Produktie duurdere sigaretten met dertien miljoen stuks gedaald Russen hebben voorwaarden verwezenlijkt voor retourtje Mars INDONESISCHE REGERING: WIJ WILLEN GEEN EXCESSEN WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 CONCLUSIES TABAKSDETAILHANDEL „De tijd dat men niet op een dubbeltje keek is voorbij" De sigarettenproduktie in ons land is in de periode van maart 1957 tot en met september 1957 gedaald ten op zichte van de produktie van sigaret ten in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Dit blijkt uit „De ta baksdetailhandel", waarin de invloed van de prijsverhoging op de verschil lende sigarettenmerken wordt nage gaan. De produktie van sigaretten van thans 95 cent en een gulden per pak je die voorheen 85 en 90 cent kost ten, nam toe met in totaal 708.560.990 stuks (nl. 699.312.840 stuks van 95 cent en 9-248.150 stuks van een gul den per pakje). De produktie van s.- garetten in de andere prijsklassen daalde in totaal met 721.862.255 stuks, zodat in het geheel 13.301.255 stuks sigaretten minder werden geprodu ceerd in de periode van maart tot en met september 1957 dan in de overeen komstige periode van 1956. De pro duktie van sigaretten, die het vorige jaar 75 cent per pakje kostten en thans 85 cent daalde het sterkst en wel met ruim 374 miljoen stuks. De „De tabaksdetailhandel" conclu deert uit deze cijfers dat in de laatste zeven maanden in de voornaamste prijsklassen dertien miljoen sigaret ten minder zijn geproduceerd omdat het roken van sigaretten voor velen te duur werd. Het blad constateert een verschui- Textielbedrijf vraagt surséance van 1 De N.V. Wolspinnerij, weverij en ververij J. ten Bos te Almelo heeft surséance van betaling gevraagd. Het uitstel is met onmiddellijke ingang verleend. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen over de onderneming twee bewindvoerders worden aange steld. Tot deze voor het voortbestaan van de onderneming zo bijzonder ingrij pende stap is na zeer uitvoerige be sprekingen besloten. De aanvraag tot surséance van betaling moet worden gezien als een noodzakelijke maatre gel in verband met liquiditeitsmoei- lijkheden. De te Almelo gevestigde onderne ming heeft nevenbedrijven te Wierden en Weerselo. De totaie bedrijfsbezet ting omvat ongeveer 600 personeelsle den. Eerste Kamer over N.V. Luchthaven Schiphol De Eerste Kamer heeft zich in meer derheid uitgesproken voor het Wets ontwerp tot oprichting van een naam loze vennootschap Luchthaven Schip hol. Blijkens het voorlopige verslag verklaarden vele leden de oprichting van een naamloze vennootschap lucht haven Scn^hol te zullen toejuichen, daar reeds meerdere malen ook hun nerzijds, op consolidatie in formele zin van de positie van Schiphol is aange drongen. Limburgse autos werden gestolen te Aken. Naar thans bekend wordt, kwamen zondagnacht verscheidene Limburgse automobilisten, na een kort verblijf te Aken, tot de onaangename ontdek king dat hun auto verdwenen was. De teleurgestelden behoorden o.m. tot ge zelschappen uit Voerendaal en Haan- rade. Zij deden aangifte bij de politic in Aken, waarna bleek dat er op de zelfde dag niet minder dan elf auto's gestolen waren. Het schijnt dat de autodieven een speciale voorkeur heb ben voor Duitse wagens, die toebeho ren aan Nederlanders. f mmom GEWOGEN. William Hickey van de Londense Daily Express vertelde vo rige week in zijn kolom van een on plezierige ervaring die de Britse eer ste minister Harold Macmilian opdeed tijdens