PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSLAND zal SPOEDIG een RAKET naar de MAAN schieten Spoetnik-passagier maakt 't uitstekend Nieuwe Molen van Poortvliet ging door brand verloren BILT Va ndaag... 2G0e jaargang - no. 261 Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. abonnementsprijs cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Dinsdag 5 nov. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1 .Brieven of adres bureau v d blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr .58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 3304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg, Nieuwstraat 43, tel 20; Terneuzen Brouwerljstr. 2: Zierikzee. red. tel. 24: adm tel 26 Volgens interview van Canadees met Radio-Moskou Dq directeur van de nieuws-afdeling van Radio- Moskou, Iwan Alexandersen, heeft gisteren in een telefonisch interview bevestigd, dat Rusland „spoe dig" een raket naar de maan zal schieten. Hy voegde daaraan toe, dat de vlucht naar de maan „buiten enige twijfel de mogelijkheid zou vaststellen, dat de mens in de kosmische ruimte kan reizen en dit kan Hij zei ook nog, dat de Russische geleerden verwachten dat de Spoetnik II weer geborgen zou kunnen worden. Alexandersen werd geinterviewd door de journalist Richard Johnson van het CFCF-Mar- cono Radio-station te Montreal. Hij had om een telefoonverbinding met Moskou gevraagd, kort nadat Rusland had meegedeeld, dat de Spoetnik H was gelanceerd. Dr. F. L. Whipple, directeur van het Astrofysisch labaratorium van het Smithsonian Institute te Cambridge, Massachussets, heeft giste ren verklaard, dat de veronderstelling als zou er reeds een Russische raket onderweg zijn naar de maan in het geheel niet onwaarschijnlijk is. Hij voegde eraan toe, dat men zulk een projectiel niet kan ontdekken, wanneer men niet precies weet, waar zijn vlucht is begonnen. raketten en raket-onderzoek aan gebrachte bezuinigingen te schrap pen, heeft verklaard, dat het Ame rikaanse raketprogramma niet op nieuw versneld zal worden. Inmiddels zijn twee congrescom missies begonnen met een onderzoek naar de vraag of de Amerikaanse re gering en de Amerikaanse geleerden Hij gelooft, dat de raket donderdag 7 november (de dag waarop de Rus sen de veertigste verjaardag van de revolutie vieren (op de maan zal aan komen. Een voor de maan bestemde raket zou slechts brandstof nodig hebben om zich van de aarde te kunnen verhef fen, volgens de Sowjet-Russische pro fessor Chobotaref. De rest van haar vlucht zou worden afgelegd onder in vloed van de zwaartekracht van aar de, zon en maan. Daar de aarde 384.000 kilometer van de maan verwijderd is, zou een maan- raket ten hoogste 400.000 kilometer moeten afleggen. De raket zou moe ten opstijgen met een snelheid van 11.000 meter per seconde. Dit is zeer goed te verwezenlijken, daar de kunst manen werden afgeschoten met een snelheid van 8000 meter per seconde. Sissend Wanneer de raket de maan zou naderen, zou haar snelheid steeds meer afnemen. Na met een gei-in- ge snelheid op de maan te zijn ge land, zou de raket haar terug vlucht naar de aarde beginnen, waarbij haar snelheid zou toene men, naarmate zij zich verder van de maan zou verwijderen, aldus professor Chobotaref. Inmiddels zendt de Spoetnik II sei nen uit die gelijken op seinen, van de eerste spoetnik. Bovendien wordt een sissend geluid opgevangen, dat mis schien mededelingen doet over het hart en hersenen van de hond. Aan de hoftd vastgemaakte instrumenten zen den code-signalen uit, die op aarde elektronisch gedecodeerd kunnen wor den en verwerkt tot medische grafie ken. Bestudering Een woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren te Washington verklaard dat de Amerikaanse rege ring de Russische vooruitgang op net gebied van raketten „zorgvuldig be studeert". President Eisenhower, die zondag verklaarde „niet verrast" te zijn door het afvuren van de tweede aardsatelliet, heeft telefonisch met en kele van zijn naaste medewerkers overleg gepleegd. Deze medewerkers werden gisteren door de officiële woordvoerder omschreven als „ver schillende adviseurs op wetenschappe lijk en defensie-gebied". De Amerikaanse regering analyseert momenteel de wetenschappelijke waarde van de tweede kunstmaan, en de betekenis die