PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKAANS PROJECTIEL kwam uit de wereldruimte onbeschadigd terug RAKETTENPARADE OVER RODE PLEIN Pot met radio-actief kobalt verdwenen K.v.K. voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ernstige kritiek op G.S. de BILT Eisenhower onthult: HONDERDEN MIJLEN BUITEN DE ATMOSFEER GEWEEST MALIN0WSKI HIELD EEN GRIMMIGE TOESPRAAK Vandaag... 200e jaargang - no. 264 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 november '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 61, teL J841; Goes, Lange Vorststraat 6J. tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nleuwstraat 43. tel. 20; Terneuzen Brouwerljstr. 2; Ziertkzee. red. tel 24: adm tel. 26 President Eisenhower heeft donderdagavond in zijn radio- en tele visie-toespraak tot het Amerikaanse volk aangekondigd, dat hij een byzondere functionaris aan de staf van het Witte Huis zal toevoegen, die belast zal worden met de taak de wetenschap en technologie te bevorderen. Deze nieuwe functie zal worden vervuld door dr. James R. Killian, president van het technologisch instituut in Massachusetts, die geassisteerd zal worden door een staf van geleerden en een groep adviseurs van vooraanstaande deskundigen, aldus de president. De president deelde tevens mede, dat Amerikaanse geleerden met succes een experimenteel projectiel naar de ruimte hebben gelanceerd en het volledig intact terug op aarde hebben doen komen. Eisenhower kondigde voorts aan te zullen trachten de wetenschappe lijke breinen van de N.A.V.O., en eventueel van de S.E.A T.O. en an dere anti-communistische bondge nootschappen, samen te doen wer ken teneinde de Russische vorderin gen op technologisch gebied in te ha len en zodoende „een reusachtige stap naar de vrede" te maken. De president onthulde voorts, dat de luchtmacht met het oog op de Russische vorderingen in de ontwik keling va projectielen alle mogelij ke maatregelen zal nemen welke het mogelijk zullen maken dat vliegtuigen in de kortst mogelijke tijd kunnen opstijgen op het eerste sein van ge vaar. Toen hij zijn mededeling deed over de geslaagde proef met een projectiel toonde hij zijn televi sie-publiek het projectiel. „Dit is honderden mijlen in de wereld ruimte buiten de atmosfeer ge weest en teruggekomen", zeide hij, „hier is het. volledig intact". Hij onthulde, dat de ingenieurs en geleerden het probleem, hadden op- S;elost van het afvuren van een pro- ectlel naar de ruimte en het op aar de te doen 'têriigkomeii zonder door de atmosferische wrijving te worden opgebrand. Dit, zo verklaarde hij, is een van de moeilijkste obstakels geweest voor het perfectioneren van een in tercontinentaal ballistisch projectiel. De president vervolgde met te zeggen, dat ballistische projectie len met grote reikwijdte de ver nietigende en afschrikwekkende Prins Bernhard als peter in Londen Z.K.H, Prins Bernhard zal vandaag naar Engeland gaan om als peter de doop bij te wonen van de dochter van de marshal of the R.A.F., baron Dou glas of Kirtleside Lord Douglas, thans president-di recteur van de British European Air ways, had gedurende de oorlog o.m. het bevel over het „fighter command' der R.A.F. Het weekend zal Zijne Koninklijke Hoogheid vervolgens doorbrengen als gast van lord en lady Mountbatten. H.K.H. Prinses Beatrix zal haar va der vergezellen tot Londen, waar zij het weekend zal doorbrengen. kracht van de Amerikaanse stra tegische luchtmacht niet onge daan maken. Het was verkeerd te zeggen, dat thans defensie-uitga ven van allerlei soort moeten wor den vergrobt. Wij moeten niet te gelijk in alle richtingen trachten te werken, ook al is een besef van urgentie noodzakelijk, zo zei