PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT WEST-EUROPA JUICHT wetenschappelijke erking met Amerika toe samenw Tijdelijke verhoging van kinderbijslag Zorgen van de Zeeuwse boer: suikerbieten en aardappelen JAMES KILLIAN WIL ZO SPOEDIG MOGELIJK TALENTEN OPSPOREN Vandaag... GEEN BERICHTEN MEER OVER HOND IN SPOETNIK 2 200e jaargang - no. 265 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 9 nov. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p advertentie 4-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van l.—„Brieven of adres bureau v. d blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen. Walstr tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorstatraat 83, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nieuwstraat 43, tel 20; Terneuzen Brouwergstr 2: Zlerlk7.ee red tel 24; adm tel 26 Vrije naties voelen zich opgelucht De vrije naties van Europa hebben gisteren met een bepaalde ODluch- ting de vastbeslotenheid van president Eisenhower om de militaire hege monie van het westen weer in handen te krijgen door middel van een ge zamenlijke inspanning met Amerika toegejuicht. De opluchting was toch slechts gedeeltelijk vanwege het feit, dat de president in zijn rede, die hij donderdag heeft gehouden, ronduit toegaf dat Rusland tenminste voor lopig het westen bij de ontwikkeling van de geleide projectielen vooruit De Franse regering heeft gisteren haar grote voldoening uitge sproken over de verklaring van Eisenhower. Gezaghebbende kringen verklaren, dat de Franse regering in het bijzonder verheugd is over het verlangen van de president om de wetenschappelijke samenwer king onder de geallieerden te vergroten. Ook in Londen toont men zich verheugd over de toekomstige samenwerking. De redevoering van president Eisen hower tot het Amerikaanse volk wordt in regeringskringen te Bonn beschouwd als een goed voorspel van de „topconferentie" van de Navo, waaraan de president de volgende maand zal deelnemen. Vertrouwen! De uitlatingen van ir. Horstmann, voorzitter van de Zeeuws- Vlaamse Kamer van Koophan del over de verbinding van dit deel van Zeeland met overig Nederland, zijn op dit ogenblik voor het Zeeuw se gewest niet plezierig. Deze ver wijten aan het adres van Ged. Sta ten tonen immers aan, dat er iets wringt in de samenwerking tussen deze Kamer van Koophandel en het provinciaal bestuur. En dat is dé&rom zo onaangenaam, omdat juist deze week minister Algera in de Tweede Kamer schoorvoetend de toezegging heeft gedaan eens met het provinciaal bestuur te zullen praten over de bestudering van het vraagstuk der vaste oeververbin ding. En wat is nu de eerste reactie op deze toezegging? De ene Zeeuwse partij richt verwijten tot de andere, verwijten, die niet mis waren. Nog maals: hoogst onplezierig. Over de juistheid van deze Zeeuws-Vlaamse beschuldigin gen is het moeilijk een oordeel te vellen, omdat tot dusver sechts één partij zich heeft uitgesproken. Wel moet er op worden gewezen, dat het niet aangaat de provincie er van te betichten, dat zij in het afgelopen jaar op het stuk van de vaste oeververbinding niets zou hebben gedaan. Dat minister Algera met zijn hierboven genoemde toe zegging is gekomen, is toch voor een groot deel mede te danken aan het werk van Ged. Staten, die in de af gelopen maanden niets hebben nage laten om in de Tweede Kamer be grip voor hun standpunt te kweken. En nadrukkelijk is daarbij de vaste oeververbinding gepropageerd. De Documentatiemap Deltazaken Zee land en de daarop gebaseerde op merkingen van diverse Kamerleden tijdens het Deltadebat laten daar over geen twijfel! Niettemin achtte ir. Horstmann het noodzakelijk op dit vreemd gekozen moment enkele ongezouten uitspraken te doen. En de vraag is nu: waaróm vond hij dit nodig? Zijn deze opmerkingen wellicht een gevolg van te weinig contact over en weer tussen Terneuzen en Mid delburg? Met andere woorden: maakt Middelburg