PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT MINISTER CALS bood tweede nota aan over BOUWVOLUME-ONDERWIJS Zeeuwse chauffeurs hielden snelheidsmeter goed in het oog VERSTREKKING VAN MELK OP SCHOOL VERDIENT STEUN Vandaag... VERWACHT. 2GCe jaargang - no. 259 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week: 7.00 p. kw.; fi\ p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 nov. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b. g. g. 3546 of 8304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststraat 61, tel. 2475 (b. g. g. adv. 2234): Oostburg. Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen. Brouwerljstr 2; Zlerlkzee. red. tel 24: adm. tel. 25 Verdeling van geld voor scholenbouw Het bouwvolume, dat in 1958 voor scholenbouw wordt beschikbaar gesteld (190 miljoen gulden) betekent vergeleken met 1957 (150 mil joen gulden) een aanzienlijke stijging. In het bedrag van 190 miljoen gulden is inbegrepen het bedrag voor landbouwscholen,. (6 miljoen), en dat voor de landbouwhogeschool te Wageningen, alsmede het bedrag bestemd voor internaten en semyiaria 4 miljoen gulden Dit deelt de minister van onderwijs kunsten en wetenschappen mee in de Tweede Nota over de bouwvolumen voor het noderwijs, die hij aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De minister merkt op, dat zolang het gehele bouwprogramma moet worden beperkt en vele woontoestanden nog ondraaglijk moeten worden genoemd, het begrijpelijk is dat ook voor de scholenbouw met minder genoegen moet worden genomen dan wenselijk is. Voor het thans lopende jaar is voor scholenbouw beschikbaar ge steld 150 miljoen gulden. In de periode van januari tot juli is voor een bedrag van 67,6 miljoen gulden gebouwd. De produktie is voor som mige takken van onderwijs sterk achtergebleven, o.a. voor het nijver heidsonderwijs en het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Voor andere takken was de produktie hoger dan volgens het program mocht worden verwacht. Dat is een gevolg van de financieringsmoei lijkheden. De minister heeft zo schrijft hij in de nota overleg gepleegd met zijn ambtgenoot van financiën over het treffen van financiële maatregelen, die de bouw van scholen voor het nij verheidsonderwijs en middelbaar on derwijs bevorderen. Door bemiddeling van de Bank van Nederlandse Gemeenten is een be drag van ongeveer 45 miljoen gulden aan kort geld beschikbaar gesteld. Er zullen ook nog speciale financierings. maatregelen moeten worden getrof fen. Momenteel vindt er overleg plaats over de bedragen, die uit de Bank voor N'edeiiandsche Gemeen ten gesloten en nog te sluiten lenin gen voor de scholenbouw beschikbaar zullen worden gesteld. De verdeling van het geld over de verschillende takken onderwijs is door de minister ill overleg met zijn ambtgenoot van volkshuisvesting en bouwnijverheid voorlopig als volgt vastgesteld: Kleuteronderwijs, 11 miljoen gul den, gewoon lager onderwijs en voortgezet lager onderwijs 25 mil joen gulden, buitengewoon lager onderwijs 6 miljoen gulden, uitge breid lager onderwijs 16 miljoen gulden, gymnastieklokalen voor gewoon lager onderwijs, voortgezet gewoon lager onderwijs en uitge breid lager onderwys 8 miljoen gul den, kweekscholen en opleidings scholen voor kleuterleidsters 6 mil joen gulden, voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, 28 mil joen gulden, lager nijverheidsonder wijs voor jongens, 29 miljoen gul den, uitgebreid technisch onderwijs voor jongens 5 miljoen gulden en middelbaar nijverheidsonderwijs voor jongens 5 miljoen gulden, ho ger onderwijs (H.O.W.) (exclusief de hogescholen te Delft, Eindhoven en Wageningen) 27,5 miljoen gul den. Van de factoren, welke het bouw programma in hoofdzaak beheersen, (het aantal werkkrachten, de materi aalvoorziening en de financiële om standigheden). was in de afgelopen jaren praktisch de