Provinciale federatie te dag Zeeuwse V.V.H. Middelburg gehouden KAPPIE DRIE SMOKKELZAKEN VOOR DE ECONOMISCHE POLITIERECHTER /vAtfclsf DONDERDAG 7 NOVEMBER 1057 PROVINCIALE ZEEUWBE COURANT DRIE INLEIDINGEN Jhr. De Casembroot prees hulp aan Hongaren in Zeeuwse kampen IN DE SCHOUWBURG te Middelburg is woensdag de derde provin ciale dag van de Nederlandse federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening in Zeeland gehouden. Een derde provinciale dag, waarop de federatie tevens haar eerste lustrum herdacht. De presidente, mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz memoreerde in haar openings woord, dat men op deze eerste vijf jaren met dankbaarheid mag terug zien. Immers, in deze eerste vijf jaren was sprake van een vruchtbare samenwerking en een groeiend besef voor tal van zaken, het werk van de federatie betreffende. Op deze provinciale dag waren twee spreeksters en één spreker te beluisteren, die de aandacht vroegen voor enkele be langwekkende onderwerpen. Tevens sprak de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in de morgenvergadering een gelukwens uit. Hij noemde het fantastisch, wat er in de Zeeuwse kampen door de vrouwelijke vrijwillige helpsters voor de Hongaren is gedaan. Jhr. De Casembroot zeide, dat de dames hebben gezorgd voor een mooi einde na het conflict, dat in het begin over de verzorging van de Hongaren ont stond. „Dat dit zo'n succes is geworden, hebben wij aan U, dames, te danken!" aldus de commissaris. Jhr. De Casembroot deelde voorts mee, dat de nog aanwezige goede ren van het comité voor de hulp aan Hongarije, die niet geschikt zijn voor verzending, eventueel voor vluchtelingengezinnen in Karinthië of Nederland beschikbaar gesteld kunnen worden. Textielgoederen zul len zoveel mogelijk naar Hongarije worden gezonden. Mevrouw De Ca sembroot deelde in haar openings woord mee, dat Zeeland in het afge lopen jaar weer drie plaatselijke federaties rijker is geworden, waar door het totaal is gekomen op 26. Dit jaar zal er bijzondere aan dacht worden geschonken aan de oprichting van plaatselijke fede raties. De opbrengst van de Zeeuwse collecte het juiste be drag is nog niet bekend is zeer bevredigend. Alle plaatsen zul len de beschikking krijgen over 15% van de opbrengst in de eigen gemeente, ter besteding voor een sociaal doel. NOVIB De eerste spreekster in de mor genbijeenkomst was mevrouw E. van den Boschde Jong van de NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand, die vertelde van haar reis door de on ontwikkelde gebieden. Voordat zij, zoals zij zei, „een paar grepen" deed uit haar reisverhaal, sprak zij over het doel van de NOVIB: met 'n grootscheeps program voor interna tionale bijstand de tegenstellingen tussen dè rijke en arme volken te doorbreken. Zij verhaalde van haar aankomst in Honkong, waar haar verrukking over de schoonheid van het landschap gauw verging door de vele bootjes met vrouwen en kinde ren, vluchtelingen uit rood-China, die hier op de rede van Hongkong ieder schip tegemoet varen en zo een stuk schamel brood bij elkaar bede len. Op de Philippijnen, in Manilla, bezocht mevrouw Van den Bosch de oude stadswijk, waar vrouwen en kinderen huizen in ruïnes en in hut ten van petroleumblikken en lom pen. Zij vertelde ook van de mala ria en frambosia en de ondervoeding twee-derde deel van de mensheid is onvoldoende gevoed die zij op haar reizen door de onontwikkelde gebieden trof. Aan het slot van haar betoog wees zij er op, dat het zenden van voed sel hier niet de weg is. Men kan deze miljoenen alleen helpen door verbetering te brengen in hun le vensomstandigheden. Heel langzaam zal men deze volken iets van de Westerse beschaving moeten bren gen. Aansluitend op dit reisverhaal werd een film