Modern Madrid is omringd met schamele immigrantenhutten BRUID Klanken uit de ether DE VIJF RIETVINKEN KAAS BUISMAN Osmia- de_-Luxe ZWEEDSE JEUGD IS VERDEELD IN DRIE GROTE GROEPEN DE DOEkESPLM li VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 PROVINCIALS Z B E U W 8 B COURANT 13 INVASIE VAN ELLENDE GESTOPT Gehele dorpen uit Andalusië verloren illusies in hoofdstad Madrid, hoofdstad van Spanje en centrum van moderne architectuur, streeft ernaar een van de mooiste steden van Europa te worden. Fraaie flats en hyper-moderne woonblokken zyn in de buitenwijken van de stad ge. bouwd en ook in andere stadsdelen he bben de architecten de laatste jaren geëxperimenteerd met nieuwe bouwstijlen en vormgeving. Madrid, het mid delpunt van een onvruchtbaar land, tracht met de verwezenlijking van de meest abstracte vormen in de bouwkunst de schijn van welvaart te schep pen. Helaas, met het pogen van de Madrileense architecten om de stad een ander uiterlijk te geven, hebben ze het stadsbestuur een probleem in de schoenen geschoven, dat voorlopig zjjn oplossing nog niet zal vinden. De bouwkoorts in de stad heeft vele tienduizenden werklozen, geschoolde en ongeschoolde arbeiders aangetrok ken, die in hun dorpen geen bestaan meer konden vinden. Velen zijn in Madrid een illusie armer geworden. Gehele dorpen uit de zuidelijke pro vincie Andalusië verhuizen naar de hoofdstad, om tot de ontdekking te komen, dat deze hun lang niet allen onderdak en werk kon geven. En de ze mensen die in de meeste gevallen hun laatste geld hadden uitgegeven om de lange reis te kunnen maken, hadden niet de moed naar hun dorpen terug te keren, want daar wachtte hun eveneens het spook van werk loosheid, armoede en ellende. Met de serieuze werkers kwamen de sjacheraars en bedelaars naar de stad en allen belandden vroeg of laat op de onbebouwde stukken frond buiten de stad, waar zij met ehulp van stenen en kalk, meest al 's nachts, hun „chabolas" bouw den, hutten bestaande uit een woonvertrek, waarin water licht en iedere vorm van sanitair ont brak. Met een groot gezin, soms enkele frezinnen tegelgk vestigden zij zich n dee ruimte, gedwongen tot een leven zonder hoop op verande ring of verbetering. Vaak hadden ze hun laatste 1000 peseta's uitge geven aan iemand die hun, zonder daartoe gerechtigd te zgn, de ver gunning had gegeven hun ..chabo las" te bouwen in een gebied, dat door het stadsbestuur als onbe- bouwbaar was aangewezen. En zo ontstond rond de stad een gordel van vuile stinkende krotten. Ruim 24000 „chabolas" liggen rond Ma drid en wanneer men uitgaat van acht inwoners per hut, wat wel het minimum is, komt men op 200.000 mensen die in de meest armoedige buurten buiten Span- je's hoofdstad proberen hun leven zo lang mogelijk te rekken. Het stadsbestuur heeft deze gang van zaken aanvankelijk met de nodi ge bezwaren aangezien, doch nam geen maatregelen om de toestand te gen te gaan. Toen tenslotte de toe- Advertentie) U spitst Uw oren bij het horen dat U een kopje koffie kunt verwachten met BUISMAN, voor extra fijne smaak en geur. Buisman be spaart bovendien op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ, en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. loop niet minder werd, doch juist voortdurend toenam, de arbeidsmarkt over verzadigd raakte en bovendien in de algemene bouwnijverheid een terugslag kwam, besloot men met be hulp van de regering een einde te ma ken aan deze ellende. Er werd, zo schryft „Der Mittag" be paald, dat iedereen die zich in de Spaanse hoofdstad wilde vestigen, uit de provincie waaruit hij afkomstig was, een bewijs moest meenemen, waaruit bleek dat hg in Madrid on derdak en werk had. Anderen, die geen vaste woonplaats in de stad hadden, werden afgewezen. Verder besliste de regering, en dat was de grootste tegenslag voor de ongelukkige gezinnen, dat alle „cha bolas" van gemeentewege moesten worden afgebroken. De gevolgen bleven niet uit. Er ont stond een paniekstemming onder de hut-bewoners gepaard gaande met verbittering en haat tegen de over heid. Toch werden in de afgelopen maand 224 krotten opgeruimd en het is niet denkbeeldig, dat de afbraak van deze armoedige buurten