GEEN TIJD voor TUNNEL-studie MINISTERS ANTWOORDDEN TWEEDE KAMER SZWITSAL OVERVALLERS TANKSTATION DEBET AAN VELE INBRAKEN 1)1! «IIKkWIM 10 PROVINCIALE ZEEUW8B COURANT VRIJDAG 1 NOVEMBER 1957 BIJ RIJKSWATERSTAAT: Sloeplan niet afgewezen. Hoe is de mening van minister Al- gera over het Sloeplan? Veel heeft hij er gistermiddag niet over ge zegd, terwijl dat weinige, hoewel niet afwijzend, toch ook niet zeer positief bleek. Het directe verband tussen in poldering en industrialisatie was de minister namelijk nog niet helemaal duidelijk, zo zei hij, maar in elk ge val achtte hij het waard om te on derzoeken of hier mogelijkheden lig gen voor de vestiging van indus trieën. „Met belangstelling wacht ik af of mij een voor uitvoering» ge schikt plan zal bereiken" zei de be windsman. Met betrekking tot de kanaalzone In Zeeuwsch-Vlaanderen wees de mi nister er op, dat het kanaal Terneu- zenGent thans een punt van over leg uitmaakt tussen België en Neder land. Hij kon daarover bezwaarlijk nadere mededelingen doen. Vanzelfsprekend ging de bewinds man ook nader in op vele vragen, die op hem waren afgevuurd inzake het wegenstelsel in het deltagebied, met name over de door Zeeland zo ge wenste dam ColijnsplaatZierikzee en de daar op aansluitende vaste oeververbinding over de Westerschel- de. Excellentie Algera herhaalde, wat hij al eerder had gezegd in het overleg met de kamercommis sie: „De centrale weg behoort niet tot het Deltaplan, doch wordt er door mogelijk gemaakt!" Maar de minister meende, dat het initia tief tot aanleg van de dam niet van hem diende uit te gaan. Bo vendien kan deze verbinding pas tot stand worden gebracht als de Oosterschelde is afgesloten. Ove rigens was hij wel bereid te over wegen of mogelijk een combinatie tot stand is te brengen tussen de leidammen (nodig voor de scheep vaart en de ijsbestrijding op het Zeeuwse meer) en deze secundai re dam. Deze suggestie had name lijk de heer Westerhout gemaakt, een suggestie die dus nu nader zal worden bekeken. Over de vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen zei de bewindsman een paar pessimisti sche dingen: „Een moeilijke kwes tie, deze vaste verbinding, moeilyk in technisch opzicht, terwijl boven dien de rentabiliteit geenszins vast staat". En daarop zei hij het som berste over dit punt: „Het is mij volstrekt onmogelijk om hiernaar een onderzoek te doen instellen om dat de rijkswaterstaat op dit ogen blik reeds vojdoende belast is". Minister Mansholt kinder HONING siroop Afscheid procureur-generaal bij Hoge Raad. In een plechtige, voltallige zitting van de Hoge Raad der Nederlanden heeft het Hoogste Rechtscollege gis ter afscheid genomen van de procu reur-generaal, jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck. Tal van justi tiële autoriteiten en vertegenwoordi gers van Instanties en colleges, die met de Hoge Raad in verbinding staan, vulden de grote zaal. De president van de Hoge Raad, mr. dr. J. Donner, wees erop, dat" de ambtelgke loopbaan van de heer van Asch van Wijck meer dan 40 jaren omvat. Van de onderste trap is hij opgeklommen tot de hoogste trede in de staande magistratuur. De ontplooi, ing van zgn loopbaan hield gelijke tred met de stijgende waardering voor zijn persoonlijkheid en be kwaamheden, waardoor men telkens naar hem greep voor posten, voor de vervulling waarvan bijzondere kwa liteiten worden verlangd. Hij mag dan ook met grote voldoening terug zien op een eervolle carrière. De minister van justitie heeft gis ter jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck ontvangen. De mi nister heeft de scheidende procu reur-generaal bn die gelegenheid meegedeeld, dat hem de onderschei ding van commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw is toe gekend. De versierselen werden jhr. Van Asch van Wgck door de mi nister uitgereikt. Rijksrechercheurs