vertoond over de stichting van de eerste medische centra in afgelegen woonoorden in San Salvador. Karinthië Tweede spreekster in de morgen bijeenkomst was mevrouw dra. I'. Walma van der MolenMeindersma, landelijk voorzitster van de Neder landse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, die het onderwerp „Onze hulp aan de vluch telingengezinnen in Karinthië" be handelde. Nadat ook zij een ge lukwens aan 't adres van de Zeeuw se federatie had gericht zij noem de Zeeland één van dé actiefste pro vincies vertelde zij, hoe de vluch telingen in Karinthië in Oostenrijk geholpen worden. Jonge mannen werden in staat ge steld een vakopleiding te volgen of te studeren. Er werden voorschotten voor de aanschaf van meubilair ver strekt, woningen voor de vluchte lingen aangekocht en gehuurd. Zo gaf zij haar gehoor een idee, wat er dank zij de hulp van de federatie voor de vluchtelingen in Karinthië is gedaan, „een klein project", zo als mevrouw Walmavan der Molen zei, „dat zorgvuldig en met mense lijk begrip wordt uitgewerkt". Verkeersopvoeding „Hebben wij een taak bij de ver keersopvoeding?" zo luidde het on derwerp, waarover in de middaguren de heer D. M. de Jager, inspecteur van politie te Eindhoven sprak. „Wij worstelen met een groot ver keersprobleem, dat steeds erger wordt" zo begon de politie-lnspec- teur, „de gevolgen zijn bijzonder ernstig". Kunnen wij iets doen te gen die dagelijkse drie, vier vijf doden in het verkeer? Heeft pi paganda nog wel enige zin? De heer De Jager stelde, dat de propaganda niet beperkt moet blijven tot een veillg-verkeer-dag of zelfs tot een veilig-verkeer-week. Regelmatig porpaganda, waar dit mogelijk is, zo opperde de heer De Jager. Er wordt thans over gesproken, zo vervolgde hij, dat het verkeers- onderwijs op de scholen een ver plicht vak wordt. Nog is men op alle scholen niet doordrongen van de belangrijkheid van dit onderwijs. Enerzijds betreurde spreker deze invoering van het verkeers-onder- richt als verplicht leervak. „Het had spontaan vrijwillig moeten ge beuren". Van verkeersopvoeding-in-het- gezin komt vaak weinig terecht, zo richtte hij zich tot de V.V.H.- dames, „omdat noch pa noch ma eigenlijk goed op de hoogte is.." Eerder leert de praktijk, dat de kinderen, met de op school opge dane kennis de ouders moeten instrueren... De verkeer8opvoeding-in-het-gezln ter hand nemen zag de heer De Ja ger als een zeer belangrijke taak van de gezinshoofden. De verkeers- brigadiertjes noemde de inspecteur zeer nuttig, omdat zij in de onder wijsvernieuwing passen; het is een stukje zelfwerkzaamheid. Zodoende wordt ook verantwoordelijkheid voor anderen bijgebracht. En dat is juist iets, wat men zo mist in het verkeer. Aan de motorisering schijnt voor alsnog geen eind te komen, zo ver volgde spreker, daarom zal men vooral tijdig met het geven van ver- keersonderwijs moeten beginnen. Niet in de vijfde of zesde klas van de lagere school, maar eigenlijk al op de kleuterschool. Voor de V.V.H.- dames zag spreker een taak wegge legd bij het stimuleren van school besturen, acties en verenigingen. Hij vroeg zich daarbij af, of in de toe komst de verenigingen nog niet meer ingeschakeld moeten worden. „Een andere taak, die voor U weg gelegd is, is uw invloed op de huis genoten een vrouw heeft een gro te invloed". Na deze interessante uiteenzettingen en suggesties werd een tweetal verkeersfilms vertoont, „Carolientje" een aantrekkelijke Ne derlandse rolprent over de rechten en plichten van de voetganger en de Amerikaanse „And then there were four..." waarin op realistische wijze een verkeersongeval, met alle nare gevolgen voor de nabestaan den is verfilmd. Mevrouw De Casembroot, die de spreeksters van de morgenbijeen komst ook reeds een herinnering had gegeven, bood de heer De Jager een Zeeuws souvenir aan. Zij bracht in haar slotwoord onder meer dank aan de directrice van de huishoud school, mej. J. M. Stolk, wier leer lingen deze dag het serveren van koffie en thee voor hun rekening VAN VROEGER EN NU Thoolse plattelandsvrouwen vieren 25-jarig bestaan Vandaag feest met gevarieerde revue VANDAAG VIERT de afdeling Tholen van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen feest. Want deze week is het 25 jaar ge leden, dat een twintigtal dames in St.