OOK MIDDELBURG KRUIST DE DEGENS MET NA-ZOUTSCHADE WALCHEREN SPORT EN WEDSTRIJDEN uit de ETHER WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOCH FLATGEBOUW IN ZUSTERSTRAAT Procédé voor afdoende verbetering is nog niet gevonden De gemeenteraad van Middelburg is maandagmiddag akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om de wederopbouwtaak in de Zeeuwse hoofd stad met ingang van 1 jaruari 1958 als geëindigd te beschouwen. De heer L. J. Breel (pvda) greep by de bespreking van dit punt de gelegenheid aan om het gemeentebestuur en allen, die de wederopbouw van Middelburg door hun actieve medewerking mogelijk maakten, dank te brengen. „Middelburg komt hierby nu eens niet vchteraan, maar is een van de eerste gemeenten in Nederland, waar de herbouw van de stadskern is voltooid", constateerde spreker verheugd. Overigens heeft dit geheel voor vele mensen nou een ver velend nasmaakje, aldus vervolgde de heer Breel, vvaarby hy doelde op de zoutschade, die tengevolge van de inundatie in 1944 in vele huizen nog na- woekert. „Kan daar iets tegen gedaan worden", wilde de heer Breel weten. Loco-burgemeester J. W. Kögeler, stipte aan, dat reeds herhaaldelijk bij de rnksinstanties en bij de vereniging van Nederlandse gemeenten is aange drongen op verbetering. Tevens deel de de burgemeester mee, dat men nog niet het procédé gevonden heeft, dat een afdoende verbetering waar borgt. Wel voelt de betreffende rijks instantie het als haar plicht om deze zaak op doeltreffende wijze aan te pakken, stelde hij de heer Breel ge rust. Hoe ingrijpend deze na-zoutschade wel is, maakte wethouder L. J. van 't Westende met een treffend voorbeeld duidelijk. Wanneer men de huizen op 't Zand, die alle in het water gestaan hebben, op de meest voordelige wijze wil herstel len, dan moet men ze...... afbre ken. En daarna nieuwe woningen bouwenDe wethouder verze kerde, dat nogmaals met klem de zaak aanhangig gemaakt zal wor den. De heer P. H. Geers (pvda) vond de 25 pet huurverhoging voor de nood woningen te hoog, temeer, daar de huurders er van geen huurcontract gesloten hebben. De burgemeester wees er op, dat hier niets is gedaan in strijd met de afspraak. Uit een vergelijkende staat betreffende de huuverhogingen is gebleken, dat de huren van deze noodwoningen niet abnormaal omhoog gegaan zijn, aldus deelde de heer Kögeler mede. Wan neer de verhoging niet toegepast zou zyn, zou dit voor de bewoners eên verkapte loonsverhoging zijn geweest. „En dat is niet de' bedoeling geweest van de wet", aldus zei de héér Köge ler. Betreffende de onhoudbare toestand van de veestallen in de binnenstad, deelde de heer Van 't Westende mee, dat hierbij besprekingen op hoog ni veau zfln gevoerd met de veehandel. Hoewel de wethouder er van over tuigd was, dat deze zaak onmiddellijk ernstig aangepakt dient te worden, gaf hij de raad in overweging om goed te vinden, dat deze zaak nog eens rustig met de veehandel bespro ken wordt en te bekyken in B. en W. Voorts hebben Ged. Staten meege deeld, dat aankoop van grond voor de bouw van een flatgebouw voor alleen staanden in de Zusterstraat niet kan worden goedgekeurd, zolang geen de finitieve geldlening daartoe kan wor den gesloten. De voorzitter deelde evenwel mee, dat een particulier be reid gevonden is om de flat te bou wen, zodat deze er toch zal verryzen. Centraal systeem Het voorstel van B. en W. om een centraaltelevisie-systeem aan te bren gen in het complex van 55 woningen begrensd door de Nieuwe Vlissingse- weg-Piet Heinstraat en daarvoor een krediet van 4150 te verlenen onder vond geen tegenwerpingen. Op een vraag van drs. Th J. Westerhout (pv da) of het bijvoorbeeld voor de wonin gen in de Griffioen financieel verant woord is om een centrale aansluiting te bouwen, deelde