hij. De geestelijke krachten van een na tie vormen de belangrijkste stenen in elk defensiegebouw. De Ameri kaanse militaire macht had altijd al leen maar een defensief karakter ge had en was alleen bestemd geweest voor het behoud van een rechtvaar dige vrede. „Wat de wereld thans zelfs meer dan een reusachtige sprong in de wereldruimte nodig heeft is een ge weldige stap voorwaarts in de rich ting van de vrede". Ik dring er bij de Sowjets op aan hun goedkeuring te hechten aan de praktische ontwapeningsvoorstellen, die gisteren door een grote meerder heid in de V.N. zijn goedgekeurd, al dus de president. EISENHOWER onthulling Veerboot sloeg om: 37 mensen omgekomen. Woensdag zijn 37 Congolezen om gekomen, toen een veerboot op de ri vier de Loewaboela omsioeg. Acht worden nog vermist. De boot kap seisde, toen de 90 passagiers teveel aan een kant gingen staan, toen de boot in Kalimbi binnen kwam. Velen van hen werden vermorzeld tussen de brug van de omgeslagen boot en de bodem van de rivier. Vreemde signalen - niet van spoetniks. Volgens New-Yorkse persberichten zyn door luisterposten overal ter we reld vreemde radiosignalen opgevan gen die in elk geval niet afkomstig zijn van een van belde spoetniks. De New York Times oppert heel voor zichtig de mogelijkheid dat er reeds een raket onderweg naar de maan zou zijn. Nieuw vliegtuig, dat vertaal opstijgt. De Faïrey Rotodyne, een vliegtuig dat verticaal kan opstijgen, heeft woensdag een eerste geslaagde proef vlucht in White Waltham, Engeland, gemaakt. De Fairy Aviation Company deelde mede, dat het toestel zich „geheel be vredigend heeft gedragen" tijdens de proefvlucht over het vliegveld van de maatschappij. Wapenschouw bij herdenking Oktoberrevolutie Rode Zee heeft „Valstar" op sleeptouw genomen. De motorzeesleepboot „Rode Zee" van L. Smit en Co's Internationale sleepdienst, heeft het in nood verke rende Panamese s.s. „Valstar", dat 6247 brt. meet, op de Atlantische Oce aan vastgemaakt en op sleeptouw ge nomen. De „Valstar" kwam tijdens een storm enkele honderden mijlen ten westen van Ierland door machinescha- de in moeilijkheden en zond via een reddingbootzender omdat de eigen zender niet meer werkte seinen om hulp uit. De „Rode Zee" is daarop onmiddel lijk uitgevaren. Aangezien de „Val star" afdreef en in de loop van de vol gende dagen ook de zender van de reddingboot uitviel, moest de „Rode Zee" naar het schip zoeken, hetgeen nog werd bemoeilijkt door stormach tig weer. Toen vliegtuigen van de Bri tish Rescue Sendees, die aan het op- sporing'werk deelnamen, woensdag omstreeks. 5 uur het schip ontdekten, kon de positie van de „Valstar" aan de „Rode Zee" worden doorgegeven. De sleepboot bevond zich op dat ogenblik op een afstand van ongeveer 3o mijl. Vier uur later bereikte de „Rode Zee" de Panamees en werd de sleepverbinding tot stand gebracht. Het transport neeft koers gezet naar Falmouth. De „Valstar" is eigendom van de Alvion Steamship Corp te Pa nama. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllllllllllll!lllllllllllllli:illlllll! f! Twee beelden van de qrote olc- toberparade op het Rode Plein in Moskou ter gelegenheid van H de herdenking van de oktober- H revolutie: Boven de leiders op het Lenin-Stalin Mausoleum: H v.l.n.r Mao Tse Toeng Kroesjt- sjew, Boelganin, Mikojan en H rechts Gomoelka. Onder een overzicht van het plein tijdens het voorbijtrekken van de ar- bcidersgroepen langs het Mausoleum (rechts). De Sowjet-Unie heeft donderdag in een geweldige militaire parade op het Rode Plein te Moskou een demonstratie gegeven van haar be wapening, welke zij de beste ter wereld noemt. De manifestatie werd gehouden ter herdenking van de veertigste jaardag van de oktober revolutie. Maarschalk Rodion Malinowski, de pas benoemde minister van defensie die de parade afnam, verklaarde dat de Sowjet-strijd- k vachten .