Nederlandse aanval ongevaarlijk tegen Londen Combination (0-1) Meteoorsteen veroorzaakte krater ZEELIEDEN KUNNEN REIS NAAR HUIS VERZEKEREN EX-KONING MICHAËL MOET VADERLIJKE ERFENIS DELEN DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 TOESCHOUWERS WILDEN „ABE-ABE-ABE"... (Advertentie) Niet tevreden Elek Schwartz moet heel wat problemen oplossen (Van onze speciale verslaggever) Het was woensdagmiddag in het Feijenoord-stadion te Rotterdam weer eens zo ver: duizenden toeschouwers bij de oefenwedstrijd van het voor lopig Nederlands elftal riepen in hun verlangen naar „het betere voet bal" om „Abe-Abe-AbeWant Lenstra, en ook Wilkes en Rijvers, waren er niet en aan het spel van de Nederlandse voorhoede-spelers, die er wél waren, beleefden de 18.000 toeschouwers vrijwel nimmer plezier. Er kwamen tijdens deze generale repetitie tegen een niet eens zo uit stekend spelend Londen Combination nog wel zeven aanvallers in het veld. Voor de rust kreeg men Meijers (Feijenoord), Kruyver (PSV), Schuurman, Clavan (beiden ADO) en Carlier (Fortuna '54) te zien en na de rust kregen Tol (Volendam) en Van Wissen (MW) een kans, waardoor Kruyver en Schuu.man langs de lijn konden blijven zitten. Maar al het geëxperimenteer mislukte grandioos. En als de Nederland België zondag 17 november van hetzelfde gehalte wordt, laat dan niemand moeite voor een kaartje doen. Want dan wordt het toch een ver loren middag.... zoals het woensdag voor de 18.000 bezoekers ook een verloren middag werd. Dat Nederland tenslotte met 10 heeft verloren, is nog niet eens het belangrijkste. Erger was, dat na de ze wedstrijd de toekomst er weer eens somber uitziet voor het Oran jeteam, althans wat de voorhoede betreft. Want het mogen dan allemaal ta lentvolle voetballers in hun club zijn, tegen de effectief werkende Britse defensie brachten de Neder landers er niets van terecht. Het ontbreekt de Oranje-spelers niet zo zeer aan techniek en ook de condi tie Is goed maar de Engelsen waren gevaarlijker, doordat ze stuk voor stuk betere sprinters waren, op volle snelheid beter plaatsten en de bal veel vlugger afspeelde. Bij de Neder landers gaf men te veel toe aan de lust om al die toeschouwers nu wel eens precies te laten zien hoe goed men wel twee, drie Engelsen op z'n eentje voorbij kon komen. Vooral Tol, Van Wissen en Meijers waren graag lang in het bezit van de bal. Maar zij remden hierdoor het spel keer op keer af. De enige, die nog vaart en daardoor gevaar in de Nederlandse aanvalsmachine bracht, was Carlier, die in zuivere sprintsnelheid niet voor de Engelsen onder doet. Hij is door zijn uitste kend spel ook de enige, die vrijwel volkomen zeker is van een plaats in het defenitieve Oranjeteam. Voor rust was ook Clavan uitstekend, maar toen hij het na de rust zon der clubgenoot Schuurman moest doen, zakte ook zijn spel terug naai de grauwe middelmaat. Niet tevreden Geen wonder, dat bondscoach Elek Schwartz zei: „Je kunt moeilijk ver wachten, dat ik tevreden ben"... En inderdaad is deze trainer wel voor een probleem gesteld als hij voor de voorhoede uit deze spelers zijn keus moet maken. Voor de vleugels kan hij Carlier en Van der Kuil gebrui ken. maar Schuurman en Tol ont popten zich niet als de midvoor, waarnaar gezocht werd. Dus toch weer „Abe-Abe-Abe" als aanvalsleider? Het lijkt ons niet onverstandig. Clavan en ook Kruyver zijn nog de beste kan didaten voor de binnenplaatsen, als Wilker en Rijvers echt niet meer mogen terugkomen.... Over de Nederlandse defensie be hoeft men zich geen hoofdbrekens te maken, Wiersma en Kuys speel den weliswaar niet in hun beste vorm, maar falen deden zij beslist niet. Cor van der Hart speelde voor treffelijk en was zelfs uitblinker. Ook Klaassens (verdedigend beter) en Notermans (beter aanvallend) zullen wel weer een interland voor de boeg hebben. Elek Schwarz zal ook een keuze moeten maken tussen, Pieters Graafland, die voor de rust in het doel stond, en Frans de Munck, die in de tweede helft de Engelse schoten tegenhield. Beiden zijn, dat bleek ook nu weer, keepers