze verlaging betekent, na de bezuiniging, die voor 1957 reeds werd ingevoerd, voor de onderhouds- tocstand dezer eigendommen een zwaar offer, dat op deze wijze onmo gelijk in de volgende jaren kan wor den herhaald zonder ernstige schade aan te richten. De geraamde uitgaven voor de bescherming bevolking zrjn met 3000 teruggebracht. Terzake van de bescherming bevolking is de hoop van het college thans ge vestigd op de verhoging van de rijksuitkerin-en voor dit doel, die in bewerking schijnt te ziin. De kosten van de straatverlichting zijn met 8000 verlaagd. Dit is mogelijk doos ket geleidelijk fejj v:mieuwing invoeren van lam pen met een iets geringere licht sterkte. Noodgedwongen zijn rente en af schrijving van verschillende voorge. nomen investeringen geschrapt. Dit betreft de rente en afschrijving van de objecten brandweerkazerne, reini- gingsgarage, gymnastieklokaal en brandweermateriaal gedeeltelijk) Ver hoging inkomster, Een ander complex van maatregelen dat B. en W. 'de raad voorstellen te nemen, bestaat uit het verhogen van de inkomsten der gemeente. Bij af zonderlijke voordrachten zal het col lege voorstellen doen tot verhoging van de secretarieleges, de retributies en precariorechten, de reinigings rechten en de vermakelijkheidsbelas ting. De totale meerdere opbrengst, die uit de aanvaarding van deze voor stellen voortvloeit ramen B. en W. op rond f 24.000. Het college maakt daarbij de opmer king, dat het „geen bron van genoe gen" is. .voorstellen te moeten doen. nieuwe lasten op de burgerij te leg gen". De financiële toestand, zo zeg- gen B. en Wnoopt er toe. iet geraamde verlies van het gasbe- .(Vervolg op pagi 2) Bij de slachtoffers bevond zich een agent van politie die onder de vallen de trap geraakte. Het publiek had voor het grootste deel reeds de Jaarbeurshallen verla ten toen het ongeval gebeurde. Men heeft vastgesteld dat de opgang niet overbelast is geweest. De bouwpolitie heeft zaterdagavond een uitvoerig on derzoek in gesteld. Men is hierbij tot de conclusie gekomen dat de construc tie van de tribune evenals die van de opgang deugdelijk was. Ook het voor de tribunes verwerkte hout was van een goede kwaliteit en bevond zich in een bijna nog nieuwe staat. Dit is het eerste ongeval dat het ijs- ballet van Maxi en Ernst Baier in de acht iaren van het bestaan van dit bedrijf heeft getroffen In de nacht van zaterdag op zondag werd de ingestorte tribune door een ge heel nieuwe vervangen en reeds zon dagochtend gaf de bouwpolitie toe stemming de voorstellingen door te laten gaan. Inmiddels heeft men een nieuwe tri bune opgebouwd en deze thans van twee on Tangen voorzien, waardoor bij het verlaten van de voorstelling een betere spreiding mogelijk is. H.K H. Prinses Margriet, die de voorstelling zaterdagavond hiiwnnnde was iuist twee m'n»«ten vóór het on geval vertrokken. is het 150 jaar geleden dat Vlissingen en ee; gebied H van 1800 el rondom deze stad, ee bij het tractaat van Fontaine- p ee bleau door koning Lodewijk aan H Frankrijk werden afgestaan. p p wordt koning Gustav VI Ij ee Adolf van Zweden 75 jaar; H is het klaproosdag, ter H herdenking van hen die in de Eerste en Tweede Wereldoorlog p vielen. minimimini WEINIG OF GEEN ZON. Veel bewolking met hier en daar enige regen, motregen of mist. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost ZON EN MAAN. 12 november Zon op 7.56 onder 16.56 Maan pp 2UI onöw 12.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1