Lente der Russische vrijheid ging in 1917 ten onder BFÏÏfB 10 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT VEERTIG JAAR GELEDEN: OKTOBERREVOLUTIE Gehate tsaar trad af, maar gerechtigheid werd vertrapt (Van een onzer redacteuren) Leve de revolutie van arbeiders, soldaten en boeren! Met deze kreet werd nu veertig jaar geleden, op 7 november 1917, in Petrograd de re volutie der Russische Bolsjewiki een feit. Land en volk, verward, verhon gerd, en de onsuccesvolle oorlog tegen de Duitsers moe, verkeerde in grote nood. Lenin, Trotsky en de hunnen zagen een lang gehoopte kans schoon. De Bolsjewistische propaganda in het leger had daar bovendien het moreel verder ondermijnd en het militair-revolutionaire comité bleek er goede aanhang te hebben. Er waren nog risico's, maar wie niet waagt Een burgeroorlog zou volgen, maar de op 7 november (25 ok tober oude tijdrekening) gehesen rode vlag zegevierde. Trotsky be titelde op hef Sowjet-congres in Petrograd de mening van andere socialistische groepen als „goed voor de mestvaalt" en deelde mede, dat de Bosjewikï hadden besloten, dat de regering-Kerens- ky, nationaal-democratisch en aan het bewind sedert het ver trek van de tsaar, had opgehou den te bestaan. Er klonken nog protesten, maar de kanonnen van de kruiser Aurora richtten zich in tussen op het winterpaleis om Ke- rensky en zijn ministers te bewij zen, dat de revolutionairen wer kelijk de macht aan zich hadden Tweede versterking der autocra tie. Dat moest op verzet stuiten. Op een kille zondagmorgen in januari 1905 trokken 200.000 man. nen en vrouwen uit de arbeidende klassen met kerkvaandels en on der het zingen van hymnen door Petersburg naar het Winterpaleis om de tsaar in alle vreedzaamheid een verzoekschrift aan te bieden. Men wilde bijeen roeping van een al-Russische landdag ter opstelling van een grondwet, amnestie voor politieke gevangenen en een werkdag van acht uur. „Voor ons blijven er slechts twee wegen over: naar de vrijheid en het geluk, of naar het graf. Wijs ons. soeverein, welke wij moeten kiezen", zo besloot de pe titie. Het graf Nog datzelfde uur werd die weg voor enkele honderden het graf. Toen de zingende menigte de Nar- wapoort en het Winterpoort na derde, sprong de cavalerie op haar toe, klonk een hoornsignaal en vielen de weerlozen onder een schroeiende kogelregen ter aarde. Deze moord op vrouwen en kinde ren veroorzaakte een voorgoed ALEXANDER KERENSKY wenste democratie WLADIMIR LENIN ..bestudeerde barricaden-techniek. getrokken, met beloften voor de vrede en een schone toekomst voor het zo gemartelde proleta riaat. Slavernij De aanloop tot de oktoberrevolu tie was geen geringe geweest. On danks algemeen verval van de na tionale welvaart, was ook het eer ste doel van de in 1894 aan de macht gekomen tsaar Nicolaas de onoverbrugbare kloof tussen volk en vorst. In hun eethuis te Ge neve kwamen de bolsjewistische emigranten bijeen, nadat hen het bericht over de Bloedzondag had bereikt. Kroepskaja, Lenins vrouw, schrijft: „Wij hadden allen behoef te óm samen te zijn. Niemand zei wat. Iedereen trachtte zijn ont roering te bedwingen. Wij begon nen spontaan de treurmars, „Als offers z'vlt gij gevallen" te zingen. Alle» waren doordrongen van het bewustzijn, dat de revolutie reeds was begonnen. Kort daarop boog Lenin zich in een leeszaal over de geschriften van de militaire aanvoerders van de Parijse commune om meer te weten over barricadentechnielc en de taktielc van de opstand. Naast hem lagen de artikelen van Marx en Engels. Hij kocht al wapens aan, maar het schip dat die wa pens zou smokkelen, liep^p een zandbak. In Rusland bleef de onrust en de haat tegen de onderdrukking van de tsaar en zijn aanhang voortdu ren. Men organiseerde zich. Ook boeren, intellectuelen en studenten stelden eisen voor een constitutio neel regiem. De matrozenopstand van het beste pantserschip der Zwart Zeevloot, de Potemkin, was aanvankelijk slechts een geschil om voedsel, doch toen een officier een der ma trozen neerschoot, wierp de be manning de gehele