van klasse. Maar door zijn rust en zijn beter getimed uitlopen kan men aan De Munck de voorkeur geven. Dat Nederland qua veldspel zeker niet voor de Britten onderdeed, blijkt wel uit de cornerverhouding, die 8 2 in het voordeel der Nederlanders was. Want de Oranje-spelers slaag den er wel vaak in de bal naar de Engelse defensie te transporteren en er was vaak zelfs van een overwicht sprake. Maar gevaar scheppen, dat lukte de Nederlanders maar weinig. Aanvalsvuur geblust Na goed werk op de rechtervleu- Deze foto laat zien hoe de Engelse voorspeler Stokes (rechts) het eni ge doelpunt uit de wed strijd scoorde na doel man Pieters Graafland (op de grond) te hebben omspeeld. Achter Sto kes ziet men Jan Noter mans nog juist komen aanhollen. Vier maanden voor knecht, die jongens dood reed. De verkeerskamer van de Rotter damse rechtbank heeft de 21-jarige ex peditieknecht G. J. G. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. Hij had op 21 juni j.l. 's avonds om half zes als bestuurder van een vracht auto zonder rijbewijs in de Jacob Catsstraat hoogst onvoorzichtig en met te grote snelheid gereden. Daarop was hij de Ooievaarstraat ingezwaaid, allereerst tegen een rechts geparkeerd staande bestelauto.gebotst en toen het linkertroittoir opgereden, waar een groepje mensen stond. Vier jongens werden gegrepen en twee hunner overleden. De eis was een gevangenisstraf van zes maanden en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van twee jaar. In het Feijenoord-stadion te Rotter dam heeft het voorlopig Nederlands elftal woensdagmiddag met 01 een oefenwedstrijd tegen de !yLonden Combination" verloren. De foto toont een duel om de bal tussen Bart Carlier, die zijn hoofd, en de Engel se doelman Godwin, die zijn vuist gebruikte. Op de achtergrond de Nederlander Kruiver. gel, sprintte Kruyvers met de bal aan de voet langs de Engelse spil Dodgin van Arsenal, maar zijn schot werd door de uitstekende Engelse doelman Godwin (Bourne mouth) tot corner verwerkt. Kort daarna was het aan Carlier te dan ken, dat Clavan met een omhaal de bal naar het Engelse doel kon brengen, maar weer redde Godwin. Daarmee was het Nederlandse aan valsvuur grotendeels geblust en toen de Britse midvoor Duquemin met 'n dieptepass de bal naar Stokes (Spurs), één van de beste Engelse spelers, had getransporteerd, was 't goed voor Nederland, dat deze rake lings langs de verkeerde kant van de paal schoot. En even later was het aan Wiersma te danken, dat vlak voor doel een Engelse kans ver loren ging. Aan de andere kant knalde na een combinatie Meijers, Schuurman-Kruyver, de laatste ra kelings langs hét doel. In de 89e minuut kreeg Stokes de bal en onmiddellijk «printte rechtsbinnen Baron tussen Van der Hart en Klaassens door. Een nauw keurige pass bracht Baron toen vrij voor een inmiddels ook uit positie gespeelde Pieters Graafland en dat betekende 0I. Vlak voor de rust kwam Carlier nog dicht bij een doel punt, maar zijn felle omhaal stuitte af op het lichaam van de Britse spil. In de tweede helft werd het spel steeds lustelozer. Keer op keer weer klonken er fluitconcerten of geloei en vaak schalde het „Abe-Abe-Abe" geroep over het veld. De beste kans op een puntenverdeling kreeg Nederland, toen een fatale vergis sing in de Londense defensie, Tol en Van Wissen alleen voor het doel bracht. Van Wissen schoot naast... Met zelfs Van der Hart en ook Wiersma tenslotte in de aanval, kon Nederland toch geen gelijkmaker bewerkstelligen. Negen jaar wegens indringing en afdreiging. De rechtbank te Zwolle heeft giste ren de 86-jarige schilder E. F. B. uit Amsterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van negen jaar, de maximumstraf voor de door hem be gane misdrijven, omdat deze schilder zich heeft schuldig gemaakt aan we derrechtelijke indringing en afdrei ging. In de nacht van 19 op 20 juni was B. met een laddertje de slaapkamer van de geneesheer-directeur van het rijksasyl voor psychopaten te Balk brug, mevrouw A. F. Fischer-van Rossum binnengeklommen om haar te doden uit wraak