eerstgenoemde factor maatgevend. De materiaal voorziening levert ook thans nog g;en moeilijkheden van betekenis op. e financiële omstandigheden zijn nu echter met het arbeiders-potentieel van grote invloed geworden. Wat betreft het financieringspro bleem wordt opgemerkt, dat het stre ven der regering erop is gericht bin nen zo kort mogelijke termijn op de kapitaalmarkt een zeker evenwicht te doen ontstaan tussen vraag en aanbod. Is die toestand bereikt, dan zullen de gemeente- en do sehoolbesturen ook voor de financiering van de noodzakelyk te bouwen scholen weer de nodige middelen kunnen verkrij gen. Zolang dit echter nog niet het geval is, zal voor zover de rege ring, de gemeenten of de schoolbe sturen er niet in slagen oyerbrug- gingsiuaatregelen te treffen in een aantal gevallen de bouw van een ur gente school bij gebruik aan het be nodigde kapitaal enig uitstel moeten l\jden. Bij de realisatie in 1958 zal men er mede rekening moeten houden, dat het arbeiderspotentieel niet steeds zo zal kunnen worden benut, dat datgene tot stand wordt gebracht, wat men het meest urgent acht. Het zal, evenals in andere sectoren van de bouwnijverheid, ook bij de scholenbouw voorkomen, dat men een wat minder urgent geval zal laten voorgaan boven een geval, waarvan men momenteel de urgen tie groter acht, wanneer dit laatste nog met de kapitaalsvoorziening te kampen heeft. In de Eerste Nota over bouwvolu men voor het onderwijs heeft de mi nister er op gewezen, dat, gelet op de grote behoefte aan lokalen voor de verschillende takekn van onderwijs en op het tempo, waarin in die be hoefte kan worden voorzien, aan toe passing van noodoplossingen bv. ba rakken) niet zou kunnen worden ont komen. Deze uitspraak geldt ook thans nog volledig. De minister zal intussen ernstig aandacht schenken aan de vraagp of naar verhouding niet te veel wbrdt geïnvesteerd in semi-permanente gebouwen, waarvan de stichting weliswaar minder geld vereist dan voor permanente bouw nodig is, doch die, economisch be zien, op de lange duur kostbaarder kan blijken te zyn, nog afgezien van de nadelen op onderwijskundig ge bied. Mede in verband hiermede zijn de pogingen voortgezet om by het onderwijs tot systeembouw te ge raken. Met de ontwikkeling van bouw systemen, die langs andere weg mogelijk maken, is in het voorbije permanente, niet-houten scholen zittingsjaar enig succes geboekt, in die zin, dat thans enige syste men voor uitvoering gereed zijn. Het is in hoge mate afhankelijk van de voorkeur van de gemeente en schoolbesturen, of en in hoe verre de bouw van scholen vol gens een bepaald systeem toepas sing zal vinden. De minister heeft niet de bevoegdheid de genoemde besturen daarvoor voor. schriften te geven. Hy meent wel, althans voorlopig, een beperkt deel van het beschikbare bouwvolume voor systeembouw te moeten bestem men en te moeten bevorderen, dat de afgifte van ryksgoedkeuring voor systeembouw door zjjn ambtgenoot van volkshuisvesting en bouwnijver heid binnen zekere grenzen met voor rang geschiedt. VOEDINGSRAAD IN RAPPORT: De voedingsraad is van oordeel dat ter bevordering of het behoud van een goede dagelijkse voeding van de Nederlandse schooljeugd, de verstrek king van melk op school een belang rijke factor is, die onder de huidige omstandigheden niet kan worden ge mist en steun verdient. De raad neemt dit standpunt in in een rapport over de betekenis van de schoolmelkvoeding in Nederland, dat hy op verzoek van de minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft samengesteld. Er bestaat op het ogenblik geen reden, aldus het rapport, om het enige jaren geleden vastgestelde „gewenste melkgebruik"- van 600 ml voor kleuters van 4—6 Jaar, 750 ml. voor schoolkinderen van 718 en 750 ml. voor de leeftijd van 14-21 jaar, te herzien. Er kan echter niet ontkend worden dat aan kennis omtrent de wetenschappelijke achter