een bezoek aan Manchester. De burgemeester van deze stad leid de Macmilian rond op een kunstten toonstelling in de stedelijke universi teit. Macmilian bleef in bewondering staan voor Rembrandts tekening „Bel- sazars feest" waarop de Hebreeuw se woorden ,mene, mene tekel, ,oe- farsin" op een muur leesbaar zijn. Volgens Hickey ontspon zich naar aanleiding van deze afbeelding de volgende conversatie tussen de pre mier en de burgemeester: De burgemeester: Dat is Hebreeuws. De eerste minister: Dat weet ik, ja. De burgemeester legde daarna met luide stem de tekst uit: De dagen van uw koningschap zijn geteld. Gij zijt gewogen en te licht bevonden. De eerste minister liep door zonder commentaar. Burgemeester Lever is ook lid van het parlement. Hij maakt deel uit van de socialistische opposi tie. HONDENSTAD. Het bezit van een hond kost de burgers van Stockholm het volgend jaar 60 in plaats van 49 kronen. Dit zal de gemeente een voor deel opleveren van 300.000 kronen. ving in de consumptie, omdat over dezelfde periode de produktie van rooktabak en shag grote sprongen omhoog heeft gemaakt. Maar niet al leen de rooktabak en shag vertonen een stijging, ook het sigarenverbruik, met name dat van kleine sigaartjes „Deze laatste helaas niet alleen in de duurdere prijsklassen. Bij de vijf cents sigaartjes steeg het verbruik van 10.518.205 stuks in 1956 tot 17.318.390 stuks in J957. Een stijging dus met 6.8 miljoen stuks. Uit deze cijfers blijkt dus wel duidelijk dat het rokend publiek voor zijn inkomen zoveel en zo goedkoop mogelijk zoekt te kun nen roken. De tijd dat men niet op een dubbeltje keek is voorbij", aldus het blad. Het orgaan noemt de voorgestelde verhoging van de omzetbelasting op sigaretten een ernstige zaak voor «ie sigarenwinkeliers. Het is te hopen, aldus „De tabaksdetailhandel", dat al le onderhandelingen en besprekingen, welke thans de bestuurders der orga nisaties hebben met Kamerleden en politici, resultaat opleveren. Resul taat in dier voege dat de minister wordt afgebracht van zijn onheilzaam plan de omzetbelasting op sigaretten te verhogen! Wereldbevolking groeit met 1.7 procent per jaar. Het volgend jaar zullen er 43 mil joen mensen meer op de aardbol zijn dan thans, tegen het eind van de eeuw zal de wereldbevolking verdub beld zijn en in 't begin van de 21ste eeuw zal zij gestegen zijn tot 5.400.000.000. Dit staat te lezen in het demografische jaarboek van de "Verenigde Naties, een verzamelwerk van de bevolkingsstatistieken uit al le delen van de aarde. De bevolkingsaanwas van na de oor log, zo blijkt eruit, gaat nog steeds in volle omvang door, vooral in de onderontwikkelde gebieden. Door de gezondheidszorg is het overlijdens- percentage sterk gedaald, terwijl het geboortecijfer zich meestal op het traditionele hoge niveau handhaaft. Zo groeit de wereldbevolking met omstreeks 1.7 procent per jaar, het hoogste percentage dat er ooit ge weest is. Nog pas vier jaar geleden bedroeg het 1.2 procent, voor de Tweede Wereldoorlog kwam het nooit boven de 1 procent. In Latijns-Amerika is de bevolkings toename het grootst, namelijk met een jaarlijks percentage van 4.4 pro cent. Daarop volgen onmiddellijk Afrika en Zuidwest-Azië met 4 pro cent. De Verenigde Staten en Rus land houden zich aan het wereldge middelde van 1.7 procent. NIEUW-GUINEA-ACTIE Ook in Soerabaja verfkwastencampagne. De Indonesische premier Djoeanda heeft woensdag een delegatie van de Nederlandse Handelskamer ontvan