voor de slechte rapporten die zij over hem zou heb ben uitgebracht. Toen hij zag dat de echtgenoot van mevrouw Fischer ook thuis was, dreigde hij alleen maar met „je geld of je leven". Later bleek dat B. een dolkmes bij zich had. Hij was na met proefver lof uit de gevangenis te Groningen in Amsterdam te zijn teruggekeerd speciaal naar Balkbrug gereisd, waar hij eerder was verpleegd. De eis was negen jaar gevangenisstraf. Prinses Margaret naar Brits Guyana Prinses Margaret van Engeland zal een kort bezoek brengen aan Brits Gpyana, nadat zij in april het eerste federale parlement van de Brits-West- indische federatie te Trinidad zal heb ben geopend. Dit is maandagavond ie Londen officieel bekendgemaakt. Een woordvoerder van het Britse ministe rie van koloniën deelde mede, dat prinses Margaret het eerste lid van de koninklijke familie zal zijn, dat een bezoek aan Brits Guyana brengt. Voor de opvarenden van de sche pen van de Holland-Amerika lijn te Rotterdam is het mogelijk geworden een verzekering af te sluiten, die hun per snelste gelegenheid de terugreis naar Nederland vergoedt, indien ver wanten ernstig ziek zijn of een onge val hebben gehad, waarbij levensge vaar bestaat. De betaling van de thuisreis geldt ook wanneer inmiddels de dood mocht zijn ingetreden, maar deze reis wordt via het z.g. overlijdensreisfonds verzekeringstechnisch gezien op een andere wijze dan het eerste geval ge regeld in orde gemaakt. Gehuwden kunnen een verzekering afsluiten, betrekking hebbende op ge beurtenissen in hun gezin, terwijl te vens tegen een extra premie ook an dere familieleden, bijvoorbeeld ou ders, daarin betrokken kunnen worden Voor ongehuwden geldt de verzeke ring ten opzichte van ouders, doch de verzekering kan ook worden uitge breid tot bijvoorbeeld verloofden. Boekbinder Lambrino wint juridische strijd. Het hof van beroep van Aix en Provence, in Frankrijk, heeft cx-ko- ning Michael van Roemenië gelast de nalatenschap van zijn vader, de voormalige koning Carol, te delen met Magda Lupescu, de derde vrouw van Carol en diens zoon uit zijn eer ste huwelijk, Mirceau Lambrino. Ex-koning Michael was in beroep gegaan tegen een overeeenkomstige lastgeving van de rechtbank te Nice. Dit beroep is dus verworpen. Lambrino baseerde zijn aanspraken op de uitspraak van een Lissabonse Tomatenplanten geënt op resistente onderstammen. Op een te Delft gehouden bijeen komst van het proefstation voor de groenten- en fruitteelt onder glas, te Naaldwijk, deelde ir. L. Bravenhoar mee, dat gedurende de laatste 1arep een onderzoek is verricht op het proefstation met betrekking tot het enten van tomatenplanten op onder stammen. welke resistent zijn tegen bodemziekten. Men is erin geslaagd, aldus spreker, onderstammen te vin den met voldoende groeikracht om een hoge produktle te verkrijgen. Uit de- proeven blijkt dat de geënte planter 10 tot 50 procent meer opleveren dan ongeënte. Er is hier sprake van een collectie ve verzekering voor de H.A.Lwopva- renden, waarbij de rederij alleen be middelend is opgetreden. De premie voor het eerstgenoemde geval (ernsti ge ziekte) bedraagt zes cent per zee dag. Voor het overlijdensreisfonds 's vier cent per zeedag verschuldigd. Het initiatief is uitgegaan van de sportclubs van opvarenden van vier schepen. Aangenomen wordt, dat ook opva renden van andere rederijen, die dit wensen en bemiddeling van hun directies vragen, een dergelijke collectieve reisverzekering zullen kunnen afsluiten. In september 7909 woningen gereedgekomen. In september 1957 werden, volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek, 7909 woningen voltooid. Hierin zijn 655 systeem woningen begrepen. Het aantal ln september 1957 gereed gekomen woningen is groter dan ooit ln een septembermaand is opgeleverd. In de eerste negen maanden van dit jaar werden 62.238 woningen opge leverd. Dit zijn er 16.014 meer aan in de overeenkomstige periode van 1956 en 15.055 meer dan het hoog ste totaal, namelijk 47.183 in 1954, dat na de oorlog in een periode van de eerste negen maanden van