„Prijzen Vlissings bejaardentehuis werden te vroeg bekendgemaakt" BURGEMEESTER WILLEMSEN ZOU HET BETREUREN ALS ER TWEEDRACHT ONTSTOND ZWAARDEMAKER Jam Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 VOORSTEL AANGENOMEN, MAAR RAAD STELDE VAST: Bewoners nieuwe rusthuis verliezen financiële onafhankelijkheid niet In de afgelopen weken heeft een circulaire over de verpleegprijzen voor het nieuwe bejaardentehuis in Vlissingen zo veel deining verwekt, dat by voorbaat al vaststond, dat er in de Vlissingse gemeenteraad heel wat gezegd zou worden over het voorstel deze pryzen vast te stellen. Vooral ook omdat het door de raad verstrekte krediet voor dit bejaardentehuis met niet min der dan f 337.065,83 overschreden was. En inderdaad is vrijdagavond in de raad heel wat kritiek geleverd, variërend van gematigd tot zeer scherp. Maar bij de meeste raadsleden stond niet de kritiek voorop, maar de vol doening en de waardering, dat Vlissingen nu beschikt over een bijna vol maakt tehuis voor bejaarden. Daarvan hadden de raadsleden zich donder dagavond reeds kunnen overtuigen, toen zij op uitnodiging van B. en W. het nieuwe tehuis bezichtigden. „En daarmee werd van tevoren een pil verguld, die we toch moesten slikken", zoals de heer H. B. J. Knoop (wd) het stelde. Men slikte de pil: het voorstel werd aangenomen. Op één uitzondering na de heer E. G. Vader (kvp) hadden de ve le sprekers niet zozeer bezwaar te gen het feit, dat het door de raad verstrekte kceiiiet met meer dan 3 ton overschreden was. Maar wel toonden aken zich verontwaardigd, dat het couege van regenten en re gentessen van „Het Gasthuis" nog voor dat de raad van Iets afwist, een circulaire rondstuurde, .waarin de hoge pensiontarieven bekend wa ren gemaakt. Van verschillende zijden werd erop ge wezen, dat het verschynen van deze circulaire psychologisch volkomen on juist was en grote onrust gezaaid heeft onder de Vüssingse bejaarden. B. en W. konden deze aanval echter ontzenuwen, „want", zo vertelden burgemeester mr. B. Kolff en ook wethouder J. Post, „ook wy waren verbaasd en verontwaardigd over de publikatie van deze circulaire, die rondgestuurd is zonder dat hierover door 't college van regenteh en regen tessen met ons overleg was gepleegd". Wat minder De heer F. G. Smit (pvda) was de eerste in de lange reeks van sprekers. Htf stelde nog eens duidelijk vast, dat de huidige bejaardentehuizen volko men onvoldoende zijn. „Daarom jui chen we het toe, dat er nu zo'n uitste kend gebouw is gekomen", zo zei hy. „Het is zelfs zo goed, dat .we ons af vragen of het niet wat minder luxu eus Kon, met het oog op de financiën". Verder hekelde de heer De Smit het scherp, dat de bejaarden, die de nieuwe verpleegpryzen niet kunnen betalen, hun inkomen volkomen zouden moeten afstaan en dan een soort zakgeld krijgen. „De pvda zal er zeker niet aan meewerken", zo riep hy uit, ,de bejaarden hun finan ciële onafhankelijkheid te doen ver liezen. Daarom moeten de bejaar den een voldoende deel van hun in komen houden". Ook was de heer Smit er een felle tegenstander van, dat de 24 flatwo ningen, die bij het nieuwe tehuis behoren zoveel mogelijk verhuurd zullen worden aan bejaarden, die de huurprijs 20,50 per week kunnen betalen. „Een dergelijke huurprijs kan door bejaarde arbei ders niet opgebracht worden", aldus spreker. De heer Smit, die nog duidelijk vaststelde, dat- de P.v.d.A. zich ze ker niet tegen het voorstel zal ver zetten, drong er op aan, in verband met de zoveel hogere uitgave, een verhoogde subjectieve uitkering uit het gemeentefonds