grond voor deze hoeveelheden nog het een en ander ontbreekt. Onder andere zyn balansstudies voor de behoefte van calcium schaars. De raad constateert dat deze in ver scheidene van de onderzochte groepen het verbruik van melk bij de aanbe volen hoeveelheden achter blijft. Een onderzoek in 700 gezinnen uit de middelste en betere welstandsklassen stelde vast dat het onwaarschnnlyk is dat dit onvoldoende gebruik van melk door een ruimer gebruik van andere compenserende voedingsmid- |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Guur weekeinde met buien November is begonnen om 'n dikke streep te trekken onder de periode van zacht heiist- weer. Met een harde tot storm- aehtige westelijke wind werd vrijdag al koelere lucht aange- p voerd, al kwamen er nog lang- durige perioden van zonne- schijn voor. zodat de tempera- tuur toch nog tot 12 gr. Cel- si us kon oplopen. Vrijdagmor- gen werd er vooral in 't noor- aen van ons land al veel regen n gemeten. In Noord-Holland en in Friesland plaatselijk 25 tot 35 mm regen, tegen 5 mm in Vlissingen. Een nieuwe depres- sie is uit het westen onderweg en bereikt vandaag de Britse eilanden. Tijdens het weekend |j zal deze depressie opnieuw een harde tot stormachtige wind brengen vergezeld van buien. waarvan sommige van hagel of onweer vergeeld kunnen gaan. Ook stroomt er achter deze nieuwe depressie koudere lucht van Groenland naar de Noord- zee. zodat de temperatuur de komende dagen nog een lang- zame daling te zien zal geven. liniinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiin Gezamenlijk onderzoek naar ongeluk van majoor K. Het onderzoek, dat de koninkiyke marechaussee heeft ingesteld naar de oorzaak van het aan majoor K., be kend door zyn proces voor de krygs- raad overkomen verkeersongeluk, heeft tot nu toe geen enkele aanwij zing opgeleverd, dat hier sprake van een geforceerde aanryding zou kun nen zyn. Aldus heeft de legervoor- liehtingsdienst desgevraagd meege deeld. Niettemin is een deskundige van de ryksidentificatiedienst bij de #:-4k betrokken en deze zal het on derzoek voortzetten. De commandant van het wapen der Koninkl. Marechaussee te "s-Gra- venhage heeft aan de procureur-ge neraal te Amsterdam verzocht „het onderzoek te doen geschieden in vol ledige samenwerking van de konink iyke marechaussee en de rijkspolitie, waardoor zelfs de schijn van gebrek aan objectiviteit zal worden voorko men." De procureur-generaal heeft aan dit verzoek onmiddellyk voldaan, zodat het gemeenschappelijk onder zoek reeds in volle gang is. delen wordt goedgemaakt. De raad verwacht geen spoedige verandering. Tenslotte adviseert de raad een goed opgezet, gericht onderzoek naar het nut van schoolmelk voor de Neder landse jeugd, dat echter alleen zinvol kan zijn als het zich uitstrekt van de lagere schooljaren tot ver in de ado lescentie. Soldaat dreigde bij overval met handgranaat. De 50-jarige cafetariahouder S. te Rotterdam is donderdagnacht in zijn zaak onder bedreiging met een hand granaat gedwongen tot afgifte van het kasgeld, een bedrag van 21 gulden. Toen 'de indringer weg was sloeg S. alarm en binnen twintig minuten slaagden twee politiemannen er in de dader, de 21-jarige dienstplichtige soldaat H. de R. uit Rotterdam in een café aan te houden De handgranaat een oefengranaat werd in beslag genomen evenals het geld dat de sol daat nog in zijn bezit had. De R. is overgegeven aan de koninklijke ma rechaussee. A-griep heeft geen epidemische vorm meer Naar de mening van de geneeskun dige hoofdinspectie van de volksge zondheid kan op grond van de laatst bekende gegevens worden vastgesteld, dat de influenza in haar epidemische vorm thans wel overwonnen is. Hier en daar komen nog wel wat nieuwe gevallen voor, maar op het algemene beeld heb ben zij geen invloed. Sedert het be gin van de epidemie zijn bij de ge neeskundige hoofdinspectie ruim 