Kerkeraadsleden bespraken te Zeist houding der kerken Subsidiëring bijbelonderricht op openbare lagere scholen SCHOOL VRAAGT MEER STEUN EN HULP VAN BUITENAF JONGSTE SCHUTTERSKONING VAN NEDERLAND TE OVEZANDE ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S DE KOMENDE VERANDERINGEN IN DELTAGEBIED Doorbreken van scheidslijnen is voor goed resultaat noodzakelijk Een dag nadat de Tweede Kamer het Deltaplan had aanvaard, kwamen op Woudschoten (Zeist) een honderdtal kerkeraadsleden uit het Delta gebied samen, aangevuld met leden van de plaatselijke en provinciale kerkelijke commissies, die zich met de komende ontwikkeling bezighou den. Deze conferentie, die onder leiding stond van ds. P. H. Landsman werd gehouden op 6 en 7 november. Ds. Landsman bracht de problemen waarom het gaat in zijn inleiding ter sprake, n.l. de mentaliteitsverande ring, die de gehele bevolking zal ondergaan, wanneer het Deltaplan zal zijn uitgevoerd en waarbij de dorpse inslag verloren zal gaan en de be volking zich zal gaan oriënteren op de nieuwe stedelijkewooncentra, die gesticht zullen worden. Hier komen vraagstukken aan de orde van de vrijetijdsbesteding van de jeugd, van pastoraat, diaconaat en maatschappelijk werk. Bij al deze zaken zal, aldus ds. Landsman, de kerk haai' verantwoordelijkheid moeten beleven omdat zij met arbeid en prediking de veranderende maat schappij heeft te begeleiden. Spreker waarschuwde daarbij voor overmoed als mogelijk gevolg van een tech nisch kunnen. Hier komen ook aan de orde de problemen van de visserij, de trek naar het vasteland, het vraagstuk van de z.g. gewisselden, (de men sen n.l., die in de loop der laatste jaren een ander beroep kozen) en bok dat van de z.g. pendelaars. Deze problemen werden nader aan de orde gesteld door drs. P. de Jong, directeur van het sociologisch insti tuut der Ned. Herv. kerk. In zijn inleiding lichtte hij de inhoud van het rapport nader toe. Hij wees erop dat de kerk ten plattelande in deze jaren de zelfde veranderingen ondergaat als is de steden reeds 50 of 60 jaar geleden het geval was. Het verschil is echter dat men toen de achtergronden niet zag, ter wijl de kerk deze thans veel meer in het oog heeft, zodat een betere begeleiding van de sociale gevolgen, die veroorzaakt wor den door de afsluiting der zee armen, mogelijk is. In dit verband wees de heer De Jong erop, dat deze kerkelijke ac tiviteit reeds blijkt uit het feit, dat deze conferentie onmiddellijk ge houden wordt nadat in het parle ment de Deltawetten zijn aangeno men. Hij noemde de wetsontwerpen een wissel die getrokken wordt op de kerkelijke en maatschappelijke or ganen. Deze krijgen daarmede een grote verantwoordelijkheid. In de discussie-groepen, waarin de vergadering werd verdeeld, werd aan de hand van een 5-tal vragen van gedachten gewisseld. Op donderdag morgen hield de heer A. de Bruin, secretaris van de commissie voor de Deltazaken een inleiding over „onze taak in de naaste toekomst", waar- Achtergronden in zaak majoor K. belicht. Twee ochtendbladen De Tele graaf en het Algemeen Dagblad hebben gisteren artikelen gewijd «a» achtergronden van de „zaak-majoor K." Zoals bekend, is de majoor K. 'n maand geleden voor de Krijgsraad te Velde-west veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzegging uit de bevoegdheid, bij de gewapen de macht te dienen. De majoor wordt ervan beschuldigd, als specialist voor Buitenlandse regelingen" bij de Dienst Materieel Landmacht steekpenningen te hebben aangeno men in verband met aankopen Bij 'n Engelse firma. „De Telegraaf" begon gisteren met een serie artikelen waarin vreemde gebeurtenissen en nog „vreemdere" mensen rondom deze zaak worden be licht. Beide bladen drukken documen ten af; 't „Algemeen Dagblad" neemt een in het Engels gestelde anonieme aanklacht op, die richtlijn zou zijn geweest bij het onderzoek. Het „Al gemeen Dagblad" vraagt onder meer waarom alleen de majoor K. is gear resteerd en niet de andere mensen, die in de anonieme klacht werden ge noemd, te weten een generaal, een oud-majoor en een burger. Welke waarborgen, zo