te vragen. Miljoen minder De heer J. Marijs (a.r.) begon zijn beschouwing met het slaken van 'n verzuchting: „Nu al twaalf jaar ge leden zijn we begonnen met de plan nen en als we die plannen bijvoor beeld vijf jaar eerder hadden kun nen uitvoeren, had ons dat naar schatting één miljoen gescheeld..." „Nu brengt de voltooiing van dit prachtige tehuis echter consequen ties met zich mee, die we moeten aanvaarden", zo vervolgde hij, ken nelijk doelend op de drie ton waar mee het verstrekte krediet over schreden was. Er rezen echter bij de heer Marijs nog vele vragen: Hoe groot is het exploitatietekort, dat wordt verwacht? Moet alleen de ge meente bijpassen als de bejaarden niet alles kunnen betalen o.f moeten de kinderen van deze bejaarden ook bijspringen Hoeveel personeel komt er? Verder was de heer Marijs van mening, dat de exploitatiebegroting raamd. Voor onderhoud tuinen, gas- op vele plaatsen veel te laag is ge- verbruik, waterleiding, bewassing enz. verwachtte hij veel meer on kosten dan voorspeld is. Tenslotte was de heer Marijs, evenals dè andere sprekers, er van overtuigd, dat een voorstel om de pensionprijzen in het vervolg door B. en W. te doen vaststellen, in de raad zeker geen kans van slagen aal hebben. De heer H. van Rooijen (c.h.) vond het begrijpelijk, dat B. en W. voor het tehuis tot een bepaalde ver houding willen komen tussen niet- volledig betalenden en wel-volledig betalenden. „De zaak moét tenslotte kloppen", 'zo zei Hij. Maar wel wilde VAN :mn TOT VOGELS. De „Vogelbeschermingswacht West Zeeuwsch-Vlaanderen" mag weer he lemaal niet mopperen! In mei namen heren van de wacht bij Nieuwvliet een paar ooievaars waar, in juli zagen zij zowaar een witte zwaluw, die toen overigens nog geen zomer maakte, bij het rustieke Aardenburg en in september signaleerde zij een aantal gierzwaluwen boven Cadzand- En na dit alles behield de vogelbe- schermmgswacht een batig saldo 1957 over, namelijk van f 10.68 De Provin ciale Staten van Zeeland zullen de BESCHEIDEN De vis, die een Middelburgs inge zetene onder Westkapelle had gevan gen, zou dergelijke enorme afmetin gen hebben, dat volgens een buur man van de gelukkige hengelaar een foto in de krant ioei het mtnste waswat er aan gedaan moest wor den. Buurman waarschuwde de krant dah ook en prompt toog een onzer verslaggevers naar het opgegeven adres. Daar vond hij het ganse gezin van de hengelaar inderdaad geschaard rond een knaap van een kabeljauw en opgewekt begon onze man een in leidend praatje, teneinde de stof voor zijn stukje te vergaren. Maar de man wilde er niets van weten Hij was waarlijk de beschei denheid tn eigen persoon. „Nee, daar hou ik niet t an. Geen stukken ut de krant alsjeblieft"Zelfs de pogingen, die zijn echtgenote aanwendde om hem lot andere gedachten te bren gen, sprongen steeds weer af op 's tnan* energiek weigeren. Hij wil de er beslist, maar dan ook beslist niets van weten. Tot grote teleur stelling can vrouw en kinderen, die het best leuk gevonden zouden heb ben om man en vader met zijn vangst in de krant afgebeeld te zien. 't Werd nog even een hardnekkige strijd, want ook onze verslaggever liet zich niet zo gemakkelijk afsche pen, maar tenslotte nadat hij de man even onder vier ogen had ge sproken gaf hij toch toe. Er is dan ook niets van in de krant gekomenwant in opperste wanhoop had de hengelaar beleend. „Man, de hele buurt en iedereen denkt dat ik hem gevangen heb maar 'k heb 'm gekocht wacht gaan subsidjëren met f 50.