«in staat zijn.4edere aanvaller verpletteren", De toon van zijn rede en de demonstratie van de nieuwste Russische wapens, waar onder 38 soorten raketten, waarvan enkele tot dusver geheim waren, werden door vele buitenlandse waarnemers beschouwd als een krach tige uitdaging aan het adres van de Ver. Staten, speciaal met het oog op het Midden-Oosten. overeenkomst hadden met andere De westelijke militaire attaché's, die de parade bijwoonden, kwamen later bijeen om over het geziene van gedachten te wisselen. Enkelen van hen waren zichtbaar onder de indruk, toen zij de geweldige nieuwe wapens langs de tribune op het mausoleum van Lenin en Stalin zagen trekken. Russische officieren konden, naar Reuter meldt, hij het zien van de ernstige gezichten der westelijke di plomaten hun lachen niet bedwingen. Volgens westelijke militaire deskun digen waren de grootste twee getoon de projectielen eentrapsraketten van 21 tot 24 meter lang en met een reik wijdte van 160 km, een soort grote V-2's. Andere raketten waren twee- trapsprojectielen die van de grond af tegen vliegtuigen kunnen worden ge bruikt, te vergelijken met de Ameri kaanse „Nike tactische wapens die gebruikt kunnen worden tegen doelen op de grond op korte afstand, te ver gelijken met de Amerikaanse „Honest John", en andere raketten, die geen grondraketten. Toen de grote raketten de tribu ne passeerden, greep de Russische Eartijleider Kroesjtsjew naar zijn ril en maakte gebaren tegen het Chinese staatshoofd Maö Tse Toeng en andere communistische leiders. De commentators van ra dio-Moskou zeiden over deze ra ketten: „Dit is een geweldig wa pen, commentaar is overbodig". De raketten, die tijdens de parade werden vertoond, staan waarschijnlijk ter beschikking van de Sowjet-strijd- krachten in Oost-Duïtsland. De wer kelijk grote Russische raketten, van middelgrote en intercontinentale reik wijdte, worden nog steeds strikt ge heim gehouden. In Praag werden de openbare ge bouwen donderdagavond verlicht. Dat gold voor het eerst sinds anderhalf jaar ook voor het grote monument voor Stalin. Onder de niet-communistische staats hoofden, die president Worosjilow van de Sowjet-Unie hun gelukwensen de den toekomen, bevonden zich Ameri- ka's president, Eisenhower, de Egyp tische president Nasser, koning Gus- taaf Adolf van Zweden en keizer Hiri- hito van Japan. Leidse politie acht diefstal waarschijnlijk (Van een speciale verslaggever) Uit het Kamerlingh Onnes labora torium van de rijksuniversiteit te Lei den is tussen woensdag 30 oktober en Slsteren een loden pot van 20 kg ver wenen. Men heeft dat pas gisteren ontdekt. In deze loden pot van ongeveer 20 cm dianieter en 15 cm hoogte bevinden zich 96 slaafjes radio-actief kobalt. Het contact met deze staafjes of een verhiyfnlaats dichtbij deze staafjes le vert zeer groot gevaar voor de ge zondheid en het leven van mensen op. Toen gisteren de Leidse politie van de verdwijning op de hoog te was gesteld, en via de radio ruchtbaarheid eraan was gegeven ontstond in brede kring grote ontsteltenis. De politie meent dat sprake kan zijn van diefstal, vooral ook omdat een waarschu- winsplaat waarop te lezen stond „Levensgevaarlijk, radio-actief kobalt" verwijderd was. Dat het de eventuele dieven te doen was om het lood, is zeer onwaar schijnlijk: de loodwaarde van de pot bedraagt slechts 15. In het onderzoek zullen ongetwij feld worden betrokken de honderd leerlingen van de twee scholen, die in het laboratorium zijn gevestigd; de glasblazerij- en de instrumenten- school. Nagegaan