vraagt 't blad voorts, heeft de minister van defensie, dat er niet op veel grote re voet en door anderen dan de nog maar verdachte majoor K. steekpenningen werden en worden aangenomen door hen, die beslis singsmacht hebben over bestellin gen voor het leger? Zoals bekend, moet de zaak tegen majoor K. nog worden behandeld door het Hoog Militair Gerechtshof. Voorrang voor kwestie Nieuw-Cuinea gevraagd. De groep van Afrikaanse en Aziati sche landen in de Verenigde Naties heeft vryclag met algemene stemmen besloten volgende week in de politieke commissie voorrang te vragen voor een debat over de Indonesische aan spraak op westelijk Nieuw-Gutnea. De betrokken landen willen vragen, de kwestie-Nleuw-Gulnea in behande ling te nemen onmiddellijk na het Ko reaanse vraagstuk, dat nu als eerst volgend punt op de agenda staat. Na het debat over Nieuw-Guinea wil de Afrikaans-Aziatische groep de kwes tie-Algerije zien behandeld. Als de politieke commissie deze wensen In willigt. komt 't vraagstuk-Cyprus als laatste punt van de agenda aan de or de. in ook de resultaten van de discus sie van de vorige dag waren ver werkt. Spreker begon zijn inleiding met de opmerking, dat wil de gemeente in de samenleving een wezenlijke functie vervullen, het zal gaan om de vraag of men er in slaagt de ge meente zo te bouwen, dat alle groe pen die tot haar behoren, zullen er varen dat het evangelie een ver- nieuwde kracht in 't leven is. Daar om zal het kerkewerk naar de me ning van de heer De Bruin, met niet aflatende volharding moeten bezig zijn met het doorbreken van aller lei scheidslijnen die zich als bar rières voor de gemeente-opbouw voordoen. Scheidslijnen, die vaak van theo logische aard zijn, maar in véle an dere gevallen dit slechts schijnen, omdat sociologische en economische verschillen de „achterliggende" oor zaken zijn. Spreken met elkander in kleine kring, ontmoetingen op het vlak van het gewone dagelijkse leven zullen deze kunnen doorbreken. De „nieuw komers" in de gemeente zullen zich daarin veel vlugger thuis gaan voe len, indien zij ervaren dat de gewo ne menselijke relatie vanuit de kerk met hun wordt gelegd. De ontvangende gemeente zal niet) moeten schromen nieuwe vormen van samenkomen, ook op andere da gen en uren dan de traditionele, te organiseren. Ook zij die niet tot de kerk behoren, zullen het gevoel moe ten krijgen dat zij in onze kring welkom zijn, aldus spreker. In zijn samenvatting en slotwoord ging de voorzitter in op de vragen van combinatie van kerkelijke ge meenten. Hij wees erop, dat combi natie niet in de eerste plaats moet worden bepaald door de financiële positie der gemeenten, maar veeleer door de wezenlijke behoefte aan een betere bewerktuiging. Voorts wees hij op de mogelijk heid om bepaalde specialistische werkzaamheden als neven-opdracht te laten verrichten door predikanten van kleine gemeenten. Men houdt daardoor kleine kernen in stand en geeft de predikant de gelegenheid tot een volledige dagtaak. Ds. Landsman constateerde dat deze conferentie reeds tot een werkgemeenschap was uitge groeid. De commissie voor de Deltazaken heeft opnieuw huis werk gekregen. De gemeenten in het Deltagebied zullen de resul taten daarvan voorgelegd krijgen Dit tweedaags contact heeft dui delijk gemaakt dat ook in de toe komst deze arbeid moet worden voortgezet, hetzij in landelijke, hetzij in regionale bijeenkomsten. Het gaat om een grote taak, die' van reformatie van de kerk en de vernieuwing van de samenleving, aldus ds. Landsman. ONDERZOEK IN NOORD-BRABANT: Inschakeling van specialisten gewenst In Noord-Brabant is een rapport verschenen over de stand van het ge woon lager onderwijs In die provin cie. Het bevat de resultaten van een onderzoek, in opdracht van het pro vinciaal bestuur, opgesteld door een team van deskundigen. Het onderzoek heeft zich uitgestrekt over ca. 7000 kinderen, verspreid over alle zesde klassen van alle lagere scholen in Noord-Brabant en over ca. 1400 kin deren van dertig scholen in andere de len van het land. Over het algemeen genomen werd geen verschil in prestaties