het experiment heeft voor de stand van zaken in de raket- kunde (Amerikaans: „Rocketry"). De minister van defensie McElroy, die reeds opdracht had gegeven de op de begroting in het hoofdstuk overleven. In het interview zei hij ook, dat de Russi sche geleerden verwachten, dat de gegevens, die verzameld zouden worden van belang zouden zyn voor de geleerden in de hele wereld, waarmee hij aan gaf, dat Moskou van plan zou zijn alle gegevens over de ruimte met de andere landen te delen. inderdaad laksheid verweten kan wor den in hun behandeling van de ontwik keling der allernieuwste raketwapens, de Amerikaanse aardsatelliet, en de ermee samenhangende kwesties. Senator Kefauver (democraat, voor Tennessee) heeft een verklaring afge legd waarin hij aandringt op het in stellen van een portefeuille voor we tenschap, en het benoemen van een speciale minister. „We hebben meer nodig dan de geruststellende toespra ken van president Eisenhower, dat heeft de tweede spoetnik bewezen", aldus senator Kefauver. De door hem voorgestelde minister zou de algehele verantwoordelijkheid moeten dragen voor technisch en we tenschappelijk onderzoekingswerk, de ontwikkeling van satellieten en gelei de projectielen inbegrepen. „We staan nu een heel eind achter, en er bestaat geen goede reden om nog langer te wachten met het bijeenroepen van het congres, dat zal moeten trachten het Amerikaanse programma weer op gang te krijgen", aldus Kefauver. Aan boord van de tweede aardsatelliet, die de Russen de naam Groot- spoetnik hebben gegeven, bevindt zich een hond. Alle organisaties van bescherming van dieren hebben geprotesteerd tegen het feit dat de Rus sen een hond als proefJconijn gebruiken. Ook de Duitsers zijn niet ach tergebleven. De Duitse Liga ter bescherming van het dier noemde de Russische handelwijze een schokkend misbruik van de rechten van le vende wezens. Het schijnt echter, dat de Russen best tevreden zijn. Goede kans voor hond om levend terug te keren. Herhaaldelijk is verklaard, dat de hond het uitstekend maakt. Een Russische natuurkundige heeft ver klaard, dat de hond, die volgens de laatste opgave Laika (blaffer) heet, genoeg voedsel en wa ter bij r.zich heeft om lange tijd te kunnen blijven leven. Voordat de hond, het is een teef, in de satelliet werd gezet, onderging zij een spe ciale oefening, waaronder een vlucht met een raket begrepen was, aldus deze geleerde. Andere Russische geleerden heb ben verklaard, dat Blaffertje op 'n geschikte hoogte uit de satelliet zal worden geschoten en een goede kans maakt de aarde levend te bereiken. Het blaffen van de hond in de ruim te kan op de aarde niet worden ge hoord: er is geen microfoon in de satelliet geplaatst. De hond stamt af van de witte poolwolf. De vacht van deze hond is wit of roomkleurig. De hond kan zowel tegen hoge als te gen lage temperaturen. Het beest wordt niet gauw nerveus en raakt niet gemakkelijk in paniek. Het dier is betrekkelijk klein: 21 tot 23 inch hoog en weegt ongeveer 60 pounds. Deze soort honden worden voorna melijk gebruikt als sleehond in het Noordpoolgebied. Ze kunnen echter niet lang zonder drinkwater. De Prawda schrijft dat de obser vaties van het hondegedrag de ge leerden in staat zullen stellen de in vloed van het luchtruim op het or ganisme te bepalen. Het blad zegt, dat factoren als de invloed van de afwezigheid van gewicht e.d. tot dusverre nauwelijk bestudeerd zijn vanuit medisch-biologische hoek. Dat kan alleen geschieden door een lange vlucht in de bovenlagen van de dampkring. Het is heel natuurlijk, dat de eerste satelliet-passagier een warmbloedig dier een hond diende te zijn, waarvan de nor male fysiologie voldoende bestu deerd is. Het blad zegt dat apen Rusland uit de commissie voor ontwapening De Sowjet-Unie heeft maandag bij onde van haar plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Koeznetsow in de politieke commissie van de algemene vergadering der Ver enigde Naties verklaard, dat zij niet meer aan het werk van de ontwape ningscommissie en de daaruit voort gekomen subcommissie, zoals die nu zijn samengesteld, zal deelnemen. Koeznetsow verklaarde, dat alle po gingen om door middel van de sub commissie tot produktief werk te ko men, naar de mening van zijn regering op niets zijn uitgelopen. Zoals