op kleine schaal dezelfde fout, die men hier altijd Den Haag aanwrijft, namelijk een té centraal denken en Jiandelen? Is Zeeuwsch-Vlaanderen op Zeeuws ni veau wel als een volwaardig ge sprekspartner beschouwd Heeft men bij het provinciaal bestuur wel rekening gehouden met de over gevoeligheden, die in dit gebied van oudsher bestaan? Hoe dan ook, het ziet er naar uit, dat op dit terrein nog niet de juiste wegen zijn ge vonden, laat staan bewandeld... En het zal zaak zijn, dat er op kor te termijn een hecht wederzijds ver trouwen komt. Dit vertrouwen is dringend no dig, omdat minister Algera zich nu tot het provinciaal be stuur zal wenden om uitvoering te geven aan zijn toezegging in de Tweede Kamer. En dan mag hij geen verdeeld huis aantreffen. Inte gendeel! Reeds dan dient Zeeland gereed te zijn, dient een schema voor het onderzoek klaar te liggen, waarin vanzelfsprekend Zeeuwsch- Vlaanderen is gekend, 's Ministers toezegging was vaag. Van Zeeuwse zijde is derhalve nu snel en doeltref fend handelen geboden, opdat het de bewindsman duidelijk wordt, dat dit gewest geen minuut wil verliezen. Laten derhalve Middelburg en Ter neuzen ervoor zorgen, dat er geen redenen meer zijn voor nare verwij ten. Want meer dan ooit is nu eens gezindheid geboden! Regeringskringen merkten even eens op dat de president een goed evenwicht scheen vast te stellen tus sen het vertrouwen van zijn eigen land in zq'n sterkte en de noodzakelijkheid om de voorbereidingen voor de ver dediging te voeren. Te laat Adlai Stevenson de twee keer ver slagen democratische kandidaat voor het Amerikaanse president schap heeft gezegd, „een toon van voldaanheid" in de rede van Eisen hower te hebben gehoord. Maar het verheugde hem, dat Eisenhower „onze wetenschappelijke pogingen met die van onze bondgenoten tracht te verenigen". De democratische senator John Kennedy acht de maatregelen van Eisenhower „te laat genomen". Eisenhower had het volk niet ver teld, „dat wij misschien wel enkele jaren achter zijn in raketmotoren, nieuwe brandstoffen, straalmotoren radar en atoomvliegtuigen". Overigens was er volledige over eenstemming, dat de president de juiste man gekozen had. om het bevel over de wetenschappelijke inspanning van het land op zich te nemen, name lijk dr. James Killian. voorzitter van het technologische instituut van Mas sachusetts. Killian heeft in een pers conferentie verklaard: ff wordt te Londen de jaar- lijkse „Lord Mayor's Show" gehouden. is het honderd jaar geleden M dat de Griekse volksdichter Dionysios Solomos, wiens „hymne aan de vrijheid" sinds M 1864 het officiële Griekse volks- jÜ lied is, op Korfoe overleed. 1 EN MORGEN start een Amerikaans vlieg- tuig voor een veertiendaagse reis om de wereld. Deze vlucht zal voor de eerste maal in de s geschiedenis over beide polen leiden en wordt gehouden ter nagedachtenis van admiraal H Richard Byrd. „Ik zal de in de Verenigde Staten aanwezige uitgesproken talenten op wetenschappelijk gebied zo spoedig mogelijk opsporen en hen bewegen tot medewerking aan de uitvoering der Amerikaanse politiek. Wetenschap en techniek zy'n In de Verenigde Staten bijzonder sterk ont wikkeld. Wanneer wij voortvarend en vastbesloten handelen, zullen wy ze In de bloelende staat houden, die nood- zakeljjk is voor onze nationale veilig heid en die zal leiden tot nieuwe vor deringen op technisch gebied". Uitbreiden Senator Styles Bridges, voorzitter van de Republikeinse adviescommis sie in de Senaat, en lid van de com missie voor de strijdkrachten uit het congres, heeft donderdagochtend na afloop van een conferentie met presi dent Eisenhower verklaard dat de Amerikaanse defensiebegroting voor volgend jaar wellicht met 2 miljard dollar zal worden uitgebreid, in ver band met de eisen die het „versneld rakettenprogramma" stelt. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren meegedeeld, dat er van het proefterrein te Cape Canaveral in Florida een raket is afgeschoten. Nadere bijzonderheden zijn niet verstrekt. En boven het midden van de Stille Oceaan is gis teren een kernwapen tot ontploffing gebracht, zo deelt het Britse minis terie van bevoorrading mee. Het wapen ontplofte op grote hoogte. Waarnemers te Londen nemen aan, dat het een waterstofbom betrof. Het wapen werd. naar verluidt, door een straalbommenwerper van het type „Valiant" uitgeworpen. Het toestel was met een speciale witte verf be streken, waardoor de hitte van de ex plosie werd teruggekaatst. De ramen waren met staal afgeschermd om de bemanning te beschermen tegen het felle licht. Het was de vierde Britse proef met een waterstofbom in de buurt van Christmas Island. De vorige proeven werden op 15 mei. 31 mei en 19 juni fenomen. Twaalf dagen geleden had Ingeland gewaarschuwd, buiten het betrokken gebiecf te blijven. Na de ontploffing kwamen tweemotorige straalbommenwerpers van het type „Canberra" in actie om monsters van de lucht te nemen en meteorologische waarnemingen te doen. VOORSTEL STICHTING VAN DE ARBEID: Voor hen die minder verdienen dan ƒ16 per dag De Stichting van de Arbeid heeft minister Suurhoff voorgesteld, ge durende het jaar 1958 een tijdelijke toeslag op de uitkeringen ingevolge de kinderbijslagwet te verstrekken ten bedrage van tien cent per kind per dag. De tijdelijke toeslag zou volgens de grootst mogelijke meerderheid van het stichtingsbestuur moeten worden toegekend aan de onder de kinderbijslagverzekering vallende werknemers, wier brutoloon uit de dienstbetrekking of daarvoor in de plaats tredende uitkeringen inge volge de sociale verzekeringswet ten over de dagen, waarop z\j op de wettelijke kinderbijslag aanspraak hebben, minder bedraagt dan zes tien gulden per dag. De Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond was slechts bereid te gaan tot een loongrens van f 12.50 per dag. De benodigde gelden, welke op plus minus 36 miljoen gulden worden ge schat, kunnen aan de reserve van net kinderbijslagvereveningsfonds worden onttrokken, zonder de financiële posi tie van dit fonds in gevaar te bren gen. Dit voorstel is gedaan als een te gemoetkoming in de lasten, welke met name voor de loontrekkenden met niet-verdienende kinderen voort- voortvloeien uit de stijging van de kosten van levensonderhoud. Het voorstel steunt op drie uit gangspunten. In de eerste plaats zal met het oog op de economische situatie in ons land een te treffen voorziening niet mogen leiden tot enigerlei verhoging van de arbeids kosten van het bedrijfsleven. Zulks jfgt ook in de lijn van het huidige loon- en prijsbeleid. Voorts zal een te treffen voorzie ning een tijdelijk karakter moeten dragen en zij zal in de derde plaats beperkt dienen te blijven tot die werknemers, met kinderen, wier looninkomen een bepaalde grens niet overschrijdt. H De delegaties van België, H Frankrijk, Duitsland, Italië, Luxemburg en Nederland, die H deelnemen aan de buitengewo- ne zitting van de verenigde M vergadering van de Europese p kolen- en staalgemeenschap p in het Montecitorio paleis te p p Rome, hebben een krans ge- p legd bij het graf van de on- bekende soldaat op het oor- p logsmonument te Rome. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii Sluiting ringdijk rond bouwput in Haringvliet De volgende week zal de ringdijk rondom de bouwput voor dc sluizen in het Haringvliet, ten westen van Helle- voetsluis worden gesloten. Het laatste gat aan de lijzijde van de bouwput is ongeveer twintig meter wijd. Amerikanen schieten J De leider van het Amerikaanse ^ard- f satelliet-project, dr. John P. Hagen, nrnPT^atP llPtlP at heeft verklaard niet verwonderd te pi UCloalClllClJC <H. zullen Zljn wanneer de sowjet-Unie volgend jaar elke maand een satelliet lanceert. Hij legde deze verklaring af op een persconferentie, die vanaf vrijdag el ke drie weken zal worden herhaald. De leider van het „program Van