wethouder Van 't Westende mee, dat dit bekeken zal moeten worden. De mening van de heer A. J. Schot (s.g.), die in dit systeem een stimulans zag om zo snel mogelijk over te gaan tot aanschaf fing van een toestel, kon de wethou der niet delen, omdat er wat de aan- schaffingskosten betreft geen ver schil is. In de rondvraag stipte de heer A. J. Kaland (c.h.) het schoonhouden van een sloot achter woningen aan de Nieuwe Vlissingseweg aan. De heer Kaland betoogde, dat er geen norma le afvoer geschieden kan omdat de sloot doodloopt. En toch hadden B. en W. de bewoners gelast om de helft van de sloot schoon te maken. „Kan de gemeente dat eisen", zo vroeg dit raadslid zich af", terwyl zij zelf de doorstroming afgesloten heeft". De burgemeester betoogde, dat dat in derdaad kon, omdat de bewoners de helft moeten schoonmaken. Overigens zegde de voorzitter toe om de verbe tering van de afwatering te onder zoeken. Do heer B. A. Hesselink (vvd) wilde weten hoe het gesteld is met de voort, gang van de herbouw van de afgebro ken panden in de Lange Delft. Burge. meester Kögeler merkte op, dat de herbouw hier spoedig beginnen zal. Collecten De te Grjjpskerke gehouden collecte voor „Unie School met de Bijbel" bracht i 240.91 op. De ln Grijpskerke gehouden collecte voor de Vereniging van Reclassering&in- stelllngen heeft t 48.— opgebraeht. Aan de verbetering van de hoek Nieuwstraat-Lange Delft, dat het moeilykste punt is in verband met de Gasthuiskerk, wordt momenteel volop „gedokterd" aldus de voorzatter. Forumavond over Deltaplan in Kortgene In het kader van de voorbereidin gen voor het Deltaplan heeft de Provinciale Jeugdraad de Werk groep Deltazaken Zeeland bereid ge vonden op een zgn. forumavond in gesprek te komen met de jongeren van Zeeland over het Deltaplan. De leden van deze werkgroep, t.w. ir. H. D. J. Swaters, hoofdingenieur directeur Provinciale Waterstaat, ir. M. de Vink, directeur Provinciale Planologische Dienst, drs. M. C. Ver burg, directeur Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland, ir. J. G. Snip, hoofd Bureau Bijzondere Werken van de Provinciale Water staat en mr. J. F. Hornstra, direc teur Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk, zul len vóór de pauze een korte toelich ting geven op de verschillende fa cetten van het Deltaplan, alsmede van de Zeeuwse wensen hierover. In de pauze bestaat gelegenheid schriftelijk vragen in te dienen, waarop dan na de pauze nader wordt ingegaan. De eerste avond is voor het eiland Noord-Beveland vastgesteld op vrij dag 15 november a.s., om 19.00 uur in Hotel „De Korenbeurs" te Kort gene. MIDDELBURG Forum-avond NCVB-CMV Huisvrouwen en middenstanders troffen elkaar dinsdag in de groene zaal van het Schuttershof te Middel burg, toen de Ned. Chr. Vrouwen bond en de Chr. Middenstandsvere niging daar een forum-avond beleg den, waarop tal van vragen over de problematiek rond koop en verkoop werden behandeld. In het forum hadden zitting geno men namens de N.C.V.B. de dames R. BlaauwMulder, A. de Pagter Ribbe en L. WattelTange en na mens de C.M.V. de heren W. P. J. Baars, L. A. C. Janse de Jonge en C. Sanderse. Voorzitter was de heer J. IJsselstein, die in een luimig in leidend woord stil stond bij het be grip forum. De etalages van de Middelburgse middenstanders werden ter sprake gebracht (en in orde bevonden), de kassabons werden aan de orde ge steld en zo liet het forum ook zijn licht schijnen over het spektakel van de uitverkoop. Later nog sprak men over het voor en tegen van het ko pen in warenhuizen en de wijze (deze vraag kwam van de zijde van de mid denstand) waarop men het beste re clame kan maken. Alle dames moesten toegeven, dat zij met een zeker genoegen dagelyks de ogen over de dagbladadvertenties laten glijden. Unaniem