bevelvoerende staf overboord en hees de rode vlag. Onredelijke, brute overheersing, werd niet meer geduld en het zou voor de tsaar een. nieuw teken aan de wand zijn. De onrust en de directe aandrang van een zich op constitutïoneel- -monarchaal standpunt stellende groep brachten Nicolaas er einde lijk toe op 30 oktober 1905 een grondwet en een volksvertegen woordiging (Doema) toe té zeg gen. De Doema kwam op 10 mei 1906 voor het eerst bjjeen. doch had louter adviserende stem en werd als zij meer wenste door de tsaar herhaaldelijk ontbonden...... Moskou Het volk wenste, de vrijheid, zég-i genschap in de gang van zaken; de vorst in Petersburg en <iajn kliek hielden het hoofdstijf 'en dachten er niet aan de absolute heersersmacht op te gevén. Con servatieven en de geheime politie oefenden tegen arbéiders, intellec tuelen en joden een ware terreur uit. waaraan tienduizenden in het gehele rijk ten offer vielen. De reactie boog het hoofd niet. In de cember 1906 begon zelfs in Mos kou het leger te muiten: het span de samen rrwt oen politieke sta king van 150 000 man. Doch ook hier sloegen de kozakkentroepen van de tsaar de vlam nog neer. Toen de oorlog tegen het kei zerlijke Duitsland uitbrak, was de situatie in het gistende Rus land er niet beter op geworden. De binnenlandse strijd ver zwakte het front. Lenin, Trot sky en Stalin namen in de ge lederen der revolutionairen steeds voornamere plaatsen in. De besluiten van de socialisti sche conferenties in Zimmer- wald en Kiental ter verovering van de politieke macht door het socialisme, afschaffing van het kapitalistisch bezit en ideeën van pacifisme waaiden naar de Russische vlakten over en bevorderde het defaitisme in het leger. De voorzitter van de Doema wees tsaar Nicolaas dringend op de noodzaak tot het instellen van een nieuwe regeringsvorm. Vergeefs. De tsaar-reisde weer naar 't front terwijl in Petersburg in de kille nacht, schimmige rijen hongeri- gen voor de bakkerswinkels Because Dunhill is now made in Holland J/fo t&e '«/(ufo -spot" i/our Jtfo QuaA/// i/oor' dromden om nog wat brood te krygen. Het plan van de tsaar een week later weer naar de stad terug te keren zou niet doorgaan. „Gods wil" De kreet der massabetogingen In dë siai| veranderde vaii „Weg met. de oorlog, geef ons brood" in ,.Weg met de autocratie". Telegrammen naar de tsaar werden door hem met het woord „nonsens" naast zich neergelegd en de Doema raakte in de hoogste verwarring toen op 12 maart (27 februari) de revolutie een feit werd door het overlopen van de troepen in Pe tersburg naar 't opstanding volk, dat van wapens werd voorzien. Socialistische leden van de Doema vormden een comité en namen de uitvoerende macht op zich Arres taties in de kringen van de tsaar vonden plaats en op 13 maart ging van stad tot stad de kreet: De vrijheid is begonnen. Het oude re giem was vermolmd en viel uiteen. Op 15 maart kon .tsaar Nicolaas niets anders doen dan aan het front het manifest van zijn troons afstand tekenen, mompelend „Het is Gods wil, ik had het veel eer der moeten doen" en in z|jn dag boek noteerde h\) „Verraad, laf heid en bedrog omgeven mij Soldaten en arbeidersraden na men het bestuur over en er werd een voorlopige regering gevormd, waarin de links-socialistische groepen de voornaamste zetels be zetten. Lente De nationaal-democraat Keren- sky (thans 76 jaar en wonend in de Verenigde Staten) was premier en wenste de revolutie, zonder zjjn handen met bloed te besmeuren, te doen overgaan in een nieuw demo cratisch bewind. Toen de zon ijs en koude op de vlucht joeg, meende het volk óók de lente te zien van een nieuwe, heerlijke toekomst voor het „heilige"Rusland". Een ieder hoopte op de eindelijke komst van rechtvaardigdheid en geluk, maar de strijd om de macht tussen soldaten en bourgeoisie, ar beiders, boeren en handelsstand, die allen nieuwe partijen aanhin gen en van wie elk voor zich meende de ware ljjn naar de gul den toekomst te kunnen geven, leidde tot eén ontzaglijke wanorde. Aanvankelyk kon Kcrensky de teugels nog In handen houden. Le