guard", het Amerikaanse satellietpro gramma, zeide dat zijn project „prio riteit" had gekregen na het lanceren van de eerste spoetnik. De volgende maand zal een vyftlen cm proef satelliet (t je) worden afge schoten, in maart van het volgend jaar een grotere. Hagen zeide voorts te betwyfelen dat de hond in Spoetnik U levend op aarde zal terugkeren. In het Russische communiqué van vrydag over de tweede spoetnik is GEEN melding gemaakt van de ruim tehond. Woensdag was gemeld, dat zjjn toestand „bevredigend" was, waarna de volgende dag alleen werd medegedeld, dat het registreren van de reacties van het dier werd voort gezet. Als de hond nog In leven was, zo re deneert men in westelijke kringen te Moskou, zouden de Russen dit ze ker vermelden. In het communiqué van vrijdag werd slechts medegedeeld, dat de waarnemingen betreffende de aard- satellieten via de radio en met op- AKKERBOUW IN MINEUR „Glazigheid" en vergelingsziekte (Van een medewerker) HET IS DIT JAAR niet zo best met de inkomsten van de aardappelen en de suikerbleten in Zeeland. En als men nu weet, dat een derde van de Zeeuwse grond met deze gewassen wordt bebouwd, dan is het duidelyk, dat deze slechte resultaten de gemiddelde Zeeuwse boer voor grote problemen stellen. Het weer is voor beide produkten bijzonder slecht geweest een ongunstige voorzomer gecombineerd met de natste septembermaand van de laatste eeuw maar bovendien worden zowel de aardappel- als de sul- kerbietentelers geplaagd door allerlei andere omstandigheden, die de toch al slechte uitkomsten nog slechter maken. In de eerste plaats loopt de afzet van de Zeeuwse kleiaardappelen zeer stroef. De consument in de grote ste den geeft momenteel de voorkeur aan zandaardappelen, daar hierin veel minder glazigheid voorkomt. De aard appelen, die in min of meerdere ma te door dit verschijnsel zijn aange tast, zijn moeilijk gaar te koken. Het glazige gedeelte blijft nl lan ger hard en dit heeft tot gevolg, dat wanneer alle aardappelen gaar zijn er vele tot moes zijn gekookt, ter wijl de huisvrouw, zo zij minder lang kookt, de onaangename ervaring heeft, dat een deel van binnen hard blijft. De lichtere aantasting is prak tisch niet uit te sorteren, daar alleen een zware aantasting van buiten te zien is. Wat precies .glazigheid" is? De zeer warme en droge voorzomer heeft bij de aardappelen de „door groei" in de hand gewerkt. De groei van de knollen is tijdelijk tot stilstand gekomen en de reeds ge vormde knollen zijn gaan dooiy schieten en hebben daarbij de functie van moederknol te ver vullen gekregen. Deze doorwas, die vooral in de rassen Bintje en Eigenheimer voorkwam, is de oor zaak van de „glazigheid", die door iedere Hollandse huisvrouw ge vreesd wordt, omdat het goed ko ken van glazige aardappels prak tisch onmogelijk is. En juist het ras Bintje, vormt een groot deel van het Zeeuwse aardappelareaal Deze glazigheid dus maakt de Zeeuwse aardappel op de binnenland se markt minder gangbaar. Maar de export van klei-aardappelen stagneert eveneens, omdat de eisen die aan de voor export bestemde partijen door de Plantenziektekundige Dienst ge steld worden, 6treng zijn en de aard appelen daaraan thans niet voldoen. Daar men in het buitenland de aard appelen praktisch nergens kookt en een zekere mate van glazigheid geen bezwaar vormt voor een andere be reidingswijze, zijn èn de exporthandel èn de landbouwers van mening, dat de eisen te streng worden toegepast. De minister van landbouw is echter een andere mening toegedaan, die zeker niet geheel onlogisch is, daar ons land zijn naam op de exportmarkt dient hoog te houden. Er worden tans ie Wageningen proeven gedaan op het gebied van de houdbaarheid van gla zige aardappelen. Hierover weet men namelijk nog niet veel- Bij de vele uitval door ziekte en door rot komt dus nog het ontbreken van vraag naar klei-aardappelen, het geen de financiële strop van deze teelt nog groter dreigt