waren de da mes van het forum voor de afschaf fing van het geven van cadeaus bij bepaalde aankopen. Voor een weke lijkse koopavond voelde het forum niets. Het slotwoord van deze 'forum-avond werd gesproken door de voorzitter, van de C.M.V., de heer Jac. Allew'ijn, die er op wees, dat deze avond werd belegd om een basis te leggen voor wederzijds begrip tussen koper en verkoper. Feestavond buurtvereniging „Bagijnhof en omgeving" Zaterdag hield de buurtvereniging „Bagijnhof en omgeving" haar jaar lijkse feestavond in zaal Mercurius te Middelburg. Deze avond werd evenals vorig jaar verzorgd door het cabaret gezelschap „A.V.E.Do". Na de ope ning door de voorzitter van de buurt vereniging, de heer K. Sloover, ver zorgde „A.V.E.Do" een vlot program ma, waarin vooral de dames A. Smol ders, B. Geense en L. Verhage goed spel lieten zien. Bij de heren waren het vooral J. Poortvliet en A. Cal- jouw, die met enkele komische schets jes succes oogstten. Vervolgens bracht Hennie de Reu ver nog enkele bekende en goed ge zongen liedjes. Nadat de voorzitter van de buurt vereniging een woord van dank had gericht tot „A.V.E.Do", werd de avond besloten met een dansje op de muziek van de band van Jo den Hollander. VLISSINGEN De reddingsdienst der Bescherming Bevolking. Het hoofd van de B.B. te Vlissingen schrijft onsMeestal wordt de Opruim en Reddingsdienst, kortweg O.R.D. genoemd, geacht te zijn, een ploeg van B.B.-ers, die zich in geval van rampen of oorlogsgeweld moet bezig houden met het ruimen van puin of het omhalen van gevaarlijke objecten. Niets is echter minder waar dan dat. De O.R.D. is, evenals alle ander dien sten een onderdeel der BJ., dat zich ten doel stelt, by rampen en oorlogs geweld, have en goed en slachtoffers te redden in getroffen' gebieden. Voornamelyk worden de ploegleden dezer dienst erop gespecialiseerd om kostbare mensenlevens, uit de meest moeilijke plaatsen weg te voeren. Dc O.R.D. is een schakel in het B.B.-apa- raat, die niet te missen is. Daarom is het nodig, dat zij, die in dit onderdeel werkzaam zijn, terdege vertrouwd ge raken met de moeilijkheden, welke zich in onverwachte gevallen kunnen voordoen. De ploegleden zullen dan ook zeker hiervoor cursussen moeten volgen cn steeds hun vaardigheid met regelmatig terugkerende oefe ning met het materiaal op peil hou den. Zij zijn als het ware de rechter hand van de E.H.B.O.-ers. die. mocht onverhoopt een ramp plaatsvinden, hun handen vol hebben aan het ver zorgen der gewonden. Dan is liet de O R D.. die op kundige wijze en op HOOG EN LAAG WATER U.+N-A.P. Ü.+N A P U N A F 7 november Vlissingen Terneu2en Hansweert Zlerlkzee Wemeldinge 2.04 2.42 3.09 3.21 2.12 2.2G 2.42 1.56 1.82 13 48 14.14 14.51 15.20 15.33 2.11 2.25 2.39 1.43 1.69 7.54 8.23 8.58 8.35 8.57 1.78 1.90 2.08 1.44 1.67 20.21 20.50 21.23 20.54 21.14 2.09 2.21 2.39 1.64 1.88 aanwijzing der E,H.B.O.-er, de slacht offers uit het rampgebied moeten kunnen afvoeren, om ze aan een Ge wonden Transport Ploeg (GTP) over te dragen. Dat dan een ORD-ploeg voor moeilijke problemen komt te staan behoeft verder geen betoog en doet de noodzaak inzien, dat zeer ze ker hiervoor cursussen moeten wor den gevolgd, wil men vertantwoord slachtoffers kunnen afvoeren. De ORD heeft tot taak, evenals alle takken der B.B., ervoor te zorgen dat ingeval van rampen of oorlogsgeweld liet dagelijks leven weer zo spoedig mogelijk hersteld wordt. Daarom staat naast de reddingsploegen een pioniersploeg, die het zwaardere werk voor zijn rekening neemt. De Vlissingse B.B. is wat zijn ORD, zowel wat blokploeg, als vaste red dingsploeg betreft, nog niet compleet, doch de daad, uw burgerzin en plicht tegenover uw gezin en medemens te tonen is aan U. Het materiaal voor deze dienst is in ruime mate aanwe