bij onderzoek Tilburgse moord In overleg tussen de officier van justitie te Breda en de politie te Til burg is besloten, twee rijksrecher cheurs in te schakelen bij het onder zoek naar de op 22 maart 1955 te Tilburg gepleegde moord op de 24-ja. rige mejuffrouw C. T. De rijksrecher cheurs zullen in volledige samenwer king met de politie te Tilburg en aan de hand van de bestaande dos siers trachten „met verse blik" nieu we aspecten aan de zaak te vinden. Het onderzoek van de Tilburgse politie, die zich nog steeds met de zaak bezig houdt, heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Dit wordt mede veroorzaakt doordat de moord op mej. T., kinderverzorgster te Gil- ze-Rijen, pas twaalf uur later werd ontdekt en bovendien vele sporen door regen werden uitgewist. Daar door moest men te werk gaan aan de hand van zeer summiere gegevens. Met grote nauwkeurigheid heeft men alle binnengekomen tips gedurende de ruim twee en een half iaar dat het onderzoek nu duurt op hun waarde getest. Niettemin is de dader nog steeds niet gevonden. (Slot van pag. 9) Met betrekking tot de garnalen visserij wees de heer Mansholt er op, dat hier tevens de sanering een rol speelt. „We zullen dienen na te gaan in hoeverre de regeling uit de visserij-nota geschikt is om de veranderingen hier op te van gen." In het algemeen stelde mi nister Mansholt nog, dat voorko men moet worden dat tegemoet komingen het karakter van steun zouden krijgen. Tevoren had minister Algera aller lei aspecten rond een eventuele schut sluis in de Veerse Gat-dam behan deld. De heer Van der Peijl had dins dag betoogd, dat deze sluis volgens regionale deskundigen op zeven mil joen zou komen. „Maar dat is een kleine sluis" zei de minister, „een sluis nameljjk van 50 b\j 6 meter en een diepte van 3 meter. Bovendien zou dan ook het tracee van de dam noordelijker moeten komen. Wel nu, tegen verschuiving van deze dam heb ik overwegende technische be zwaren. Maar bovendien zjjn de af metingen van die sluis bepaald onvol doende Dit laatste zette de bewinds man nog even nader uiteende drem pel van de sluis zou op 1.80 min lco- inen, terwijl de waterstand hier soms min S is. Een sluis van deze af metingen zou derhalve onvoldoende zekerheid geven voor de vissers om er door te kunnen. DERTIG MILJOEN. „Als hier een sluis zou "komen, die werkelijk aan alle eisen zou vol doen, dan zou dat twintig tot dertig miljoen vergen", zei de minister hoofdschuddend. „Ik geloof dat de be langen van de vissers beter gediend zgn door sanering Maar is het dan niet zo, dat de combinatie van sluis plus het voor de oesterproef noodzakelijke inlaatwerk de zaak wel financieel aanvaardbaar maakt, had de heer Van der Peijl ge vraagd. Doch ook dat ontkende de minister. De vraag, hoe het inlaat werk er uit zal zien is overigens nog in studie, zo verklaarde hij verder. De afmetingen van dit werk kunnen worden bepaald aan de hand van de capaciteit, die gewenst is voor de oes terproef. Nu hij toch over sluizen bezig was, maakte de minister en passant ook nog een opmerking over de sluis, die bij Katse Veer zal komen en waarvan door Zeeland wordt gezegd, dat de drempeldiepte niet overeen stemt met die van de huidige sluis bg Veere. Het Zeeuwse standpunt had kennelijk geen indruk op de be windsman gemaakt, want hg ver klaarde dat de belangen van de scheepvaart en industrie niet in het gedrang kwamen door de afmetingen, zoals die thans voor de Katseveer- sluis zijn geprojecteerd. Minister Algera was onhoffelijk. Excellentie Algera heeft gis termiddag in de Tweede Ka mer ruiterlijk erkent, dat hij het gemeentebestuur van Vee- re niet hoffelijk heeft behan deld. In een kort briefje had hij de vroede vaderen van de oude markiezenstad bericht, dat er geen schutsluis in de dam bij Veere komt. Punt- Uit! Het Kamerlid Westerhout had daarop