te maken. Over ex portmogelijkheden van goede par tijen in de komende maanden is wei nig of niets bekend. TWEE PRIJZENSTELSEL. De grief op het gebied van de sui kerbieten is gericht tegen het dit jaar ingevoerde twee-prijzenstelsel. De kostprijs van de bieten ligt in het noorden van ons land hoger dan in het zuid-westen. De overheid stelt een prijs vast voor de suiker, waardoor de fabrieken weer een vaste prijs voor de bieten kunnen betalen. De moeilijkheid bij deze prijsvaststelling was steeds, dat bij een gemiddelde prijs het noorden niet aan zijn trek kwam. Een afstemming van de prijs op de kostprijs m het noorden zou de suikerprijs voor de consument doen stijgen en daarnaast aan het zuid-wes ten, waar veruit de meeste bieten ver bouwd worden een door de regering onverantwoord geachte winstmarge bezorgen. Op voorstel van een meerderheid van het bestuur van het Landbouw schap, het publiekrechtelijk orgaan in de landbouw, wordt thans op de (Vervolg op pag. 13) KORTE PREDIKATIE Humaniteit - Religiositeit Geloof. Luc. 7 1—10 't Was maar een doodgewoon man netje, die „hoofdman over honderd" waarover het gaat in het aangege ven Bijbelgedeelte. Een Romans on derofficier. Naam: onbekend. Rang: Zjoekow heeft hoger gestaan op de militaire ladder. Maar als deze afge dankte Russische maarschalk uit het wereldnieuws verdwenen zal zijn, blijft deze centurio zijn plaats behou den in Gods nieuws-bulletin voor de wereld. De Bijbel vertelt ons allereerst, dat hij een „goed mens" was. Een prij zenswaardige humaniteit siert deze man. Hij stelt n.l. hoge prijs op zijn slaaf en wanneer deze doodziek is dan doet hij alles om genezing voor hem te zoeken. Hij zegt niet„Slaaf, sterf maar, voor jou een ander", maar hij ziet zijn ondergeschikte als zijn medemens. Dit ging in die dagen veelal anders en dat gaat het heel dikwijls nog Is niet „de mens een wolf voor zijn medemens"., naar 's toijsgeren oordeel f Waf is humaniteit een schaars ar tikel. En hoe heerlijk is het een echt „goed mens" te ontmoeten. Maar wat moet het vreselijk zijn om te ontdekken, dat men met alle humaniteit de medemens in de aller diepste en meest existentiële nood niet helpen kan. Dit was ook de bittere ervaring van de menslievende hoofdman uit de Bij bel. Maar als humaniteit faalt, helpt dan de godsdienst, de religie niet f Zowaar, deze Romein heeft grote godsdienstige belangstelling. Hij, de heiden, heeft zich verdiept in de joodse godsdienst. Hij heeft het zelfs mogelijk gemaakt, dat in Kaper- naüm een synagoge gebouwd werd. Mensen met een religieuze inslag vindt men ook zoveel niet. Het ma terialisme vermoordt de religiositeit. Althans tot op zekere hoogte. Hebt U ook op uw papier bij de volkstel ling of anderzins gezet: geen gods dienst T Deze humane centurio deed dit niet. Integendeel hij was godsdienstig zeer geïnteresseerd. Maar en dat rs toch wel heel verschrikkelijk zelfs met zijn religiositeit kan hij tenslotte zijn medemens niet helpen in diens doods strijd. Tot hij van Jezus hoort En tot echt geloof komt. fleer, ik ben een onwaardige! Spreek slechts één woord en mijn knecht moet herstellen". Wat een zelfverloocheningWat een vertrouwen Wat een merkwaar dige zekerheid aangaande de „gokde toekomst". Hij kwam niet beschaamd uit. Dat komt men bij Jezus nooit. U, onbe kende lezer, evenmin. Maar U moet zich ootmoedig schik ken onder zijn commando, met de bede spreek slechts één woord, één woord met macht; spreek, dan keert alles ten goede. En wat onuitsprekelijk heerlijk om in dat geloof God te eren de wa re religie en de medemens tut ze ge te zijn de ware humaniteit. Zoutelande. J. F. Wagener. VERWACHT. NOORDOOSTELIJKE WIND In het zuiden van het land veel be wolking en tydelijk enige regen. El ders opklaringen en op de meeste Elaatsen droog weer. Matige tot rachtige noordoostelyke wind. Wei nig veranderino- In temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1