nin werd zelfs gedwongen naar Finland uit te wijken en Trotsky verhuisde nog eens naar de gevanr genis, doch de macht van de bol- sjëwiki wa3 te groot geworden en hun in de aanvang geschetste greep naar de alleenheerschappij op 7 november 1917, werd de in leiding tot de nieuwe tragedie, )yelke via de burgeroorlog leidde tot de opperste macht van de staat, die tot op heden onder bloedbanier van sikkel en hamer heeft kunnen voortduren. Bloed en zweet In het dramatische jaar 1917 leek voor de Russische volken een nieuwe, werkelijk gelukkige en vrije toekomst te gloren, maar de loop der geschiedenis wilde hét an ders. De knoet van de tsaren en hun adellijke landheren verdween, doch een nog ernstiger martelaar schap kwam ervoor in de plaats: dat van een modern slavendom. Geen gezag van het proletariaat, maar een geraffineerd gezag van enkelingen over de massa, die, door dwangarbeid, terreur en val se voorlichting opgevoed tot een kreunende glimlach of een hiolen- likkers-jawoord, op de zevende november wederom zal defileren op het Rode Plein nu voorby een zelfvoldane Ivroesjtsjew aan wiens hand het bloed kleeft van de tien duizenden der Oekraïne, die nog streefden naar werkelijke vrijheid en geluk. LEW TROTSKY anderen op mestvaalt.... FfclULFTON tlnnr Mnrija-rl Malcolm 41 Die opbrengst was sinds zij het pluimvee verzorgde, belangrijk en aanhoudend gestegen, wat ze met enige trots vaststelde „Trots op het huis en trots op de kippen", zei ze bij zichzelf. „Dat heeft Mallards me gemaakt!" De zondag was altijd nogal moei lijk. Op de een of andere manier wist iedereen kerkwaarts te gaan, al deden sommigen het "niet van har te. Vin en mevrouw Ravenscar voelden er weinig voor, maar nie mand maakte toch bezwaren. Eerst had Celia verondersteld, dat het ini tiatief tot deze geregelde kerkgang van Greg-was uitgegaan; weldra echter besefte ze, dat er nog een andere 'zeer belangrijke fac tor was. Het naar de kerk gaan maakte deel uit van het gemeen schapsleven. Anders dan in de steden was de keilt het centrum van heel wat plaatselijke activiteit en zelfs voor in zichzelf gekeerde, egocen trische mensen als mevrouw Raven- op 31 scar bleek ze onontbeerlijk. Celia was letterlijk verliefd ge raakt op de wat gedrongen grijze kerk. haar met riet afgedekt koor en haar keurig aangelegd kerkhof je. Van binnen leek het gebouw nog aantrekkelijker. Zowel het met zorg bewerkte hout- en steenwerk als 't blinkend gepoetste koper getuigden van de zorg, er geslachten achter een aan besteed. Ook de fraaie kerk- rameïi droegen het hunne bij tot de sfeer v"an blijvende rust, die ten minste voor Celia een welkome verademing vormde, na de onbe haaglijke stemming op Mallards. Deze zondagmorgen waren ze ta melijk vroeg ter plaatse en terwijl Celia naar het sirene orgelspel zat te luisteren, vroeg ze zich onwille keurig af, wat dit voor de anderen zou betekenen. Waarschijnlijk voor Vin bitter weinig en voor zijn moe der gedwongen stilzwijgen. Voor Penny dan? Celia keelt even naar het tussen haar en Greg zittende kind, wier gezichtje ditmaal onge woon ernstig stond, terwijl het met zonderling strakke blik in de ruim te scheen te staren. Naast haar zat Greg, de armen over elkaar geslagen, het gezicht volkomen zonder uitdrukking. Was het een masker om zijn gevoelens te verbergen? Hij was moeilijk te doorgronden, handelde soms zeer on verwacht. Er ontstond enige opschudding toen de familie van het „Huis" bin nentrad. Eerst meneer Wickham, wiens keurige uiterlijk hem veeleer op een zakenman dan op een groot grondbezitter deed lijken. Voorts Editha, een beetje vreemd in haar zondagse jurk, die de door-de-weekse rijbroek had vervangen en tenslotte een vrouw van mogelijk achter in de dertig, die Celia af en toe in het dorp had gezien, maar nooit wat men noemt „thuisbracht". Die vrouw had iets over zich, dat haai dadelijk als stedelinge kenmerkte, terwijl uit haar houding scheen af te leiden, dat ze allereerst in zake lijke relatie met de Wickhams stond. Daarop begon de dienst en eerst na afloop ervan hield