600 sterfgevallen bekend gewor den, waarvan bijna een derde van de personen boven de leeftijd van 60 jaar. Zeer velen van de overlede nen zijn ook lijdende geweest aan andere ziekten, zodat de influenza- infectie zeker niet de enige oorzaak van het overlijden is geweest. Al zijn er dan geen huizen meer aan weerszijden van de weg, dan wil dit voor een automobilist toch nog niet zeggen, dat hij de bebouwde kom achter zich heeft gelaten. Men is pas uit de bebouwde kom als men het plaatsnaambord van de stad aan de linkerkant van de weg gepas seerd is. Zolang men nog achter dat bord is, rijdt men nog in de bebouw de kom en mag geen enkele automo bilist harder dan vijftig kilometer rij den. Een chauffeur, die Vlissingen gisteren verliet deed dit toch en rnoest prompt stoppen voor de poli tie. Een geduldige agent legde de chauffeur het allemaal nog eens uit. Foto P.Z.C.J. Politie bekeurde niet, maar waarschuwde Zo reden dan gisteren ook in de Zeeuwse steden en dorpen de auto's en motoren in een opvallend bedaard tempo door de straten; in ieder geval beslist niet sneller dan vyftig kilome ter per uur! Want dat was met in gang van vrijdag voorschrift: binnen de bebouwde kom mag men de snel heidsmeter niet boven de vijftig kilo meter uit laten komen. Natuurlijk waren er ook wel enkele Zeeuwse automobilisten, die het gaspedaal toch nog wat te diep indrukten, maar of men nu op Walcheren, op de Be- elanden, in Zeeuwsch-Vlaanderen op Schouwen-Duiveland of op Tholen in formeerde, overal wist de politie te vertellen, „dat vrywel alle automobi listen zich aan de maximumsnelheid hielden." En vrywel nergens kwam 't tot een bekeuring, want snapte de po litie toch nog iemand, die zyn haast niet kon beteugelen, dan bleef het by een bestraffende blik en een waar schuwing. Maar die goedertierenheid van de rijksdienaren kan natuuriyk niet altyd duren Hoewel er in de meeste plaatsen :een bijzondere maatregelen voor de ialeving van de maximumsnelheids- bepaling zijn genomen, werd vanzelf sprekend toch wel een oogje in het zeil gehouden. Zo heeft men in de meeste plaatsen de beschikking over een motor met zijspan, waarin een speciale testkilometerteller is ge bouwd. De politie zal echter beslist wel speciale maatregelen gaan nemen, wanneer mocht blijken, dat veel weg. gebruikers zich niet storen aan de bepaling. „Maar", zo vertelde men by de verkeerspolitie in een Walcherse plaats, „net ziet er niet naar uit, dat dit nodig is." Ondertussen is na één dag uiter aard nog niet te zeggen of door deze maximumsnelheid ook minder ver keersongelukken zullen worden ver oorzaakt. Vooral in Zeeland, waar in verge- ïyklng met de grotere bevolkingseen- tra, toch al weinig ongelukken gebeu ren, is dit moeilijk te bezien. Deskun digen van de verkeerspolitie veron derstellen, dat P»s na een half jaar de balans verantwoord opgemaakt kan worden. Maar zelfs dan zal het niet gemakkelyk z(jn dit te bepalen, want het verkeer u ordt immers van dag tot dag intensiever. Nut beseffen De Middelburgse commissaris van politie, de heer M. A. Reneman, is er stellig van overtuigd, dat ook in Zee land net aantal ongelukken zal ver minderen. Ook bij de verkeersgroep Middelburg van de rijkspolitie was men daarvan doordrongen, „omdat", zoals gezegd werd. „de weggebrui kers het nut van deze bepaling besef fen en er ook goed de hand aan hou den." Dat bleek ook uit de woorden van een Vlissingse automobilist, die dagelyks door vele dorpen en steden rydt. H(j vertelde, dat hy in de be bouwde kom toch al nooit harder dan 30 tot 40 kilometer per uur rijdt. Een andere automobilist liet doorscheme ren, dat hij niet van langzaam rijden houdt. Maar toch kon hij de snel heidsbeperking in het helang van de algemene veiligheid billijken. „Ik heb de hele dag mijn snelheidsmeter- tje in de stad niet boven de vijftig kilometer gehad", zei hij, „maar ik zal