de ko mende maanden sneller ter hand ge nomen zal worden. Om dat men het onhoudbare van de toestand inzag werden vervolgens plannen gemaakt om de nood te ïeni- fen. Geprobeerd wordt de „Chabola" ewoners betere behuizing toe te wij zen, doch het is duidelijk, dat noch de gemeente, noch de regering deze nieuwe woongelegenheden uit de grond kan stampen. Bovendien valt het levensprobleem van deze men sen niet op korte termijn op telossen. Het aanlokkelijke plan om geheel nieuwe dorpen aan te leggen en zo doende tevens werkgelegenheid te scheppen kan evenmin in enkele we ken of maanden uitgevoerd worden en dus bestaat vandaag aan de dag voor honderdduizenden mensen, man nen, vrouwen en kinderen, niets an ders dan een armoedig en ellendig bestaan, met bovendien de dreiging naar hun dorpen teruggestuurd te worden en daar voor dezelfde proble men geplaatst te worden. De veronderstelling, dat het stadsbe stuur en niet te vergeten de bevolking van Madrid geen begrip voor het pro bleem zouden hebben is onjuist, maar de gemeente is evenals de regering arm en men weet dat men het aan so ciale instellingen, verenigingen tot leniging van hulp, of het Rode Kruis moet overlaten, zich het lot van deze 200.000 ongelukkigen aan te trekken. Thans wordt overwogen, of men de gezinnen niet naar provincies kan sturen waar nog vraag naar werk krachten bestaat, in plaats van ze naar hun geboorteplaatsen terug te zenden. Misschien kunnen ze dan nog een menswaardig bestaan vinden. ZATERDAG 9 NOVEMBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewij de muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. (9.359.40 Waterst.) 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gr. 12.00 Middagklok noodklok 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouw- meder. 12.33 Gram. 12.45 Reportage K.V. P. Congres te Utrecht. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Dit is leven, oaus. 14.15 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateurisprogr. 15.16 Kroniek van letteren en kunsten. 1S.50 Amateursprogr. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Ballroomork. 17.40 Gram. 17.45 Dichte muz. 16.00 Jour nalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Rege- ringsuitz.: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Promenade ork. en soliste. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.10 Amus. muz. 22.36 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Espe ranto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte Nieuwe universiteit voor Siberië De „Prawda" meldt, dat op een te Moskou gehouden wetenschappelijke bijeenkomst, waarop de vooraanstaan de Sowjet-Russische geleerden aan wezig waren, is besloten tot de instel ling van een universiteit en een „we tenschappelijk centrum" in Siberië. De nieuwe Siberische hogeschool zal onafhankelijk staan van de universi teiten der verschillende in Siberië ge legen Sowjet-republieken. muz. 10.50 BultenJ. weekoverz. 11.05 De familie Doorsnee. 11.35 Gram. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Or gel en zang. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Nieuwe gram 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzang. 15.40 Van de wieg tot het graf, caus. 15.55 Ka- merork. en solist. 16.35 De Europese Ge meenschap voor kolen en staal, gesprek. 16.45 Instr. kwint. 17.05 De microfoon voor U. 17.25 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18,36 Een eigen Lise-Lotte, caus. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voor heen en thans, caus. 19.55 Deze week. caus, VARA: 20,00 Nws, 20.05 Waar gaan "wij heen20.13 Gevar. progr. 21.45 Klaver vier. 22.15 Soc. comm. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15—24.00 De laatste beetjes. TELEVISIEPROGRAMMA. VARA: 17.00 Voor de kinderen. NCRV: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Zang. 20.20 Pas geperst. 20.45 Gevar. pro gramma. 21.50—22.00 Dagsluiting. GepLiuneerde l* kn gouden pen met, extra duurzame Qrwt-iridiom pcnpaoL .Valig comptasot-^misysttxm. Verlies voorkomende eefligbeidsdip.