zig. Zorgt U ervoor dat dit deskundig gebruikt zal worden, indien onver- hoont een ramn of oorlogsgeweld zich mocht voordoen. Boeiende reportage over de jonge staat Pakistan East is east, and west is west Mr. A. L. Hustinx, die'in „Britannia" te Vlissingen voor de maatschappy „Tot nut van het algemeen" een in leiding hield tot zijn film over Paki stan, gebruikte deze woorden niet. Wat geeft echter de afstand tussen een Europeaan en een Aziaat beter weer dan Kiplings wyze beschou wing? Die afstand tussen Oost en West is alle aanwezigen op deze avond wel duidelijk geworden. Pakistaneen naam die exotisch klinkt en herinneringen oproept aan gesluierde vrouwen, moskeeën, aan hongersnoden en natuurrampen. Mr. Hustinx, die nu al 27 jaar door de wereld reist en ook dit deel van Azië bezocht, vertelde meer van deze jon ge staat. De scheuring tussen de Mo hammedanen en de Hindoes, tussen Pakistan en Hindostan (beter bekend als India) vond in 1947 plaats. De Mohammedanen, ver in de minder heid zeiden: „Wij scheiden omdat wij voelen dat we het alleen kunnen" en zij wierpen zich met onvoorstelbare energie op de vervvezelijking van hun ideaal de welvarendste staat van Azië te worden. In de film „Door de woestijnen van Pakistan" liet mr. Hustinx o.m. de moeilijkheden zien, waarmee het land te kampen heeft: slechte hvgiënische toestanden, een onderontwikkelde be volking, geen economische en staat kundige basis, maar bovenal het ge brek aan water. Water vormt de le vensbron van PakistanDoor de voortdurende naijver tussen Pakistan en India heeft zich een vreemd ver schijnsel voorgedaan. Het eerste land leeft van de landbouw en kan zijn grondstoffen niet kwijt aan het indus trieland India, waar de machines stil liggenvanwege het gebrek aan grondstoffen. Het verschil tussen Mohammedanen en Hindostani is te groot Mr. Hustinx. die zich al eerder, tij dens een lezing over Ceylon te Mid delburg, als een spreker van formaat ontpopte gaf een boeiende reportage over zijn reis ip de jonge staat. De film voerde langs de pyramiden, door de Rode zee naar de geheimzinnige stad Djeddah en verder naar Ka- ratsji en belichtte alle facetten van het meestal armelijke inheemse le ven. Mr. Hustinx heeft de vele aan wezigen kennis laten maken met een land, waarvan voor de Europeaan veelal alles onbekend is. ZEELANDIA-BCS 2-2 De hinderiyke wind maakte goed spel vrijwel onmogelijk en ook de capaci teiten der spelers waren niet van dien aard, dat men de nodige maatregelen en onder dergelykc omstandigheden tot góed spel te komen kon uitvoe ren. Nadat RCS. dat in de eerste helft de wind als bondgenoot had, enkele on gevaarlijke verkenningen had uitge voerd, kwam de eerste serieuze kans aan de andere kapt, toen de jeugdi ge maar niet onverdienstelijk spelen de Schutte een kansje waagde». Reser. ve doelman Oranje van RCS toonde echter uit het goede hout te zijn ge sneden. Na 31 minuten spelen miste de deze middag onzeker spelende Mondeel en was Horsting erbij om RCS de leiding te bezorgen (0-1). De vreugde was van korte duur, want nog geen minuut later schoot Marys een van het lichaam van doelman Oranje wegkaatsende bal in het net (1-1). Zeelapdia leefde nu wat op en Huwae slaagde erin met ©en hard en onhoudbaar schot, vlak langs de bin nenkant van de paal, de thuisclub een voorsprong te bezorgen (2-1). Na de rust verwachtte ieder een gemakkelij. ke Zeelandia-zege, Het kwam echter anders uit en de RCS-defensïe, waar in vooral het trio Van Eenennaam, Henderikx en P. de Kraker uitblonk speelde een prima partij, waartegen de Zeelandla-aanval niet opgewassen bleek. Ook de RCS-voorhoede bleek echter totaal ongevaarlijk en het mankeert aan een schutter, die de laatste hand ^feet te leggen aan de vaak aardig opgezette aanvallen. Wel kwam