een jaar voltooid werd. Gerekend tot en met september 1957 werden sedert de bevrijding 570.399 nieuwe woningen aan de voorraad toegevoegd. In september 1957 werd begonnen met de bouw van 6213 woningen, tegen 8052 ln de zelfde maand van het vorig jaar. Tot en met september is dit jaar een aanvang gemaakt met de bouw van 68.934 woningen, rond 7300 meer dan in de overeenkomstige periode van 1956. Daar het aantal gereedgekomen wo ningen in september het aantal waarmede werd aangevangen over trof, had er een daling plaats in 't uitvoeringsniveau. Op 1 oktober 1957 waren 100.640 woningen in aanbouw. In Zeeland werden ln september 205 woningen voltooid en in de maanden januari-septem- ber 1611. Nieuw vulkanisch eiland bij de Azoren Het Portugese persbureau „A.N.I." meldt dat zich nabij het eiland Fayal van de groep der Azoren, een nieuw, vulkanisch eiland aan het vormen is en wel op dezelfde plaats, waar ver leden maand een dergelijk eiland ont stond, dat kortgeleden echter verdwe nen is. De werking van de onderzeese vul kaan, die het eiland doet ontstaan, is heviger geworden. Gesmolten lava wordt tot tweehonderd meter boven de zeespiegel geslingerd. Het Portugese persbureau „A.N.I." meldt dat het kleine eiland, dat kort geleden. als gevolg van een vulkani sche uitbarsting beneden de zeespie gel, ter hoogte van de Azoren was gevormd, verdwenen ls. Europa heeft nog 199 vluchtelingenkampen. Europa heeft nog 199 vluchtelingen kampen met 89.000 vluchtelingen, onder wie nog enkelen uit de eerste wereldoorlog, zo blijkt uit een over zicht van de Hooge Commissaris voor de vluchtelingen, Lindt. Onder deze 39.000 bevinden zich ook vroegere verplaatste personen uit de Tweede Wereldoorlog, maar de Hongaarse vluchtelingen van het vo rige jaar zijn hierbij nog niet geteld. Lindt zei dat er nogmaals 7% mil joen dollar voor het vluchtelingen- fonds beschikbaar gesteld moet worden, indien de vluchtellngencom- missie haar programma wil kunnen beëindigen en de resterende kampen eind 1960 wil sluiten. rechtbank, dat hij een wettige zoon is van ex-koning Carol. Een Parijs' hof heeft zes maart j.l. verklaard aat de uitspraak van de Lissabonse rechtbank ook rechts kracht voor Frankrijk heeft. Onder de bezittingen van ex-koning Carol in Frankrijk bevindt zich een kasteel, het „Chateau de Sabron" te Nice, dat door het gemeentebestuur van deze stad is aangekocht. Met de uitspraak van het hof van 'beroep te Aix en Provence is een einde gekomen aan een juridische strdij van verscheidene jaren, wel ke werd gqvoerd door Mirceau Lam brino, die als boekbinder te Parijs werkzaam is. Hil is de zoon van Jeanne-Marie „ZiziLambrino, een danseres en er kende Roemeense schoonheid van goe den huize (haar vader was een Roe meense officier), waarmede ex-koning Carol, toen een jeugdig luitenant van het Roemeense leger, in 1918 wegliep. Zij trouwden in dat jaar in Odessa, doch het huwelijk wera later, op aan drang van Carols vader, koning Ferdi nand, door een Roemeens hof ongeldig verklaard. Ex-koning Michael is de zoon uit Carols tweede huwelijk met de Griek se prinses Helena. Ex-koning Carol van Roemenië is in 1953 in Portugal overleden. Rechtbank: onderzoek in vergiftigingszaak niet volledig. De Alkmaarse rechtbank heeft gis teren nog geen uitspraak gedaan te gen de 48-jarige timmersmansknecht Jacob L. A. N. uit Middenmeer. 14 dagen geleden had de officier van justitie, jhr. mr. A. Reigersman, een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering tegen deze man geëist wegens po ging tot moord op zijn vrouw en drie kinderen. Hij had het gezin op de verjaardag van het oudste zoontje op ;net ver gif gemengde oliebollen getrakteerd. De rechtbank acht het onderzoek niet volledig; met name acht zij de vraag onvoldoende beantwoord of het gebruikte vergif (parathion) In derdaad dodelijk is. Op 19 november zal de zaak opnieuw worden behan deld. Als getuige-deskundige zal dan nog worden gehoord een expert van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. Te Pijnacker heerst pseudo-vogelpest In