* Gedisdogeerdc (deuren: Russian green en glanzend ewart. f ))-2) f42.2) f)2J). (Osmia standaard-serie vanaf f 17-90) 25 jaar Kbrifulqki garantu ugtn tljtagt van it pmpunt NET, BRUTAAL EN ONVOLWASSEN Terwijl in het sociaal-democratisch geregeerde Zweden alles wordt ge daan om de klassev er schillen men spreekt hier van sociale groepen te elimineren, heeft de jeugd thans een eigen indeling gemaakt. De keus is echter niet groot. Men is „dixie", „knutte" of „bob". Deze namen be tekenen niet alleen andere levensopvattingen, zij houden ook een volko men ander optreden in. Elke groep heeft aparte levensstijl. Mogen wij U eerst een „dixie" voor stellen? Het is een gewone, nette jon gen. Zijn haren zijn gekamd, zijn handen zijn steeds goed gewassen en zelfs zijin nagels zijn schoon. Voor de zekerheid draagt hij handschoenen. Ge zult hem ook onmiddellijk herken nen aan zijn „duffel coat". Een „dixie'' vecht niet en maakt geen ruzie. Een „knutte" is heel anders. In de eerste plaats moet hij in het bezit zijn van een motorfiets of een bromfiets- Een enkele keer is het ook wel vol doende, dat hij samen met een grotere broer zo'n vehikel heeft. Hij valt op door zijn leren jasje, waardoor zijn nog niet volledig ontwikkelde spier bundels wat meer aanzien krijgen. Hij mag vuile handen hebben, roken en ruzie zoeken. De „knutten-kliek" boe zemt respect in De „bob" tenslotte, die brutaal als een „knutte" mag zijn, kleedt zich als een onvolwassen heer. Hij is te her kennen aan een enorme kuif, die van achteren overgaat in een tot diep in de nek keurig gescheiden kapsel, dat wij hier „zazou" noemen. De meisjes houden streng de hand aan deze indeling. Met name de gymnasia en middelbare scho len zijn „dixie-minded". Zij dragen bok „duffel-coats" en lopen op flat jes. In de zomer hebben ze nylon- koiisen aan, in de winter helrode, blauwe of groene kousen. Hun na gels en lippen zijn fel rose ge verfd. Het „dixie'-meisje heeft uiteraard een afkeer van het spek takel van een „knutte". Zij is lief en hartelijk en vindt dat zij haar ouders onder alle omstandigheden de waarheid moet zeggen. Daar zij zeer veel zorg aan haar uiterlijk moet besteden, houdt zij niet veel zakgeld over. Daarom verlangt zij van haar jeugdige bewonderaars, dat die haar kopje koffie betalen. De „spatta" daarentegen, de vrou welijke helft van de „knutte", laat zich niet vrijhouden. Zij verschijnt in het leer gekleed, mag roken en moet voortdurend kauwgom kauwen, die zij zelf dient te betalen. Zij is de duo-passagier van de door motorfiet sen bezeten „knutte" en zij weet, hoe zij zich daar achterop die motor heeft te gedragen. Zij mag haar gevoelens noodt tonen, door haar motorvriendje stevig vast te houden. Nee, de han den horen op de rug. De „bob"-jongens zoeken geen meisje, maar een juffrouw- En met haar mogen ze dan dansen, hoe ze willen, terwijl de dixiesslechts in jazz-ritme hun benen bewegen. Deze indeling van de jeugd heeft een sociale achtergrond. De kinderen uit de volksschool krijgen al met hun vijftiende of zestiende jaar een baan van vierhonderd tot vijfhonderd gul den aangeboden- Zij kunnen zich dan zonder meer een lederen pak en een motorfiets permitteren. Daarmede prikkelen zij de middelbare scholie ren en jonge studenten, die nog geen geld verdienen en in afweer ook een nieuwe stijl moesten creëren. En gelukkig zijn hun eisen betrek kelijk bescheiden, want de „dixie" jas, de duffel-coat is heel wat goed koper dain een gewone winterjas of -mantel De Russische PTT heeft een postze gel uitgegeven ter herdenking van het afschieten van de Russische kunstmanen. In een nog niet in kaart gebracht ge bied van Noord-Australdë heeft een pa trouille 27 gezinnen aangetroffen, die vermoedelijk deel uitmaken van de Pm- bibu-stam. Deze naakte woestijn-noma den kunnen zich onder uiterst moeilijke omstandigheden in leven houden. Zij le ven gedeeltelijk van ratten. 