bekend, heeft de Sowjet-Unie een ontwerp-resolutie ingediend waar in wordt gevraagd de uit twaalf le den bestaande commissie en de uit vijf leden bestaande subcommissie voor ontwapening te vervangen door een in het openbaar vergaderend lichaam, waarin alle 82 leden van de V.N. zijn vertegenwoordigd. Nieuwe stormachtige j depressie. (Van onze weerkundige medewerker) Maandagmorgen trok een ac- tieve depressie met stormach- tige winden langs onze kust naar Noorwegen. Ook in Zee- j| land werden daarbij windstoten van 90 tot 100 kilometer per uur waargenomen. Later op de dag stroomde wat koudere lucht het land binnen, waarin naast hier en daar een bui ook opklaringen voorkwamen. Inmiddels kwam er boven de Golf van Biscaye een nieuwen actieve depressie tot ontwikke- ling, welke gisteravond het En- p gelse Kanaal bereikte. De baro- n meter begon toen ook in ons land al weer te dalen en het re- eh gengebied van deze nieuwe de- n ipressie naderde in de avond---s uren ons land. Deze depressie n zal tot een stormdepre33ie aan- groeien en evenals haar voor- gangster langs onze kust in de richting van Scandinavië trek- ken. Ook in Zeeland is daarbij opnieuw een harde tot storm- achtige wind te verwachten. gevolgd door aanvoer van on- stabiele lucht, waarin buien jp voorkomen. Het grootste deel van deze week zal zeer ontstui- mig blijven, waarbij de regen- kansen groot blijven. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll misschien de volgende passagiers in ruimteschepen zullen zijn. De studie van speciale problemen zal waarschijnlijk ook leiden tot het meezenden van knaagdieren, weekdieren en insecten. De laat ste categorie speciaal met het oog op erfelijkheidsvraagstuk ken. Compensatietoeslag verzetspensioenen. De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om de „verzetspensioenen" te verhogen met een bijslag als compensatie voor dé huurverhoging. De regering wil de pensioenen krachtens de wet buiten gewoon pensioen 19401945 verhogen met 3 procent, met een maximum van 20j&. gulden per jaar. De compensatie zou aan alle krachtens deze wet ge pensioneerden zonder uitzondering worden verleend. De kosten van deze maatregel voor de schatkist worden geraamd op 380.000 gulden. .verricht koningin Elizabeth te Londen de opening van de nieuwe zitting van het Britse parlement; ...viert Groot Britannië Guy Fawkesday, ter herinnering aan het buskruitverraad te Londen (1605) ...vieren de Verenigde Staten electionday. VVVV\WAVA\VA\\\\VVW SLACHTOFFER VAN DE STORM Schade wordt op ongeveer één ton geraamd Een feite uitslaande brand, aangewakkerd door een stormachtige wind, heeft in de vroege* morgenuren van maandag de uit 1851 date rende Nieuwe Molen te Poortvliet in as gelegd. Vermoedelijk doordat de zogenaamde „vang" is losgeslagen, kreeg de storm plotseling vat op de wieken, die binnen weinige minuten als razenden in het rond draaiden. Tengevolge van de hierdoor ontstane wrijving vatte het houtwerk vlam, met het gevolg, dat de molen totaal uitbrandde. De schade wordt geraamd op ongeveer 100.000. De molenaar, de heer C. M. Donken, is verzekerd. Maandagochtend in alle vroegte is de molen in Poortvliet in vlammen op gegaan. De linkerfoto toont de molen nog in zijn volle luister, maar op de andere foto is duidelijk te zien wat na de brand overbleef..... (Foto P.Z.C.I Onophoudelijk gerinkel van dak pannen wekte de molenaar om streeks kwart voor vier en hij be greep onmiddellijk, dat dit geluid niet alleen door de storm veroor zaakt kon worden. Een blik op de molen bevestigde zijn vermoeden, dat de \yieken op hol waren gesla gen. Zonder een ogenblik te aarze len waarschuwde hij telefonisch de brandweer en even later luidde de noodklok over het nog slapende dorp. De eerste taak van brandweer en politie was om 25 gezinnen, die in de onmiddellijke omgeving van de molen aan de Stoofstraat en de Langezandweg wonen, te waarschuwen. Zij moesten allen hun woning verlaten, omdat het gevaar niet denkbeeldig was, dat de in totaal vijf ton wegende wieken enkele honderden nieters ver weggeslingerd zouden wor den. Zolang de wieken aan de molen bleven zitten, kon de brandweer niet dichterbij komen om het vuur te bestrijden. De op hol geslagen wie ken stortten een regen van vonken over de omgeving uit. De