Celia zich weer in gedachten bezig met de Wickhams en hun gast. Ze ontmoet te hen op het kerkpleintje, waar me neer Wickham de vreemdelinge voorstelde als juffrouw Renton. Celia, die een beetje achteraf stond, zag hoe Editha's gezicht eensklaps betrok, maar maakte er zich verder niet druk over. Ze was blij, toen ze gelegenheid kreeg, het gezelschap te ontlopen en naar de boerderij terug te keren. Het mid dagmaal, hoe zorgvuldig ook voor bereid, eiste haar zorg en toezicht en was toen de anderen verschenen zo goed als gereed. Mevrouw Ravenscar was voor haar doen bijzonder spraakzaam. „Ik zou wel eens willen weten, waar juffrouwRenton vandaan komt en wie ze is", klonk het een beetje spottend. „Is inencer Wick ham van plan met haar te trou wen?" „Dat denk ik niet", zei Vin ach teloos. „Ze is zijn secretaresse". „Dan trouwt hij natuurlijk met haar", hernam zijn moeder triom fantelijk. „Zakenmensen trouwen altijd met hun secretaressen". „Hm", zei Vin, met een kort lach je, „ik geloof niet, dat het Editha plezier zou doen als dit gebeurde. En jij moogt ook wel beter uitkij ken, Greg, want als de oude man nog eens trouwt, wordt Editha een vrij wat minder goede partij dan wanneer ze zijn enige erfgename blijft". „Je weet heel best, dat liet voor mijn gevoelens ten aanzien van Editha hoegenaamd geen verschil maakt, of meneer Wickham a] dan niet trouwt", antwonrde Greg kortaf. Vin haalde de schouders op en deed er het zwijgen toe. Ook de andere ge zinsleden schenen niet van zins het i voort te zetten en Celia wil- of kon niet de eerste zijn, die de stilte verbrak. Intussen notbrak het haar niet aan stof tot nadenken. Het was dus waar, Greg en Editha zouden samen trou wen Ze voelde, dwaas genoeg, tra nen in haar ogen en maakte haastig gebruik van de gelegenheid om op te springen en voor het volgende ge recht te zorgen. Celia was blij en opgelucht,, dat Heatherbell spoedig herstelde, zo dat de hele geschiedenis van die bij na melodramatische avond haast on opgemerkt in het niet scheen te zin ken, waar ze om des lieven vredes wil ook maar moest blyven. Deson danks ontveinsde Celia zich aller minst. dat ook hier schijn voor wer- kelijkjjeid góld. Zyzetf was niet iemand die wrok bleef koesteren en ze begreep volko men, dat Greg's uitlatingen ten dele aan de ook voor hem benauwde om standigheden waren toe te schrijven. Toch baarde haar niet slechts de vij andige houding van Editha en Penny zorg, maar meer het besef van de on mogelijkheid Greg tot andere gedach ten te brengen, met andere woorden hem te overtuigen, dat niet zij, maar de andere twee hadden gelogen. Ze had het onbehaaglijke gevoel, dat hfl voortdurend haar doen en laten gade sloeg, en dat zelfs het beetje vertrou wen, tot nu toe stilzwijgend in haar gesteld, zo goed als verdwenen was. Ook Penny was andera geworden. Tot haar spijt moest Celia erkennen, het beetje terrein, langzaam bij dit moeilijke kind-gewonnen,ivolkomen te hebben verloren. Penny sloop als een kleine schaduw in het rond en meer dan eens zag Celia, dat Greg zjjn halfzusje bezorgd aankeek. Soms kwam zij in de verzoeking hem in te lichten, maar steeds liet ze dit plan weer varen, vooral uit overweging, dat het heel wat beter zou zijn. als Penny uit eigen beweging haar be drog opbiechtte. 44. Ondertussen naderde de dag van Celia's huwelijk meer en meer; het scheen bijna ongelooflijk! Ze had ver scheidene brieven van Janie gekregen die nu weldra uit New York zou te rugkeren en reeds allerlei plannen maakte voor Celia en Vin, zodra ze getrouwd waren.Wat misschien, dacht Celia een oplossing zou blijken omdat Vin toch nooit gelukkig óp Mallards zou zijn.. Die wetenschap verdroot haar, maar ze moest de feiten onder 't oog zien. Als Everett eventueel Vin een betrekking kon bezorgen waar hij zin in had, zouden hun kan sen op geluk aanzienlijk-stijgen, maar ook zou zij. Celia zich tot zekere hoogte een verraadster en een mis lukkeling voelen. En waarschijnlijk zou ze Mallards nooit moor terug zien. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6