ge constateerd tussen de onderzochte kinderen, afkomstig uit dezelfde bevolkingslagen binnen en buiten Noord-Brabant. De aanzienlijke achterstand in de prestaties der meisjes ten op zichte van de jongens, zoals deze in Noord-Brabant is gebleken, kwam ook in de onderzochte groep buiten de provincie naar voren. De maatregelen die ter verbetering worden aangegeven, culmineren in nauwe en permanente samenwerking tussen school en omgeving De com missie, die het rapport heeft uitge bracht, stelt dat de tegenwoordige school met haar intellectuele instel ling functioneert op een niveau en een wijze, die blijkbaar correspondeert Engelsen gedood bij aanrijding in Rusland Tom Hollywood, de voorzitter van de Britse bond van spoorwegarbeiders, is donderdag overleden aan de gevol gen van het auto-ongeluk, dat hem maandag in de omgeving van Sta lingrad was overkomen. Jim Camp bell, de secretaris van de bond die bij hem in de auto zat, overleed woens dag. De twee vakbondsleiders brach ten met zes collega's een bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie. Musicus verdacht van spionage blijft in arrest De Bredase rechtbank heeft giste ren het verzoek tot In vrijheidstel ling van dc Tilburgse musicus St. D. van E., die verdacht wordt van spionage, afgewezen. De raadsman van verdachte, mr. Houtman, uil Breda, had dit verzoek gedaan. Het verzoek werd achter geslo ten deuren behandeld en de recht bank achtte geen termen tot inwilli ging aanwezig. Daarmee werd de voorlopige hechtenis verlengd met een ter mijn van dertig dagen. De justi tie weigert nog steeds inlichtin gen te verstrekken, waardoor al lerlei geruchten de ronde blijven doen. Uit het afwijzen van het verzoek tot in vrijheidstelling door de rechtbank, wint de ge dachte veld dat de zaak toch ernstiger is, dan men de laatste i tijd wel meende. met een sociaal cultureel klimaat, dat lang niet overal aanwezig is. Gezien de uitkomsten van het Bra bantse onderzoek, lijkt het er op dat het huidige onderwijs de ongunstige invloeden, die zowel van het gezin als van het streekmilieu kunnen uit gaan, nauwelijks kan compenseren/ tenzij de school daarbij van buitenaf gesteund en geholpen wordt. De commissie beveelt daarom o.a. aan enerzijds de inschakeling van teams van specialisten op medisch, psychologisch en sociaal-pedagogisch terrein, die rayonsgewijze het leer krachtenkorps voorlichting en steun kunnen geven en anderzijds grijpt de commissie terug op een gedachte, ge lanceerd in de inleiding van de twee de onderwijsnota van minister Cals, om als trait d'union tussen school en omgeving regionale beleidsorganen voor het onderwijs in het leven te roe pen, met behulp waarvan „een grote re aanpassing zou kunnen worden ver kregen aan de gedifferentieerde be hoefte der onderscheiden maatschap pelijke groeperingen, aan streekver schillen en aan de zich snel wijzigende maatschappelijke verhoudingen". De jongste schut- terskoning van Ne derland, zeer waar schijnlijk de jongste die men ooit heeft gekend, woont in het Bevelandse dorp Ovezande. De der tienjarige Johan Priem heeft het na melijk enkele dagen geleden gepresteerd gerenommeerde boogschutters van drie, vier, vijf en zelfs zes maal zo oud in zijn schaduw te stellen. De jeugdige Johan schoot tijdens de jaarlijkse ko- ningsschieting op de liggende wip van zijn club „Zeelandia" de hoogvogel en door dit resultaat mag hij zich koning noemen. Een prestatie, waar voor men allerwege grote bewondering heeft. De jongste schut- terskoning van Ne derland is een spor tieve, ietwat verle gen jongen, die het liefst zijn vader 'n aannemer-metselaar en moeder over zijn prestaties laat uitwei den. Vader Priem is zelf reeds tientallen jaren een enthousiast be oefenaar van het handboogschieten, die zijn zoon maar al te graag met zich meeneemt als er wedstrijden zijn. Vorig jaar kreeg de toen 12-jarige Johan zijn eerste boog, die werd gewogen en te licht bevonden! Ook zijn tweede houten boog moest onder het geweld van de jeugdige schutter al spoedig het loodje leggen. Het schieten trok de jeugdige koning echter