-Maartensdijk overging*-» tot de oprichting van een gewestelijke af deling Tholen en St.-Philipsland. Dat was op 8 november 1932, twee jaar nadat de landelijke bond in Utrecht werd opgericht en één jaar na de oprichting van de provinciale afdeling van de bond Tholen en St.- Philipsland was de eerste Zeeuwse gewestelijke afdeling. Op 30 maart 1934 scheidde St.- Philipsland zich af, om met 29 da mes een aparte afdeling te vormen. De afdeling Tholen bleef toen over met 46 leden. Nu, na 25 jaar telt het gewest Tholen 275 leden. Hoewel dit aantal nog steeds een stijgende lijn heeft, stemt het toch niet geheel tot tevredenheid: het betekent namelijk dat slechts 4 van alle Thoolse da mes lid van de bond is en dat is veel te weinig! Overigens kijken de leden van deze actieve afdeling met voldoening terug op hun kwart eeuw bondsgeschiedenis. De gewestelijk presidente, mevrouw D. Kugel-Swart uit Poortvliet vertelde ons deze ge schiedenis in.het kort. Zij legde hier bij vooral de nadruk op de verschil len in het bondsleven tussen vroe ger en nu. Vroeger, ten tijde van de oprich ting, bestond het bestuur uit 5 da mes, waarvan één St. Philipslandse. Thans telt het bestuur van de ge westelijke afdeling Tholen 8 dames (van elk aangesloten dorp één, plus een vaste secretaresse-penningmees- teresse) en één dame, die de functie vervult van contactpersoon tussen de gewestelijke afdeling en het pro vinciaal bestuur. De afdeling, die bij de oprichting veel steun ondervond van de Z.L.M., onderhoudt thans nog prettige contacten met deze organi satie. Voor de oorlog was het voornaam ste doel van de bond om de dames voor te lichten op de terreinen van slachten, breien en het bondsleven. In de crisistijd had het gewest Tho len vier bijeenkomsten per jaar. Toen Seiss-Inquart in 1944 een N.S. B.-dame in het hoofdbestuur van de plattelandsvrouwenbond wilde, dook de organisatie in haar geheel onder. Vele secretaressen verscheurden de notulen. In 1945 werd in Tholen weer een bestuur gekozen, dat toen begon aan een periode van opbouw tot .1950. In deze tijd begon de ThoèBse afdeling meer en meer een schakel te vormen van d» grote we reldketen. Een deel van de contribu tie gaat nog steeds onder het motto „vriendschapsstuivertje" naar het hoofdbestuur van de wereldorganisa tie, de A.C.W.W., die momenteel on geveer vijf milpoen leden telt. Ook dit stuivertje draagt mee tot de hulp aan onderontwikkelde gebieden. De landelijke bond telt 50.000 le den, verdeeld over niet minder dan 600 plaatselijke afdelingen, waarvan Tholen wellicht één van de actiefste is. In de watersnoodtijd en ook later is men op Tholen buitengewoon ac tief geweest. Er worden zeer veel cursussen gegéVen en mevrouw Ku- gel, die thans reeds vijf en half jaar lang presidente is, zei: i,De voorlich ting blijwf, want je moet bij blijven Zo is er onlangs een uit drie lessen bestaande cursus gegeven over „wo ninginrichting". Dit is heel begrijpe lijk als men ziet hoeveel nieuwe hui zen er de laatste tijd op Tholen zijn verrezen. „Verder mogen wij de be jaardenzorg niet uit het oog verlie zen, dat wordt een nieuwe taak voor ons". v Tegenwoordig zijn er gezinsavon den in elke aangesloten plaats, avon den dus, waaraan praktisch het hele gezin