na 32 minuten uit een fraaie kopbal van Van Roseveldt de gelijk maker ter wereld (2-2), maar daar bleef het ook bij. Doelkansen waren er nadien ook nog voldoende en zo noteerden we een schot van Huwea tegen de lat. terwyl in de laatste mi nuut Horsting alleen voor Mondeel kwam te staan, maar zijn slappe schot ging naast. Met deze punten verdeling kregen beide partijen loon naar werken. Bromfietser na aanrijding met wielrijder doorgereden. Dinsdagmorgen omstreeks zeven uur is op het Vlissingse jaagpad te Middelburg nabij de zwemschool een ongeluk gebeurd, waarbij de 46- jarige J. F. uit Middelburg met een zware hersenschudding in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Terwijl hij op de fiets naar zijn werk ging, werd F. ter hoogte van de zwemschool door een bromfiets berijder aangereden, waardoor hij vermoedelijk met het hoofd op de stenen geslagen is. De bromfietser is na de aanrijding zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren doorge reden. Hij kwam uit de richting Vlissingen. Omstanders zagen even voor zeven uur de wielrijder op het jaagpad liggen. Zij waarschuwden onmiddellijk de politie, die op haar beurt de gemeentegeneesheer, dok tér W. W. Stevens, op de hoogte stelde. Deze constateerde een zwa re hersenschudding en liet 't slacht offer naar het gasthuis overbrengen. OPROEP De commissaris van politie te Mid delburg verzoekt een ieder, die over deze aanrijding inlichtingen kan verstrekken, zich zo spoedig moge lijk te melden aan het bureau van politie aan de Lange Giststraat nummer 40. Burgerlijke stand MIDDELBURG Bevallen: M. M. P. Kramer—van Bavel. z.; G. E. M. Drljkonlngen—Hoveijn, z.; M. D. Jozaasse—v. d. Stelt, z.; M. E. de Beer—Meijer, z.: L. Rljksede Ridder, d.: P. L. CorbijnCljvat. d.; C. M. Mes— v. d. Broeke, z.; W. Walraven—Geldof. z.: P. Geluk—Baaljens, z. Ondertrouwd: L. A. Smaardijk, 27 jaar en M. Onderdijk, 20 jaar; L. P. Moerman, 29 jaar en E. M. Verbeek, 24 jaar; H. J. D. de Graaft, 21 jaar en S. J. Snoek, 21 jaar; W. Olijslager, 38 Jaar en J. E. Pee- ne, 29 jaar; J, H, van de Ven, 74 Jaar en A. E. de Plaa. 72 jaar: A. M. van Varlk. 58 jaar en A. Markusse, 36 Jaar; J. w. Adriaansen, 24 jaar en D. T. Schuijerl 21 Jaar. Getrouwd: J. Matthljsse, 29 jaar en J F. de Voogd, 27 Jaar; J. Buijs. 28 Jaar en A. Dingemanse. 22 Jaar: W. van Malde- gem, 27 jaar en W. N. Janse. 24 jaar. Overleden: C. Fransois, 87 Jaar. wede van L. Baljé; M. J. Labijt. 61 jaar. geh. met J. G. van Moosel. KOUDEKERKE Bevallen: w. Mol—van de Voorde, d.: M. J asperseAarnoutse. z.; M. Verhage— de Wolf, d. Getrouwd: L. W. A. Minneboo, 23 Jr. en N. Kluijfhout, 26 jaar. Overleden: L. Plerens. 80 Jaar. wed. van A. Schroevers. MAPKTRF.RICHTEN VEEMARKT ROTTERDAM Aanvoer ln totaal 2650. Weektotaal 4358. Vette koelen en ossen 300; gebruiksvee 9P6; vette kalveren 720; graskalveren 257; nuchtere kalveren 515; varkens 86; big gen 54; paarden 59; veulens 12: schapen of lammeren 220, bokken of gelten 31. Prijs ln cents per kg. 19 vette koelen ;e kw. 290-300; 2e kw. 2.60-2.80: 3e kW. 2.50- 2.60; vette ossen le kw. 2.70-2.80: 2e kw. 2.50-2.70: 3e kw. 2.20-2.40; slacht- paarden le kw. 2.70; 2e kw. 2.10; 3e kw. 2.00; graskalveren per stuk in guldens eo kwaliteit 425; 2e kwaliteit 3000 3e kwa liteit 250; nuchtere kalveren le kw. 63; 2e kw. 60; Se kw. 45; biggen le kw 40. 2« kw. 30; 3e kw. 25; schapen le kw. 105. 