zo onweerstaanbaar aan, dat hij zijn zomervakantie er voor over had om een stalen boog te bezitten. Met het gemak van een volwassene spant hij de boog, waarvoor niet minder dan 24 kilogram trekkracht nodig is. Een prestatie die men niet licht moet opvatten, want de krachten van menig volwassen man schieten te kort om een boog van een dergelijk „kaliber" schietklaar te maken. Nadat Johan een jaar geleden lid werd van „Zeelandia" sloeg hij direct al een uitstekend figuur. Hij mat zijn krachten met mannen van 30, 40, 50 en zelfs ruim 80 jaar en allen dwong hij respect af door zijn kundigheid. En op de jaarlijkse koningsschieting gebéurde het: in zijn keu rige zwarte broek en fel rood jasje gestoken het idee voor deze dracht deed de jeugdige schutter in België op, waar oude schutters- tradities veelal nog in ere worden gehouden bewoog hij zich on opvallend tussen zijn medeschutters. Nadat allen tienmaal hadden ge schoten, prijkte de hoogvogel nog immer op zijn ereplaats midden tussen de reeds uitgedunde zijvogels. Johan Priem zag toen zijn kans en met een meesterlijk schot velde hij de hoogvogel. Het leverde hem de ko ningstitel op. Het Wereldgebeuren Aardappels voor Hongarije kosten 650.000 gulden De 2500 ton pootaardappelen, die in het begin van dit jaar in opdracht van de Nederlandse regering naar Honga rije zijn gezonden om de Hongaarse boeren te heipen, zijn in Hongarije verwerkt door de industrie en voor veevoeder gebruikt. De kosten van de ze zending blijken thans rond 650.000 gulden te hebben bedragen. De rege ring heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij deze 650.000 gulden worden gebracht op de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorziening voor dit jaar. Nieuw hoofdkwartier voor atoomenergie. President Eisenhower heeft giste ren een gebouw geopend, dat bestemd is om de Amerikaanse atoomgehei men te beschermen tegen aanvallen met kernwapens, spionnen en sabo teurs. Het is het nieuwe hoofdkwartier van de commissie voor atoomenergie en ligt 50 km ten noordwesten van Washington. In januari wordt het in gebruik genomen. Loden pot met kobalt gevonden De Leidse politie is er in ge slaagd de loden pot met staafjes radioactief kobalt, die uit het Ka- meriingh Onnes-Laboratorium te Leiden werd ontvreemd, op te spo ren. De pot werd gevonden in de voorraad van een handelaar in lom pen en oude metalen. Bij het te voorschijn brengen van de pot was een deskundige van het Kamerlingh Onnes Laboratorium aanwezig. Hij heeft een vluchtige blik op de inhoud kunnen werpen en kreeg daarbij de indruk, dat de vol ledige inhoud nog aanwezig was. Dit zal echter door een nauwgezet onderzoek in het laboratorium defi nitief moeten worden uitgemaakt. De pot is weer aan de hoede van het laboratorium toevertrouwd. Men heeft nog niet de hand kunnen leg gen op de vermoedelijke dader, doch men verwacht hem zeer spoedig te kunnen inrekenen. STEMMEN UIT DE KERKEN Belangrijk Kon. Besluit verschenen In de laatste maanden hebben we in de verslagen van de gemeenteraads vergaderingen in onze provincie nogal eens kunnen lezen, dat een verzoek tot subsidiëring van het bijbelonderricht op openbare lagere scholen was afgewezen of dat men er in toestemde een bepaald bedrag per lesuur daar voor aan de aanvragende instantie, meestal de kerkvoogdij van een her vormde gemeente, te zullen uitkeren. In de korte verslagen van de vergade ringen van de gemeenteraden konden we verschillende opmerkingen lezen. Nogal eens was het een toon van verwondering die er klonk, zo in de geest van dat het al mooi genoeg was waanneer 'n lsuur daarvoor werd ingeruimd en een verwarmd lokaa! ter beschikking werd gesteld. Menig gemeente raadslid, waaronder w\J dan ook de burgemeester rekenen, vond het niet op de weg van de gemeente liggen daarvoor ook nog een tegemoetkoming te geven. Wilde een kerk dit bijbelonderricht geven, dan moest ze het doen voor eigen rekening. chamelijke opvoeding wordt niet ver geten. Gezamenlijk doet de school jeugd aan sport, waarin weer een an der opvoedend element ligt. Met de leerlingen