— per jaar. Van de geplaatste nast- kastjes bleek er dit jaar 30 pet. be woond te zijn geweest. De vereniging is van zins een natuurreservaatje ;e stichten bij Aardenburg. Hierover zal men nog spreken met de stichting „Staatsbosbeheer". TROUW. Volgende week, om precies te zijn 13 november, is het vijftig jaar ge leden dat de heer J. Cijvat aan me vrouw M. Cijvat-Wielemaker „eeuwig" echtelijke trouw beloofde. Dit gou den echtpaar woont in Vlissingen. NOOD-DEUGD. Van de nood een deugd in Bruinw: 'n Hoek grond aan de Koningin Julianastraat en de Prinses Beatrix- straat in dat mosseldorp was oor spronkelijk bedoeld als verfraaiing van het dorpsbeeld men had er planten en heesters geplaatst. Nu we melt het in die buurt van kinderen en zij hechten nog weinig waar de aan dorpsschoon. Nu heeft men die hoek grond met tegels geplaveid en ziede jeugd heeft er een speelplaats bij. BROEDERTROUW. Het betonnlngsvaartulg „Kramer", het schip van het loodswezen dat zorgt voor de gasboeien, bracht een klein hulpeloos schuitje in de Brui- nisser haven binnen. Het heette .Broe dertrouw 2" en heeft als schipper B. d. R. uit Sliedrecht. Het schip was met pulp op weg van Puttershoek naar Yerseke en had in de „Zuid- Vlije" motorschade gekregen. Het seinde om assistentiede Kram mer" bewees tqen zijn .broedertrouw" cn bracht het scheepje veilig in de haven van Bruinisse, waar het bij de machinefabriek „Maaskant en Zn." zal worden gerepareerd. de heer Van Rooij weten hoe die verhouding precies zal zijn. De flat woningen zag de C.H.-afgevaardigde als een afzonderlijk project. „En als we dan zien, dat het gebouw met een groot tekort werkt, dan zie ik geen enkele reden om ook hier met een tekort te werkendus de flats alleen voor hen die het kunnen be talen". Minachting Fel en in uiterst scherpe bewoor dingen gesteld, zo was de kritiek van de heer Vader (k.v.p.). Veront waardigd stelde hij vast, dat het voorstel geen enkel woord van ver ontschuldiging bevat voor 't „eigen machtig en onwettig optreden van B. en ff. het verstrekte krediet met niet minder dan 337.065,83 te ver hogen". „Dit wekt het gevoel, alsof B. en W. vervuld zijn van minachting voor de functie, die de raad in ons democratisch bestel heeft", zo vervolgde de heer Vader, die duidelijk wilde vaststellen, dat B. en W. geen machtiging aan de raad hebben gevraagd het krediet met drie ton te verhogen. De héér Vader achtte twee véron derstellingen mogelijk: le De dienst van gemeentewerken heeft bijtijds gevvezen op die verhoging en B. en W. hebben met die aanwijzing geen rekening gehouden; 2. De dienst van gemeentewerken is in verzuim ge bleven. „In het eerste geval hebben B. en W. een niet te verontschuldi gen beleidsfout gemaakt en in het tweede geval heeft de leiding van de- dienst van gemeentewerken zichzelf een brevet van onbekwaamheid uit gereikt", aldus de heer Vader, die verder vaststelde, dat voor de be jaarden door de hoge pensionprijzen de heilzame werking van de A.O.W. in feite teniet wordt gedaan. Dit alles achtte hij zo ernstig, dat hij overwogen had een voor stel In te dienen om toepassing te geven aan artikel 263 van de gemeentewet, die de raad moge lijkheid biedt B. en W. hoofde- Advertentie .