meewerkt. Er is een geweste lijk plattelandsvrouwenkoortje en sinds tien jaar houdt men ook kin dermiddagen, speciaal voor de kinde ren van de leden. Kortom, de Thoolse afdeling leeft in de 25 jaar van haar bestaan uitermate goed werkt verricht. De feestbijeenkomst van vanavond in het Holland-Huis te Scherpenisse zal de kroon op het jubileum zetten. Mevrouw KugeUSwart zal spreken over „25 jaar bondsgeschiedenis" en na de pauze zal een zeer gevarieerd programma worden afgewerkt. Een programma met zang, dans, sket ches en muziek. Als bijzondere at tractie zal „Het ballet van het lage eiland" zijn medewerking verlenen. Zij hadden geen haast... H Met de gemeenteraad van St. H Jansteen ging er dinsdag lets n E mis. Deze zou die middag om H twee uur „in openbare verga- E dering bijeenkomen", zoals dat E heet. Alles was geregeld en burgemeester Reuser had de s H voorzittershamer als het wa- e H re al in zijn hand, toen de eer- e E ste raadsleden binnentraden. E Tot er op een gegeven mo- s H ment vijf van de elf heren aanwezig waren. Drie van de zes nog afwezige leden hadden M bericht van verhindering ge- E zonden, nu was het wachten e E dus nog op de andere drie. j§ H Maar omdat die niet versche- nen, heeft men de vergadering moeten afgelasten ..iets wat in E St. Jansteen om een dergelij- E ke reden nog nooit was voor- M gekomen. Later arriveerden de drie heren tóch nog in de E raadszaal, maar toen was het H te laat... lllllllllllllllllllllll!llilllllllllllfllllllllll!l!l!llllllllllllll!llllllllll!lllllllll P. G. v. d. Weele voor de radio In de rubriek „Uit het bedrijfsleven" spreekt de nieuwe voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, de heer P. G. v. d. Weele te Colijnsplaat hedenmiddag don derdag van 12.5013.00 uur over de zender Hilversum II (298 meter) over het onderwerp: „Nieuwe be zems". HOGE STRAFFEN EN BOETES Metselaar uit Hulst kreeg twee maanden De economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, heeft dins dagmorgen in de eerste van de drie behandelde smokkelzaken de metse laar P. J. S. uit Hulst veroordeeld tot een gevangenisstraf van tivee maan den, overeenkomstig de els van de officier van justitie, mr. Ph. M. Sehen- kenberg van Mierop. Op 5 december jl. had S. in Nieuw Namen met een auto 500 kg roomboter over de grens gesmokkeld. Belgische douaniers hadden een auto zien aankomen over de Heerestraat, en aangezien dit een verboden straat is, hadden, zij de chauffeur gelast te stoppen. Deze gaf daar echter geen gevolg aan en reed door totdat hij „oog in oog" kwam te staan met een grote autobus, die midden op de straat keerde. De chauffeur moest toen noodge dwongen stoppen, maar voordat de douaniers bij hem waren, was hij uit de wagen gesprongen en gevlucht. Een der Belgische douane-beambten, die als getuige gehoord werd, kon de chauffeur goed beschrijven en in een foto van hem herkende hij S. Dit was ook het geval bij een andere Belgische douanier. S. ontkende ech ter iets met de zaak te maken te hebben. De officier achtte door de getuigen verklaringen bewezen, het geen S. ten laste was gelegd. Mr. Schen- kenberg stipte aan, dat deze ver dachte voortdurend aan het smokke len is en gezien de voorgeschiedenis achtte de officier de vrees voor her- Over niet al te lange tijd zullen de bewoners van Ouwerkerk de nieu we dorpstoren weer „binnen" kun nen zetten. Volgens de overlevering hebben zij dit met de oude toren ook gedaan met de bedoeling de toren te beschermen tegen de invloeden van regen en wind. De nieuive to ren, die in de plaats komt van de door de Duitsers in 191/5 opgeblazen toren, hoopt men voor de winter voor het grootste deel gereed te heb ben. De toren wordt geheel opgetrok ken uit metselsteen, op verschillende plaatsen onderbroken