gezamenlijk tracht men iets te doen. Men laat ze 'n poppen kast maken en dar kast maken en daarmee spelen, of men laat ze een toneelstuk opvoeren. Ook de film heeft hier zijn intrede fedaan. In dit kader heeft ook het bij- elonderricht een plaats en het wordt aanvaard dat dit een stuk Evangelie verkondiging is. Ook dat is een stuk opvoeding voor de jeugd. In de dorpen van onze provincie is dit bijbelonderricht op de openbare la gere scholen regel, tenminste voor de hogere klassen. Over het algemeen wordt dit gegeven door de predikan ten van de Hervormde Kerk. In gro tere plaatsen werken hier meestal verschillende kerken tezamen, ge woonlijk in het I.K.O.S.-verband. (In- ter Kerkelijk Overleg School). Nu staan we voor de vraag of dit Voor zover we de gemeenteraads verslagen hebben gelezen, kregen we de indruk dat men dit stukje onder richt van één uur in de week, als vanzelfsprekend aanvaardde. De Bij bel heeft nu eenmaal een belangrijk aandeel gehad in de vorming van ons volk. Wanneer bijbelkennis vermin dert, is er meer verloren dan dat er alleen maar wordt gemist een stuk parate kennis, dat als basis moet die nen om daarop verder te bouwen. De school doet tegenwoordig meer dan dat ze alleen maar parate kennis aan kweekt. De vorige week is daarop nog gewezen door de secretaris van de Raad voor Kerk en School van de Nederlands Hervormde Kerk, dat de school tegenwoordig voor een veel groter stuk opvoeding zorgt dan dat vroeger het geval was. In de school krijgen de kinderen tegenwoordig een stuk culturele opvoeding. Op menige school heeft de blokfluit haar intrede gedaan, waarbij een stuk muzikale opvoeding wordt gegeven. Ook de li- bybelonderricht moet worden gesub sidieerd. De school maakt bjj dit stuk onderricht gebruik van diensten van de kerk. De Icerk, welke dan ook, kan deze gratis aanbieden, maar het is ook mogelijk dat zij daarvoor een ze kere subsidie ontvangt. Nu heeft de gemeenteraad van Rot terdam op 27 oktober 1955 besloten „tot het verlenen van een tegemoet koming aan de federatie Interkerke lijk Overleg in Schoolzaken-Neder- landse Protestantenbond, in de kos ten, verbonden aan het geven van bij- belonderwijs aan de leerlingen van openbare scholen voor lager onder wijs". Daarvoor stelde men een kre diet van 5000.beschikbaar. Op 14 februari 1956 hebben Gede puteerde Staten van Zuid-Holland hun goedkeuring aan dit gemeenteraads besluit onthouden. Zij meenden dat 't in strijd was „met de zienswijze van de wetgever", wanneer „de wedden dergenen die met het bijbelonderricht zijn belast, in feite geheel of gedeel telijk voor rekening van de gemeente komen". Tegen dit besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn burge meester en wethouders van Rotter dam in beroep gegaan. Zij waren van oordeel, dat het betreffende artike 26 van de Lager-Onderwyswet 1920 anders moest worden uitgelegd dan de Gedeputeerde Staten van hun pro vincie dat deden. Huns inziens ge biedt dit artikel de gemeenten „om kerkelijke initiatieven op dit gebied de gelegenheid te geven zich te ont plooien door: Ten eerste voor dit gods dienstonderwijs bepaalde uren binner de schooltijden in te ruimen, en ten tweede lokaliteit, zo nodig verwarmd en verlicht, beschikbaar te stellen", (Vervolg op pag. 13) „Bedrijfsleider" Dr. James Rhyne Killian jr. heeft op wetenschappelijk gebied zijn sporen wel verdiend. En niet al leen die figuurlijke „sporen". De Amerikaanse regering heeft hem in 1948 en in 1953 gewientige oorkonden gegeven waarop officieel dank wordt gebracht voor de diensten, die hij aan den lande heeft bewezen. Voor namelijk heeft hij gewerkt op het technologisch instutuut van Massa chusetts. Van dit instituut, waar hij in 1926 de doctorsbul verkreeg, werd hij in 1948 president. Ongetwijfeld be waart hij prettige herinneringen aan de tijd, dat Harry S. Truman presi dent van de Verenigde Staten was. Toen werd hij immers benoemd tot lid van het college, dat adviezen gaf over bedrijfsleiding-problemen. In 1952, 't jaar van Eisenhowers verkiezing tot president, raakte hij dat baantje kwijt. Maar men