-entftfaitufeet fit!. Zelfs hel breien werd me te zwoor zo'noor -A voelde ik me. Moor... 2 'ASPRO's en ik voel mo weer fit. Geen middel verdrijft zo snel en de pijn verdwijnt I Luister naar ons programma Herhaling op verzoekop radio Luxemburg (208 m) iedere zondagmorgen 10.45 uur. lijk aansprakelijk te stellen we gens uitgaven, waartoe zij niet gemachtigd zijn. Alleen omdat 't bedrag zo bijzonder hoog is, wil de de heer Vader dit niet doen. Onafhankelijkheid Wethouder J. Post, die de sprekers als eerste antwoordde, wees er na drukkelijk op, dat dit geen tehuis voor welgestelden zal worden en ook, dat B. en W. zeker naar een andere oplossing zullen zoeken dan de bejaarden hun inkomsten te ont nemen en zakgeld te verstrekken. Zij zullen hun financiële onafhankelijk heid behouden. Wel stelde hij, dat de armenwet de kinderen verplicht naar evenre digheid bij te springen als de be jaarden niet alles kunnen betalen. De praktijk zal uitwijzen hoeveel personeel er nodig zal zijn. Wat be treft de aanmeldingen voor het nieu we tehuis staat vast dat de onge veer honderd bejaarden uit de hui dige tehuizen zullen overgaan. Ver der zijn de volgende aanmeldingen binnengekomen: in Vlissingen: 41 alleenstaanden, 27 echtparen, 51 voor de flatwoningen; buiten Vlis singen: 52 alleenstaanden, 10 echt paren en 20 voor flatwoningen. Hier bij zijn. er echter velen, die zich hebben opgegeven voor de prijzen bekend waren... Op een vraag van de heer Knoop zei de heer Post nog, dat de bejaarden gewoonlijk door de gemeentearts worden behandeld, maar als zij dat wensen kunnen zij hun huisarts houden. „De flatwo ningen moet men afzonderlijk zien en daar zullen de huurprijzen be- Vervolg op pag. 7) f Advertentie J Deze week: Al uw kleding klaar voor de winter! Libelle. Nuuuplcln 7, Haarlem Man uit Zierikzee wegens fraude ontslagen. Duizenden guldens van de „Zecova" verduisterd Het bestuur van de Zeeuwse Coöpe ratieve Vee Aan- en Verkoopverenl- i'.iiig G. A. „Zecova", gevestigd te Giii'.s. is thans overgegaan tot ontslag van zijn in- en verkoper voor Schou- we ïiuiveland, A. Z. M. te Zierikzee. Z ::i s bekend werd M. begin oktober op r.on-actief gesteld in verband met onrc matigheden in zijn administra tie. Inmiddels is uit een ingesteld on derzoek gebleken, dat M. zich aan ver duistering heeft schuldig gemaakt. Het onderzoek is nog niet afgesloten', doch vast staat, dat het verduisterde bedrag vele duizenden guldens be draagt. De „Zecova" heeft thans benoemd tot in- en verkoper voor Schouwen- Duiveland de heer I. Stoel te Bruinis- Zeeuw winnaar in de nationale ploeg wedstrijd In de Mariapolder te Strijen zijn rijdagmiddag de nationale ploegwed- strijden 1957 van het ploegencomité Nederland gehouden. Er traden 19 deelnemers tegen elkaar in het krijt. Eerste werd A. van Dijke uit W'oi- faartsdijk, die 476 punten haalde; tweede en derde werden W. van Dorp uit Rozenburg en K. Eelman van Texel, resp. met 469 en 468 punten. Beëdiging taxateurs In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z.- Vlaanderen werd besloten tot vast stelling van het reglement voor de be ëdiging van taxateurs en niet zoals in het gisteren in onze krant gepubli ceerde verslag abusievelijk stond ver meld voor de „Vereniging van Ta xateurs". Kouder herfstweer. (Van onze weerkundige p medewerker. AI enkele dagen trekken er 3 actieve regenstoringen van de p Middellandse Zee over de Alpen s naar Duitsland. Regenstoringen H komen ook boven bet zuiden en zuidoosten van Nederland voor p W Zeeland bleef tot nu toe nog juist op de grens hiervan liggen P Vrijdag regende het vrijwel de gehele dag in Zuid-Limburg. p waar tot vrijdagavond een 15 p mm regen was gevallen, terwij' het elders in ons land op d- ij meeste plaatsen droog bleef p Met de noordooster wind werd H koudere lucht aangevoerd, zo- s dat aan de periode van zacht tot zeer zacht herfstweer een p einde is gekomen. Wij verwach- s ten tijdens het weekeinde aan- houdend koud weer. waarbij p echter opklaringen voorkomen p en waarbij de kans op regen =E van enige betekenis ook in Zee- land nog klein zal blijven. 