Ook kappersbediende moet van patroon volledig loon ontvangen KLANKBORD j NEDERLANDERS IN DJAKARTA VROEGEN OM BESCHERMING ^ewz{\ l\owt{ m de Spoeiuxh WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUW8B COURANT 3 CONCEPT-RAPPORT FOOIENSTELSEL Fooi is verouderde en sociaal ongewenste loonvorm Het bestuur van het hoofdbedrijfschap ambachten zal in zijn vergade ring van 13 november, te houden in het gebouw van de S. E. R. te Den Haag, een zeer uitvoerig concept-rapport over liet fooienstelsel in het kappersbed ryf bespreken. Dit concept-rapport is opgesteld door de „com missie onderzoek foaïenstelscl kapper sbedryf." Het is een eis van sociale recht vaardigheid, dat de kappersbedien de, evenals iedere andere geschoolde vakarbeider, van zijn patroon 'n vol ledig loon ontvangt, aldus het rap port. Evenzeer hebben de onderne mers recht op het in rekening bren gen van zodanige tarieven als nood zakelijk is voor het verkrijgen van een redelijk rendement. Invoering van een loonsysteem als voorgesteld in het interim-rapport van de commissie uit de vakraad van het kappersbed rijf, namelijk een vast loon plus provisie uit arbeidsomzet en verkoop, met een gegarandeerd minimum inkomen, of van enige an dere vorm van beloning, waarbij aan het personeel een volledig loon wordt verzekerd, behoeft niet te wachten op de instemming van alle bedryfs- genoten. Overeenstemming tussen de re presentatieve organisaties van werk gevers en werknemers is hiertoe voldoende. Het grote percentage der ongeorganiseerden, met narrie onder de vrouwelijke arbeidskrachten, vormt een probleem dat hierbij bij zondere aandacht verdient. Volgens het concept-rapport ligt 't niet op de weg van het bestuur van 't hoofdbedrijfschap een keuze uit de bestaande mogelijkheden te doen. Het moet aan de bedrijfsgenoten zelf worden overgelaten om, wanneer zij Zuiderstorm joeg bodem van IJselmeer droog. (Van een correspondent) Het IJsselmeer ziet er vreemd uit. Meer dan 1000 meter uit de kust is er feen water meer te zien en het zwem- ad van Nijkerk is geheel droog. De zeebodem was zo hard, dat men ge makkelijk honderden meters het dro ge IJsselmeer op kon lopen. Het wa ter stond zelfs zo ver uit de kust, dat de overblijfselen van het voormalige kasteel Hulkstein zichtbaar waren. Voor velen betekende dit een buiten kansje en het was er ook druk van wandelende Nijkerkers die op zoek waren naar schatten van de zeebo dem. Minder prettig was dat de scheep vaart naar Nijkerk geheel gestremd was. Het water kwam echter later weer terug en zo konden de schepen weer binnenkomen en vertrekken. Deskundigen verklaarden dat dit de laatste 40 50 jaar niet meer is voor gekomen. Deze vreemde toestand werd veroorzaakt door de zuider storm. Kinderbijslag misschien een televisie-apparaat of een tochtje naar het buitenland. Zoiets wekt toch wel enige wre vel, die niet overwonnen kan worden door een beroep op de solidariteit. Zij, die ongehuwd zijn gebleven, of (ongewild) kinderloos zijn geble ven, .of hun kinderaantal beperkt hebben tot twee om redenen, waarvoor zij zelf verantwoordelijk zijn zullen verbitterd zijn. Zij moeten meebetalen, voor zor gen, die tot de verantwoordelijkheid van anderen behoren, terwijl zij nimmer van deze nieuwe wet zullen profiteren. Dit laatste is wel het ge val met de wet Ouderdomsvoorzie ning, waarvan iedere vijfenzes tigjarige een groter of kleiner voor deel geniet. Bij deze wet kan inderdaad gespro ken worden van solidariteit, omdat men solidair kan zijn als men min der profiteert. Men kan het echter moeilijk als solidariteit betitelen, wanneer men wel de lasten te