verband met het heersen van vo gelpest ln en om de Oude Leede onder de gemeente Pijnacker. zijn 400 kip pen afgemaakt. Er zijn nog enige be drijven in onderzoek. LEZERS SCHRIJVEN Nieuwe Kinderbijslagwet Naar aanleiding van het artikel in de P.Z.C. van 31/10 over „Nieuwe Kinderbijslagwet voor velen verbete ring", het volgende: Inderdaad „voor velen verbetering", maar niet „voor éllen verbetering". Ik ken een gezin met twee kinderen, dat enige jaren geleden een pand kocht voor een hoog bedrag. Men ging daarbij uit van de gedachte, dat met een eerste en een tweede hypotheek, een half jaarlijkse aflossing en een rente van 4de aankoopkosten konden wor den gedekt en dat men kon leven van het nevenbedrijf. Wat is nu het geval? Het rentepercentage wordt verhoogd van vier tot zes procent. Verder een heffing A.O.W. van drie honderd gulden of meer nu weer een Kinderbijslagwet, die enige honder den guldens extra gaat kosten. Daartegenover een schrikbarende daling van de verkopen voor deze middenstander. Wordt aan zulke middenstanders ook steun verleend door het Rijk, zoals wel voor andere categorieën? Is deze middenstander maar de enige in Nederland? Goes. s. van Strien KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Pijnacker (toez.): H. K. Stauttener te Mijnsherenland. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Amsterdam (vac. R. C. Harder): dr. F. H. van Meijeveldt te Leiden en C. W. Thijs te Voorburg: te Groningen (vac. F. Vroon): C. Ch. Griffioen te Voorthuizen en H. van der Wey te Emmen; te Harlingen: H. J. van Duinen te Willemstad en G. H. W. Peddemors te Dirkshom. Beroepen: te Kampen (vac. L. J. Wielenga). G. van Doornik te Nijme gen; te Duncan (Brits Columbina, Ca nada) (Chr. Ref. Church): L. T. Schalkwijk, laatstelijk predikant te Krimpen aan de LekKrimpen aan de IJsel, woonachtig te Ede. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Leeuwarden: A. Hilbers te Enschede en M. Vlietstra te Eem- dijk. Dat ding is niet van deze aarde Een gloeiend rood geheimzinnig voor werp is gisteren uit de hemel komen vallen en kwam met een slag neer op de speelplaats van een openlucht kin derbewaarschool in Sunbry-on-Thames ln Engeland. Het voor werp, dat volgens ver schillende schattingen een afmeting had tus sen een tennisbal en een voetbal in, kwam bijna op een driejarig meisje neer, dat op de stoep van de school speelde. Volgens de eerste be richten van onderzoe kers van het ministe rie van luchtvaart is dit voorwerp, dat een gat van meer dan een halve meter in de grond van de speel plaats boorde, vermoe delijk een meteoor steen. De directrice van de school heeft gezegd, dat „het met een ge weldige slag neer kwam". Zij zei verder, dat gedeelten ervan er uit zagen als marmer, met rode strepen er in, terwijl andere gedeel ten zwart waren als steenkool. „Wij vonden een gat in de grond, dat 60 cm diep was en dat In doorsnee ongeveer zo groot was als een grammofoonplaat. Het voorwerp dat op de bodem van dat gat lag, was rood-gloeiend en nog warm, toen wij het eindelijk weghaal den". Zij vertelde dat twee onderzoekers van 't ministerie van lucht vaart ongeveer drie kwartier nadat zij ge telefoneerd had kwa men. Zij deelden haar mee, dat „het er uit zag als een meteoor", maar dat zij het aan een nader onderzoek moesten onderwerpen, om daar zeker van te zijn. Om ongelukken met de 24 kinderen, van 2 tot 5 jaar oud, die op die kleuterschool gaan, te voorkomen, zette de directrice een prulle nmand over de „krater" heen. Toen de directri ce aan een van deze twee deskundigen vroeg of men haar zou laten weten, wat het voorwerp was, ant woordde hij: „Als ik daarvoor de toestem ming krijg". Daarop wendde hij zich tot een agent, die in de nabijheid stond, en zei: „Dat ding is niet van deze aarde". Maar een van de Engelse autoriteiten van het ,J3ritish Mu seum" die het voor werp onderzochten, dat door de onderzoe kers van het ministe rie van luchtvaart niet mee werd genomen, zei: ,&et is zeker geen meteoor-steen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9