gen, waarop de delegatie een verkla ring uitgaf van een voor de Neder landers geruststellende inhoud. De premier heeft, volgens de verklaring, gezegd, dat de Indo nesische regering gedurende de Nieuw-Guinea-actie geen exces sen wil en maatregelen heeft ge troffen om deze te verhinderen. En verder verklaarde hij, dat de regering „een ongestoord voort zetten van alle zakenactiviteit op prijs stelt". Tegelijkertijd heeft het comité van actie voor de bevrijding van West-Irian een verklaring uitgege- waarin werd gezegd dat het volkomen onjuist is om zijn jongste aankondiging dat in het tweede sta dium van de campagne een nog in tensievere actie zal worden gevoerd, uit te leggen als zou daarbij tot intimidatie, vernieling of andere ter roristische daden tegen persoonlijke eigendommen en particuliere onder nemingen worden overgegaan. Het comité, dat onder leiding staat van de minister van voorlich ting, Soedibjo, heeft de bevolking gewaarschuwd op haar hoede te zijn tegen provocatieve handelingen, die de bedoeling hebben de strijd voor de terugkeer van West-Irian op een zijspoor t;e leiden of daartegen ob structie te voeren. Gevraagd waaruit de actie op 10 november zal bestaan, verklaarde het comité, dat pogingen zullen wor den ondernomen om de jeugd van West-Irian voor te bereiden op „het besturen er. ontwikkelen van hun ge bied op zodanige wijze, dat zij, even als de overige Indonesische jeugd, in een vrij land zal kunnen leven". Inmiddels werd uit Soerabaja gemeld, dat thans ook daar met de verfkwastencampagne is be- Rantsoenering van gas en elektriciteit in Amsterdam? „Indien binnen redelijke termijn geen voorzieningen worden getroffen zal elektriciteits- en gasrantsoeneruig over een aantal jaren binnen de gren zen der mogelijkheden liggen. Dit mo gen degenen, die het niet zo erg vin den dat gemeenten, wat de kapitaal uitgaven betreft, vrijwel drooggelegd, zijn, zich wel eens realiseren. Het is een van de gevaren, die de stad Am- sterdaf dreigen als gevolg van een ge brek aan geldmiddelen en die het col lege van B. en W. met grote zorg ver vullen" aldus zei de burgemeester van Amsterdam bij de behandeling van de bestedingsnota van B. en W. Duits zeilschip „Passat" buiten gevaar. De „Schiffsmeldedienst" in Ham burg meldde gisteren telegrafisch be richt te hebben ontvangen van het Duitse zeilschip „Passat", dat het schip weer onder controle is. Tevoren had het schip een s.o.s. uit gezonden in verband met verschuiving van de lading. Het schip wordt over tien dagen in Hamburg verwacht. Het schip heeft twee dagen in een storm doorgebracht. gonnen. Vrijwel alle winkelruiten en de gevels van kantoren en winkels in het winkelcentrum wren beklad met slagzinnen, waarin de teruggave van West- Irian aan Indonesië wordt geëist. Op de muren van de ambtswo ning van de Nederlandse consu laire vertegenwoordiger in Soera baja was geschilderd: „We willen de stijfkoppige Hollanders kruisi gen", en „geef West-Irian aan ons terug, aap". «NÉb v TS'A ïïigj—7"! y H Een aantal leden van de lijf- wacht van de Britse koningin, H de „Yeomen of the Guard", gestoken in hun kostuums in 1ë Tudor-stijl, ontvangt een Ian- M H taren voor de jaarlijkse Fj symbolische speurtocht naar Guy Fawkes die in 1605 het parlement wilde opblazen. leder jaar wordt deze speur- tocht gehouden; steeds op de- zélfde wijze als 350 jaar ge- j§ H leden zij het dan ook, dat de kaarsverlichting vervangen is door elektrisch