dragen krijgt, maar van de voordelen geheel verstoten blijft. GEEN LATIJN. Enkele dagen gele den had Elio Tassano uit het Italiaan se plaatsje Sestri Levante het ongeluk zijn gouden horloge in zee te laten vallen. Twee plaatsgenoten van Hem hadden vorige week het geluk een vis van bijna 30 pond te verschalken. In dat gewicht was inbegrepen het ge wicht van een fraai gouden horloge, dat het dier ingeslikt had. De twee brachten het uurwerk naar een horlo gemaker om het te laten opknappen. Vrouwe Fortuna wilde, dat Elio juist in deze winkel een nieuw horloge ging kopen en daar zijn uit de zee terugge wonnen bezit aantrof. Elio zal voorlo pig in het visserslatijn niet te slaan zijn. METEOROLOOG. Dat meteorolo gen ondanks de vorderingen der we tenschap nog steeds weinig te vertel len hebben, blijkt uit een bericht uit Mobile in Alabama. Het hoofd van het weerkundig instituut daar voorspelde drie a vier dagen droog en helder weer en ging toen vissen. Hij zat nog maar nauwelijks in zijn bootje, toen hij al geen hand meer voor de ogen kon zien van de regen. afstand willen doen van de fooi, uit te maken op welke wijze dit technisch zo doelmatig mogelijk kan geschie den. Medewerking van de zijde van het publiek is onontbeerlijk, "in de col lectieve arbeidsovereenkomst kan 'n verbod tot het aannemen van fooien, al dan niet verbonden met sancties, worden opgenomen, aldus de conclu sies van het concept-rapport verder. De commissie heeft aan twee Nederlandse hoogleraren in het arbeidsrecht, namelijk prof. mr. N. E. H. van Esveld en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hun me ning over een afschaffing van het fooienstelsel in het kappersbedrijf gevraagd. Prof. Esveld noemt voor de mens, die arbeidt en zich zelf respecteert, de fooi onterend. Hy meent dat de kappersbediende als geschoolde vakarbeider recht heeft op een loon, dat op zichzelf volledige compensatie voor zijn pres taties biedt. Prof. De Gaay Fortman vindt de fooi in stryd met de sociale ethiek. Hy acht haar principieel een verouderde en sociaal ongewenste loonvorm. Beide hoogleraren achten 't in het interim-rapport van de vak- raad voorgedragen stelsel (basis- loon plus aandeel in de omzet) aan vaardbaar. Het bestuur van het hoofdbedrijf schap zal, indien het zich met het concept-rapport der commissie ak koord verklaart, uitspreken dat het zich kan aansluiten bij de scherpe veroordeling van de fooi als loon vorm door de beide hoogleraren. SLAGZINNEN VERWIJDEREN? EERST VRAGEN! Hoogleraren richten ach tot minister. Zeven Nederlandse hoogleraren van de universiteit van Indonesië hebben zich schriftelijk tot de minister van onderwijs gewend met het verzoek hen in te lichten over de omstandig heden, waaronder zij, in het licht van de officiële publikaties over de ach tereenvolgende stadia van de West- Irian-campagne, als Nederlandse on derdanen in de toekomst zullen moe ten leven en werken. In deze brief wordt opgemerkt, dat de Nederlandse hoogleraren in een buitengewone positie verkeren, omdat zij enerzijds verplichtingen hebben tegenover Indonesië, doch aan de an dere kant behoren tot een bevolkings groep, tegen wie de actie is gericht. Deze situatie leidt tot een innerlijk conflict, dat hen voor een ernstige ge wetensvraag stelt, doch zij dreigt het hun tevens onmogelijk te maken hui beroepsplichten naar behoren uit te voeren. De president van de universiteit van Indonesië, professor Bahdar Djohan verklaarde de bezorgdheid van de Ne derlandse hoogleraren ten volle te kunnen begrijpen. Op een persconferentie heeft het hoofd van het parket in Djakarta, Soetomo