bleef dankbaar ge bruik maken van zijn waardevolle diensten. Zo werd hij in 1951 be noemd tot lid van een wetenschappe lijke commissie, die adviezen gaf aan het bureau voor defensie-mobilisatie. Van de wetenschappelijke adviescom missie voor het leger werd hij voor zitter. En het was op grond van al les, wat hij in die laatst genoemde functies deed, dat hij in 1953 zijn tweede „certificaat" kreeg. President Eisenhower heeft in zijn televisierede van donderdag aan gekondigd, dat een bijzondere functionaris aan de staf van het Wit te Huis zal worden toegevoegd wiens taak het zal zijn, de wetenschap en de technologie te bevorderen. Meteen maakte de president bekend, wie deze belangrijke functie zcu vervullen: dr. James Rhyne Killian jr. Dr. Killian zal ten nauwste samer^verken met een functionaris, die in het Ameri kaanse ministerie van landsverdedi ging te werk is gesteld, en die het toezicht heeft op de ontwikkeling van raketten. Deze tweede functionaris staat direct onder de minister. „De minister en ik zijn overeen gekomen dat programma's voor de ontwikkeling van nieuwe projectielen in het vervolg, wanneer dit in de praktijk uitvoerbaar is, onder leiding van één man terhand worden geno men, zonder dat er acht op zal wor den geslagen, of deze werkzaamhe den nu onder het ene of het andere onderdeel (leger, vloot of luchtmacht) van de Amerikaanse weermacht val len." Zo maakte Eisenhower duidelijk, dat hij vast van plan is om aan de versnippering van de technische on derzoekingen binnenslands een eind te maken. En ook is het zijn bedoe ling, om het internationaal langs-elk- aar-heen-werken tegen te gaan. Het is vanzelfsprekend niet Eisenhowers taak, om een man aan te stellen die ervoor moet zorgen dat de weten schappelijke inspanningen van de lan den der Noordatlantische Verdrags organisatie worden gebundeld. Een dergelijke benoeming zou door de Navo-landen gemeenschappelijk ge daan moeten worden. Wél kan de pre sident zijn best doen, de wettelijke hinderpalen op te ruimen, die zo'n in grijpende internationale inspanning in Amerika nog in de weg staan. Ook op dit punt deed de president een be lofte: Aan het congres zal slechting van die belemmeringen worden voor gesteld. M'et het vertonen van een Ame rikaans projectiel, dat honder den mijlen in de wereldruimte buiten de atmosfeer was geweest en dat men zonder beschadigingen naar de aarde had weten terug te leiden, heeft president Eisenhower bewezen, dat men in Amerika op het punt van de rakettentechniek niet heeft stilge zeten. Andere voorbeelden dienden eveneens om het schip der kritiek wind uit de zeilen te nemen. De Rus sische aardsatellieten vormen ook naar Eisenhowers mening op zichzelf geen direct gevaar. „De ware militai re betekenis ervan ligt in de vergevor derde techniek en in de bekwaamheid op het gebied der militaire technolo gie, die zij demonstreren: machtige raketten waren nodig om ze te lan ceren. Het is vrij waarschijnlijk, dat de Russen in sommige opzichten het westen vooruit zijn bij de ontwikke ling van projectielen en satellieten. Dit doet echter niets af aan het feit, dat de militaire kracht van de vrije wereld groter is dan die van de com munistische landen. De technische voorsprong van R-land, hoe groot ook, zal slechts van tijdelijke aard zijn". Killian heeft de taak in belang rijke mate ertoe bij te dragen, dat deze voorspelling van Eisen hower in vervulling gaat. Mèt de gees telijke krachten, die de president aan duidde als „de belangrijkste stenen in elk defensiegebouw", zal solidariteit, zowel binnen Amerika als internatio naal, moeten samengaan. Killian, die immers een specialist op het gebied van de bedrijfsleiding is, zal onder meer ervoor moeten zorgen, dat in het „bedrijf van wetenschap en tech niek" een geest van harmonie heerst. Dan zal zijn doel worden bereikt: „we tenschap en techniek in de bloeiende staat houden, die noodzakelijk is voor onze nationale veiligheid en die zal lei den tot nfeuwe vorderingen". PRESIDENT EISENHOWER achterstand inlopen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5