licht. IIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lllllllllllllllllllll Een nog ietwat beduusd kijkende mevrouw Nellie McGrail, een 31/- jarige weduwe in Engeland krijgt 'n felicitatiekus van filmkomiek Nor man Wisdom bij de overhandiging van een cheque van ruim twee mil joen gulden, die zij gewonnen heeft in een voetbalpool. Links de doch tertjes van mevrouw McGrail: Irene en Barbara. Teruggang in aantal eerste inschrijvingen te Delft Bij een tussentijdse telling van het aantal ingeschreven studenten aan de Technische Hogeschool te Delft voor het studiejaar 1957/1958 blijkt, dat dit thans bedraagt 5223 tegenover 5016 op dezelfde datum in het studiejaar 19561957. Vrij belangrijke toenemin gen zijn er in de studierichtingen ci viel ingenieur (van 648 tot 741), mijn ingenieur (van 200 tot 231) en natuur kundig ingenieur (van 435 tot 495). Van de „Eindhovense" vakken bleef het aantal studenten in de werktuig bouwkunde vrijwel gelijk, n.l. 1108 te genover 1104 een jaar geleden. De af- lelingen elektrotechniek en scheikun de vertonen dalingen, respectievelijk van 777 tot 755 en van 896 tot 864. Sterker spreken de cijfers van de voor de eerste maal ingeschrevenen, welke, ongetwijfeld als gevolg van de openstelling van de T H. te Eindhoven, een teruggang vertonen. Vorig jaa>- werden er 1077 studenten voor de eer ste maal ingeschreven, nu waren het er, op dezelfde datum, 1017. In de af deling der werktuigbouwkunde wer den ingeschreven 185 (v.j. 242) stu denten, elektrotechniek 134 (184) en scheikunde 129 (157). Tegenover deze dalingen staan de volgende stijgingen: 'civiel ingenieur 183 149). bouwkunde 87 (72), mijnbouw 53 (33). Bij gevechten tussen Zoeloe's en Basoeto's in een nabij Johannesburg gelegen Zuidafrikaanse plaatsje zijn vier Zoeloe's, onder wie een politie man, om het leven gekomen. Straaljager verongelukt: vlieger gedood. Bij het formatie vliegen is giste ren een „Seahawk"-straaljager van de Marineluchtvaartdienst nabij Oud-Beijerland neergestort. De vlie ger, luitenant ter zee tweede klas L. Dekker uit Katwijk is daarbij om het leven gekomen. Dit is het eerste vliegtuig van dit type dat in ons land verongelukt. De „Seahawks" zijn eerst kort gele den bij de marineluchtvaartdienst in gebruik genomen. Het toestel is neergestort op een stuk bouwland in de Oud-Beijerland- se polder, op ongeveer 150 meter af stand van een boerderij. Er is geen schade aangericht. In de pas ge ploegde akker werd een gat van on geveer 23 bij 7 meter geslagen. Het neerstorten ging gepaard met een harde explosie. Het toestel is echter niet uitgebrand. Geen strafvervolging in ongeval majoor K. De officier van justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek beschouwt het auto-ongeval van de door zijn proces voor de krijgsraad bekend geworden majoor K., als 'n normaal ongeval.dat niet door een aanrijding werd veroor zaakt. Mr. Overbeek ziet derhalve voorlopig geen termen aanwezig tot het instellen van een strafvervolging. Uit het verhoor bleek, dat majoor K. meent aangereden te zijn. Hij leidt dit af uit een door hem waargenomen schok. Hij verklaarde niet een auto te hebben gezien, die met zijn auto in botsing kwam. Wel heeft hij achter zijn auto een lichtschijnsel waargeno men. Het ongeval van majoor K. is gezien door drie personen, gezeten in twee verschillende, op vrij korte af stand achter hem rijdende auto's- De inzittenden van deze beide auto's ken den elkander niet. Alle drie verklaren dat de auto van