Nitidipoero, verklaard, dat het bekladden van muren van kantoren en woonhuizen, en van au to's zonder toestemming van de eige naren criminele misdrijven zijn. Toegevend dat de huidige actie een politieke actie is, merkte hij met na druk op, dat het parket erop wens: te wijzen dat in de actie voor de be vrijding van West-Irian „wij ons moe ten onthouden van het vernielen van de eigendommen van andere mensen". De burgemeester van Djakarta, Soediro, deelde mede, dat een aantal Nederlanders hem om bescherming heeft gevraagd. Over het bekladden van muren, zeide Soediro, dat „dit tot de bevoegdheid behoort van de organisatie tot samenwerking tussen de jeugd en de militairen, die voor de actie richtlijnen had gegeven". Naar zijn mening wekken slag zinnen als „doodt de Nederlanders kennelijk bezorgdheid onder de Nederlandse gemeenschap. Enkele Nederlanders hebben hem gevraagd of zij de opschriften mochten ver wijderen, waarop hij geantwoord heeft dit eerst aan de bedoelde or ganisatie te zullen vragen. Mr. dr. Ozinga directeur Convent van Kerken. (Van onze correspondent). In een te Utrecht gehouden ver gadering is mr. dr. J. Ozinga. gere formeerd predikant te Lunteren, met algemene stemmen benoemd tot di recteur van het Convent van Kerken. Bij dit convent zijn aangesloten de Gereformeerde Kerk, de Christelijk- Gereformeerde Kerk, de Gereformeer de Kerk onderhoudende art. 31 K.O. en enkele kleinere orthodox-protes tantse kerken in ons land. Het convent verzorgt de uitzending van kerkdiensten etc. voor de radio en televisie, op gelijke wijze als het I.K.O.R. (interkerkelijk overleg in radioaangelegenheden) dit doet voor de Nederlands Hervormde Kerk en enkele andere kerkgenootschappen. Zij wilden naar tante Coba (Van een correspondent) Tvjee kleine kleuters zaten in de trein, welke voor Nijmegen op het perron te Bergen op Zoom gereed stond. Een dame, die de peuters daar zo moederziel alleen zag zitten, ver trouwde dit niet helemaal en waar schuwde de machinist. Op zijn vraag, waar ze naar toe wilden gaan, vertelden zij, dat ztj naar tan te Koba gingen in Breda. Voor alle zekerheid werden ze maar even meegenomen naar het perron van de chef en een der loket- tisten stelde hun daar spoedig op hun gemak. Ze dacht eerst dat ze broertje en zusje waren, want ze vertelden dat ze naar hun tante toe wilden. Gelukkig waren ze in de trein ge stapt, die enige tijd op het perron blijft wachten, maar het was wel de goede trein naar Breda. Maar hebben jullie dan een kaartje? vroeg de lokettiste. Broer haalde 'n brom tol uit zijn zak en zus legde een springtouw op tafel als was het de gewoonste zaak van de wereld. De politie werd toen maar opge beld en die kwam de kleuters met de auto halen. En dat was weer een nieuwe sensatie voor die peuters. Op het politiebureau kwam spoedig uit dat zij het vierjarig zoontje van de familie 3. en het vierjarig dochter tje van de familie V. uit de Gen tiaanstraat waren. Helemaal geen familie van elkaar. Toen de politie hen enige tijd had bezig gehouden, kwamen de ouders die inmiddels gewaarschuwd waren, de kinderen halen. „Tass" maakt melding van een be richt van radio-Moskou, inhoudend dat de Sowjet-Unie is begonnen met de bouw van een elektrische centrale, die haar energie zal verkrijgen uit de vulkanen in het Siberische schierei land Kamsjatska. tijïfii* c\e ai\Y(\e Dit is een reproduktie van 'n tekening in het Russische tijd schrift „Aviation" gepubli ceerd naar aanleiding van het lanceren, door de Russische geleerden van de tweede kunstmaan. Het bovenste gedeelte van de tékening laat zien hoe de hond in spoetnik no II viu een