2e kw. 90; 3e kw. 80; lammeren le kw 0i 2e kw. 85; 3e kw. 75; kalfkoeien le kw 1175; 2e kw. 975 3e kw. 300; melkkoeien le kw. 1175; 2e kw. 975 3e kw. 800. vare koelen le kw. 850 2e kw. 700; 3e kw 600; vaarzen le kw. 860; 2e kw. 750; 3e kw. 550; pinken le kw. 560: 2e kw. 460. Se kw. 350. Vette koelen aanvoer Iets korter; han del kalm; prijzen als gisteren; vette kal veren aanvoer kleiner, handel vlot, pry. zen iets hoger; graskalveren aanvoer aanmerkelijk korter, handel redelijk prijzen ruim prijshoudend; nuch tere kalveren aanvoer Iets meer. handel kalm, prijzen vooral niet lager ln prijs biggen aanvoer korter, handel traa? prijzen onveranderd; slachtpaarden aanvoer matig, handel lui, prijzen ai- vorige week; schapen aanvoer kleine» handel flauw, prijzen niet geheel pros houdend: lammeren aanvoer kleinei handel flauw, prijzen niet geheel prijs houdend: kalfkoelen aanvoer even mm der, handel tamelijk, prijzen constant melkkoeien aanvoer even minder han del tameiyk. prijzen constant: vare koeten aanvoer matig, handel redelijk, prijzen ruim prijshoudend; vaarzen aanvoer korter, handel even beter, prij zen wat stijver in prijs; pinken aanvoer korter, handel even beter, prijzen wat stijver tn prijs. VISMIJN VEERE 5 nov. Handelsgarnalen 2546 kg 106—115. Schar 87 kg 70—90, Bot 29 kg 78—95, Wij ting 126 kg 53—58, Middel tong 8 kg 279— 440, Rog 14 kg <3, Onges, vis 14 kg 71—129, Krab t kg 35. ODIO—ZEELAND SPORT 0—2 In de uitwedstrijd tegen Odio is de overwinning van Zeeland Sport prak tisch niet in gevaar geweest. Zeeland Sport had direct al het beste van het spel, ook al startte Odio op het slech te veld met de sterke wind in de rug. Door slecht combineren slecht plaatsen kon Odio niet tot het doel van de Vlissingers doordringen. Zeeland Sport pastte zich beter aan, maar voor het doel kwamen de Zeeu wen niet tot grot© dingen. Na een half uur spelen zette midvoor Schuit een solorush in en met een schuiver gaf hij Zeeland Sport de leiding (0-1). Hoewel Zeeland Sport na de rust de wind mee had, waren de partijen in de tweede helft toch beter aan elkaar gewaagd, al kregen de Vlissingers de beste kansen. In de tiende minuut viel in feite de beslissings reeds, toen Schuit van dichtbij hard langs de Odiokeeper knalde. Tien minuten voor het einde kregen de Vlissingers by een doelworsteling voor het Odio- doel, de bal weer over de lijn, maar de scheidsrechter, die al aarzelend naar het midden gewezen had, liet toch rustig doorspelen. Eén minuut voor het einde kende de zwak leiden de scheidsrechter nog een penalty aan Odio toe, maar doelman Meijer stopte het schot voortreffelijk. Onderafdeling Brandweer van de B.B. Van de zijde der B.B. te Vlissin gen schrijft men ons: Zover het ons uit de oude kronie ken bekend is. was men door alle tij den heen, door het instellen van brandpiketten erop voorbereid, om de erfvijand van mens en dier, het vuur, te kunnen bestrijden. Want op de meest onverwachte ogenblikken sloeg het vuurmonster de tong iiit en werden grote woonwijken van stad of dorp ln de as gelegd. Beziet men de oude prenten, dan werd getracht een brand te blussen met het over reiken van emmertjes water, waarvan meestal de inhoud voor de helft ver loren was gegaan voordat de brand haard was bereikt. Ook toen reeds leefde de burgerzin en plicht, maar waren de middelen niet aanwezig om een brand vakkundig aan te pakken. Zij het. dat aan de ene kant het brandrisico is verminderd, doordat de huizen niet meer van hout. maar uit steen zijn opgetrokken, aan de andere zijde is dit weer groter ge worden. door het gebruik van pe troleum, benzine en elektra, om van nog erger brandverwekkend en brandbaar materiaal niet te spreken. De eerste plichten van de brand weer is dan ook het voorkomen van brandgevaar. Een tweede taak, wel ke voor deze beschermingsdienst is weggelegd, is het redden van mens en dier, terwijl op de derde plaats 't blussen van brand staat, van welke aard deze ook moge zijn. Door de Bescherming Bevolking is naast al de andere takken van zelf bescherming ook in grote mate ge dacht aan de brand bescherming en bestrijding. Naast de gemeentelijke brandweer, die met eén 