162. De drie jongens gingen op weg en waren blij, dat zij een fietstocht van maar een uur of drie voor de boeg hadden, want het viel niet mee, de zware fietsen vooruit te krijgen. Er stond namelijk een vrij sterke tegenwind. Halverwege dronken zij in een uit spanning een glas limonade en daar kregen zij gele genheid. even te praten, ,,'t Is eigenlijk jammer dat wij niet alles alleen kunnen opknappen?" zei Henk „Ik vindt het natuurlijk wel erg aardig van Je vader. Riek dat hij ons wil komen helpen, maar het zou toch echter zijn. als we die grap met „Wimpie" helemaal alleen zouden kunnen uithalen". Riek Ruiterberg trok 'n wat teleurgesteld gezicht. „Je moet niet vergeten", zei hij strak, „dal mijn vader er een heleboel geid in heeft gestoken Honderden en honderden guldens en als wij één foutje maken, scheurt de boel en gaat de hele zaak naar de haaien. We moeten het ding midden in het meer verankeren en dat alleen al ls een heel karwei". Huub knikte, ,,'t Is heel goed, dat je vader er zich mee bemoeit", zei hij. „Ik geloof nooit dat wij dat met z'n drieën hadden kunnen klaar spelen". Huub reken de af en daarna begonnen de jongens aan het tweede deel van hun tocht. ~öan en oeet Ds. C. Aalders: „Onze Vader" „Onze Vader; over het volmaakte ëebed". Dat is de titel van een bij de 'itgeversmaatschappij Holland te Amsterdam verschenen boekje van ds. C. Aalders, hervormd predikant voor het werk onder de niet-kerkelij- ken, op wiens naam ook reeds andere uitgaven staan, zoals Lot en illusie. Medicina sacra, Bedreigingen van het menselijk geluk. Uitgaande van de beden uit net Onze Vader geeft ds. Aalders in zijn nieuwe boek een bij zonder belangwekkende beschouwing over het gebed in het algemeen, van ,,de kreet van de Papoea tot de con templatieve overpeinzing van de mys ticus", waarbij hij telkens aanknoopt op de diepste menselijke relaties, die van de vriendschap en van het huwe lijk. Ds. Aalders betoogt onder meer, dat het levende gebed de voorwaarde én de waarborg is der humaniteit en dat de moderne mens het gebed mist omdat hij het op fatale wijze is kwijt geraakt. Zijn diepzinnige maar tevens heldere uiteenzetting verdient belang stelling in zeer brede kring. Wagner herkozen als New Yorks burgemeester De burgemeester van New York, Robert F. Wagner (democraat) is dinsdag herkozen. Zijn tegenkandidaat was de door president Eisenhower gesteunde repu blikein K. Christenberry. moe van het wassen. T7~ geef die voeten rust! Warm gevoerd, suède leren pan toffeltje met cosy of anti-slip zool. Degelijk gemaakt, leuk model I 9,95 pantoffelspecialist - wel beter, niet duurder 1 PAXTOLUX verkrijgbaar bij Fa. L. B. VAN HOUTE ZN., Nieuwe Burg 18 Middelburg FEUILLETON rinnr Margaiel Malcolm 42 Ze had Vin niets medegedeeld over Janie's plannen, die per slot van re kening nogal vaag waren en waar schijnlijk meer het uitvloeisel van haaV eigen wensdromen dan het re sultaat van steekhoudend overleg met Everett, 't Zou niet mooi zijn, on- Iuiste verwachtingen bij Vin te wek- :en. die hem vermoedelijk nog erger ontevreden met zÜn huidige positie zouden maken. De gasten waren al uitgenodigd; Everett en Janie, dokter en mevrouw Salcot uit het dorp en de dominee met zijn vrouw. Gree; zou get uige zijn en de bruid zou zelf het feestmaal klaar maken. de cake inbegrepen. Geld voor een maaltgd buitenshuis ontbrak ten énen male. „O, dat geld!" dacht Celia mistroos tig. ,.'t Betekent zoveel, of je wilt of niet. Intussen zouden we. als Everett werkelijk een baan voor Vin kan vin den. zijn geld hier kunnen laten en kon >T ,."ards op dezelfde voet door gaan." Ze streek een lok haar die aan haar voorhoofd kleefde, achterover, Welis- op yc waar hadden ze de zomer achter de rug, maar het was een buitengewoon hete dag, zwoel en drukkend, onder een koperkleurig dreigende lucht. „Onweer op til", zei ze bij zichzelf en bijna dadeljjk bevestigde gerom mel in de verte haar vermoeden. Intussen barstte het noodweer eerst tegen de avond los en was toen wel het ergste, dat Celia voor zover ze zich herinnerde ooit had meege maakt. Tegen ttedtgd woedde het nog onverminderd voort en Celia bleef dus benedgn. waar ze allerlei karwei tjes opknapte, die eenmaal afge daan de volgende dag het werk zouden vergemakkelijken. Ook toen ze ermee klaar was. bleek de storm nog niet bedaard en scheen het doelloos, naar bed te gaan, omdat ze toch niet zou kunnen slapen. Zé liep naar de achterdeur en gluurde naar bulten. De regen was nu tij- deiyk opgehouden. Na even ge aarzeld tp hebben liep ze naar de voorkant ven het huis en