3 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII RAAD YERSEKE Men moet niet teveel verwachten van de schadevergoeding „Met de aanneming van het ontwerp-Deltawet door de Tweede Kamer is een ernstige beslissing gevallen. Dit betekent een zware bladzijde in de geschiedenis van Yerseke. Het zwaard van Damocles hing reeds in 1954 boven de gemeente en wij waren er op voorbereid, maar de pijn wordt eerst goed gevoeld wanneer de slag valt. De afsluiting van de Oos- terschelde betekent een absolute ondergang van Yerseke's oester- en raos- selcultuur". Aldus burgemeester A. C. WiUemsen bij de aanvang van de vrijdagavond gehouden raadsvergadering. En de burgemeester vervolgde: „Ais de afsluiting doorgaat, zal later in de geschiedenisboeken geschre ven staan, dat Yerseke een centrum was van oester- en mosselcultuur. Maar nog altijd hoop ik, dat redding mpgelijk Is en dat Yerseke in de toekomst een beeld zal blijven gevep van de visserijbedrijvigheid. We zullen ons echter moeten onderwerpen, indien de afsluiting een feit wordt", aldus de voorzitter. De heer C. Pekaar (P.v.d.A.) had liet voldoening geschonken, dat bij alle instanties zoveel belang stelling was. Spreker was echter zeer geschokt door de persberich ten over de „algehele ommezwaai". De heer Pekaar zag hierin slechts de mening van een bepaalde groep. Als lid van het gemeentebestuur zou hij gaarne wpr<ien voorgeficht over deze kwestie. Óp vpr^óek van (le voorzitter werd verdere bespre king uitgesteld tot de rondvraag. Tijdens de rondvraag vroeg de heer M. den Herder (s.g.) of het gemeen tebestuur reeds toekomstplannen heeft gemaakt nu het Delta-plan een feit is. „Dit is een zeer mpeilijke kwestie", aldus de voorzitter, „neem bijvoorbeeld het aantrekken van in dustrieën. Waar zou men mensen hiervoor vandaan moeten halen, ter wijl onze visserijménsen npg volop in het bedrijf zijn" De heer G. Pekaar (p.v.d.a.) dank te de burgemeester voor het. 'vele werk dat deze in het belang van Yerseke heeft verricht. Op zijn vraag om nadere inlichtingen, deelde de voorzitter mede. dat maandag avond een bespreking zal worden gehouden met de besturen van alle visserijverenigingen. Hij gaf toe, dat de raad er oolc belang bij heeft nauwkeurig ingelicht te worden. Maar hij achtte de raadszaal niet de ge schikte plaats om in bijzonderheden te treden. Persoonlijk heeft hij altijd Ernstig ongeval te Wissekerke Vrijdagavond omstreeks half zeven heeft zich te Wissekerke een tamelijk ernstig ongeval voorgedaan, waarvan de landbouwer J. F. v. d. M. het slachtpffer is geworden. De heer v. d. M kwam met zijn met bleten beladen tractor van het land gereden. Plotse ling reed het voertuig in de sloot. In zorgwekkende toestand werd de heer v. d. M. uit de cabine gehaald. De plaatselijke geneesheer en zuster Westrate verleenden de eerste hulp. Met de ziekenauto werd M. naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Jaarvergadering Gewest Zeeland van de P. v. d. A. Het Gewest Zeeland van de P.v.d.A houdt zijn jaarvergadering op zater dag 23 november a.s. in ,De Prins van Oranje" té Goes. Behalve de bespreking van de uit te brengen jaarverslagen en van het ver slag en het beleid van de Staten-frac- tie, de vaststelling van de begroting en de -verkiezing voor de Partijraad, zullen enige voorstellen van de afde lingen worden behandeld. Het Gewestelijk bestuur kon zich o.a. verenigen met een voorstel van