wordt, of een of meer van hen zich toegang heeft of heb ben kunnen verschaffen tot de kel der, waarin de pot zich bevond. Vorige week woensdag hadden personeelsleden van liet laborato rium de loden pot voor het laatst verzet en daarna was men niet meer in de kelder geweest, vooral ook om dat het radio-actief kobalt zo ge vaarlijk is. De loden pot werd door de laboranten zelf nooit aange raakt: wanneer men hem droeg, maakte men gebruik van twee kope ren draagstaven, elk vier meter lang. Die draagstaven zijn in de kel der blijven liggen.... Het radio-actief kobalt "zou juist vandaag uit de kelder naar een spe ciale kluis worden overgebracht. 1 wordt de Russische. tot g Amerikaan genaturali- seerde componist en diri- gent Lazare Saminsky 75 jaar, s KWESTIE VASTE OEVERVERBINDING Na een jaar - ondanks toezegging - nog geen commissie van onderzoek Tijdens de donderdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-VIaandcren deelde de voorzitter, ir. C. A. L. Horstmann ondermeer mede, dat op 19 oktober jl. aan Gedeputeerde Staten van Zeeland een schrijven werd verzon den, betreffende een te benoemen commissie ter bestudering van het vraagstuk van de verbindingen van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland. In dit schrfjven, waarop nog geen antwoord werd ontvangen, werd o.m. gewezen op het feit, dat het thans meer dan een jaar gele den is dat het bestuur der Kamer met het college van G.S. het vraag stuk der verbindingen van Z. Vlaanderen met overig Nederland besprak, waarbij besloten werd tot het houden van een hearing, van alle belanghebbenden. Op voorstel van G. S. werd de eer ste hearing uitsluitend gehouden voor inter-Zeeuwse betrekkingen, terwijl werd afgesproken dat een tweede ver gadering voor belanghebbenden bui ten de provincie gehouden zou wor den, uiterlijk in maart van dit jaar. Thans, meer dan een half jaar la ter, is dit nog steeds niet geschied. Aan het slot van de eerste hearing verklaarde het college van G. S., dat het vraagstuk de hoogste prioriteit had eh dat men zou overgaan tot be noeming van een commissie ter be studering van dit probleem. Deze uit spraak werd juist een jaar geleden ge daan, maar zelfs de commissie is nog niet benoemd. Wel heeft het college aan het bestuur gevraagd een voor stel te doen voor de samenstelling van deze commissie. Wy mochten, aldus het schryven, dit op 3 april persoonlijk aan uw voorzitter overhandigen, doch toen wy op 25 juni daaraanvolgend in formeerden naar deze kwestie moesten wy telefonisch vernemen, dat ons voorstel, in duplo overhan digd, was zoekgeraakt, Wy hebben U daarna op S juli op nieuw ons voorstel doen toekomen, maar tot op heden hebben wy daar over niets meer vernomen. Nog zeer onlangs verklaarde de mi nister van verkeer en waterstaat, dat de verbinding van Zeeuwsch- Vlaanderen met overig Nederland niet in het ryksvvegenplan was op genomen en dat het ook niet in zyu voornemen lag dit te doen. Het schrijven vervolgt met er op te wijzen dat uit deze uitspraak, waarbij het belang van de verbinding van een deel van Nederland met de rest van het land wordt genegeerd, eens te meer volgt, dat net veel moeite zal kosten om deze onjuiste zienswijze te veranderen. Vandaar dat het bestuur der Kamer het ten zeerste betreurt, dat het provinciaal bestuur een jaar (Vervolg op pag. 2) VERWACHT. NU EN DAN ZON Koude ochtend met nog hier en daar mist. Veranderlyke bewolking met en kele buien, voornamelyk in de kust- firovincies. Zwakke tot matige wind n hoofdzaak tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. ZON EN MAAN. 9 november Zon op 7.51 onder 17.00 Maan op 18.25 onder 9.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1