het brugge, tje over. Intussen bleek de weg zo modderig geworden, dat ze op haar pantoffels niet verder kon gaan. Reeds nu keek ze spijtig naar de tij dens haar wandeling opgelopen mod dervlekken. Plotseling ging de deur van de stu. deerkamer open en trad Greg naar buiten. Ze had er niet aan gedacht, dat hij zich daar bevond, zodat zjjn verschijning haar opschrikte. „Ik was even een luchtje gaan scheppen," zei ze haastig. „Nu zal ik maar naar boven gaan En toen hij bleef zwijgen, liet ze er verlegen op volgen „Tenzij je iets nodig hebt bijvoorbeeld een kop thee". „Dank je", klonk het kortaf. „Dan ga ik maar" hernam ze weifelend, omdat ze overtuigd was, dat hij op het punt had gestaan, haar iets va.n belang te zeggen. Maar in dat geval was hij zeker van plan ver anderd, want hij-bepaalde zich tot een kort „"goedennacht" en keerde naar zgn kamer terug. Ze ontkleedde zich langzaam, am per nadenkend, omdat het noodweer buiten, haar nog steeds bezighield Zelfs nu, ofschoon het allerergste voorbij scheen, leek het hele uitspan sel nog in beroering. Ze liep nog even naar het venster en schoof de gordij nen weg. Greg hoorde haar schreeuwen en had juist de trap bereikt toen ze naar beneden snelde. „Wel alle begon hif. „Greg, er brandt iets Ik zag het uit mijn venster riep ze ademloos. „Jouw venster herhaalde hij. „Dichtbij „Heel dicht bij Haar ogen ston den wijd van schrik en ze zag, dat hij haar vrees deelde. „De hooibergen riep hjj, zijn jas uitgooiend en de gang doorsnellend. „Wek Vin en telefoneer naar de Wiek. hams om hulp Begrepen „Ja 't Leek wel. alsof er nauwelijks tijd was verstreken voor Vin zijn broer was nagerend en meneer Wickham had beloofd, met personeel en de klei ne brandspuit te komen helpen. Toen ze echter weer naar haar kamer was om zich aan te kleden, zag ze uit het venster met schrik, hoe de vuurgloed al weer was uitgebreid en herinnerde zich Greg's boze waarschuwing aan Vin's adres „Als er één vlam vat, gaan ze allemaal Die voorspelling was maar al te zeer uitgekomen Ze ging bedaard naar beneden, maar niet voor Penny, door het pra ten in haar slaap gestoord, haar hoofd om de hoek van de deur had gestoken en vernomen wat er aan de hand was. Haar klein puntig gezicht je was eenklaps spierwit geworden. „Als Greg gewond wordt, sla ik Vin dood zei ze boosaardig. Celia had gezwegen, maar was door die woorden op een idee gekomen, in derdaad was het mogelijk, dat ie mand gewond zou worden en verzor ging nodig zou hebben. Ze ging de studeerkamer binnen en legde alles voor het behandelen van brandwon den klaar. Daarna zette ze in de keu ken water op voor de thee. Zelfs als de mannen niet verbonden behoefden te worden, zouden ze toch. wanneer alles voorbij was. wel enige verfris sing behoeven. Toen Penny beneden kwam, bleek f Aavertenfte/ I r"."..'."."-' X-" I I ,«;*ï,;,bur..u.L25jei np'm doe meer met Kaai is voedzaam en gezond ze. in de opwinding van het ogenblik, haar kruk te hebben vergeten. „Heb je hun al wat te drinken ge bracht ?"vroeg ze. „Dat moeten ze hebben, want als je brandend hooi wilt blussen moet je er zo dichtbij komen, dat je verbazend dorstig wordt. We hebben nog eens hooibrand gehad herinner ik me." Al sprekend h'ad het kind een van de grote kasten geqpend en er met moeite een paar enorme geëmailleer de kannen uitgehaald. „Deze", hijgde zij. „Vol water.En die tinnen kroezen." Celia baande zich met moeite haar weg dwars door het veld, terwijl ze zorg droeg, zo weinig mogelijk te morsen. Ze kon gemakkellrjk zien welke richting ze moest volgen, want de vlammen sloegen hoger op dan ooit en loeiden schrikbarend. Op een afstand had het iets indrukwekkends, maar van nabij was het gewoonweg ontzettend, 't Lawaai was vreselijk en terwijl ze moeizaam met de hinderlijk zware kannen voortstrompelde, voél de ze hoe de hitte gestadig toenam. Over haar schouders bungelde de met touwen aan elkaar gebonden kroezen en bg haar komst slaakten de zwoe gende, zwetende mannen een kreeet van vreugde. „Flink zo. meisjezei meneer Wickham, maar ze wist niet of hij haar goed verstaan had toen ze Pen ny de eer van het denkbeeld gaf. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9