aanmerkingen ge maakt. „Terecht" zei de minis- ster gisteren, „want dat briefje was wel heel kort. Er is inmid dels een langere verzonden. Ik beken schuld Because Dimhill is now made in Holland ~Üc£, 'wtwfc t/btcr ^ii/i V't/iw'-ea&ts lil politiekringen wordt de arrestatie der vier mannen in verband met de overval op het tankstation aan de Utrechtse weg nabij Am sterdam, als de zaak van het jaar beschouwd. In de reeks van ver horen hebben de Haarlemse los-werkman J. G. en de monteur L. van W. uit Bennebroek nu ook toegegeven dat zij schuldig zijn aan de overval op het benzine pompstation aan het verkeerscircuit Oude Rijn te Utrecht in de nacht van 25 op 26 augustus. Haarlemmer en de gebroeders L. en W. van W. uit Bennebroek ejr van verdacht debet te zijn aan eèn in braak bij een Haarlemse juwelier en in een hotel in Santpoort en voorts van inbraken in Velsen en Bennebroek. Door de Amsterdamse recherche tenslotte worden enkele der gear resteerden er ook nog ernstig van verdacht de hand te hebben gehad in een juwelendiefstal uit een etala ge van een juwelier in de Beethoven- straat, een diefstal van grammo foonplaten uit een winkel in de Kal- verstraat en een inbraak in een pompstation aan de Leeuwarderweg in noord. Tijdens een huiszoeking bij de ge broeders Van W. zijn van deze in braak afkomstige voorwerpen ge vonden. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat bij het, nog op geen stukken na afgesloten uitge breide onderzoek, meer zaken aan het licht zullen komen, waaraan een of meer der mannen debet zullen bijken te zijn. Uitgebreid onderzoek nog niet afgesloten. Ook daar kwamen de mannen met feestneuzen vermomd het gebouw tje binnen. De buit was hier bijzon der klein, maar een paar honderd gulden. Bij deze overval zou ook de in Bonn gearresteerde Nederlander H. betrokken zijn geweest. De politie in Zeist wil H. en L. van W. horen, in verband met een diefstal van juwelen en effecten, voor een waarde van circa 50.000. En de recherche in De Bilt zal na gaan, of de mannen ook betrokken zijn geweest bij een grote diefstal* van bontjassen uit een zaak te Bilt- hoven, waarvan, evenals van de ju welen een deel naar Duitsland zou zijn verdwenen. Ook de recherche van Hilversum en van Alkmaar waar fiog niet op gehelderde inbraken zijn gepleegd, o.a. in een textielzaaak en bij een juwelier, wil de arrestanten hierover eens aan de tand voelen. Zoals reeds eerder werd bericht worden de Advertentie J Vereniging zeevaart- onderwijs 85 jaar Op de gistermiddag te Utrecht ge houden jaarvergadering heeft de Vereniging ter Bevordering van het Zeevaartonderwijs het 85-jarig be staan herdacht. De voorzitter, mr. H. J. Ewoudt Vermeulen, sprak er zijn verheugenis over uit dit bigde feit te kunnen her denken in een tijd, waarin de vereni ging een zeer grote activiteit ont plooit. Het Is bgzonder opvallend, aldus mr. Ewoudt Vermeulen in zijn ope ningsrede, dat de belangstelling van de leden vooral gericht is op de be vordering van het zeevaartonderwijs en dat de behartiging der stoffelijke belangen als vanzelfsprekend aan het bestuil r wordt overgelaten. Hf) feliciteerde het zeevaartonder wijs en de vereniging met deze gees tesgesteldheid en was overtuigd, dat deze het beste fundament vormt voor het onderwys en voor de vere niging. Ernstig auto-ongeluk nabij Beekbergen. (Vain onze correspondent). Nabij Beekbergen is gisteren een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Van de zeven personen, die bij het ongeval waren betrokken, moesten er drie in het St.