plaatselij ke brandweer die inmiddels assi stentie had gekregen van de brand weren uit St. Annaland, gt. Maar tensdijk en Tholen had de handen vol om op enekele plaatsen een be gin van brand te bedwingen. Zo ont stond in de 75 meter verder gelegen landbouwschuur van de familie Bo- lier tot driemaal tos brand, doch ge lukkig konden de spuitgasten tel kens erger voorkomen. Als een schoorsteen Omstreeks vijf uur brandde de mo len als een fakkel en doordat eerst de kap in vlammen opging kreeg men min of meer een schoorsteen effect. Loeiend gierde de wind door de molen, de vlammen nóg feller aanwakkerend. Het vuur vrat zich een weg van de vijfde verdieping naar de begane grond, waarbij de vlammen alles vernietigden wat ze op hun weg tegenkwamen: het ra derwerk van de vierde en vijfde ver dieping, de twee stellen maalstenen een stel voor het elektrisch ma len en een paar voor de wind en op de derde etage de 150 mud graan op de zolders I en II. Toen de brand was Uitgewoed en men in de molen een blik naar boven kon werpen kreeg men het idee in een schoorsteen te staan. Nadat om precies half zes de ver brande wieken met donderend ge weld naast de molen en het woon huis op het pakhuis waren gevallen, konden de spuitgasten de brandende molen naderen. Te redden viel er echter niets meer. Wel moest men nog steeds er voor waken, dat de brand niet zou overslaan op de be lendende percelen. Om acht uur konden de brandwe ren van St. Annaland, St. Maartens dijk en Tholen inrukken; de brand weer van Poortvliet bleef tot in de middaguren nablussen. Het staat nog niet vast of de Nieuwe Molen Poortvliet heeft ook een Oude Molen zal worden hersteld, dan wel geheel opnieuw zal worden gebouwd. De ongeveer 25 meter hoge molen behoort tot de hoogste en de jongste molens op het eiland Tholen. 1 O ironie van het noodlot: vijf M minuten na de maandelijkse s brandoefening in een fabriek in Weinheim (Duitsland) brak H er werkelijk brand uit. De si- M renes loeiden, doch de brand- wacht dacht, dat het slechts f? M een proef van de sirenes was. Toen zij eindelijk op het to- H neel van de brand arriveerde, was de fabriek een laaiende fakkel: een miljoen mark H schade. f§ Illlllllllllllllllllllllllllll.ilIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Slot Delta-debat wordt uitgezonden De radio zal dinsdagmiddag (of avond) tegenwoordig zijn als de Tweede Kamer door de stemming over de Deltawet een voor de toe komst van ons land bijzonder ge wichtig besluit neemt. Men zal in een gezamenlijk programma direct uitzenden de stemming en de toe spraken die over dit besluit worden gehouden. Indien de stemming dinsdagmid dag voor 19 uur geschiedt, zal deze directe reportage worden ingelast in het programma van Hilversum I (AVRO) waarna in de avond om half negen in de echo-rubriek van de KRO over Hilversum II een kor te samenvatting zal worden her haald. Als de stemming eerst na 19 uur aan de orde komt, zal de recht streekse reportage via de zender Hilversum H (KRO) worden uitge zonden. In deze uitzending kunnen de korte toespraken worden verwacht van de voorzitter dei' vaste com missie voor verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer, de heer J. H. Maenen, van de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Korten- horst, van minister mr. J. Algera en van de directeur van de rijks waterstaat. ir. A. G. Maris. Aansluitend op deze reportage uit Den Haag zal worden overge schakeld naar de bouwout in het Haringvliet, waar een begin met dit gigantische werk is gemaakt. P.v.d.A. herdacht de Hongaarse opstand. De Partij van de Arbeid heeft maandagavond te Amsterdam de Hon gaarse opstand herdacht. Er werd ge sproken door de oud-minister van staat van Hongarije, Anna Kethley, minister-president dr. Drees en de voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer Evert Vermeer. Toen Anna Kethley de katheder be trad, werd zij met een ovatie be groet. Als dank hief zij een grote rui ker met een lint ln de Hongaarse kleuren omhoog. VERWACHT... ONBESTENDIG WEER Veranderlijke bewolking met enke le buien. Harde tot stormachtige zuid westelijke wind. Weinig verandering ln temperatuur. ZON EN MAAN 6 november Zon op 7.45 onder 17.05 Maan op 16.33 onder 6.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1