harnas dat zij draagt im pulsen door middel van radio zenders (de twee kasten met knoppen bovenaanuit de spoetnik II (links bovenaan naar de aarde stuurt. Onge veer in het midden ziet men het radiostation op aarde. Rechts staat een geleerde, die de band met de op schrift ge brachte impulsen bekijkt, wel ke de twee ontvangers (mid den onder) opvingen. De pijl wijst naar een vergroot ge deelte van deze band, waarop diverse registratiehjnen te zien zijn. In het schemerig ochtendgloren was er niet veel meer te zien van de Nederlandse kustvaarder „Corale", die voor de Vlissingse boulevard na 'n aanvaring was gezonken. Slechts een reddingsboot, die nog vastzat aan de kustvaarder kwam bovendrij ven, Maar bij hoog ivater verdween zélfs deze „aanwijzing" onder de golven. (Foto P.Z.C.) Door bestedingsbeperking inkrimping restauraties. Ook in het jaar 1956 heeft de ver eniging „Hendrick de Keyser" tot behoud van architectonisch of historisch-belangrijke oude gebouwen, mede dank zij de fi nanciële steun van de overheid, omvangrijke werkzaamheden kunnen verrichten. Men heeft 'n aantal daarvoor in aanmerking komende huizen kunnen aanko pen en een aantal reeds in bezit zijnde huizen kunnen restaure ren. Helaas ziet de toekomst er wat min der rooskleurig uit, zo consta teert de secretaris in zijn verslag. De bestedingsbeperking zal een inkrimping ten gevolge hebben van de voor restauratie zo nood zakelijke financiële, steun. De uit betaling van de daarvoor reeds toegezegde gelden, zal eerst over vier of vijf jaar kunnen geschie den. Dit stelt de vereniging voor wel haast onoverkomelijke financie ringsmoeilijkheden, die het dage lijks bestuur zal moeten trachten op te lossen. Zoals de zaken er thans voorstaan, zullen ettelijke voorgenomen restauraties naar de toekomst moeten worden ver schoven. „Geen Russische raket op weg naar de maan" Radio-Moskou heeft dinsdagavond gemeld, dat de toestand van de ruimtehond aan boord van de Spoetnik 2 bevredigend is. Zijn ademhaling en polsslag zijn nor maal. Prof. Baclin, directeur van het Moskouse Instituut voor astronomie heeft een correspondent van radio- Boedapest meegedeeld, dat de hond binnen een week naar de aar de zal terugkeren. Hij heeft voor een week voedsel. De Spoetnik 2 heeft reeds meer dan anderhalf mil joen km afgelegd. Waarnemers en radioluisteraars in verscheidene delen van de wereld meldden, dat zij dinsdag de Spoet nik 2 hadden waargenomen of haar signalen hadden gehoord. Het pers bureau Nieuw China deelt mee, dat geleerden te Nanking de kunstmaan hadden gefotografeerd, haar kleur was oranje-geel en soms wit. Een spreker voor radio-Moskou, Alexandre Petrof, heeft verklaard „Wij weten niets omtrent een nieu we Russische raket die op weg zou zijn naar de maan". Berichten hier over sproten slechts voort uit de „verbeelding van Amerikaanse jour nalisten". Over het lanceren van een derde kunstmaan zei Petrof, dat deze op nieuw een dier aan boord zou heb ben. Het Wereldgebeuren Onafhankelijk Toen Felix Gaillard eerder dit jaar minister van financiën werd en zijn ambtsdomein in de noordelijke vleugel van het Lou vre betrok, zei hij: „Hier zijn de (antieke) meubelen vals; bij mij thuis zijn zij echt..." Voor deze tijd van public relations was het uit een oogpunt van propaganda niet juist, om een dergelijke verzuchting zo luid te doen, dat zij in de openbaar heid terecht kwam. Maar Gaillard behoeft geen doekje voor de mond te nemen omderwille van de populari teit: hij is namelijk financieel volko men onafhankelijk en hij had het ministerschap van financiën even min nodig om in zijn onderhoud te voorzien, als het premierschap waar voor hij gisteravond de investituur van de Kamer vroeg. Men krijgt*de indruk, dat hij de politiek bij wijze van sport bedrijft. Maar dan een zeer serieuze sport, waarbij hij zijn uiterste best doet om het doel niet te missen. 