3-tal motor brandspuiten in vredestijd uw have en goed beschermt, heeft de Be scherming Bevolking in Vlissingen de beschikking over 8 Diesel- en 5 motorbrandspuiten, met ieder een capaciteit van 2 f4 ton water per mi nuut. Het is aan U, mannen van Vlissingen, om dit materiaal te be zetten en het met kennis van zaken te kunnen bedienen en hanteren. Niet alleen echter op het grote ma teriaal, maar ook met de eenvoudig ste blusmiddelen, welke de blokbrand- weer ter beschikking staan, leert 'n blokbrandweerman een brand, die zich ernstig laat aanzien, in de kiem te smoren. Al deze kennis op brandweergebied leert U, als B.B.-er, onder de knie krijgen, door het volgen van brand- weèrcursussen, welke onder deskun dige leiding van de Hoofdconstructeur Brandweer iedere week of maand worden gegeven. Daar leert U de ge varen, welke zich bij branden, groot of klein, kunnen voordoen. Maar ook, hoe eenvoudig het is, mits met kennis van zaken, deze succesvol te bestrij den. Indien dus deze tak van zelfbe scherming uw belangstelling mocht hebben en U niet, bij voorkomende ge legenheid als „ondeskundig" aan dc weg wilt staan toezien, zonder enige hulp te kunnen bieden, toont dan uw burgerzin en plicht tegenover uw ge zinsoor iets meer van brandbesclier- ming en bestrijding te weten te ko men. opdat ook U. met kennis van zaken de helpende hand kunt bieden. Officiële publikaties VLISSINGEN Spreekuur burgemeester. Het spreekuur van de burgemeester van Vlissingen op heden, 6 november gaat niet door. UITBREIDINGSPLAN VLISSINGEN 1953 Het hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen brengt ter openbare kennis: l. dat het besluit van de raad dezer ge meente van 27 juni 1957, no. 2, tot her ziening van het „Uitbreidingsplan Vlis singen 1953" door Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd bij hun be schikking van 15 oktober 1957, no. 2544/ 127, 3e afdeling; tl. dat het onder I genoemde raadsbe sluit van 8 november 1957 af voor een le- ier ter Inzage ls nedergelegd ter ge beente-secretarie, 2e afdeling (kamer no. III. dat belanghebbenden, die bezwa ren tegen het onder I genoemde plan tot herziening bij de raad hebben Ingediend binnen een maand na heden tegen voor melde goedkeuring bij de Kroon beroep kunnen instellen Vlissingen. 6 november 1957. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd B. KOLFF GEMEENTERAADSVERGADERING De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op vrijdag 8 no vember, des namiddags 8.00 uur, een openbare vergadering van de gemeente raad ral worden gehouden. Vlissingen, 6 november 1957. Egypte, gezien door het oog van een literator. De leden van de afdeling Zeeland van het Genootschap Nederland Frankrijk en de vele andere belang stellenden, die maandagavond naar t Gebouw van de Polder Walcheren te Middelburg getogen waren, om daar een lezing van de Franse dichter Mi chel Butor bij te wonen over Baude laire, zullen ongetwijfeld in één op zicht teleurgesteld zijn. Door een misverstand had de heer Butor zich namelijk niet voorbereid op een lezing over Baudelaire. Zijde lings kwam deze poëet echter toch nog ter sprake. Het bleek namelijk, dat de heer Butor een lezing hield met als titel „Images d'Egypte", waarin hij o.m. vertelde, dat de enige lezing die hij hield tijdens een reis van ne gen maanden door Egypte, als onder werp had „Baudelaire." Buitengewoon boeiend en dikwijls heel smakelijk wist de heer Butor zijn toehoorders bezig te houden met zijn visie op Egypte, een visie, die uiteraard der zaak door zijn artistie ke aanleg bepaald werd. Michel Bu tor sprak niet over actuele of poli tieke problemen, hij sprak over Egyp te, zoals hij dat gezien had. Dit „pays étrange" had hem getroffen, in vele opzichten. Het verwonderde hem bijvoorbeeld, dat