de afdeling Vlissingen om contact op te nemen met de fracties in de Sta ten, de Tweede- en de Eerste Kamer inzake de gunstige mogelijkheden in deze provincie, op enige aanzetpun- ten voor een industriële ontwikkeling mede in het belang van de national economie en de bevolkingsspreiding. Tenslotte doet het gewestelijk be stuur een voorstel met betrekking tot de vaststelling van de groslijst voor de Prov. Statenverkiezing. Ontwikkeling rond oesterproef In het verslag over de nieuwe ont wikkeling rond de oesterproef In het Vcerse Gat hebben wfj o.m. gesproken met de heer Jan Prins te Yerseke en niet met de heer Jac. Prins, zoals wy abusievelijk hebben gemeld. (Aavqrtenttej zuiver zon en vruchten gevochten voor een open Oosterschol- de of een geperforeerde darn. Van de rijkswaterstaat is het plan van de Grevclingen uitgegaan. Van begin af aan was er niet- bepaald veel ver trouwen, maar het was de laatste strohalm. Grote waardering had de voorzit ter voor minister Mansholt en de Ka merleden om de Oostërschelde te be houden. „Wat de oesterproef betreft, hebben de biologen grote moeilijkhe den voorzien. Uitgaande van de ge dachte. dat de kans op het slagen van proeven in een laboratorium reeds ge ring is, zal het in do praktijk hele maal niet gemakkelijk gaan". Als het plan-Grevelingen doorgaat, zal dit bedragen vragen, die enorm zijn. „Als het rijk deze kosten voor haar rekening neemt en de bedrijven gaan er toe over en het mislukt wat $qn? Deze-bedrijven hehbei» dan geen enkel repht meer. Zij hebben ge kregen wat zij wensten en kunnen nergens èen beroep meer op doeri! Deze onzekere factor mag niet onder schat worden", aldus de burgemees ter. De hurgemeester gaf toe, dat njet alle belanghebbenden op de hoogte waren gesteld en hij zou het betreuren als hierdoor, tweedracht in de gemeen te zou ontstaan. „Wij moeten alle krachten bundelen om de moeilijkhe den, die ons misschien te wachten staan, het hoofd te bieden. De burgemeester waarschuwde ook nog, dat men niet teveel moet ver wachten van de schadevergoeding, laat eerst de wetenschap eens aanto nen wat er te bereiken is. De heer Pekaar dankte de voorzit ter voor deze uiteenzetting. Er wordt gesproken en geschreven over de burgemeester van Yerseke in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Commissie van Dertien. De indruk is hiermede gewekt, dat de burge meester de spreekbuis is van de gehe le bevolking, hetgeen de heer Pekaar betwijfelde. De voorzitter vroeg nog maals de verdere bespreking uit te stellen tot maandagavond. Dan zullen alle kwesties beter besproken kunnen worden, aldus de burgemeester. f Advertentie) l'roh.-cri: nu Oude Val Jeimn' f 7.10 pel* liter rmtfrl l'ir *i ijler!! Pollen IV.V. Hollerilam (lie d.in één en under mi-I I siyiér regï-ll. VANDAAG. Middelburg Electro: „Het brandmerk der zonde". 7 en 9.15 uur, 18 Jr., schouwburg: „Heiden zonder moed", 8 uur, 14 Jr. Vlissingen Alhambra: „Het rijstmeis- je", 7 en 9 uur, 18 jr.; Luxor: „De bestorming van de Alamo", 7 en 9 uur, 14 jr.: Concertgebouw: Het le ven v»n Dik Trom", 2 uur; „Johnny Jordaan", 8 uur. Goes Grand: „Schandaal In Sorren to", 7 en 9 uur, a.l.; Hotel Centraal: Kringvergadering Rode Kruis, 2.30 uur. Middelburg Electro: als zaterdag, 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: als za terdag, 2.30 en 8 uur. Vlissingen Alhambra: als zaterdag, I, 7 en 9 uur; Luxor: als zaterdag, 3, 7 en 9 uur. Goes Grand: als zaterdag, 7 en 9 uur, „Het geheim van de heksengrot", 2 uur, 14 jr,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2