4 Gaillard heeft geen financiële pri- vézorgen. Zijn grootvader was eigenaar van wijngaarden in Charante en handelde in cognac. Grootvader Gaillard verkocht al deze bezittingen na een epidemie in deze streek en ging over op de handel in onroerende goederen. Aan het fami liebezit, dat toen reeds groot was, voegde zijn zoon, Felix' vader, nog het een en ander toe. Felix Gaillard zelf is getrouwd met de aantrekke lijke jonge weduwe van een miljar dair. Een hele omschakeling voor zo'n rijkaard, om. niet alleen letterlijk maar ook figuurlijk, over te stappen van de degelijke stoelen thuis op het „goedkopere" genre van een ministe rie. Hij heeft zich, door nu al vele jaren als financieel en economisch deskundige deel uit te maken van regerende teams, belast met allerei (staats)zorgen. Maar hij vindt, dat hij de Ecole des Sciences Politiques niet alleen maar voor de aardigheid heeft doorlopen. En bovendien is een zekere eerzucht hem niet vreemd. Vandaar, dat hij niet alleen de ten nis-, de zwem- en de zeilsport, maar ook de politieke hordenloop beoefent. Een program van actie tot red ding van de frank heeft hij gis teren. tijdens zijn investituur rede in de Nationaiê Vergadering, bepleit. En in verband daarmee vroeg hii speciale economische be voegdheden voor de op ongewoon- brede basis gestelde regering, die hij aan de volksvertegenwoordigers voorstelde. De man, die zelf niet op een frankje behoeft te kijken, hield de afgevaardigden voor, dat Frank rijk niets meer zou kunnen uitge ven en zou moeten overgaan tot rantsoenering van grondstoffen, met alle nare gevolgen van werkloosheid enz., wanneer de betalingsbalans niet rooskleuriger wordt. Ongetwijfeld wisten de aanwezigen dit allemaal wel, maar allerlei persoonlijke en partij-tegenstellingen maakten het tot dusver niet mogelijk, dat men uit die wetenschap gepaste conclusies trok. Gaillard heeft zich met de di verse ruzies niet bijzonder ingelaten; vandaar misschien dat men hem bij wijze van cadeautje voor zijn 38ste verjaardag, die hij juist gisteren vierde, het premierschap toever- tröuwde. Felix is nu Frankrijks jongste re geringshoofd sedert Napoleon. Met jeugdig en sportief enthou siasme zal hij zich werpen op het doen verdwijnen van de diverse Gor diaanse knopen. Zijn team is zo breed samengesteld, dat van knopen dóórhakken geen sprake zal kunnen zijn. Voorzichtig en vol zorg dat men niet op lange tenen trapt, zal Gaillard zich een meester moeten betonen in de kunst van het com promis. Hij zal. om het land meer armslag te geven, aan burgers be perkingen moeten opleggen. Maar de grote industriëlen, de arbeiders, de landbouwers en vooral de in Frank rijk helaas zeer onefficiënt werken de middenstand zijn stuk voor stuk hecht georganiseerde groepen, die tot nu toe gewend zijn geweest er voor te strijden, dat er in elk geval niet aan hun belangen werd getornd. Daarom zal niet alleen van Gaillards vindingrijkheid, maar ook van zijn geduld het uiterste worden ;,eëist. Het is hem toe te wensen, dat de grillig reagerende volksvertegen woordiging daarbij voldoende geduld met hem heeft FELIX GAILLARD In politieke hordenloop..... Te Londen is, ter gelegenheid van het eerste Sowjet-Russische filmfes tival, een korte documentaire film over het afschieten van de eerste kunstmaan vertoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5