door lagen na tuursteen. De totale lengte zal onge veer 39 meter worden. Twee over blijfselen van de oude toren zullen de nieuwe completeren, de grote ko peren iveerhaan, die indertijd tussen de brokstukken van de oude toren terug gevonden werd, en de op de voorgrond van de foto staande 1200 kg wegende luiklok, die na het „or ganiseren" door de Duitsers door het personeel van gemeentewerken in Groningen van een zekere ,^mel- tingsdood" werd gered. Op deze bronzen klok die histo rische waarde heeft, staan in reliëf vermeld de woorden: „Salvator is my den naeme gegheven als men M duizendvant bescreven in CCCCC (vijfhonderd) jaer naer ons Heeren doodt". t Was Peter Waghovens, die my te Mechelen goot. V.V.V. voor de Braakman. Naar wij vernemen is tijdens een woensdag door de belanghebbenden in Philippine gehouden bijeenkomst in principe besloten tot de oprich ting van een „V.V.V. De Braakman" met afdelingen in de gemeenten Biervliet, Hoek en Philippine. Op 8 januari a.s. zal een definitieve op richtingsvergadering worden gehou den. In „Hotel Wiskerke" te Philippi ne kwamen woensdag burgemeesters en vertegenwoordigers uit de mid denstand uit de drie „Braakman gemeenten" bijeen om te beraadsla gen over de voor de Braakman als recreatiegebied lé voeren propagan da. Teneinde dit gebied als zodanig tot ontwikkeling te brengen besloot men tot oprichting van een V.V.V. voor de Braakman. Zoals bekend, was reeds eerder door de gemeenten Hoek, Biervliet en Philippine een ge meenschappelijke regeling aanvaard, ontworpen door de „Braakmancom missie", die bestaat uit vertegen woordigers van de P.PJD. in Zeeland, de Domeinen, V.V.V. en de drie Braakman-gemeenten, onder voor zitterschap van ir. G. P. M. Diköt- ter, lid van Gedep. Staten. 35. Als door de bliksem ge troffen staarden Kappie en Professor Jodelahitl de hut in, waarin zij enige tijd ge leden de schatkist hadden zien staan. Nergens was een spoor van de kist te ont dekken! „Wel. alle getaande zee- kakelobbesen!" riep Kappie op een toon van opperste verbazing. „Ik kan mijn ogen nauwelijks geloven. Ziet U dat, professor? Die sakkerse kist is verdwe nen!" „Der toppunll!" kreet de geleerde verontwaardigd. „Hoe is dit dan toch mo gelijk, heer kapltain? Dit spot met alle wetenschap, niet?" Op het gezicht van de Maat stond diepe conster natie te lezen. „Zie je nu wel dat het hier niet pluis is?" jam merde hij. „Ik heb het nog zo gezegd, maar niemand wil mij ooit geloven. We hadden er nooit aan moeten beginnen. Dit schip is behekst. Laten we teruggaan. De bemanning van die GROENE DRAECK is niet voor mets.. »Hou op met dat gemekker over die bemanning", onderbrak Kappie hem boos. „Er moet een natuur- UJke verkla in voor de verdwijning van de kist. Zo'n ding loopt niet op eigen houtje de deur uit". De kleine gezagvoerder keek peinzend de hut rond. „Wwat is d....dat nou weer?" stamelde de Maat verder. „Kkijk eens naar die d ...deur. Met trillende vinger wees hij naar de deur in een der wanden van de hut; die'deur bewoog langzaam heen en weer.... haling zeker niet ongegrond. Mr. Schenkenberg eiste een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden met onmiddellijke inhech tenisneming. De raadsman van S„ mr. P. C. Adriaanse, merkte op. dat het wel bewezen is. dat S. in België geweest is maar niet dat hij de boter uitge voerd heeft van Nederland naar Bel gië. De eerste douane verklaarde echter, dat hij S. de grens had zien overrij den. Mr. van Empel achtte verdach te eveneens schuldig aan deze boter smokkel. In de tweede smokkelzaak stond S. opnieuw terecht, nu tezamen met drie anderen. Het waren de winkelier C. F. de N. uit Hulst (die niet aanwezig was), de op perman E. C. van den B. uit Hon- tenisse en de landbouwer B. P., eveneens