majoor K. niet met een ander voertuig in botsing is ge weest. Door het technisch onderzoek van het gerechtelijk laboratorium zijn geen sporen ontdekt. Wel is een tech nische storing ontdekt. Bijzonder rijbewijs voor auto-instructeurs. Begin 1958 zal in het wegenver keersreglement een wijziging worden aangebracht, waarbij bepaald wordt dat degene, onder wiens toezicht een auto wordt bestuurd, over een bijzon der rijvaardigheidsbewijs moet be schikken. De minister overweegt, als over gangsperiode hiertoe de tijd van één jaar aan te houden, zodat na afloop van deze termijn ieder, die rij lessen geeft, zich aan het speciale in structeursexamen heeft moeten onder werpen. Naar aanleiding hiervan heeft de Bovag-sectie rijscholen besloten, in samenwerking met de stichting V.A. M. (vakopleiding automobiel- en mo- torrijwielbedrijfcursussen voor ae rij-instructeurs te organiseren. Het Wereldgebeuren Geen laster meer O'.r Joseph Stalin sprak de eerste secretaris der Russische commu nistische partij. Nikita S. Kroesjtsjew, gisteren op de grote ju- bileumzitting van de Opperste Sowjet in een heel andere geest dan vorig jaar februari. Vorig jaar februari had hij niet minder dan zeven uren nodig om de vroegere dictator postuum van diens voetstuk te stoten. Nauwkeurig beschreef hij toen de zwartste zijden van Stalins schrikbewind; de wreed heden en de zelfverheerlijking waar aan de overleden leider zich bezondig de, werden zo treffend geschilderd, dat de inhoud van de redevoering pas officieel werd gepubliceerd, toen het volk bij stukjes en beetjes was inge licht. „Hoe kon je het verdragen, waarom heb je hem niet gedood?" werd door een kritisch ingesteld par tijgenoot in de Opperste Sowjet ge roepen. Kroesjtsjews antwoord luid de: „Wat konden we doen? Je behoef de Stalin maar verkeerd aan te kij ken of de volgende dag was je je hoofd kwijt". Kroesjtsjew kon het weten: hij behoorde immers lange tijd tot Stalins medewerkers Stalin gaf hem lang geleden een hoge onder scheiding voor de drastische manier, waarop hij in de dertiger jaren het nationalisme in de Oekraïne had uit geblust. In die dagen wera berient, dat 3000 van de 15.000 Oekraïnse par tijgrootheden werden verwijderd; vermoedelijk werden zij doodgescho ten of verbannen naar Siberië. Orer die vroegere activiteiten weïi niet gerept. Kroesjtsjews ver slag. „Veertig jaren van de grote oktoberrevolutie", waarin de techni sche ontwikkeling van de Sowjetstaat gisteren breed werd uitgemeten. Over Stalin was hij in de rede, die nu slechts drie uur duurde, bijzónder kort, maar veel vriendelijker dan in februari 1956: Hij verzekerde dat de partij zal optreden tegen diegenen die Stalin trachten te belasteren en de tijd dat Stalin leider was van het cen trale comité kritiseren, „al gaf hij toe dat Stalin tekortkomingen in zijn ka rakter had". VOLGENS MEDEDELING VAN RADIO-MOSKOU ^^\sschien zal het altijd wel een raadsel blijven. waarom Kroesjtsjew zelf vorig jaar die op zienbarende „belastering" van zeven uur tegen Stahn uitsprak en waarom hij zich toen niet ontzag, „de tijd dat Stalin leider was" te bekritiseren. Was toentertijd in Rusland de afkeer van Stalins methodes zo groot geworden, dat een uitlaatklep nodig was? Wilde Kroesjtsjew die uitlaatklep zelf be dienen om niet het slachtoffer te wor den van een nieuwe, anti-bolsjewisti sche, revolutie? Hoe het zij: sinds is Hongaarse opstand hebben de Russi sche aanvoerders laten blijken, dat zij zich niet