hij, in de woestijn beland, geen uitgestrekte zandmassa aantrof, maar wel een eindeloze hoe veelheid stenen. De eeuwig staal blauwe lucht had diepe indruk op hem gemaakt, de „danse des sorcie- res" tijdens het huwelijk dat hij bij woonde. de ongemeubileerde hotelka mer, die hij huurde in het dorpje Minja, waar hij enige weken verbleef, het volkomen ontbreken van tafels in dit gehuchtje, de merkwaardige op vattingen. die men in Egypte heeft over opvoeding en onderwijs. Kortom, een lezing, waarin land en volk van Egypte eens op andere wijze dan ge bruikelijk belicht werden. De voorzitter van het Genootschap, ir. J. P. Berdenis van Berlekom open de en sloot de bijeenkomst. Zeeuwsch-Vlaanderen zonder straatverlichting Geheel Zeeuwsch-Vlaanderen zat dinsdagavond in het donker, dat wil zeggen de straten waren in het duis ter gehuld. Door een storing in het afstandsbesturingsapparaat was de straatverlichting uitgevallen. Om streeks half acht ging in enkele plaatsen het licht aan, toen men plaatselijk het euvel kon verhelpen. Axel. Sluis en tal van andere plaat sen bleven echter nog geruime tijd verduisterd tot personeel der P.Z.E-M. uit Goes, dat met een bootje was overgestoken, redding bracht. DONDERDAG 1 NOVEMBER HILVERSUM 1. 402 m. 146 Uc-s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00- 24.00 NCRV. KRO: 7 00 Tïws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8 15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV; 10.00 Gram 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tunbouwmededellngen. 12.38 BaJlroomork. 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Nws. en kath. nws. 13 20 Pianorecital. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14 oo Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerork. en sol. 16.00 Bijbellezing. 16.S0 Strijkkwar tet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18 25 Toespraak en volkszang. 18.45 Leger des HeUs-kwar- tler. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal pers pectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21 45 Gram. 22.00 Ttjd- schriftenkron, 22 10 Gram. 22.30 Orgelcon cert. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.55—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kC-S. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—21.00 AVRO. AVRO" 7.00 NWS 7 10 Gvm 7.20 Gram. VPRO: 7 50 Dagopening AVRO 8 00 Nws R 15 Gram 9 00 Gym voor de vrouw. 9.10 De aroenteman 9.15 Gram 0 w Morgen wijding 10 00 Gram. 10.3. Voor de kleu ters 11.00 Kookpraatje. 11.15 Twee plano's il 45 Wenken voor de tuin 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 33.00 Nws. 13 15 Meded of gram. 13.20 Lichte muz 1355 Beursber. 14.00 Mezzo-sopr. en piano 14.30 Voor de vrouw. 15.90 Gram. 15 45 Voordr. 16.00 Gram. 16.30 Lichte muz. 17 00 Voor de leugd. 17 45 Regerlngsuitz.: Nederland en de wereld: Het maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Verenigde Naties, door mr. C. W. A. Schürmann, Nederlands permanent vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties 18.00 Nws. 18.15 Meded. en/of gram. 18 20 Lichte muz. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gespro ken brief uit Londen. 19 00 Voor de kleu ters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. en sol 21.05 Oom Silas, hoor spel. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.16 Beursber. van New York. 23.18 Act. of gram. 23 25—24 oo Dlscotarla. (Nagekomen advertenties). Heden overleed In het rusthuis „Ter Mante- tinze" te Oostkapelle, onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoe der L LINTJE BIMMEL DEN HOLLANDER, wed. van P. BIMMEL. m de ouderdom van 75 iaren. Uit aller naam: L. C. BIMMEL Oostkapelle, 5 nov. 1957 Duinweg 63.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3