nog wel even moeten oefenen voor ik spelenderwijs onder de vyftig blijf ryden." Plaatsnaam Wat die gematigde snelheid betreft, zal het dus wel gaan, maar helemaal duidelijk is het, ook in Zeeland, nog niet, waar nu precies de „bebouwde kom" begint. In vrijwel alle gevallen kan men echter gevoegelijk aanne men, dat men beneden de vijftig kilo meter moet gaan rijden als men het bord waarop de plaatsnaam staat vermeld, passeert. Omgekeerd mag (Vervolg op nag Te Coniston Water in het meren-dis- trict van Groot-Brittannië is op hoog spanning gewerkt aan het plaatsen van een nieuwe straahfiotor in de raceboot „Bluebird" van de Engels man Donald Campbell, nadat de oude motor van het super-snetle vaartuig het had begeven. De foto laat zien hoe de defecte motor uit het vaartuig wordt gehesen op de achtergrond links ligt de nieuwe motor reeds te wachten. P.T.T.-tarieven De tarieven voor het zenden van brieven zijn thans als volgt: t.m. 20 gr. 12 cent; t.m. 100 gr. 25 cent; t.m. 200 gr. 35 cent; t.m. 500 gr. 45 cent; t.m. 1000 gr. 60 cent; t.m. 2000 gr. 80 cent. Enkele briefkaarten 8 cent en dub bele briefkaarten 16 cent. De tarieven voor het buitenland zijn ongewijzigd. KORTE PREDIKATIE Joh. 15 5 .ponder Mij kunt gij niets doen". Het gaat in Joh. 15 om de ver houding van Jezus en de Zijnen. Die verhouding moet er ene ivezen van organische verbondenheid. Het beeld, dat Jezus gebruikt is duidelijk: Ik ben de wijnstok en gij de ranken. Die in Mij blijft en Ik in hem, die draagt veel vrucht, want zonder Mij kunt gij niets doen. Een rank kan niet op zichzelf be staan. Los van de wijnstok is hij niets. Maar aan de wijnstok ge groeid, is hij in staat tot vruchtdra- gen. Zo zullen we met. Jezus ver bonden moeten zijn, wil het ook in ons leven tot vruchtdragen komen. Om ons vruchtdragen is het Jezus te doen. Welke vruchten Hij in ons leven wil zien, blijkt uit het vervolg: Dit is Mijn gebod, dat gij elkander lief hebt, gelijk Ik U heb liefgehad. Van nature is de mens niet in staat om dit gebod op te volgenWe brengen het hoogstens tot een lief hebben op grond van sympathie. Wie ons sympathiek zijn, daar hebben we wat voor over. Maar daar ligt dan ook de grens. Voor .de anderen voe len we niet veel. De vrucht der liefde, die in ge meenschap met Jezus rijpt, is van soortgelijke aard als de liefde van Christus. Zijn liefde berustte niet op sym pathie. Wanneer Hij Zijn leien had moeten afleggen alléén voor wie Hem sympathiek waren, dan zouden het er zeker niet velen zijn. Maar de Bijbel leert ons juist, dat Hij zich voor de zondaren gegeven heeft, dat hij voor de overtreders gebeden heeft. De liefde van Jezus kan door nie mand opgebracht worden, tenzij hij met Jezus verbonden is. Door de zelfde geest bezield wordt en van Hem voortdurend nieuioe kracht ontvangt. „Uw kracht moet in mij overvloei enof 'k ben een wis verderf ge wijd". Dat is het alternatief. Want de rank, die geen vrucht voortbrengt wordt afgesneden en hij verdort en men werpt ze in het vuur. Boven elk onvruchtbaar leven hangt deze dreiging.... Moge het ons brgen tot de bede: Doorstroom, beziel en zegen mij, opdat ik waarlijk vruchtbaar zij.' 's Gravenpolder, ds. J. H. Kluiver. wordt de beroemde zeven- tienjarige duikboot O 21, tij- dens een korte plechtigheid op de onderzeebootbasis te H Rotterdam buiten dienst ge- steld. n I EN MORGEN wordt op de Dam te Am- 1 sterdam bij het bevrijdings- m monument een nationale plech- tigheid gehouden ter herden- king van de Russische onder- |f drukking van de Hongaarse opstand. MINDER WIND. Wisselend bewolkt met enkele bui en. Matige tot krachtige langs de kust tydelijk harde westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 3 november Zon op 7.40 onder 17.11 Maan op 15.23 onder 3.11 4 november Zon op 7.42 onder 17.09 Maan op 15.44 onder 4.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1