-Liduinaziekeoihuis te Apel doorn worden opgenomen. Twee van hen zijn zwaar gewond. Dr. P- D., die met zijn twee kinderen op weg was naar Arn hem walde twee voor hem rijdende auto's inhalen op een plaats, waar de weg helt. Toen hij een tegenligger bemerkte en zich weer in de rij wilde voegen is hij geslipt en tegen de te genligger gebotst. De twee kinderen van dokter D. die bij hun vader op de voorbank zaten, werden zwaar gewond. De bestuurder zelf werd uit de wagen geslingerd Zijn echtgenote, die achter in de auto zat, liep een shock op. De inzittenden van de andere auto, de heer en me vrouw A. F. uit Arnhem kwamen met de schrik vrij. Hun chauffeur, de heer J. H., werd met. een diepe hoofdwond naar het ziekenhuis overgebracht. De materiële schade was bijzonder groot, beide wagens werden aan de voorzijde vernield. Chauffeur gedood bij repareren van auto Nabij Gennep ts ln de afgelopen nacht van woensdag op donderdag ile uit Venlo afkomstige ongehuwde 25-jarige chauffeur P. Schellevls om het leven gekomen bij het verrichten van een reparatie aan de vrachtwa gen. waarmee hij onderweg was van Niimegen naar Venlo De auto had een lekke band gekre gen en was door S. langs de weg ge plaatst. Toen hij de wagen had opge prikt en het reserve-wiel wilde op leggen, sloeg de crlck uit balans, de wagen zakte omlaag en raakte de chauffeur, die danrbii nn slag gedood werd. 9 Bij Pllsen in Tsjeeho-Slowakye, ls een spion, de Tsjech Adolf Ilofmann, gearres teerd. die dr. Gehlen, het hoofd van de Westdultse geheime dienst, belangrijke rapporten ln handen zou hebben gespeeld. KERKNIEUWS Ds. W. Meynhout 25 jaar predikant Woensdag 6 november zal het 25 iaar geleden zijn, dat ds. W. Meijn- hout van Franeker werd bevestigd als predikant in de Christelijk-Gerefor- meerde Kerken in Nederland. Nadat hij zijn ambt vervuld had in Nieuwen- dam (Amsterdam-Noord) kwam ds. Mêijnhout in 1939 te Vlissingen. In deze stad ging hij in oktober 1941 met enkele van zijn kerkeraadsleden over naar de Gereformeerde Kerken ln Nederland omdat zij zich niet kon den neerleggen bij de afwijzende hou ding van ae Christelijk Gereformeer de Kerken ten opzichte van de vere nigingspogingen van de zijde van do Gereformeerde Kerken in Nederland. De synodale bindende uitspraken van de Gereformeerde Kerken in Neder land in verband met de beschouwing der te dopen kinderen, welke de „Vrij making" tengevolge hadden, noopte ds. Mêijnhout om in april 1944 weer tot de Christelijk Gereformeerde Kerken terug te keren. Op 20 augus tus 1944 deed de jubilaris zijn intrede als predikant van de Christelijk Ge reformeerde Kerk van Wildervank, vanwaar hij op 30 mei 1948 naar Fra neker vertrok. Naar aanleiding van zijn jubileum houdt de kerkeraad van de Christe lijk Gereformeerde Kerk te Franeker op vrijdag 8 november een herden kingsavond. NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk: C. Graafland te Ameijde; te Wijk bij Heusden: J. Nol- te# te Ernst. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Workum: H. Veenstra te Veenwoudsterwou. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middel harnis: W. Hage te Nunspeet. "Dan en oeez Kapitein van Köpenick thans ook in zakformaat De Prismareeks van het Spectrum te Utrecht is verrijkt met een verta ling van het bekende verhaal van De kapitein van Köpenick. Het is het verhaal van een oplichter, Willem Voigt genaamd, dat het buitenland deed schateren, maar in Duitsland geen beroering teweegbracht. Het buitenland zag in het verhaal het spotten met het militairisme in Duits land. dat zoals bekend is, straf en wreed was. Er heerste een overdre ven eerbied en bewondering voor uni formen. Het kon gebeuren, dat een doodgewone man zich in een uniform stak, de barse houding van een offi cier aannam en een gehele stad op stelten zette. Wilhelm Schafer die overigens het meest wordt gewaardeerd om zijn Hundert Histörchen heeft een blogra fie geschreven over die Hauptmann von Köpenick. Het is een vlot ge schreven verhaal, dat behalve op het militairisme ook een schril licht werpt op de sociale omstandigheden van die tyd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6