ontzien, even meedogen loos als Stalin tewerk te gaan. En in de manier, waarop Kroesj tsjew zich, in de strijd om de macht, van concurrenten ontdoet, herkent men de imitator van Stalin, al moet gezegd worden dat Stalin bijvoor beeld in het officierscorps bloedige zuiveringen toepaste, en dat Kroesj tsjew het tot nu toe weet klaar te spelen, om niet alleen mannen als Sjepilow en Kaganowitsj, maar ook de steeds machtiger geworden minis ter van defensie, maarschalk Zjoe- kow, weg te werken zónder tot bloedvergieten over te gaan. Het re sultaat echter is er niet minder om: een gewiekst en gewetenloos man werkt zich op tot de alleenheerschap pij. Misschien hebben de „nationalis tische" Polen en Joego-Slaven onder de afgevaardigden in Moskou, be denkelijk gekeken toen het stalinis me in Kroesjtsjews betoog opnieuw om de hoek kwam kijken. En wel in de tirade, dat,een strijd wordt gevoerd tegen revicionisten en natio nalistische tendenzen. Het principe van verdeel en heers toepassend, klemmen imperialisten zich vast aan nationalistische vooroordelen. Zij pro beren de zaden van chauvinisme te zaaien. Sommige mensen die aan de haak geslagen zijn, spreken zich uit ten gunste van het socialisme zonder de dictatuur van het proletariaat..." Wellicht hebben zij toen terugge dacht aan Kroesjtsjews optreden te gen het nationalisme in de Oekraï ne...... Hoe het zij: degenen die in de lente van 1956 de mogelijkheid uitspraken, dat er even plotseling als toen de „destalinisatie" zich voor deed een omslag in Stalinistische zin kon komen, beginnen gelijk te krij gen. En men vraagt zich weer af, of het Russische volk. dat zo vele knap pe koppen telt, niet betere regeer ders waard is dan wispelturige, wil lekeurige en despotische mannen als Kroesjtsjew. Amerikanen hebben code van Spoetnik 2 ontcijferd De toestand van de hond in de spoetnik II is nog steeds bevredigend aldus heeft het Sowjet-persbureau Tass woensdagavond meegedeeld. De tijd, welke de spoetnik nodig heeft om rond de aarde te gaan wordt langzamer minder dan die van het laatste raketgedeelte van de eerste kunstmaan. Daardoor kan men verwachten, dat de nieuwe kunstmaan aanzienlijk langer in de lucht blijft. Spoetnik U heeft thans voor 'n rond gang 103.6 minuten nodig. Donderdagochtend vroeg zal zij 54 maal rond de aarde zijn gegaan, de eerste kunstmaan 500 en het raketgedeelte 502 maal. Russische geleerden hebben volgens Radio-Moskou van gisteren al de voorwaarden geschapen, die nodig zijn voor een vlucht naar Mars. Ge zegd werd, dat de voorwaarden, ge lijk aan die, welke men zou ontmoe ten op kosmische reizen naar Mars, al door Russische geleerden zijn ge schapen. Gezegd werd dat de snelheid van Ide tweede satelliet 8000 meter "per seconde meer dan voldoende is, om een spoetnik buiten de aan trekkingskracht van Mars te krij gen. De raketten die op Mars zou den landen, zouden zonder moeilijk heden weer terug naar de aarde kunnen worden geschoten. De spoetnik n is woensdag voor het eerst van een vliegtuig uit ge signaleerd. De code-signalen van de spoetnik zijn in het westen voor het eerst ontcijlferd. Het centrum voor projectiel proeven in Alamogordo. Nieuw Mexico, heeft kans gezien de code te „breken". Dit was niet ver vat in een officiële mededeling, het was meer een loslippigheid tegen over journalisten. Er werd bij ver teld. dat men de signalen nu op vangt, op band vast legt en ontcij fert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3