uit Hontenisse. Teza men hadden zij meegewerkt aan de smokkel van 3 maal 900 en 1 maal 1000 kg boter naar België. Goed winstje S. die 't tenlaste gelegde in deze zaak toegaf, had de smokkel uitgelokt door de winkelier een goed winstje te beloven, wanneer hij de boter le verde. S. bestelde dus in totaal 3700 kg boter, die hij de eerste keer on derbracht in de stal en de bergplaats van Van den B. (2700 kg) en de tweede maal voorlopig „opsloeg" in de schuur van P. (het resterende deel). Tijdens de laatste transactie werd er juist gecontroleerd door de douane. De heren liepen tegen de lamp, waarna ook de rest van de smokkel uitkwam. P. verklaarde in het geheel geen boter gezien te hebben. Aan de douane had hij evenwel verteld, dat hem 50 beloofd was indien de „handel" inderdaad geschiedt zou zijn. Van den B. wilde er wel wat bijverdienen, omdat hij door enkele hoge geldboetes wegens dronkenschap wat contanten ge bruiken kon. De officier van justitie eiste tegen S. een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van 34 dagen met aftrek. Daar deze verdachte reeds 34 dagen in voorarrest gezeten heeft, behoeft hij dus thans alleen .nog maar de straf uit de eerste zaak uit te zitten. B. hoorde een voorwaardelij ke gevangenisstraf eisen van 1 maand met een proeftijd van 3 jaar, alsmede een geldboete van 25 of 5 dagen, tegen Van den B. werd 3 we ken voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd geëist en 40 of 8 dagen en tenslotte tegen De N., die volgens de officier wel het meest aan deze smokkel verdiend zal hebben, 1 maand voorwaardelijk, eveneens met 3 jaar proeftijd, alsmede een geld boete van 1000, subs 3 maanden. De politierechter vonniste voor al deze vier verdachten conform de eis van de officier. Vervolgens stonden terecht de depot houder P. Th. L. uit Clinge en zijn plaatsgenoot, de vlasser C. F. S. Op 15 mei hadden zij getracht om met een auto 500 kg boter over de grens te brengen. L. verklaarde, dat deze boter echter voor de handel bestemd was. Wel had hij met een auto een klant in Sint-Janstecn bezocht, nldu3 vertelde, hij. Een der grenskommie- zen had de auto in de gaten gehou den. Hij verklaarde, dat de auto niet naar Sint-Jansteen, maar in de rich ting van Capellebrug gereden was. In die buurt was hij het spoor bijs ter geraakt, maar andere kommie zen hadden de 500 kg boter aange troffen op de boerderij van de vlas ser S. De officier achtte bewezen, dat de boter voor de smokkel vervoerd was. Mr. Schenkenberg noemde L. één van de grootste aanstichters in smokkelzaken. hoewel hij altijd op de een of andere listige manier aan de douane weet te ontsnappen. De officier eiste een gevangenisstraf van 2 maanden tegen L. en een ge vangenisstraf van twee weken tegen S., plus verbeurdverklaring van de boter. Bewijs zwak De raadsman, mr. P. C. Adriaanse, noemde het bewijs in deze zaak zwak. Het zal tenslotte bewezen moeten worden, dat L. inderdaad de boter neergelegd en bezorgd heeft bij S. In een uitvoerig pleidooi schetste mr. Adriaanse de gang van zaken en kwam tot de conclusie, dat er wel met de 500 kg boter „ge scharreld" is, maar niet door L. Plei ter achtte zoveel twijfelgevallen aanwezig, dat hij op vrijspraak aan drong. Mr. van Empel dacht er echter an ders over en achtte bewezen, dat de boter voor smokkel bestemd was. „L. leeft van de smokkel en dat weet hij net zo goed als ik", verklaarde de politierechter, die L. tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf veroor deelde van zes weken. Ook S. achtte mr. Van Empel strafbaar, temeer, daar hij een strafblad heeft zo zwart als roet. S. werd dan ook veroor deeld tot een geldboete van 150 of 30 dagen met verbeurdverklaring van de boter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13